Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, charlymp said:

Καλησπέρα κι από εμένα. Έχω καταλήξει σχεδόν  στην αγορά αυτού του μοντέλου για σπίτι φοιτητή στη Σάμο, 47 τμ 

Κριτήρια  τιμή μέχρι 200 €, αθόρυβη λειτουργία όσο γίνεται, μεγάλο δοχείο νερού, και οικονομική λειτουργία. 

Αλλά δε γνωρίζω κάποια στοιχεία, όπως αξιοπιστία της singer , service .

https://www.skroutz.gr/s/10257737/Singer-SDHM-16DI.html

Σαν εναλλακτική λύση έχω πρώτα αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html?from=recommendations

και μετά αυτόν   

https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html

Υπάρχει καμιά γνώμη ή έστω πρόταση  για να με βοηθήσει με τις ανασφάλειες μου

Απο τα δύο πρώτα εικόνα δεν έχω, αλλά τον Inventor τον έχω δουλέψει. Είναι πολύ καλός, η λειτουργία turbo είναι δυνατή  και με χαμηλό θόρυβο ιδίως στη χαμηλή σκάλα. Φυσάει αέρα προς τα πάνω, δοχείο 3λιτρο με κουμπί ιονιστή και χρονοδιακόπτη. Καλό μηχανάκι. Το μόνο που με εντυπωσίασε περισσότερο σε απόδοση  είναι ένα Cvmore CVDRY-20 (Gree ουσιαστικά) ενός φίλου, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, txcellas είπε

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

τον έχω λιγότερο από βδομάδα και είμαι ευχαριστημένος. Βγάζει ζέστη για να ζεσταθεί ο ζεολιθος και έχει 4ρα mode και 3εις ταχύτητες από την οποίες η low είναι κυριολεκτικά αθόρυβη. 

Μεχρι στιγμής όλα καλά + 5 χρόνια εγγύησης. Το πήρα 200 ευρώ από κατάστημα μόνο με inventor και όχι σκρουτζ

Αυτόν κοίταζα μόλις τώρα!κανει για τον χώρο 90 τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε δωμάτιο είναι ξεχωριστό να γνωρίζεις. Δεν υπάρχει κανένας αφυγραντηρας που να τον έχεις πχ μπάνιο και να δουλεύει και γι μέσα στο σαλόνι. Πρέπει να τον μετακινήσεις στο χώρο που θές να είσαι. Χτες τον χρησιμοποίησα για στέγνωμα ρούχων και μια χαρά τα έκανε. Τώρα πάλι θα βάλω πλυντήριο και θα τον χρησιμοποιήσω. Αν θές για 90τμ ίσως χρειαστείς 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, txcellas είπε

Κάθε δωμάτιο είναι ξεχωριστό να γνωρίζεις. Δεν υπάρχει κανένας αφυγραντηρας που να τον έχεις πχ μπάνιο και να δουλεύει και γι μέσα στο σαλόνι. Πρέπει να τον μετακινήσεις στο χώρο που θές να είσαι. Χτες τον χρησιμοποίησα για στέγνωμα ρούχων και μια χαρά τα έκανε. Τώρα πάλι θα βάλω πλυντήριο και θα τον χρησιμοποιήσω. Αν θές για 90τμ ίσως χρειαστείς 2

Και επειδή οικονομικά δεν θα φτάσω τους δυο άρα από ότι καταλαβαίνω ο συγκεκριμένος δεν κάνει για τον χώρο μου,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτος και αν τον μεταφερεις οπως εγω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει αφυγραντηρας που να καλυπτει πανω απο 20-25 τετραγωνικα ενος δωματιου. Σιγουρα σε ενα δωματιο που θα υπαρχει ο αφυγραντηρας δεν θα υπαρχει υγρασια αλλα σε αλλο δωματιο εφοσον ειναι ανοικτες οι πορτες θα υπαρχει λιγοτερη. Εκτος και αν δουλευει για πολλες ωρες σε ενα δωματιο λογικα θα ειναι για ολο το σπιτι.

 

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Yiannis24 είπε

Και επειδή οικονομικά δεν θα φτάσω τους δυο άρα από ότι καταλαβαίνω ο συγκεκριμένος δεν κάνει για τον χώρο μου,σωστά;

Ο συγκεκριμένος είναι 8 λιτρος . Πάνω απο 9-10 λίτρα αφυγραντήρα δεν θα βρεις στο εμπόριο . Μιλάμε πάντα για ζεόλιθο .  Οπότε ή παιρνεις ένα και τον μεταφέρεις όταν χρειάζεται ή παίρνεις 2 για να γλιτώνεις την μεταφορά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, txcellas είπε

Εκτος και αν τον μεταφερεις οπως εγω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει αφυγραντηρας που να καλυπτει πανω απο 20-25 τετραγωνικα ενος δωματιου. Σιγουρα σε ενα δωματιο που θα υπαρχει ο αφυγραντηρας δεν θα υπαρχει υγρασια αλλα σε αλλο δωματιο εφοσον ειναι ανοικτες οι πορτες θα υπαρχει λιγοτερη. Εκτος και αν δουλευει για πολλες ωρες σε ενα δωματιο λογικα θα ειναι για ολο το σπιτι.

Δεν εισαι σωστος σε αυτο που λες φιλε. Εξαρταται απο το ποσες ανανεωσεις του αερα κανει ο αφυγραντηρας, το αναφερουν σαν παροχη αερα / ωρα. Οσο μεγαλυτερο ειναι αυτο το νουμερο τοσο πιο πολυ χωρο και γρηγορα τον καλυπτει και επισης τοσο περισσοτερο θορυβο κανει. Ενα ειναι σιγουρο οτι κανενας δε μπορει να πιασει ολο το σπιτι γιατι οντως πρεπει να δουλευει πολυ ωρα και μεχρι να τα καταφερει, παντα θα ανοιγει καποια πορτα, καποιο παραθυρο και θα επιβραδυνει τη διαδικασια. 

Ο rise που εχεις μπορεις να μας πεις τι σταθμη θορυβου εχει στη μεγαλη ταχυτητα και τι παροχη βγζει?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Απο την περιγραφή του manual που παρέθεσες σε προηγούμενο post,  η singer επέλεξε για το μοντέλο που έχεις να δουλεύει μονίμως ο ανεμιστήρας . 

Αρα απλα θα τον κλεινω την ωρα που φτασει στο ποσοστο που θελω. Δεν υπαρχει λογος να αφηνω ανοιχτο τον ανεμιστηρα(?) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Δεν εισαι σωστος σε αυτο που λες φιλε. Εξαρταται απο το ποσες ανανεωσεις του αερα κανει ο αφυγραντηρας, το αναφερουν σαν παροχη αερα / ωρα. Οσο μεγαλυτερο ειναι αυτο το νουμερο τοσο πιο πολυ χωρο και γρηγορα τον καλυπτει και επισης τοσο περισσοτερο θορυβο κανει. Ενα ειναι σιγουρο οτι κανενας δε μπορει να πιασει ολο το σπιτι γιατι οντως πρεπει να δουλευει πολυ ωρα και μεχρι να τα καταφερει, παντα θα ανοιγει καποια πορτα, καποιο παραθυρο και θα επιβραδυνει τη διαδικασια. 

Ο rise που εχεις μπορεις να μας πεις τι σταθμη θορυβου εχει στη μεγαλη ταχυτητα και τι παροχη βγζει?

48 db βγαζει. Οσες ανανεωσεις και να κανει ενας αφυγραντηρας αλλος αερας θα ειναι στο σαλονι αλλος στο δωματιο. Δεν μπορει να μεταφερει με τον ανεμιστηρα που εχει τουλαχιστον ο δικος μου τον αερα απο το ενα δωματιο στο αλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν εισαι σωστος σε αυτο που λες φιλε. Εξαρταται απο το ποσες ανανεωσεις του αερα κανει ο αφυγραντηρας, το αναφερουν σαν παροχη αερα / ωρα. Οσο μεγαλυτερο ειναι αυτο το νουμερο τοσο πιο πολυ χωρο και γρηγορα τον καλυπτει και επισης τοσο περισσοτερο θορυβο κανει. Ενα ειναι σιγουρο οτι κανενας δε μπορει να πιασει ολο το σπιτι γιατι οντως πρεπει να δουλευει πολυ ωρα και μεχρι να τα καταφερει, παντα θα ανοιγει καποια πορτα, καποιο παραθυρο και θα επιβραδυνει τη διαδικασια. 

Ο rise που εχεις μπορεις να μας πεις τι σταθμη θορυβου εχει στη μεγαλη ταχυτητα και τι παροχη βγζει?

το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο η πόρτα που ανοίγει και κλείνει... Ο αφυγραντήρας από τη μια τραβάει αέρα, από την άλλη βγάζει αέρα. Απλά φυσική και λογική είναι το ότι χωρίς ανοιχτά παράθυρα ο αέρας εντός ενός σπιτιού δεν κάνει εσωτερικά ρεύμα, και από ένα σημείο και μετά ανακυκλώνεται ο ίδιος αέρας που έχει αφυγρανθεί. Οι τιμές τ.μ. που δηλώνουν σαν κάλυψη είναι ένα ανέκδοτο! Εγραψε ένας τη μπούρδα του για να πουλήσει, και άρχισαν και οι άλλοι να δηλώνουν "μαγικά" για να μην φαίνονται κατώτεροι. 

Tour στο σπίτι να ρίξει την υγρασία σιγά σιγά από χώρο σε χώρο, και μετά σε κεντρικό σημείο για διατήρηση... και ξανά περιφορά σαν τον επιτάφειο όποτε κριθεί αναγκαίο. Οσο πιο πολλά τα εμπόδια τόσο πιο πολύ αργεί η όλη διαδικασία. Ρεαλιστικά με βάση τα Ελληνικά δεδομένα όπου ένα μέσο σπίτι είναι στα 2.90 περίπου το ταβάνι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει μοντέλο που να μπορεί να καλύψει πάνω από 50-60τμ

20 λεπτά πριν, iCyd είπε

Αρα απλα θα τον κλεινω την ωρα που φτασει στο ποσοστο που θελω. Δεν υπαρχει λογος να αφηνω ανοιχτο τον ανεμιστηρα(?) .

το ανεμιστήρι άντε να σου καίει καμία 15αριά Watt. Εγώ θα το άφηνα γιατί η ροή αέρα στεγνώνει τα στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο η πόρτα που ανοίγει και κλείνει... Ο αφυγραντήρας από τη μια τραβάει αέρα, από την άλλη βγάζει αέρα. Απλά φυσική και λογική είναι το ότι χωρίς ανοιχτά παράθυρα ο αέρας εντός ενός σπιτιού δεν κάνει εσωτερικά ρεύμα, και από ένα σημείο και μετά ανακυκλώνεται ο ίδιος αέρας που έχει αφυγρανθεί. Οι τιμές τ.μ. που δηλώνουν σαν κάλυψη είναι ένα ανέκδοτο! Εγραψε ένας τη μπούρδα του για να πουλήσει, και άρχισαν και οι άλλοι να δηλώνουν "μαγικά" για να μην φαίνονται κατώτεροι. 

Tour στο σπίτι να ρίξει την υγρασία σιγά σιγά από χώρο σε χώρο, και μετά σε κεντρικό σημείο για διατήρηση... και ξανά περιφορά σαν τον επιτάφειο όποτε κριθεί αναγκαίο. Οσο πιο πολλά τα εμπόδια τόσο πιο πολύ αργεί η όλη διαδικασία. Ρεαλιστικά με βάση τα Ελληνικά δεδομένα όπου ένα μέσο σπίτι είναι στα 2.90 περίπου το ταβάνι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει μοντέλο που να μπορεί να καλύψει πάνω από 50-60τμ

Συμφωνω απολυτα. Αυτο με τον επιταφειο με εκανε να κατουρηθω απο το γελιο!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iCyd είπε

Καλημερα και παλι , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το Auto του αφυγραντηρα. Οπως διαβασα στο manual λεει πως αμα σε λειτουργια auto και η υγρασια ειναι  ±5% απο την προκαθαρισμενο ποσοστο ο συμπιεστης αρχιζει να δουλευει , ενω αν ειναι -5% απο το προκαθορισμενο ποσοστο σταματαει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως , αν ξεπερασει (προς τα κατω) το ποσοστο που εχω θεσει , δηλαδη να εχω βαλει 50 και να ειναι 47 , εγω τον αφυγραντηρα τον κλεινω ή τον αφηνω να δουλευει ακομα μονο με τον ανεμιστηρα?

 Ρωταω γιατι τον ακουω συνεχεια να "βγαζει" νερο ασχετως που εχει περασει το ποσοστο που εχω θεσει.

Φίλε αν το εχεις ρυθμίσει πχ στο 55% τότε ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μέχρι να πετύχηει 50% υγρασία. Τότε ο κομπρέσορας θα σταματήσει και θα λειτουργεί μόνο ο ανεμιστήρας. Η υγρασία θα αρχίσει να αυξάνεται και όταν θα πάει στο 60% θα ξεκινήσει πάλι ο κομπρέσορας.. Νομιζω ότι είναι μια σωστή ρύθμιση το 55%, Στο 50% που λες θα πρέπει να παει στο 45% για να σταματήσει που είναι δύσκολο και χωρις νόημα για μενα. Οταν σταματαει ο συμπιεστής δε το καταλαβαινεις πότε γίνεται? Κάνει εναν μικρο θορυβο. Το νερο που ακους μετα δε ξέρω τι είναι, μαλλον για λιγη ωρα σταζουν τα συμπυκνώματα που έχουν ήδη δημιουργηθεί. Με αυτή τη λειτουργία εχεις πιο ακριβή μέτρηση, προστήθενται ωρες λειτουργίας στον ανεμιστήρα αλλά πίστεψέ με καλύτερα εκει παρά σε εκκινήσεις στον κομπρέσορα. Να ξέρεις οτι η μεγαλύτερη φθορά σε κάθε είδους ηλεκτρικό μοτερ είναι κατά το ρεύμα εκκίνησης που είναι μεγαλύτερο απο το ρεύμα κανονικής λειτουργίας.

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Έληξε και το δικό μου σήριαλ.

Αγοραστηκε ο toyotomi tde - 20dti . Μικρός, compact, αυτόματος με τα ροδάκια του.... 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις απο τη χρήση 

Περιμένω νέα... είναι απο τα μοντέλα που κοίταζα κάποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Να ξέρεις οτι η μεγαλύτερη φθορά σε κάθε είδους ηλεκτρικό μοτερ είναι κατά το ρεύμα εκκίνησης που είναι μεγαλύτερο απο το ρεύμα κανονικής λειτουργίας.

πόσο μα πόσο σωστό αυτό που λες ρε φίλε!!! Οπως και στο αμάξι που τα μιζαρίσματα σκοτώνουν το μοτέρ... έτσι και στις συσκευές! Παλιά έδιναν οι κατασκευαστές εξαρτημάτων "hours of operation expected lifetime", και μετά εξελίχθηκε σε αντίστοιχα σημαντικό και το "number of switches"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yositosi είπε

το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο η πόρτα που ανοίγει και κλείνει... Ο αφυγραντήρας από τη μια τραβάει αέρα, από την άλλη βγάζει αέρα. Απλά φυσική και λογική είναι το ότι χωρίς ανοιχτά παράθυρα ο αέρας εντός ενός σπιτιού δεν κάνει εσωτερικά ρεύμα, και από ένα σημείο και μετά ανακυκλώνεται ο ίδιος αέρας που έχει αφυγρανθεί. Οι τιμές τ.μ. που δηλώνουν σαν κάλυψη είναι ένα ανέκδοτο! Εγραψε ένας τη μπούρδα του για να πουλήσει, και άρχισαν και οι άλλοι να δηλώνουν "μαγικά" για να μην φαίνονται κατώτεροι. 

Tour στο σπίτι να ρίξει την υγρασία σιγά σιγά από χώρο σε χώρο, και μετά σε κεντρικό σημείο για διατήρηση... και ξανά περιφορά σαν τον επιτάφειο όποτε κριθεί αναγκαίο. Οσο πιο πολλά τα εμπόδια τόσο πιο πολύ αργεί η όλη διαδικασία. Ρεαλιστικά με βάση τα Ελληνικά δεδομένα όπου ένα μέσο σπίτι είναι στα 2.90 περίπου το ταβάνι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει μοντέλο που να μπορεί να καλύψει πάνω από 50-60τμ

το ανεμιστήρι άντε να σου καίει καμία 15αριά Watt. Εγώ θα το άφηνα γιατί η ροή αέρα στεγνώνει τα στοιχεία.

Δε σε καταλαβαίνω.. εχω κανει πολλες μελετες για επιλογή ανεμιστήρων κυρίως για χώρους μπαταριών σε υποσταθμούς. Αν εχεις καποια απορία ρώτα με. Κοινή λογική είναι πολλά πράγματα αρκει να τα σκεφτούμε. Αν ήταν ετσι θα εβγαζα ανεμιστηρακι απο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...