Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Και εμένα θα με ενδιέφερε ο philco i-dry 20 αν τον έχει κάποιος.. Έλεγα αυτόν, τον Olympia pure 3i ή τον Carrier 255

Και μια απορία.. Η Carrier ως σοβαρή εταιρία κλιματισμού πως και δεν είναι γνωστή στους αφυγραντήρες; Έχει καποιος εμπειρία;

Οταν αγορασα το κλιματιστικο μου Toshiba απο αντιπροσωπο επειδη η carrier ειναι πλεον μαζι με toshiba είπα να δω και τους αφυγραντηρες. Οπτικα δυο μοντελα που ειδα ήταν ιδια με αλλες μαρκες της αγορας (μη με ρωτησεις τωρα λεπτομερειες δε θυμαμαι) αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν οτι στα manual εβλεπα συνεχεια την εκφραση '' σε ορισμενα μοντελα'' ή '' αναλογα με το μοντελο'' . Αυτο που επισυναψα είναι απο manual του 255 που λες. Ετσι δουλεια δε γινεται. Σαν να λεει αναλογα τη φασον εποχη που θα τον αγορασεις.

screenshot.31.jpg

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε ο olimpia λειτουργει με αλλη λογική απο τον meaco. Τον meaco τον περιεγραψα σε προηγουμενα ποστ επειδη τον εχω. Τον olympia δεν τον εχω αγορασει γιατι δε μπορεσα να βρω επαρκεις πληροφοριες για τα μοντελα που κοιταζα και επειδη στα μαγαζια οι πωλητες που συνάντησα ηξεραν τα βασικα. Θεωρητικά είναι ανωτεροι αφυγραντηρες των meaco. Δεν ειναι ιδιας κατηγοριας. Σε γενικες γραμμες οριζεις την επιθυμητη υγρασια και οταν τη πιασει ο αφυγραντηρας (για olympia μιλαω) σταματαει. Οταν η υγρασια αναβει πανω απο 3% ξεκιναει ο ανεμιστηρας για χρονο t1=3 λεπτα και αν η υγρασια παραμένει πανω απο 3% αυξημενη τοτε ξεκιναει και ο κομπρεσορας. Ειχα βρει manual που έγραφε πως ο χρονος αυτος t1 μπορεις να τον προγραμματισεις εσυ απο 3 λεπτα μεχρι καποιο μεγιστο (δε θυμαμαι ποσο, 10 λεπτα 15 καπου εκει) αλλά δε μπορω να στο επιβεβαιωσω αφου δεν τον εχω αγορασει. Αν θες το manual στο οποιο αναφερομαι πες μου να ψαξω. Οταν εκανα ερευνα αγορας καπου τα αποθηκευα. Θυμαμαι οτι ο olympia εχει μια ταχυτητα ανεμιστηρα (40db που ειναι καλο νουμερο) και τεραστια παροχη αερα. Λογικα μαλλον καλυπτει πιο γρηγορα και μεγαλυτερο χωρο απο τους περισσοτερους της αγορας. Ειχε και πολλα φιλτρα αερα στις επιλογες του. Οποιος τον εχει αγορασει να πει δυο λογια.

https://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/01086_AQUARIA THERMO_Technical_Manual.pdf

 

Αυτό λες;  Ο απλός Aquaria 22 κοστίζει το ίδιο με τον Meaco και ο Thermo με 20€ παραπάνω γίνεται και αερόθερμο, ακούγεται βολικό. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν το βλέπω και τόσο δημοφιλές και δεν βλέπω πουθενά φίλτρα αντικατάστασης για πώληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johngamer είπε

https://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/01086_AQUARIA THERMO_Technical_Manual.pdf

Αυτό λες;  Ο απλός Aquaria 22 κοστίζει το ίδιο με τον Meaco και ο Thermo με 20€ παραπάνω γίνεται και αερόθερμο, ακούγεται βολικό. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν το βλέπω και τόσο δημοφιλές και δεν βλέπω πουθενά φίλτρα αντικατάστασης για πώληση. 

Με τις τιμες εδω που ειμαι εχει μονο electronet και κωτσο οποτε ειμαι +100€ σε σχεση με σκρουτζ. Αν ειναι μονο 20€ η διαφορα τοτε δεν ειναι κακη δυνατοτητα. Ισως βελτιώνει και την αποδοση αφυγρανσης. Ναι το manual αυτο το είχα δει. Αυτη η μεταβλητη Cf νομιζω ειναι που καθοριζει τον χρονο αλλα σου λεω δε το εχω δουλεψει το μηχανημα. Ετσι οπως τα λεει τοτε κανεις οτι θες με τις ρυθμισεις. Τουλαχιστον σαν λειτουργια δε θα σε προβληματισει. Αν γραψει και ενας που τον εχει και πει δυο λογια για το μηχανημα θα ηταν καλα. Διαβασε και skrtoutz τις κριτικες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο forum είμαι στην διαδικασία αγοράς έναν απο τους δύο κάτωθι αφυγραντήρες

  1. Meaco 20l Platinum
  2. Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L

Ο χώρος που θα χρησιμοποιηθεί είναι περίπου 95 Τ.Μ.

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ποιον απο τους δυο να καταλήξω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. 

Οι δικές μου εντυπώσεις από την αναζήτηση αφυγραντηρα στα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης. 

Στον Κωτσοβολο  μου προώθησαν μόνο τον juro-pro. 

Στο επόμενο ηλεκτομαγαζο morris και juro-pro με την αιτιολογία ότι είναι best sellers και καλό service . 

Στο επόμενο inventor και midea.

Πάντως όλοι θεωρούν meaco κορυφή και λίγα τα 2 χρόνια εγγύησης του και μόνο Αθήνα . Ωραία λόγια για τα olimpia αλλά δεν τα προωθούν. Για τα philco δεν είχαν καν να δω και δεν τα υπολογίζαν.

Τις προάλλες έκανα σχόλιο για τις τιμές φίλτρων και μετά έκανα βόλτα στα μαγαζιά και τα είδα  από κοντά. Τα φίλτρα στον olimpia είναι πολύ μικρά. Σου δίνουν μια τριάδα εκ των οποίων μπαίνουν τα δύο. 

Στην meaco το φίλτρο hepa είναι τεράστιο σαν φίλτρο καμπίνας αυτοκινήτου. 

Μάλλον θα αγοράσω τον meaco. 

Εντυπωσιαστηκα στο ίντερνετ από τον meaco 25lt. Έχει κινητήρα DC inverter. Θηρίο κανονικό με ελάχιστη κατανάλωση. Δεν τον βλέπω όμως σε σκρουτζ για να πέσει η τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makevius είπε

Καλησπέρα στη παρέα . Ο  olympia Splendid Aquaria 20 είναι παλιό μοντέλο ? Γιατι δεν το βλέπω στο skroutz?

Είναι μοντέλο που έχει την αποκλειστικότητα για την πώληση στην Ελλάδα ο Κωτσόβολος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο forum είμαι στην διαδικασία αγοράς έναν απο τους δύο κάτωθι αφυγραντήρες

  1. Meaco 20l Platinum
  2. Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L

Ο χώρος που θα χρησιμοποιηθεί είναι περίπου 95 Τ.Μ.

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ποιον απο τους δυο να καταλήξω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας.

Καθότι έχω και τους 2 αφυγραντήρες να δουλεύουν ταυτόχρονα 😄 θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω:

Καταρχάς καί οι 2 αφυγραντήρες είναι περίπου ίδιας αποδοτικότητας.

Ο Meaco έχει δοχείο μεγαλύτερης χωρητικότητας, οπότε θα μπαινοβγάζεις το δοχείο τις μισές φορές από ότι με τον Inventor.

Επίσης ο meaco είναι από τους λίγους αφυγραντήρες που το σταμάτα-ξεκίνα λειτουργεί σωστά: Όταν η υγρασία πέσει εκεί που θέλεις, ο meaco θα σταματήσει τον κομπρέσσορα και θα λειτουργήσει μόνο με τον ανεμιστήρα για μισή ώρα. Αν η υγρασία δεν ανέβει, θα σταματήσει τελείως για μισή ώρα. Μετά θα ξεκινήσει μόνο τον ανεμιστήρα, ώστε ο αισθητήρας να δεί τον αέρα του χώρου, και αν η υγρασία ξεπέρασε το επιθυμητό επίπεδο, τότε θα ξεκινήσει και πάλι τον κομπρέσσορα, αλλιώς θα σβήσει.

Αντίθετα του inventor το σύστημα είναι λάθος σχεδιασμένο: Όταν η υγρασία πέσει εκεί που θέλεις, σβήνει τον κομπρέσσορα και μετά από λίγα λεπτά σβήνει και τον ανεμιστήρα. Μετά όμως παρακολουθεί τον αισθητήρα, ο οποίος όμως επειδή δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας, δείχνει την υγρασία μέσα στον αφυγραντήρα, η οποία ανεβαίνει συνεχώς. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μετά από κάνα 10λεπτο να ξεκινήσει το μηχάνημα να δουλεύει κανονικά, η υγρασία στο χώρο μάλλον δεν έχει προλάβει να ανέβει, οπότε το μηχάνημα ξανασβήνει, μετά από 10 λεπτά ξαναξεκινάει στο φούλ, ξανασβήνει και πάει λέγοντας.

Συνεπώς, ο μόνος τρόπος να δουλέψεις τον inventor σωστά, είναι να του βάλεις πολύ χαμηλό επίπεδο υγρασίας, ώστε να δουλεύει συνέχεια, και μετά να του βάλεις timer για το πότε να σβήσει. Ή αν είσαι της πατέντας, να βάλεις ένα ανεμιστηράκι να φυσάει αέρα συνεχώς επάνω στον αισθητήρα.

Κατα αυτόν τον τρόπο, για συνεχόμενη αυτόματη λειτουργία έχω μόνο τον meaco, και τον inventor τον έχω σαν βοηθητικό την ώρα που κάνουμε τα μπάνια μας και λίγο πρίν κοιμηθούμε.

Αυτά σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικά του 2006.

Τέλος, μήν περιμένεις ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο να τον έχεις κρεβατοκάμαρα και να κοιμάσαι....

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makevius είπε

Καλησπέρα στη παρέα . Ο  olympia Splendid Aquaria 20 είναι παλιό μοντέλο ? Γιατι δεν το βλέπω στο skroutz?

Δες αυτο . Κατι παιζει με τις παραεισαγωγες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση γιατι μια διαβαζω το ενα μια το αλλο.Ο invertor rise2, σβηνει εντελως οταν πιασει τα επιπεδα της υγρασιας που του εχει ορισει καποιος, η απλα σταματαει να γυριζει ο ζεολιθος και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας?Θελω μια σιγουρη απαντηση γιατι ισως καποιος να νομιζει οτι σβηνει, αλλα να γυριζει ο ανεμιστηρας στην χαμηλη ενταση και να μην το εχει παρατηρησει.

Επισης οταν τον κλεισουμε,την επομενη φορα που θα πατησει καποιος το power εναι στις προηγουμενες ρυθμισεις πριν το τελευταιο κλεισιμο, η πρεπει να επιλεξουμε ξανα, ενταση,επιπεδα υγρασιας, ιονισμο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, James. είπε

Μια ερωτηση γιατι μια διαβαζω το ενα μια το αλλο.Ο invertor rise2, σβηνει εντελως οταν πιασει τα επιπεδα της υγρασιας που του εχει ορισει καποιος, η απλα σταματαει να γυριζει ο ζεολιθος και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας?Θελω μια σιγουρη απαντηση γιατι ισως καποιος να νομιζει οτι σβηνει, αλλα να γυριζει ο ανεμιστηρας στην χαμηλη ενταση και να μην το εχει παρατηρησει.

Επισης οταν τον κλεισουμε,την επομενη φορα που θα πατησει καποιος το power εναι στις προηγουμενες ρυθμισεις πριν το τελευταιο κλεισιμο, η πρεπει να επιλεξουμε ξανα, ενταση,επιπεδα υγρασιας, ιονισμο κτλ.

Δεν μπορεσα να βρω manual της συσκευης φιλε. Στον σκρουτζ θα δεις καποια σχολια να λενε οτι δε σταματαει ο ανεμιστηρας. Δε ξερω αν υπαρχει διαφορα στον rise με τον rise2. Εγω στο θεμα λειτουργιας δε θα τη ξαναπατησω. Αν δε το γραφει καθαρα στο manual και δε τον δοκιμασω στο μαγαζι δε πιστευω κανενα σχολιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Είναι μοντέλο που έχει την αποκλειστικότητα για την πώληση στην Ελλάδα ο Κωτσόβολος . 

 

Τον έχει σε προσφορά απο οτι είδα για όποιον τον ενδιαφέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, James. είπε

Μια ερωτηση γιατι μια διαβαζω το ενα μια το αλλο.Ο invertor rise2, σβηνει εντελως οταν πιασει τα επιπεδα της υγρασιας που του εχει ορισει καποιος, η απλα σταματαει να γυριζει ο ζεολιθος και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας?Θελω μια σιγουρη απαντηση γιατι ισως καποιος να νομιζει οτι σβηνει, αλλα να γυριζει ο ανεμιστηρας στην χαμηλη ενταση και να μην το εχει παρατηρησει.

Επισης οταν τον κλεισουμε,την επομενη φορα που θα πατησει καποιος το power εναι στις προηγουμενες ρυθμισεις πριν το τελευταιο κλεισιμο, η πρεπει να επιλεξουμε ξανα, ενταση,επιπεδα υγρασιας, ιονισμο κτλ.

Επειδή έχω αυτόν και αν τους συγκρίνεις σε εμφάνιση και χαρακτηριστικά  είναι πρακτικά ίδιοι, δηλαδή το ίδιο εργοστάσιο τους φτιάχνει και για τις 2 εταιρίες με αλλαγμένες λεπτομέρειες:

Ο δικός μου λοιπόν κλείνει και ανεμιστήρα όταν πιάσει την υγρασία, όταν ξεκινάει να δουλεύει πάλι για 2 δευτερόλεπτα ο ανεμιστήρας ξεκινάει στη μεσαία ταχύτητα και συνεχίζει στην ταχύτητα που το ρύθμισες. 

Όταν το κλείσεις μετά πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις όλα, δεν τα αποθηκεύει.

Βέβαια αυτά για μηχάνημα άλλης εταιρίας, ΟΚ μπορεί να δουλεύει λίγο διαφορετικά αλλά το πιο πιθανό είναι να είναι ακριβώς τα ίδια. Στα specs η μόνη διαφορά είναι τα db που είναι λιγότερα στον rise2 και ίσως αξίζει τα 25 ευρώ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kronos73 είπε

Επειδή έχω αυτόν και αν τους συγκρίνεις σε εμφάνιση και χαρακτηριστικά  είναι πρακτικά ίδιοι, δηλαδή το ίδιο εργοστάσιο τους φτιάχνει και για τις 2 εταιρίες με αλλαγμένες λεπτομέρειες:

Ο δικός μου λοιπόν κλείνει και ανεμιστήρα όταν πιάσει την υγρασία, όταν ξεκινάει να δουλεύει πάλι για 2 δευτερόλεπτα ο ανεμιστήρας ξεκινάει στη μεσαία ταχύτητα και συνεχίζει στην ταχύτητα που το ρύθμισες. 

Όταν το κλείσεις μετά πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις όλα, δεν τα αποθηκεύει.

Βέβαια αυτά για μηχάνημα άλλης εταιρίας, ΟΚ μπορεί να δουλεύει λίγο διαφορετικά αλλά το πιο πιθανό είναι να είναι ακριβώς τα ίδια. Στα specs η μόνη διαφορά είναι τα db που είναι λιγότερα στον rise2 και ίσως αξίζει τα 25 ευρώ παραπάνω.

Ο rise2 πλεον ειναι σε πολλα καταστηματα στα 199-200 αλλα πρεπει να τα δεις απο bestprice.Δεν τα εχει το Skroutz

https://www.bestprice.gr/item/2154894993/inventor-rise-r2-ion8l.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν : 2 προσφορές που μου ρθαν στο email μου που παίζουν αυτή την στιγμή :

Σε 20 lt για όποιον ενδιαφέρετε για την εταιρεία Olimpia Splendid είναι ο πιο φθηνός αυτής της μάρκας αυτή την στιγμή στο εμπόριο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/143879-splendid-aquaria-20?nosto=frontpage-nosto-3


Σε 16 λιτρο μια άλλη προσφορά που τρέχει για 48 ώρες σε inventor : https://www.electrostudio.gr/product/21342/inventor-afygrantiras-eva-ii-e2-ion16l-16lt24h-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...