Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και απο εμενα.

Εχω διαβασει ολο το ποστ και τελικα δεν ειμαι σιγουρος ακομα τι τεχνολογια αφυγραντηρα να παρω.

Το σπιτι ειναι 70 τμ και εχω θεμα με υγρασια χειμωνα-καλοκαιρι(δεν υπαρχει διαρροη η κατι παρομοιο).

Ειχα καταληξει για desiccant αλλα με προβληματιζει για το καλοκαιρι το οτι βγαζει +10 βαθμους τον αερα

και φυσικα δεν θελω να ζεσταινω και αλλο τον ηδη ζεστο χωρο μου.

Απο την αλλη τα μοντελα με το κομπρεσερ νομιζω δεν θα κανουν δουλεια για το λογο οτι τον χειμωνα οταν δεν

λειτουργει το καλοριφερ το σπιτι εχει 16-18 βαθμους.

 

Τελικα οντως οι desiccant ανεβαζουν τοσο πολυ την θερμοκρασια του χωρου ετσι ωστε να ειναι προβλημα για το καλοκαιρι η' ανεβαζει μονο 1 βαθμο οπως καπου στο ποστ αναφερθηκε?

 

Ευχαριστω.

Στους 16 δουλεύουν και οι δύο. Μετά κοιτάς κατανάλωση, θόρυβο και καλυπτικοτητα. Εγώ εχω με συμπιεστη και έχει δουλέψει αρκετες φορές με 15.

Καλησπερα. βρε φιλε τι λες ; Τι +10 ;;;; Αν ηταν ετσι να μην αναψω καθολου το αεριο..

+1 βαθμο ειναι ολο ολο μην ακους τι γραφουν εδω μεσα..!!!

 

ΑΦου εγω τον εχω , το πολυ +2 να ειναι εκει που τον εχεις τοποθετησει !!!

Το καλοκαριι αποκλειται να ανεβαζει την θερμοκρασια +10,δεν ειναι κλιμα εναν ανεμιστηρα εχει το μηχανημα!

Συμφωνώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Help needed once again!

 

Πριν σκάσω 200€ τουλάχιστον για αφυγραντήρα, είπα να δοκιμάσω. Έτυχε να 'χει ένας φίλος μου έναν BUDGET του Praktiker με κομπρέσσορα και του τον δανείστηκα για λίγες μέρες. Τον έβαλα στο δωμάτιο χτες, έδειξε 96%. Άρχισε να κατεβάζει. Πριν κοιμηθώ, που τον έκλεισα, είχε φτάσει στο 73%.

 

Σήμερα, τον μετέφερα στο σαλόνι και έδειξε 85%. Ξεκίνησε δουλειά, και τώρα μου δείχνει 72%. Το δωμάτιο, με άλλο υγρόμετρο, δείχνει 78% πλέον.

 

Αλλά από 'κει και κάτω, μουλαρώνει να κατεβάσει! Από το 96% στο 85% κατέβηκε σε λίγα λεπτά! Από εκεί και έπειτα όμως, όσο κατέβαινε, δυσκολευόταν όλο και πιο πολύ! Την τελευταία ώρα δεν έχει κατεβάσει περισσότερο από 1-2 μονάδες... ούτε βγάζει τόσο νερό πλέον... φυσιολογικό;

 

Εγώ σε Meaco θα πάω, και κατά πάσα πιθανότητα DD8L. Απλά είπα να κάνω μια δοκιμή. Αλλά και με αυτόν ακόμα, το σπίτι βελτιώθηκε κατά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα.

Εχω διαβασει ολο το ποστ και τελικα δεν ειμαι σιγουρος ακομα τι τεχνολογια αφυγραντηρα να παρω.

Το σπιτι ειναι 70 τμ και εχω θεμα με υγρασια χειμωνα-καλοκαιρι(δεν υπαρχει διαρροη η κατι παρομοιο).

Ειχα καταληξει για desiccant αλλα με προβληματιζει για το καλοκαιρι το οτι βγαζει +10 βαθμους τον αερα

και φυσικα δεν θελω να ζεσταινω και αλλο τον ηδη ζεστο χωρο μου.

Απο την αλλη τα μοντελα με το κομπρεσερ νομιζω δεν θα κανουν δουλεια για το λογο οτι τον χειμωνα οταν δεν

λειτουργει το καλοριφερ το σπιτι εχει 16-18 βαθμους.

 

Τελικα οντως οι desiccant ανεβαζουν τοσο πολυ την θερμοκρασια του χωρου ετσι ωστε να ειναι προβλημα για το καλοκαιρι η' ανεβαζει μονο 1 βαθμο οπως καπου στο ποστ αναφερθηκε?

 

Ευχαριστω.

Όχι ρε φίλε. 1-2 βαθμούς μου ανέβασε εμένα σε δωμάτιο 20 περίπου τετραγωνικά, με κλειστή την πόρτα.

Κατεβάζοντας την υγρασία όμως, έχεις άλλη αίσθηση στο χώρο.

 

 

 

 

Help needed once again!

 

Πριν σκάσω 200€ τουλάχιστον για αφυγραντήρα, είπα να δοκιμάσω. Έτυχε να 'χει ένας φίλος μου έναν BUDGET του Praktiker με κομπρέσσορα και του τον δανείστηκα για λίγες μέρες. Τον έβαλα στο δωμάτιο χτες, έδειξε 96%. Άρχισε να κατεβάζει. Πριν κοιμηθώ, που τον έκλεισα, είχε φτάσει στο 73%.

 

Σήμερα, τον μετέφερα στο σαλόνι και έδειξε 85%. Ξεκίνησε δουλειά, και τώρα μου δείχνει 72%. Το δωμάτιο, με άλλο υγρόμετρο, δείχνει 78% πλέον.

 

Αλλά από 'κει και κάτω, μουλαρώνει να κατεβάσει! Από το 96% στο 85% κατέβηκε σε λίγα λεπτά! Από εκεί και έπειτα όμως, όσο κατέβαινε, δυσκολευόταν όλο και πιο πολύ! Την τελευταία ώρα δεν έχει κατεβάσει περισσότερο από 1-2 μονάδες... ούτε βγάζει τόσο νερό πλέον... φυσιολογικό;

 

Εγώ σε Meaco θα πάω, και κατά πάσα πιθανότητα DD8L. Απλά είπα να κάνω μια δοκιμή. Αλλά και με αυτόν ακόμα, το σπίτι βελτιώθηκε κατά πολύ. 

 

Δεν φαίνεται και τόσο φυσιολογικό.

Που είναι; Στο σαλόνι; Είναι μεγάλος ο χώρος; Τι θερμοκρασία έχεις εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε σχεδιάγραμμα απ'το σπίτι :P Οι αναλογίες είναι πραγματικές, δεν είναι ζωγραφισμένα στο περίπου. Συνολικά είναι περίπου 45 τμ, συμπεριλαμβανομένων μπάνιου, wc, τα οποία δεν έβαλα στο σχήμα (αφού είναι κλειστές οι πόρτες). Η επικοινωνία ανάμεσα στα υπόλοιπα δεν εμποδίζεται από κάτι. Μόνο το υπνοδωμάτιο έχει πόρτα, την οποία έχω μόνιμα ανοιχτή.

 

Κόκκινο η θέση του αφυγραντήρα τώρα.

Πορτοκαλί η θέση του εχθές το βράδυ.

 

Θερμοκρασίες. Στο σαλόνι 20°C. Στο υπνοδωμάτιο 16°C.

 

post-190405-0-27076500-1421595279_thumb.png

 

EDIT: Τώρα, περίπου 1:30 ώρα μετά, στο σαλόνι έχω 70%. Έπεσε ελάχιστα. Στο υπνοδωμάτιο σταθερά 78%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν μπορεί να καλύψει τα μέτρα σου.

Αυτο θα ελεγα και εγω...εγω με διπλασια μετρα γυρω στα 90-100 αν βαλεις και τις τρελες γωνιες που εχει ( παλαιου τυπο σπιτι)

Ο Meaco Τα καθαριζει ολα ! Μου κραταει την υγρασια στη χαμηλη σκαλα και μακρια απο το σαλονι,παραδειγμα στην κουζινα τον εχω τωρα,γυρω στο 60-67%.  Ειναι πολυ καλα πιστευω για αυτο το παλιο σπιτι που μενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από το site της αντιπροσωπείας  http://www.meaco.com.gr/meaco-ddbl.html

"Λόγο του ότι λειτουργεί με αντιστάσεις κατανάλωση 30/330/650W ο εξερχόμενος αέρας είναι κατά  10 - 12`C θερμότερος"

 

Επίσης το ίδιο αναφέρεται και στο manual του αφυγραντηρα:

"Η θερμανση που χρησιμοποιειται κατα τη διαδικασια αφυγρανσης αναμιγνυεται με το στεγνο αερα προκειμενου να ειναι βεβαιο οτι ο αερας που εξερχεται του αφυγραντηρα δεν ειναι απλα στεγνος αλλα και και 10-12 βαθ C θερμοτερος απ οτι ο αερας που εισηλθε στον αφυγραντηρα".

Επομενως δεν τα λεω εγω αυτα αλλα ο κατασκευαστης και δεν εχω λογο να διαφωνησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μήν τρελαίνεστε με το θέμα της θερμοκρασίας...+10 βαθμούς (τοπικά) μπορεί να δείτε πίσω απο το ψυγείο σάς/οθόνη/τροφοδοτικό pc.Χαλαρώσαμε;

 

Απο θέμα κατανάλωσης...κοιτάω το ρολόι τις τελευταίες 3 μέρες και έχει γράψει ~30kwh.Ο αφυγραντήρας είναι σε θέση on ~18 ωρες την ημέρα και αναβοσβήνει ανάλογα με τα επίπεδα υγρασίας (52~60%).Το A/C λειτουργεί ~6 ώρες την ημέρα,σύν οτιδήποτε άλλο καταναλώνει ρεύμα μέσα στο χώρο μου.Μικτή κατανάλωση λοιπόν 10kwh/μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από το site της αντιπροσωπείας  http://www.meaco.com.gr/meaco-ddbl.html

"Λόγο του ότι λειτουργεί με αντιστάσεις κατανάλωση 30/330/650W ο εξερχόμενος αέρας είναι κατά  10 - 12`C θερμότερος"

 

Επίσης το ίδιο αναφέρεται και στο manual του αφυγραντηρα:

"Η θερμανση που χρησιμοποιειται κατα τη διαδικασια αφυγρανσης αναμιγνυεται με το στεγνο αερα προκειμενου να ειναι βεβαιο οτι ο αερας που εξερχεται του αφυγραντηρα δεν ειναι απλα στεγνος αλλα και και 10-12 βαθ C θερμοτερος απ οτι ο αερας που εισηλθε στον αφυγραντηρα".

Επομενως δεν τα λεω εγω αυτα αλλα ο κατασκευαστης και δεν εχω λογο να διαφωνησω...

Φαγώθηκες!!! Εδώ σου μιλάνε αυτοί που τον έχουνε αγοράσει.Άμα δεν το δέχεσαι άστο τότε και κοίτα για κομπρέσσορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγώθηκες!!! Εδώ σου μιλάνε αυτοί που τον έχουνε αγοράσει.Άμα δεν το δέχεσαι άστο τότε και κοίτα για κομπρέσσορα.

Φιλε μου δεν φαγωθηκα καθολου ευλογες αποριες εκφραζω.

Και παρεθεσα τι λεει ο κατασκευαστης οποτε αλλοι φαινεται να φαγωθηκαν.

Οταν ειναι καλοκαιρι και 35 βαθμοι τοτε εχει σημασια.Δεν λεω για τον χειμωνα που ειναι επιθυμητο να ζεσταινει τον αερα αλλα για το καλοκαιρι.

Εξαλλου το topic λεγεται "Καθοδηγηση για αγορα αφυγραντηρα" και οχι Meaco DD8L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ φαγώθηκες που έχεις 10 post τώρα και μας λές για τους 10 βαθμούς που βγάζει πιο ζεστό τον αέρα μπροστά απο τις περσίδες.

Στους 35 βαθμούς ανάβεις το aircondition για να δροσιστείς και παράλληλα σου κάνει και αφύγρανση, δεν ανάβεις τον αφυγραντήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε σπίτι 100τμ καινούργιο σπίτι, διπλά κουφώματα και μόνωση και στα πολλά κρύα εμφανίστηκε υγρασία. Θερμανση υπάρχει καλοριφερ. Αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα και από κριτικές κατέληξα σε μάρκα meaco. Είμαι μεταξύ Meaco 20L Platinum και Meaco DD8L. Ποιόν προτέινεται και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε σπίτι 100τμ καινούργιο σπίτι, διπλά κουφώματα και μόνωση και στα πολλά κρύα εμφανίστηκε υγρασία. Θερμανση υπάρχει καλοριφερ. Αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα και από κριτικές κατέληξα σε μάρκα meaco. Είμαι μεταξύ Meaco 20L Platinum και Meaco DD8L. Ποιόν προτέινεται και γιατί?

 

Τον 20L γιατί έτσι γουστάρουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε σπίτι 100τμ καινούργιο σπίτι, διπλά κουφώματα και μόνωση και στα πολλά κρύα εμφανίστηκε υγρασία. Θερμανση υπάρχει καλοριφερ. Αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα και από κριτικές κατέληξα σε μάρκα meaco. Είμαι μεταξύ Meaco 20L Platinum και Meaco DD8L. Ποιόν προτέινεται και γιατί?

 

Αφού υπαρχει καλοριφερ σου προτείνω τον 20L που σε καλύπτει άνετα (150 τμ)

Τον 20L γιατί έτσι γουστάρουμε....

Και αμα ζεσταινει το καλοκαιρι; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...