Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Kαποιοι στο σκρουζ γραφουν οτι εχει ....ανάποδα ρυθμισμένες επιλογές στον χρονοδιακόπτη......δεν κρατάει τις ρυθμίσεις κάθε φορά

Γι τον inventor rise 2 λες; Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοιτά από το μεσημέρι που το πήρα το δουλεύω για τυχόν προβλήματα. Δοκίμασα τώρα και τον χρονοδιακόπτη και με κάθε «πάτημα» έχει επιλογές για 1,2,4,8 ώρες όπου φάνηκε να τις παίρνει κανονικά. Αν έχει πρόβλημα η συναντήσω στο μέλλον η 5ετης εγγύηση πιστεύω θα χρησιμοποιηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Kαποιοι στο σκρουζ γραφουν οτι εχει ....ανάποδα ρυθμισμένες επιλογές στον χρονοδιακόπτη......δεν κρατάει τις ρυθμίσεις κάθε φορά

Ναι ετσι ειναι. ...γενικα ειναι αστειο να εχει τετοιο λαθος και να μη το διορθωνουν εδω και τοσα χρονια...δεν ειναι χθεσινο μοντελο... Νομιζω οτι επειδη η inventor πουλαει φασον προιοντα, πρεπει να εχει τετοιου ειδους μικροελαττωματα... Εδω μπήκαν στη διαδικασια να βγαλουν https://www.inventoraircondition.gr/uploads/dehumidifiers/RISE/leitourgia-xronodiakopti-Rise.pdf αντι να κατσουν να αλλαξουν τη παραγωγη εδω και καποια χρονια.

Εκτος απο αυτο το προβλημα που ειναι μικρο και οποιος το αγορασει χωρις να το ξερει θα το συνηθισει, η διαφορα απο τον meaco ειναι οτι δεν κανει ουτε και αυτο το μοντελο μιση ωρα παυσης λειτουργιας. Νομιζω οτι αν καποιος δε θελει το meaco dd8l ο puredry ειναι μια λυση... Στο manual αναφερει τη λειτουργια εξοικονομισης ενεργειας καθαρα. https://puredryhellas.com/shop/dehumidifier-pdd8l-desiccant-famous-saveenergy/

Προσωπικα τα inventor τα θεωρω πολυ β.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τώρα λίγο τα ισοπεδώνεις λίγο! ΟΚ γεγονός ότι πέφτει χοντρό σκούντηγμα για τα inventor, και μάλιστα με το γάντι, όπου "καλά αυτά και εκείνα ΑΛΛΑ το Inventor καλύτερο". Ναι όπως όλα τα προιόντα της αγοράς είναι εισαγωγές φασόν από Κίνα, εκτός φυσικά από τα Κινέζικα που πουλάνε με το δικό τους brand. (το ίδιο Κινέζικα είναι όμως και τα Meaco ή τα Delonghi πχ). ΝΑΙ θα συμφωνήσω ότι έχουν κάποια μαγικά σε λειτουργίες που είναι άξια απορίας αν αναλογιστείς ότι σαν εταιρεία επενδύει πολλά στο κομμάτι του marketing. ΝΑΙ, επίσης γεγονός ότι προσπαθούν πολλοι να περάσουν τη γραμμή ότι και καλά είναι κάτι το οποίο δεν είναι, είτε μέσω τη γενικότητας του after-sales (τέλειο σέρβις και χωρίς στραβές δεν έχει ΚΑΜΙΑ εταιρεία στην αγορά). ΝΑΙ, επισης γεγονός ότι πλέον το γύρισαν και αυτοι στο κοροιδιλίκι λιγάκι βάζοντας καλόβολες τιμές χαρακτηριστικών (κατανάλωση και θόρυβος στις χαμηλότερες ρυθμίσεις) και μόνο σε κάποια μοντέλα ΑΝ βρεις τα υπόλοιπα ουσιαστικά νούμερα κρυμμένα στα εγχειρίδια. ΝΑΙ το έχουν κάνει λάβαρο την 5ετη εγγύηση όταν και άλλοι παρέχουν 5ετή ή και μεγαλύτερη εγγύηση.

ΑΛΛΑ, όχι και Β προιόντα. Μην γινόμαστε υπερβολικοί! Αξιοπρεπή, αξιοπρεπέστατα είναι απλά όχι αυτό που κάποιοι ιδρώνουν να πείσουν ότι είναι. Ούτε τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση (έμειναν πίσω σε αυτό χωρίς φυσικά να καίνε και τα τρελά νούμερα απλά υπολείπονται έναντι κάποιων αντίστοιχων μοντέλων), ούτε τα πιο αθόρυβα (ειδικά σε πραγματικές συνθήκες), ούτε τίποτα εξωτικές λειτουργίες, ούτε κανένα μοντέρνο αμαν και ντε σχεδιασμό ή τίποτα το "διαφορετικό" στα πλαστικά, (δεν κάνω ξεχωριστή αναφορά στο σκέλος της διακοπτόμενης λειτουργίας, ή των ισχνών φίλτρων γιατί αυτά είναι και προσωπικά γούστα ή απαιτήσεις). Πραγματικά θεωρώ ότι γίνεσαι λιγάκι ισοπεδοτικός, και ειδικά όταν άστοχα βάζεις και στο παιχνίδι εταιρίες σαν την Puredry που οκ... απλά οκ... Ελλειπή στοιχεία, στο παρελθόν προσπάθειες σύγχησης του name τους με τη Meaco, τιμές στα ύψη για αυτό που είναι, κατά κόρον "βαλτές" θετικές καταχωρήσεις στο σκρουτζ όταν στην πράξη είναι μια εταιρεία με πολύ μικρές ως ασήμαντες πωλήσεις που ούτε καν αναγράφονται σε επίσημα στοιχεία πωλήσεων της αγοράς (GFK) αλλά με βάση τα σχόλια νομίζεις ότι πουλάνε με τα τουλούμια.

Πάντως, προβλέπω μια ενδιαφέρουσα σεζόν και θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι. Πέρσι το καλοκαίρι (2017) είχε τρελή ζέστη, ΠΟΛΛΟΙ πόνταραν και έκαναν μαζικές εισαγωγές αυτό το καλοκαίρι που μόλις πέρασε σε κλιματιστικά και ο καιρός απλά ΔΕΝ! Τρελά τιμολόγια αξίας εκατομυρίων, ήδη πληρωμένα, σε εμπόρευμα που κάθεται και θα κάθεται σε αποθήκες για καιρό... και τώρα πρέπει να βγουν τα σπασμένα από τους αφυγραντήρες όπου όλοι χοντροκονομάνε. Εχουμε να δούμε πολλά μαγικά και ακόμα περισσότερο γκρίζο μάρκετινγκ μου φαίνεται

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά όσο διαβάζω τα προηγούμενα ποστ αλλά και τα επόμενα από το δικό μου μπερδευομαι ακόμα περισσότερο. 

Τελικα τι ποσο πρέπει να διαθέσω για ένα ποιοτικό και αξιόπιστο μηχάνημα που να είναι εντάξει για το 50ρι διαμέρισμα; Με συμπιεστή και για αρκετή υγρασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που ανεφερε καποιος την Pure Dry hellas να αναφερω καποια κακη εμπειρια που ειχα. Κλασικη Ελληνικη εταιρεια που οταν προσκυψει προβλημα αρνουνται να αναλαβουν την ευθυνη που αναλογει. Εχασα αρκετο χρονο με αυτους κακο afer sales

Μου εκανε refund το καταστημα και μου ειπε αφηστε κυριε θα μιλησουμε εμεις με αυτους. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ναι ετσι ειναι. ...γενικα ειναι αστειο να εχει τετοιο λαθος και να μη το διορθωνουν εδω και τοσα χρονια...δεν ειναι χθεσινο μοντελο... Νομιζω οτι επειδη η inventor πουλαει φασον προιοντα, πρεπει να εχει τετοιου ειδους μικροελαττωματα... Εδω μπήκαν στη διαδικασια να βγαλουν https://www.inventoraircondition.gr/uploads/dehumidifiers/RISE/leitourgia-xronodiakopti-Rise.pdf αντι να κατσουν να αλλαξουν τη παραγωγη εδω και καποια χρονια.

Εκτος απο αυτο το προβλημα που ειναι μικρο και οποιος το αγορασει χωρις να το ξερει θα το συνηθισει, η διαφορα απο τον meaco ειναι οτι δεν κανει ουτε και αυτο το μοντελο μιση ωρα παυσης λειτουργιας. Νομιζω οτι αν καποιος δε θελει το meaco dd8l ο puredry ειναι μια λυση... Στο manual αναφερει τη λειτουργια εξοικονομισης ενεργειας καθαρα. https://puredryhellas.com/shop/dehumidifier-pdd8l-desiccant-famous-saveenergy/

Προσωπικα τα inventor τα θεωρω πολυ β.

Η ecoair με τον DD1 classic MK5 είναι εκτός εξίσωσης? Ρωτάω γιατί φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ειμαι σε αναζητηση αφυγραντηρα λογω και του ερχομου νεου μελος στην οικογενεια. το σπιτι μου ειναι γυρω στα 85 τμ με ενιαιο σαλονι κουζινα και 3 υπνοδωματια.το χειμωνα εχω αρκετη υγρασια κυριως στα 2 δωματια.εχω βαλει στο ματι τον philco airdry 16 .εχει καποιος κατι αλλο να μου προτεινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ioap είπε

Η ecoair με τον DD1 classic MK5 είναι εκτός εξίσωσης? Ρωτάω γιατί φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα και με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο. 

Κοιτα στα site τον εχουν καλυτερο απο το meako dd8l,  τον puredry που λεω παραπανω είναι γιατι έχει την ίδια λειτουργια εξοικονομισης με τον meako, ο ecoair δε ξερω πως δουλευει θα το κοιταξω και θα σου πω... Ο inentor rise  εχει τα θεμα τά του και αυτος, τωρα γιατι ενοχλει που λεω τα inventor β πριοντα δε καταλαβα αλλα οκ... οπαδοι αφυγραντηρων θα γινουμε ?? νομιζω παιζουν λεφτα στη μεση.... εγω εχω τον inventor eva pro εδω και ενα χρονο....το μηχανημα δε λειτουργει σωστα....δεν ειναι ελαττωματικο, ετσι το εχουν να δουλευει και ενω τα εχουμε κουβεντιασει βλεπω τον ξαναπροτεινουν... Ε φωσ φαναρει τι γινεται... αλλα να λεμε ετσι χωρις στοιχεια   για fake σχολια στο skroutz δεν ειναι επιχειρημα...ας δουμε πρωτα τα ψεματα που λεγονται εδω στο insomnia.... Οποιος καταφερει να βρει το manual του inventor rise να στειλει το link... 

 

σου στελνω link συγκρισης https://choosedehumidifier.co.uk/desiccant/  εξωτερικου,

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2018 στις 4:01 ΠΜ, iCyd είπε

 (https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/137_3784/Singer_or_Inventor/f/582469/11-15-lt.html?order_by=pricevat&order_dir=asc)

Μιας και εγινε προταση για singer. Βρηκα αυτον εδω στα 95 ευρω σε τοπικο καταστημα. 

https://www.skroutz.gr/s/13104013/Singer-SDHM-10L-18DI.html

Αξιζει ή να δωσω τα παραπανω για εναν απο αυτους που προτεινεις?

Σορρυ για το σπαμ , απλα λιγη η προσφορα που βρηκα με τον singer στα 95 . Αξιζει ή να δωσω το κατι παραπανω για κατι καλυτερο? (Χωρος 15τμ)

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iCyd είπε

Σορρυ για το σπαμ , απλα λιγη η προσφορα που βρηκα με τον singer στα 95 . Αξιζει ή να δωσω το κατι παραπανω για κατι καλυτερο? (Χωρος 15τμ)

Φιλε διαβασε τι λενε στο skroutz και αλλου και αποφασισε.... εγω εψαξα λιγο για να μη κουραστεις 😋 και βρηκα τις οδηγειες του

https://www.singer.gr/_storageWeb_/n/17625387006024/SDHM-10L-18DI_final_manual.pdf

εχει ρυθμισει υγρασιας με οθονη, ο ανεμιστηρας λειτουργει συνεχως, χρονοδιακοπτη, δυο ταχυτητες ανεμιστηρα, και απλο φιλτρο για χνουδια κτλ που πλενεται με νερο.

Αν κανει αυτα που λεει, ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε διαβασε τι λενε στο skroutz και αλλου και αποφασισε.... εγω εψαξα λιγο για να μη κουραστεις 😋 και βρηκα τις οδηγειες του

https://www.singer.gr/_storageWeb_/n/17625387006024/SDHM-10L-18DI_final_manual.pdf

εχει ρυθμισει υγρασιας με οθονη, ο ανεμιστηρας λειτουργει συνεχως, χρονοδιακοπτη, δυο ταχυτητες ανεμιστηρα, και απλο φιλτρο για χνουδια κτλ που πλενεται με νερο.

Αν κανει αυτα που λεει, ειναι οκ

Διαβασα τις κριτικες στο σκρουτζ και μου φαινονται αρκετα καλες . Απο κει και περα οπως προειπα ειμαι παντελως ασχετος με αυτο το θεμα 😂 γι αυτο και ρωταω .

Απο after sales για τη singer γνωριζουμε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yositosi είπε

Κοίτα τώρα λίγο τα ισοπεδώνεις λίγο! ΟΚ γεγονός ότι πέφτει χοντρό σκούντηγμα για τα inventor, και μάλιστα με το γάντι, όπου "καλά αυτά και εκείνα ΑΛΛΑ το Inventor καλύτερο". Ναι όπως όλα τα προιόντα της αγοράς είναι εισαγωγές φασόν από Κίνα, εκτός φυσικά από τα Κινέζικα που πουλάνε με το δικό τους brand. (το ίδιο Κινέζικα είναι όμως και τα Meaco ή τα Delonghi πχ). ΝΑΙ θα συμφωνήσω ότι έχουν κάποια μαγικά σε λειτουργίες που είναι άξια απορίας αν αναλογιστείς ότι σαν εταιρεία επενδύει πολλά στο κομμάτι του marketing. ΝΑΙ, επίσης γεγονός ότι προσπαθούν πολλοι να περάσουν τη γραμμή ότι και καλά είναι κάτι το οποίο δεν είναι, είτε μέσω τη γενικότητας του after-sales (τέλειο σέρβις και χωρίς στραβές δεν έχει ΚΑΜΙΑ εταιρεία στην αγορά). ΝΑΙ, επισης γεγονός ότι πλέον το γύρισαν και αυτοι στο κοροιδιλίκι λιγάκι βάζοντας καλόβολες τιμές χαρακτηριστικών (κατανάλωση και θόρυβος στις χαμηλότερες ρυθμίσεις) και μόνο σε κάποια μοντέλα ΑΝ βρεις τα υπόλοιπα ουσιαστικά νούμερα κρυμμένα στα εγχειρίδια. ΝΑΙ το έχουν κάνει λάβαρο την 5ετη εγγύηση όταν και άλλοι παρέχουν 5ετή ή και μεγαλύτερη εγγύηση.

ΑΛΛΑ, όχι και Β προιόντα. Μην γινόμαστε υπερβολικοί! Αξιοπρεπή, αξιοπρεπέστατα είναι απλά όχι αυτό που κάποιοι ιδρώνουν να πείσουν ότι είναι. Ούτε τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση (έμειναν πίσω σε αυτό χωρίς φυσικά να καίνε και τα τρελά νούμερα απλά υπολείπονται έναντι κάποιων αντίστοιχων μοντέλων), ούτε τα πιο αθόρυβα (ειδικά σε πραγματικές συνθήκες), ούτε τίποτα εξωτικές λειτουργίες, ούτε κανένα μοντέρνο αμαν και ντε σχεδιασμό ή τίποτα το "διαφορετικό" στα πλαστικά, (δεν κάνω ξεχωριστή αναφορά στο σκέλος της διακοπτόμενης λειτουργίας, ή των ισχνών φίλτρων γιατί αυτά είναι και προσωπικά γούστα ή απαιτήσεις). Πραγματικά θεωρώ ότι γίνεσαι λιγάκι ισοπεδοτικός, και ειδικά όταν άστοχα βάζεις και στο παιχνίδι εταιρίες σαν την Puredry που οκ... απλά οκ... Ελλειπή στοιχεία, στο παρελθόν προσπάθειες σύγχησης του name τους με τη Meaco, τιμές στα ύψη για αυτό που είναι, κατά κόρον "βαλτές" θετικές καταχωρήσεις στο σκρουτζ όταν στην πράξη είναι μια εταιρεία με πολύ μικρές ως ασήμαντες πωλήσεις που ούτε καν αναγράφονται σε επίσημα στοιχεία πωλήσεων της αγοράς (GFK) αλλά με βάση τα σχόλια νομίζεις ότι πουλάνε με τα τουλούμια.

Πάντως, προβλέπω μια ενδιαφέρουσα σεζόν και θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι. Πέρσι το καλοκαίρι (2017) είχε τρελή ζέστη, ΠΟΛΛΟΙ πόνταραν και έκαναν μαζικές εισαγωγές αυτό το καλοκαίρι που μόλις πέρασε σε κλιματιστικά και ο καιρός απλά ΔΕΝ! Τρελά τιμολόγια αξίας εκατομυρίων, ήδη πληρωμένα, σε εμπόρευμα που κάθεται και θα κάθεται σε αποθήκες για καιρό... και τώρα πρέπει να βγουν τα σπασμένα από τους αφυγραντήρες όπου όλοι χοντροκονομάνε. Εχουμε να δούμε πολλά μαγικά και ακόμα περισσότερο γκρίζο μάρκετινγκ μου φαίνεται

Η αναλυση σου για την αγορα ειναι πολυ δυνατη , εισαι αρκετα γνωστης ΜΠΡΑΒΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lexusr450 είπε

Η αναλυση σου για την αγορα ειναι πολυ δυνατη , εισαι αρκετα γνωστης ΜΠΡΑΒΟ

Καλα μπαζει απο παντου αλλα οπως το βλεπει κανεις.... αν το δει το σχολιο καποιος αλλος θα δει αλλο ενα σχολιο που έγινε με το που αναφερθηκα για το επιπεδο των inventor και που δεν εγινε ποτε σχολιο ή σχολια στο χοντρο σκουντιγμα που αναφερεται...αν θελει να ειναι σωστος πρεπει να πει ονοματα να προστατευτουν οσοι ζητανε συμβουλες... επισης γινεται ανφορα για τη puredry που πραγματικα δε θα κατσω να σχοληθω σε τι ανφερεται.... στημενα σχολια στο skroutz γινονται συνεχως, γιατι τα βλεπει μονο για τη puredry και δε τα βλεπει σε αλλες... εγω διαβαζω μονο τα αρνητικα σχόλια που μπρουν να εχουν βαση και μονο...αντικειμενικα λοιπον για τη puredry εγω βλεπω ενα site που αναφερει τεχνικα χαρακτηριστικα, αναφερει τροπο λειτουργιας, ανφερει ανταλλακτικα και τιμες ανταλλακτικων...για μενα μια χαρα ειναι...

εγω περιμενω το manual του inventor rise για να δω τις λειτουργιες του.. 

υγ σχετικα με το στοκαρισμα προιοντων εχει δικιο ο φιλος στο σχολιο....δε θα ξεχασω περσι τετοιο καιρο που ηθελα να αγορασχ κληματιστικο τι ακουσα και τι διαβασα... μεχρι και για εκρηκτικο r32 και για ψυκτικο υγρο κατωτερο και να μη το προτιμησουμε μεχρι να ξετστοκαρει η αποθηκη

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...