Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καινουργια ειναι αυτα παντως...

όχι, αυτά που αναφέρει παίζουν από πέρσι και σίγουρα συνεχίζουν να δουλεύουν τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ταχύτητα. Φέτος προσθεσαν και άλλους κωδικούς MDE1625i στους μαύρους με τηλεχειριστήριο, και MDE16290 / MDE12290 / MDE10290 σε compact πιο entry level. Τα τελευταία σίγουρα έχουν λειτουργία με πλήρη διακοπή, για το MDE1625i δεν είμαι σίγουρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, kronos73 είπε

Δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό, εγώ επέλεξα για το σπίτι μου ζεόλιθου βάσει όσων έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά. Δεν ξέρω όμως αν είναι η σωστή επιλογή για κάθε περίπτωση.

ο ζεόλιθος είναι μονόδρομος σε περιπτώσεις που ο χώρος έχει χαμηλές θερμοκρασίες. Ειδικά σε εξοχικά, αποθήκες, ή σπίτια με πολύ ελλειπή θέρμανση. Παρόλα αυτά το μεγάλο κακό στον ζεόλιθο είναι η υψηλή κατανάλωση. Επί της ουσίας θα πρέπει να έχει ουσιαστικά διπλάσια απόδοση από έναν κομπρεσοράτο αφυγραντήρα, ο οποίος θα λειτουργεί στις αντίστοιχες συνθήκες, για να δικαιολογείται η χρήση του μιας και η ουσία είναι η ποσότητα αφύγρανσης/watt ρεύματος που καταναλώνεται! (υπό την προυπόθεση φυσικά ότι ο οποιοσδήποτε από τους σχετιζόμενους αφυγραντήρες θα μπορεί στο τέλος να κάνει και την αφύγρανση που θέλουμε!)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε καλά όλα αυτά περί ζεόλιθους και συμπιεστές :P τα έχω καταλάβει και σας ευχαριστω πραγματικά όλους αλλα νομίζω πλέον έχω μπερδευτεί πιο πολύ :P

έχω ξεχωρίσει αυτούς τους 3 αλλα δεν ξέρω ποιον να διαλέξω...

https://www.skroutz.gr/s/12688210/Juro-Pro-Diamond-28L.html

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-PDD-10L.html

 

Λεπτομέρειες για τον χωρο στο προηγούμενο post μου εδώ:

"Θέλω να προμηθευτώ έναν αφυγραντήρα για εξοχικό σπίτι 80m2 (240m3). 
Οι προβληματικοί χωροί του σπιτού βρισκονται στην δυτική πλευρά και χωρίζονται από έναν τοίχο με μια πόρτα όμως που μπορεί να είναι ανοιχτή όταν χρησιμοποιείται ο αφυγραντήρας. δείτε εικόνα παραπάνω για το πως είναι το σπίτι. με κόκκινο οι προβληματικοί τοίχοι (το έβαψα φέτος, μέχρι και πέρυσι είχε ανεβεί η υγρασία και η μούχλα στα 2 μετρα...)

https://imgur.com/NM08qGu

Στον χωρό δυστυχώς δεν υπάρχει καλοριφέρ αλλα 2 (σχετικά παλιά) κλιματιστικά τα οποια λειτουργούν όταν πηγαίνω στο σπίτι. χωρίς κλιματισμό τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο (παλιά κουφώματα κτλ) σχεδόν θερμοκρασία περιβάλλοντος, με το κλιματιστικό ανεβαίνει. θεωρώ πάνω από τους 15 βαθμούς που υπάρχει σαν όριο για ζεόλιθο χωρίς βεβαια να είμαι σίγουρος (δεν θυμάμαι από πέρυσι...) αλλα όπως και να έχει θεωρώ πάει πάνω από 15 βαθμούς.

η υγρασία δυστυχώς τους χειμερινούς μήνες γυρω στο 90%.

budget περιπου στα 280 euro."

 

στον ζεόλιθο η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η κατανάλωση και το ότι  βγάζει πολύ λιγότερα λίτρα την μέρα σε σχέση με τον συμπιεστή (τουλάχιστον στα νούμερα)

οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη

Επεξ/σία από alexiron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σαλόνι-κουζίνα,ενιαίος χώρος,80 τετρ. ποιόν απο τους 2 θα διαλέγατε ?

1)Morris MDE-2026i

2)Juro-Pro Diamond 25L.

Γύρω στα 300 δίνω.

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, momotis είπε

Σε σαλόνι-κουζίνα,ενιαίος χώρος,80 τετρ. ποιόν απο τους 2 θα διαλέγατε ?

1)Morris MDE-2026i

2)Juro-Pro Diamond 25L.

Γύρω στα 300 δίνω.

Αυτοί που βλέπεις είναι της σειράς , αν θες ποιότητα πας σε Meaco , Olimpia Splendid ή Philco , αυτόν έχει ένας γνωστός μου

https://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html

στα Βόρεια Προάστεια , με την μια πλευρά του σπιτιού να είναι ακάλυπτη ( που σημαίνει πως έχει πολύ υγρασία ) 116 τ.μ , ο Meaco τον έχει βγάλει ασπροπρόσωπο B)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexiron είπε

Βρε καλά όλα αυτά περί ζεόλιθους και συμπιεστές :P τα έχω καταλάβει και σας ευχαριστω πραγματικά όλους αλλα νομίζω πλέον έχω μπερδευτεί πιο πολύ :P

έχω ξεχωρίσει αυτούς τους 3 αλλα δεν ξέρω ποιον να διαλέξω...

https://www.skroutz.gr/s/12688210/Juro-Pro-Diamond-28L.html

https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

https://www.skroutz.gr/s/13707912/Puredry-PDD-10L.html

Λεπτομέρειες για τον χωρο στο προηγούμενο post μου εδώ:

"Θέλω να προμηθευτώ έναν αφυγραντήρα για εξοχικό σπίτι 80m2 (240m3). 
Οι προβληματικοί χωροί του σπιτού βρισκονται στην δυτική πλευρά και χωρίζονται από έναν τοίχο με μια πόρτα όμως που μπορεί να είναι ανοιχτή όταν χρησιμοποιείται ο αφυγραντήρας. δείτε εικόνα παραπάνω για το πως είναι το σπίτι. με κόκκινο οι προβληματικοί τοίχοι (το έβαψα φέτος, μέχρι και πέρυσι είχε ανεβεί η υγρασία και η μούχλα στα 2 μετρα...)

https://imgur.com/NM08qGu

Στον χωρό δυστυχώς δεν υπάρχει καλοριφέρ αλλα 2 (σχετικά παλιά) κλιματιστικά τα οποια λειτουργούν όταν πηγαίνω στο σπίτι. χωρίς κλιματισμό τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο (παλιά κουφώματα κτλ) σχεδόν θερμοκρασία περιβάλλοντος, με το κλιματιστικό ανεβαίνει. θεωρώ πάνω από τους 15 βαθμούς που υπάρχει σαν όριο για ζεόλιθο χωρίς βεβαια να είμαι σίγουρος (δεν θυμάμαι από πέρυσι...) αλλα όπως και να έχει θεωρώ πάει πάνω από 15 βαθμούς.

η υγρασία δυστυχώς τους χειμερινούς μήνες γυρω στο 90%.

budget περιπου στα 280 euro."

στον ζεόλιθο η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η κατανάλωση και το ότι  βγάζει πολύ λιγότερα λίτρα την μέρα σε σχέση με τον συμπιεστή (τουλάχιστον στα νούμερα)

οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη

Με θέρμανση απο τα κλιματιστικά λες ότι η θερμοκρασία στο χώρο είναι πάνω απο 15 βαθμούς . Αυτό που δεν έχω καταλάβει: θα έχεις τον αφυγραντήρα μονίμως σε λειτουργία όταν θα λείπεις απο το εξοχικό ;

1 ώρα πριν, momotis είπε

Σε σαλόνι-κουζίνα,ενιαίος χώρος,80 τετρ. ποιόν απο τους 2 θα διαλέγατε ?

1)Morris MDE-2026i

2)Juro-Pro Diamond 25L.

Γύρω στα 300 δίνω.

Τον juro-pro !

Θα προτιμούσα όμως κάτι σε  Philco Inventor και Olimpia Splendid

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με θέρμανση απο τα κλιματιστικά λες ότι η θερμοκρασία στο χώρο είναι πάνω απο 15 βαθμούς . Αυτό που δεν έχω καταλάβει: θα έχεις τον αφυγραντήρα μονίμως σε λειτουργία όταν θα λείπεις απο το εξοχικό ;

το σκέφτομαι... σαν πρώτη σκέψη θα τον αφήνω συνδεδεμένο και θα δω πως θα πάει με τον λογαριασμό της δεη. αν δω μεγάλη διαφορα θα τον κλείνω και θα τον ανοίγω μονο όταν πηγαίνω. Αν όχι τότε θα τον έχω μόνιμα ανοιχτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexiron είπε

το σκέφτομαι... σαν πρώτη σκέψη θα τον αφήνω συνδεδεμένο και θα δω πως θα πάει με τον λογαριασμό της δεη. αν δω μεγάλη διαφορα θα τον κλείνω και θα τον ανοίγω μονο όταν πηγαίνω. Αν όχι τότε θα τον έχω μόνιμα ανοιχτό

Το πιο σημαντικό απ όλα είναι να αποφασίσεις πρώτα τι έχεις σκοπό να κάνεις για να επιλέξεις σωστή τεχνολογία αφύγρανσης . Με ζεόλιθο ή με συμπιεστή . 

Αν έχεις σκοπό να τον δουλεύεις όταν θα λείπεις είναι μονόδρομος ο αφυγραντήρας με ζεόλιθο . Αν έχεις σκοπό να δουλεύει όταν ο χώρος θα έχει θερμοκρασία πάνω απο 15 βαθμούς δηλαδή θα δουλεύεις την θέρμανση τότε κοιτάς μόνο με συμπιεστή . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις αλλα φοβάμαι τον λογαριασμό. τελοσπάντων. δεν θεωρώ πως  θα μου τον αυξήσει πάνω από 20 euro το μηνα οποτε λογικά θα τον αφήνω συνδεδεμένο με ένα σωληνάκι στον νεροχύτη για να βγάζει το νερό. οποτε ζεόλιθος.

Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες ο ζεόλιθος αποδίδει. Σωστά? όχι τόσο όσο ο συμπιεστής αλλα φαντάζομαι δεν σε "αφήνει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση αφυγραντηρα για κάλυψη σπιτιού 4τ τετραγωνικά περίπου. 

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς του δυο. Ποιον μου προτείνετε για καλύτερα? Η κάποια άλλη πρόταση μέχρι 200 ευρώ. 

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/15824897/Morris-MDE-12290.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας εχει αρχισει να γινεται λιγο τεχνικη η συζήτηση και μου αρεσει... Επειδη ανεφερα το προβλημα με τον τροπο λειτουργιας των αφυγραντηρων πριν κατι ποστ καλο ειναι να γραφουμε για μοντελα που εχουμε λειτουργήσει ή για μοντελα που το manual το αναφερει καθαρα το πως λειτουργει... πχ με τον moris επειδη ειχα διαβασει σχολια οε σκρουτζ οτι δε σταματαει ο ανεμιστηρας... μετα διαβαζω αλλου οτι σταματαει κτλ και τωρα αποδεικνύεται οτι υπαρχουν διαφορες στα μοντελα.. στους puredry εχει γινει face lift ωστε να γινεται παυση λειτουργιας σαν τους meaco. H επιλογη της inventor να σταματαει και να ξεκιναει καθε 5 λεπτα ο κομπρεσορας δεν ειναι τροπος λειτυργιας ειναι καθαρα λαθος σχεδιασμος. Οπως επίσης η αναφορα στον mitshubishi που μετραει 10-13% διαφορα υγρασιας απο την πραγματικι χωρις να μπορεις να διορθωσεις τη διαφορα επειδη δε σε αφήνει να ρυθμίσεις κατω απο 50% είναι λάθος σχεδιασμος και όχι τροπος λειτουργίας σχεδιασμενος απο σοβαρο μηχανικο... Η καταναλωση που γράφει η inventor δεν έχει λαβη υπ όψη της οτι σταμταει και ξειναει καθε 5 λεπτα οποτε μιλάμε και για παραπλάνηση... Το θέμα είναι ότι διαβάζω το πρόβλημα των επανιεκκινήσεων και για άλλα μοντελα οποτε μια λιστα με μοντελο και χρονολογία θα ήταν καλή....

Η purdry αν και δεν την εχω δοκιμασει ποτε, στο site μου φαινεται ξεκαθαρη στα λογια της... εχει και λίστα ανταλλακτικών με τιμες που μπορεις να παραγγείλεις..καλό αυτό...

Συμφορουμήτες πριν δεκα μερες αγόρασα τον dd8l της meaco και σήμερα κατάφερα και τον άλλαξα με τον meaco 20L platinum. Είχα θεματάκια με τον dd8l ως προς τη λειτουργία του και προτήμησα να τον αλλάξω με τον 20L. 

Κάποιος φίλος παραπάνω σκέφτεται να αφήσει τον αφυγραντήρα με ζεόλιθο μόνιμα στη πρίζα.. Αν το μοντέλο αυτό είναι της inventor ο rise ή της meaco ο dd8l καλυτερο να το ξανακσευτεί... Στη πρώτη διακοπή ρεύματος θα γυρίσει στη μεγιστη αποδοση (630W). Για αλλα μοντελα δε γνωρίζω. Μου φαίνεται πως  για τέτοια λειτουργία μονο κομπρεσορες που έχουν WIFI και που ρυθμίζουν και λειτουργούν σωστά είναι κατάλληλοι (Moris??)

Εγω λοιπον αγόρασα τον dd8l για χρήση σε δωμάτιο, για χρήση μονο χειμώνα και με τη λογική ότι θα εκμεταλευτώ τη λίγη ζέστη που βγάζει μη τυχών και δε λειρουργήσω ενα μικρό ηλεκτρικό σώμα που έχω. Η μικρή λοιπον σκάλα (330W) είναι αρκετά αθόρυβη (λιγο καλύτερο απο τον inventor eva που έχω και που και αυτος τα παει πολύ καλα στο θέμα θορύβου). αλλά ταυτόχρονα αδύναμη αν η επιθυμητη υγρασία είναι στο 50%. Στη πράξη δούλευε στο 53-56% πράγμα που με κάλυπτε καλυτερα απο το 50% που το θεωρώ ενεργοβόρα ρύθμιση.. Είπα να δοκιμάσω τη ρύθμιση 60%... ε εκει το μηχάνημα ηταν για κλάματα ... δε λειτούργησε ποτέ σοβαρα...αφου  ξεκίναγε μόνο αν υγρασία ξεπερνούσε το 68% που πλέον δεν είναι αποδεκτή τιμή για εμένα άρα τη ρύθμιση της μίας σταγόνας 60% την ξεχνάμε..

Τέλος με ρύθμιση στο 50%(στη πραξη 53%) όποτε ξεκίναγε για έλεγχο (καθε μισή ώρα) ξεκινούσε στη μέγιστη ταχύτητα (48db) και μετά πήγαινε στο slow (39db) πράγμα που με ξυπνούσε.

Είχα λοιπον απο τη μια πλευρά τον inventor που σταματαγε και ξεκινούσε καθε 5 λεπτα και τον meaco που ξεκινουσε καθε μισή ώρα στα 48db....πφφφ ελεος με τις φασον παλακετες που ειναι κοινες για ολους  μου φαινεται...

Είπα λοιπον να παρω κατι δυνατο να βγει απο τα δωματια, να παει στην ακρη του σαλονιού και ας κανει παραπανω θόρυβο (meaco 20L στα 46db, καθε 6 db διαφορα ειναι διπλασια η ενταση θορυβου για να καταλαβετε) αλλά να πιανει ολο το σπιτι...

Με τον dd8l θα επανελθω γιατι με νευρίασε... παντως αν ξεχασει καποιος τη δυνατη ρυθμιση 630W τότε στα 330W μιλάμε για απόδοση λιγο κατω απο 4 λίτρα τη μερα (ετσι και ετσι αυτο)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Καταρχας εχει αρχισει να γινεται λιγο τεχνικη η συζήτηση και μου αρεσει... Επειδη ανεφερα το προβλημα με τον τροπο λειτουργιας των αφυγραντηρων πριν κατι ποστ καλο ειναι να γραφουμε για μοντελα που εχουμε λειτουργήσει ή για μοντελα που το manual το αναφερει καθαρα το πως λειτουργει... πχ με τον moris επειδη ειχα διαβασει σχολια οε σκρουτζ οτι δε σταματαει ο ανεμιστηρας... μετα διαβαζω αλλου οτι σταματαει κτλ και τωρα αποδεικνύεται οτι υπαρχουν διαφορες στα μοντελα.. στους puredry εχει γινει face lift ωστε να γινεται παυση λειτουργιας σαν τους meaco. H επιλογη της inventor να σταματαει και να ξεκιναει καθε 5 λεπτα ο κομπρεσορας δεν ειναι τροπος λειτυργιας ειναι καθαρα λαθος σχεδιασμος. Οπως επίσης η αναφορα στον mitshubishi που μετραει 10-13% διαφορα υγρασιας απο την πραγματικι χωρις να μπορεις να διορθωσεις τη διαφορα επειδη δε σε αφήνει να ρυθμίσεις κατω απο 50% είναι λάθος σχεδιασμος και όχι τροπος λειτουργίας σχεδιασμενος απο σοβαρο μηχανικο... Η καταναλωση που γράφει η inventor δεν έχει λαβη υπ όψη της οτι σταμταει και ξειναει καθε 5 λεπτα οποτε μιλάμε και για παραπλάνηση... Το θέμα είναι ότι διαβάζω το πρόβλημα των επανιεκκινήσεων και για άλλα μοντελα οποτε μια λιστα με μοντελο και χρονολογία θα ήταν καλή....

Η purdry αν και δεν την εχω δοκιμασει ποτε, στο site μου φαινεται ξεκαθαρη στα λογια της... εχει και λίστα ανταλλακτικών με τιμες που μπορεις να παραγγείλεις..καλό αυτό...

Συμφορουμήτες πριν δεκα μερες αγόρασα τον dd8l της meaco και σήμερα κατάφερα και τον άλλαξα με τον meaco 20L platinum. Είχα θεματάκια με τον dd8l ως προς τη λειτουργία του και προτήμησα να τον αλλάξω με τον 20L. 

Κάποιος φίλος παραπάνω σκέφτεται να αφήσει τον αφυγραντήρα με ζεόλιθο μόνιμα στη πρίζα.. Αν το μοντέλο αυτό είναι της inventor ο rise ή της meaco ο dd8l καλυτερο να το ξανακσευτεί... Στη πρώτη διακοπή ρεύματος θα γυρίσει στη μεγιστη αποδοση (630W). Για αλλα μοντελα δε γνωρίζω. Μου φαίνεται πως  για τέτοια λειτουργία μονο κομπρεσορες που έχουν WIFI και που ρυθμίζουν και λειτουργούν σωστά είναι κατάλληλοι (Moris??)

Εγω λοιπον αγόρασα τον dd8l για χρήση σε δωμάτιο, για χρήση μονο χειμώνα και με τη λογική ότι θα εκμεταλευτώ τη λίγη ζέστη που βγάζει μη τυχών και δε λειρουργήσω ενα μικρό ηλεκτρικό σώμα που έχω. Η μικρή λοιπον σκάλα (330W) είναι αρκετά αθόρυβη (λιγο καλύτερο απο τον inventor eva που έχω και που και αυτος τα παει πολύ καλα στο θέμα θορύβου). αλλά ταυτόχρονα αδύναμη αν η επιθυμητη υγρασία είναι στο 50%. Στη πράξη δούλευε στο 53-56% πράγμα που με κάλυπτε καλυτερα απο το 50% που το θεωρώ ενεργοβόρα ρύθμιση.. Είπα να δοκιμάσω τη ρύθμιση 60%... ε εκει το μηχάνημα ηταν για κλάματα ... δε λειτούργησε ποτέ σοβαρα...αφου  ξεκίναγε μόνο αν υγρασία ξεπερνούσε το 68% που πλέον δεν είναι αποδεκτή τιμή για εμένα άρα τη ρύθμιση της μίας σταγόνας 60% την ξεχνάμε..

Τέλος με ρύθμιση στο 50%(στη πραξη 53%) όποτε ξεκίναγε για έλεγχο (καθε μισή ώρα) ξεκινούσε στη μέγιστη ταχύτητα (48db) και μετά πήγαινε στο slow (39db) πράγμα που με ξυπνούσε.

Είχα λοιπον απο τη μια πλευρά τον inventor που σταματαγε και ξεκινούσε καθε 5 λεπτα και τον meaco που ξεκινουσε καθε μισή ώρα στα 48db....πφφφ ελεος με τις φασον παλακετες που ειναι κοινες για ολους  μου φαινεται...

Είπα λοιπον να παρω κατι δυνατο να βγει απο τα δωματια, να παει στην ακρη του σαλονιού και ας κανει παραπανω θόρυβο (meaco 20L στα 46db, καθε 6 db διαφορα ειναι διπλασια η ενταση θορυβου για να καταλαβετε) αλλά να πιανει ολο το σπιτι...

Με τον dd8l θα επανελθω γιατι με νευρίασε... παντως αν ξεχασει καποιος τη δυνατη ρυθμιση 630W τότε στα 330W μιλάμε για απόδοση λιγο κατω απο 4 λίτρα τη μερα (ετσι και ετσι αυτο)

 

Μιας και είσαι από τους λίγους που έχουν περάσει από συμπιεστή και ζεόλιθο, πόσες ώρες δούλευε ο καθένας μέσα στην ήμερα και πόσα λίτρα μάζευε; Επίσης τι θερμοκρασίες είχε ο χώρος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexiron είπε

Δίκιο έχεις αλλα φοβάμαι τον λογαριασμό. τελοσπάντων. δεν θεωρώ πως  θα μου τον αυξήσει πάνω από 20 euro το μηνα οποτε λογικά θα τον αφήνω συνδεδεμένο με ένα σωληνάκι στον νεροχύτη για να βγάζει το νερό. οποτε ζεόλιθος.

Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες ο ζεόλιθος αποδίδει. Σωστά? όχι τόσο όσο ο συμπιεστής αλλα φαντάζομαι δεν σε "αφήνει"

Nαι αποδίδει . Η απόδοση του μπορεί να χαρακτηριστεί σταθερή . 

15 ώρες πριν, ordion3 είπε

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση αφυγραντηρα για κάλυψη σπιτιού 4τ τετραγωνικά περίπου. 

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς του δυο. Ποιον μου προτείνετε για καλύτερα? Η κάποια άλλη πρόταση μέχρι 200 ευρώ. 

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/15824897/Morris-MDE-12290.html

4 ή 40 τ.μ ;

14 ώρες πριν, Curtis76 είπε

. Η καταναλωση που γράφει η inventor δεν έχει λαβη υπ όψη της οτι σταμταει και ξειναει καθε 5 λεπτα οποτε μιλάμε και για παραπλάνηση... Το θέμα είναι ότι διαβάζω το πρόβλημα των επανιεκκινήσεων και για άλλα μοντελα οποτε μια λιστα με μοντελο και χρονολογία θα ήταν καλή....

Η purdry αν και δεν την εχω δοκιμασει ποτε, στο site μου φαινεται ξεκαθαρη στα λογια της... εχει και λίστα ανταλλακτικών με τιμες που μπορεις να παραγγείλεις..καλό αυτό...

 

Κάποιος φίλος παραπάνω σκέφτεται να αφήσει τον αφυγραντήρα με ζεόλιθο μόνιμα στη πρίζα.. Αν το μοντέλο αυτό είναι της inventor ο rise ή της meaco ο dd8l καλυτερο να το ξανακσευτεί... Στη πρώτη διακοπή ρεύματος θα γυρίσει στη μεγιστη αποδοση (630W). Για αλλα μοντελα δε γνωρίζω. Μου φαίνεται πως  για τέτοια λειτουργία μονο κομπρεσορες που έχουν WIFI και που ρυθμίζουν και λειτουργούν σωστά είναι κατάλληλοι (Moris??)

Εγω λοιπον αγόρασα τον dd8l για χρήση σε δωμάτιο, για χρήση μονο χειμώνα και με τη λογική ότι θα εκμεταλευτώ τη λίγη ζέστη που βγάζει μη τυχών και δε λειρουργήσω ενα μικρό ηλεκτρικό σώμα που έχω. Η μικρή λοιπον σκάλα (330W) είναι αρκετά αθόρυβη (λιγο καλύτερο απο τον inventor eva που έχω και που και αυτος τα παει πολύ καλα στο θέμα θορύβου). αλλά ταυτόχρονα αδύναμη αν η επιθυμητη υγρασία είναι στο 50%. Στη πράξη δούλευε στο 53-56% πράγμα που με κάλυπτε καλυτερα απο το 50% που το θεωρώ ενεργοβόρα ρύθμιση.. Είπα να δοκιμάσω τη ρύθμιση 60%... ε εκει το μηχάνημα ηταν για κλάματα ... δε λειτούργησε ποτέ σοβαρα...αφου  ξεκίναγε μόνο αν υγρασία ξεπερνούσε το 68% που πλέον δεν είναι αποδεκτή τιμή για εμένα άρα τη ρύθμιση της μίας σταγόνας 60% την ξεχνάμε..

 

Δεν υπάρχει καμία παραπλάνηση . Στο site αναφέρεται η απορροφούμενη ισχύς η κατανάλωση που έχει ο αφυγραντήρας όταν λειτουργεί αδιάκοπα    σε συγκεκριμένες συνθήκες σχετικής υγρασίας και θερμοκρασίας . 

Για αυτο το μοντέλο  https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/avra#tech-specs
η μέγιστη κατανάλωση του σε συνθήκες 26.7 βαθμούς κελσίου και σχετικής υγρασίας 60 %  είναι 190 watts την ώρα .  Μαζί με τις παύσεις που κάνει η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρότερη απο την αναγραφόμενη . 

Στην περίτπωση του φίλου που θέλει να πάρει ζεόλιθο : Είναι τελειώς λάθος να συγκρινουμε 2 διαφορετικές τεχνολογίες . Στην περίπτωση του όπου θέλει να τον δουλεύει τον αφυγραντήρα σε θερμοκρασίες κάτω απο 15 βαθμούς, είναι μονόδορμος η αγορά αφυγραντήρα με ζεόλιθο . Αν πάρει με συμπιεστή  θα πετάξει λεφτά . Ο αφυγραντήρας κάτω απο 15 βαθμούς θα έχει εξαιρετικά μειωμένη αφυγραντική ικανότητα και πέρα απο αυτό ακόμα και με μειωμένη απόδοση να δουλεύει θα καταναλώνει ισχύς (ρεύμα) αρκετά λεπτά την ώρα για να κάνει αποπαγώσεις του στοιχείου . Όταν ο αφυγραντήρας κάνει αποπάγωση δεν κάνει αφύγρανση  άρα, πεταμένη κατανάλωση ή αλλιώς πεταμένα λεφτά στη ΔΕΗ . 

Για την Meaco dd8l που λες ελπίζω ότι όσες μετρήσεις πήρες τις πήρες με σοβαρό υγρασιόμετρο τοποθετημένο ακριβώς εκεί που βρίσκεται ο αισθητήρας υγρασίας του αφυγραντήρα . Ειδάλλως έχεις εισάγει μετρητικά σφάλματα στο πείραμα σου . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Nαι αποδίδει . Η απόδοση του μπορεί να χαρακτηριστεί σταθερή . 

4 ή 40 τ.μ ;

 

 

Ωπ σορρυ 40. Επίσης και αυτόν μεταξύ των άλλων δύο. 

 

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...