Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, charlymp είπε

Μια από τις επιλογε΄ς μου είναι λοιπόν και αυτός inventor eva pro 16l. ( https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html αυτός δεν είναι;) Μπορεις σε παρακαλώ να μου πεις τι γνώμη σου. Ευχαριστώ

Πιστεύω ότι αρκετά τα Watt του για 16άρη, πάντα αναλογικά με την τιμή του. Σε πολύ μικρή διαφορά παίρνεις 20άρη που καίει το ίδιο. Αν το εξαιρέσεις αυτό, κατά τα άλλα είναι αξιοπρεπέστατο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, yositosi είπε

Θεωρώ πολύ χαμηλό το 40% σαν στόχο! Επίσης στην αρχή θέλουν ένα "μπουμπούνισμα" οι αφυγραντήρες ειδικά σε χώρους με υψηλή υγρασία για να κάνουν το πρώτο τράβηγμα. Βέβαια οι τιμές που λες δεν είναι και ιδιαίτερα υψηλές...

Νερό σου τραβάει κανονικά?? Δηλαδή πόσα λίτρα την ημέρα σου τραβάει?

Καλά ναι σίγουρα δεν είναι υψηλές απλώς Σάββατο τον πήρα και τον λειτούργησε Κυριακή και χτες δοκιμαστικά. 

Το δοχείο χωράει 2.5λιτρα, την Κυριακή που δούλεψε περισσότερες ώρες γέμισε, χτες γέμισε το μισό.

Νερό βγάζει δηλ δουλεύει , απλώς δεν ξέρω τι τιμές πρέπει να περιμένω σε πόσο χρόνο.

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Στην πρώτη σου ερώτηση δεν υπάρχει απάντηση . Εξαρτάται απο τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής  , την θερμοκρασία στο χώρο σου, το επίπεδο αεροστεγανότητας των κουφωμάτων , τις δραστηριότητες μέσα στους χώρους  (οποιαδήποτε που παράγει ατμούς) καθώς και απο την αφυγραντική ικανότητα του αφυγραντήρα σου . 

40 % υγρασία είναι μικρό ποσοστό και δεν σε ενδιαφέρει . 45% -60 % είναι ένα ιδανικό εύρος για τον ανθρώπινο οργανισμό . 

Σε πόσα τετραγωνικά χώρου κάνεις αφύγρανση ;

78-79τμ είναι το διαμέρισμα και τον έχω περίπου στη μέση του σπιτιού. (Στυλ παλιού τύπου δηλ πολλά δωμάτια, όλα όμως με ανοιχτές πόρτες - σ επικοινωνία μεταξύ τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mercu είπε

πάνω-κάτω 40τμ  και το σύνολο δωματίων 1-2 και το σύνολο δωματίων 3-4. 

Χρειάζομαι αφυγραντήρα/ες  τουλάχιστον 20lt/24hr;

 Εσείς τους λειτουργείτε όλο το 24ωρο;

Τι γίνεται με το ρεύμα; Ερχεται αυξημένος ο λογ/σμός ΔΕΗ;

Το πόσο θα το χρησιμοποιείς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που μόνο με δοκιμή θα μάθεις (αυτά που προανέφερε παραπάνω και ο dare-devil). Για εμένα αν έχεις ΣΟΒΑΡΟ θέμα, και εφόσον δεν είσαι στο ενοίκιο, αξίζει πρώτα από όλα να ασχοληθείς/επενδύσεις σε μόνωση!! Το αναφέρω γιατί έκανες λόγο για μούχλες που έιναι ότι πιο κακό πρωταρχικά για την υγεία σου!!

Η κατανάλωση εξαρτάται από το "φορτίο" που πρέπει να αντιμετωπίσει μια συσκευή. Αν δηλαδή πρέπει να δουλεύει μόνιμα στο φουλ, τότε έχεις ένα θέμα! Βάλε μέσες άκρες 300W (χονδρικά και στο φουλ), ή και παραπάνω αν πας σε μεγαλύτερο μοντέλο... κάνε ένα υπολογισμό και τις ώρες και θα δεις ότι δεν θα πληρώνεις και λίγα παραπάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ρε παιδιά σ εσάς ο αφυγραντηρας πόσες ώρες κάνει να ρίξει την υγρασια; 

Εγώ με τον toyotomi 20dti δεν έχω δει 40% , επίπεδο στο οποίο έχει την κατώτερη ρύθμιση. 

Τον έχω δουλέψει 2 μέρες τη μια τον έβαλα στη συνεχή λειτουργία και έριξε την υγρασία από το 58 στο 49. Χτες στη λειτουργία αφυγρανσης κι έχοντας επιλέξει επιθυμητό το 40%, δούλευε πάνω από 3 ώρες και είδα να ρίχνει από το 58 στο 51.... 

Είναι νορμάλ αυτα; Ή έχει θέμα ο δικός μας;; Φυσικά μιλάω για κλειστά παράθυρα και μετράω την υγρασία στον ενιαίο χώρο που βρίσκεται το μηχάνημα.

Στη δικη μου περπτωση στο 58% δε θα ανοιγα αφυγραντηρα. Γιατι θες 40% υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Καλά ναι σίγουρα δεν είναι υψηλές απλώς Σάββατο τον πήρα και τον λειτούργησε Κυριακή και χτες δοκιμαστικά. 

Το δοχείο χωράει 2.5λιτρα, την Κυριακή που δούλεψε περισσότερες ώρες γέμισε, χτες γέμισε το μισό.

 Νερό βγάζει δηλ δουλεύει , απλώς δεν ξέρω τι τιμές πρέπει να περιμένω σε πόσο χρόνο.

78-79τμ είναι το διαμέρισμα και τον έχω περίπου στη μέση του σπιτιού. (Στυλ παλιού τύπου δηλ πολλά δωμάτια, όλα όμως με ανοιχτές πόρτες - σ επικοινωνία μεταξύ τους)

Αν υπάρχει υγρασία πράγματι στο χώρο σου, και με τις τρέχουσες θερμοκρασίες που ειναι σχετικά υψηλές και άρα ευνοικές για έναν αφυγραντήρα, το να σου κάνει 2 λίτρα αφύγρανση σε μια ημέρα δεν το θεωρώ και καμία αξιόλογη απόδοση. (ΕΦΟΣΟΝ δούλεψε ολόκληρη μέρα φυσικά!)

ΔΕΝ το έχω δουλεψει όμως το εν λόγω μοντέλο οπότε μην σου πω καμία βλακεία.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη δικη μου περπτωση στο 58% δε θα ανοιγα αφυγραντηρα. Γιατι θες 40% υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος??

οκ εγω στη 200 σελιδα ηταν οταν τον αγορασα και εκανα review εδω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Στη δικη μου περπτωση στο 58% δε θα ανοιγα αφυγραντηρα. Γιατι θες 40% υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος??

Όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ,απλώς ο συγκεκριμένος έχει ρύθμιση υγρασίας ανά 10% από 40% κι είπα να βάλω το κατώτατο. Τον λειτούργησα περισσότερο για να δω τι παίζει. Ο πνευμονολογος μου έχει πει ως 60% ειναι οκ οπότε θα τον ανοίγω από εκεί και πάνω.

 

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν υπάρχει υγρασία πράγματι στο χώρο σου, και με τις τρέχουσες θερμοκρασίες που ειναι σχετικά υψηλές και άρα ευνοικές για έναν αφυγραντήρα, το να σου κάνει 2 λίτρα αφύγρανση σε μια ημέρα δεν το θεωρώ και καμία αξιόλογη απόδοση. (ΕΦΟΣΟΝ δούλεψε ολόκληρη μέρα φυσικά!)

ΔΕΝ το έχω δουλεψει όμως το εν λόγω μοντέλο οπότε μην σου πω καμία βλακεία.

Όχι όχι δεν δούλεψε ολόκληρη μέρα , δούλεψε 7 ώρες περιπου την Κυριακή και γέμισε το δοχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ,απλώς ο συγκεκριμένος έχει ρύθμιση υγρασίας ανά 10% από 40% κι είπα να βάλω το κατώτατο. Τον λειτούργησα περισσότερο για να δω τι παίζει. Ο πνευμονολογος μου έχει πει ως 60% ειναι οκ οπότε θα τον ανοίγω από εκεί και πάνω.

Όχι όχι δεν δούλεψε ολόκληρη μέρα , δούλεψε 7 ώρες περιπου την Κυριακή και γέμισε το δοχείο. 

Μπορεί και η μέτρηση που κάνεις εσύ να μην είναι ακριβής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ,απλώς ο συγκεκριμένος έχει ρύθμιση υγρασίας ανά 10% από 40% κι είπα να βάλω το κατώτατο. Τον λειτούργησα περισσότερο για να δω τι παίζει. Ο πνευμονολογος μου έχει πει ως 60% ειναι οκ οπότε θα τον ανοίγω από εκεί και πάνω.

Όχι όχι δεν δούλεψε ολόκληρη μέρα , δούλεψε 7 ώρες περιπου την Κυριακή και γέμισε το δοχείο. 

Αληθεια? ανα 10 μοναδες παει? Οκ δε πειραζει, αρκει να δουλευει σωστα. Μη καθεσαι και μετρας το νερο που θα βγαζει. Το θεμα ειναι να εχεις την υγρασια που πρεπει στο χωρο σου. Οσο λιγοτερο νερο βγαζει τοσο λιγοτερο προβλημα υγρασιας εχεις. Στη δική μου περιπτωση βγαζω παραπανω νερο απο σενα (3 λιτρα περιπου ειμαι) γιατι το βρισκει αυτο το νερο ο αφυγραντηρας και το βγαζει οχι γιατι ειναι καλυτερος. Στο χωρο θελω να εχω 55% πανω κατι. Μεχρι 62, 63% δεν αναβω αφυγραντηρα αλλα τωρα τον χειμωνα δυσκολο τετοιο νουμερο απο μονο του.

17 ώρες πριν, johngamer είπε

Και εγώ αυτόν κοιτάω και ανάμεσα σε αυτον, τον Juro-Pro Diamond 20L και τον Toyotomi TDE-16DTI. Από μάρκες και άλλα τέτοια δεν έχω καθόλου μυρωδια, και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσω κάτι παραπάνω για πιο ακριβά μηχανήματα αφού από ότι διάβασα μέχρι τώρα δεν έχουν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας ή κάτι που να αξίζει για την χρήση που θέλω να κάνω (τον χειμώνα μόνο σε χώρο με θέρμανση και κυριώς για στέγνωμα ρούχων και να κρατά την υγρασία σε λογικά επίπεδα δεν περιμένω ιδανικές συνθήκες με, σε νησί μένω). Αν μπορεί κάποιος που ξέρει να βοηθήσει και μένα...

Η margaritagr εχει αγορασει το αλλο μοντελο που ψαχνεις. Ας μας πει τι της αρεσει και τι οχι στο μηχανημα που πηρε. 

Εδω το manual toy toyotomi tde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπορεί και η μέτρηση που κάνεις εσύ να μην είναι ακριβής... 

Μπορεί, έχω θερμόμετρο -υγρομετρο Beurer για το οποίο πάντως είχα διαβασει/ακούσει καλές κριτικές.

11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αληθεια? ανα 10 μοναδες παει? Οκ δε πειραζει, αρκει να δουλευει σωστα. Μη καθεσαι και μετρας το νερο που θα βγαζει. Το θεμα ειναι να εχεις την υγρασια που πρεπει στο χωρο σου. Οσο λιγοτερο νερο βγαζει τοσο λιγοτερο προβλημα υγρασιας εχεις. Στη δική μου περιπτωση βγαζω παραπανω νερο απο σενα (3 λιτρα περιπου ειμαι) γιατι το βρισκει αυτο το νερο ο αφυγραντηρας και το βγαζει οχι γιατι ειναι καλυτερος. Στο χωρο θελω να εχω 55% πανω κατι. Μεχρι 62, 63% δεν αναβω αφυγραντηρα αλλα τωρα τον χειμωνα δυσκολο τετοιο νουμερο απο μονο του.

Η margaritagr εχει αγορασει το αλλο μοντελο που ψαχνεις. Ας μας πει τι της αρεσει και τι οχι στο μηχανημα που πηρε. 

Εδω το manual toy toyotomi tde

Καλά προς το παρόν δεν μπορώ να πω Και πολλά αφού ψάχνομαι και εγώ 😛 Η πρώτη εντύπωση ειναι θετική, για compact στιβαρή κατασκευή. Μικρός, με ροδάκια, με λαβές για να τον σηκώνεις. Δεν φαίνεται φτήνια κάπου (όσο γίνεται σε πλαστικο) και δεν ακούγεται συντονισμός των πλαστικών όσο δουλεύει. 

Το δοχείο του νερού είναι διαφανές για να βλέπεις τη στάθμη. Μπαίνει και βγαίνει πανεύκολα. 

Υπάρχει και σωλήνας για σύνδεση με την αποχέτευση ο οποίος πάντως έρχεται στριμωγμένος μέσα στο δοχείο νερού οπότε έχει μια μικρή παραμόρφωση.

Το μενού του είναι απλούστατο και έχει ρύθμιση της επιθυμητής υγρασίας ανά 10%. 

Τον επέλεξα λόγω εμπιστοσύνης στην εταιρεία αλλά και γιατί δεν του λείπει κάτι,έχει αυτόματη λειτουργία, έχει χρονοδιακιπτη, όταν γεμίζει το δοχείο σταματάει και σ ειδοποιεί ηχητικά κλπ.

Αυτό που βρίσκω μείον είναι ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μπορεί, έχω θερμόμετρο -υγρομετρο Beurer για το οποίο πάντως είχα διαβασει/ακούσει καλές κριτικές.

Καλά προς το παρόν δεν μπορώ να πω Και πολλά αφού ψάχνομαι και εγώ 😛 Η πρώτη εντύπωση ειναι θετική, για compact στιβαρή κατασκευή. Μικρός, με ροδάκια, με λαβές για να τον σηκώνεις. Δεν φαίνεται φτήνια κάπου (όσο γίνεται σε πλαστικο) και δεν ακούγεται συντονισμός των πλαστικών όσο δουλεύει. 

Το δοχείο του νερού είναι διαφανές για να βλέπεις τη στάθμη. Μπαίνει και βγαίνει πανεύκολα. 

Υπάρχει και σωλήνας για σύνδεση με την αποχέτευση ο οποίος πάντως έρχεται στριμωγμένος μέσα στο δοχείο νερού οπότε έχει μια μικρή παραμόρφωση.

 Το μενού του είναι απλούστατο και έχει ρύθμιση της επιθυμητής υγρασίας ανά 10%. 

 Τον επέλεξα λόγω εμπιστοσύνης στην εταιρεία αλλά και γιατί δεν του λείπει κάτι,έχει αυτόματη λειτουργία, έχει χρονοδιακιπτη, όταν γεμίζει το δοχείο σταματάει και σ ειδοποιεί ηχητικά κλπ.

 Αυτό που βρίσκω μείον είναι ο θόρυβος.

Είναι κινέζικα από τον νούμερο ένα φασονατζή της Κίνας, υπό την έννοια ότι πουλάει και στο παρδαλό κατσίκι mid level προιόντα αλλά "τίμια τιμολογημένα". Κατά τα άλλα είναι προιόντα στοχευμένα στο "keep it simple" και "φτιάξτο για τις μάζες" (σενάριο customization και τρελών special requests ως προς τα λειτουργικά δεν παίζει) οπότε λόγω αυτής της απλότητας δεν έχουν παρουσιάσει αμάν και ντε προβλήματα.

Λόγω του ότι χρεώνουν ένα καλούτσικο premium για να μπει το όνομα Toyotomi η τιμή λίγο ξεφεύγει παραπάνω από όσα αξίζει σαν προιόν, και αν βγάλεις το premium του ονόματος αυτού καθ'αυτού, μπορεί κάποιος να βρει τα ακριβώς ίδια μοντέλα σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Σε τέτοια περίπτωση βέβαια αν τα αντίστοιχα προιόντα είναι πρακτικα no-name τότε μπαίνει στην εξίσωση και το κατά πόσο αύριο μεθαύριο ο εκάστοτε εισαγωγέας θα υπάρχει για να σου παρέχει after sales.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μπορεί, έχω θερμόμετρο -υγρομετρο Beurer για το οποίο πάντως είχα διαβασει/ακούσει καλές κριτικές.

34 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν είπα ότι ντε και καλά έχει κάτι, απλά είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο, ειδικά με τέτοιες συσκευές που είναι λίγο - πολύ της σειράς (και εγώ αντίστοιχα έχω, προς Θεού, απλά καταλαβαίνεις πως  το λέω)

Γενικά αν μπορείς δανείσου ένα από κάναν φίλο - γνωστό για να δεις τι παίζει στον χώρο σου και κατά πόσο συμφωνούν μεταξύ τους (εγώ έτσι έχω κάνει με τα δικά μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html

https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html

Τρία ίδια προιοντα με διαφορετικη λειτουργια ο καθενας. Ο ενας ξεκιναει αν περασει την καθορισμενη τιμη, ο αλλος κανει μιση ωρα παυση και ξανα ελεγχει την υγρασια, και ο αλλος δε σταματαει καθολου τον ανεμιστηρα.

Και για να δειτε κατι να γελασετε, ενω λοιπον ειναι απο το ιδιο εργοστασιο, ενω ο ενας εχει κανει συμφωνια να λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας (δε το γραφει καθαρα ο morris αλλα σε σχολια σκρουτζ ετσι ελενε,  και ο αλλος κανει παυσεις μισης ωρας) δε σκεφτηκαν να εχουν λιγο διαφορετικο manual ετσι για ξεκαρφωμα.

https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDE1215_IM_GR rev1.pdf

https://puredryhellas.com/wp-content/uploads/2018/01/Manual-Puredry-D-12L-Design-Low-Energy-PRINT.pdf

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html

https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html

Τρία ίδια προιοντα με διαφορετικη λειτουργια ο καθενας. Ο ενας ξεκιναει αν περασει την καθορισμενη τιμη, ο αλλος κανει μιση ωρα παυση και ξανα ελεγχει την υγρασια, και ο αλλος δε σταματαει καθολου τον ανεμιστηρα.

Και για να δειτε κατι να γελασετε, ενω λοιπον ειναι απο το ιδιο εργοστασιο, ενω ο ενας εχει κανει συμφωνια να λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας (δε το γραφει καθαρα ο morris αλλα σε σχολια σκρουτζ ετσι ελενε,  και ο αλλος κανει παυσεις μισης ωρας) δε σκεφτηκαν να εχουν λιγο διαφορετικο manual ετσι για ξεκαρφωμα.

https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDE1215_IM_GR rev1.pdf

https://puredryhellas.com/wp-content/uploads/2018/01/Manual-Puredry-D-12L-Design-Low-Energy-PRINT.pdf

τώρα τα είδες? Παλιά μοντέλα... Ολόιδια μεταξύ τους και με της Meaco η οποία δεν το έφερε και Ελλάδα γιατί το έχουν ίδιο καρμπόν οι άλλοι

https://www.meaco.com/dehumidifier/home-dehumidifiers/meaco-12l-ah-dehumidifier

 

Τώρα βλέπω βέβαια ότι το άλλαξε προγραμματισμό φέτος που το συνεχίζει σαν μοντέλο μόνος ο Puredry. Βλέπω βέβαια και τις τιμές που δηλώνει για θόρυβο και τα watt και έχω πηδήξει λιγάκι... Το μετράνε χωρίς τον ανεμιστήρα καν ανοιχτό? (λέει 153W που είναι ίδιο με το 183W των άλλων 2 μείον τα 30W που είναι ο ανεμιστήρας... εκτός και αν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο)

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...