Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Λοιπόν : 2 προσφορές που μου ρθαν στο email μου που παίζουν αυτή την στιγμή :

Σε 20 lt για όποιον ενδιαφέρετε για την εταιρεία Olimpia Splendid είναι ο πιο φθηνός αυτής της μάρκας αυτή την στιγμή στο εμπόριο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/143879-splendid-aquaria-20?nosto=frontpage-nosto-3


Σε 16 λιτρο μια άλλη προσφορά που τρέχει για 48 ώρες σε inventor : https://www.electrostudio.gr/product/21342/inventor-afygrantiras-eva-ii-e2-ion16l-16lt24h-

Είχα  μιλήσει με Κωτσοβολο την περασμένη βδομάδα για αυτόν τον olimpia. Ήθελα να τον αγοράσω από Θεσσαλονίκη. Μου είπαν ότι είχαν έναν εκθεσιακό στη Ξάνθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το δευτερο καταστημα εχει πολλους αφυγραντηρες  με εκπτωση

https://www.electrostudio.gr/categories/12251/klimatismos,-thermansi-afygrantires-ionistes-afygrantires-?NumPerPage=0&order_key=3&company=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 7:29 ΜΜ, txcellas είπε

Κοιτά από το μεσημέρι που το πήρα το δουλεύω για τυχόν προβλήματα. Δοκίμασα τώρα και τον χρονοδιακόπτη και με κάθε «πάτημα» έχει επιλογές για 1,2,4,8 ώρες όπου φάνηκε να τις παίρνει κανονικά. Αν έχει πρόβλημα η συναντήσω στο μέλλον η 5ετης εγγύηση πιστεύω θα χρησιμοποιηθεί!

Σημερα παρελαβα και εγω τον Inventor rise2.Επιβεβαιωνω οτι οι ρυθμισεις του χρονοδιακοπτη λειτουργουν κανονικα και οχι αναποδα.Η 1ωρα ειναι 1 ωρα κ.ο.κ.

Ικανοποιημενος μεχρι στιγμης αν και τον εχω να φυσαει προς τα εξω, στην ανοικτη πορτα του μπαλκονιου, για να ξεμυρισει το πλαστικο και ο ζεολιθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gmario είπε

Είχα  μιλήσει με Κωτσοβολο την περασμένη βδομάδα για αυτόν τον olimpia. Ήθελα να τον αγοράσω από Θεσσαλονίκη. Μου είπαν ότι είχαν έναν εκθεσιακό στη Ξάνθη. 

Να μη τον παρεις, και σε εμενα πριν εναν χρονο το ιδιο μου ειχαν πει. Να βρεις αλλο μαγαζι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, James. είπε

Σημερα παρελαβα και εγω τον Inventor rise2.Επιβεβαιωνω οτι οι ρυθμισεις του χρονοδιακοπτη λειτουργουν κανονικα και οχι αναποδα.Η 1ωρα ειναι 1 ωρα κ.ο.κ.

Ικανοποιημενος μεχρι στιγμης αν και τον εχω να φυσαει προς τα εξω, στην ανοικτη πορτα του μπαλκονιου, για να ξεμυρισει το πλαστικο και ο ζεολιθος.

Γενικά οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο έχουν μια ελαφριά μυρωδιά στις πρώτες ώρες λειτουργίας . Είναι τέτοια η φύση του υλικού για αυτό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, διαθέτω μέχρι 300€ για σπίτι 95 τμ. Με ενδιαφέρει η κατανάλωση, η ύπαρξη καλών φίλτρων, ο αυτοματισμός της αφύγρανσης (να κλείνει και να ανοίγει όταν ανεβαίνει πάλι η υγρασία). Είμαι μεταξύ αυτών των μοντέλων :

https://www.skroutz.gr/s/13036226/Toyotomi-TDE-25DTI-Orora.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/16022569/Toyotomi-Sensei-TDE-25TNF18.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/5203699/Juro-Pro-Diamond-25L.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/12688210/Juro-Pro-Diamond-28L.html?from=account_favorites

Τείνω πιο πολύ στους toyotomi, υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί κάποιον από τους δύο;

Επεξ/σία από spyraldo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Μια ερωτηση προς τους γνωστες.

Εχει παρατηρησει καποιος στον αφυγραντηρα με ζεολιθο να ακουγεται ενας ηχος σαν μοτερ;Κανονικα θα επρεπε στην χαμηλη σκαλα να ακουγεται μονο ενα φυσημα.Εμενα εχει διαφορα στον ηχο οταν φυσαει μονο η φτερωτη του αφυγραντηρα σε σχεση με οταν δουλευει ολο το μηχανημα και κανει αφυγρανση.Παρατηρησα πισω απο τις γριλιες του φιλτρου οτι η πλακα του ζαολιθου γυρναει πολυ αργα, τι κανει λοιπον αυτον τον ηχο;Δεν μπορω να τον περιγραψω ακριβως.Ειναι σαν δυναμό.

Εχω τον inventor rise2 με ζεολιθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα σε όλη την ομάδα!

Μιας και πριν μερικούς μήνες κάναμε το πρώτο μας παιδάκι σκεφτόμαστε κι εμείς να πάρουμε έναν αφυγραντήρα μιας κι έχω μέσα στο σπίτι 70 -75 υγρασία . .

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτούς τους δύο:

ROHNSON R-9416 και μετά σε INVENTOR R 2 ION 8L.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά έχετε εσείς κάποια πρόταση;

Το σπίτι είναι 100 τετραγωνικά και τον χειμώνα βάζουμε και τους θερμοπομπούς και πάντα είναι πάνω από 20 βαθμούς Κελσίου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ! 

παρελαβα την παρασκευη τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

δεν ειχαμε ιδανικη αρχη μιας και το σ/κ που το δουλεψα εβγαλε προβλημα οπου συμφωνα με τον κωδικο που εβγαζε ηταν ο αισθητηρας θερμοκρασιας και υγρασιας . τριτη το πηγα στην carad και μου ειπαν οτι ειχε ξεκουμπωσει το καλωδιο του αισθητηρα. οντως απο την τριτη δουλευει χωρις προβλημα.

απο θορυβο ειναι υποφερτος αλλα εγω που ειμαι νευρικος στον υπνο δεν τον βαζω. σαν κατασκευη μου φαινεται μια χαρα βεβαια ο χρονος θα δειξει μιας και φοβαμαι το πορτακι που εχει για να καλυπτει το δοχειο νερου. 

σχετικα με τη λειτουργια του. τον εχω βαλει στο 55%. ομως μετα απο ωρες που λειτουργει και βλεπω οτι εχει παει στο 54-53% η υγρασια, δεν σταματει αλλα συνεχιζει και δουλευει. αν τον βαλω εκεινη τη στιγμη στο 60% σταματαει αμεσως ο κομπρεσορας και μετα απο λιγο ο ανεμιστηρας. μετα απο λιγο ξεκιναει και ελεγχει την υγρασια και ξανασταματαει αν ειναι χαμηλα ακομα. 

ξερουμε ποσο της % κατω απο το ποσοστο που θελουμε χρειαζεται να πιασει για να σταματησει? 5%? 

επισης ειναι λογικο για ενα υποτιθεται δυνατο μηχανημα να μη μπορει να πιασει το 50-55% σε μικρο δωματιο περιπου 15τμ ή στο σαλονι που ειναι 35τμ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johni41 είπε

καλημερα ! 

παρελαβα την παρασκευη τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

δεν ειχαμε ιδανικη αρχη μιας και το σ/κ που το δουλεψα εβγαλε προβλημα οπου συμφωνα με τον κωδικο που εβγαζε ηταν ο αισθητηρας θερμοκρασιας και υγρασιας . τριτη το πηγα στην carad και μου ειπαν οτι ειχε ξεκουμπωσει το καλωδιο του αισθητηρα. οντως απο την τριτη δουλευει χωρις προβλημα.

απο θορυβο ειναι υποφερτος αλλα εγω που ειμαι νευρικος στον υπνο δεν τον βαζω. σαν κατασκευη μου φαινεται μια χαρα βεβαια ο χρονος θα δειξει μιας και φοβαμαι το πορτακι που εχει για να καλυπτει το δοχειο νερου. 

σχετικα με τη λειτουργια του. τον εχω βαλει στο 55%. ομως μετα απο ωρες που λειτουργει και βλεπω οτι εχει παει στο 54-53% η υγρασια, δεν σταματει αλλα συνεχιζει και δουλευει. αν τον βαλω εκεινη τη στιγμη στο 60% σταματαει αμεσως ο κομπρεσορας και μετα απο λιγο ο ανεμιστηρας. μετα απο λιγο ξεκιναει και ελεγχει την υγρασια και ξανασταματαει αν ειναι χαμηλα ακομα. 

ξερουμε ποσο της % κατω απο το ποσοστο που θελουμε χρειαζεται να πιασει για να σταματησει? 5%? 

επισης ειναι λογικο για ενα υποτιθεται δυνατο μηχανημα να μη μπορει να πιασει το 50-55% σε μικρο δωματιο περιπου 15τμ ή στο σαλονι που ειναι 35τμ? 

Καλημέρα φίλε μου. 

Χαίρομαι που πήρες αυτό το μηχάνημα γιατί ψάχνω πληροφορίες και εντυπώσεις και δεν βρίσκω τίποτα το ιδιαίτερο. Γράψε ότι μπορείς από τη λειτουργία του. 

Έχει 2 ή 5 χρόνια εγγύηση; 

Γιατί πήρες thermo και όχι τον απλό; 

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα θέλω να έχω παραγγείλει. Είμαι ανάμεσα στον δικό σου και τον meaco 20lt platinum. 

Πήρα το σέρβις της meaco και μου είπαν ότι η εγγύηση των 2 ετών μπορεί να επεκταθεί με 30 € για ένα χρόνο, 40 € για 2 και 60€ για 3 χρόνια. Σημαντικό πόσο για αναβάθμιση εγγύησης  την ώρα που οι άλλοι τα δίνουν δωρεάν τα 5 χρόνια. 

Επισης, αν βγάλει πρόβλημα στην εγγύηση το στέλνεις με δικά σου έξοδα στην Αθήνα και στο στέλνουν πίσω με μεταφορική. Φάουλ να μη αναλαμβάνουν αυτοί πλήρως τα μεταφορικά τη στιγμή που δεν φροντίσαν  να έχουν ένα πανελλαδικό δίκτυο κάλυψης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Madlef86 είπε

Καλημέρα και από εμένα σε όλη την ομάδα!

Μιας και πριν μερικούς μήνες κάναμε το πρώτο μας παιδάκι σκεφτόμαστε κι εμείς να πάρουμε έναν αφυγραντήρα μιας κι έχω μέσα στο σπίτι 70 -75 υγρασία . .

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτούς τους δύο:

ROHNSON R-9416 και μετά σε INVENTOR R 2 ION 8L.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά έχετε εσείς κάποια πρόταση;

Το σπίτι είναι 100 τετραγωνικά και τον χειμώνα βάζουμε και τους θερμοπομπούς και πάντα είναι πάνω από 20 βαθμούς Κελσίου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Ένας αφυγραντήρας μόνος του δεν θα μπορέσει να καλύψει εύκολα ένα ολόκληρο σπίτι . Ας πάρουμε ως δεδομένο τα τετραγωνικά του μεγαλύτερου χώρου . Υποθέτω το σαλόνι . Πόσα τετραγωνικά είναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johni41 είπε

καλημερα ! 

παρελαβα την παρασκευη τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

δεν ειχαμε ιδανικη αρχη μιας και το σ/κ που το δουλεψα εβγαλε προβλημα οπου συμφωνα με τον κωδικο που εβγαζε ηταν ο αισθητηρας θερμοκρασιας και υγρασιας . τριτη το πηγα στην carad και μου ειπαν οτι ειχε ξεκουμπωσει το καλωδιο του αισθητηρα. οντως απο την τριτη δουλευει χωρις προβλημα.

απο θορυβο ειναι υποφερτος αλλα εγω που ειμαι νευρικος στον υπνο δεν τον βαζω. σαν κατασκευη μου φαινεται μια χαρα βεβαια ο χρονος θα δειξει μιας και φοβαμαι το πορτακι που εχει για να καλυπτει το δοχειο νερου. 

σχετικα με τη λειτουργια του. τον εχω βαλει στο 55%. ομως μετα απο ωρες που λειτουργει και βλεπω οτι εχει παει στο 54-53% η υγρασια, δεν σταματει αλλα συνεχιζει και δουλευει. αν τον βαλω εκεινη τη στιγμη στο 60% σταματαει αμεσως ο κομπρεσορας και μετα απο λιγο ο ανεμιστηρας. μετα απο λιγο ξεκιναει και ελεγχει την υγρασια και ξανασταματαει αν ειναι χαμηλα ακομα. 

ξερουμε ποσο της % κατω απο το ποσοστο που θελουμε χρειαζεται να πιασει για να σταματησει? 5%? 

επισης ειναι λογικο για ενα υποτιθεται δυνατο μηχανημα να μη μπορει να πιασει το 50-55% σε μικρο δωματιο περιπου 15τμ ή στο σαλονι που ειναι 35τμ? 

3% ειναι η διαφορα απο τη τιμη που οριζεις. Αν το εβαλες 55% θα το παει μεχρι 52%, και θα κανει μονο ελεγχο υγρασιας μεχρι να ξαναπαει 58% οπου τοτε θα ξεκινησει και τον κομπρεσορα. Αν μπορεις ενημερωσε μας αν πραγματι μπορεις να ορισεις καθε ποτε θα κανει ελεγχο με τον ανεμιστηρα. Καπου πρεπει να λεει στο manual που εχεις οτι ρυθμιζεται ο χρονος αυτος (C1 μεταβλητη). Ισως κανω και λαθος αλλα αφου εχεις το μοντελο ειναι ευκαιρια να γινει μια καλη παρουσιαση. Νομιζω οτι εκανες μια καλη αγορα αλλα για να το εκτιμησεις αυτο πρεπει πρωτα να κανεις και μια αποτυχημενη, 40db θορυβο ενω ταυτοχρονα κανει τη μεγιστη δυνατη αφυγρανση νομιζω ειναι καλα.

Οχι δεν ειναι λογικο για τοσο μικρο χωρο να μη μπορει να πιασει το επιθυμητο. Και σε 50 τετραγωνικα σαλονι θα το πιασει αυτο το νουμερο. Πριν ομως καταληξουμε οτι υπαρχει προβλημα, πρεπει να δουλεψει συνεχομενα για καποιες μερες. Το διαβαζα αυτο για τη συνεχομενη λειτουργια και δε το πιστευα αλλα τελικα ισχυει γιατι συνεισφερουν στην υγρασια και τα αντικειμενα του χωρου (τοιχος κτλ)

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johni41 είπε

καλημερα ! 

παρελαβα την παρασκευη τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

δεν ειχαμε ιδανικη αρχη μιας και το σ/κ που το δουλεψα εβγαλε προβλημα οπου συμφωνα με τον κωδικο που εβγαζε ηταν ο αισθητηρας θερμοκρασιας και υγρασιας . τριτη το πηγα στην carad και μου ειπαν οτι ειχε ξεκουμπωσει το καλωδιο του αισθητηρα. οντως απο την τριτη δουλευει χωρις προβλημα.

απο θορυβο ειναι υποφερτος αλλα εγω που ειμαι νευρικος στον υπνο δεν τον βαζω. σαν κατασκευη μου φαινεται μια χαρα βεβαια ο χρονος θα δειξει μιας και φοβαμαι το πορτακι που εχει για να καλυπτει το δοχειο νερου. 

σχετικα με τη λειτουργια του. τον εχω βαλει στο 55%. ομως μετα απο ωρες που λειτουργει και βλεπω οτι εχει παει στο 54-53% η υγρασια, δεν σταματει αλλα συνεχιζει και δουλευει. αν τον βαλω εκεινη τη στιγμη στο 60% σταματαει αμεσως ο κομπρεσορας και μετα απο λιγο ο ανεμιστηρας. μετα απο λιγο ξεκιναει και ελεγχει την υγρασια και ξανασταματαει αν ειναι χαμηλα ακομα. 

ξερουμε ποσο της % κατω απο το ποσοστο που θελουμε χρειαζεται να πιασει για να σταματησει? 5%? 

επισης ειναι λογικο για ενα υποτιθεται δυνατο μηχανημα να μη μπορει να πιασει το 50-55% σε μικρο δωματιο περιπου 15τμ ή στο σαλονι που ειναι 35τμ? 

Το δυνατό μηχάνημα είναι σχετικό. Εξαρτάται πως το ορίζεις .  Το μηχάνημα έχει αυτή την ονομαστική αφυγραντική απόδοση που αναγράφει στα χαρακτηριστικά του για συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας και εσωτερική θερμοκρασία . 

Το θέμα είναι τί ανάγκες έχει ο χώρος σου και σε τι θερμοκρασία δουλεύει το μηχάνημα . Αφού σου έπιασε μετά απο κάποιες ώρες το ποσοστό που θες εγώ το βλέπω  οκ . Αν ήθελες σε μερικά λεπτά να τα καταφέρνει προφανώς ο χώρος σου ήθελε μεγαλύτερης απόδοσης . όλα σχετικά είναι . 


Προσθέτω και αυτό που πολύ σωστά σου είπε ο Curtis76 . Ασε το μηχάνημα να δουλέψει σε συνεχόμενη αφύγρανση για μερικές μέρες. Να απορροφησει υγρασία και απο τα δομικά στοιχεία του χώρου ή έπιπλα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οποτε το διαβαζα στην αρχη που αχοληθηκα με την αγορα αφυγραντηρα, οτι πρεπει να δουλευει για μερικες μερες (και μηνα εχω διαβασει) δε το πιστευα. Ελεγα οτι λενε βλακειες και οτι δεν ισχυει... Οχι μονο πρεπει να γινει αυτο, αλλα οταν σβησεις τον αφυγραντηρα πχ για μια μερα και παει παλι στον θεο η υγρασια, μετα κατεβαινει αμεσως. Τα δομικα στοιχεια αργουν να επηρεστουν απο την υγρασια τοσο γρηγορα οσο δυσκολα θα κανεις να τους την αφαιρεσεις τη πρωτη φορα.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...