Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παιχτηκε ρε παιδια και ανεβαινουν οι τιμες;; αυτος που κοιτουσα απο 260 πηγε 290 και συνεχιζει να ανεβαινει ευρω ευρω.

Ειναι η περιοδος; θα πεσουν οι τιμες τελη σεπτεμβρη οπως περυσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. μην συγκρίνεις off-season τιμές όπου δεν πωλείται βίδα, και άρα ότι πάρεις είναι ξεστοκάρισμα για τους εισαγωγείς... με τιμές που πάνε να ξεκινήσουν για τη φουλ σεζόν! Βασικός κανόνας της αγοράς.

2. μην συγκρίνεις το πέρσι με το φέτος. Χειρότερη ισοτιμία στην Κίνα, αυξημένα κόστη υλικών, και το βασικότερο, το κόστος για την gas quota στα ύψη... και από όσο γνωρίζω σχεδόν όλα τα μοντέλα παίζουν με R134a

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2018 στις 4:56 ΠΜ, thanosg56 είπε

Καλημέρα, είμαι και εγώ στο ψάξιμο και έχω διαβάσει και δει κάμποσα. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία παρά μόνο την χρήση του συγκεκριμένου Meaco που είχα δανειστεί από τον αδερφό μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος.

Τώρα ψάχνω κάτι παρόμοιο αλλά ίσως και με δυνατότητα ιονισμού. Το budget πάει μέχρι λίγο πάνω από 200 αλλά δεν θα με πείραζε να βρω και πιο οικονομική λύση. Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιηθεί για χώρο περίπου 40-50 τετραγωνικά.

Έχω δει διάφορους, αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Επίσης, τι γνώμη υπάρχει γενικά σε αυτούς με wifi; 

Inventor Eva II E2-ION20L

Inventor Premium 21

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L    (με wifi)

Singer SDHM-16DI

Toyotomi TDE-22JI Izumi

Morris MDE-2016

Morris MDE-2417

Inventor Premium 10        (σχετικά πιο οικονομικός)

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευχαρίστως. (και χωρίς ιονισμό σε περίπτωση που είναι κάτι αξιόπιστο)

Περιμενε να αρχισουν να βαζουν καποια σε λειτουργια τα καταστηματα για να διαφημιση να τα δεις .Για το singer ψαξε μερικες σελιδες πιο πισω .Δειχνει ποιοτικο μηχανημα και εχει και φιλτρα .Καποια νεα Τουοτομι δειχνουν εχουν πολυ καλα πλαστικα .Πιθανον και το εσωτερικο τους ναναι προσεγμενο .

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση σε όσους έχουν τον meaco dd8l. Εχει κανεις διαπιστώσει το εύρος λειτουργίας του αφυγραντήρα σε κάθε μία απο τις ρυθμίσεις που έχει??

Δηλαδή με χρήση εξωτερικού υγρασιόμετρου, έχει δει κανεις σε setting 60% (δύο σταγόνες) σε τι ποσοστό ο αφυγραντήρας σταμάτησε και πότε τελικά ξανα λειτούργησε κανονικα (οχι τον πεντάλεπτο έλεγχο). Ομοιως για το setting 50% (μία σταγόνα).   Όποιος ξερει θα ήθελα να γραψει μήνυμα γιατι ή εχω προβλημα ή έτσι λειτουργεί η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Μία ερώτηση σε όσους έχουν τον meaco dd8l. Εχει κανεις διαπιστώσει το εύρος λειτουργίας του αφυγραντήρα σε κάθε μία απο τις ρυθμίσεις που έχει??

Δηλαδή με χρήση εξωτερικού υγρασιόμετρου, έχει δει κανεις σε setting 60% (δύο σταγόνες) σε τι ποσοστό ο αφυγραντήρας σταμάτησε και πότε τελικά ξανα λειτούργησε κανονικα (οχι τον πεντάλεπτο έλεγχο). Ομοιως για το setting 50% (μία σταγόνα).   Όποιος ξερει θα ήθελα να γραψει μήνυμα γιατι ή εχω προβλημα ή έτσι λειτουργεί η συσκευή.

Βάλε το υγρασιόμετρο σου ακριβώς εκεί που βρίσκεται το αισθητήριο υγρασίας του αφυγραντήρα και μέτρα . Οπουδήποτε αλλού αν το βάλεις θα έχεις αποκλίσεις . Επίσης ελπίζω το όργανο που έχεις να είναι πολύ καλό με μικρές αποκλίσεις (σφάλματα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι καταλαβαινω τι λες αλλά εχω και αλλον αφυγραντηρα του οποιου ο μετρητης παει ακριβως ίδια με του οργανου, βάζοντας το εξωτερικο οργανο αρκετα πιο μακρια. Θα κανω ομως και αυτο που λες.Ασχετα ομως με το τι αποτελεσμα θα βγαλω, θα ήθελα να μαθω και σε αλλους που εχουν καταληξει

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αφυγραντήρα για διαμέρισμα 85 τμ. δευτέρου ορόφου με διπλά τζάμια στα κουφώματα αλουμινιου, χωρίς εμφανείς ενδείξεις υγρασίας στον χώρο, με θέρμανση 2 θερμοπομπών τα τελευταία 3 χρόνια που δεν καλύπτουν όλο τον χώρο. Θερμοκρασία δεν μπορώ να πω με σιγουριά (σύμφωνα με ενα μικρό θερμόμετρο που έχω δεν επσε κατω από 15 βαθμούς) όσο για υγρασιόμετρο σύντομα θα παραγγείλω ενα, αν μου λέγατε και την γνωμη σας τι να προτιμήσω θα σας ήμουν ευγνωμων για όλα.  Πέρσι τον Χειμώνα παρουσίασα βρογχικό ασθμα και διαφορες αλλεργίες και αυτός ήτανε ο λόγος που αγόρασα έναν καθαριστή αέρα πριν ένα μήνα τον winix signatoure u450 τον οποίο δεν εθεσα σε λειτουργία ακόμα. Ψάχνω για αφυγραντήρα χωρίς ιονιστή γιατί έχω επηρεαστεί από διάφορα άρθρα όπως αυτό που παραθέτω ή εάν υπάρχει στο μοντέλο η δυνατότητα επιλεκτικής λειτουργίας του.  Αν υπαρχει ένα πλενόμενο φίλτρο και οχι ιονιστής δεν θα ενοχλούσε. Γνωρίζω τα βασικά για τους αφυγραντήρες να είστε καλά όλοι με τις αναρτήσεις σας θα ήθελα όμως την βοηθεια σας, σας παρακαλώ προκειμένου να επιλέξω εταιρία και μοντέλο, αδιάφορο το κόστος του, με οικονομική σχετικά κατανάλωση όμως, καλή κατασκευή, σέρβις αξιοπιστο, μακάρι να είχε και 5ετή εγγύηση, τώρα για τον θόρυβο ξέρω ότι δεν μπορώ να τα έχω όλα. Σας ευχαριστώ.

https://www.kokotas.gr/el/nea/katharistes-aera-ti-na-prosekso.html

Επεξ/σία από Αθηνά Θεσσαλονίκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αφυγραντήρα για διαμέρισμα 85 τμ. δευτέρου ορόφου με διπλά τζάμια στα κουφώματα αλουμινιου, χωρίς εμφανείς ενδείξεις υγρασίας στον χώρο, με θέρμανση 2 θερμοπομπών τα τελευταία 3 χρόνια που δεν καλύπτουν όλο τον χώρο. Θερμοκρασία δεν μπορώ να πω με σιγουριά (σύμφωνα με ενα μικρό θερμόμετρο που έχω δεν επσε κατω από 15 βαθμούς) όσο για υγρασιόμετρο σύντομα θα παραγγείλω ενα, αν μου λέγατε και την γνωμη σας τι να προτιμήσω θα σας ήμουν ευγνωμων για όλα.  Πέρσι τον Χειμώνα παρουσίασα βρογχικό ασθμα και διαφορες αλλεργίες και αυτός ήτανε ο λόγος που αγόρασα έναν καθαριστή αέρα πριν ένα μήνα τον winix signatoure u450 τον οποίο δεν εθεσα σε λειτουργία ακόμα. Ψάχνω για αφυγραντήρα χωρίς ιονιστή γιατί έχω επηρεαστεί από διάφορα άρθρα όπως αυτό που παραθέτω ή εάν υπάρχει στο μοντέλο η δυνατότητα επιλεκτικής λειτουργίας του.  Αν υπαρχει ένα πλενόμενο φίλτρο και οχι ιονιστής δεν θα ενοχλούσε. Γνωρίζω τα βασικά για τους αφυγραντήρες να είστε καλά όλοι με τις αναρτήσεις σας θα ήθελα όμως την βοηθεια σας, σας παρακαλώ προκειμένου να επιλέξω εταιρία και μοντέλο, αδιάφορο το κόστος του, με οικονομική σχετικά κατανάλωση όμως, καλή κατασκευή, σέρβις αξιοπιστο, μακάρι να είχε και 5ετή εγγύηση, τώρα για τον θόρυβο ξέρω ότι δεν μπορώ να τα έχω όλα. Σας ευχαριστώ.

https://www.kokotas.gr/el/nea/katharistes-aera-ti-na-prosekso.html

Ο χώρος σου 85 τ.μ είναι ενιαίος ; Αν όχι , ποιο χώρο θες να καλύψεις κυρίως και πόσα τετραγωνικά είναι αυτός ; 

Για τον ιονιστή μπορώ να σου πώ δεν έχω συναντήσει ακόμα αφυγραντήρα όπου δεν έχει κουμπί απενεργοποίησης του ιονισμού . 
Όλοι οι αφυγραντήρες έχουν πλενόμενο φίλτρο . Κάποιοι έχουν και έξτρα φίλτρα αλλά απο την στιγμή που έχει ςκαθαριστή αέρα στο χώρο σου δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα φίλτρα . Ίσα ίσα ένας καθαριστής αέρα κάνει πάντα καλύτερα την δουλειά του απο έναν αφυγραντήρα.
Αφού η θερμοκρασία του χώροσου κυμαίνεται πάνω απο 15 βαθμούς τότε θα κοιτάξεις αφυγραντήρα με συμπιεστή . 

Για την 5ετή εγγύηση που θα ήθελες να έχει, της Inventor οι αφυγραντήρες καλύπτονται απο 5ετή εγγύηση : https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/5-years-warranty-premium-GR.pdf

Απάντα στις ερωτήσεις που σου έκανα για να δω τι αφυγραντικής ικανότητας αφυγραντήρα χρειάζεσαι και μετά συζητάμε για μοντέλα της αγοράς με βάση τα θέλω σου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2018 στις 11:18 ΠΜ, Curtis76 είπε

Μία ερώτηση σε όσους έχουν τον meaco dd8l. Εχει κανεις διαπιστώσει το εύρος λειτουργίας του αφυγραντήρα σε κάθε μία απο τις ρυθμίσεις που έχει??

Δηλαδή με χρήση εξωτερικού υγρασιόμετρου, έχει δει κανεις σε setting 60% (δύο σταγόνες) σε τι ποσοστό ο αφυγραντήρας σταμάτησε και πότε τελικά ξανα λειτούργησε κανονικα (οχι τον πεντάλεπτο έλεγχο). Ομοιως για το setting 50% (μία σταγόνα).   Όποιος ξερει θα ήθελα να γραψει μήνυμα γιατι ή εχω προβλημα ή έτσι λειτουργεί η συσκευή.

Συνεχιζω στο παραπανω ερώτημα μου.... χθες και σημερα κανω χρησιμοποιω τον dd8l και μαζι παρακολουθω ενα εξωτερικο υγρασιομετρο... Χθες λοιπον σχεδον ολη μερα ο αφυγραντηρας στη χαμηλη ταχυτητα και σε ρυθμιση 2 σταγονες (50% υγρασια) σταματαγε στο 55% και ξεκινουσε στο 58%. Αν και αυτο το ευρος λειτουργιας-συμεριφορας μου αρεσε, το βραδυ ο αφυγραντηρας μου αλλαξε συμεριφορα. Πηγαινε μεχρι 50% και ξαναξεκινουσε στο 54%. Η συμπεριφορα αυτη αν και δε με βολευει ειναι αυτη που θα επρεπε να ειχε σταθερη με βαση το manual.... Σημερα παλι τα ιδια.... ξεκιναει στο 53% και σταματαει στο 56%....  Το προβλημα μου ειναι οτι παρομοια κανει και στη μια σταγονα (60% υγρασια)... Αν στη ρυθμιση αυτη επαιζε μεταξυ 60% και 63% θα ηταν μια χαρα.....το ειδα ομως το μηχανημα στο 68% σε κλειστο δωματιο και αυτη η υγρασια δε μου ειναι αποδεκτη.... Θα επανελθω μεγαλυτερη ακριβεια στη ρυθμιση του 60% για να βεβαιωθω, στο 50% ομως ειναι σιγουρο οτι η κατασταση ειναι random. Υπαρχει αλλος που εχει παρατηρησει τετοιο προβλημα..???

Να προσθεσω οτι τις δοκιμες τις κανω σε μικρο δωματιο,,, φανταζομαι οτι αν τον βαλω σε σαλονι το μηχανημα θα υπαρχουν φορες που δε θα σταματαει ποτε,,, 50% στα Χανια δε παιζει.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ο χώρος σου 85 τ.μ είναι ενιαίος ; Αν όχι , ποιο χώρο θες να καλύψεις κυρίως και πόσα τετραγωνικά είναι αυτός ; 

Για τον ιονιστή μπορώ να σου πώ δεν έχω συναντήσει ακόμα αφυγραντήρα όπου δεν έχει κουμπί απενεργοποίησης του ιονισμού . 
Όλοι οι αφυγραντήρες έχουν πλενόμενο φίλτρο . Κάποιοι έχουν και έξτρα φίλτρα αλλά απο την στιγμή που έχει ςκαθαριστή αέρα στο χώρο σου δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα φίλτρα . Ίσα ίσα ένας καθαριστής αέρα κάνει πάντα καλύτερα την δουλειά του απο έναν αφυγραντήρα.
Αφού η θερμοκρασία του χώροσου κυμαίνεται πάνω απο 15 βαθμούς τότε θα κοιτάξεις αφυγραντήρα με συμπιεστή . 

Για την 5ετή εγγύηση που θα ήθελες να έχει, της Inventor οι αφυγραντήρες καλύπτονται απο 5ετή εγγύηση : https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/5-years-warranty-premium-GR.pdf

Απάντα στις ερωτήσεις που σου έκανα για να δω τι αφυγραντικής ικανότητας αφυγραντήρα χρειάζεσαι και μετά συζητάμε για μοντέλα της αγοράς με βάση τα θέλω σου . 

Ενιαίος με την κουζίνα, χωλ. Εχει δύο δωμάτια και δύο μπάνια. Η κρεβατοκάμαρα είναι 25 τμ. και το γραφείο είναι 18 τμ. Ο αφυγραντήρας θα μετακινείται δεν θα πάρω μικρό για τα δωματια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Αθηνά Θεσσαλονίκη είπε

Ενιαίος με την κουζίνα, χωλ. Εχει δύο δωμάτια και δύο μπάνια. Η κρεβατοκάμαρα είναι 25 τμ. και το γραφείο είναι 18 τμ. Ο αφυγραντήρας θα μετακινείται δεν θα πάρω μικρό για τα δωματια 

Ένας 16 λιτρος αφυγραντήρας θα σε καλύψει αφού θα τον μετακινείς . 

Για μένα δες σε Inventor που έχουν 5ετή εγγύηση ή σε Meaco που έχουν 2ετή εγγύηση μεν αλλά είναι και αυτοί καλοί αφυγραντήρες . Σε Meaco θα αναγκαστείς να ανέβεις πιο ψηλά σε τιμή γιατί δεν έχουν 16 λιτρο στην γκάμα τους. Θα πρέπει να δεις σε 20λιτρο .   Οπως και να χει ότι μάρκα και αν επιλέξεις πρέπει να πάρεις αφυγραντήρα με συμπιεστή και όχι με Ζεόλιθο . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/3784_6926/Inventor_or_Meaco/f/582470_582471_698107/16-19-lt-20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παιρνετε 16λιτρους δεν υπαρχει κανενας λογος. Ειναι πιο αδυνατοι, δουλεβουν περισσοτερο για να στεγνωσουν τον χωρο και οικονομια στο ρευμα ΔΕΝ κανουν, πιο ενεργοβοροι μου φαινονται. Σε ολα χαμενοι ειστε για λιγα ευρω οικονομια στην αγορα. Αν υπαρχει 20L ιδια εταιρειάς παρτε αυτον.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Τελείως άσχετος με το θέμα. Ψάχνω έναν αφυγραντήρα για δωμάτιο 20τμ περίπου και άλλον ένα μικρό να τον βάζω στο μπάνιο γιατί δεν στεγνώνουν με τίποτα οι πετσέτες και γενικά έχει αρκετή υγρασία.

Budget και για τα δυο 300 ευρώ.

Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω αφυγραντηρα για δωμάτιο 10τμ. βορινο με συρόμενο παράθυρο με 2πλα τζάμια. Η θερμοκρασία τον χειμωνα πέφτει στους 13-15 και η υγρασία 65-70.Εμφανή σημάδια από την υγρασία δεν υπάρχουν αλλά η ατμόσφαιρα είναι υγρή και παγωμένη.Το σπίτι ειναι 20 ετιας  ρετιρέ.Καλοριφέρ την τελευταία 4ετια δεν εχει ανάψει και περιστασιακά ζεσταινεται με σωμα λαδιού.Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο καθως στο δωμάτιο διανυκτερεύει ορισμένες φορές παιδάκι .Το ποσόν που διαθέτω 200-250€.

Επεξ/σία από ioap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2018 στις 10:53 ΠΜ, thory είπε

Καλημέρα. Τελείως άσχετος με το θέμα. Ψάχνω έναν αφυγραντήρα για δωμάτιο 20τμ περίπου και άλλον ένα μικρό να τον βάζω στο μπάνιο γιατί δεν στεγνώνουν με τίποτα οι πετσέτες και γενικά έχει αρκετή υγρασία.

Budget και για τα δυο 300 ευρώ.

Προτάσεις;

Σε αυτά τα λεφτά με ηλεκτρονικό υγρασιομετρο και με την μικρότερη κατανάλωση βλέπω αυτόν  https://www.skroutz.gr/s/9535877/Inventor-Care-C2-12L.html

Οι 2 χώροι που θες να αφυγράνεις θα έχουν θερμοκρασίες πάνω απο 14-15 βαθμούς κελσίου;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...