Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Για να καταλαβουν οσοι δεν εχουν λειτουργήσει ζεολιθο. Στα μοντελα με ζεολιθο η ταχύτητα του ανεμιστήρα είναι αυτή που καθορίζει ποσα watt θα καταναλώνει. Δε μπορεις πχ να θεσεις χαμηλη ταχύτητα και να εχεις 8 λιτρα / μερα αποδοση, γιατί αυτό γίνεται στη μεγάλη ταχύτητα μόνο. 

δεν είναι έτσι. Οπως προαναφέρθηκε η θέρμανση του ζεόλιθου τρώει ότι τρώει. Συνήθως έχεις κάπου στα 45W περίπου μόνο λειτουργία ανεμιστήρα γιατί τα ζεολίθου έχουν πολύ μεγάλο ανεμιστήρα, και μετά έχεις 2 σκάλες θερμανσης της πέτρας όπου καθορίζεται η απόδοση αφύγρανσης. Αυτό ισχύει άσχετα με τι επιλογές συνδυασμών λειτουργίας εφαρμόζει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Απλά για να έχεις μέγιστη απόδοση, θέλεις να είναι στο full όλα (ανεμιστήρας και θέρμανση)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, txcellas είπε

Λογικά τα πολλά watt η θέρμανση του ζεολιθου τα καεί. Ο ανεμιστήρας ειναι μικρός δε νομίζω ιδιαίτερα πράγματα. Όταν έχω ρυθμίσει για 50 % υγρασία και δεν λειτουργεί λόγο χαμηλότερης υγρασίας και ξαφνικά ξεκινήσει γτ ανέβηκε η υγρασία τότε μπαίνει δυνατά για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά καθορίζεται η ταχύτητα (πχ medium)

Γενικά στους αφυγραντήρες  είναι το πολύ 30 watts ο ανεμιστήρας στη μεγάλη σκάλα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, txcellas είπε

Λογικά τα πολλά watt η θέρμανση του ζεολιθου τα καεί. Ο ανεμιστήρας ειναι μικρός δε νομίζω ιδιαίτερα πράγματα. Όταν έχω ρυθμίσει για 50 % υγρασία και δεν λειτουργεί λόγο χαμηλότερης υγρασίας και ξαφνικά ξεκινήσει γτ ανέβηκε η υγρασία τότε μπαίνει δυνατά για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά καθορίζεται η ταχύτητα (πχ medium)

Ε νομιζω τοτε ειναι απο το ιδιο εργοστασιο με τη meaco. Απλα η συμφωνια της meaco ειναι να εχει καλυτερο φιλτρο και μη σου πω οτι στη συμφωνια ηταν ο rise να εχει λαθος στα κουμπια. Με επιλεον τις κινουμενες περσιδες νομιζω οτι ο rise υπερεχει. Η meaco μαλλον συμφωνισε να εχει τη πρωτοπορια με τον Zambezi που ειναι ο καλυτερος αφυγραντηρας με ζεολιθο με διαφορα αλλα η τιμή του ειναι υπερβολικα μεγαλη για να τον αγορασει καποιος. Ετσι παιζεται το παιχνιδι μου φαινεται. Η meaco απελευθερωνει το παλιο της μοντελο και χτυπαει τα μεγαλυτερα πορτοφολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, yositosi είπε

δεν είναι έτσι. Οπως προαναφέρθηκε η θέρμανση του ζεόλιθου τρώει ότι τρώει. Συνήθως έχεις κάπου στα 45W περίπου μόνο λειτουργία ανεμιστήρα γιατί τα ζεολίθου έχουν πολύ μεγάλο ανεμιστήρα, και μετά έχεις 2 σκάλες θερμανσης της πέτρας όπου καθορίζεται η απόδοση αφύγρανσης. Αυτό ισχύει άσχετα με τι επιλογές συνδυασμών λειτουργίας εφαρμόζει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Απλά για να έχεις μέγιστη απόδοση, θέλεις να είναι στο full όλα (ανεμιστήρας και θέρμανση)

Επιμένω στη θεση μου,  Τα μοντελα ζεολιθου της inventor και της meaco η ρυθμιση της ταχυτητας του ανεμιστήρα είναι ταυτόχρονα και ρυθμιση της ισχυος. Στη μικρη ταχυτητα καταναλωνει 330watt στη μεσαια και μεγαλη 660watt. Στα 330watt εχεις 4 λιτρα την μερα αποδοση και στα 660watt 8 λιτρα τη μερα. Αν δεν εχουμε λειτουργήσει το μοντελο καλο ειναι να μη μπερδευουμε τους αλλους. Αν θες ησυχη λειτουργια στα 39dp ταυτοχρονα θα εχεις τη μικρη αποδοση που δεν επαρκει για μεγαλο χωρο γιατι η παροχη του ανεμιστήρα ειναι καπου στα 90 κυβικα την ωρα.

Στο μοντελο της ecoair  http://www.ecoair.org/manual/Dehumidifier/Desiccant-Dehumidifier/DD122-Classic-MK5-Users-Manual.pdf

στο πανελ δεν εχουν καν το συμβολο του ανεμιστήρα. Ουσιαστικα τα ίδια πραγματα  περιπου κανει απλα τα συμβολιζει διαφορετικα,

 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις καταναλώσεις δεν σου τις κάνει ο ανεμιστήρας από μόνος του! Ξέρω πολύ καλά τι σου λέω. Απλά δεν έχουν ανεξάρτητη ρύθμιση του ανεμιστήρα, αυτό όμως δεν σημαίνει σαν κανόνα ότι στα ζεολίθου η αύξηση ταχύτητας του ανεμιστήρα καθορίζει την κατανάλωση/αφύγρανση. Η κατανάλωση σου έρχεται από την άυξηση της θέρμανσης της πέτρας ζεολίθου ώστε να μπορεί να κάνει αυξημένη αφύγρανση. Είναι λογικό φυσικά όταν το heat setting ανεβαίνει, αντίστοιχα να πρέπει να είναι και υψηλή η ταχύτητα του ανεμιστήρα ώστε να έχεις αφυγραντική απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν συνεχισεις θα ερθεις στα λογια μου . Τι με διορθωνεις τοτε αφου τωρα καταληγεις στο ιδο πραγμα. Δεν εχει κουμπι καταναλωσης εχει κουμπι ανεμιστηρα ομως φιλε οποτε γι αυτο μιλαμε και αυτο γραφω. Δε μπορεις να εχεις χαμηλη ταχυτητα με ικανοτητα αφυγρανσης 8 λιτρα τη μερα.  Τωρα που επεξηγησες τι θες να πεις δε διαφωνω αλλα τωρα τα λες καλα πριν δε τα ελεγες καλα. Αναφερεις επι λεξη ¨Αυτό ισχύει άσχετα με τι επιλογές συνδυασμών λειτουργίας εφαρμόζει ο εκάστοτε κατασκευαστής''   σε ποιους συνδιασμους αναφερεσαι .. δεν υπαρχουν συνδιασμοι παρα μονο αυτη της επιθυμητης υγρασιας που δεν εχουμε κανει αναφορα μεχρι τωρα. και της ταχυτητας που αναφερω εγω.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yositosi είπε

Συνήθως έχεις κάπου στα 45W περίπου μόνο λειτουργία ανεμιστήρα γιατί τα ζεολίθου έχουν πολύ μεγάλο ανεμιστήρα, και μετά έχεις 2 σκάλες θερμανσης της πέτρας όπου καθορίζεται η απόδοση αφύγρανσης. Αυτό ισχύει άσχετα με τι επιλογές συνδυασμών λειτουργίας εφαρμόζει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Απλά για να έχεις μέγιστη απόδοση, θέλεις να είναι στο full όλα (ανεμιστήρας και θέρμανση)

έγραψα το παραπάνω, που είναι αυτό ακριβώς που γράφω και τώρα. Η όλη διαφωνία/ένσταση ήταν στο ότι έγραψες γενικά για τα ζεολίθου, ενώ στην πράξη αναφερόσουν σε 2-3 μοντέλα που έχεις δεί και τα οποία υπάγονται στο σχόλιο μου ως τα "άσχετα με τις επιλογές συνδυασμών λειτουργίας που εφαρμόζει ο εκάστοτε κατασκευαστής".

Κατασκευαστικά ένα desiccant έχει τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ (άσχετα με το ΑΝ ο κάθε κατασκευαστής για λόγους απλότητας και μείωσης κόστους δεν το εφαρμόζει) να λειτουργήσει σαν απλό fan (στην πράξη air-purifier αν φοράει φίλτρα), ή ως heater, ή ως αφυγραντήρας. Τελοσπάντων, εφόσον το ξεκαθάρισες ότι η γενίκευση σου έχει να κάνει με συγκεκριμένα μοντέλα, τότε είμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κουρασουμε τωρα αλλά η επιλογη αυτη που εχουν κανει δεν ειναι για λογους απλοτητας. Αυτο που λεω ισχυει για ολα τα μοντελα, απλα σε αλλα εχουν το συμβολο του ανεμιστηρα και σε αλλα οπως αυτο το λινκ που εβαλα πιο πανω που εχει τις επιλογες με τις σταγονες. Οπως βλεπεις ο ecoair δεν εχει καν το συμβολο του ανεμιστηρα... Για να δουλεψει ο αφυγραντηρας στα 600 watt πρεπει να δουλεψει ο ανεμιστηρας στο μεγιστο γιατι διαφορετικα θα εχει προβλημα υπερθερμανσης η συσκευη. Θα μπορουσε βεβαια και μαλλον αυτο εχεις στο μυαλο σου, να δουλευειη αντισταση στα 300W και ο ανεμιστηρας στο high εκει ισως μπαινει το σεναριο της οικονομιας αλλά ειναι σεναριο που δε βρισκω εφαρμογη. Για να καταλαβεις το meaco zambezi που ειναι ο μονος που εχει πραγματικα πολλες ρυθμισεις και ουσιαστικα θυμιζει αφυγραντηρα με κομπρεσορα η αντισταση αφυγρανσης (300 ή 600watt)  ειναι και εκει αναλογη με τη ταχυτητα ανεμιστηρα για τους παραπανω λογους και οχι για οικονομια..Το βασικο που πρεπει να εχει κατα νου οποιος ενδιαφερεται ειναι οτι τα 48db του ανεμιστηρα ειναι παρα πολλα, δεν εχω δει ακομα πιο θορυβοδη αφυγραντηρα, και αν δε χρησιμοποιησεις αυτη τη ταχυτητα αλλά τη low τοτε η ικανοτητα αφυγρανσης πεφτει στα 4 λιτρα, οποτε χανεται το μεγαλο πλεονεκτημα των ζεολιθων της μεγαλης αφυγραντικης ικανοτητας σε χαμηλες θερμοκρασιες αφου 4λιτρα  ή κοντα στα 4λιτρα εχουν πολλα μοντελα κομπρεσορα μεχρι και σε 10 βαθμους κελσιου. Βαζω στοιχημα φιλε οτι για πολλους ισως τωρα να εγινε κατανοητη η λειτουργια των ζεολιθων αφου με τοσα που γραψαμε το τερματισαμε. 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Ζω σ' ένα σπίτι με αρκετή υγρασία και θέλω να κάνω κάτι γι' αυτό γιατί οι χειμώνες είναι δύσκολοι έτσι. Διαβάζω στο google, ένα σωρό θετικά σχόλια. Δεν μπορώ να ξέρω όμως αν οι απόψεις αυτές αφορούν άτομα που μένουν ήδη σε κανούργια σπίτια με μόνωση τοίχων και ταράτσας.

Κάποιες πληροφορίες για το σπίτι που μένω:
α. Είναι παλιό, (1960ς)
β. Δεν έχει μόνωση με ειδικό υλικό εξωτερικά στους τοίχους και ταράτσα
γ. Δεν έχει κανούργια καλά κουφώματα.
δ. Είναι 85τμ
ε. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω το β και γ.
στ. Θέρμανση με σόμπες πετρελαίου, ηλεκτρικές σόμπες, κλιματιστικά. 

- Παρατηρείται μούχλα σε σημεία. Με το που κλείνω της συσκευές θέρμανσης, αμέσως κρύωνει ξανά το σπίτι.

Οπότε σκέφτηκα αν μπορώ να κάνω κάτι αγοράζωντας 1 ή και 2 αφυγραντήρες αν χρειαστεί. Θα έχει αποτέλεσμα ή θα πετάξω τα λεφτά; Τι αφυγραντήρες, τι μοντέλα; τι δυνατότητες να έχουν;

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αφυγραντήρες δεν κάνουν πολλά πράγματα. Αφαιρούν αρκετό νερό από τον αέρα αλλά ότι έκατσε στους παγωμένους τοίχους θα δημιουργήσει μούχλα. Καλύτερη λύση:

1. Ικανοποιητική θέρμανση.

2. Καλός αερισμός του σπιτιού (απαγωγή της υγρασίας από το μπάνιο, εξαερισμός στη κουζίνα κατα το μαγείρεμα).

Στο σπίτι που μένω είχα τρομερό πρόβλημα υγρασίας και το έλυσα με μια και μόνο σόμπα πελλετ με την εισαγωγή αέρα μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις aircondition μπορείς να το βάλεις στην λειτουργία DRY για να κάνεις αφύγρανση χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά αφυγραντήρα.  Συνήθως η θερμοκρασία πέφτει όταν γίνεται αφύγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Αν έχεις aircondition μπορείς να το βάλεις στην λειτουργία DRY για να κάνεις αφύγρανση χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά αφυγραντήρα.  Συνήθως η θερμοκρασία πέφτει όταν γίνεται αφύγρανση.

Φιλε γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για να σε καταλαβω. Η θερμοκρασια πεφτει οταν γινεται αφυγρανση με το dry του aircondition νομιζω οτι θες να πεις και οχι συνηθως αλλα μονο στη ψυξη γιατι στη θερμανση δε γινεται αφυγρανση απο το aircondition. Αν κανεις αφυγρανση με αλλους τροπους συνηθως η θερμοκρασια αυξανεται. Νομιζω οτι κατι τετοιο ηθελες να πεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλήσπερα και απο εμενα παιδια.  Εδω και 1 χρονο εχει πιασει υγρασια στις γωνιες του ταβανιου μου στο δωματιο.  Λοφικα αυτο γινετε γιατι εδω και 3 χρονια δεν αναβα σχεδον καθολου την θερμανση στο σπιτι γιατι ειναι μεγαλο και μενω πλεον μονος  και το οικονομικο ειναι ενα αγκαθι στην θερμανση. Τωρα καθε πρωι ξυπναω με μπουκωμενη μυτη και ξερο λαιμο  και υποψιαστηκα καυτευτιαν την υγρασια. Με ενα ψηφιακο μετρητη υγρασιας που μετρησα μεσα στο δωματιο  εχει 90%.    Τωρα τα βηματα που πρεπει να κανω πια ειναι?   βαψιμο με μονοση οπως λενε καπιοι? αφυγραντηρα?  Βρηκα καπιους στο σκρουτζ με καλες κριτικες και θελω να μου πειτε γνωμες.

 

https://www.skroutz.gr/s/13104036/Singer-SDHM-16L-55DIA.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/10112472/Singer-SDHM-12DI.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/15851423/Inventor-Avra-AV1-10L.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εφικτό να γίνει πιο ζεστή η ατμόσφαιρα με επιλογή dry απ το κλιματιστικό, τότε με προσθήκη 1-2 αφυγραντήρων θα υπάρξει αισθητή αλλαγή, πιο ζεστά δωμάτια παρόλο που θα συντρέχουν οι παραπάνω πληροφορίες που έγραψα - με αποτέλεσμα να μην πάνε χαμένα τα λεφτά με την αγορά των αφυγραντήρων. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση απο μενα. Μολις βγαλατε νωπα ρουχα οχι να σταζουν, τα βαζετε σε απλωστρα απλα να ειναι βρεμμενα απο το πλυντηριο. Αναβετε τον αφυγραντηρα, σε ποση ωρα γεμιζετε ποσα λιτρα; Οποιος θελει να απαντησει να εχει αδιασει τον καδο πρωτα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...