Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ φαγώθηκες που έχεις 10 post τώρα και μας λές για τους 10 βαθμούς που βγάζει πιο ζεστό τον αέρα μπροστά απο τις περσίδες.

Στους 35 βαθμούς ανάβεις το aircondition για να δροσιστείς και παράλληλα σου κάνει και αφύγρανση, δεν ανάβεις τον αφυγραντήρα.

Δηλαδη παραδεχεσαι οτι δεν κανει για το καλοκαιρι σε αντιθεση με αυτους με κομπρεσσορα.

(για τους 10-15 βαθμους δεν τα λεω εγω αλλα ο κατασκευαστης)

Ευχαριστω πολυ ησουν πολυ διαφωτιστικος.Ειδικα οταν λες"γιατι ετσι γουσταρουμε" δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού υπαρχει καλοριφερ σου προτείνω τον 20L που σε καλύπτει άνετα (150 τμ)

Και αμα ζεσταινει το καλοκαιρι; B)

 

 

Τον 20L γιατί έτσι γουστάρουμε....

 

αφού υπάρχει συμφωνία πάω για τον 20L.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια τι μαλωνετε ;;;;; Δηλαδη συγνωμη γιατι δεν δουλευει πανω απο τους 35;;

 

Ποιος τα λεει αυτα ; Ενας μικρος που ειχα δουλευε ( παιδικος) δεν θα δουλευει το θηριο ;

Καθηστε καλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει το "δέν κάνει για το καλοκαίρι";Μια χαρά δουλεύει στο εύρος 1~37C.

Και όπως είπαμε...το καλοκαίρι βάζεις A/C και κάνεις αφύγρανση του χώρου.Την ίδια απορία είχα,ρώτησα και ενημερώθηκα.

Δέν θέλεις να βάλεις A/C για τον α-β λόγο;Ο desiccant θα ανεβάσει την θερμοκρασία κατα έναν (αντε δύο βαθμούς) στον χώρο.Τι 30,τι 32.Σιγά τα ωά...

 

Η απουσία κομπρέσσορα στον desiccant τον καθιστά πιο αθόρυβο,άλλα ελαφρώς πιο ενεργοβόρο ελέω της αντίστασης που θερμαίνει τον ζεόλιθο.

Οι συμβατικοί κομπρεσσοράτοι αφυγραντήρες είναι πιο οικονομικοί,άλλα πιο θορυβώδεις.Επίσης δέν έχουν καλή απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Με λίγα λόγια,αν κρατάς μέρα-νύχτα τον χώρο @18C τον χειμώνα,μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με τον συμβατικό (πχ Meaco 10L-12L-20L).

Αν πάλι κλείνεις τα πάντα όταν πέφτεις για ύπνο και ξυπνάς με θερμοκρασίες 12~15C o desiccant (Meaco DD8L) είναι καλύτερη επιλογή.Αν έχεις και νυχτερινό ρεύμα,ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παραδεχεσαι οτι δεν κανει για το καλοκαιρι σε αντιθεση με αυτους με κομπρεσσορα.

(για τους 10-15 βαθμους δεν τα λεω εγω αλλα ο κατασκευαστης)

Ευχαριστω πολυ ησουν πολυ διαφωτιστικος.Ειδικα οταν λες"γιατι ετσι γουσταρουμε" δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

 

Ναι, δεν κάνει, πάρε καλύτερα με κομπρέσορα.

Ευχαριστημένος τώρα;

Σου λέμε 5 πράγματα και εσυ συνεχίζεις και μας λες για τους "10 βαθμούς που λέει ο κατασκευαστής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρατηρησα νερο να τρεχει απο το φιλτρο του αφυγραντηρα. Γιατι να συμβαίνει εχετε ιδεα?

Καλημέρα.Κάτι θα έχει βουλώσει την οδό προς τον κάδο περισυλλογής.Βγάλε τον κάδο και κοίτα εκεί μήπως δεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Κάτι θα έχει βουλώσει την οδό προς τον κάδο περισυλλογής.Βγάλε τον κάδο και κοίτα εκεί μήπως δεις τίποτα.

Καλημέρα. τώρα που διάβασα το φυλλάδιο του αναφέρει καθαρισμό του φίλτρου κάθε 4 βδομάδες. εγώ δεν το έχω καθαρίσει ποτέ. εντάξει μαλακία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες συμπλήρωσα 5 βδομάδες με τον meaco 20L και θέλω να αναφέρω τις παρατηρήσεις μου, ελπίζοντας να βοηθήσω κάποιους.

 

  • Το δοχείο συλλογής υγρού είναι τεράστιο. Τα 6lt του είναι πολύ βολικά. Στην αρχή άδειαζα λίγο πιο συχνά από 1 φορά την ημέρα και τώρα κάθε μιάμιση μέρα περίπου. Περιττό να πω ότι μέχρι τώρα έχει αφαιρέσει πάνω από 150lt νερό!!!!  
  • Έχω βάλει μετρητή ενέργειας στην πρίζα και η κατανάλωση δεν είναι σταθερή, κάτι σαν inverter ένα πράμα.

      Μόνο ο ανεμιστήρας καίει 20W

       Στη μικρή και μεγάλη σκάλα έχω δει κατανάλωση από 190-255W η οποία εξαρτάται από την υγρασία. Έχοντας ρυθμίσει την επιθυμητή υγρασία το 55% η κατανάλωση είναι 190-210W με υγρασία χώρου κάτω από 60% και γύρω στα 230W με υγρασία 70%. Η μέγιστη ένδειξη πάντως στον μετρητή ήταν 255W.

  • Ο θόρυβος είναι υπαρκτός αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί. Κοιμάμαι άνετα το βράδυ αλλά τον βάζω στη χαμηλή σκάλα απλά για να μην γκρινιάζει η γυναίκα. Να γνωρίζεται ότι η μικρή με τη μεγάλη σκάλα έχουν μικρή διαφορά στο θόρυβο.
  • Ακόμα δεν έχω καταλάβει πότε σταματάει να δουλεύει αλλά παρατηρώντας τον συμπέρανα ότι :

      Όταν η υγρασία πέσει κάτω από την επιθυμητή σταματάει ο κομπρέσορας και συνεχίζει να δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας αναλύοντας τα επίπεδα υγρασίας.

      Αν αυτή σταθεροποιηθεί κάτω από το επιθυμητό επίπεδο τότε κλείνει αλλιώς συνεχίζει να δουλεύει μέχρι να πιάσει το όριο που έχεις βάλει και να ξαναδουλέψει ο κομπρέσορας.

  • Παρόλο που η ονομαστική του απόδοση είναι 20lt την ημέρα, σε θερμοκρασία 16 βαθμών και σχετική υγρασία 60-65% η πραγματική απόδοση του με το ζόρι να είναι 6lt την ημέρα.
  • Στο σπίτι μου που η θέρμανση ανάβει μόνο τα απογεύματα που είμαστε σπίτι (και κλείνει το βράδυ που πάμε για ύπνο) ο αφυγραντήρας δυσκολεύεται να ρίξει την υγρασία στα 55% που του έχω θέσει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gbouros πολύ κατατοπιστικός ο απολογισμός σου.

 

Μαζί με τις υπόλοιπες παρατηρήσεις για διάφορα μοντέλα που έχουν γραφεί εδώ μέσα, πιστεύω ότι υπάρχει πλέον ένας καλός οδηγός για αγορά, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

 

Δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση το διάβασμα όλου του νήματος, προσεκτικά και επιλογή με κάποιο ρίσκο, γιατί αυτό που δουλεύει σε εμένα μπορεί να μην δουλεύει σε άλλον. Και με την επιφύλαξη της ορθότητας των δημοσιέυσεων.

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο προιόν στην παρέα  http://www.airpurifiers.gr/products/ecoair/dd122simple/ .Είναι νο1 σε πωλήσεις στην Βρετανία  και είναι τύπου desiccant με θόρυβο 34db στη χαμηλή σκάλα.Μόλις τον έβαλα σε λειτουργία.Εντυπώσεις αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια Γιατι δεν βγαζει 8 λιτρα τελικα την ημερα ακομα δεν καταλαβα.

Τι συνθηκες πρεπει να υπαρχουν ; Εχω απο 60 εως και 65% σε ολο το σπιτι συμφωνα με το υγρομετρο και το κινητο μου.

Τον μετακινω ανα καποιες ωρες αλλα 8 λιτρα δεν ειδα ποτε! Αντε το πολυ 4-5 στο φουλ ( 690w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο προιόν στην παρέα  http://www.airpurifiers.gr/products/ecoair/dd122simple/ .Είναι νο1 σε πωλήσεις στην Βρετανία  και είναι τύπου desiccant με θόρυβο 34db στη χαμηλή σκάλα.Μόλις τον έβαλα σε λειτουργία.Εντυπώσεις αργότερα...

 

Για πες, κάνει δουλειά γιατί την Πέμπτη μου έρχεται και εμενα.

ρε παιδια Γιατι δεν βγαζει 8 λιτρα τελικα την ημερα ακομα δεν καταλαβα.

Τι συνθηκες πρεπει να υπαρχουν ; Εχω απο 60 εως και 65% σε ολο το σπιτι συμφωνα με το υγρομετρο και το κινητο μου.

Τον μετακινω ανα καποιες ωρες αλλα 8 λιτρα δεν ειδα ποτε! Αντε το πολυ 4-5 στο φουλ ( 690w)

 

Ε αμα δεν έχεις υγρασία τί να βγάλει; Το 60 του κινητού σου μπορεί να είναι 55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχετε στο νου σας ότι τα υγρόμετρα δεν είναι ακριβή. Μπορεί να έχουν αποκλίσεις πάνω από 5%! Κυρίως αυτά τα πάμφθηνα ψηφιακά θερμόμετρα που έχουν και υγρόμετρο, και βαρόμετρο, και σκατόμετρο, έχουν τρομερές αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...