Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2018 στις 9:26 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Για τον ιονιστή μπορώ να σου πώ δεν έχω συναντήσει ακόμα αφυγραντήρα όπου δεν έχει κουμπί απενεργοποίησης του ιονισμού

Ορισμένοι με ζεόλιθο έχουν κουμπί για τον ιονιστή

 

Screenshot_2018-09-30 Puredry PDD 8L.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα λίτρα...

Βασικά θέλω 2 αφυγραντηρες έναν για Αθήνα έναν για το εξοχικό. Αλλά τώρα το θέμα είναι η Αθήνα. 

Πρόβλημα με υγρασία δεν έχει το σπίτι αν κ πχ κάλτσες μέσα σε συρτάρια το χειμώνα είναι λίγο υγρές. Θερμοκρασία έχουμε γύρω στους 22.

Αυτές τις μέρες με την κακοκαιρία φτάσαμε στο 65% υγρασία. Γιατρός μου χει πει να μην έχει πάνω από 60.

Παίζουν 2 κλιματιστικά και καλοριφέρ σε διαμέρισμα λίγο κάτω των 80τμ. 

Σε πόσα λίτρα πρέπει να κινηθώ ώστε να ΜΗΝ πάρω συσκευή γκουμουτσα μιας που υπάρχει θέμα χώρου;; Δε με νοιάζει να τον μετακίνω μες το σπίτι, μικρό είναι το διαμέρισμα Κλάιν.

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nipoa είπε

ποιες ειναι οι ενδεικτικες τιμες υγρασιας σε ενα δωματιο για να ειμαστε κομπλε?

Λενε 50-60%. Αυτο το 10% διαφορα όμως είναι παρα πολλες ωρες λειτουργιας ενος αφυγραντηρα, Οποτε βλεπεις σε τι περιοχη ζεις, και πρατεις. Στην Αθηνα (νοτια προσαστια) δεν εβλεπα μεγαλες τιμες υγρασιας, τωρα που ζω σε νησι με σχεδον μονιμη υγρασια χειμωνα καλοκαιρι πανω απο 70% είναι παραλογο να προσπαθω να πιασω 50%. Βαζω τον οργανισμο μου να συνηθισει ενα ποσοστο υγρασιας, που εξω απο το σπιτι θα υποφερει. Προσωπικα 58-62% ή καπου εκει γυρω θα ήμουν ικανοποημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

40-60%, για κάποιους 50-60%.

Ψάχνομαι κι εγώ για αγορά αφυγραντήρα, για σπίτι 70-80m², που δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με υγρασία, νότια προάστια Αττικής.

Budget σχετικά χαμηλό, ~150€ εκτός κι αν δεν υπάρχει τίποτα σε αυτό το νούμερο, οπότε μπορεί να ανέβουμε λίγο αν έχει νόημα.

Με ενδιαφέρει να βοηθάει στο στέγνωμα ρούχων.

Στο skroutz βάσει αξιολογήσεων αλλά και αριθμό αυτών, κοιτάω αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html. Λέει τίποτα ή προσπερνάω;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nipoa είπε

ποιες ειναι οι ενδεικτικες τιμες υγρασιας σε ενα δωματιο για να ειμαστε κομπλε?

45-60 %   είσαι μια χαρά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα λίτρα...

Βασικά θέλω 2 αφυγραντηρες έναν για Αθήνα έναν για το εξοχικό. Αλλά τώρα το θέμα είναι η Αθήνα. 

Πρόβλημα με υγρασία δεν έχει το σπίτι αν κ πχ κάλτσες μέσα σε συρτάρια το χειμώνα είναι λίγο υγρές. Θερμοκρασία έχουμε γύρω στους 22.

Αυτές τις μέρες με την κακοκαιρία φτάσαμε στο 65% υγρασία. Γιατρός μου χει πει να μην έχει πάνω από 60.

Παίζουν 2 κλιματιστικά και καλοριφέρ σε διαμέρισμα λίγο κάτω των 80τμ. 

Σε πόσα λίτρα πρέπει να κινηθώ ώστε να ΜΗΝ πάρω συσκευή γκουμουτσα μιας που υπάρχει θέμα χώρου;; Δε με νοιάζει να τον μετακίνω μες το σπίτι, μικρό είναι το διαμέρισμα Κλάιν.

Για το σπίτι στην Αθήνα:  Μπορείς να μας πεις ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος πόσα τετραγωνικά είναι ;  Επίσης η θερμοκρασία του χώρου όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας είναι πάνω απο 14-15 βαθμούς κελσίου ;

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

40-60%, για κάποιους 50-60%.

Ψάχνομαι κι εγώ για αγορά αφυγραντήρα, για σπίτι 70-80m², που δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με υγρασία, νότια προάστια Αττικής.

Budget σχετικά χαμηλό, ~150€ εκτός κι αν δεν υπάρχει τίποτα σε αυτό το νούμερο, οπότε μπορεί να ανέβουμε λίγο αν έχει νόημα.

Με ενδιαφέρει να βοηθάει στο στέγνωμα ρούχων.

Στο skroutz βάσει αξιολογήσεων αλλά και αριθμό αυτών, κοιτάω αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html. Λέει τίποτα ή προσπερνάω;

Προσωπική αποψη το after sales της Morris δεν το θεωρώ σοβαρό . Οπότε δεν θα σου πρότεινα Morris . Βέβαια το θέμα μας είναι άλλο προς το παρόν . 

Θα πρέπει να μας πεις πόσα τετραγωνικά είναι ο μεγαλύτερο ενιαίος χώρος σου . Επίσης στο χώρο όπου θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω απο 14-15 βαθμούς κελσίου ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στο 40% στεγνωνεις ρουχα, Υπερβολή.... Δε νομιζω οτι κανεις θα εχει δει αφυγραντηρα να πιανει 40 ή 45 % και να σταματαει τη λειτουργια του.

Έτσι όπως το ρώτησε, δεν αναφέρθηκε σε χρήση αφυγραντήρα απαραίτητα, αλλά φάνηκε να ρωτάει γενικά.

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Προσωπική αποψη το after sales της Morris δεν το θεωρώ σοβαρό . Οπότε δεν θα σου πρότεινα Morris . Βέβαια το θέμα μας είναι άλλο προς το παρόν . 

Ποιες εταιρείες προτείνεις;

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα πρέπει να μας πεις πόσα τετραγωνικά είναι ο μεγαλύτερο ενιαίος χώρος σου . Επίσης στο χώρο όπου θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω απο 14-15 βαθμούς κελσίου ;

Γύρω στα 25m² είναι ο μεγαλύτερος χώρος (σαλόνι), και η θερμοκρασία λόγω μωρού δεν πρόκειται να πέσει τόσο χαμηλά, λογικά δε θα πέσει κάτω απ' τους 20°C το χειμώνα.

Το χειμώνα θα παίξει καλοριφέρ περισσότερο, και λιγότερο (ίσως και καθόλου) κλιματιστικό. Τέτοιες μέρες όπως η σημερινή όμως, το σπίτι έχει υγρασία και τα ρούχα δε στεγνώνουν. Αλλά δε μπορείς να ανάψεις ούτε καλοριφέρ, ούτε τα κλιματιστικά νομίζω έχει νόημα να τα δουλέψω (στη θέρμανση).

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έτσι όπως το ρώτησε, δεν αναφέρθηκε σε χρήση αφυγραντήρα απαραίτητα, αλλά φάνηκε να ρωτάει γενικά.

Ποιες εταιρείες προτείνεις;

Γύρω στα 25m² είναι ο μεγαλύτερος χώρος (σαλόνι), και η θερμοκρασία λόγω μωρού δεν πρόκειται να πέσει τόσο χαμηλά, λογικά δε θα πέσει κάτω απ' τους 20°C το χειμώνα.

Γενικότερα όταν επιλέγουμε αφυγραντήρα με βάση της αφυγραντική του ικανότητα λαμβάνουμε υπόψιν τον ενιαίο χώρο . Είναι δύσκολο με έναν αφυγραντηρα να ελέγξουμε σωστά την υγρασία διαφορετικών χώρων .  Σίγουρα όμως αν είναι γειτονικά τα άλλα δωμάτια κάτι θα κάνει με την υγρασία και των άλλων χώρων . 

Οπότε έχεις 2 λύσεις . Ή να καλύψεις το σπίτι με 2 αφυγραντήρες  ή με έναν όπου θα τον μετακινείς  όταν και αν χρειάζεται . 

Επειδή το budget σου είναι περιορισμένο μάλλον σε ενδιαφέρει η λύση του ενός αφυγραντήρα .  Σε αυτή την περίπτωση κοίτα για κάποιον 12 λιτρο όπου καλύπτει άνετα έναν χώρο 25 τετραγωνικά. Βέβαια για μένα το ιδανικότερο θα ταν ένας 16 λιτρος έτσι ώστε να μπορεί με λίγο μεγαλύτερη άνεση να τραβάει υγρασία και απο γειτονικούς χώρους (όσο μπορεί δηλαδή) αλλά θα ανέβουμε σε budget για κατι καλό και επώνυμο . 

Σε 12 λιτρους παίζουν καλά μοντέλα στο budget σου :

https://www.skroutz.gr/s/9535877/Inventor-Care-C2-12L.html

και  https://www.skroutz.gr/s/10112472/Singer-SDHM-12DI.html

και οι 2 έχουν ηλεκτρονική ρύθμιση ακριβείας για το ποσοστό υγρασίας με βήμα 5% και όχι 3 προκαθορισμένες σκάλες υγρασίας όπως κάποιοι άλλοι αφυγραντήρες . Αυτό είναι θετικό . 
Η παροχή αέρα και των 2 είναι ίδιες και καλές . 

Η διαφορά τους είναι ότι ο Inventor έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ ο singer 2 χρόνια .  

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για το σπίτι στην Αθήνα:  Μπορείς να μας πεις ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος πόσα τετραγωνικά είναι ;  Επίσης η θερμοκρασία του χώρου όταν θα λειτουργεί ο αφυγραντήρας είναι πάνω απο 14-15 βαθμούς κελσίου ;

 

Το διαμέρισμα έχει παλιά διαρρύθμιση οπότε είναι της λογικής δωμάτια κι όχι μεγάλοι ενιαίοι χώροι. Βέβαια όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές. Στο ένα άκρο του σπιτιού είναι το σαλόνι και στο άλλο άκρο το δωμάτιο μου. Οπότε λέω να πάρω κάτι που θα το έχω να δουλέψει στο σαλόνι και θα καλύψει τα δύο κολλητά του δωμάτια ( Είσοδος- Χωλ) και μετά να το πηγαίνω προς τα μέσα προς το δωμάτιο μου. Το σαλόνι με το κολλητό του δωμάτιο να ναι 25τμ; δεν ειμαι και σίγουρη δεν έχω τέτοια αίσθηση του χώρου. Να σκεφτείς ότι υπάρχουν 2 κρεββατοκαμμαρες η μια είναι στην ευθεία του σαλονιού και το κλιματιστικό που είναι παλιό γύρω στα 12.000btu ψυξη φτάνει άνετα στη κρεββατομαρα. 

Η θερμοκρασία το χειμώνα είναι στους 22 σχεδόν σταθερά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα τον Delonghi DEX 16F και https://www.philco.gr/portfolio_page/afigrantiras-i-dry-20/

Οι Inventor εχουν ενα προβλημα συνεχων επανεκκινησεων και αν εχεις μωρακι δεν ειναι καταλληλοι για βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πληροφορίες όπως αυτή που αναφέρει ο Curtis76, δηλαδή για τις συνεχείς επανεκκινήσεις των (κάποιων;) Inventor, είναι σημαντικές, αρκεί να ευσταθούν.

Dare-Devil, μιας και γνωρίζεις την Inventor, παίζει αυτό το σενάριο;

Αν είναι να πάρουμε κάτι, να πάρουμε κάτι σοβαρό, μη μας βγάλει τον καρκίνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...