Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Φιλε yositosi δυο ερωτησουλες? Εχεις δει πως λειτουργει στη smart mode δηλαδη το εχεις δουλεψει το μηψανημα ή το γραφεις επειδη υποθετεις πως λειτουργει?? Το ίδο προβλημα παρουσιαζει αν πιασει τη τιμη που θελει. Να ρωτησω κατι ακομα... εστω πχ ενα σπιτι με 65% υγρασια και θες να ορσεις επιθυμητη το 55% που πανω κατω αυτο θα γινει μετα απο 4 ωρες. Μπορεις να υποθεσεις ποσο ρευμα θα εχει καταναλωσει ο meaco και ποσο ο inventor σε 10 ωρες? Ισως και 3 ωρες επιπλεον λειτουργια παρεπει να προσθεσεις στον inventor και μαλιστα με επανεκκινησεις..

 Μια ακομα ερωτηση... ποσοι τυποι συμπιεστων υπαρχουν μπορεις να μας πεις? Τι τυπος συμπιεστη εχουν οι αφυγραντηρες εκτος απο τον rotary?

Δεν σε έπιασα για να είμαι ειλικρινής. Να έχω δουλέψει ποιόν. Βασικά τους περισσότερους τους έχω "δουλέψει", αλλά ΟΧΙ εκτεταμένα σε οικιακές συνθήκες χρήσης. Αν μιλάς για το smart mode που ονομάζει η MEACO, εννοούν το "πλήρες κλείσιμο για 30 λεπτά". Για τον υπολογισμό ακριβούς κατανάλωσης, το είχε αναλύσει ήδη πολύ ορθά ο Dare-devil κάποια post πιο πριν. Μεγάλη εξίσωση που εξαρτάται από πολλές εξωγενείς παραμέτρους (θερμοκρασία στην προκειμένη). Αν με ρωτάς αν "μπορώ να υπολογίσω", όχι δεν μπορώ γιατί δεν έχω αναλυτικούς πίνακες κατανάλωσης ανά μοντέλο υπό συγκεκριμένες συνθήκες (είναι καμπύλη απόδοσης ουσιαστικά). Αν έχεις εσύ πρακτική εικόνα, δεν μπορώ ούτε να την επαληθεύσω/επιβεβαίωσω αλλά ούτε και να την αμφισβητήσω. Μου φαίνεται πάντως λίγο υπερβολικό σαν άκουσμα το 3 ώρες παραπάνω γιατί μιλάμε για 2 πραγματικά 20λιτρα μοντέλα (μήπως τρέχει κάτι άλλο με τη συσκευή?!)

Σε άλλα μοντέλα το smart mode σημαίνει ότι έχει ένα preset, συνήθως στο γενικότερο εύρος του 55%, και είτε ανάλογα με την υγρασία, είτε ανάλογα με την θερμοκρασία και την υγρασία (ανάλογα με το μοντέλο) η συσκευή μόνη της καθορίζει το ρυθμό λειτουργίας της συσκευής.

Για τα κομπρεσέρ, υπάρχουν 3 τύποι. Πιστονάτα (τα κλασσικά) που έχουν οι περισσότεροι, τα περιστροφικά/rotary, και τα inverter (δεν έχω δει να παίζει κάτι τέτοιο βέβαια σε αφυγραντήρα). Στα κλιματιστικά ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ η πεπατειμένη είναι τα  rotary inverter. Στους αφυγραντήρες πρακτικό (ή καλύτερα αξιοσημείωτο) όφελος δεν υπάρχει, εκτός από μια μικρή μείωση κατανάλωσης, αλλά η συνολική απόδοση εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους, ενώ παράλληλα το κόστος είναι υψηλότερο λόγος και για τον οποίο δεν είναι ευρέως διαδεδομένα. Γενικότερα το θέμα κομπρεσέρ σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση γιατί υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες, και δεν μιλάω για κατασκευαστικές αλλά από πλευράς απόδοσης. Βγάζει πχ η Reechi, η GMCC (Toshiba), η Gree, η Panasonic China, η Panasonic, η Danfu, η Tatung Taiwan κλπ κλπ. To θέμα είναι και τα specs του κομπρεσέρ που θα χρησιμοποιηθεί και εκεί υπάρχει αισθητή διαφορά μεταξύ entry level μοντέλων και higher end μοντέλων (οι διαφορές είναι άμεσα ορατές στους πίνακες απόδοσης).

Απλά θα επαναλάβω ότι το "τέλειο" ή "ιδανικό" μοντέλο στην αγορά δεν υπάρχει κατά την ταπεινή μου άποψη. Το καθένα έχει τα συν και τα πλην του, ενώ για ΟΛΑ τα προιόντα ο κανόνας της αγοράς λέει ότι υπάρχει και ο αντίστοιχος πελάτης.

Νομίζω πάντως ότι ξεφύγαμε λίγο σε πολύ τεχνικό επίπεδο που λίγοι μπορούν, ή ενδιαφέρονται, να παρακολουθήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Δεν σε έπιασα για να είμαι ειλικρινής. Να έχω δουλέψει ποιόν. Βασικά τους περισσότερους τους έχω "δουλέψει", αλλά ΟΧΙ εκτεταμένα σε οικιακές συνθήκες χρήσης. Αν μιλάς για το smart mode που ονομάζει η MEACO, εννοούν το "πλήρες κλείσιμο για 30 λεπτά". Για τον υπολογισμό ακριβούς κατανάλωσης, το είχε αναλύσει ήδη πολύ ορθά ο Dare-devil κάποια post πιο πριν. Μεγάλη εξίσωση που εξαρτάται από πολλές εξωγενείς παραμέτρους (θερμοκρασία στην προκειμένη). Αν με ρωτάς αν "μπορώ να υπολογίσω", όχι δεν μπορώ γιατί δεν έχω αναλυτικούς πίνακες κατανάλωσης ανά μοντέλο υπό συγκεκριμένες συνθήκες (είναι καμπύλη απόδοσης ουσιαστικά). Αν έχεις εσύ πρακτική εικόνα, δεν μπορώ ούτε να την επαληθεύσω/επιβεβαίωσω αλλά ούτε και να την αμφισβητήσω. Μου φαίνεται πάντως λίγο υπερβολικό σαν άκουσμα το 3 ώρες παραπάνω γιατί μιλάμε για 2 πραγματικά 20λιτρα μοντέλα (μήπως τρέχει κάτι άλλο με τη συσκευή?!)

Σε άλλα μοντέλα το smart mode σημαίνει ότι έχει ένα preset, συνήθως στο γενικότερο εύρος του 55%, και είτε ανάλογα με την υγρασία, είτε ανάλογα με την θερμοκρασία και την υγρασία (ανάλογα με το μοντέλο) η συσκευή μόνη της καθορίζει το ρυθμό λειτουργίας της συσκευής.

Για τα κομπρεσέρ, υπάρχουν 3 τύποι. Πιστονάτα (τα κλασσικά) που έχουν οι περισσότεροι, τα περιστροφικά/rotary, και τα inverter (δεν έχω δει να παίζει κάτι τέτοιο βέβαια σε αφυγραντήρα). Στα κλιματιστικά ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ η πεπατειμένη είναι τα  rotary inverter. Στους αφυγραντήρες πρακτικό (ή καλύτερα αξιοσημείωτο) όφελος δεν υπάρχει, εκτός από μια μικρή μείωση κατανάλωσης, αλλά η συνολική απόδοση εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους, ενώ παράλληλα το κόστος είναι υψηλότερο λόγος και για τον οποίο δεν είναι ευρέως διαδεδομένα. Γενικότερα το θέμα κομπρεσέρ σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση γιατί υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες, και δεν μιλάω για κατασκευαστικές αλλά από πλευράς απόδοσης. Βγάζει πχ η Reechi, η GMCC (Toshiba), η Gree, η Panasonic China, η Panasonic, η Danfu, η Tatung Taiwan κλπ κλπ. To θέμα είναι και τα specs του κομπρεσέρ που θα χρησιμοποιηθεί και εκεί υπάρχει αισθητή διαφορά μεταξύ entry level μοντέλων και higher end μοντέλων (οι διαφορές είναι άμεσα ορατές στους πίνακες απόδοσης).

Απλά θα επαναλάβω ότι το "τέλειο" ή "ιδανικό" μοντέλο στην αγορά δεν υπάρχει κατά την ταπεινή μου άποψη. Το καθένα έχει τα συν και τα πλην του, ενώ για ΟΛΑ τα προιόντα ο κανόνας της αγοράς λέει ότι υπάρχει και ο αντίστοιχος πελάτης.

Νομίζω πάντως ότι ξεφύγαμε λίγο σε πολύ τεχνικό επίπεδο που λίγοι μπορούν, ή ενδιαφέρονται, να παρακολουθήσουν.

Μπορεις να γινεις πιο σαφεις που εχεις δουλεψει του περισσοτερους, δηλαδη σε καταστηματα που ειδες? Αν θες εξηγησε το λιγο... 

Εχω σαφη αποψη του τροπου λειτουργιας... εδω εχουν γραφτει απο πολλους, οτι το inventor λειτουργει οπως αξηγησα... οταν πιασει την επιθυμητη σταματαει και ξεκιναει καθε τρια λεπτα, κανε τους υπολογισμους και θα δεις οτι λιγο ειπα τρεις ωρες .... ετσι δουλευει το μηχανημα...κατα τον dare devil η λειτουργια αυτη ειναι σωστη, (θα το βρω και θα το ποσταρω ξανα), εχει περισσοτερη ακιριβεια, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτη η λειτουργια ειναι για γελια. Στο smart του invemtor δεν αλλαζει κατι στο προβλημα λειτουργιας του. Αλλαζει οτι δε καθοριζεις εσυ την υγρασια αλλα το μηχανημα με βαση τηη υγρασια και τη θερμοκρασια αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες στη συζητητη μας... Οι κλασικοι κομπρεσορες που λες τι ειναι, γνωριζεις τον τυπο?? Ολοι οι συμπιεστες της μεακο ειναι rottary εδω και πολλα χρονια, o singer ποου αγορασε η κοπελα προχθες και μας τον παρουσιασε ειναι rotarry , moris toyotomi εχουν rotarry, δεν ειναι κατι ακριβο και δεν ειναι πλεον ατου... ειναι σαν να λεω οτι το αυτοκινητο μου εχει κινητηρα εσωτερικης καυσης... πιο σημαντικο ειναι ποιος κατασκευαζει τον συμπιεστη... Γιατι εγραψες οτι αυξανει το κοστος μπορεις να παραθεσεις τα στοιχεια γι αυτο που λες.? Γενικα νομιζω οτι δεν εχεις ελεγξει τη λειτουργια του invetor προσεκτικα, αν απλα το ειδες στο καταστημα θα ειδες ενα ομορφο και ησυχο μηχανημα, αυτο που σου λεω εγω το βλεπεις μονο αν τον αγορασεις... οποτε αν καποιος προτεινει κατι καλο ειναι να το αγορασει και να κανει παρουσιαση, διαφορετικα τα βλεπουμε και στα σιτε του καθε κατασκευαστη.. καλο ειναι να μη τα διαφημιζουμε ετσι στη τυχη και παραρυρουμε τον κοσμο σε κακες αγορες, καπως ετσι τον αγορασα και εγω.

Στις 1/10/2018 στις 5:08 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Όλοι οι αφυγραντήρες του εμπορίου όλων των εταιρειών έχουν τον αισθητήρα υγρασίας στην είσοδο του αέρα . Μερικές φορές το αισθητήριο υγρασίας μπερδεύετε απο την τοπική υγρασία που αναπτύσσεται επάνω στο στοιχείο ή στα τοιχώματα του αφυγραντήρα λόγω της λειτουργίας του .  Αυτό το μπέρδεμα το έχω εντοπίσει και σε ακριβότερα μοντέλα της Mitsubishi 14 λιτρος των 350 ευρώ!!Το έχει αναφέρει και μέλος του φόρουμ στην σελίδα 205.

Δεν υπάρχει τέλειος προγραμματισμός λειτουργίας στους αφυγραντήρες . Όλες οι υλοποιήσεις που γενικά έχω παρατηρήσει στο εμπόριο έχουν υπερ και κατά . 

Κάποιες εταιρίες προκειμένου να αντιμετωπίσουν αυτό το φαινόμενο όσο γίνεται επιλέγουν ο ανεμιστήρας του αφυγραντήρα να μην σταματάει ποτέ  ακόμα και όταν ο στόχος υγρασίας έχει επιτευχθεί . Δουλεύει συνεχώς για να υπάρχει βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα.   Αυτό το έχω εντοπίσει στους Morris αφυγραντήρες . Όμως ακόμα και αυτή η υλοποίηση έχει μερικά αρνητικά.
Αρχικά έχεις μόνιμο θόρυβο στο χώρο σου . 
Επίσης η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα θα βουλώσει το φίλτρο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα .  Δεν είναι υπερβολή αν το φίλτρο βουλώσει σε μια βδομάδα. Φανταστείτε να έχετε και χαλιά ή/και κατοικίδιο .  Τα φίλτρα φιλτράρουν ένα τεράστιο ποσοστό του εισερχόμενου αέρα σχεδόν το 100 % αλλά όσο αρχίζει και βουλώνει το φίλτρο ο αέρας ακολουθά άλλη  πιο εύκολη οδό μέσα απο τα διάκενα που αναπτύσσονται μεταξύ φίλτρου και σώματος αφυγραντήρα . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αρχίζει σιγά σιγά να μπουκώνει το στοιχείο κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθαριστεί απο εμάς εκτός και αν ξέρουμε απο αυτά .  
Επίσης ένα φίλτρο που μπουκώνει με ταχύ ρυθμό ρίχνει με ταχύ ρυθμό την αφυγραντική ικανότητα του αφυγραντήρα άρα αυξάνει και την κατανάλωση . Επίσης όταν θα αρχίσει να μπουκώνει το στοιχείο θα πρέπει κάποιος ειδικός να μας το καθαρίσει για να επανέλθει στην μέγιστη απόδοση αφύγρανσης ο αφυγραντήρας.
Απο την άλλη η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα δημιουργεί φθορές και μείωση της διάρκειας ζωής του προϊόντος . Οκ, τα μοτέρ δεν καίγονται τόσο γρήγορα αλλά όσο τα δουλεύεις ακατάπαυστα  τόσο πιο πιθανό είναι. Επίσης τόσο πιο πιθανό είναι με τον καιρό  να αρχίσουν θόρυβοι απο τα φθαρμένα ρουλεμάν τους και να σου σπάνε τα νεύρα . 
Βέβαια το ρεύμα που καίει το μοτέρ του ανεμιστήρα είναι λίγο και αυτό είναι ένα θετικό. 

Άλλες εταιρίες όπως η Meaco επιλέξανε να θέσουν ένα χρονικό περιορισμό . Η Meaco έθεσε μισή ώρα .  Λύνεις σε μεγάλο βαθμό το ζήτημα αλλά δημιουργείς ένα άλλο . Για μισή ώρα ο αφυγραντήρας όσο και αν ανέβει η υγρασία δεν θα ανταποκριθεί . Αρα το αρνητικό σε αυτή την περίπτωση: Δεν έχεις καλό έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου . 

Η inventor απο την άλλη επέλεξε μικρότερες παύσεις μερικών λεπτών δίνοντας έμφαση περισσότερο στο σωστό έλεγχο της υγρασίας του χώρου. Xωρίς να θυσιάσουν τελείως την άνεση όπως ισχύει στους Morris όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς, δηλαδή, έχεις συνεχόμενο θόρυβο στο χώρο σου, βουλώνουν γρήγορα τα φίλτρα σου, αυξάνεις την φθορά του ανεμιστήρα κτλ. και χωρίς να θυσιάσουν τον έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου όπως επέλεξε η Meaco .Εν ολίγης αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσέγγισαν τα αρνητικά και θετικά του ανταγωνισμού και προσπάθησαν να πετύχουν την δικιά τους χρυσή τομή . 

Ξαναλέω ! Ιδανικός προγραμματισμός του αφυγραντήρα δεν υπάρχει . Πάντα υπάρχουν υπερ και κατά για οποιαδήποτε υλοποίηση προγραμματισμού λειτουργίας. 

Προσωπικά η υλοποίηση των Morris δεν μ αρέσει . Πολλά τα αρνητικά σε σχέση με τα θετικά . 


Y.Γ Θα ταν ενδιαφέρον να κάνουμε μια λίστα  με αντιστοίχιες μοντέλων εμπορίου και προγραμματισμού λειτουργίας.
 

Προσωπικα αν το μηχανημα εχει σχεδιαστει ετσι, δηλαδη να κανει παυσεις μερικων λετπων επειδη αυτο ειναι επιλογη στον σχεδιασμο, ως μηχανηκος ευκολα λεω οτι ειναι προφανες λαθος. Η πραγματικοτητα ειναι ομως στο παιχνιδι που παιζεται στα φασον μηχανηματα.. Τοσα πληρωσε η invetor αυτο της εδωσαν. Δεν παρουσιαζει μονο αυτη το προβλημα αυτο...

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Μπορεις να γινεις πιο σαφεις που εχεις δουλεψει του περισσοτερους, δηλαδη σε καταστηματα που ειδες? Αν θες εξηγησε το λιγο... 

Εχω σαφη αποψη του τροπου λειτουργιας... εδω εχουν γραφτει απο πολλους, οτι το inventor λειτουργει οπως αξηγησα... οταν πιασει την επιθυμητη σταματαει και ξεκιναει καθε τρια λεπτα, κανε τους υπολογισμους και θα δεις οτι λιγο ειπα τρεις ωρες .... ετσι δουλευει το μηχανημα...κατα τον dare devil η λειτουργια αυτη ειναι σωστη, (θα το βρω και θα το ποσταρω ξανα), εχει περισσοτερη ακιριβεια, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτη η λειτουργια ειναι για γελια. Στο smart του invemtor δεν αλλαζει κατι στο προβλημα λειτουργιας του. Αλλαζει οτι δε καθοριζεις εσυ την υγρασια αλλα το μηχανημα με βαση τηη υγρασια και τη θερμοκρασια αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες στη συζητητη μας... Οι κλασικοι κομπρεσορες που λες τι ειναι, γνωριζεις τον τυπο?? Ολοι οι συμπιεστες της μεακο ειναι rottary εδω και πολλα χρονια, o singer ποου αγορασε η κοπελα προχθες και μας τον παρουσιασε ειναι rotarry , moris toyotomi εχουν rotarry, δεν ειναι κατι ακριβο και δεν ειναι πλεον ατου... ειναι σαν να λεω οτι το αυτοκινητο μου εχει κινητηρα εσωτερικης καυσης... πιο σημαντικο ειναι ποιος κατασκευαζει τον συμπιεστη... Γιατι εγραψες οτι αυξανει το κοστος μπορεις να παραθεσεις τα στοιχεια γι αυτο που λες.? Γενικα νομιζω οτι δεν εχεις ελεγξει τη λειτουργια του invetor προσεκτικα, αν απλα το ειδες στο καταστημα θα ειδες ενα ομορφο και ησυχο μηχανημα, αυτο που σου λεω εγω το βλεπεις μονο αν τον αγορασεις... οποτε αν καποιος προτεινει κατι καλο ειναι να το αγορασει και να κανει παρουσιαση, διαφορετικα τα βλεπουμε και στα σιτε του καθε κατασκευαστη.. καλο ειναι να μη τα διαφημιζουμε ετσι στη τυχη και παραρυρουμε τον κοσμο σε κακες αγορες, καπως ετσι τον αγορασα και εγω.

Προσωπικα αν το μηχανημα εχει σχεδιαστει ετσι, δηλαδη να κανει παυσεις μερικων λετπων επειδη αυτο ειναι επιλογη στον σχεδιασμο, ως μηχανηκος ευκολα λεω οτι ειναι προφανες λαθος. Η πραγματικοτητα ειναι ομως στο παιχνιδι που παιζεται στα φασον μηχανηματα.. Τοσα πληρωσε η invetor αυτο της εδωσαν. Δεν παρουσιαζει μονο αυτη το προβλημα αυτο...

Πότε ακριβώς εγώ ειδικά διαφήμισα προιόν της Inventor? Οχι τίποτα άλλο αλλά θα τρελαθούμε σε λίγο κιόλας!
Πότε προέτρεψα κάποιον να αγοράσει κάποια συγκεκριμένη μάρκα γενικότερα?? Ποτέ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν πρότεινα να προτιμήσει ένα προιόν έναντι κάποιου άλλου!
Πότε και σε ποιο ακριβώς σημείο είπα ότι θεωρώ ότι ένα κομπρεσέρ ρότορα είναι απτό ατου πώλησης (που μαρκετίστικα χρησιμοποιείται έτσι στην αγορά!)? (το χαρακτήρισα ως κάτι πρακτικά αμελητέο λειτουργικά σε υλοποιήσεις αφυγραντήρων). Αντίστοιχων specs' μοτέρ ρότορα κοστολογικά είναι ακριβότερο από ένα πιστονάτο... Αυτός είναι κανόνας κόστους, αν θέλεις το δέχεσαι, αν δεν θέλεις όχι! Πρακτικά για εσένα τον τελικό καταναλωτή μικρή σημασία έχει.
Πότε και που είπα ότι δεν είναι ύψιστης σημασίας ο κατασκευαστής αλλά και οι προδιαγραφές του κομπρεσέρ?! (βασικά αυτό ακριβώς τόνισα ότι μετράει πάνω από όλα και κάνει την μεγάλη διαφορά μεταξύ entry level και higher level μοντέλων)

Συγγνώμη κιόλας αλλά μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς προφανώς να έχεις διαβάσει κάτι προσεχτικά!! Πόσο δε μην κάνεις υπερ-αναγωγές γιατί καταλήγεις να γίνεσαι άδικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yositosi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Δεν εχω να διαφωνήσω σε κάτι απο όσα λες στο παραπάνω ποστ .  Ο αντίλογος που κάνεις είναι στα πλαίσια μιας κουβέντας που έχουμε ανοίξει εδώ μέσα τόσα άτομα και φυσικά ο καθένας μας παραθέτει αντικειμενικές και υποκειμενικές απόψεις . Καλοδεχούμενα όλα . 

Ναι την Inventor την θεωρώ μια εταιρεία που βγάζει καλά προϊόντα και ίσως είναι  number one αυτή την στιγμή στην Ελλάδα σε ποιότητα after sales γιατί έχω διαβάσει κατα καιρούς κριτικές ατόμων για το πως τους έχει αντιμετωπίσει .  Φυσικά ποτέ δεν είπα ότι η εταιρεία αυτή έχει το απόλυτο "πακέτο ", θεωρώ εξίσου καλή εταιρεία σε ποιότητα προϊόντων και την Meaco . Bασικά το απόλυτο πακέτο καμία δεν το έχει και δεν θα το έχει ποτέ .Είναι κάτι το ιδανικό . 
Μπορούμε να μιλάμε αντικειμενικά για ποιότητα after sales εγγυήσεις και ποιότητα προϊόντων , αλλά όταν μιλάμε για τιμή λειτουργίες ,χαρακτηριστικά κτλ εκεί τα πράγματα αλλάζουν γιατί μιλάμε καθαρά για υποκειμενικά πράγματα . Υποκειμενικά διότι ο καθένας μας έχει άλλες ανάγκες τα δικά του θέλω και ανάγκες απο ένα προιόν  και φυσικά το δικό του budget που μπορεί να διαθέσει .  Για αυτό και δεν θα υπάρξει ποτέ το τέλειο προϊόν σε καμία εταιρεία . Η κάθε εταιρεία τραβάει την δικιά της πολιτική και επιλέγει σε ποια μερίδα καταναλωτών στην αγορά θα απευθυνθεί  κυρίως . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, yositosi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Φιλε καταρχας χαλαρωσε.... λαθος εκφραση η λεξη διαφημιζει... ας την αλλαξουμε με τη λεξη παρουσιαζει...  Οποιος διαφημιζει κατι φαινεται... Αυτο που με χαλαει ομως ειναι να γραφουμε κατι χωρις να το εχουμε δει ή τουλαχιστον να το δουμε καλα.. Ποιος ειναι ο λογος να το κανουμε αυτο? Και γω πριν αγορασω τους ειδα ολους.. Δε μου απαντησες ομως, τους εχεις δει τους περισσοτερους σε φαση αγορας που εκανες? Εμςνα με χαλασε μονο που ανεφερες αν εχω ελλαττωματικη συσκευη. Δε γινεται να γραφουμε τοσοι για το ιδιο προβλημα να το αναλυουμε, να βοηθαμε αλλους να κατανοησουν τον τροπο λειτουργιας και ποιο ειναι το προβλημα της inventor και ξαφνικα να λες για χαλασμενο κομματι. Ο inventor ουτε εχει θεση για Hepa, το αναφερω εγω που το εχω αγορασει ούτε εχει λειτουργία smart που δουλευει σωστα. Εκει λοιπον πανω παταω και σου ξαναλεω καλο ειναι να το εχουμε αγορασει πριν παρουσιασουμε χαρακτηριστικα.

Εσυ εισαι αυτος που ανελυσες γιατι η inventor δεν ειναι Α κατηγοριας εταιρια, εγω προσωπικα τη θεωρω πολυ Β, και προτιμω κατι να λειτουργει σωστα και να μη χαλαει παρα να ξερω οτι δε λειτουργει καλα και οταν χαλασει θα εχω εγγυηση για να παρω παλι ενα τετοιο προιον για 40 ή 50 ευρώ διαφορά. Στη τελική στην ίδια τιμε με τα inventor υπερεχουν αλλες εταιρειες που της ξερει ολος ο κοσμος. 

28 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν εχω να διαφωνήσω σε κάτι απο όσα λες στο παραπάνω ποστ .  Ο αντίλογος που κάνεις είναι στα πλαίσια μιας κουβέντας που έχουμε ανοίξει εδώ μέσα τόσα άτομα και φυσικά ο καθένας μας παραθέτει αντικειμενικές και υποκειμενικές απόψεις . Καλοδεχούμενα όλα . 

Ναι την Inventor την θεωρώ μια εταιρεία που βγάζει καλά προϊόντα και ίσως είναι  number one αυτή την στιγμή στην Ελλάδα σε ποιότητα after sales γιατί έχω διαβάσει κατα καιρούς κριτικές ατόμων για το πως τους έχει αντιμετωπίσει .  Φυσικά ποτέ δεν είπα ότι η εταιρεία αυτή έχει το απόλυτο "πακέτο ", θεωρώ εξίσου καλή εταιρεία σε ποιότητα προϊόντων και την Meaco . Bασικά το απόλυτο πακέτο καμία δεν το έχει και δεν θα το έχει ποτέ .Είναι κάτι το ιδανικό . 
Μπορούμε να μιλάμε αντικειμενικά για ποιότητα after sales εγγυήσεις και ποιότητα προϊόντων , αλλά όταν μιλάμε για τιμή λειτουργίες ,χαρακτηριστικά κτλ εκεί τα πράγματα αλλάζουν γιατί μιλάμε καθαρά για υποκειμενικά πράγματα . Υποκειμενικά διότι ο καθένας μας έχει άλλες ανάγκες τα δικά του θέλω και ανάγκες απο ένα προιόν  και φυσικά το δικό του budget που μπορεί να διαθέσει .  Για αυτό και δεν θα υπάρξει ποτέ το τέλειο προϊόν σε καμία εταιρεία . Η κάθε εταιρεία τραβάει την δικιά της πολιτική και επιλέγει σε ποια μερίδα καταναλωτών στην αγορά θα απευθυνθεί  κυρίως . 

Dare Devil σεβαστή η άποψή σου, την εχεις αναφερει αρκετες φορες. Εδω και ενα χρονο που ασχοληθηκα με τους αφυγραντηρες ξέρω τις αποψεις σου. Δυστυχως ομως προσωπικά θεωρω οτι πολυ θα ήθελε η inventor να ειναι ισαξια με τη meaco τη delonghi τη philco την olympia splendid αλλά δεν ειναι. Ναι αν ειναι να σου χαλασει ισως να ειναι καλυτερα να σου χαλασει ο inventor , δε το ξερω και δε θα το μαθω. αλλά ειπα παραδειγμα. και στα αυτοκινητα καλυτερα να σου χαλασει το hyundai παρα η bbw , γενικα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις. Ισως η διαφορα τιμης σε μερικα πραγματα να μην δικαιολογει τις μικρες διαφορες σε δυνατοτητες... αλλα εγω μιλαω για προβληματικη μαρκα και οχι για κατι αλλο. Πχ αν ειχαμε την ιδια συζητηση για τα πχ singer ή  γιουρο προ δε θα μιλαγα καν. Δε τα εχω αγορασει δεν εχει ακουστει δυλειτουργια ή σχεδιαστικό λαθος 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε καταρχας χαλαρωσε.... λαθος εκφραση η λεξη διαφημιζει... ας την αλλαξουμε με τη λεξη παρουσιαζει...  Οποιος διαφημιζει κατι φαινεται... Αυτο που με χαλαει ομως ειναι να γραφουμε κατι χωρις να το εχουμε δει ή τουλαχιστον να το δουμε καλα.. Ποιος ειναι ο λογος να το κανουμε αυτο? Και γω πριν αγορασω τους ειδα ολους.. Δε μου απαντησες ομως, τους εχεις δει τους περισσοτερους σε φαση αγορας που εκανες? Εμςνα με χαλασε μονο που ανεφερες αν εχω ελλαττωματικη συσκευη. Δε γινεται να γραφουμε τοσοι για το ιδιο προβλημα να το αναλυουμε, να βοηθαμε αλλους να κατανοησουν τον τροπο λειτουργιας και ποιο ειναι το προβλημα της inventor και ξαφνικα να λες για χαλασμενο κομματι. Ο inventor ουτε εχει θεση για Hepa, το αναφερω εγω που το εχω αγορασει ούτε εχει λειτουργία smart που δουλευει σωστα. Εκει λοιπον πανω παταω και σου ξαναλεω καλο ειναι να το εχουμε αγορασει πριν παρουσιασουμε χαρακτηριστικα.

Εσυ εισαι αυτος που ανελυσες γιατι η inventor δεν ειναι Α κατηγοριας εταιρια, εγω προσωπικα τη θεωρω πολυ Β, και προτιμω κατι να λειτουργει σωστα και να μη χαλαει παρα να ξερω οτι δε λειτουργει καλα και οταν χαλασει θα εχω εγγυηση για να παρω παλι ενα τετοιο προιον για 40 ή 50 ευρώ διαφορά. Στη τελική στην ίδια τιμε με τα inventor υπερεχουν αλλες εταιρειες που της ξερει ολος ο κοσμος. 

Ναι αλλά τώρα έρχεσαι στα λόγια μου! Ναι η λέξη "διαφημίζει" εμένα με ενόχλησε, και χαίρομαι που την ανακάλεσες και επαναδιατύπωσες! Σε ποιό σημείο όμως ακριβώς αμφισβήτησα τα λεγόμενα σου ή έκανα αντίλογο ως προς την εμπειρία σου και ενοχλήθηκες? Το να εκφράσω έναν προβληματισμό ως ερώτημα (εντελώς ερώτημα όμως γιατί η απόκλιση που ανέφερες με εξέπληξε!) για κάτι, και συνοδεύοντας το ότι εφόσον δεν το έχω "ρεπλικάρει" σαν συνθήκη δοκιμής δεν μπορώ ΟΥΤΕ να το αμβισβητήσω αλλά και ΟΥΤΕ να το υποστηρίξω είναι κάτι παράλογο ή μεμπτό ή και προβλητικό;

Επίσης πότε είπα εγώ ότι ο Inventor έχει θέση για Hepa?!?! Πότε είπα ότι έχει λειτουργία smart που δουλεύει καλά (βασικά ούτε καλά, ούτε άσχημα δεν είπα... ΔΕΝ το σχολίασα καν)! Για αυτό λοιπόν θα επαναλάβω το "μην παίρνεις φόρα, μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, τα οποία καταλήγουν να ακουγονται σαν συστάσεις στον απέναντι σου".

Τα παραπάνω σου τα αναφέρω γιατί στο γραπτό σου τουλάχιστον λόγο φαίνεται σαν να "απαιτείς" (επέτρεψε μου τον όρο) να σου απολογηθεί ο άλλος (ή αιτιολογηθεί), και σαν να ορίζεις συγκεκριμένες συνθήκες υπό τις οποίες έχει δικαίωμα να πει κάποιος κάτι. Αν σε κάτι συγκεκριμένο το οποίο πράγματι έχω αναφέρει διαφωνείς ή είμαι λάθος, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο να μου το τονίσεις μπας και μάθω και κάτι παραπάνω και ξεστραβωθώ ή αντίστοιχα μπορεί και εσύ να μάθεις κάτι παραπάνω ή διαφορετικό.

Εντελώς φιλικά και το κλείνω εδώ γιατί πραγματικά είμαστε off topic αυτή τη στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Μπορεις να γινεις πιο σαφεις που εχεις δουλεψει του περισσοτερους, δηλαδη σε καταστηματα που ειδες? Αν θες εξηγησε το λιγο... 

Εχω σαφη αποψη του τροπου λειτουργιας... εδω εχουν γραφτει απο πολλους, οτι το inventor λειτουργει οπως αξηγησα... οταν πιασει την επιθυμητη σταματαει και ξεκιναει καθε τρια λεπτα, κανε τους υπολογισμους και θα δεις οτι λιγο ειπα τρεις ωρες .... ετσι δουλευει το μηχανημα...κατα τον dare devil η λειτουργια αυτη ειναι σωστη, (θα το βρω και θα το ποσταρω ξανα), εχει περισσοτερη ακιριβεια, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτη η λειτουργια ειναι για γελια. Στο smart του invemtor δεν αλλαζει κατι στο προβλημα λειτουργιας του. Αλλαζει οτι δε καθοριζεις εσυ την υγρασια αλλα το μηχανημα με βαση τηη υγρασια και τη θερμοκρασια αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες στη συζητητη μας... Οι κλασικοι κομπρεσορες που λες τι ειναι, γνωριζεις τον τυπο?? Ολοι οι συμπιεστες της μεακο ειναι rottary εδω και πολλα χρονια, o singer ποου αγορασε η κοπελα προχθες και μας τον παρουσιασε ειναι rotarry , moris toyotomi εχουν rotarry, δεν ειναι κατι ακριβο και δεν ειναι πλεον ατου... ειναι σαν να λεω οτι το αυτοκινητο μου εχει κινητηρα εσωτερικης καυσης... πιο σημαντικο ειναι ποιος κατασκευαζει τον συμπιεστη... Γιατι εγραψες οτι αυξανει το κοστος μπορεις να παραθεσεις τα στοιχεια γι αυτο που λες.? Γενικα νομιζω οτι δεν εχεις ελεγξει τη λειτουργια του invetor προσεκτικα, αν απλα το ειδες στο καταστημα θα ειδες ενα ομορφο και ησυχο μηχανημα, αυτο που σου λεω εγω το βλεπεις μονο αν τον αγορασεις... οποτε αν καποιος προτεινει κατι καλο ειναι να το αγορασει και να κανει παρουσιαση, διαφορετικα τα βλεπουμε και στα σιτε του καθε κατασκευαστη.. καλο ειναι να μη τα διαφημιζουμε ετσι στη τυχη και παραρυρουμε τον κοσμο σε κακες αγορες, καπως ετσι τον αγορασα και εγω.

Προσωπικα αν το μηχανημα εχει σχεδιαστει ετσι, δηλαδη να κανει παυσεις μερικων λετπων επειδη αυτο ειναι επιλογη στον σχεδιασμο, ως μηχανηκος ευκολα λεω οτι ειναι προφανες λαθος. Η πραγματικοτητα ειναι ομως στο παιχνιδι που παιζεται στα φασον μηχανηματα.. Τοσα πληρωσε η invetor αυτο της εδωσαν. Δεν παρουσιαζει μονο αυτη το προβλημα αυτο...

Πιο πάνω παρέθεσες το ποστ που είχα συντάξει υστερα απο σκέψη για τα αρνητικά και τα θετικά των  τριών αυτών προγραμματισμών  λειτουργίας . 
Όπως έγραψα σε αυτό το ποστ για να μην παρεξηγήσουμε τη λέξη "σωστή", και οι τρεις φιλοσοφίες προγραμματισμού είναι αποδεκτές με τα αρνητικά και τα θετικά τους .Αντικειμενικά. Υποκειμενικά αποδέχομαι μόνο του Meaco και Inventor γιατί θεωρώ περισσότερα τα αρνητικά στο τρόπο λειτουργίας του Morris .  Καμία μα καμία δεν είναι τέλεια . Η μεν meaco θυσιάζει τον απόλυτο ελεγχο της υγρασίας με την χρονοκαθυστέρηση  . Η Morris δεν θυσιάζει τον απόλυτο έλεγχο αλλά απο την άλλη  έχεις ένα μηχάνημα μονίμως να το ακούς να δουλεύει  συν οι όποιες φθορές στον ανεμιστήρα και το συχνότερο μπουκωμα του φίλτρου .  Η inventor πετυχαίνει κάτι ενδιάμεσο . 
Εγώ το βλέπω ως εξής . Σε ενοχλεί ο αφυγραντήρας να ακούγεται 24 ώρες το 24ωρό ; Μην πάρεις μοντέλο της Morris που δουλέυει με αυτή την λογική (ή οποιασδήποτε άλλης εταιρείας).
Θες να μην ακούγεται όλη την ώρα αλλά δεν σε ενδιαφέρει τόσο να θυσιάσεις την σταθερότητα της υγρασίας στο χώρο ; Πάρε Meaco ή κάποιας άλλης εταιρείας με την ίδια λογική λειτουργίας .
Θες κάτι ενδιαμεσο ; Πάρε κάποιον αντίστοιχο σε φιλοσοφία λειτουργίας με αυτούς της Inventor . 

Όπως είπα το αισθητήριο υγρασίας σε όλους τους αφυγραντήρες του εμπορίου τοποθετείται στην επιστροφή του μηχανήματος δηλαδή δίπλα στο στοιχείο που έχει επάνω του συμπηκνώματα . Είναι λογικό να υπάρχουν αποκλίσεις κατά διαστήματα στις μετρήσεις του  και ο κάθε κατασκευαστής προσπαθεί με προγραμματισμό να το αντιμετωπίσει αυτό . Δεν γίνεται όμως να το αντιμετωπίσεις πλήρως και χωρίς να θυσιάσεις κάτι άλλο.  

Η καλύτερη λύση πιστεύω θα ταν αισθητήριο υγρασίας ασύρματο σε απομακρυσμένο σημείο απο τον αφυγραντήρα (στο μισό μέτρο αρκεί) αλλά τέτοια εμπορική υλοποίηση δεν υπάρχει.

Για τους συμπιεστές που έγραψες η επιλογή τύπου συμπιεστή έχει να κάνει και με τον όλο σχεδιασμό ενός μηχανήματος . Θες να πετύχεις συγκεκριμένες αποδόσεις.Δεν θα το καθορίσει μόνο ο συμπιεστής αυτό αλλά το σύνολο των επιμέρους εξαρτημάτων και του σχεδιασμού που χεις κάνει . Το κεφάλαιο αυτό είναι εξαιρετικά τεχνικό για να αναλυθεί διότι δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας ή μαγική συνταγή . 
Ο πιο διαδεδομένος τύπος συμπιεστή σε ψυγεία και αφυγραντήρες είναι ο πιστονικός συμπιεστής (reciprocating compressor)  απο κει και πέρα υπαρχουν και οι rotary που είναι πιο ακριβοί .
Ο κάθε τύπος συμπιεστή σου δίνει κάποιες συγκεκριμένες δυνατότητες στο ψυκτικό κύκλωμα . Εχει τα όρια του . Ανάλογα το πως έχεις σχεδιάσει το όλο σύστημα και τι θές να πετύχεις, επιλέγεις και τον κατάλληλο τύπο όπου θα σου δώσει τα αποτελέσματα που θες . Αυτό πολύ γενικά .

11 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Φίλε σχετικά με το φιλτρο HEPA που αναφερεις, στα μοντελα που το εχουν μπορείς αν δε θελεις να μη το τοποθετησεις. Τα 40€ έχουν τα  τρία φιλτρα όχι το ένα. Πριν επιλεξεις μοντελο δες και ποσα φιλτρα εχει η καθε συσκευασια. 

Εχω και τους  δυο αφυγραντήρες οποτε μπορω να πω ότι ο inventor δε παιρνει αλλο φιλτρο, εχει μονο μια σιτα για τα χνουδια, δηλαδη εχει ιονιστη για να ιονιζει τον σκονισμενο αιερα ...... Ο meaco δεν εχει ιονιστη. Ο inventror δε ρυθμιζει τη κατευθυνση του αερα. Φυσαει προς τα πανω και ψηλα. Τεχνικη λεπτομερια, η εισοδος αερα στον inventor ειναι πολυ χαμηλα οποτε ρουφαει περισσοτερη σκονη και θα επρεπε να ειχε πιο σοβαρο φιλτρο. O meaco ειναι περισσοτερο ογκοδης (20 ποντους πιο ψηλος σχεδον) οποτε ρουφαει λιγοτερη σκονη και εχει και σοβαρο φιλτρο που το τοποθετης αν θες, αν δε θες γιατι καθαριζεις συχνα πχ εχει και το προφιλτρο σιτα σαν του inventor. Εγω επειδη εχω μπεμπη στο σπιτι το εχω τοποθετησει. 

Dare-Devil τελικα τον αγορασες τον inventor, να μας πεις και συ τη γνωμη σου? Θεωρεις την υπαρξη ιονιστη πιο απαραιτητη απο το να δουλευει σωστα το μηχανημα και οπως εχουμε καταληξει εδωπερα ο inventor δε λειτουργει σωστα. Αν τον αγορασεις θα ηθελα να μας πεις και εσυ τη γνωμη σου γιατι απ οτι βλεπω τον προτεινεις αρκετα συχνα.

Όχι ακόμα λόγω μιας οικονομικής στενότητας  και δεν τον βιάζομαι τόσο πολύ .  Όταν τον αγοράσω θα σας πω !

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yositosi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Για το παραπανω μηνυμα εγραφα και για αλλο ενα που απαντησα οτι δε παιρνει φιλτρο επιπλεον γιατι δε το  επτρεπει ο κατασκευαστης του inventor αλλα παμε παρακατω. Προς θεου δεν εχω τετοια προθεση να απαιτω κατι και αν βγαινει κατι τετοιο απολογουμαι. Δεν εχω καν τη προθεση να υπαρχει συνεχεια στα συμπαιραματα του νηματος, αφου ενα απλο μπλα μπλα ειμαστε. Τεχνολογικο μπλα μπλα που περιμενω τουλαχιστον να υπαρχει λογικη στη γραφη. Με εσενα προσωπικα δεν εχω κανενα τετοιου ειδους προβλημα. Με ενοχλει ομως οταν βγαινει συμπερασμα για επιβεβαιωμενο ελαττωμα προιοντος να ξεχνιεται και να ξαναπροτεινεται χωρις τουλαχιστον να γινεται αναφορα του προβληματος. Εγω τις σελιδες 200 205 περιπου θα τις θυμιζω συχνα. Δεν ειναι εποχες για λαθος αγορες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η καλύτερη λύση πιστεύω θα ταν αισθητήριο υγρασίας ασύρματο σε απομακρυσμένο σημείο απο τον αφυγραντήρα (στο μισό μέτρο αρκεί) αλλά τέτοια εμπορική υλοποίηση δεν υπάρχει.

Βγήκε φέτος μοντέλο της Morris αλλά δεν ξέρω με τι ακρίβεια λειτουργεί για να σου πω άποψη

https://morris.gr/product.asp?catid=1749&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-1625i-αφυγραντηρασ-16l

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για τους συμπιεστές που έγραψες η επιλογή τύπου συμπιεστή έχει να κάνει και με τον όλο σχεδιασμό ενός μηχανήματος . Θες να πετύχεις συγκεκριμένες αποδόσεις.Δεν θα το καθορίσει μόνο ο συμπιεστής αυτό αλλά το σύνολο των επιμέρους εξαρτημάτων και του σχεδιασμού που χεις κάνει . Το κεφάλαιο αυτό είναι εξαιρετικά τεχνικό για να αναλυθεί διότι δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας ή μαγική συνταγή . 
Ο πιο διαδεδομένος τύπος συμπιεστή σε ψυγεία και αφυγραντήρες είναι ο πιστονικός συμπιεστής (reciprocating compressor)  απο κει και πέρα υπαρχουν και οι rotary που είναι πιο ακριβοί .
Ο κάθε τύπος συμπιεστή σου δίνει κάποιες συγκεκριμένες δυνατότητες στο ψυκτικό κύκλωμα . Εχει τα όρια του . Ανάλογα το πως έχεις σχεδιάσει το όλο σύστημα και τι θές να πετύχεις, επιλέγεις και τον κατάλληλο τύπο όπου θα σου δώσει τα αποτελέσματα που θες . Αυτό πολύ γενικά .

 

Thumbs up!!!! Δεν μπορούσες να το θέσεις καλύτερα!

10 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Για το παραπανω μηνυμα εγραφα και για αλλο ενα που απαντησα οτι δε παιρνει φιλτρο επιπλεον γιατι δε το  επτρεπει ο κατασκευαστης του inventor αλλα παμε παρακατω. 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, την παρακάτω πλάτη δεν έχει ο αφυγραντήρας σου?

 

Inventor_EVA_II_PRO_SE_09_1.jpg

Inventor_EVA_II_PRO_SE_10_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πιο πάνω παρέθεσες το ποστ που είχα συντάξει υστερα απο σκέψη για τα αρνητικά και τα θετικά των  τριών αυτών προγραμματισμών  λειτουργίας . 
Όπως έγραψα σε αυτό το ποστ για να μην παρεξηγήσουμε τη λέξη "σωστή", και οι τρεις φιλοσοφίες προγραμματισμού είναι αποδεκτές με τα αρνητικά και τα θετικά τους .Αντικειμενικά. Υποκειμενικά αποδέχομαι μόνο του Meaco και Inventor γιατί θεωρώ περισσότερα τα αρνητικά στο τρόπο λειτουργίας του Morris .  Καμία μα καμία δεν είναι τέλεια . Η μεν meaco θυσιάζει τον απόλυτο ελεγχο της υγρασίας με την χρονοκαθυστέρηση  . Η Morris δεν θυσιάζει τον απόλυτο έλεγχο αλλά απο την άλλη  έχεις ένα μηχάνημα μονίμως να το ακούς να δουλεύει  συν οι όποιες φθορές στον ανεμιστήρα και το συχνότερο μπουκωμα του φίλτρου .  Η inventor πετυχαίνει κάτι ενδιάμεσο . 
Εγώ το βλέπω ως εξής . Σε ενοχλεί ο αφυγραντήρας να ακούγεται 24 ώρες το 24ωρό ; Μην πάρεις μοντέλο της Morris που δουλέυει με αυτή την λογική (ή οποιασδήποτε άλλης εταιρείας).
Θες να μην ακούγεται όλη την ώρα αλλά δεν σε ενδιαφέρει τόσο να θυσιάσεις την σταθερότητα της υγρασίας στο χώρο ; Πάρε Meaco ή κάποιας άλλης εταιρείας με την ίδια λογική λειτουργίας .
Θες κάτι ενδιαμεσο ; Πάρε κάποιον αντίστοιχο σε φιλοσοφία λειτουργίας με αυτούς της Inventor . 

Όπως είπα το αισθητήριο υγρασίας σε όλους τους αφυγραντήρες του εμπορίου τοποθετείται στην επιστροφή του μηχανήματος δηλαδή δίπλα στο στοιχείο που έχει επάνω του συμπηκνώματα . Είναι λογικό να υπάρχουν αποκλίσεις κατά διαστήματα στις μετρήσεις του  και ο κάθε κατασκευαστής προσπαθεί με προγραμματισμό να το αντιμετωπίσει αυτό . Δεν γίνεται όμως να το αντιμετωπίσεις πλήρως και χωρίς να θυσιάσεις κάτι άλλο.  

Η καλύτερη λύση πιστεύω θα ταν αισθητήριο υγρασίας ασύρματο σε απομακρυσμένο σημείο απο τον αφυγραντήρα (στο μισό μέτρο αρκεί) αλλά τέτοια εμπορική υλοποίηση δεν υπάρχει.

Για τους συμπιεστές που έγραψες η επιλογή τύπου συμπιεστή έχει να κάνει και με τον όλο σχεδιασμό ενός μηχανήματος . Θες να πετύχεις συγκεκριμένες αποδόσεις.Δεν θα το καθορίσει μόνο ο συμπιεστής αυτό αλλά το σύνολο των επιμέρους εξαρτημάτων και του σχεδιασμού που χεις κάνει . Το κεφάλαιο αυτό είναι εξαιρετικά τεχνικό για να αναλυθεί διότι δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας ή μαγική συνταγή . 
Ο πιο διαδεδομένος τύπος συμπιεστή σε ψυγεία και αφυγραντήρες είναι ο πιστονικός συμπιεστής (reciprocating compressor)  απο κει και πέρα υπαρχουν και οι rotary που είναι πιο ακριβοί .
Ο κάθε τύπος συμπιεστή σου δίνει κάποιες συγκεκριμένες δυνατότητες στο κύκλωμα ψύξης . Εχει τα όρια του . Ανάλογα το πως έχεις σχεδιάσει το όλο σύστημα επιλέγεις και τον κατάλληλο τύπο όπου θα σου δώσει τα αποτελέσματα που θες . Αυτό πολύ γενικά .

Όχι ακόμα λόγω μιας οικονομικής στενότητας  και δεν τον βιάζομαι τόσο πολύ .  Όταν τον αγοράσω θα σας πω !

Πραγματικα περιμενω τις εντυπωσεις σου. Η λογικη στη λειτουργια του να οριζεται ενα +- απο το καθρισμενο επιθυμητο το εχει η inventor αλλά και πολλες αλλες μαρκες. Δεν εχω προβλημα με τη λογική, εχω προβλημα οταν τελικα αποφασιζει λανθασμενα οτι εχει αυξηθει η υγρασια 3% μεσα σε δυο λεπτα. Αν υπαρχει υπομονη θελω να με ακουσεις προσεκτικα. Την ίδια λογική έχει και ο olympia splendid που είναι μαρκα που με ενδιεφερε στη τελευταια μου αγορα αλλα φοβήθηκα. Και φοβήθηκα γιατι εδω και ενα χρονο δεν μπορεσα να βρω καλη παρουσιαση απο καποιον που να αγορασε ενα δυο μοντελα που με ενδιεφεραν. Πηγα στη safe επιλογη της meaco και παει καλα μεχρι τωρα. Ο meaco που εχω λοιπον εστω πχ οτι πιανει το επιθυμητο 55% και σταματαει. Ξερεις τι δειχνει η οθονη του μετα απο δυο λεπτα? 63% για πλακα. Μετα απο μιση ώρα ξεκινάει ο ανεμιστήρας για ενα λεπτο (αλλου θα διαβασεις 5 λεπτα, αλλα σε εμενα δουλευει για ενα λεπτο) και μετραει σωστα πχ 56& και δε ξεκιναει.  Ο inventor απο την αλλη, οταν μετρήσει 58% που ειναι με το ρολοι ενα λεπτο αφου σταματησε. δουλευει για ενα λεπτο μονο ανεμιστήρα αλλά δε μπορει να μετρήσει σωστά. Γιατι συμβαίνει αυτο στον inentor και όχι στον meaco... πολυ απλα μισή ώρα μετα ο meaco έχει στεγνώσει. Ο olympia δουλευει τον ανεμιστήρα του για 5 λετπα πριν αποφασίσει και μαλλον τα παει καλα, αλλά δε μπορώ να το πω και με βεβαιότητα. 

Αυτό που σου περιγράφω ειναι δυσλειτουργία, δυο αφυγραντηρες με την ίδια λογική στον έναν inventror δε δουλευει στον olympia μαλλον δουλευει. Δεν εχω προβλημα λοιπον με τη λογική τους αλλα με τον τροπο εφαρμογή τους. Θεωρητικά λοιπον δε διαφωνώ μαζί σου στη πράξη ομως η Inventor πρεπει να αλλάξει κατι γιατι μεχρι τοτε αυτο το πραγμα δε λεγεται αφυγραντηρας. Ειναι ενοχλητικός ασχετα τα db του , σε ξυπναει για πλακα, και ο κομπρεσορας θα χαλασει πολυ γρηγορότερα και μαλλον καιει τα αντερά του αλλά δε το εχουν μετρήσει οταν αρχισει να συμβαίνει αυτο το φαινόμενο. 

Yositosi με το link του  morris επαθα πλακα. Δε το ηξερα οτι υπαρχει τετοιο μοντελο με λειτουργια follow me ή ifeel. To απολυτο εργαλειο. Και λαθος να μετραει το διορθωνεις με το setpoint. Το πολυ πολυ να αργει λιγα λεπτα να καταλαβει τη διαφορα που δε παιζει ρολο.

Για το φιλτρο που σου λεω αναφερομαι στο manual της invetor. Θα ανοιξω τη συσκευή αυριο και θα σου πω και για το φιλτρακι που λες.

Για τους συμπιεστες ο πιο κοινος τυπος που χρησιμοποιείται ειναι o rotarry. Αν κανω λαθος ας μου πει καποιος μαρκα που  εχει εμβολοφορο. Τουλαχιστον απο τις γνωστες δεν εχω βρει καποιον.

screenshot.28.jpg

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, txcellas είπε

Έχω τον inventor rise 2. Μπορω με κάποιον τρόπο, ίσως και πατέντα να βάλω κάποιο φίλτρο ενεργού άνθρακα; Γνωρίζει κάποιος;

Γενικά αν σε αφυγραντήρα δεν προβλέπεται να μπει φίλτρο, με πατέντα δύσκολα τα πράγματα, πρώτον γιατί δεν έχεις τον ανάλογο χώρο στο κέλυφος, αλλά και δεύτερον γιατί δεν ξέρεις τι αρνητικό αποτέλεσμα μπορεί να έχει η μειωμένη ροή εισερχομένου αέρα τόσο στην απόδοση όσο και στη μακροζωία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε ο olimpia λειτουργει με αλλη λογική απο τον meaco. Τον meaco τον περιεγραψα σε προηγουμενα ποστ επειδη τον εχω. Τον olympia δεν τον εχω αγορασει γιατι δε μπορεσα να βρω επαρκεις πληροφοριες για τα μοντελα που κοιταζα και επειδη στα μαγαζια οι πωλητες που συνάντησα ηξεραν τα βασικα. Θεωρητικά είναι ανωτεροι αφυγραντηρες των meaco. Δεν ειναι ιδιας κατηγοριας. Σε γενικες γραμμες οριζεις την επιθυμητη υγρασια και οταν τη πιασει ο αφυγραντηρας (για olympia μιλαω) σταματαει. Οταν η υγρασια αναβει πανω απο 3% ξεκιναει ο ανεμιστηρας για χρονο t1=3 λεπτα και αν η υγρασια παραμένει πανω απο 3% αυξημενη τοτε ξεκιναει και ο κομπρεσορας. Ειχα βρει manual που έγραφε πως ο χρονος αυτος t1 μπορεις να τον προγραμματισεις εσυ απο 3 λεπτα μεχρι καποιο μεγιστο (δε θυμαμαι ποσο, 10 λεπτα 15 καπου εκει) αλλά δε μπορω να στο επιβεβαιωσω αφου δεν τον εχω αγορασει. Αν θες το manual στο οποιο αναφερομαι πες μου να ψαξω. Οταν εκανα ερευνα αγορας καπου τα αποθηκευα. Θυμαμαι οτι ο olympia εχει μια ταχυτητα ανεμιστηρα (40db που ειναι καλο νουμερο) και τεραστια παροχη αερα. Λογικα μαλλον καλυπτει πιο γρηγορα και μεγαλυτερο χωρο απο τους περισσοτερους της αγορας. Ειχε και πολλα φιλτρα αερα στις επιλογες του. Οποιος τον εχει αγορασει να πει δυο λογια.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα με ενδιέφερε ο philco i-dry 20 αν τον έχει κάποιος.. Έλεγα αυτόν, τον Olympia pure 3i ή τον Carrier 255; 

Και μια απορία.. Η Carrier ως σοβαρή εταιρία κλιματισμού πως και δεν είναι γνωστή στους αφυγραντήρες; Έχει καποιος εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...