Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Beerloah είπε

Μια χαρά έρχεται η ΔΕΗ. Από όσο υπολόγισα, το κόστος είναι γύρω στα 20€ μαξ τον μήνα. Τον ανοίγω δύο ώρες τη μέρα και τέλος. Άψογος.

Απο θορυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και μένα στην αγορά;;; Το νησί έχει τον απάλευτο με την υγρασία :(

Είμαι σε μια μεζονετα 70τμ. Πάνω το παιδικό υπνοδωμάτιο των κοριτσιών και κάτω ένας ενιαίος χώρος. ΔΕΝ υπάρχουν πόρτες πουθενά εκτός από τα 2 μπάνια που δεν με απασχολούν. Διάβασα όσο μπόρεσα αυτά που γράφετε αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε προϊόν που να ταιριάζει στο χώρο μου. Με ενδιαφέρει κυρίως  η επαρκής κάλυψη πιστεύω του χώρου , η "μάρκα" του προϊόντος (και εξηγώ, εννοώ ποιότητα κατασκευής, εγγύηση, σέρβις, ανταλλακτικά), η λογική κατανάλωση (δεν με καίει να είναι σούπερ οικονομικό, αρκεί να μην είναι από την άλλη σούπερ σούπερ ενεργοβόρο, μια μεσαία λύση με καλύπτει) και ο θόρυβος μέχρι ενός  σημείου (πόση ησυχία να έχω έτσι κι αλλιώς με 2 μικρές  σπίτι). Η σειρά προτεραιότητας στα κριτήρια είναι ακριβώς όπως την έγραψα πάνω... Κάλυψη - μάρκα - ενέργεια - θόρυβος 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!! 

Υ. Γ. Μια πρόταση 200-250... ξέχασα το πιο σημαντικό! 

Επεξ/σία από thodoris_9
Ενημέρωση για ειδοποιήσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρταται απο την υπαρχουσα θερμοκρασια χωρου. Αν ειναι  εως 15 πας σε λυση ζεολιθου , διαφορετικα πας σε συμπιεστη. Επιλογες υπαρχουν πολλες οσο αφορα την επιλογη με συμπιεστη.. Υπαρχουν σε προηγουμενα post αναλυτικα ολες οι πληροφοριες για εγγυησεις και  θορυβο και  αποτελεσματικοτητα. Θεωρω οτι πρωτα πρεπει  να γνωριζεις ποση υγρασια εχεις , αρα θελεις ενα καλο υγρομετρο και  μετα να σκεφτεις τι θα αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τόσο χαμηλή δεν είναι ποτέ η θερμοκρασία αν αυτό εννοείς. Επίσης, η υγρασία κυμαίνεται στο 70%-75% αν δεν κάνω λάθος. Θέλετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα για την περίπτωση μου; πάω λίγο στα τύφλα εδώ  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " 70%-75%  αν δεν κανω λαθος " τι σημαινει;;; Πως το εχεις μετρησει;;;  Παντως πας σε λυση συμπιεστη , και υπαρχουν πολλες επιλογες. Εγω εχω π.χ. τον Invertor eva ii wi fi σε σπιτι 120 τ.μ. στην αθηνα και  ειμαι  απολυτα ικανοποιημενος και με την αποτελεσματικοτητα αλλα και  με την καταναλωση του. Αυτο ομως δεν σημαινει  και  κατι..  Υπαρχουν και  αλλες επιλογες που μπορεις να κοιταξεις εξισου καλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Το " 70%-75%  αν δεν κανω λαθος " τι σημαινει;;; Πως το εχεις μετρησει;;;  Παντως πας σε λυση συμπιεστη , και υπαρχουν πολλες επιλογες. Εγω εχω π.χ. τον Invertor eva ii wi fi σε σπιτι 120 τ.μ. στην αθηνα και  ειμαι  απολυτα ικανοποιημενος και με την αποτελεσματικοτητα αλλα και  με την καταναλωση του. Αυτο ομως δεν σημαινει  και  κατι..  Υπαρχουν και  αλλες επιλογες που μπορεις να κοιταξεις εξισου καλες.

Το έχω μετρήσει με εργαλείο λιντλ 5€. Γι αυτό έδωσα τέτοια απόκλιση κιόλας. Τελικά πήρα τον Puredry PD 20L Design σήμερα το πρωί. Ίσως παρασύρθηκα από τις περισσότερες καλές κριτικές που είχε σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας. Το έβαλα αμέσως να δουλέψει. Θα δείξει τις επόμενες βδομάδες πιστεύω. Ψάχνω να βρω μερικά πράγματα για την καλύτερη λειτουργία του, αν τον έχει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. 

Inventor EP3-ION20L Eva II Pro

Inventor E2-ION20L Eva II 

Τιμή αδιάφορη μικρή διαφορά 

Σχόλια/review  πολύ καλά και στα δύο 

Watt θόρυβος αδιάφορα 

Λίτρα ίδια, εγγύηση και στα δύο πένταετη,  και τα δύο με ιονιστη 

Γενικά Στους αριθμούς μοιάζουν πολύ, οπτικά και ονομαστικά όμως είναι τελείως διαφορετικά ποιο προτείνεται. 

Μήπως κάποιο είναι πιο νέο μοντέλο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2018 στις 11:36 ΜΜ, costacurta είπε

Παίδες είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. 

Inventor EP3-ION20L Eva II Pro

Inventor E2-ION20L Eva II 

Τιμή αδιάφορη μικρή διαφορά 

Σχόλια/review  πολύ καλά και στα δύο 

Watt θόρυβος αδιάφορα 

Λίτρα ίδια, εγγύηση και στα δύο πένταετη,  και τα δύο με ιονιστη 

Γενικά Στους αριθμούς μοιάζουν πολύ, οπτικά και ονομαστικά όμως είναι τελείως διαφορετικά ποιο προτείνεται. 

Μήπως κάποιο είναι πιο νέο μοντέλο? 

https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/sygkrisi-afygrantiron

Τα 2 αυτά μοντέλα έχουν συζητηθεί στο συγκεκριμένο thread πολλές φορές . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

κατά τη γνώμη μου ο αφυγραντήρας πρέπει να έχει και πολύ καλού επιπέδου φίλτρα , ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος σε αυτες τις συσκευές και πλέον βρίσκεις πολύ καλά κομάτια...προφανώς με 100 ευρω παραπάνω περνεις κάτι καλύτερο αλλα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα

προκειται να προβώ σε αγορά δυο αφυγραντηρων. Έναν για το βασικό σπίτι το οποίο θερμενεται κανονικά(19-20C). Περίπου στα 120τμ. Έχω λίγα θέματα με μούχλα στους βόρειους τοίχους. 

Ο δεύτερος για ενοικιαζόμενο studio (40τμ), σε νησί με μόνη θέρμανση ένα aircondition και έναν θερμοπομπο. 

Μετα από πολύ διάβασμα νομίζω είμαι μεταξύ του Meaco dd8l Zambezi για το νησί και για το κύριο σπίτι μεταξύ των Meaco 25 lt platinum και του juro pro diamond 25lt. 

Ποια η γνώμη σας;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2018 στις 11:33 ΠΜ, Fanisdad είπε

Καλημερα

προκειται να προβώ σε αγορά δυο αφυγραντηρων. Έναν για το βασικό σπίτι το οποίο θερμενεται κανονικά(19-20C). Περίπου στα 120τμ. Έχω λίγα θέματα με μούχλα στους βόρειους τοίχους. 

Ο δεύτερος για ενοικιαζόμενο studio (40τμ), σε νησί με μόνη θέρμανση ένα aircondition και έναν θερμοπομπο. 

Μετα από πολύ διάβασμα νομίζω είμαι μεταξύ του Meaco dd8l Zambezi για το νησί και για το κύριο σπίτι μεταξύ των Meaco 25 lt platinum και του juro pro diamond 25lt. 

Ποια η γνώμη σας;; 

Και εγώ μετά απο πολύ διάβασμα meaco πήρα (τον έχω τώρα 3 χρόνια) και το μετάνιωσα! Το μετάνιωσα επειδή απο day 1 έκανε θόρυβο πολύ και τρίζουν τα πλαστικά του! Και ήταν από τους πιο ακριβούς παναθεμά τον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Juro Pro diamond 25.  Γιατί παίρνεις ζεολιθο έχεις υποθερμανση; 

Στο νησί θα έχω μόνο ένα aircondition όποτε δύσκολα πιστεύω να έχω πάνω από 17-18 βαθμούς. Έτσι πιστεύω. Μήπως με βοηθήσει ελάχιστα και στη θέρμανση με τον ζεστό αέρα που βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...