Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πιθανό μετρητικό σφάλμα ήταν . Κάποια απόκλιση του αισθητήρα που μπορεί να συμβεί όταν τον πρωτοανοίγεις και δουλεύει .Θέλει λίγο χρόνο να περάσει ο αέρας απο μέσα και να διαβάσει σωστά την τιμή της υγρασίας .  Αυτό να σε απασχολήσει αμα βλέπεις ότι  ενώ δουλεύει η υγρασία ανεβαίνει όλη την ώρα χωρίς λόγω . Συνήθως αν βάλεις εναν αφυγραντήρα σ ελειτουργία λειτουργεί κάποια λεπτά και τον βλέπεις απο το 60 % να ανεβαίνει και να φτάνει 80-90 % αυτό είναι ένδειξη ότι έχει κάποιο πρόβλημα το αισθητήριο υγρασίας . 

Μια χαρα ειμαι τοτε , πηγε ηδη στο 55% . Αρχισε τρεχει και το νερο στον κουβα , ακουγεται. Παντως δεν κανει θορυβο και τον εχω στο max, κοιμασαι ανετα αμα τον εχεις ανοιχτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο οσα διαβασα εδω για τα κουσουρια που εχει καθε μαρκα ή μοντελο και απο συζητηση με συγγενη που εχει δουλεψει σε καταστημα ηλεκτρικων.  εχω σχεδον αποφασισει να αγορασω αυτον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

ειναι ακριβος για μενα αλλα αν ειναι να κανει οντως αυτο που λεει και να μου κρατησει και χρονια τοτε αξιζει. τα 40db δεν ξερω ποσο θορυβο κανουν και θα παω μια απο κοτσο αυριο μπας και τον εχει να τον δοκιμασω. απο τιμη ο κοτσος τον εχει 385 περιπου και στο σκρουτζ ξεκιναει απο 300 και στα 310 ενας τον δινει με 12 ατοκες. εγγυηση στα 2 χρονια και επεκταση στα 5 απο συνεργαζομενα καταστημα (δεν καταλαβα τι ακριβως εννοει ο ποιητης😵)

τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας? αξιζει αυτη η συσκευη? εχει και αυτη κανενα θεμα που θα πρεπει να προσεξω ή στην λειτουργεια της?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ποσο ειναι ενα καλο επιπεδο υγρασιας ωστε να υπαρχει μεσα στο σπιτι? εγω θεωρουσα το 50 μια καλη τιμη αλλα στον morris στο 50 βγαζει πορτοκαλι χρωμα σαν ενδειξη που σημαινει οτι το θεωρει ξηρη ατμοσφαιρα ....αντιθετα πρασινο το εχει μεταξυ 62 εως 75 δεν ειναι τεραστια ποσοστα αυτα? θα ξεχασουμε και αυτα π ξερουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The optimum humidity level in your home depends on your personal preferences, clothing, and level of physical activity.

ASHRAE* suggests a range of 45% - 55% humidity to manage health effects and illnesses.

Comfortable: 30% - 60%

Recommended: 45% - 55%

High: 55% - 80%  

final-central-manage-humidity.jpg

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και παλι , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το Auto του αφυγραντηρα. Οπως διαβασα στο manual λεει πως αμα σε λειτουργια auto και η υγρασια ειναι  ±5% απο την προκαθαρισμενο ποσοστο ο συμπιεστης αρχιζει να δουλευει , ενω αν ειναι -5% απο το προκαθορισμενο ποσοστο σταματαει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως , αν ξεπερασει (προς τα κατω) το ποσοστο που εχω θεσει , δηλαδη να εχω βαλει 50 και να ειναι 47 , εγω τον αφυγραντηρα τον κλεινω ή τον αφηνω να δουλευει ακομα μονο με τον ανεμιστηρα?

 Ρωταω γιατι τον ακουω συνεχεια να "βγαζει" νερο ασχετως που εχει περασει το ποσοστο που εχω θεσει.

 

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έληξε και το δικό μου σήριαλ.

Αγοραστηκε ο toyotomi tde - 20dti . Μικρός, compact, αυτόματος με τα ροδάκια του.... 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις απο τη χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Wed Oct 10 2018 στις 11:51 ΜΜ, Curtis76 είπε

κταρχχας συγγνωμη αν σε εκανα να γραψεις τοσο μεγαλο κειμενο... προσωπικα δε βλεπω καλα και επειδη δε θελω να φοραω τα γυαλια μου πολυ και επειδη ξερω τυφλο βλεπω μετα τι λαθη κανω και γελαω... μακαρι να ηταν ολοι οι σχολιαστες σαν και σενα φιλε... δεν εχω προβλημα απλα επειδη τα ιδα με σενα βλεπω νευριαζω με τη κατασταση... θα επιμεινω λοιπον ...αλλα θα εξηγηθω για να καταλαβες το σκεπτικο μου... υπαρχουν τα προιοντα Α. τα top  δηλαδη..αυτα που κανουν τις καλυτερες συμφωνιες με τα κινεζικα εργοστασια που λες και συ και που το τελικο αποτελεσμα ειναι καλο... υπαρχουν τα Β που υστερουν σε ορισμενα πραγματα και ειναι απο τα ιδια εργοστασια και υπαρχουν και τα Γ...η inventor λοιπον δεν ειναι delonghi και η delonghi δεν ειναι top...τοπθέτησέ την εσυ λοιπον  σε κατηγορια... κατω Β πανω Γ καπου εκει για μενα.... Εγω χαλιεμαι οταν γινονται σχολια και βγαινουν στη φορα ελαττωματα προιοντων και μετα  απο τα ατομα που λες και εσυ που εχουν γνωσεις κτλ κτλ τα ξεχνανε και τα ξαναπροτεινουν .... αυτο δε θα το δεχτω ποτε οποτε το διαβαζω ... ε λοιπον δεν ειναι meaco philco ή  olimpia splendid  .. και τα hyundai εχουν καλυτερο after sales απο bbw και honda αλλα ειναι hyundai.

Μάλλον έχεις πολύ καιρό να μπεις σε hyundai... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα. Έχω καταλήξει σχεδόν  στην αγορά αυτού του μοντέλου για σπίτι φοιτητή στη Σάμο, 47 τμ 

Κριτήρια  τιμή μέχρι 200 €, αθόρυβη λειτουργία όσο γίνεται, μεγάλο δοχείο νερού, και οικονομική λειτουργία. 

Αλλά δε γνωρίζω κάποια στοιχεία, όπως αξιοπιστία της singer , service .

https://www.skroutz.gr/s/10257737/Singer-SDHM-16DI.html

Σαν εναλλακτική λύση έχω πρώτα αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html?from=recommendations

και μετά αυτόν   

https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html

Υπάρχει καμιά γνώμη ή έστω πρόταση  για να με βοηθήσει με τις ανασφάλειες μου

 

Επεξ/σία από charlymp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2018 στις 7:33 ΜΜ, johni41 είπε

μετα απο οσα διαβασα εδω για τα κουσουρια που εχει καθε μαρκα ή μοντελο και απο συζητηση με συγγενη που εχει δουλεψει σε καταστημα ηλεκτρικων.  εχω σχεδον αποφασισει να αγορασω αυτον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 

ειναι ακριβος για μενα αλλα αν ειναι να κανει οντως αυτο που λεει και να μου κρατησει και χρονια τοτε αξιζει. τα 40db δεν ξερω ποσο θορυβο κανουν και θα παω μια απο κοτσο αυριο μπας και τον εχει να τον δοκιμασω. απο τιμη ο κοτσος τον εχει 385 περιπου και στο σκρουτζ ξεκιναει απο 300 και στα 310 ενας τον δινει με 12 ατοκες. εγγυηση στα 2 χρονια και επεκταση στα 5 απο συνεργαζομενα καταστημα (δεν καταλαβα τι ακριβως εννοει ο ποιητης😵)

τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας? αξιζει αυτη η συσκευη? εχει και αυτη κανενα θεμα που θα πρεπει να προσεξω ή στην λειτουργεια της?

Yπάρχει μια διαφορά . Δεν συζητάμε εδώ μέσα για θέματα ή προβλήματα στην λειτουργία των αφυγραντήρων, αλλά για φιλοσοφία προγραμματισμού λειτουργίας . Όσα έχουν αναλυθεί εκτενώς και απο μένα  και απο τα άλλα παιδιά εδώ μέσα , έχουν τα υπέρ και τα κατάς τους  .Δεν υπάρχει ιδανικός προγραμματισμός λειτουργίας. Έχουμε ώς τώρα ξεχωρίσει 3 τρόπους λειτουργίας των αφυγραντήρων μέσα απο τις συζητήσεις μας . Καμία δεν είναι ιδανική.

Για τους Olimpia Splendid ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας του  και θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει κάποιο μοντέλο στην κατοχή του να μας πει πως έχει προγραμματιστεί να κάνει αφύγρανση . 

8 ώρες πριν, iCyd είπε

Καλημερα και παλι , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το Auto του αφυγραντηρα. Οπως διαβασα στο manual λεει πως αμα σε λειτουργια auto και η υγρασια ειναι  ±5% απο την προκαθαρισμενο ποσοστο ο συμπιεστης αρχιζει να δουλευει , ενω αν ειναι -5% απο το προκαθορισμενο ποσοστο σταματαει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως , αν ξεπερασει (προς τα κατω) το ποσοστο που εχω θεσει , δηλαδη να εχω βαλει 50 και να ειναι 47 , εγω τον αφυγραντηρα τον κλεινω ή τον αφηνω να δουλευει ακομα μονο με τον ανεμιστηρα?

 Ρωταω γιατι τον ακουω συνεχεια να "βγαζει" νερο ασχετως που εχει περασει το ποσοστο που εχω θεσει.

Όπως στη θέρμανση έτσι και στην αφύγρανση επιδιώκουμε να έχουμε ένα σταθερό ποσοστό υγρασίας . Στη θέρμανση για παράδειγμα ρυθμίζουμε το θερμοστάτη στους 21 βαθμούς για να μας κρατάει πάντα μια σταθερή θερμοκρασία +- 1 κελσίου . Φαντάσου να έσβηνες το καλοριφέρ να έπεφτε η θερμοκρασία και μετά να θέλει περισσότερο χρόνο για να σου φέρει την θερμοκρασία στους 21 βαθμούς δηλαδή στη θερμοκρασία όπου εσύ νιώθεις άνετα . 

Ετσι και στους αφυγραντήρες . Η λογική έχει ως εξής . Τον έχεις στην πρίζα συνεχώς και τον αφήνεις για να σου κρατάει σταθερό το επίπεδο υγρασίας στο χώρο σου . Τώρα αν λείπεις απο το σπίτι βάλτον να δουλεύει πιο ψηλά . Δηλαδή ρύθμισε τον π.χ στο 65-70 %  έτσι ώστε όταν γυρίσεις σπίτι να μην θέλει πολύ ώρα να σου επαναφέρει την υγρασία σε επίπεδα ανεκτά δηλαδή 45-55 % υγρασία . 

Νερό θα ακούς να βγάζει γιατί μετά την διακοπή της λειτουργίας του ο αφυγραντήρας μέσα παγιδεύει νερό ή σταγονίδια . Είναι όλα τα σπλάχνα του σχεδόν μέσα στην υγρασία . Αρα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα στραγγίζει . 

59 λεπτά πριν, charlymp είπε

Καλησπέρα κι από εμένα. Έχω καταλήξει σχεδόν  στην αγορά αυτού του μοντέλου για σπίτι φοιτητή στη Σάμο, 47 τμ 

Κριτήρια  τιμή μέχρι 200 €, αθόρυβη λειτουργία όσο γίνεται, μεγάλο δοχείο νερού, και οικονομική λειτουργία. 

Αλλά δε γνωρίζω κάποια στοιχεία, όπως αξιοπιστία της singer , service .

https://www.skroutz.gr/s/10257737/Singer-SDHM-16DI.html

Σαν εναλλακτική λύση έχω πρώτα αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html?from=recommendations

και μετά αυτόν   

https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html

Υπάρχει καμιά γνώμη ή έστω πρόταση  για να με βοηθήσει με τις ανασφάλειες μου

Υπάρχει θέρμανση μέσα στον χώρο αυτό ; Ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί σε χώρο που ΔΕΝ θα πέφτει η θερμοκρασία κάτω απο 15 βαθμούς ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 12/10/2018 στις 7:33 ΜΜ, johni41 είπε

μετα απο οσα διαβασα εδω για τα κουσουρια που εχει καθε μαρκα ή μοντελο και απο συζητηση με συγγενη που εχει δουλεψει σε καταστημα ηλεκτρικων.  εχω σχεδον αποφασισει να αγορασω αυτον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i😵

τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας? αξιζει αυτη η συσκευη? εχει και αυτη κανενα θεμα που θα πρεπει να προσεξω ή στην λειτουργεια της?

Απλα αψογη συσκευη , εγω ειμαι κατοχος του Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 , το thermo δεν το εχω χρησημοποιησει , απλα οπως εχω πει ξανα στο νημα αυτο το βρηκα προσφορα και το πηρα
Τα γραφω και στον τσιγκουνη στην αξιολογηση
https://www.skroutz.gr/s/317920/Olimpia-Splendid-Aquaria-Thermo-22.html#reviews

19 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για τους Olimpia Splendid ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας του  και θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει κάποιο μοντέλο στην κατοχή του να μας πει πως έχει προγραμματιστεί να κάνει αφύγρανση . 

Απλα βαζεις το επιθυμητο ποσοστο υγρασιας και τον αφηνεις .
μολις το πιασει σταματα και ξεκινα μολις ανεβει παλι , αλλιως μπορεις και να το βαλεις στο αυτοματο που αυτο επιλεγει το πιο "καλο" ποσοστο
Διαβασε το Manual του = http://www.carad.gr/images/eshop/catalog/products/0506/files/AQUARIA_THERMO_%20K180011500C.pdf

LtVz3hV.pngIlT3uSU.pngnOBVtH3.png

 

Στις 26/11/2017 στις 3:48 ΜΜ, villasg είπε

 

IMG_20171126_154248.jpg

IMG_20171126_154304.jpg

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Όπως στη θέρμανση έτσι και στην αφύγρανση επιδιώκουμε να έχουμε ένα σταθερό ποσοστό υγρασίας . Στη θέρμανση για παράδειγμα ρυθμίζουμε το θερμοστάτη στους 21 βαθμούς για να μας κρατάει πάντα μια σταθερή θερμοκρασία +- 1 κελσίου . Φαντάσου να έσβηνες το καλοριφέρ να έπεφτε η θερμοκρασία και μετά να θέλει περισσότερο χρόνο για να σου φέρει την θερμοκρασία στους 21 βαθμούς δηλαδή στη θερμοκρασία όπου εσύ νιώθεις άνετα . 

Ετσι και στους αφυγραντήρες . Η λογική έχει ως εξής . Τον έχεις στην πρίζα συνεχώς και τον αφήνεις για να σου κρατάει σταθερό το επίπεδο υγρασίας στο χώρο σου . Τώρα αν λείπεις απο το σπίτι βάλτον να δουλεύει πιο ψηλά . Δηλαδή ρύθμισε τον π.χ στο 65-70 %  έτσι ώστε όταν γυρίσεις σπίτι να μην θέλει πολύ ώρα να σου επαναφέρει την υγρασία σε επίπεδα ανεκτά δηλαδή 45-55 % υγρασία . 

Νερό θα ακούς να βγάζει γιατί μετά την διακοπή της λειτουργίας του ο αφυγραντήρας μέσα παγιδεύει νερό ή σταγονίδια . Είναι όλα τα σπλάχνα του σχεδόν μέσα στην υγρασία . Αρα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα στραγγίζει . 

Κατα ρχην σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη σου απαντηση . 

Δηλαδη αμα τον εχω στο auto ρυθμισμενο στο (πχ 55) γιατι δεν σταματαει να δουλευει οταν η οθονη δειξει 50? Ετσι ειναι γενικα ή απλα δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας ? Αμα δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Yiannis24 είπε

Καλησπέρα.μια καλή λύση για ζεολιθο για 90 τμ;

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

τον έχω λιγότερο από βδομάδα και είμαι ευχαριστημένος. Βγάζει ζέστη για να ζεσταθεί ο ζεολιθος και έχει 4ρα mode και 3εις ταχύτητες από την οποίες η low είναι κυριολεκτικά αθόρυβη. 

Μεχρι στιγμής όλα καλά + 5 χρόνια εγγύησης. Το πήρα 200 ευρώ από κατάστημα μόνο με inventor και όχι σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Yiannis24 είπε

Καλησπέρα.μια καλή λύση για ζεολιθο για 90 τμ;

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/3784_6926/Inventor_or_Meaco/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?o=dehumidifier&order_by=pricevat&order_dir=asc

32 λεπτά πριν, iCyd είπε

Κατα ρχην σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη σου απαντηση . 

Δηλαδη αμα τον εχω στο auto ρυθμισμενο στο (πχ 55) γιατι δεν σταματαει να δουλευει οταν η οθονη δειξει 50? Ετσι ειναι γενικα ή απλα δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας ? Αμα δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο?


Απο την περιγραφή του manual που παρέθεσες σε προηγούμενο post,  η singer επέλεξε για το μοντέλο που έχεις να δουλεύει μονίμως ο ανεμιστήρας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...