Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johngamer είπε

Curtis76, το φίλτρο του inventor δεν κρατέι σκόνη κτλ?

μια απλή φλούδα σίτας όπως είναι τα πολύ απλά εξωτερικά φίλτρα κλιματιστικών. Προστασία των στοιχείων όπως προανέφερε ο dare-devil από χοντρές σκόνες, αλλά ούτε για πλάκα ουσιαστικό φιλτράρισμα του αέρα. 

Επίσης δεν έχω προσέξει αν έχει περσίδα. Λογικά σε αυτή την κατηγορία θα πρέπει να έχει, αλλά σχεδιαστικά/εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει (αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό το σκέλος θα πρέπει καλύτερα να το δει)

13 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δύσκολο να κάνουν απόψυξη και δεν μπορώ να στο απαντήσω συγκεκριμένα γιατί θα πρέπει να υπολογίσω συγκεκριμένες συνθήκες και μεταβλητές για μια δεδομένη χρονική στιγμή. Αλλά όπως και να έχει απο 15 και πάνω παίρνεις την καλύτερη σχέση απόδοσης και κατανάλωσης με συμπιεστή . 

έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι στους 5C κάνουν απόψυξη και όχι πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, johngamer είπε

Ο Meaco δεν έχει ιονιστή;;; ξενέρωσα τώρα, λίγο ήθελα για να τον πάρω...

Για ποιον Meaco αναφέρεσαι ;

13 λεπτά πριν, yositosi είπε

μια απλή φλούδα σίτας όπως είναι τα πολύ απλά εξωτερικά φίλτρα κλιματιστικών. Προστασία των στοιχείων όπως προανέφερε ο dare-devil από χοντρές σκόνες, αλλά ούτε για πλάκα ουσιαστικό φιλτράρισμα του αέρα. 

Επίσης δεν έχω προσέξει αν έχει περσίδα. Λογικά σε αυτή την κατηγορία θα πρέπει να έχει, αλλά σχεδιαστικά/εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει (αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό το σκέλος θα πρέπει καλύτερα να το δει)

έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι στους 5C κάνουν απόψυξη και όχι πιο πάνω.

Φιλτράρουν ικανοποιητικά τον αέρα από σκόνη . Το βασικό φίλτρο στους αφυγραντήρες είναι ίδιας λογικής με το βασικό φίλτρο των κλιματιστικών .  Ίδια δουλειά κάνουν . Πέρα απο αυτό αν παίρνει κάποιος αφυγραντήρα με την λογική ότι πήρε συσκευή 2 σε 1 δηλαδή και αφυγραντήρα και καθαριστή αέρα μάλλον κάτι έχει καταλάβει λάθος . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Φιλτράρουν ικανοποιητικά τον αέρα από σκόνη . Το βασικό φίλτρο στους αφυγραντήρες είναι ίδιας λογικής με το βασικό φίλτρο των κλιματιστικών .  Ίδια δουλειά κάνουν . Πέρα απο αυτό αν παίρνει κάποιος αφυγραντήρα με την λογική ότι πήρε συσκευή 2 σε 1 δηλαδή και αφυγραντήρα και καθαριστή αέρα μάλλον κάτι έχει καταλάβει λάθος . 

Προσδιόρισε το "φιλτράρουν ικανοποιητικά από σκόνη"... Ενα καλό κουτί υπολογιστή έχει καλύτερο φίλτρο από την ισχνή σίτα του Inventor! Εννοείται ότι ένας αφυγραντήρας δεν πρέπει να θεωρείται ή να χρησιμοποιείται σαν air-purifier, αλλά από την άλλη, αντίστοιχα όπως και με τα κλιματιστικά συμβαίνει το ίδιο, ακριβώς όπως και εκεί θα έπρεπε να υπήρχε και στον αφυγραντήρα κανένα φιλτράρισμα παραπάνω! Δεν πωλείται ως entry level μοντέλο στην τελική.
.
 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Προσδιόρισε το "φιλτράρουν ικανοποιητικά από σκόνη"... Ενα καλό κουτί υπολογιστή έχει καλύτερο φίλτρο από την ισχνή σίτα του Inventor! Εννοείται ότι ένας αφυγραντήρας δεν πρέπει να θεωρείται ή να χρησιμοποιείται σαν air-purifier, αλλά από την άλλη, αντίστοιχα όπως και με τα κλιματιστικά συμβαίνει το ίδιο, ακριβώς όπως και εκεί θα έπρεπε να υπήρχε και στον αφυγραντήρα κανένα φιλτράρισμα παραπάνω! Δεν πωλείται ως entry level μοντέλο στην τελική.

Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα είναι ότι το καλούπι του δεν προβλέπει φιλτράρισμα, και αν δεν κάνω λάθος προβλέπει βασικά ΜΕΡΙΚΟ σπογγοειδές φίλτρο (στο μέσο 1/3 της πλάτης) κάτι σαν κάτι παλιά κλιματιστικά 10ετίας που δήθεν φίλτραραν βάζοντας σε ένα σημείο ένα σφουγγάρι, το οποίο προφανώς δεν επέλεξαν να βάλουν στα εξτρά γιατί θα ήταν κοροιδιλίκι και σαν κόστος αλλά και για τον πελάτη μιας και δεν καλύπτει ολη την εισαγωγή.
 

Είναι πολύ απλό . Αν δεν φίλτραραν καλά αυτού του είδους τα φίλτρα θα έβλεπες το στοιχείο του αφυγραντήρα μπουκωμένο με σκόνη που θα είχε μετατραπεί σε πουρί σε σύντομο χρονικό διάστημα . Είναι πολύ βασικό  στους αφυγραντήρες αλλά και στα κλιματιστικά να υπάρχει φίλτρο κατακράτησης της σκόνης για να μην φράξουν τα στοιχεία . 

Τα βασικά φίλτρα τόσο στους αφυγραντήρες όσο και στα κλιματιστικά είναι ίδιας τεχνολογίας .Επίσης οι περισσότερες συσκευές έχουν ιονιστή. Απο κει και πέρα αν κάποιος θέλει σοβαρο καθαρισμό του αέρα θα πρέπει να επιλέξει καθαριστή αέρα με  φίλτρα ειδικά για μια τέτοια δουλειά . Hepa σε συνδυασμό με active carbon κτλ και όχι να βασιστεί αποκλειστικά στο κλιματιστικό ή στον αφυγραντήρα . Αυτές οι συσκευές θα φιλτράρουν τον αέρα ως ένα βαθμό . Ο βασικός τους σκοπός είναι η ψύξη/θέρμανση και η αφύγρανση αντίστοιχα . 

2 λεπτά πριν, johngamer είπε

Για τον DIamond 20L λέω...300€ μηχάνημα, τόσο δύσκολο είναι να βάλουν και ιονιστή αφού οι περισσότεροι ανταγωνιστές έχουν...

Κάτσε γιατί μου καψες ασφάλεια στον εγκέφαλο  😂

Ο Diamond είναι της juro pro .  Μήπως εννοείς τον platinum της Meaco ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνεί κανέις μαζί σου, αλλά θα επαναλάβω ότι μιλάμε για high end μοντέλο τιμολογιακα, οπότε μεγάλο φάουλ να έχει μόνο το προ-φιλτρο κατακράτησης σκόνης! Εκεί είναι η όλη ένσταση μου. Θα μπορούσε να έχει είτε ένα carbon είτε ένα hepa (αν και Hepa με τίποτα δεν μπαίνει λόγω καλουπιού/σχεδιασμού) από τη στιγμή που παίζει κοστολογικά στο Upper segment.

Τώρα για τον ιονισμό, δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη σου γιατί πολύ απλά σε αυτού του είδους τις συσκευές είναι της πλάκας υλοποιήσεις με μικρά αποτελέσματα (όχι ανύπαρκτα αλλά μικρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, qps είπε

Ξερω για τον αερα που βγαζουν γι αυτο ρωτησα αν αξιζει να παρεις τον thermo για να εκμεταλλευτεις και απο εκει κατι.Αν λετε πως δεν αξιζει οκ.

Για τον EVA το λες λογω της λειτουργιας του που ανοιγοκλεινει ή εχει και αλλα θεματακια?

Αν δεν εχεις κλιματιστικο, και δεν εχεις θερμοπομπο, τοτε μονο αξιζει. Γιατι εχεις 2 συσκευες σε μια, και δεν μπλεκεις με πολλες. Ιδια δουλεια με αεροθερμο, και αν στο υπνοδωματιο θες λιγη θερμανση πριν κοιμηθειις, το χτυπας καμια ωρα.

αν εχεις κλιματιστικο ή οτιδηποτε αλλο δεν υπαρχει λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι ένα 20 Lt αφυγραντηρα με συμπιεστή για σπίτι 80τμ στη Θεσσαλονίκη.

Απέκλεισα τον meaco-platinum  γιατί έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση και το φίλτρο hepa του πανάκριβο 40€.

Απέκλεισα τον juro-pro γιατί έχει και αυτός ακριβά φίλτρα, 25€ το απλό ενεργού άνθρακα και τουλάχιστον 35€ το hepa. 

Είμαι  ανάμεσα σε olimpia Aquaria 22 pure 3i και philco air-dry 20+. 

Και οι 2 έχουν πενταετη εγγύηση, ο olimpia έχει φίλτρο  hepa με 15€ αλλά έχει μόνο μια στάθμη αέρα με ότι συνεπάγεται αυτό σε θόρυβο σταματά ξεκινά και δεν έχει κουμπί στεγνωματος ρούχων. 

Ο philco δεν έχει hepa, και το ενεργού του άνθρακα κοστίζει 5€. 

Δεν ξέρω αν έχουν service Θεσσαλονίκη ή μόνο Αθήνα και αν το service είναι καλό 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, yositosi είπε

Δεν διαφωνεί κανέις μαζί σου, αλλά θα επαναλάβω ότι μιλάμε για high end μοντέλο τιμολογιακα, οπότε μεγάλο φάουλ να έχει μόνο το προ-φιλτρο κατακράτησης σκόνης! Εκεί είναι η όλη ένσταση μου. Θα μπορούσε να έχει είτε ένα carbon είτε ένα hepa (αν και Hepa με τίποτα δεν μπαίνει λόγω καλουπιού/σχεδιασμού) από τη στιγμή που παίζει κοστολογικά στο Upper segment.

Τώρα για τον ιονισμό, δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη σου γιατί πολύ απλά σε αυτού του είδους τις συσκευές είναι της πλάκας υλοποιήσεις με μικρά αποτελέσματα (όχι ανύπαρκτα αλλά μικρά)

Εστίασα στο βασικό φίλτρο  και στο γεγονός ότι οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά δεν αντικαθιστούν τις δυνατότητες ενός καθαριστή αέρα . 
Απο κει και πέρα o κάθε εισαγωγέας επιλέγει τι θα φέρει στην αγορά . 

Ο meaco platinum για παράδειγμα . Ενα μοντέλο +100 ευρώ ακριβότερο απο τον EVA II δεν έχει ιονιστή !!!
Αλλοι αφυγραντήρες δεν έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση υγρασίας με ψηφιακή οθόνη . Άλλοι δεν έχουν εξτρα φίλτρα αλλά έχουν όλα τα παραπάνω . Αλλοι δεν έχουν αυτόματες περσίδες . 

Όπως επιλέγει ο κάθε εισαγωγέας τί θα εισάγει  έτσι και εγώ σαν καταναλωτής επιλέγω τι θα αγοράσω με βάση τις ανάγκες μου .  Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις . 
Αν με ρώταγες τι θέλω απο έναν αφυγραντήρα θα σου λεγα   με σειρά προτεραιότητας   διάρκεια εγγύησης (και φήμη του after sales) , κατανάλωση και θόρυβος . Αυτά με ενδιαφέρουν   και για αυτά θα πληρώσω το κάτι παραπάνω .  Άλλoι σίγουρα έχουν άλλες ανάγκες . 

1 ώρα πριν, Gmario είπε

Χρειάζομαι ένα 20 Lt αφυγραντηρα με συμπιεστή για σπίτι 80τμ στη Θεσσαλονίκη.

Απέκλεισα τον meaco-platinum  γιατί έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση και το φίλτρο hepa του πανάκριβο 40€.

Απέκλεισα τον juro-pro γιατί έχει και αυτός ακριβά φίλτρα, 25€ το απλό ενεργού άνθρακα και τουλάχιστον 35€ το hepa. 

Είμαι  ανάμεσα σε olimpia Aquaria 22 pure 3i και philco air-dry 20+. 

Και οι 2 έχουν πενταετη εγγύηση, ο olimpia έχει φίλτρο  hepa με 15€ αλλά έχει μόνο μια στάθμη αέρα με ότι συνεπάγεται αυτό σε θόρυβο σταματά ξεκινά και δεν έχει κουμπί στεγνωματος ρούχων. 

Ο philco δεν έχει hepa, και το ενεργού του άνθρακα κοστίζει 5€. 

Δεν ξέρω αν έχουν service Θεσσαλονίκη ή μόνο Αθήνα και αν το service είναι καλό 

Για κάθε εταιρεία που πιθανόν να σε ενδιαφέρει να αγοράσεις έναν αφυγραντήρα της μπορείς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις την διαδικασία αποκατάστασης μιας ενδεχόμενης βλάβης . Μέσος όρος χρόνου αποκατάστασης καθώς και πλησιέστερο σημείο εξυπηρέτησης . Είναι και αυτό κάτι το οποίο πρέπει να λάβεις υπόψιν . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εστίασα στο βασικό φίλτρο  και στο γεγονός ότι οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά δεν αντικαθιστούν τις δυνατότητες ενός καθαριστή αέρα . 
Απο κει και πέρα o κάθε εισαγωγέας επιλέγει τι θα φέρει στην αγορά . 

Ο meaco platinum για παράδειγμα . Ενα μοντέλο +100 ευρώ ακριβότερο απο τον EVA II δεν έχει ιονιστή !!!
Αλλοι αφυγραντήρες δεν έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση υγρασίας με ψηφιακή οθόνη . Άλλοι δεν έχουν εξτρα φίλτρα αλλά έχουν όλα τα παραπάνω . Αλλοι δεν έχουν αυτόματες περσίδες . 

Όπως επιλέγει ο κάθε εισαγωγέας τί θα εισάγει  έτσι και εγώ σαν καταναλωτής επιλέγω τι θα αγοράσω με βάση τις ανάγκες μου .  Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις . 
Αν με ρώταγες τι θέλω απο έναν αφυγραντήρα θα σου λεγα   με σειρά προτεραιότητας   διάρκεια εγγύησης (και φήμη του after sales) , κατανάλωση και θόρυβος . Αυτά με ενδιαφέρουν   και για αυτά θα πληρώσω το κάτι παραπάνω .  Άλλoι σίγουρα έχουν άλλες ανάγκες . 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gmario είπε

Χρειάζομαι ένα 20 Lt αφυγραντηρα με συμπιεστή για σπίτι 80τμ στη Θεσσαλονίκη.

Απέκλεισα τον meaco-platinum  γιατί έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση και το φίλτρο hepa του πανάκριβο 40€.

Απέκλεισα τον juro-pro γιατί έχει και αυτός ακριβά φίλτρα, 25€ το απλό ενεργού άνθρακα και τουλάχιστον 35€ το hepa. 

Είμαι  ανάμεσα σε olimpia Aquaria 22 pure 3i και philco air-dry 20+. 

Και οι 2 έχουν πενταετη εγγύηση, ο olimpia έχει φίλτρο  hepa με 15€ αλλά έχει μόνο μια στάθμη αέρα με ότι συνεπάγεται αυτό σε θόρυβο σταματά ξεκινά και δεν έχει κουμπί στεγνωματος ρούχων. 

Ο philco δεν έχει hepa, και το ενεργού του άνθρακα κοστίζει 5€. 

Δεν ξέρω αν έχουν service Θεσσαλονίκη ή μόνο Αθήνα και αν το service είναι καλό 

Φίλε σχετικά με το φιλτρο HEPA που αναφερεις, στα μοντελα που το εχουν μπορείς αν δε θελεις να μη το τοποθετησεις. Τα 40€ έχουν τα  τρία φιλτρα όχι το ένα. Πριν επιλεξεις μοντελο δες και ποσα φιλτρα εχει η καθε συσκευασια. 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Εχω και τους  δυο αφυγραντήρες οποτε μπορω να πω ότι ο inventor δε παιρνει αλλο φιλτρο, εχει μονο μια σιτα για τα χνουδια, δηλαδη εχει ιονιστη για να ιονιζει τον σκονισμενο αιερα ...... Ο meaco δεν εχει ιονιστη. Ο inventror δε ρυθμιζει τη κατευθυνση του αερα. Φυσαει προς τα πανω και ψηλα. Τεχνικη λεπτομερια, η εισοδος αερα στον inventor ειναι πολυ χαμηλα οποτε ρουφαει περισσοτερη σκονη και θα επρεπε να ειχε πιο σοβαρο φιλτρο. O meaco ειναι περισσοτερο ογκοδης (20 ποντους πιο ψηλος σχεδον) οποτε ρουφαει λιγοτερη σκονη και εχει και σοβαρο φιλτρο που το τοποθετης αν θες, αν δε θες γιατι καθαριζεις συχνα πχ εχει και το προφιλτρο σιτα σαν του inventor. Εγω επειδη εχω μπεμπη στο σπιτι το εχω τοποθετησει. 

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εστίασα στο βασικό φίλτρο  και στο γεγονός ότι οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά δεν αντικαθιστούν τις δυνατότητες ενός καθαριστή αέρα . 
Απο κει και πέρα o κάθε εισαγωγέας επιλέγει τι θα φέρει στην αγορά . 

Ο meaco platinum για παράδειγμα . Ενα μοντέλο +100 ευρώ ακριβότερο απο τον EVA II δεν έχει ιονιστή !!!
Αλλοι αφυγραντήρες δεν έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση υγρασίας με ψηφιακή οθόνη . Άλλοι δεν έχουν εξτρα φίλτρα αλλά έχουν όλα τα παραπάνω . Αλλοι δεν έχουν αυτόματες περσίδες . 

Όπως επιλέγει ο κάθε εισαγωγέας τί θα εισάγει  έτσι και εγώ σαν καταναλωτής επιλέγω τι θα αγοράσω με βάση τις ανάγκες μου .  Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις . 
Αν με ρώταγες τι θέλω απο έναν αφυγραντήρα θα σου λεγα   με σειρά προτεραιότητας   διάρκεια εγγύησης (και φήμη του after sales) , κατανάλωση και θόρυβος . Αυτά με ενδιαφέρουν   και για αυτά θα πληρώσω το κάτι παραπάνω .  Άλλoι σίγουρα έχουν άλλες ανάγκες . 

Για κάθε εταιρεία που πιθανόν να σε ενδιαφέρει να αγοράσεις έναν αφυγραντήρα της μπορείς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις την διαδικασία αποκατάστασης μιας ενδεχόμενης βλάβης . Μέσος όρος χρόνου αποκατάστασης καθώς και πλησιέστερο σημείο εξυπηρέτησης . Είναι και αυτό κάτι το οποίο πρέπει να λάβεις υπόψιν . 

Dare-Devil τελικα τον αγορασες τον inventor, να μας πεις και συ τη γνωμη σου? Θεωρεις την υπαρξη ιονιστη πιο απαραιτητη απο το να δουλευει σωστα το μηχανημα και οπως εχουμε καταληξει εδωπερα ο inventor δε λειτουργει σωστα. Αν τον αγορασεις θα ηθελα να μας πεις και εσυ τη γνωμη σου γιατι απ οτι βλεπω τον προτεινεις αρκετα συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yositosi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο! Βέβαια αν θυμάμαι καλά η πλάτη του Inventor έχει μια υποδοχή για την τοποθέτηση σπογγοειδούς φίλτρου (μέσο 1/3 της εισαγωγής να καλύπτει σαν κάτι παλιά κλιματιστικά δεκαετίας). Αν δεν κάνω λάθος φυσικά σε αυτό που έχω δει. Φυσικά επειδή δεν καλύπτει πλήρως την εισαγωγή είναι λίγο κοροιδιλίκι σαν υλοποίηση και για αυτό υποθέτω ότι δεν τον έφεραν έτσι.

Τώρα για τη σύγκριση με τον Meaco, σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί γενικά οι Meaco είναι αναπόφευκτα υπερτιμολογημένοι! Εισαγωγή από Κίνα Αγγλία και επανεξαγωγή (δεν νομίζω να παραδίδει απευθείας από Κίνα στους dealers της για προφανείς λόγους), συν το premium margin του Αγγλου, φύγαμε στα ύψη. Βέβαια, έχει και Hepa, έχει και περσίδες, έχει και χερούλι μεταφοράς (τον inventor τον κλωτσάς για να μετακινηθεί, αν και έχει πολύ ωραίο ρολάρισμα στα ροδάκια του), έχει και ορθότερο τρόπο λειτουργίας (το αποκαλούμενο τους smart mode), έχει και rotary κομπρεσέρ που αν και πραγματικά άχρηστο σε αφυγραντήρες, έχει και ένα Χ κόστος! Και παρά το ότι θεωρώ ότι τα MEACO είναι κλασικά υπερτιμολογημένα, η διαφορά δεν είναι 100€ αλλά 80€ αν αναλογιστείς τις "προσφορές" μερικών σκρουτζομάγαζων, και 50€ αν λάβεις ως βάση τις ενδεικτικές τιμές (250€ έναντι 300€).

Δεν σου κάνω αντίλογο για να σου κάνω αντίλογο. Από διάφορες αναρτήσεις σου συμπεραίνω ότι συμπαθείς πολύ (ή πιστεύεις πολύ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις ή παρανοήσεις) τα προιόντα της Inventor, αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε και με βάση αντικειμενικά κριτήρια! Εκεί που αξίζουν να το λέμε, εκεί που δεν αξίζουν πάλι να το λέμε... και να μην έχουμε σαν βάση το ότι είναι το "απόλυτο πακέτο".

Φιλε yositosi δυο ερωτησουλες? Εχεις δει πως λειτουργει στη smart mode δηλαδη το εχεις δουλεψει το μηψανημα ή το γραφεις επειδη υποθετεις πως λειτουργει?? Το ίδο προβλημα παρουσιαζει αν πιασει τη τιμη που θελει. Να ρωτησω κατι ακομα... εστω πχ ενα σπιτι με 65% υγρασια και θες να ορσεις επιθυμητη το 55% που πανω κατω αυτο θα γινει μετα απο 4 ωρες. Μπορεις να υποθεσεις ποσο ρευμα θα εχει καταναλωσει ο meaco και ποσο ο inventor σε 10 ωρες? Ισως και 3 ωρες επιπλεον λειτουργια παρεπει να προσθεσεις στον inventor και μαλιστα με επανεκκινησεις..

Μια ακομα ερωτηση... ποσοι τυποι συμπιεστων υπαρχουν μπορεις να μας πεις? Τι τυπος συμπιεστη εχουν οι αφυγραντηρες εκτος απο τον rotary?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...