Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

 Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει πάρει τον κάτωθι αφυγραντήρα και να μου αναφέρει την γνώμη του ως προς την λειτουργία του ;;

https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html?from=account_notifications#sku_review_339207

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν εψαχνα εγω καποιες πληροφοριες ειχα δει ποσταρισματα του lexurs450 και ειχα ακουσει τη γνωμη του γι αυτο το μοντελο. Εδω σε τοσες σελιδες ειναι μια εγκυκλοπαιδια αλλα θελει ψαξιμο... μου εχει κανει εντυπωση οτι εδω και χρονια βλεπω τα ιδια και τα ιδια μοντελα.... μπαινω σε site του εξωτερικου και βλεπω αλλα μοντελο για τις ιδιες μαρκες... επειδη πριν λιγες μερες αγορασαα και εγω εναν... νομιζω οτι ειμαστε πριν την εποχη που θα αλλαξουν πολλα μοντελο που εξω κυκλοφορουη ηδη.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα μπαζει απο παντου αλλα οπως το βλεπει κανεις.... αν το δει το σχολιο καποιος αλλος θα δει αλλο ενα σχολιο που έγινε με το που αναφερθηκα για το επιπεδο των inventor και που δεν εγινε ποτε σχολιο ή σχολια στο χοντρο σκουντιγμα που αναφερεται...αν θελει να ειναι σωστος πρεπει να πει ονοματα να προστατευτουν οσοι ζητανε συμβουλες... επισης γινεται ανφορα για τη puredry που πραγματικα δε θα κατσω να σχοληθω σε τι ανφερεται.... στημενα σχολια στο skroutz γινονται συνεχως, γιατι τα βλεπει μονο για τη puredry και δε τα βλεπει σε αλλες... εγω διαβαζω μονο τα αρνητικα σχόλια που μπρουν να εχουν βαση και μονο...αντικειμενικα λοιπον για τη puredry εγω βλεπω ενα site που αναφερει τεχνικα χαρακτηριστικα, αναφερει τροπο λειτουργιας, ανφερει ανταλλακτικα και τιμες ανταλλακτικων...για μενα μια χαρα ειναι...

εγω περιμενω το manual του inventor rise για να δω τις λειτουργιες του.. 

υγ σχετικα με το στοκαρισμα προιοντων εχει δικιο ο φιλος στο σχολιο....δε θα ξεχασω περσι τετοιο καιρο που ηθελα να αγορασχ κληματιστικο τι ακουσα και τι διαβασα... μεχρι και για εκρηκτικο r32 και για ψυκτικο υγρο κατωτερο και να μη το προτιμησουμε μεχρι να ξετστοκαρει η αποθηκη

Φίλε μου, ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να μαλώσω με κανέναν εδώ μέσα, και σίγουρα να χαλάσουμε τις καρδιές μας. Βλέπω πέντε πράγματα και τα αναφέρω. Σελίδα παρά σελίδα (αν όχι σε κάθε σελίδα) βλέπω) μια "γενικότερη γραμμή" στο δαγκωτό Inventor. Αν δεν διαβάζω κάτι λάθος τότε βλέπω σωστά. Επίσης, είναι γεγονός ότι υπάρχουν εδώ μέσα μέλη ενεργότατα τα οποία έχουν ΓΝΩΣΕΙΣ, οπότε σχετίζονται άμεσα είτε έμμεσα με τον κλάδο (είτε και με επιχειρήσεις). Επακόλουθη, και εντελώς αγαθή σκέψη, ή καλύτερα προβληματισμός είναι αν έχουν έμμεσα ή άμεσα συμφέροντα, ή αν απλά είναι ένα "προσωπικό κόλλημα" η εκάστοτε επιλογή και παρότρηνση. 

Με βάση τα παραπάνω, συμμερίστηκα στο σκεπτικό μου και δικές σου σκέψεις σε προηγούμενες αναρτήσεις, όπου εμμέσως πλην σαφώς απορείς πως ενίοτε (και όχι σπάνια) εμφανίζονται είτε άμεσα, είτε έμμεσα τα inventor ώς ΤΑ μηχανήματα όταν στην πράξη δεν είναι (για τους λόγους που ανέλυσα και με βάση τα στοιχεία των προιόντων αυτών καθ'αυτών, και τα οποίατουλάχιστον ισχύουν). Επίσης σχολίασα, τη δεύτερη "πιπίλα", που έχει να κάνει με την 5ετή εγγύηση Inventor, οταν στην πράξη αντίστοιχα πχ και ο Rohnson δίνει 5ετή εγγύηση, και η Morris δίνει 5ετή/10ετή σε κομπρεσέρ, κλπ κλπ. που δεν αναφέρονται πουθενά ή ελάχιστα εδώ μέσα.

Το να κατονομάσω ή στοχοποιήσω κάποιον/κάποιους το θεωρώ άδικο, αλλά και κακεντρεχές. Εγώ το τι μπορεί να πιστεύω για τον καθένα, είναι δικό μου θέμα, όπως αντίστοιχα και ο καθένας για τον οποιονδήποτε. Το να το κάνω γενίκευση, δημόσιο θέμα, ή οτιδήποτε άλλο με πρόσχημα την "προστασία του κοινού οφέλους" το θεωρώ λιγάκι αφελές. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, βλέπουμε, κρίνουμε, πάμε μετά και βλέπουμε με τα μάτια μας και αποφασίζουμε σε ποιόν θα δώσουμε τα λεφτάκια μας 

Επομένως, δεν βλέπω κάπου να απέχουμε σαν ευρύτερο σκεπτικό μας. Εκεί που διαφώνησα μαζί σου, ήταν απλά στον "βαρύ" για εμένα όρο "β". Εχοντας ξεκαθαρίσει ότι όλα τα προιόντα στην αγορά είναι φασόν Κίνας, μα ΟΛΑ, εκτός όπως επίσης προανέφερα τα Κινέζικα που πωλούνται με το brand του αρχικού κατασκευαστή, οφείλουμε να διαχωρίσουμε τα προιόντα που παίζουν στην "πρώτη γραμμή", όρος που δεν ξέρω αν είναι δόκιμος, και προιόντα που απευθύνονται στο promo-oriented αγοραστικό κοινό. Επομένως, θεωρώντας ότι ΔΕΝ υπάρχει δυστυχώς το τέλειο προιόν στην αγορά, για ΕΜΕΝΑ "β" ειναι τα "φθηνιάρικα" προιόντα όπου δίνουν λιτρα αφύγρανσης αλλα με κάτι τιμές πάτωμα, όπου για να βγουν τα κοστολόγια έχουν γίνει τρελές περικοπές τόσο σε λειτουργίες, όσο και σε πλαστικά, αλλά και εξαρτήματα. Εκεί μιλάμε για Κινέζικα προιόντα από κατασκευαστές (ή και απλά συναρμολογητές) της Κίνας, που είναι εντελώς της σειράς και όχι από εξειδικευμένους προμηθευτές που είναι επαγγελματίες! Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου αντίρρηση στον όρο "β", και μπορεί πολύ απλα να έχουμε διαφορετική θεώρηση.

Τώρα για το puredry, και τις αναφορές μου να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είναι δικές μου. Και τι εννοω με αυτό... Στα σχόλια του σκρουτζ αν ψάξεις θα δεις ότι παλαιότερα έτρωγαν κράξιμο άσχημο που ενώ πουλούσαν puredry, στο εγχειρίδιο άφηναν αναφορά στο όνομα Meaco στα στοιχεία επικοινωνίας (είχαν την αντιπροσωπεία κάποτε παλιά νομίζω, την είχαν χάσει και όταν το έβλεπαν να εκτυλίσσεται το παιχνίδι έβγαλαν το puredry που είναι own brand αλλά προσπαθούσαν να το συσχετίσουν έμμεσα με τη Meaco). Όταν τους έκοψε ο προμηθευτής τους (σούσουρο σε όλη την αγορά είχε γίνει πέρσι) για τον PD20L, πήραν από ΑΛΛΟ εργοστάσιο, εντελώς άσχετο προιόν, και το βάφτισαν "facelift" για να κρατήσουν τη δυναμική των σχολίων του προηγούμενου μοντέλου. Οχι μόνο αυτό, αλλά δεν είχαν αλλάξει Model name στα καταστήματα για να μην χαθούν όλα τα θετικά σχόλια και στο skroutz έβλεπες φωτό του ΠΑΛΙΟΥ μοντέλου, και στο τέλος μια ξεκάρφωτη φωτό του νέου. μοντέλου. Ακόμα πιο αστείο ότι μοντέλο που δεν είχαν ρίξει καν ακόμα στην αγορα και παντού εμφανιζόταν ως κατόπιν παραγγελίας, είχε θετικά σχόλια στο σκρουτζ (!!!), ενώ και χρήστες που εκθείαζαν μοντέλα τους, βρισκόντουσαν ως δια μαγείας να θάβουν ανταγωνιστικά μοντέλα τους (αν θέλεις ψάξτο). Σε όλα αυτά, σου παρέθεσα επίσης΄ότι είναι παράδοξο προιόντα τα οποία στους επισημους τουλάχιστον δέικτες πωλήσεων της αγοράς δεν εμφανίζονται πουθενά (αν σε αυτό ψεύδομαι ή σφάλλω ελεύθερα ο οποιοσδήποτε να τα ανεβάσει, και θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τα ανεβάσω γιατί δεν είναι και νόμιμο), έχουν από περισσότερα ως πολύ περισσότερα σχόλια από προιόντα τα οποία αντικειμενικά είναι sales leaders. Εκτός και αν όλοι πελάτες τους τρέχουν να ποστάρουν, τότε κάτι αντικειμενικά δεν κολλάει. Για τα χαρακτηριστικά που σχολίασα, και πάλι όταν πχ δηλώνει 173W σε μοντέλο και το ΙΔΙΟ μοντέλο άλλοι το δηλώνουν με παραπάνω κατανάλωση, όταν δηλώνει σε άλλο μοντέλο 230W και για το ίδιο και πάλι μοντέλο άλλοι δηλώνουν από 240W και πάνω, και όταν η μόνη πληροφόρηση είναι το rated input (χωρίς καμία αναφορά στο max consumption) ή στα db της χαμηλότερης σκάλας (ή λειτουργίας eco/sleep ή βάφτισε το όπως θέλεις) χωρίς καμία αναφορά στη στάθμη θορύβου των λοιπών ταχυτήτων λειτουργίας, τότε αντικειμενικά μιλώντας το να ανεβάσεις 5 φωτό ανταλλακτικών δεν πιστεύω, προσωπικα τουλάχιστον, ότι λέει και πολλά.

Σε όλες των περιπτώσεων όμως, την παραπάνω αναφορά την έκανα απλά και μόνο επειδή έτυχε να αναφέρεις αυτό το brand, λόγος και για τον οποίο έκλεισα την τοποθέτηση μου αναφέροντας ότι το marketing στην Ελλάδα ήταν που ήταν κακό, θα γίνει φέτος κάκιστο... και θα γίνουν μεγάλα "καφριλίκια" στο βωμό των πωλήσεων από ΠΟΛΛΟΥΣ, και αν αρχίσουμε να γράφουμε και για άλλους της αγοράς θα γίνει το σεντόνι αυτό πάπυρος :) . Το μόνο σίγουρο, για να έχεις (αν δεν έχεις ήδη φυσικά) πιο καλή εικόνα, τα λεφτά είναι ΠΟΛΛΑ! Ακόμα και στα πιο τρελά promo, όπως black friday λόγου χάρη, που έχουν παίξει ΚΑΝΕΙΣ δεν μπήκε μέσα και πάντα είχαν ένα υγιές margin τόσο οι εισαγωγείς όσο και τα καταστήματα. Do the math αρχικές με σκοτωμένες τιμές, υπολόγισε και ένα μαξιλαράκι... και θα καταλάβεις τα συμφέροντα που παίζουν. Μετά βάλε στην εξίσωση ότι μιλάμε για μια αγορά περίπου 200000 συσκευών ΕΤΗΣΙΩΣ και θα καταλάβεις ακόμα πιο καλά.
 
Και για να το κλείσω το θέμα, για ΕΜΕΝΑ η σωστή επιλογή δεν γίνεται μέσα από ένα φόρουμ όπου ο καθένας θα πει είτε με δόλο είτε από ημιμάθεια το κοντό του και το μακρύ του (μεταξύ αυτών φυσικά βάζω και τον εαυτό μου). Οι ανάγκες αλλάζουν από πελάτη σε πελάτη, εσύ πχ είσαι άνθρωπος που το ΨΑΧΝΕΙ από πολύ ως υπερβολικά αν κρίνω από τις αναρτήσεις σου, αλλά δεν είσαι ο μέσος πελάτης (είσαι πχ καλή περίπτωση για το κομμάτι r&d μιας ειαιρείας γιατί βλέπεις λεπτομέρεια και δίνεις ερεθίσματα, αλλά για το αντίστοιχο τμήμα πωλήσεων είσαι "άστον να πάει αλλού γιατί είσαι πολύ απαιτητικός :)  ). Από το φόρουμ θα συλλέξεις στοιχεία που είναι αντικειμενικά μετρήσιμα, όπως πχ το θέμα της λειτουργίας που είχες θίξει, ή τα πραγματικά φίλτρα που έχει η συσκευή κλπ. Εν συνεχεία, η σωστή οδός είναι να πας σε ένα κατάστημα που να τα έχει όλα, ή τα περισσότερα. Βλέπεις με τα μάτια σου, βάζεις μπρος και ακούς θόρυβο το ένα δίπλα στο άλλο (εναλλαξ φυσικά γιατί και με τη βαβούρα του μαγαζιού δύσκολα τα πράγματα). Βλέπεις τα πλαστικά με τα χέρια σου, και βλέπεις τα rating label των συσκευών και ΟΧΙ τα marketing χαρακτηριστικά στο ταμπελάκι του ραφιού. Σε αυτά είναι παράνομο να σου γράψουν στοιχεία που δεν υπάρχουν στον τεχνικό φάκελο και ΣΟΒΑΡΕΣ εταιρείες τέτοιες μ@λ@κίες δεν τολμούν να τις κάνουν εύκολα γιατί μόνο το μπελά τους θα βρουν στο τέλος! (αυτά τα κάνουν κάτι εισαγωγείς του κ@λου που σήμερα είναι και αύριο δεν είναι). Οι τιμές που θα δεις εκεί είναι ενδεικτικες αλλά ειναι σε τουλάχιστον σε ΚΟΙΝΗ βάση και άρα έχεις έναν μπούσουλα πιο αντικειμενικό. Εχοντας τότε μια απτή εικόνα, σε συνδυασμό και με τις λειτουργίες που έχεις ψάξει από πριν, είσαι σίγουρα σε καλύτερο δρόμο για την τελική επιλογή όπου και μετά μένει απλά το να δεις από που θα κάνεις την αγορά (θέμα τιμής). Για εμένα ως καταναλωτή πρωταρχικά, και λαμβάνοντας υπόψη ότι για την αγορά ενός ΑΞΙΟΛΟΓΟΥ αφυγραντήρα απαιτείται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 200€ ~ 200€++, απαιτείται ένα προσχετικό ψάξιμο πέραν του καναπέ αν δεν θέλει μετά κάποιος να "κλαίει" τα λεφτάκια του.

Εντελώς φιλικά πάντα, και ταπεινά συγγνώμη για το σεντόνι, απλά όφειλα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

 

47 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οταν εψαχνα εγω καποιες πληροφοριες ειχα δει ποσταρισματα του lexurs450 και ειχα ακουσει τη γνωμη του γι αυτο το μοντελο. Εδω σε τοσες σελιδες ειναι μια εγκυκλοπαιδια αλλα θελει ψαξιμο... μου εχει κανει εντυπωση οτι εδω και χρονια βλεπω τα ιδια και τα ιδια μοντελα.... μπαινω σε site του εξωτερικου και βλεπω αλλα μοντελο για τις ιδιες μαρκες... επειδη πριν λιγες μερες αγορασαα και εγω εναν... νομιζω οτι ειμαστε πριν την εποχη που θα αλλαξουν πολλα μοντελο που εξω κυκλοφορουη ηδη.... 

Σαν ποιά μοντέλα εννοείς του εξωτερικού; Σε ρωτάω γιατί βλέπω τα ίδια με το κιλό, υπό την έννοια του ίδιου εσωτερικού με ελαφρά διαφορετικό cabinet design. 

Βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι αναμένονται αλλαγές. Το R134a πλέον πέθανε μιας το κόστος του gas quota είναι στα ύψη, και βασικά δεν υπάρχει και ποσόστοση διαθέσιμη στην Κίνα. Οπότε, δεν θα μπορούν ΝΟΜΙΜΑ να γίνουν εισαγωγές (από κάτι Βουλγαρίες, Ρουμανίες που τα τελωνεία τους είναι μέσα στη σαπίλα πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να παιχτεί, αν και το θεωρώ χαρακίρι γιατί αν και όταν γίνει η στραβή, ή καλύτερα η καρφωτή, μπλέκεις με την Ε.Ε.) (), οπότε αργά ή γρήγορα θα γυρίσουν όλοι σε R290. Κάποια εργοστάσια στην Κίνα έκαναν την επένδυση και την αλλαγή, οπότε και τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν. Αυτό θα έχει άμεσο αντίκτυπο στα "φθηνο-κινέζικα" που δεν θα μπορούν να εισαχθούν και οι προμηθευτές τους δεν έχουν επενδύσει σε κατασκευή R290 (μιλάμε για ριζική αλλαγή στη γραμμή, για νέα κομπρεσέρ, για νέα πιστοποιητικά, για νέα τα πάντα)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κταρχχας συγγνωμη αν σε εκανα να γραψεις τοσο μεγαλο κειμενο... προσωπικα δε βλεπω καλα και επειδη δε θελω να φοραω τα γυαλια μου πολυ και επειδη ξερω τυφλο βλεπω μετα τι λαθη κανω και γελαω... μακαρι να ηταν ολοι οι σχολιαστες σαν και σενα φιλε... δεν εχω προβλημα απλα επειδη τα ιδα με σενα βλεπω νευριαζω με τη κατασταση... θα επιμεινω λοιπον ...αλλα θα εξηγηθω για να καταλαβες το σκεπτικο μου... υπαρχουν τα προιοντα Α. τα top  δηλαδη..αυτα που κανουν τις καλυτερες συμφωνιες με τα κινεζικα εργοστασια που λες και συ και που το τελικο αποτελεσμα ειναι καλο... υπαρχουν τα Β που υστερουν σε ορισμενα πραγματα και ειναι απο τα ιδια εργοστασια και υπαρχουν και τα Γ...η inventor λοιπον δεν ειναι delonghi και η delonghi δεν ειναι top...τοπθέτησέ την εσυ λοιπον  σε κατηγορια... κατω Β πανω Γ καπου εκει για μενα.... Εγω χαλιεμαι οταν γινονται σχολια και βγαινουν στη φορα ελαττωματα προιοντων και μετα  απο τα ατομα που λες και εσυ που εχουν γνωσεις κτλ κτλ τα ξεχνανε και τα ξαναπροτεινουν .... αυτο δε θα το δεχτω ποτε οποτε το διαβαζω ... ε λοιπον δεν ειναι meaco philco ή  olimpia splendid  .. και τα hyundai εχουν καλυτερο after sales απο bbw και honda αλλα ειναι hyundai.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

κταρχχας συγγνωμη αν σε εκανα να γραψεις τοσο μεγαλο κειμενο... προσωπικα δε βλεπω καλα και επειδη δε θελω να φοραω τα γυαλια μου πολυ και επειδη ξερω τυφλο βλεπω μετα τι λαθη κανω και γελαω... μακαρι να ηταν ολοι οι σχολιαστες σαν και σενα φιλε... δεν εχω προβλημα απλα επειδη τα ιδα με σενα βλεπω νευριαζω με τη κατασταση... θα επιμεινω λοιπον ...αλλα θα εξηγηθω για να καταλαβες το σκεπτικο μου... υπαρχουν τα προιοντα Α. τα top  δηλαδη..αυτα που κανουν τις καλυτερες συμφωνιες με τα κινεζικα εργοστασια που λες και συ και που το τελικο αποτελεσμα ειναι καλο... υπαρχουν τα Β που υστερουν σε ορισμενα πραγματα και ειναι απο τα ιδια εργοστασια και υπαρχουν και τα Γ...η inventor λοιπον δεν ειναι delonghi και η delonghi δεν ειναι top...τοπθέτησέ την εσυ λοιπον. εσυ σε κατηγορια... κατω Β πανω Γ καπου εκει για μενα.... Εγω χαλιεμαι οταν γινονται σχολια βγαινουν στη φορα ελαττωματα προιοντων και μετα  απο τα ατομα που λες και εσυ που εχουν γνωσεις κτλ κτλ τα ξεχνανε και τα καναπροτεινουν .... αυτο δε θα το δεχτω ποτε οποτε το διαβαζω ... ε λοιπον δεν ειναι meaco philco ή  olimpia splendid  .. και τα hyundai εχουν καλυτερο after sales απο bbw και honda αλλα ειναι hyundai.

ΠΟΛΥ ορθά τα σχόλια σου φίλε μου ΑΛΛΑ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

1. Delonghi (παράδειγμα που έφερες)... A brand παγκοσμίως. Προιόν Κίνας και μάλιστα ΠΑΛΙΟ. Εχει όμως μεγάλο όγκο αγορών και άρα επιμερίζει κόστη και αγοράζει τα cabinets αλλά και τις χαράξεις PCB (ενδεχομένως μοναδικό ανταλλακτικό για αυτούς). Σαν προιόν όμως σε χαρακτηριστικά έχει μείνει πολύ πίσω, ίσως γιατί είναι ένα από τα "πολλά προιόντα τους". Αναφορικά για να καταλάβεις ότι ένα όνομα δεν είναι όλη η εικόνα, θα σου πω ότι το Delonghi πχ στα λευκά νομίζω ότι το έχει πάρει η Dixons. Meaco, επίσης μεγάλη φασονατζίδικη εταιρεία, η οποία δραστηριοποιείται σε "απαιτητική Αγγλική αγορά" η οποία όμως έχει και αγοραστική ισχύ. Το έψαξαν και σε κάποια φάση πριν μερικά χρόνια είχαν σημαντικό πλεονέκτημα σε μια ανώριμη αγορά σαν την Ελληνική όπου οι απαιτήσεις ήταν χαμηλές. Σήμερα όμως τα πράγματα εδώ έγιναν πολύ πιο απαιτητικά, περισσότερα εργοστάσια στην Κίνα εξέλιξαν τα προιόντα τους, η ψαλίδα έκλεισε και σε περιπτώσεις ξεπεράστηκε εις βάρος τους, και έμειναν απλά με την υψηλή τιμή (λογικό γιατί μιλάμε για εισαγωγή από Κίνα με παρόμοιο κόστος που έχουν οι λοιποί εισαγωγείς, ΣΥΝ το premium της Meaco).

2. Ο όρος φασόν σημαίνει ότι αγοράζεις το Κίνεζικο προιόν αυτό καθ'αυτό με προδιαγραφές Ε.Ε. (κοινώς να έχει πιστοποιητικά CE). Σε εταιρίες του κ@λου που είναι μικροεισαγωγικές, ούτε καν το CE δεν ισχύει βέβαια αλλά αυτό άλλο θέμα. Από όσο πιο μεγάλο εργοστάσιο αγοράζεις, τόσο λιγότερο customization μπορείς να κάνεις γιατί δουλεύουν 100% τυποποιημένα, και οι παραγγελίες που θα κάνεις για μια αγορά μικροσκοπική σαν την Ελλάδα, είναι παραγωγή 1-2 ημερών για αυτούς οπότε είσαι "ασήμαντος". Αν αγοράζεις από μικρότερο προμηθευτή έχεις μεγαλύτερο λέγειν αλλά ρισκάρεις να μείνεις πίσω σε εξελίξεις. Αν είσαι τυχερός και το ψάχνεις, μπορεί να πέσεις σε προμηθευτή συζητήσιμο που εξειδικεύεται στο αντικείμενο, και παράλληλα να έχει και κανέναν ακόμα μεγάλο πελάτη που το ΨΑΧΝΕΙ ώστε να κάνουν διαρκείς εξελίξεις στο προιόν και να δέχονται αλλά και να δουλεύουν γρήγορα το feedback που τους δίνεις! Σε αυτά συνυπολόγισε ότι και αυτοί με τη σειρά τους παίρνουν εξαρτήματα από άλλους προμηθευτές, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή θέλει κόπο και χρόνο, και ενδεχομένως νέα κόστη είτε σε μορφή νέων καλουπιών, είτε και σε νέες πιστοποιήσεις!

2α. Υπάρχουν και τα εμπορικά θεματα. Συνήθως αν είσαι σοβαρός δεν κάνεις αλλαγές/εξελίξεις σε κωδικό που τρέχει. Από την άλλη αν πηγαίνει καλά ο κωδικός, δύσκολα τον αλλάζεις, γιατί ξανά μανά πρέπει να τον ανοιξεις στους πελάτες σου, ενώ παράλληλα αν τρέχεις και με αποθέματα θα έχεις το εμπορικό ζήτημα των πελατών να ρωτάνε και να μανουριάζουν γιατί αυτό που πήραν αυτοί δεν έχεις τις νέες εξελίξεις. Γενικά για το εμπορικό κάθε εταιρείας, αλλαγές που είναι εμφανείς αποτελούν θέματα λεπτού χειρισμού αλλά και προγραμματισμού.

3. Εθιξες το θέμα service και εδώ γελάνε και οι πέτρες! Αντε αρίθμησε μου πόσες εταιρείες Ελλάδα έχουν ΔΙΚΟ τους σέρβις και όχι τρίτες εταιρείες (εκεί πραγματικά το χάος και καταστάσεις εκτός ελέγχου όπου αν δεν εγκριθεί αντικατάσταση μπορεί να σε βγάλουν μουρλό), και πόσες γενικότερα εισάγουν ανταλλακτικά)!!!! Αυτό το αναφέρω όχι μόνο για τις Ελληνικές εισαγωγικές αλλά και για τις πολυεθνικές... Αν φύγουμε πέρα από το μάρκετινγκ που θέλουν κάποιοι να παρουσιάζουν όμορφα, η πραγματικότητα που κρύβεται από πίσω δεν είναι πάντα και τόσο ευχάριστη!

Τα παραπάνω δεν περιορίζονται μόνο στην αγορά αφυγραντήρων, αλλά ισχύουν για ολόκληρη την αγορά ηλεκτρικών οικιακών αλλά ακόμα και ηλεκτρονικών συσκευών!

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαινεις σε θεματα που δε τα γνωριζω... ειμαι αυτο ακριβως που περιεγρεψες...ενας απλος καταναλωτης που το ψαχνει αρκετα. Στους αφυγνραητηρες πραγματικα αν μου χαλασει θα φαει πεταμα και θα παρω αλλον... ηδη ξερω οτι μιλαμε για προιον που εχει μικρο χρονο ζωης και τουλαχιστον σε αυτο το διαστημα δε θελω να χαλιεμαι ειτε με θρυβους είτε με επανεκκινησεις είτε με wifi που δε δουλευει κτλ κτλ. Με το EVA pro εκανα το λαθος να επιρρεαστω απο καποια σχολια, ηταν περιοδος που δε μπορουσα να τα ψαξω πολυ, ταυτοχρονα αγοραζα aircondition, καροτσια, καθισματα μωρου κτλ κτλ και τελικα τη πατησα...Με τη delonghi ειπα πως δε τη θεωρω top, επισης ειπα τη θεωρω τα inventor..

Παμε ομως σε τεχνικα θεματα που εκει εχω γνωμη.... Θεωρω την αγορα των αφυγραντηρων περιεργη για την εποχη...η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολυ που το να μου παρουσιαζεται σαν προσον η ημιωρη παυση της meaco μου τη βαραει...πρεπει ομως να προσαρμοστω στην αγορα... οταν ολα τα αλλα δε δουλευουν σωστα και απλα σταματανε και ξεκινανε ειμα αναγκασμενος να πληρωσω αυτη τη παυση 50 ευρώ παραπανω....Παμε παλι στη meaco ...οταν εχει χρονοδιακοπτη μονο για να οριζεις ποτε θα σβησει η συσκευή και όχι ποτε θα ανοιξει (τα inventor το κανουν αυτο, οπως και πολλα αλλα) ειναι παλι κοροιδια.  Θελω ομως οταν αγοραζω κατι τουλαχιστον να κανει αυτα που λεει και να λειτουργει.

Καποια στιγμη που θα βρω χρονο λοιπον.. θα φτιαξω το κουτακι με το χρονικο, και την επαφη που θα παιρνει απο εξωτερκο υγρομετρο, και θα  βαζω στο landry τον αφυγραντηρα των 90€ και ολα θα ειναι μια χαρα... δε γινεται να πουλανε υγρομετρα με 14€ με ασυρματη εξωτερικη μοναδα και το 80% των αφυγραντηρων της αγορας να μη μπορουν να μετρησουν σωστα... το γελιο ειναι πως οταν παρουσιασουν μοντελο με ασυρματο υγρομετρο θα το εχουν 150€ πανω....

Αύριο παραλαμβανω https://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=21452523&p=116744

3% ακριβεια μετρησης.... των αφυγραντηρων μπορει να ειναι και 7% .. θα σας πω νεα

Επεξ/σία από Curtis76
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, marioslefk είπε

Καλημερα σε ολους τελικα αγορασα τον morris mde 2417 τον εχει κανενας ? αξιζει?

Αφου τον αγορασες , τι ρωτας ;;;; 

Εσυ θα μας πεις αν αξιζει!!!!😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πηρα απο φιλο που δεν τον χρησιμοποιουσε ελαφρως μεταχειρισμενο 150 ευρω αλλα επειδη τον πηρα  χτες βραδυ δεν εχω και πολλες εντυπωσεις ηθελα να ρωτησω αν γενικοτερα ειναι καλος απο καποιον που τον εχει αρκετο καιρο.Σαν μια πρωτη αποψη φαινεται εντυπωσιακος απο design και αθορυβος το θεμα ειναι η αφυγρανση αν και σε 70 τετραγωνικα δεν νομιζω να συναντησει δυσκολιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα τον Singer  που ειχα αναφερει πιο πανω. Πολυ στιβαρη κατασκευη φαινεται , θα δειξει με το χρονο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι , τη λειτουργια για τον ιονιστη να τον εχω συνεχεια ON  ? Ειναι καλο να δουλευει συνεχεια ο ιονιστης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, iCyd είπε

Μολις πηρα τον Singer  που ειχα αναφερει πιο πανω. Πολυ στιβαρη κατασκευη φαινεται , θα δειξει με το χρονο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι , τη λειτουργια για τον ιονιστη να τον εχω συνεχεια ON  ? Ειναι καλο να δουλευει συνεχεια ο ιονιστης? 

Εγώ θα την είχα συνεχώς στο On . Βελτιώνει την ποιότητα του αέρα που εισπνέεις . Η κατανάλωση είναι αστεία 0.5 watt και αν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εγώ θα την είχα συνεχώς στο On . Βελτιώνει την ποιότητα του αέρα που εισπνέεις . Η κατανάλωση είναι αστεία 0.5 watt και αν !

Ευχαριστω πολυ.

Επισης μια αλλη ερωτηση , οταν τον ανοιξα ελεγε 59% , τωρα οσο περναει η ωρα ανεβαινει . Αυτη τη στιγμη πηγε στο 60! Γιατι συμβαινει αυτο?

Edit : Τωρα πηγε 56% κατευθειαν.

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι.

Μέχρι 60% προτείνουν οι ειδικοί, αλλά θεωρώ ότι και να είσαι λίγο πιο πάνω (αλλά σταθερά) δε χάθηκε κι ο κόσμος.

Εξάλλου και να τον βάλεις να δουλέψει full, αν τον κλείσεις παίζει να πάει στο 60% σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iCyd είπε

Ευχαριστω πολυ.

Επισης μια αλλη ερωτηση , οταν τον ανοιξα ελεγε 59% , τωρα οσο περναει η ωρα ανεβαινει . Αυτη τη στιγμη πηγε στο 60! Γιατι συμβαινει αυτο?

Edit : Τωρα πηγε 56% κατευθειαν.

Πιθανό μετρητικό σφάλμα ήταν . Κάποια απόκλιση του αισθητήρα που μπορεί να συμβεί όταν τον πρωτοανοίγεις και δουλεύει .Θέλει λίγο χρόνο να περάσει ο αέρας απο μέσα και να διαβάσει σωστά την τιμή της υγρασίας .  Αυτό να σε απασχολήσει αμα βλέπεις ότι  ενώ δουλεύει η υγρασία ανεβαίνει όλη την ώρα χωρίς λόγω . Συνήθως αν βάλεις εναν αφυγραντήρα σ ελειτουργία λειτουργεί κάποια λεπτά και τον βλέπεις απο το 60 % να ανεβαίνει και να φτάνει 80-90 % αυτό είναι ένδειξη ότι έχει κάποιο πρόβλημα το αισθητήριο υγρασίας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...