Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Ψάχνω αφυγραντήρα για το σπίτι ενός φίλου που είναι συνολικά 2 δωμάτια, περίπου 35τμ , μαξ 40. γενικά δεν έχω ιδέα από αφυγραντήρες και με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα κατέληξα σε αυτούς.

https://www.bestprice.gr/item/2155207536/inventor-airfan-dryer-10lt.html#item-reviews 99 ευρό

https://www.bestprice.gr/item/2154914485/singer-sdhm-10di.html97 ευρό

https://www.bestprice.gr/item/2155179648/toyotomi-tde-10dtji.html 99 ευρό

https://www.bestprice.gr/item/2155179645/singer-sdhm-10l-18di.html105 ευρό

 

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι γύρο στα 100 ευρό αλλά μιας και που τη συγκεκριμένη συσκευή την παίρνεις για να μείνει θα μπορούσα να δώσω και 20, 30 ευρό παραπάνω αν υπάρχει κάποια τραγική διαφορά. Αν κάποιος έχει κάποια γνώση παραπάνω ή και εμπειρία θα ήθελα την γνώμη του.

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πληροφορίες όπως αυτή που αναφέρει ο Curtis76, δηλαδή για τις συνεχείς επανεκκινήσεις των (κάποιων;) Inventor, είναι σημαντικές, αρκεί να ευσταθούν.

Dare-Devil, μιας και γνωρίζεις την Inventor, παίζει αυτό το σενάριο;

Αν είναι να πάρουμε κάτι, να πάρουμε κάτι σοβαρό, μη μας βγάλει τον καρκίνο. 

 

Εχει γίνει συζήτηση για το προβλημα (δες καπου στη 205 σελιδα). Δε βρέθηκε κάποιος να πει ότι δεν εχει αυτο το προβληα. Το θέμα είναι ότι το έχουν και άλλοι αφυγραντηρες το ίδιο θέμα και τοσες σελιδες νημα δεν εχουμε καταφερει να φτιαξουμε μια λιστα, πως δουλευει καθε αφυγραντηρας.... Τρεις τροποι λειτουργιας υπαρχουν δεν ειναι και τισες πολλες...

Πριν λιγες μερες πηρα εναν meaco (dd8l) γιατι με τον inventor δε μπορουσα να τον εχω μαζι με το μωρο. Η λειτουργια του meaco ειναι τελειως διαφορετική.Θα γραψω καποια στιγμη και γι αυτο το μοντελο τωρα που βλεπω τα καλα του και τα κακα του. Ως προς τη λειτουργια του meaco παντως, ισχυει αυτο που λεει το manual, οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια, σταματαει για μιση ωρα, μετα κανει 5 λεπτα ελεγχο, με λειτουργια μονο του ανεμιστηρα, και στη συνεχεια αν δε δει σοβαρη διαφορα υγρασιας, σταματαει αλλη μιση ωρα, διαφορετικα, λειτουργιει για να πιασει παλι την επιθυμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 10:41 ΠΜ, Zerg13 είπε

Μην παιρνετε 16λιτρους δεν υπαρχει κανενας λογος. Ειναι πιο αδυνατοι, δουλεβουν περισσοτερο για να στεγνωσουν τον χωρο και οικονομια στο ρευμα ΔΕΝ κανουν, πιο ενεργοβοροι μου φαινονται. Σε ολα χαμενοι ειστε για λιγα ευρω οικονομια στην αγορα. Αν υπαρχει 20L ιδια εταιρειάς παρτε αυτον.

οκ σας ευχαριστώ. Ξέρουμε αφυγραντήρα χωρίς ιονιστή ή με ελεγχόμενη λειτουργία; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

οκ σας ευχαριστώ. Ξέρουμε αφυγραντήρα χωρίς ιονιστή ή με ελεγχόμενη λειτουργία; 

Εχω τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 στον 4ο χρονο λειτουργειας  και ειναι απιθανος ( πηρα το thermo γιατι τον βρηκα προσφορα στην ιδια τιμη με τον απλο ) μην πας για μαρκες με εκαψες , οι Olimpia Splendid ειναι εταιρια με ονομα στους αφυγραντηρες .
Στο αλλο σπιτι ειχα εναν μικρο Inventor Care ο οποιος ηταν αξιολογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, villasg είπε

Εχω τον Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 στον 4ο χρονο λειτουργειας  και ειναι απιθανος ( πηρα το thermo γιατι τον βρηκα προσφορα στην ιδια τιμη με τον απλο ) μην πας για μαρκες με εκαψες , οι Olimpia Splendid ειναι εταιρια με ονομα στους αφυγραντηρες .
Στο αλλο σπιτι ειχα εναν μικρο Inventor Care ο οποιος ηταν αξιολογος

έχει ιονιστή όμως. Είναι το συγκεκριμένο μοντέλο με κουμπι ελεγχομενης λειτουργίας του ιονιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Ήρθε και η δίκια μου σειρά να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια όσων γνωρίζουν ;)

Θέλω να προμηθευτώ έναν αφυγραντήρα για εξοχικό σπίτι 80m2 (240m3). 
Οι προβληματικοί χωροί του σπιτού βρισκονται στην δυτική πλευρά και χωρίζονται από έναν τοίχο με μια πόρτα όμως που μπορεί να είναι ανοιχτή όταν χρησιμοποιείται ο αφυγραντήρας. δείτε εικόνα παραπάνω για το πως είναι το σπίτι. με κόκκινο οι προβληματικοί τοίχοι (το έβαψα φέτος, μέχρι και πέρυσι είχε ανεβεί η υγρασία και η μούχλα στα 2 μετρα...)

https://imgur.com/NM08qGu

Στον χωρό δυστυχώς δεν υπάρχει καλοριφέρ αλλα 2 (σχετικά παλιά) κλιματιστικά τα οποια λειτουργούν όταν πηγαίνω στο σπίτι. χωρίς κλιματισμό τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο (παλιά κουφώματα κτλ) σχεδόν θερμοκρασία περιβάλλοντος, με το κλιματιστικό ανεβαίνει. θεωρώ πάνω από τους 15 βαθμούς που υπάρχει σαν όριο για ζεόλιθο χωρίς βεβαια να είμαι σίγουρος (δεν θυμάμαι από πέρυσι...) αλλα όπως και να έχει θεωρώ πάει πάνω από 15 βαθμούς.

η υγρασία δυστυχώς τους χειμερινούς μήνες γυρω στο 90%.

budget περιπου στα 280 euro.

Κοίταζα για τον Juro-Pro Diamond 28LL. να παω σε αυτόν η να κοιτάξω κάτι άλλο??
Επίσης μήπως συμφέρει να πάρω 2 αφυγραντήρες? δεν με πειράζει να έχω έναν μεγάλο και να τον μετακινώ... απλά θέλω ότι καλύτερο για τον χωρό.

τέλος σκέφτομαι αντί να τον συνδέω μονο όταν πηγαίνω μήπως τον έχω μόνιμα σε πρίζα και τον συνδέσω με αποχέτευση ώστε να αποτρέψω πάλι την δημιουργία μούχλας αλλα δεν ξέρω αν θα το κάνω (λογαριασμοί δεη, φοβος για ηλεκτρική συσκευή σε λειτουργία όταν δεν βρίσκομαι εκει κτλ)

 

χίλια συγγνώμη για το κατεβατό αλλα ήθελα να δώσω όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορώ και σας ευχάριστω όλους εκ των προτερων για την βοήθεια σας ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, phanispal είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πληροφορίες όπως αυτή που αναφέρει ο Curtis76, δηλαδή για τις συνεχείς επανεκκινήσεις των (κάποιων;) Inventor, είναι σημαντικές, αρκεί να ευσταθούν.

Dare-Devil, μιας και γνωρίζεις την Inventor, παίζει αυτό το σενάριο;

Αν είναι να πάρουμε κάτι, να πάρουμε κάτι σοβαρό, μη μας βγάλει τον καρκίνο. 

Όλοι οι αφυγραντήρες του εμπορίου όλων των εταιρειών έχουν τον αισθητήρα υγρασίας στην είσοδο του αέρα . Μερικές φορές το αισθητήριο υγρασίας μπερδεύετε απο την τοπική υγρασία που αναπτύσσεται επάνω στο στοιχείο ή στα τοιχώματα του αφυγραντήρα λόγω της λειτουργίας του .  Αυτό το μπέρδεμα το έχω εντοπίσει και σε ακριβότερα μοντέλα της Mitsubishi 14 λιτρος των 350 ευρώ!!Το έχει αναφέρει και μέλος του φόρουμ στην σελίδα 205.

Δεν υπάρχει τέλειος προγραμματισμός λειτουργίας στους αφυγραντήρες . Όλες οι υλοποιήσεις που γενικά έχω παρατηρήσει στο εμπόριο έχουν υπερ και κατά . 

Κάποιες εταιρίες προκειμένου να αντιμετωπίσουν αυτό το φαινόμενο όσο γίνεται επιλέγουν ο ανεμιστήρας του αφυγραντήρα να μην σταματάει ποτέ  ακόμα και όταν ο στόχος υγρασίας έχει επιτευχθεί . Δουλεύει συνεχώς για να υπάρχει βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα.   Αυτό το έχω εντοπίσει στους Morris αφυγραντήρες . Όμως ακόμα και αυτή η υλοποίηση έχει μερικά αρνητικά.
Αρχικά έχεις μόνιμο θόρυβο στο χώρο σου . 
Επίσης η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα θα βουλώσει το φίλτρο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα .  Δεν είναι υπερβολή αν το φίλτρο βουλώσει σε μια βδομάδα. Φανταστείτε να έχετε και χαλιά ή/και κατοικίδιο .  Τα φίλτρα φιλτράρουν ένα τεράστιο ποσοστό του εισερχόμενου αέρα σχεδόν το 100 % αλλά όσο αρχίζει και βουλώνει το φίλτρο ο αέρας ακολουθά άλλη  πιο εύκολη οδό μέσα απο τα διάκενα που αναπτύσσονται μεταξύ φίλτρου και σώματος αφυγραντήρα . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αρχίζει σιγά σιγά να μπουκώνει το στοιχείο κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθαριστεί απο εμάς εκτός και αν ξέρουμε απο αυτά .  
Επίσης ένα φίλτρο που μπουκώνει με ταχύ ρυθμό ρίχνει με ταχύ ρυθμό την αφυγραντική ικανότητα του αφυγραντήρα άρα αυξάνει και την κατανάλωση . Επίσης όταν θα αρχίσει να μπουκώνει το στοιχείο θα πρέπει κάποιος ειδικός να μας το καθαρίσει για να επανέλθει στην μέγιστη απόδοση αφύγρανσης ο αφυγραντήρας.
Απο την άλλη η συνεχόμενη λειτουργία του ανεμιστήρα δημιουργεί φθορές και μείωση της διάρκειας ζωής του προϊόντος . Οκ, τα μοτέρ δεν καίγονται τόσο γρήγορα αλλά όσο τα δουλεύεις ακατάπαυστα  τόσο πιο πιθανό είναι. Επίσης τόσο πιο πιθανό είναι με τον καιρό  να αρχίσουν θόρυβοι απο τα φθαρμένα ρουλεμάν τους και να σου σπάνε τα νεύρα . 
Βέβαια το ρεύμα που καίει το μοτέρ του ανεμιστήρα είναι λίγο και αυτό είναι ένα θετικό. 

Άλλες εταιρίες όπως η Meaco επιλέξανε να θέσουν ένα χρονικό περιορισμό . Η Meaco έθεσε μισή ώρα .  Λύνεις σε μεγάλο βαθμό το ζήτημα αλλά δημιουργείς ένα άλλο . Για μισή ώρα ο αφυγραντήρας όσο και αν ανέβει η υγρασία δεν θα ανταποκριθεί . Αρα το αρνητικό σε αυτή την περίπτωση: Δεν έχεις καλό έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου . 

Η inventor απο την άλλη επέλεξε μικρότερες παύσεις μερικών λεπτών δίνοντας έμφαση περισσότερο στο σωστό έλεγχο της υγρασίας του χώρου. Xωρίς να θυσιάσουν τελείως την άνεση όπως ισχύει στους Morris όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς, δηλαδή, έχεις συνεχόμενο θόρυβο στο χώρο σου, βουλώνουν γρήγορα τα φίλτρα σου, αυξάνεις την φθορά του ανεμιστήρα κτλ. και χωρίς να θυσιάσουν τον έλεγχο της επιθυμητής υγρασίας του χώρου όπως επέλεξε η Meaco .Εν ολίγης αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσέγγισαν τα αρνητικά και θετικά του ανταγωνισμού και προσπάθησαν να πετύχουν την δικιά τους χρυσή τομή . 

Ξαναλέω ! Ιδανικός προγραμματισμός του αφυγραντήρα δεν υπάρχει . Πάντα υπάρχουν υπερ και κατά για οποιαδήποτε υλοποίηση προγραμματισμού λειτουργίας. 

Προσωπικά η υλοποίηση των Morris δεν μ αρέσει . Πολλά τα αρνητικά σε σχέση με τα θετικά . 


Y.Γ Θα ταν ενδιαφέρον να κάνουμε μια λίστα  με αντιστοίχιες μοντέλων εμπορίου και προγραμματισμού λειτουργίας.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λειτουργούν έτσι όπως αναφέρεις όλοι οι Morris. Τα φετινά μοντέλα τους είναι σαν της Meaco με ανάπαυλα μισής ώρας και έλεγχο μερικών λεπτών για να δει αν θα πάρει ξανά μπρος. Αλλά και στα παλιά, από όσο γνωρίζω ο ανεμιστήρας κόβει στροφές όταν επιτευχθεί η στοχευμένη υγρασία γιατί είναι μόνο για readout η λειτουργία οπότε αυτό με τα βουλωμένα φίλτρα είναι τραβηγμένο (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Σε όλες των περιπτώσεων αυτή τη λειτουργία έχω δει και σε άλλα μοντέλα της αγοράς όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει διαρκώς.

Προσωπική άποψη ότι της Meaco το σύστημα είναι το καλύτερο γιατί έχεις ελαφρά χαμηλότερο θόρυβο, ενώ αντικειμενενικά μιλώντας μέσα σε ένα μισάωρο είναι πολύ δύσκολο να έχεις σημαντική μεταβολή της υγρασίας, τουλάχιστον σε βαθμό που θα το αντιληφθείς στο χώρο σου.

Για τα Inventor έχω την αίσθηση ότι τα αυξημένα παράπονα ήταν για την "σπασμωδική λειτουργία" όπου κλείνει / ανάβει όλη την ώρα (κάτι για ολιγόλεπτες ανάπαυλες ανέφεραν κάποιοι). Όσο για το θέμα της μακροζωίας, και εδώ σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα γιατί γενικότερα θεωρείται ότι η μεγαλύτερη καταπόνηση είναι το συχνό switch on/off! Για αυτό κιόλας τα MTBF δίνονται σε ώρες λειτουργίας αλλά και σε ανοιγοκλεισίματα!! Γενικότερα κρατάω επιφυλάξεις για το τι επέλεξε ο Inventor ή ο εκάστοτε εισαγωγέας μιας και αγοράζουν από Κίνα όλοι. Το αναφέρω αυτό ειδικά κρίνοντας από το ότι δεν βλέπω και πολλά μοντέλα με R290 στην αγορά, που σημαίνει ότι πολλοι Κινεζο-προμηθευτές δεν είχαν την τεχνολογία να προλάβουν τη σεζόν και να φύγουν από το R134a (η quota είναι στα ύψη φέτος, και πρακτικά ανύπαρκτη)

Γενικότερα στα διάφορα μοντέλα το θέμα "θόρυβος" έίναι και αυτό ένα αντικείμενο που σηκώνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβέντα. Αλλα έχουν θόρυβο όταν δουλεύει το κομπρεσερ, άλλα έχουν αεροδυναμικό θόρυβο λόγω σχεδιασμού καμπίνας αλλά και βεντιλατέρ ενώ όπως έχει χιλιοσυζητηθεί τεράστιο ρόλο παίζει ο "τόνος" του θορύβου και το κατά πόσο είναι γλυκός ή ενοχλητικός. Αλλα έχουν λειτουργία "eco" για να κόβουν το θόρυβο αλλά εκεί πραγματικά είναι όλα marketing γιατί η ροή αέρα μειώνεται δραματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν λειτουργούν έτσι όπως αναφέρεις όλοι οι Morris. Τα φετινά μοντέλα τους είναι σαν της Meaco με ανάπαυλα μισής ώρας και έλεγχο μερικών λεπτών για να δει αν θα πάρει ξανά μπρος. Αλλά και στα παλιά, από όσο γνωρίζω ο ανεμιστήρας κόβει στροφές όταν επιτευχθεί η στοχευμένη υγρασία γιατί είναι μόνο για readout η λειτουργία οπότε αυτό με τα βουλωμένα φίλτρα είναι τραβηγμένο (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Σε όλες των περιπτώσεων αυτή τη λειτουργία έχω δει και σε άλλα μοντέλα της αγοράς όπου ο ανεμιστήρας δουλεύει διαρκώς.

Προσωπική άποψη ότι της Meaco το σύστημα είναι το καλύτερο γιατί έχεις ελαφρά χαμηλότερο θόρυβο, ενώ αντικειμενενικά μιλώντας μέσα σε ένα μισάωρο είναι πολύ δύσκολο να έχεις σημαντική μεταβολή της υγρασίας, τουλάχιστον σε βαθμό που θα το αντιληφθείς στο χώρο σου.

Για τα Inventor έχω την αίσθηση ότι τα αυξημένα παράπονα ήταν για την "σπασμωδική λειτουργία" όπου κλείνει / ανάβει όλη την ώρα (κάτι για ολιγόλεπτες ανάπαυλες ανέφεραν κάποιοι). Όσο για το θέμα της μακροζωίας, και εδώ σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα γιατί γενικότερα θεωρείται ότι η μεγαλύτερη καταπόνηση είναι το συχνό switch on/off! Για αυτό κιόλας τα MTBF δίνονται σε ώρες λειτουργίας αλλά και σε ανοιγοκλεισίματα!! Γενικότερα κρατάω επιφυλάξεις για το τι επέλεξε ο Inventor ή ο εκάστοτε εισαγωγέας μιας και αγοράζουν από Κίνα όλοι. Το αναφέρω αυτό ειδικά κρίνοντας από το ότι δεν βλέπω και πολλά μοντέλα με R290 στην αγορά, που σημαίνει ότι πολλοι Κινεζο-προμηθευτές δεν είχαν την τεχνολογία να προλάβουν τη σεζόν και να φύγουν από το R134a (η quota είναι στα ύψη φέτος, και πρακτικά ανύπαρκτη)

Γενικότερα στα διάφορα μοντέλα το θέμα "θόρυβος" έίναι και αυτό ένα αντικείμενο που σηκώνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβέντα. Αλλα έχουν θόρυβο όταν δουλεύει το κομπρεσερ, άλλα έχουν αεροδυναμικό θόρυβο λόγω σχεδιασμού καμπίνας αλλά και βεντιλατέρ ενώ όπως έχει χιλιοσυζητηθεί τεράστιο ρόλο παίζει ο "τόνος" του θορύβου και το κατά πόσο είναι γλυκός ή ενοχλητικός. Αλλα έχουν λειτουργία "eco" για να κόβουν το θόρυβο αλλά εκεί πραγματικά είναι όλα marketing γιατί η ροή αέρα μειώνεται δραματικά.

Δεν γνωρίζω όλους τους Morris αλλά με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι έτσι λειτουργούν οι Morris MDE-2026i και Morris MDE-2428i. 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alexiron είπε

ανεβαίνει. θεωρώ πάνω από τους 15 βαθμούς που υπάρχει σαν όριο για ζεόλιθο 

Δεν είναι ακριβώς όριο αλλά η ζώνη μέγιστης απόδοσης. Αντίστοιχα για αφυγραντήρες με συμπίεση είναι κάπου 27-30 βαθμοί. Άρα ομοίως το χειμώνα είναι πολύ δύσκολο να έχεις τόσο υψηλές θερμοκρασίες στο χώρο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Δεν είναι ακριβώς όριο αλλά η ζώνη μέγιστης απόδοσης. Αντίστοιχα για αφυγραντήρες με συμπίεση είναι κάπου 27-30 βαθμοί. Άρα ομοίως το χειμώνα είναι πολύ δύσκολο να έχεις τόσο υψηλές θερμοκρασίες στο χώρο σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε Kronos 😀. Αλήθεια είναι πως δύσκολο να φτάσει 27 βαθμούς.... Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν γνωρίζω όλους τους Morris αλλά με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι έτσι λειτουργούν οι Morris MDE-2026i και Morris MDE-2428i. 

Καινουργια ειναι αυτα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexiron είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε Kronos 😀. Αλήθεια είναι πως δύσκολο να φτάσει 27 βαθμούς.... Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;; 

Δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό, εγώ επέλεξα για το σπίτι μου ζεόλιθου βάσει όσων έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά. Δεν ξέρω όμως αν είναι η σωστή επιλογή για κάθε περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον Morris MDE-2026i στα σχολια του σκρουτζ γραφει καποιος ... Η συσκευή δεν κλείνει αυτόματα όταν φτάνει την επιθυμητή υγρασία, συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...