Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια Juro-Pro Diamond 25L vs 28L;

Βλεπω μονο 5 αξιολογησεις στο σκρουτζ στον 28αρη, γιατι δν το ψωνιζουν πολυ;

10 ευρω διαφορα δηλαδη και 20watt στα +3 λιτρα που θα δουλευει και πιο ρελαντι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Zerg13 φιλε μου αυτα βλεπω στα χαρακτηριστικά.

25L VS 28L

42db-42db

290w-310w

149-5 αξιολογησεις.

με τα ιδια φρουφρου, ιονιστες κτλ, panasonic συμπιεστη και στα δυο.

Και διαφορα στο μεγεθος στον 28L 1,5cm στο συνολο (πλατος υψος βαθος).

Η διαφορα στην τιμη που τα βρηκα ειναι 10 ευρω (250-260). Και το καταστημα ειναι κοντα μου οποτε δεν θα πληρωσω μεταφορικα στον 28L

Αλλα το φοβαμαι λογω του οτι δεν πουλαει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα τον 28. Τι να σου πω οτι βλεπεις βλεπω.

Αν εχεις ορεξη πηγαινε καπου που εχουν εκθεση, ισως κοτσοβολο αν το πουλανε online λογικα υπαρχει και στο καταστημα στημενο. Το 25αρι ειναι πιο δοκιμασμενο παντως ισως να πας στην περπατημενη, 

ειναι νεο το 28αρη; Γιαυτο δεν εχει review 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα αξιολογησεις απο Δεκεμβρη του 2017, μαλλον σε αυτον θα παω, ενας που τους εχει και τους δυο λεει οτι δεν βρισκει λογο να πας στον μικρο στην διαφορα τιμης και οτι ειναι καλυτερος απο ολες τις αποψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Ειδα αξιολογησεις απο Δεκεμβρη του 2017, μαλλον σε αυτον θα παω, ενας που τους εχει και τους δυο λεει οτι δεν βρισκει λογο να πας στον μικρο στην διαφορα τιμης και οτι ειναι καλυτερος απο ολες τις αποψεις. 

Μη πάρεις μάρκες της σειράς ( απάτη ) , παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη Olimpia Splendid , Meaco ή Philco ( είναι από τις κορυφαίες στο χώρο ) Meaco έχουν όλοι στην Αγγλία , έχω αυτόν , μετά από πολύ ψάξιμο

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

εδώ είναι ο μεγαλύτερος

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

πάντα πρέπει να έχεις κάτι το οποίο να είναι μεγαλύτερο από τον χώρο που θες να καλύψει , εμείς με τον 16αρη , καθόλου επιβάρυνση στο λογαριασμό της Δεη , στη πρώτη σκάλα κάνει θαύματα , έχει και Dry κουμπάκι ( θαυματουργό ) βγάζεις το πληντύριο , το απλώνεις , πας για έναν καφέ στη Νίκης , μετά από 5 ώρες όλα είναι στεγνά .

Μη λυπηθείς τα 30 ευρώ διαφορά γιατί θα το μετανιώσεις μετά , τι είναι 30 ευρώ ; 6 καφέδες B)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ss13 απατη ειναι η juro-pro? Ολους χαρουμενους τους βλεπω και εχει και 10+5 χρονια εγγυηση;;
Αδερφε μιλαω για 28Λιτρα λογικα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο τον χωρο μου (90τ.μ.) 310 watt max. που δεν θα δουλευει μαξ ολη μερα.

Με μπερδευεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

@ss13 απατη ειναι η juro-pro? Ολους χαρουμενους τους βλεπω και εχει και 10+5 χρονια εγγυηση;;
Αδερφε μιλαω για 28Λιτρα λογικα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο τον χωρο μου (90τ.μ.) 310 watt max. που δεν θα δουλευει μαξ ολη μερα.

Με μπερδευεις :P 

Καποιοι παραπονιουντε οτι χαλανε γραφουν καλο μονο οσο λειτουργει κτλ. Βεβαια δεν ξερουμε στα ποσα χαλανε ποσα. Εγγυηση οντως φοβερη, θα την τιμησουν; Και εγω συμπαθω τα juro pro αν και δεν εχω.

12 λεπτά πριν, ss13 είπε

Μη πάρεις μάρκες της σειράς ( απάτη ) , παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη Olimpia Splendid , Meaco ή Philco ( είναι από τις κορυφαίες στο χώρο ) Meaco έχουν όλοι στην Αγγλία , έχω αυτόν , μετά από πολύ ψάξιμο

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

εδώ είναι ο μεγαλύτερος

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

πάντα πρέπει να έχεις κάτι το οποίο να είναι μεγαλύτερο από τον χώρο που θες να καλύψει , εμείς με τον 16αρη , καθόλου επιβάρυνση στο λογαριασμό της Δεη , στη πρώτη σκάλα κάνει θαύματα , έχει και Dry κουμπάκι ( θαυματουργό ) βγάζεις το πληντύριο , το απλώνεις , πας για έναν καφέ στη Νίκης , μετά από 5 ώρες όλα είναι στεγνά .

Μη λυπηθείς τα 30 ευρώ διαφορά γιατί θα το μετανιώσεις μετά , τι είναι 30 ευρώ ; 6 καφέδες B)

O 16αρης δεν συμφερει. Σου ζαλιζει τα αυτια ολη την ωρα και οικονομια δεν κανεις. Απο 20 και πανω. Επισης αυτο ειναι ενα παλιο μοντελο.

ενας olymbia που ειδα σε εκθεση εκανε ενα θορυβακο σαν ψηγειακι που θα ηθελα να αποφυγω. 

Meaco μου αρεσουν απλα κανουν λιγο θορυβο παραπανω απο το κανονικο

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

O 16αρης δεν συμφερει. Σου ζαλιζει τα αυτια ολη την ωρα και οικονομια δεν κανεις. Απο 20 και πανω. Επισης αυτο ειναι ενα παλιο μοντελο.

Τον έχω 3 χρόνια , είναι χαλαρός ο θόρυβος , ο λογαριασμός τι ΔΕΗ είναι στα ίδια επίπεδα , του πρότεινα τον 30αρι στο Link B)

 

20 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

@ss13 απατη ειναι η juro-pro?

Εαν ψάξεις στο Forum θα δεις τι λένε οι γνώστες , δες λίγο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ss13 2 Σελιδες πριν ο αλλος εβαλε 4 αφυγραντηρες μεταξυ του juropro , 2 Meaco και puredry, προταση πηρε για τον juropro απο κατω.

Εχω ψαξει στο φορουμ και δεν εχω δει τιποτα, ειδικα σε αυτο το τοπικ;

Εκανες λαθος εβαλες 2 φορες τον 16αρη, αλλα ο 30αρης λεει 600 watt φιλε μου παρα πολλα μου φαινονται...
Το μονο σιγουρο με 14,4kW την ημερα να μην ειναι ιδιος ο λογαριασμος της ΔΕΗ :P 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο

https://www.google.com/search?ei=MyuiW4ndN8-SsAe_vZW4Cw&q=ποιοτικος+αφυγραντήρας+meaco+olympiia+philco+insomnia&oq=ποιοτικος+αφυγραντήρας+meaco+olympiia+philco+insomnia&gs_l=psy-ab.3...6512.9064.0.9680.7.6.0.0.0.0.1098.2354.2-2j6-1j1.4.0....0...1c.1.64.psy-ab..5.1.250...33i10i42k1.0.k7JXbQgiUA8

ναι δεν είδες τίποτε γιατί οι περισσότεροι πάνε σε άλλες - φθηνότερες λύσεις , να σου πω αφού έχεις υγρασία , κάτι θα βάλεις για να λύσεις το πρόβλημα , δες εδώ τις κριτικές

https://www.skroutz.gr/s/7868336/Philco-AirDry-30.html

δεν είναι άξιο λόγου αν πάει ο λογαριασμός από 100 ευρώ στα 110 ευρώ , σου λέω εμείς που το έχουμε , δουλεύει ακατάπαυστα το χειμώνα ( στην πρώτη σκάλα ) , ο λογαριασμός είναι στα ίδια επίπεδα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 9:52 ΜΜ, Curtis76 είπε

Επειδή και εγω ενδιαφερομαι να αγορασω αφυγραντηρα θα ήθελα οποιος εχει αγορασει μοντελο το οποιο οταν πιασει την ρυθμισμένη υγρασια, σταματαει μονο ο συμπιεστης και ο ανεμιστήρας συνεχίζει να λειτουργεί να αναφέρει το μοντελο. Ψαχνω να βρω αφυγραντηρα με αυτο το χαρακτηριστικο. Εχω εντοπίσει delonghi, toyotomi, philco, Αν μπορει καποιος να προσθεσει μαρκα για να βρω τον πιο ποιοτικο με αυτο το χαρακτηριστικο θα το εκτιμουσα. Η puredry εχει βγαλει νεα σειρα που αλλαζει τον τροπο λειτουργιας τους και καταργει αυτο το χαρακτρηριστικό της συνεχους λειτουργιας ανεμιστηρα οποτε μονο αν βρω περσινο μοντελο θα το βρω αυτο που ζηταω.

Αυτό που περιγράφεις το κάνει και της Morris ένα μοντέλο της . Στα πόσα lt σε ενδιαφέρει να είναι να σου πω μοντέλο ;

23 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Καποιοι παραπονιουντε οτι χαλανε γραφουν καλο μονο οσο λειτουργει κτλ. Βεβαια δεν ξερουμε στα ποσα χαλανε ποσα. Εγγυηση οντως φοβερη, θα την τιμησουν; Και εγω συμπαθω τα juro pro αν και δεν εχω.

O 16αρης δεν συμφερει. Σου ζαλιζει τα αυτια ολη την ωρα και οικονομια δεν κανεις. Απο 20 και πανω. Επισης αυτο ειναι ενα παλιο μοντελο.

ενας olymbia που ειδα σε εκθεση εκανε ενα θορυβακο σαν ψηγειακι που θα ηθελα να αποφυγω. 

Meaco μου αρεσουν απλα κανουν λιγο θορυβο παραπανω απο το κανονικο

Όταν αναφερόμαστε σε αφυγραντήρα είναι λογικό να κάνουν θόρυβο  λόγω του συμπιεστή . Οι διαφορές σε επίπεδα θορύβου απο μοντέλο σε μοντέλο  είναι σε γενικές γραμμές πολύ μικρές (τουλάχιστον αυτή την στιγμή στην ελληνική αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 5 ωρες παρελαβα τον meaco dd8l (πηγε 250€ ο ατιμος). Δουλευει εδω και 2 ωρες οποτε δεν εχω να πω κατι ακομα για το μηχανημα. Μυρισε λιγο τη πρωτη ωρα, τωρα δε καταλαβαινω κατι αλλα μαλλον το συνηθισα. Καποια στιγμη θα γραψω εδω ενα review οπως εκανα και με τον inventor eva που πηρα πριν ενα χρονο. Παντως αυτο το μοντελο που πηρα τωρα, οταν πιασει την υγρασια που εχει ρυθμιστει, σταματαει να λειτουργει πληρως. Υπαρχει μια ασυμφωνια μεταξυ αγγλικου manual και ελληνικου αλλά τελικά σταματαει πληρως. Στην αρχη εψαχνα μοντελο να μη σταματαει ο ανεμιστηρας γιατι δεν ηθελα να ξυπναει ο μπεμπης αλλά τελικα καταληξα σε ζεολιθο οποτε, και που σταματαει ο ανεμιστηρας δε με ενοχλει γιατι ειναι πιο αθορυβη η επανεκκινηση του. Ευχαριστω παντως φιλε που μου απαντησες. 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι και εγώ στο ψάξιμο και έχω διαβάσει και δει κάμποσα. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία παρά μόνο την χρήση του συγκεκριμένου Meaco που είχα δανειστεί από τον αδερφό μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος.

Τώρα ψάχνω κάτι παρόμοιο αλλά ίσως και με δυνατότητα ιονισμού. Το budget πάει μέχρι λίγο πάνω από 200 αλλά δεν θα με πείραζε να βρω και πιο οικονομική λύση. Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιηθεί για χώρο περίπου 40-50 τετραγωνικά.

Έχω δει διάφορους, αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Επίσης, τι γνώμη υπάρχει γενικά σε αυτούς με wifi; 

Inventor Eva II E2-ION20L

Inventor Premium 21

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L    (με wifi)

Singer SDHM-16DI

Toyotomi TDE-22JI Izumi

Morris MDE-2016

Morris MDE-2417

Inventor Premium 10        (σχετικά πιο οικονομικός)

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευχαρίστως. (και χωρίς ιονισμό σε περίπτωση που είναι κάτι αξιόπιστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanosg56 είπε

Καλημέρα, είμαι και εγώ στο ψάξιμο και έχω διαβάσει και δει κάμποσα. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία παρά μόνο την χρήση του συγκεκριμένου Meaco που είχα δανειστεί από τον αδερφό μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος.

Τώρα ψάχνω κάτι παρόμοιο αλλά ίσως και με δυνατότητα ιονισμού. Το budget πάει μέχρι λίγο πάνω από 200 αλλά δεν θα με πείραζε να βρω και πιο οικονομική λύση. Ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιηθεί για χώρο περίπου 40-50 τετραγωνικά.

Έχω δει διάφορους, αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Επίσης, τι γνώμη υπάρχει γενικά σε αυτούς με wifi; 

Inventor Eva II E2-ION20L

Inventor Premium 21

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L    (με wifi)

Singer SDHM-16DI

Toyotomi TDE-22JI Izumi

Morris MDE-2016

Morris MDE-2417

Inventor Premium 10        (σχετικά πιο οικονομικός)

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευχαρίστως. (και χωρίς ιονισμό σε περίπτωση που είναι κάτι αξιόπιστο)


Παραθέτεις διάφορα μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας . 10 λιτρους 16λιτρους και 20λιτρους . Κατά την δικιά μου άποψη δεν χρειάζεσαι 20λιτρο για αυτά τα τετραγωνικά. Ένας 16 λιτρος θα σε καλύψει.

Απο όσα παρέθεσες θα κοιτούσα τον: Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L ή https://www.skroutz.gr/s/12641370/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION16L.html  αν δεν σε ενδιαφέρει το Wifi  που είναι μια χαρά αφυγραντήρες . Το θετικό τους η 5ετή εγγύηση . 

Θα κοιτούσα εναλλακτικά και τον Toyotomi αν και απο όσο έψαξα έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...