Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ρε παιδιά σ εσάς ο αφυγραντηρας πόσες ώρες κάνει να ρίξει την υγρασια; 

Εγώ με τον toyotomi 20dti δεν έχω δει 40% , επίπεδο στο οποίο έχει την κατώτερη ρύθμιση. 

Τον έχω δουλέψει 2 μέρες τη μια τον έβαλα στη συνεχή λειτουργία και έριξε την υγρασία από το 58 στο 49. Χτες στη λειτουργία αφυγρανσης κι έχοντας επιλέξει επιθυμητό το 40%, δούλευε πάνω από 3 ώρες και είδα να ρίχνει από το 58 στο 51.... 

Είναι νορμάλ αυτα; Ή έχει θέμα ο δικός μας;; Φυσικά μιλάω για κλειστά παράθυρα και μετράω την υγρασία στον ενιαίο χώρο που βρίσκεται το μηχάνημα.

Το 40 το πιανουν δυσκολα ή και ποτε οι αφυγραντηρες. Κυριως αυτοι που εχουν εναν για μεγαλο σπιτι. Ακομα και να το πιασεις, το χανεις γρηγορα. Γυρω στο 50 ειναι καλα. Αν θες να κανεις οικονομια και να εχεις παραπανω υγρασια βαζε 60 και θα παιζει απο 55-65%

το ποσο νερο βγαζει καλα κανεις και ρωτας. Σε 12 ωρες λειτουργιας ποσο βγαζει; Σαν λιγο σου βγαζει

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 hours ago, charlymp said:

Ti να βοηθήσει φίλε μου. Κι εγώ ρώτησα ποιο πριν, αλλά το μόνο που γίνεται εδώ είναι αναλύσεις επί αναλύσεων , από 2-3 που γνωρίζουν  μεταξύ τους,  χωρίς νόημα για εμάς που είμαστε άσχετοι και το μόνο που κάνουν είναι να μας μπερδεύουν περισσότερο.

Ζητώ συγνώμη για το κάπως έντονο ύφος , αλλά οφείλεται στη συγχησή μου 

ΑΝτε λοιπόν μπας και βοηθηθούμε μεταξύ μας οι άσχετοι. Kι εγώ έχω καταλήξει με σειρά προτεραιότητας στα παρακάτω, για χώρο 47 τμ σε νησί

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html

https://www.skroutz.gr/s/10257737/Singer-SDHM-16DI.html

Σου έχω δώσει ήδη άποψη απο χρήση του Inventor EVA II PRO EP3-ION16L. Καλό είναι και να διαβάζουμε πριν κρίνουμε και γκρινιάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πηγαινετε σε 16L παρτε 20L. Η δουλεια σας θα γινει ευκολοτερα, οικονομικοτερα σε ρευμα και πιο αθορυβα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνοντας για αφυγραντήρα  κατέληξα σ'αυτόν.

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#reviews

Είναι καλός? Το σπίτι δεν είναι μεγάλο. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω οικονομική δυνατότητα να μονώσω εξωτερικά τους τοίχους και ταράτσα, δεν θα πετύχω μείωση υγρασίας και μούχλας με αφυγραντήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mercu είπε

πάνω-κάτω 40τμ  και το σύνολο δωματίων 1-2 και το σύνολο δωματίων 3-4. 

Χρειάζομαι αφυγραντήρα/ες  τουλάχιστον 20lt/24hr;

Εσείς τους λειτουργείτε όλο το 24ωρο;

Τι γίνεται με το ρεύμα; Ερχεται αυξημένος ο λογ/σμός ΔΕΗ;

Ιδανικά πρέπει να τον έχεις σε λειτουργία όλο το 24 ωρο για να σο υκρατάει σταθερά τα επίπεδα υγρασίας . Δεν θα δουλεύει πάντα . Θα τον ρυθμίσεις π.χ στο 50 % και θα ενεργοποιείται μόνο όταν η υγρασία θα είναι απο 50 % και πάνω . Θα σου πρότεινα να σκεφτείς την λύση  δυο 16 λιτρων αφυγραντήρων ή ένα 20 λιτρο και έναν 12 λιτρο . ο ένας στους χώρους 1-2  αναμεσα και ο άλλος στους χώρους 3-4 .  Σε πρώτη φάση μπορείς να αγοράσεις έναν 20 λιτρο να τον βάλεις όσο κεντρικα γίνεται και να δεις πως τα πάει . Αν έχεις πρόβλημα στους γειτονικούς χώρους μετά το ξανασυζητάμε για έναν δεύτερο αφυγραντήρα να δουλεύει επικουρικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας 

Διαμερισμα 75 τμ με υγρασια γυρω στο 65-70% τον χειμωνα ,θερμανση καλοριφερ  στους 20-22 βαθμους σταθερα λογω και του νεου μελους που ερχεται.

Θελω αφυγραντηρα σιγουρα για να μειωσει την υγρασια τις δυσκολες μερες αλλα και να καθαριζει την ατμοσφαιρα και γενικοτερα να δωσει μια πιο "ζεστη" αισθηση στο σπιτι.

Εχω διαβασει αρκετες σελιδες το ερωτημα μου ειναι να παω σε 20L ασχετα με το οτι δεν εχω πολυ θεμα με την υγρασια?

Αξιζει να παρω αφυγραντηρα και με θερμο αερα οπως τον olympia για να κερδισω και την θερμανση η παμε για διπλη κατανωληση ρευματος?

Απο οσους εχω διαβασει εχω καταληξει παντως στον INENTOR EVA II PRO είτε με wifi ειτε χωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, qps είπε

Γεια σας 

Διαμερισμα 75 τμ με υγρασια γυρω στο 65-70% τον χειμωνα ,θερμανση καλοριφερ  στους 20-22 βαθμους σταθερα λογω και του νεου μελους που ερχεται.

Θελω αφυγραντηρα σιγουρα για να μειωσει την υγρασια τις δυσκολες μερες αλλα και να καθαριζει την ατμοσφαιρα και γενικοτερα να δωσει μια πιο "ζεστη" αισθηση στο σπιτι.

Εχω διαβασει αρκετες σελιδες το ερωτημα μου ειναι να παω σε 20L ασχετα με το οτι δεν εχω πολυ θεμα με την υγρασια?

Αξιζει να παρω αφυγραντηρα και με θερμο αερα οπως τον olympia για να κερδισω και την θερμανση η παμε για διπλη κατανωληση ρευματος?

Απο οσους εχω διαβασει εχω καταληξει παντως στον INENTOR EVA II PRO είτε με wifi ειτε χωρις.

Σε τέτοιες θερμοκρασίες πιο οικονομική σε λειτουργία είναι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή . Οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο είναι μόνοδρομος σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες . 

Δεν είναι εύκολο να καλύψεις ένα ολόκληρο σπίτι με έναν μόνο αφυγραντήρα . Οπότε ή παίρνεις 2 μικρούς ή ένα μεγάλο και τον μετακινείς αναλόγως . Αν πάρεις έναν αφυγραντήρα κοίτα σε 20 lt  . Ο EVA II pro είναι γνωστό και περπατημένο μοντέλο στην αγορά .

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Σε τέτοιες θερμοκρασίες πιο οικονομική σε λειτουργία είναι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή . Οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο είναι μόνοδρομος σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες . 

Δεν είναι εύκολο να καλύψεις ένα ολόκληρο σπίτι με έναν μόνο αφυγραντήρα . Οπότε ή παίρνεις 2 μικρούς ή ένα μεγάλο και τον μετακινείς αναλόγως . Αν πάρεις έναν αφυγραντήρα κοίτα σε 20 lt  . Ο EVA II pro είναι γνωστό και περπατημένο μοντέλο στην αγορά .

Με συμπιεστη κοιταω μονο απλα ρωταω αν αξιζει να παω σε μοντελο το οποιο να παρεχει και θερμο αερα αντι για τον συνηθως ψυχρο αερα που βγαζουν τα περισσοτερα.

Ο EVA αν τον εχει κανεις μπορει να μας πει πως φυσαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, qps είπε

Με συμπιεστη κοιταω μονο απλα ρωταω αν αξιζει να παω σε μοντελο το οποιο να παρεχει και θερμο αερα αντι για τον συνηθως ψυχρο αερα που βγαζουν τα περισσοτερα.

Ο EVA αν τον εχει κανεις μπορει να μας πει πως φυσαει?

Θερμό αέρα βγάζουν οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο .   Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή βγάζουν σχεδόν ίδιας θερμοκρασίας αέρα στην έξοδο . Κρύος δεν βγαίνει .  Κάτσε μπροστά σε ανεμιστήρα χειμωνιάτικα να σε χτυπάει . Να έχεις 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι και πες μου πως αισθάνεσαι τον αέρα . Εγώ πιστεύω κρύο θα τον νιώθεις ! Αισθητή θερμοκρασία βασικός παράγοντας που την επηρεάζει είναι η ταχύτητα του αέρα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θερμό αέρα βγάζουν οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο .   Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή βγάζουν σχεδόν ίδιας θερμοκρασίας αέρα στην έξοδο . Κρύος δεν βγαίνει .  Κάτσε μπροστά σε ανεμιστήρα χειμωνιάτικα να σε χτυπάει . Να έχεις 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι και πες μου πως αισθάνεσαι τον αέρα . Εγώ πιστεύω κρύο θα τον νιώθεις ! Αισθητή θερμοκρασία βασικός παράγοντας που την επηρεάζει είναι η ταχύτητα του αέρα . 

Γιατί το λες αυτό; Πιο θερμό αέρα από αυτόν που εισάγουν βγάζουν και οι κομπρεσοράτοι, απλά επ'ουδενί δεν σου κάνουν θέρμανση, και φυσικά δεν συγκρίνονται με τον ζεόλιθο ο οποίος εκ των πραγμάτων έχει την αντίσταση της πέτρας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o olympia thermo για μενα δεν εχει νοημα να τον αγορασεις, παρε τον απλο olympia και αγορασε και ενα αεροθερμο με 40€. Για τον EVA που θες γνωμες μια σελιδα πριν αυτα λεγαμε και 3 σελιδες πριν παλι τα ιδια. Μη τα λεμε παλι και παλι. Προσωπικα κλαιω τα λεφτα που εδωσα και τον πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω για τον αερα που βγαζουν γι αυτο ρωτησα αν αξιζει να παρεις τον thermo για να εκμεταλλευτεις και απο εκει κατι.Αν λετε πως δεν αξιζει οκ.

Για τον EVA το λες λογω της λειτουργιας του που ανοιγοκλεινει ή εχει και αλλα θεματακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...