Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν κατάλαβα τι εννοείς :( . Εξηγησε το μου λίγο σε παρακαλώ.

Καλά τότε.... λοιπον περα απο τη πλάκα σαφώς και παίζει ρόλο το ποσα κυβικα την ώρα κάνει ανανέωση του αέρα ο ανεμιστήρας του αφυγραντήρα. Αν πχ κανει 90-100 κυβικα την ώρα δε μπορεί να καλύψει μεγάλο χώρο. Καταλαβαίνω τι σκέφτεσαι, ας δουλέχει πχ δύο ώρες και θα καλύψει τον χώρο ενώ ο πχ 200 κυβικά την ώρα θέλει μία ώρα. Δεν είναι ΄όμως έτσι γιατί η ταχύτητα του αέρα απο τον ανεμιστήρα βοηθάει στα ρεύματα αέρα που λες... Ενας πολυ μικρός ανεμιστήρας απλά γυρίζει τον αέρα τοπικά και δεν κάνει δουελειά αφού ο αφυγραντηρας θα  μετράει μη αντιπροσωπευτικό δείγμα αέρα του χώρου και θα σταματαει..  Εκει που έχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε είναι το τύπο του ανεμιστήρα που χρησιποποιούνται... η olympia μαλλον κάτι ξέρει που χρησιμοποιεί αξονικό ανεμιστήρα, σε αντίθεση με τους φυγοκεντρικούς των περισσοτέρων. Αλλά παμε σε λεπτομέρειες τώρα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι πάιζει τεράστιο ρόλο ο ανεμιστήρας αλλά και η όλη διάταξη στο εσωτερικό του αφυγραντήρα που σε συνδυασμό τα δύο καθορίζουν το air flow. Απλά οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιούνται δεν είναι τίποτα τέρατα για πολλούς λόγους, που κυρίως είναι χωροταξικοί αλλά και το θέμα του θορύβου. Στην τελική σε ΚΑΛΟΥΣ αφυγραντήρες, ο θόρυβος δεν προέρχεται από το κομπρεσέρ το οποίο αν είναι ποιοτικό και εδράζεται σωστά σε ένα επίσης σωστό σασί, τότε ελάχιστα ακούγεται. Αντιθέτως αυτό που θα ακούγεται κυρίως είναι ο αεροδυναμικός θόρυβος. 

Αντε και έχεις 200κμ ροή. Ναι σίγουρα θα κάνει ένα τοπικό ρεύμα. Βέβαια ο αέρας που εξέρχεται έχει υψηλότερη θερμοκρασία από τον εισερχόμενο οπότε θα ανέβει προς τα πάνω. Επομένως από ένα σημείο και ύστερα όταν έχει τραβηχτεί η υγρασία από τον χώρο γύρω από τον αφυγραντήρα σταδιακά μειώνεται το ποσοστό του υγρού αέρα που εισέρχεται, καθότι επανεισέρχεται και αέρας που έχει ήδη περάσει από το κύκλωμα και ποσοστιαία μείώνεται το ποσοστό απόδοσης ανά watt κατανάλωσης. Σε όλες των περιπτώσεων συμφωνούμε ότι δημιουργείται ένα τοπικό ρεύμα, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι το ρεύμα αυτό είναι δυνατό για να περάσει σε άλλα δωμάτια, ή για να κάνει αφύγρανση σε χώρους 90 ή 100 ή και 120 τμ που ανακοινώνουν οι εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλα σιγουρα δε παει σε αλλα δωματια ευκολα ο ξηρος αερας απο μονος του. Υπαρχουν ρευματα αερα ετσι κι αλλιως ασχετα με τον ανεμιστήρα και αν ο ρυθμός αφυγρανσης είναι κατα πολυ μεγαλυτερος απο την δημιουργομενη υγρασια τότε θα γινει δουλεια αλλά όχι τοσο εύκολα. Ειναι σαν να βαζουμε ενα aircondition για ολο το σπιτι σε αντιστοιχία και μαλιστα σε λειτουργία θερμανσης που είναι πιο δυσκολο. Επισης ειναι αστειο να λεμε οτι ο αφυγραντηρας ειναι αθορυβος αλλά ταυτόχρονα καλυπτει μεγαλο χωρο. Εκει καποιος μετράει λαθος τα db.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

48 db βγαζει. Οσες ανανεωσεις και να κανει ενας αφυγραντηρας αλλος αερας θα ειναι στο σαλονι αλλος στο δωματιο. Δεν μπορει να μεταφερει με τον ανεμιστηρα που εχει τουλαχιστον ο δικος μου τον αερα απο το ενα δωματιο στο αλλο. 

Οκ 48 είναι πολλα.. Στο 48db έχεις τη μεγιστη αποδοση των 660watt και 8 λιτρων/ημερα. Στη χαμηλη ταχύτητα 39db 330watt και 4 λιτρα τη μερα. Νομιζω οτι το 48 δεν το αντεχεις ευκολα. Πάντως και γω νομιζω οτι οι ζεολιθοι που κυκλοφορουν είναι για μικρούς χώρους στα 330watt που θα τον ζεστανουν και αρκετα, και ακαταλληλοι για μεγαλύτερους χωρους οπου θα πρεπει να δουλευουν στα 660watt και ο θορυβος σε συγκριση με κομπρεσορες ειναι πολυ μεγαλυτερος. Προσφατα ειχα αγορασει εναν παρομοιο αλλη μάρκα  με τη λογικη να τον δουλευω στα 330watt αλλά μου την εσπασε γιατι οποτε ξεκίναγε εκανε ενα δυνατο ηχο στα 48 db της μεγιστης ταχύτητας και μετα απο 1 δευτερολεπτο πηγαινε στη ταχύτητα low και με ξύπναγε. Σε σενα το κάνει αυτο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω ουτε βδομαδα. Τωρα το εχω στο normal και θεωρω οτι ανετα κοιμαμαι. Κανει σαν ανεμιστηρας. Η χωρητικοτητα ειναι 2 lt. Βγαζει και την θερμοτητα που χρειαζεται για να πεις οτι θα χαζοζεστανει τον χειμωνα. 48db κανει στο high ο ανεμιστηρας. Σιγουρα ειναι πολλα 660 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

το ανεμιστήρι άντε να σου καίει καμία 15αριά Watt. Εγώ θα το άφηνα γιατί η ροή αέρα στεγνώνει τα στοιχεία.

Δεν ειναι τοσο για το ρευμα οσο για την φθορα που θα προκαλεσει να δουλευει. 

Με καλυψε ομως το @Curtis76 . 

Οποτε θα το εχω auto και 55% για οσο τον δουλευω.

Μια μερα θελω να δοκιμασω και τι γινεται με το στεγνωμα ρουχων.

Σας ευχαριστω και παλι.

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iCyd είπε

Δεν ειναι τοσο για το ρευμα οσο για την φθορα που θα προκαλεσει να δουλευει. 

Με καλυψε ομως το @Curtis76 . 

Οποτε θα το εχω auto και 55% για οσο τον δουλευω.

Μια μερα θελω να δοκιμασω και τι γινεται με το στεγνωμα ρουχων.

Σας ευχαριστω και παλι.

τωρα ειμαι σαλονι με ενα πλυντηριο ρουχα απλωμενα μεσα.

Κανει δουλεια πιστεψε με! Τωρα ισως ειναι λιγο υπερβολη που το βαζω αλλα χειμωνα με βροχες και κρυα θα χρειαστει. Μεσα σε ενα βραδυ (4ωρες βαζω χρονοδιακοπτη) το επομενο πρωι/μεσημερι εχουν στεγνωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, txcellas είπε

τωρα ειμαι σαλονι με ενα πλυντηριο ρουχα απλωμενα μεσα.

Κανει δουλεια πιστεψε με! Τωρα ισως ειναι λιγο υπερβολη που το βαζω αλλα χειμωνα με βροχες και κρυα θα χρειαστει. Μεσα σε ενα βραδυ (4ωρες βαζω χρονοδιακοπτη) το επομενο πρωι/μεσημερι εχουν στεγνωσει. 

Εμενα αν οντως κανει δουλεια θα με σωσει , γιατι μενω Κρητη και κοντα στη θαλασσα οποτε το χειμωνα ειναι αδυνατο να στεγνωσουν. Θα φανει στην πορεια λοιπον ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Οταν θα χαλασει το cayenne μου θα σε λαβω υπ οψη μου

Αν εγώ είχα cayenne πίστεψέ με το τελευταίο που θα έκανα θα ήταν να γράφω σε φόρουμ για αφυγραντήρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Yπάρχει μια διαφορά . Δεν συζητάμε εδώ μέσα για θέματα ή προβλήματα στην λειτουργία των αφυγραντήρων, αλλά για φιλοσοφία προγραμματισμού λειτουργίας . Όσα έχουν αναλυθεί εκτενώς και απο μένα  και απο τα άλλα παιδιά εδώ μέσα , έχουν τα υπέρ και τα κατάς τους  .Δεν υπάρχει ιδανικός προγραμματισμός λειτουργίας. Έχουμε ώς τώρα ξεχωρίσει 3 τρόπους λειτουργίας των αφυγραντήρων μέσα απο τις συζητήσεις μας . Καμία δεν είναι ιδανική.

Για τους Olimpia Splendid ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας του  και θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει κάποιο μοντέλο στην κατοχή του να μας πει πως έχει προγραμματιστεί να κάνει αφύγρανση . 

Όπως στη θέρμανση έτσι και στην αφύγρανση επιδιώκουμε να έχουμε ένα σταθερό ποσοστό υγρασίας . Στη θέρμανση για παράδειγμα ρυθμίζουμε το θερμοστάτη στους 21 βαθμούς για να μας κρατάει πάντα μια σταθερή θερμοκρασία +- 1 κελσίου . Φαντάσου να έσβηνες το καλοριφέρ να έπεφτε η θερμοκρασία και μετά να θέλει περισσότερο χρόνο για να σου φέρει την θερμοκρασία στους 21 βαθμούς δηλαδή στη θερμοκρασία όπου εσύ νιώθεις άνετα . 

Ετσι και στους αφυγραντήρες . Η λογική έχει ως εξής . Τον έχεις στην πρίζα συνεχώς και τον αφήνεις για να σου κρατάει σταθερό το επίπεδο υγρασίας στο χώρο σου . Τώρα αν λείπεις απο το σπίτι βάλτον να δουλεύει πιο ψηλά . Δηλαδή ρύθμισε τον π.χ στο 65-70 %  έτσι ώστε όταν γυρίσεις σπίτι να μην θέλει πολύ ώρα να σου επαναφέρει την υγρασία σε επίπεδα ανεκτά δηλαδή 45-55 % υγρασία . 

Νερό θα ακούς να βγάζει γιατί μετά την διακοπή της λειτουργίας του ο αφυγραντήρας μέσα παγιδεύει νερό ή σταγονίδια . Είναι όλα τα σπλάχνα του σχεδόν μέσα στην υγρασία . Αρα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα στραγγίζει . 

Υπάρχει θέρμανση μέσα στον χώρο αυτό ; Ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί σε χώρο που ΔΕΝ θα πέφτει η θερμοκρασία κάτω απο 15 βαθμούς ;

Υπάρχει θέρμανση, σπίτι είναι εξάλλου. Δε νομίζω πως η θερμοκρασία θα πέσει κάτω από τους 15, νησί είναι (Καρλόβασι) και γνωρίζω πως έχει αρκετή υγρασία (μας έχουν ενημερώσει κι όλας για υγρασία γενικότερα στη περιοχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, txcellas είπε

τωρα ειμαι σαλονι με ενα πλυντηριο ρουχα απλωμενα μεσα.

Κανει δουλεια πιστεψε με! Τωρα ισως ειναι λιγο υπερβολη που το βαζω αλλα χειμωνα με βροχες και κρυα θα χρειαστει. Μεσα σε ενα βραδυ (4ωρες βαζω χρονοδιακοπτη) το επομενο πρωι/μεσημερι εχουν στεγνωσει. 

Για να καταλαβουν οσοι δεν εχουν λειτουργήσει ζεολιθο. Στα μοντελα με ζεολιθο η ταχύτητα του ανεμιστήρα είναι αυτή που καθορίζει ποσα watt θα καταναλώνει. Δε μπορεις πχ να θεσεις χαμηλη ταχύτητα και να εχεις 8 λιτρα / μερα αποδοση, γιατί αυτό γίνεται στη μεγάλη ταχύτητα μόνο. Δε μου είπες όμως φίλε, όταν ο αφυγραντήρας πιάσει την υγρασία που έχεις ορίσει, πχ 60% (νομιζω οτι εχει στανταρ ρυθμίσεις 40-50-60%) και σταματάει, όταν πάει να ξεκινήσει κανει και σε σενα αυτο τον δυνατό ήχο της μέγιστης ταχύτητας?? Εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα με τον meaco dd8l

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η toyotomi λεει πρωτη χρήση στη συνεχή λειτουργία για 24 ώρες. Καλα 24 ώρες να τον έχω συνεχόμενα δε παίζει... αφενός θα πρέπει να τον κλείσω για ν αδειάσω το νερό αφετέρου τον έβαλα πριν λιγο και αυριο θα φύγουμε ολοι απο τις 8 το πρωί. 

Το καλο ειναι οτι δεν κάνει κανα τρελό θόρυβο και επισης δεν συντονίζονται τα πλαστικά όπως διάβαζα γι αλλα μηχανήματα. Φαίνεται ποιοτική κατασκευή....

(Tde - 20dti)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Για να καταλαβουν οσοι δεν εχουν λειτουργήσει ζεολιθο. Στα μοντελα με ζεολιθο η ταχύτητα του ανεμιστήρα είναι αυτή που καθορίζει ποσα watt θα καταναλώνει. Δε μπορεις πχ να θεσεις χαμηλη ταχύτητα και να εχεις 8 λιτρα / μερα αποδοση, γιατί αυτό γίνεται στη μεγάλη ταχύτητα μόνο. Δε μου είπες όμως φίλε, όταν ο αφυγραντήρας πιάσει την υγρασία που έχεις ορίσει, πχ 60% (νομιζω οτι εχει στανταρ ρυθμίσεις 40-50-60%) και σταματάει, όταν πάει να ξεκινήσει κανει και σε σενα αυτο τον δυνατό ήχο της μέγιστης ταχύτητας?? Εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα με τον meaco dd8l

Λογικά τα πολλά watt η θέρμανση του ζεολιθου τα καεί. Ο ανεμιστήρας ειναι μικρός δε νομίζω ιδιαίτερα πράγματα. Όταν έχω ρυθμίσει για 50 % υγρασία και δεν λειτουργεί λόγο χαμηλότερης υγρασίας και ξαφνικά ξεκινήσει γτ ανέβηκε η υγρασία τότε μπαίνει δυνατά για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά καθορίζεται η ταχύτητα (πχ medium)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...