Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μάγκες ταλαιπωρουμαι από αλλεργία εδώ και χρόνια (σκόνη γύρη χόρτα). Έχω συχνά επεισόδια είτε μικρά η μεγάλα. Αποφάσισα να αγοράσω ένα ιονιστη. 

Σκέφτηκα όμως επειδή έχει και υγρασία ανά συγκεκριμένες περιόδους εδώ που μένω (όχι πάντα) μήπως να πάρω αφυγραντήρα που έχει μαζί λειτουργία ιονιστη. 

Να ρωτήσω

1)καταρχήν πρακτικά κάνουν καλή δουλειά οι αφυγραντηρες με ιονιστη στην λειτουργία καθαρίσματος αέρα η είναι λίγο μάρκετινγκ τίτλος λίγο πλασεμπο και απλά υπάρχει σαν τεχνολογία για τους τίτλους και το επιπλέον κόστος. Γιατί αν είναι έτσι να αγοράσω σκέτο ιονιστη. 

2)σε ένα αφυγραντήρα με ιονιστη όταν θέλω να λειτουργήσει ξεχωριστά σαν ιονιστης υπάρχει αυτή η μέθοδος? Η λειτουργούν πάντα μαζί. 

3)σκέφτομαι να πάρω κάποιο μπατζετ 120 - 150 ευρώ. Υπάρχει καμία πρόταση? Να πάω στους δημοφιλείς του σκρουτζ? Τον θέλω απλά για ένα δωμάτιο που κοιμάμαι όχι για σπίτι ολόκληρο. 

4)να προσέξω κάτι στην αγορά για κάποια επιπλέον λειτουργία η κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για λειτουργιες ιονιστη δεν ειμαι ειδικος, αλλα η αισθηση μου ειναι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει.

για υπνο με αφυγραντηρα στο δωματιο, δυσκολο, εκτος κι αν δε χαμπαριαζεις απο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

για υπνο με αφυγραντηρα στο δωματιο, δυσκολο, εκτος κι αν δε χαμπαριαζεις απο θορυβο.

Δεν με απασχολει καθολου το θεμα θορυβος ειναι αδιαφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

Να ρωτήσω

1)καταρχήν πρακτικά κάνουν καλή δουλειά οι αφυγραντηρες με ιονιστη στην λειτουργία καθαρίσματος αέρα η είναι λίγο μάρκετινγκ τίτλος λίγο πλασεμπο και απλά υπάρχει σαν τεχνολογία για τους τίτλους και το επιπλέον κόστος. Γιατί αν είναι έτσι να αγοράσω σκέτο ιονιστη. 

2)σε ένα αφυγραντήρα με ιονιστη όταν θέλω να λειτουργήσει ξεχωριστά σαν ιονιστης υπάρχει αυτή η μέθοδος? Η λειτουργούν πάντα μαζί. 

3)σκέφτομαι να πάρω κάποιο μπατζετ 120 - 150 ευρώ. Υπάρχει καμία πρόταση? Να πάω στους δημοφιλείς του σκρουτζ? Τον θέλω απλά για ένα δωμάτιο που κοιμάμαι όχι για σπίτι ολόκληρο. 

4)να προσέξω κάτι στην αγορά για κάποια επιπλέον λειτουργία η κάτι αλλο

1. ναι κάνουν, αλλά δεν κάνουν παπάδες! Αν έχεις σοβαρό θέμα με αλλεργίες τότε αποκλειστικά και μόνο σε air-purifier φίλε μου! Αν πάλι θέλεις να συνδυάσεις και την αφύγρανση τότε κοίτα σε μοντέλα που να έχουν και φίλτρα (πχ hepa, ή άνθρακα σε συνδυασμό με εξτρά λειτουργίες όπως ιονισμό, ή UV ή οτιδήποτε άλλο "μηχανικό" βάζουν)

2. ναι γίνεται αλλά τσέκαρε το εκάστοτε μοντέλο γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να υλοποιείται σε όλα τα μοντέλα!

3. λίγα τα λεφτά, αλλά αν μιλάμε για μικρό χώρο όπως αναφέρεις ένας 12λιτρος σε καλύπτει (είναι κατηγορία εντός του budget σου). Αν δεν βιάζεσαι το βλακ friday έρχεται, και σίγουρα θα γίνει πανηγύρι

4. να είναι από εταιρεία που και δίνει εγγύηση αλλά και έχει και service δικό της (γιατί έχει καταντήσει αστείο από εταιρείες που το δίνουν σε τρίτους το service τους, να τάζουν πολλά και διάφορα και μετά μην τον είδατε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις παρακάτω επιλογές, ποιον θα με συμβουλεύατε να έπαιρνα? Ο χώρος ειναι 50τμ με μετρια θερμοκρασία. Εντύπωση κάνει ότι ο 20αρης έχει χειρότερες κριτικές από τον 16άρη.

1) https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

2) https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html

3) https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά αφρυγαντήρα, το σπίτι είναι μεγάλο (140 τ.μ.), κοντά στην θάλασσα και στην Κόρινθο. Σε βροχερές μέρες βλέπω κάτι 80%++.. Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά 2 μηχανημάτων με max budget 500 ευρώ και με κατάστημα αγοράς καλύτερα τον Κωτσόβολο λόγω ευκολίας πληρωμής. Τι έχετε να προτείνετε;; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Επεξ/σία από gorillas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gorillas είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά αφρυγαντήρα, το σπίτι είναι μεγάλο (140 τ.μ.), κοντά στην θάλασσα και στην Κόρινθο. Σε βροχερές μέρες βλέπω κάτι 80%++.. Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά 2 μηχανημάτων με max budget 500 ευρώ και με κατάστημα αγοράς καλύτερα τον Κωτσόβολο λόγω ευκολίας πληρωμής. Τι έχετε να προτείνετε;; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres?v=0&11378=54315&company=Toyotomi&company=Splendid&company=Philco&company=Inventor&order=5&company=Juro+Pro

Για τόσο μεγάλο χώρο και τόσο μεγάλο πρόβλημα υγρασίας πάρε  δύο 20λιτρούς .Ή πάρε πρώτα έναν 20 λιτρο και βλέπεις αν θα χρειαστείς και δεύτερο.   Στο link, φίλτραρα μοντέλα που αξίζει να δεις . 

4 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα μάγκες ταλαιπωρουμαι από αλλεργία εδώ και χρόνια (σκόνη γύρη χόρτα). Έχω συχνά επεισόδια είτε μικρά η μεγάλα. Αποφάσισα να αγοράσω ένα ιονιστη. 

Σκέφτηκα όμως επειδή έχει και υγρασία ανά συγκεκριμένες περιόδους εδώ που μένω (όχι πάντα) μήπως να πάρω αφυγραντήρα που έχει μαζί λειτουργία ιονιστη. 

Να ρωτήσω

1)καταρχήν πρακτικά κάνουν καλή δουλειά οι αφυγραντηρες με ιονιστη στην λειτουργία καθαρίσματος αέρα η είναι λίγο μάρκετινγκ τίτλος λίγο πλασεμπο και απλά υπάρχει σαν τεχνολογία για τους τίτλους και το επιπλέον κόστος. Γιατί αν είναι έτσι να αγοράσω σκέτο ιονιστη. 

2)σε ένα αφυγραντήρα με ιονιστη όταν θέλω να λειτουργήσει ξεχωριστά σαν ιονιστης υπάρχει αυτή η μέθοδος? Η λειτουργούν πάντα μαζί. 

3)σκέφτομαι να πάρω κάποιο μπατζετ 120 - 150 ευρώ. Υπάρχει καμία πρόταση? Να πάω στους δημοφιλείς του σκρουτζ? Τον θέλω απλά για ένα δωμάτιο που κοιμάμαι όχι για σπίτι ολόκληρο. 

4)να προσέξω κάτι στην αγορά για κάποια επιπλέον λειτουργία η κάτι αλλο

Έχεις όντως θέματα υγρασίας μέσα στο χώρο σου ; Η υγρασία μέσα στο χώρο σου ξεπερνάει το 55-60 % . Αν ναι θες αφυγραντήρα αλλά δεν μας είπες βασικά πράγματα:

Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου ;

Πόσα τετραγωνικά είναι το Σαλόνι;

Η θερμοκρασία στο σπίτι σου θα πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς κελσίου όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gmario είπε

Καλημέρα φίλε μου. 

Χαίρομαι που πήρες αυτό το μηχάνημα γιατί ψάχνω πληροφορίες και εντυπώσεις και δεν βρίσκω τίποτα το ιδιαίτερο. Γράψε ότι μπορείς από τη λειτουργία του. 

Έχει 2 ή 5 χρόνια εγγύηση; 

Γιατί πήρες thermo και όχι τον απλό; 

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα θέλω να έχω παραγγείλει. Είμαι ανάμεσα στον δικό σου και τον meaco 20lt platinum. 

Πήρα το σέρβις της meaco και μου είπαν ότι η εγγύηση των 2 ετών μπορεί να επεκταθεί με 30 € για ένα χρόνο, 40 € για 2 και 60€ για 3 χρόνια. Σημαντικό πόσο για αναβάθμιση εγγύησης  την ώρα που οι άλλοι τα δίνουν δωρεάν τα 5 χρόνια. 

Επισης, αν βγάλει πρόβλημα στην εγγύηση το στέλνεις με δικά σου έξοδα στην Αθήνα και στο στέλνουν πίσω με μεταφορική. Φάουλ να μη αναλαμβάνουν αυτοί πλήρως τα μεταφορικά τη στιγμή που δεν φροντίσαν  να έχουν ένα πανελλαδικό δίκτυο κάλυψης. 

η εγγυηση οταν αγοραζεις το μηχανημα ειναι 2 χρονια και μαζι με καποια στοιχεια της αγορας σου και μεσα απο το site της carad την εκανα 5 χρονια δωρεαν. ευκολο ειναι , δεν ειχα ξανακανει κατι παρομοιο. πηρα τον thermo επειδη η κρεβατοκαμαρα μας ειναι απροστατευτη απο τις 3 πλευρες και θεωρησα οτι θα βοηθησει για την αφυγρανση και την θερμανση του χωρου. τωρα αν αξιζει το ενσωματωμενο αεροθερμο  αυτο θα το δω στην πραξη. 

 

6 ώρες πριν, Curtis76 είπε

3% ειναι η διαφορα απο τη τιμη που οριζεις. Αν το εβαλες 55% θα το παει μεχρι 52%, και θα κανει μονο ελεγχο υγρασιας μεχρι να ξαναπαει 58% οπου τοτε θα ξεκινησει και τον κομπρεσορα. Αν μπορεις ενημερωσε μας αν πραγματι μπορεις να ορισεις καθε ποτε θα κανει ελεγχο με τον ανεμιστηρα. Καπου πρεπει να λεει στο manual που εχεις οτι ρυθμιζεται ο χρονος αυτος (C1 μεταβλητη). Ισως κανω και λαθος αλλα αφου εχεις το μοντελο ειναι ευκαιρια να γινει μια καλη παρουσιαση. Νομιζω οτι εκανες μια καλη αγορα αλλα για να το εκτιμησεις αυτο πρεπει πρωτα να κανεις και μια αποτυχημενη, 40db θορυβο ενω ταυτοχρονα κανει τη μεγιστη δυνατη αφυγρανση νομιζω ειναι καλα.

Οχι δεν ειναι λογικο για τοσο μικρο χωρο να μη μπορει να πιασει το επιθυμητο. Και σε 50 τετραγωνικα σαλονι θα το πιασει αυτο το νουμερο. Πριν ομως καταληξουμε οτι υπαρχει προβλημα, πρεπει να δουλεψει συνεχομενα για καποιες μερες. Το διαβαζα αυτο για τη συνεχομενη λειτουργια και δε το πιστευα αλλα τελικα ισχυει γιατι συνεισφερουν στην υγρασια και τα αντικειμενα του χωρου (τοιχος κτλ)

αυτο με το ποτε θα κανει ελεγχο να σου πω την αληθεια δεν το διαβασα στο manual αλλα θα το ξανακοιταξω μπας και δεν το προσεξα. δεν λεω οτι ειναι θορυβωδες το μηχανημα. αλλωστε δεν εχω και πειρα απο αλλα. μεσημερι στο σαλονι με τη τηλεοραση χαμηλα και τον αφυγραντηρα εχω κοιμηθει. αλλα το βραδυ θελω απολυτη ησυχια. 

να σου πω την αληθεια δεν τον εχω αφησει να δουλεψει συνεχομενα πολλες ωρες, προφανως ουτε μερες.  θα το κανω ομως να δω γιατι ειναι λογικο αυτο που λετε για τους τοιχους επιπλα κλπ. απλα ακομα που ειναι ο καιρος σχετικα καλος εχουμε ανοιχτα μπαλκονοπορτες καποιες ωρες οποτε και ειναι νομιζω δωρον αδωρον να τον εχω να δουλευει ολη μερα.  λαθος?

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το δυνατό μηχάνημα είναι σχετικό. Εξαρτάται πως το ορίζεις .  Το μηχάνημα έχει αυτή την ονομαστική αφυγραντική απόδοση που αναγράφει στα χαρακτηριστικά του για συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας και εσωτερική θερμοκρασία . 

Το θέμα είναι τί ανάγκες έχει ο χώρος σου και σε τι θερμοκρασία δουλεύει το μηχάνημα . Αφού σου έπιασε μετά απο κάποιες ώρες το ποσοστό που θες εγώ το βλέπω  οκ . Αν ήθελες σε μερικά λεπτά να τα καταφέρνει προφανώς ο χώρος σου ήθελε μεγαλύτερης απόδοσης . όλα σχετικά είναι . 


Προσθέτω και αυτό που πολύ σωστά σου είπε ο Curtis76 . Ασε το μηχάνημα να δουλέψει σε συνεχόμενη αφύγρανση για μερικές μέρες. Να απορροφησει υγρασία και απο τα δομικά στοιχεία του χώρου ή έπιπλα . 

δεν περιμενα σε μερικα λεπτα μεσα να μου βγαλει την υγρασια απο το σπιτι . προφανως ομως και λογω ασχετοσυνης θεωρησα οτι ειναι κατι ευκολο να μου παει και να διατηρει την υγρασια στο 55%. και σιγουρα το υπνοδωματιο εχει θεμα υγρασιας φανερο οπως ειχα πει οταν εψαχνα μηχανημα. οσο κρυωνει ο καιρος και δεν θα ειναι ανοιχτα πορτες για να αλλαζει ο αερας στο σπιτι συνεχεια , θα τον εχω να δουλευει ολη την ωρα αλλαζοντας μονο απο σαλονι στην κρεβατοκαμαρα και το αντιθετο πιο πολυ για τον υπνο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johni41 είπε

η εγγυηση οταν αγοραζεις το μηχανημα ειναι 2 χρονια και μαζι με καποια στοιχεια της αγορας σου και μεσα απο το site της carad την εκανα 5 χρονια δωρεαν. ευκολο ειναι , δεν ειχα ξανακανει κατι παρομοιο. πηρα τον thermo επειδη η κρεβατοκαμαρα μας ειναι απροστατευτη απο τις 3 πλευρες και θεωρησα οτι θα βοηθησει για την αφυγρανση και την θερμανση του χωρου. τωρα αν αξιζει το ενσωματωμενο αεροθερμο  αυτο θα το δω στην πραξη. 

αυτο με το ποτε θα κανει ελεγχο να σου πω την αληθεια δεν το διαβασα στο manual αλλα θα το ξανακοιταξω μπας και δεν το προσεξα. δεν λεω οτι ειναι θορυβωδες το μηχανημα. αλλωστε δεν εχω και πειρα απο αλλα. μεσημερι στο σαλονι με τη τηλεοραση χαμηλα και τον αφυγραντηρα εχω κοιμηθει. αλλα το βραδυ θελω απολυτη ησυχια. 

να σου πω την αληθεια δεν τον εχω αφησει να δουλεψει συνεχομενα πολλες ωρες, προφανως ουτε μερες.  θα το κανω ομως να δω γιατι ειναι λογικο αυτο που λετε για τους τοιχους επιπλα κλπ. απλα ακομα που ειναι ο καιρος σχετικα καλος εχουμε ανοιχτα μπαλκονοπορτες καποιες ωρες οποτε και ειναι νομιζω δωρον αδωρον να τον εχω να δουλευει ολη μερα.  λαθος?

δεν περιμενα σε μερικα λεπτα μεσα να μου βγαλει την υγρασια απο το σπιτι . προφανως ομως και λογω ασχετοσυνης θεωρησα οτι ειναι κατι ευκολο να μου παει και να διατηρει την υγρασια στο 55%. και σιγουρα το υπνοδωματιο εχει θεμα υγρασιας φανερο οπως ειχα πει οταν εψαχνα μηχανημα. οσο κρυωνει ο καιρος και δεν θα ειναι ανοιχτα πορτες για να αλλαζει ο αερας στο σπιτι συνεχεια , θα τον εχω να δουλευει ολη την ωρα αλλαζοντας μονο απο σαλονι στην κρεβατοκαμαρα και το αντιθετο πιο πολυ για τον υπνο. 

Ε άμα τα έχεις και ανοιχτά και προσθέτεις υγρασία στο χώρο σου τί να κάνει ο κακομοίρης ο αφυγραντήρας ;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres?v=0&11378=54315&company=Toyotomi&company=Splendid&company=Philco&company=Inventor&order=5&company=Juro+Pro

Για τόσο μεγάλο χώρο και τόσο μεγάλο πρόβλημα υγρασίας πάρε  δύο 20λιτρούς .Ή πάρε πρώτα έναν 20 λιτρο και βλέπεις αν θα χρειαστείς και δεύτερο.   Στο link, φίλτραρα μοντέλα που αξίζει να δεις . 

Έχεις όντως θέματα υγρασίας μέσα στο χώρο σου ; Η υγρασία μέσα στο χώρο σου ξεπερνάει το 55-60 % . Αν ναι θες αφυγραντήρα αλλά δεν μας είπες βασικά πράγματα:

Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου ;

Πόσα τετραγωνικά είναι το Σαλόνι;

Η θερμοκρασία στο σπίτι σου θα πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς κελσίου όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας ;

-θεσσαλονικη μενω ,ναι κατα περιοδους  ξεπερναει το 50% συγκεκριμενους μηνες ,αλλα δεν ειναι και σπιτι κοντα σε θαλασσα

-το δωματιο ειναι γωνια και πρεπει να μπαζει(εννοω γωνια στην πολυκατοικια και κοιμαμαι απο τη πλευρα του εξωτερικου τοιχου,αυτο εννοω μπαζει δεν εχω καμια τρυπα)

-το σπιτι καμια 90ρια αλλα οπως αναφερω μονο στο δωματιο με ενδιαφερει ενα κλασσικο 3χ4 δωδεκαρι

-η θερμοκρασια δεν ξερω  γιατι???περσι που δεν εκανε πολυ κρυο την παλεψαμε με τα κλασσικα χαλι/λιγο μια σομπα και καποιες μερες αναψαμε καλοριφερ(Εχουμε ακομα πετρελαιο)

τι να πω ισως το χειμωνα και να πεσει παιζει ρολο???

 

βρηκα αυτο τον αφυγραντηρα στα 200 ευρω https://www.skroutz.gr/s/9897691/Morris-MDE-2417.html

απο κοτσο?? αξιζει??τον εχει κανεις ???στο μενου χαρακτηριστικων του κοτσο αναφερει 5 ετη εγγυησης ισχυει αυτο?

 

 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συχνά πυκνά γίνονται ερωτήσεις για την απόδοση σε λίτρα σε σχέση με τη θερμοκρασία νομίζω είναι αρκετά διαφωτιστικό το παρακάτω γράφημα (πάντα με τις διαφορές στην κατανάλωση βέβαια)

extraction-curves.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κανάν value for money να στεγνώνουμε κανά ρούχο πού θα βρούμε;

Μου φαίνονται πολλά τα 200€+ που έχουν οι περισσότεροι που αναφέρονται εδώ.

Κοίτα λίγο αυτόν. Είναι επώνυμος και έχει πολύ μεγάλο δοχείο (4 lt) σε σχέση με άλλους, σημαντικό αν το θες για τα ρούχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kronos73 είπε

Επειδή συχνά πυκνά γίνονται ερωτήσεις για την απόδοση σε λίτρα σε σχέση με τη θερμοκρασία νομίζω είναι αρκετά διαφωτιστικό το παρακάτω γράφημα (πάντα με τις διαφορές στην κατανάλωση βέβαια)

extraction-curves.png

 

Αυτό που παρέθεσες είναι η μισή πληροφορία για την αγορά. Η άλλη μισή είναι οι κιλοβατώρες ανα λίτρο υγρασίας που συλλέγει το μηχάνημα.

Το μηχάνημα με κομπρέσσορα πάντα θα είναι πιό οικονομικό, ανεξάρτητα από τα λίτρα/ώρα που θα συλλέγει.

Η αγορά Dessicant πρέπει να προτείνεται μόνο όταν σε 24ωρη λειτουργία θεωρειται βέβαιο ότι ο αφυγραντήρας  με συμπιεστή δεν μπορεί να ρίξει την υγρασία στο επιθυμητό επίπεδο, λόγω πολύ χαμηλής θερμοκρασίας στο σπίτι.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...