Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω κατεληξα μαλλον σε αυτον , για σπιτι 100+ τετραγωνικα. 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

Με παιρνει να δωσω κατιπαραπανω αν πιστευετε οτι θα αξιζει η διαφορα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα την αγορα παιδια και περιμενω παραλαβή !Τον ειχε σε προσφορα απο το plus4u.gr   https://www.lagonika.gr/αφυγραντήρας-desiccant-ecoair-dd122-simple-με-169e-από-plus4u-gr/

Εχω διαβασει πολυ καλα λογια !Θα επιστρεψω με νεοτερα μολις παραλαβω-ενεργοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα τον Toytomi TDE-20DTI (http://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-20dti-1204384.html)

Θα σχολιάσω μετά από μία βδομάδα χρήσης.

Οι συνθήκες για τις οποίες τον αγόρασα είναι υπόγειο 32τμ μονόχωρο στα βόρεια προάστια με 75%+ υγρασία σε σημείο που εμφανίζεται μούχλα στους τοίχους και τις πόρτες.

Στο σπίτι δουλεύει μόνιμα aircondition 18.000 BTU στη θέρμανση στους 23 βαθμούς και παράλληλα φυσικό αέριο με 3 σώματα κάλυψη σε όλο το σπίτι. Παρότι τα BTU είναι υπέραρκετά για το χώρο και το σπίτι είναι μόνιμα ζεστό δεν φτάνει για να καλύψει την υγρασία

Να σημειώσω πως στο παρελθόν το σπίτι είχε πλημμυρίσει από βροχή λόγο κακής μόνωσης η οποία διορθώθηκε (τουλάχιστον έτσι φαίνεται)

Κύριο μέλημα ήταν η αποστράγκιση της υγρασίας και η αθόρυβη λειτουργεία καθώς όπως προείπα το σπίτι είναι μονόχωρο και δεν υπάρχουν περιθώρια κάλυψης του θορύβου, αν και λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι και θα μπορούσα να το λειτουργώ, τότε γνωρίζουμε πως η υγρασία είναι πιο έντονη κυρίως τις βραδινές ώρες.

Λόγω του περιορισμένου χώρου έψαχνα και έναν αφυγραντήρα που θα έχει εισροή αέρα όχι μόνο από πίσω αλλά και από τα πλάγια, τέτοια επιλογή δείνει η singer και η Rohnson. Οι λόγοι που κατέληξα στο Toyotomi είναι

  • επειδή είναι μία επωνυμία πολλά χρόνια στο χώρο,
  • Γιαπωνέζικη αν και παρασκευάσεται στην Κίνα (κάποια μοντέλα φτιάχνονται/φτιαχνόντουσαν στην Τσεχία αν είστε τυχεροί και τα βρείτε),
  • τα μοτέρ είναι δικά της σε αντίθεση με το 99% των υπόλοιπων εταιριών (ακόμα και η singer έχει μοτέρ Panasonic - που για εμένα panasonic είναι κορυφή βέβαια),
  • είναι 20 λίτρα που με την ίδια λογική που πήρα 18.000 BTU aircondition ψάχνω κάτι που να υπερκαλύπτει το χώρο και να δουλεύει άνετα,
  • κομψή κατασκευή που μπορεί να σταθει στο χώρο χωρίς να ασχημαίνει την εικόνα του,
  • 5 χρόνια εγγύηση
  • και τέλος επειδή 42 db τουλάχιστον ονομαστικά θεωρώ πως θα είναι αποδεκτός σαν θόρυβος

Πριν σχολιάσω εκ πείρας μέσα σε μία βδομάδα αν έπρεπε να βάλω κάτι στα αρνητικά θα ήταν

  • το μικρό δοχείο συλλογής που είναι στα 2,5l ενώ πολλά ανταγωνιστικά βγάζουν 4.0l - που δικαιολογεί βέβαια τη σχετικά μικρή κατασκευή του για 20l
  • την έλειψη τηλεχειρισμού όπως έχει το morris 2026i ή το wifi όπως έχει το inventor eva II  - αν και δεν ξέρω εν τέλη σε τι ποσοστό τα χρησιμοποιεί κανείς αυτά
  • τον σχετικά μικρό όγκο εισροής αέρα (110 κ.μ. / /ωρα σε σχέση με 180 από άλλα μοντέλα)  - αν και τα απόλυτα νούμερα έμαθα πως δε λένε κάτι από μόνα τους και κατά συνέπεια μεγαλύτερη εισροή αέρα λογικό είναι να παράγει παραπάνω θόρυβο
  • την έλειψη περσίδων αν θες να κατευθείνεις κάπου τον αέρα που βγάζει - πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άμεση χρησιμότητα
  • και τέλος το σημαντικότηερ ίσως την έλειψη οθόνης υγρασιόμετρου - αλλά το λείνεις με ένα εξωτερικό υγρασιόμετρο

χαιρετώ μέχρι νεοτέρας. Όποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες ας μου στείλει.

Επεξ/σία από lamtha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ευρεία έρευνα παραθέτω τα πολύ χτυπητά +/- κάποιων 20λιτρων αφυγραντηρων που ξεχωρίζουν λόγω δημοφιλίας.

Meaco 20L Platinum

(+) Η πιο στιβαρή κατασκευή από όλους τους συγκρινομενους. 
6 lit δοχείο. 
Φίλτρα καθαρισμού αέρα.
Καλό εύρος κατανάλωσης (μέγιστη 296w σε 30°C & 80%rh)

(-) Συγκριτικά μεγαλύτερος θόρυβος από τον ανεμιστήρα κυρίως στη μικρή ταχύτητα.
2ετης εγγύηση.


Puredry PD 20L

(+) Μικρή στάθμη θορύβου. 
Φίλτρα καθαρισμού αέρα.

(-) Τσιμπημενη τιμή. 
Μόνο 2 χρόνια εγγύηση.
Τσιμπημενη μέγιστη καταναλωση (370w στα 30°C & 80%rh).


Inventor EVA II PRO EP3-ION20L

(+) 5ετης εγγύηση.
Πολύ καλή υποστήριξη after sale.
Μικρή σχετικά στάθμη θορύβου.
3 ταχύτητες.
Καλό εύρος κατανάλωσης.

(-) Υποτυπώδες φίλτρο αέρα.
Εξαιρετικα συχνές επανεκκινησεις λόγω ιδιαιτερότητας στον τρόπο λειτουργίας.


Morris MDE-2026i

(+) 5ετης εγγύηση.
3 ταχύτητες.
Καλή στάθμη θορύβου.

(-) Μέγιστη κατανάλωση 330w.
Άγνωστη παροχή αέρα ανά ταχύτητα. 
Ελλιπές φιλτράρισμα αέρα.
Ανεπάρκεια ιονιστη.

 

Juro Pro Diamond 20 lit

(+)Περιστροφικός συμπιεστής διπλού ρότορα Panasonic.
Φιλτράρισμα αέρα.
Δοχείο νερού 5,3L.

Εγγύηση 10 έτη στο συμπιεστη και 5 έτη στα υπόλοιπα.

(-) Τσιμπημενη συγκριτικα μέγιστη κατανάλωση 320 w @ 27 οC/RH=60%.
Κόστος φίλτρων.
Θόρυβος.

Είμαι υπό σκέψη. Επειδή ο MEACO 20L PLATINUM είναι θορυβώδης, καταλήγω στον
Juro Pro Diamond 25 lit που είναι πιο αθόρυβος ακόμα κι από τον 20αρη της ίδιας εταιρείας και μάλιστα έχει χαμηλότερη κατανάλωση (μεγιστη 290W @ 27 oC/RH=60% / ειλικρινά δεν ξέρω πώς το κατάφεραν αυτό!!!)

(Δεν βάζω 

¤ Gree Daisy GDN20AV-K4EBA1A λόγω υπερβολικά μεγάλης μέσης κατανάλωσης και αναντιστοιχα μικρής αποδοτικότητας

¤ Rohnson R-9220 Genius γιατί είναι Gree με τα ίδια χούγια και καταναλώνει πολύ περισσότερο από ο,τι αναφέρει στα specs.)

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για υπνοδωμάτιο και χρήση κατά τη διάρκεια του ύπνου φαίνεται μονόδρομος η επιλογή του 

DELONGHI DEX 16 (16lit/24h)

(+) Εξαιρετικά μικρή στάθμη θορύβου (παρεμφερής με 2 ανεμιστηράκια Υ/Η).
Μικρή κατανάλωση (160 - 210w).
2 ταχύτητες (120 – 160 m3/ώρα)
5 έτη εγγύηση.

(-) μικρό δοχείο νερού (2,1 lit).
Φιμέ δοχείο νερού (δυσδιάκριτη στάθμη).
Έλλειψη ένδειξης υγρασίας.
Έλλειψη χρονοπρογραμματιστη.

Επεξ/σία από SoKoFLiKo1
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιον που ανέφερε την μάρκα Toyotomi και όχι μόνο.

Ποιο είναι το link της εταιρείας. Όχι το Ελληνικό αλλά το επίσημο διεθνές;  

Που είναι τα εργοστάσια αυτής της Morris; Morris ήταν Αγγλικά αυτοκίνητα. Το εργοστάσιο έχει βαρέσει κανόνι μαζί με όλες της άλλες της Leyland motors.

Imventor μια από τα ίδια και αυτή,  Rhonson ........κτλ κτλ.

Τελικά όλα φασόν είναι και έρχονται από Κινέζικα εργοστάσια;

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Για κάποιον που ανέφερε την μάρκα Toyotomi και όχι μόνο.

Ποιο είναι το link της εταιρείας. Όχι το Ελληνικό αλλά το επίσημο διεθνές; 

http://www.toyotomi.jp/

21 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Που είναι τα εργοστάσια αυτής της Morris; Morris ήταν Αγγλικά αυτοκίνητα. Το εργοστάσιο έχει βαρέσει κανόνι μαζί με όλες της άλλες της Leyland motors.

Απ'οτι πληροφορήθηκα από υπάλληλο της Media Markt η Morris είναι επίσης ελληνική εταιρία η οποία εισάγει τα μοτέρ και τα λοιπά μέρη από Κίνα.

21 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Imventor μια από τα ίδια και αυτή,  Rhonson ........κτλ κτλ.

Τελικά όλα φασόν είναι και έρχονται από Κινέζικα εργοστάσια;

Πλέον και η Toyotomi είναι made in china. Το θέμα είναι αν μία εταιρία εδρεύει αλλού και έχει μία γραμμή παραγωγής που συνάδει με την αξιοπιστία του Brandname της ακόμα και στην Κίνα να παράγει θα φροντίζει να διατηρεί την ποιότητα της (πχ Apple).

Τα εργοστάσια τα οποία είναι αμιγώς Κινέζικα ή μία εταιρία που ξεκίνησε κατευθείαν με παραγωγή στην Κίνα είναι μία άλλη συζήτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/31/2018 στις 11:44 ΜΜ, helena_n είπε

 

Στις 1/31/2018 στις 11:44 ΜΜ, helena_n είπε

Τίποτα δεν περισσεύει.

diamond.png

 

Η αποψή μου ήταν μια και ως γνωστόν όλοι έχουν από μία lol.

Πέρα από το φίλτρο ενεργού άνθρακα όμως, προσωπικά δεν είχα δει αυτή τη φωτο από το site της εταιρείας και έχω βάλει το φίλτρο σκόνης 1ο (προς το μηχάνημα).

Τώρα, σωστό-λάθος, θα σε γελάσω. :\ 

Επεξ/σία από seret
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αναφορα για την χρηση του ιονιστη,υπαρχει διαφορα στην αισθηση οταν δουλεψει ο ιονιστης.Το αφησα ολο το βραδυ με τον ιονιστη και το πρωι ειδα διαφορα στην ατμοσφαιρα του σαλονιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lamtha είπε

Αυτή είναι που παράγει τις ίδιες σόμπες τις οποίες εισάγει ο ίδιος αντιπρόσωπος που εμπορεύεται και τα κλιματιστικά εδώ στην Ελλάδα..

Δηλαδή στην Ελλάδα οι ίδιες σόμπες πωλούνται ως kerosun ενώ σε άλλες χώρες Toyotomi.

Έτσι για να μας μπερδεύουν.

Κάτι παίζει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2018 στις 10:05 ΜΜ, dimitrins είπε

Τρέχα

Τον Αγόρασα Αθήνα στα 195 πριν κανά δίμηνο, πολύ καλός.

 ECOAIR DD122 SIMPLE και  Meacco DDL8  (έχω και τους 2) είναι ότι καλύτερο σε ζεόλιθο

Ο Ecoair είναι παλιό μοντέλο γι αυτό και φθηνότερο. Του λείπει ο ιονιστής, ψιλοάχρηστος στους αφυγραντήρες, κάνει πολύ περιορισμένη δουλειά.

Μετρημένοι και οι δύο με μηχάνημα ο ecoair καίει 305-550 W,  o Meaco 360 - 640 w

Ο ζεόλιθος παίζει σε όλες τις θερμοκρασίες και κάνει δουλειά, ο συμπιεστής κάτω από 20 βαθμούς περίπου μισοδουλεύει, πέφτει πολύ η απόδοσή του.

Και τους δύο τους έχω μόνιμα συνδεδεμένους με αποχέτευση, αυτόν που έχω σε αποθήκη 80 μ2 στην Αθήνα (ecoair) kai τον επισκέπτομαι πιό ταχτικά, παίζει με θερμοκρασία 17 και κάτω. Φέτος δεν κάνει και κρύο στην Αθήνα.

Αφού αγοράσεις, βάλε link για τα 170€  :)

Μετά από μια εβδομάδα λειτουργίας του ECOAIR DD122 SIMPLE έχω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Επιβεβαιώνω τις καταναλώσεις από τη πλευρά μου. Ήθελα κάτι χωρίς πολλά ηλεκτρονικά και βέβαια ζεολιθο μιας και οι θερμοκρασίες εδώ που είμαι, παίζουν κάτω από 15 βαθμούς. Υπάρχει μια μικρή μυρωδιά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η προσφορά δεν υφίσταται πλέον αλλά πιστεύω ότι θα βγει πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsoschios είπε
Spoiler

Μετά από μια εβδομάδα λειτουργίας του ECOAIR DD122 SIMPLE έχω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Επιβεβαιώνω τις καταναλώσεις από τη πλευρά μου. Ήθελα κάτι χωρίς πολλά ηλεκτρονικά και βέβαια ζεολιθο μιας και οι θερμοκρασίες εδώ που είμαι, παίζουν κάτω από 15 βαθμούς. Υπάρχει μια μικρή μυρωδιά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η προσφορά δεν υφίσταται πλέον αλλά πιστεύω ότι θα βγει πάλι. 

 

Χαίρομαι που η εμπειρία μας δεν έχει απόκλιση, δεν θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα 1-2 διευκρινίσεις για την χρήση του αφυγραντήρα. Τις προάλλες αγόρασε ο πατέρας μου έναν Inventor Eva ii για το δωμάτιο μου (είμαι λίγο επιρρεπής σε αλλεργίες). Τον έστησα/έβαλα σε λειτουργία όλα κομπλέ, έχω όμως μερικές απορίες για την λειτουργία του.

1) Πόσες ώρες τον δουλεύετε εσείς; Οκ όσο είναι ανοιχτός ρίχνει την υγρασία αλλά χρειάζεται να είναι μονίμος ανοιχτός για να έχει αποτέλεσμα στον χώρο ή αρκεί κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα;

2) Σε τι λειτουργία να τον έχω; Το μοντέλο που έχω έχει μια dry για στέγνωμα ρούχων (δεν μας απασχολεί), μια const για συνεχή λειτουργία ανεξαρτήτως ποσοστού υγρασίας, μια smart που ανοίγει κλείνει μόνο του με βάση θερμοκρασία και υγρασία του δωματίου και τέλος την απλή που του λες το ποσοστό που θες και δουλεύει μέχρι να το πιάσει.

Ποιά νομίζετε είναι καλύτερη για ένα μικρό δωμάτιο; Τώρα το έχω όλη μέρα στην smart αλλά βλέπω να δουλεύει και μετά να σταματάει συνεχώς και μου κάνει λίγο εντύπωση. Μήπως είναι απλά καλύτερα να το βάλω σε νορμάλ λειτουργία μέχρι να φτάσει ένα συγκεκριμένο ποσοστό;

Εσείς πως τον δουλεύετε; (αν έχει κάποιος και το ίδιο μοντέλο ακόμα καλύτερα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, plotolp είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα 1-2 διευκρινίσεις για την χρήση του αφυγραντήρα. Τις προάλλες αγόρασε ο πατέρας μου έναν Inventor Eva ii για το δωμάτιο μου (είμαι λίγο επιρρεπής σε αλλεργίες). Τον έστησα/έβαλα σε λειτουργία όλα κομπλέ, έχω όμως μερικές απορίες για την λειτουργία του.

1) Πόσες ώρες τον δουλεύετε εσείς; Οκ όσο είναι ανοιχτός ρίχνει την υγρασία αλλά χρειάζεται να είναι μονίμος ανοιχτός για να έχει αποτέλεσμα στον χώρο ή αρκεί κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα;

2) Σε τι λειτουργία να τον έχω; Το μοντέλο που έχω έχει μια dry για στέγνωμα ρούχων (δεν μας απασχολεί), μια const για συνεχή λειτουργία ανεξαρτήτως ποσοστού υγρασίας, μια smart που ανοίγει κλείνει μόνο του με βάση θερμοκρασία και υγρασία του δωματίου και τέλος την απλή που του λες το ποσοστό που θες και δουλεύει μέχρι να το πιάσει.

Ποιά νομίζετε είναι καλύτερη για ένα μικρό δωμάτιο; Τώρα το έχω όλη μέρα στην smart αλλά βλέπω να δουλεύει και μετά να σταματάει συνεχώς και μου κάνει λίγο εντύπωση. Μήπως είναι απλά καλύτερα να το βάλω σε νορμάλ λειτουργία μέχρι να φτάσει ένα συγκεκριμένο ποσοστό;

Εσείς πως τον δουλεύετε; (αν έχει κάποιος και το ίδιο μοντέλο ακόμα καλύτερα!)

Το ιδανικό εύρος ποσοστού υγρασίας είναι 45-55 % . Όταν η υγρασία κυμαίνεται μέσα σε αυτό το εύρος έχουμε συνθήκες άνεσης .

Ιδανικά ο κάθε αφυγραντήρας πρέπει να είναι ενεργοποιημένος μονίμως. Αυτό διότι θέλουμε συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας μέσα στον χώρο μας για να έχουμε ιδανικές συνθήκες άνεσης . 
Ίδια λογική και με την θέρμανση . Την θέλουμε ενεργοποιημένη έτσι ώστε ο θερμοστάτης της κεντρικής θερμανσης να ελέγχει μονίμως την επιθυμητή θερμορκασία και να την κρατά σταθερή.

Έτσι και στους αφυγραντήρες . Θέτουμε ένα ποσοστό υγρασίας επιθυμητό και ο αφυγραντήρας ελέγχει μονίμως τα επίπεδα υγρασίας του χώρου. Ενεργοποιείται μόνο όταν διαβάσει αύξηση της υγρασίας και κλείνει όταν σταθεροποιηθεί στο επιθυμητό επίπεδο η υγρασία .

Πέρα απο το ιδανικό κομμάτι που είναι ίδια λογική τόσο στους αφυγραντήρες όσο και στη θέρμανση ή στον κλιματισμό γενικότερα θα μπορούσες όταν είσια σπίτι σου να θέτεις το ποσοστό υγρασίας σε αυτά τα επίπεδα τα ιδανικά (45-55 %) και όταν λείπεις να θέτεις τον αφυγραντήρα στο π.χ 65 %  . Με αυτό το τρόπο επιτυγχάνεις εξοικονόμηση ρεύματος και όταν γυρίσεις σπίτι σου ο αφυγραντήρας θα είναι σε θέση να πιάσει το ιδανικό επίπεδο υγρασίας  (45-55%) γρηγορα. Ίδια λογική και με την κεντρική θέρμανση . 

Το smart απο όσο καταλαβαίνω είναι μαι έξυπνη λειτουργία που συμβάλει στην εξοικονόμηση ενεργείας και ταυτόχρονα δεν κάνει συμβιβασμούς με τις ιδανικές συνθήκες ποσοστού υγρασίας.
Για μένα είτε να το βάζεις στο smart όταν είσαι σπίτι σου είτε χειροκίνητα να ρυθμίζεις το ποσοστό υγρασίας αν θες συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας στο χώρο σου . Δοκίμασε τα και τα 2 και βλέπεις τί σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα .  Άλλωστε είναι υποκειμενική η άνεση μέσα σε ένα χώρο (υγρασία θερμοκρασία) αλλά ταυτόχρονα όλα αυτά τα νούμερα ιδανικών συνθηκών άνεσης όπως  45-55 % υγρασία ή 20-21 βαθμούς θέρμανση για καθιστικό σαλόνι ή 22-23 βαθμούς για το μπάνιο προέκυψαν στον μηχανολογικό κλάδο μελετών ύστερα απο πολλά χρόνια στατιστικών μελετών προκειμένου να δημιουργηθούν κάποιες τιμές σημεία αναφοράς άνεσης για την πλειονότητα των ανθρώπων.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Havik είπε

Χαίρομαι που η εμπειρία μας δεν έχει απόκλιση, δεν θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου.

Ολα καλα φιλε Havik!Nα εισαι καλα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το ιδανικό εύρος ποσοστού υγρασίας είναι 45-55 % . Όταν η υγρασία κυμαίνεται μέσα σε αυτό το εύρος έχουμε συνθήκες άνεσης .

Ιδανικά ο κάθε αφυγραντήρας πρέπει να είναι ενεργοποιημένος μονίμως. Αυτό διότι θέλουμε συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας μέσα στον χώρο μας για να έχουμε ιδανικές συνθήκες άνεσης . 
Ίδια λογική και με την θέρμανση . Την θέλουμε ενεργοποιημένη έτσι ώστε ο θερμοστάτης της κεντρικής θερμανσης να ελέγχει μονίμως την επιθυμητή θερμορκασία και να την κρατά σταθερή.

Έτσι και στους αφυγραντήρες . Θέτουμε ένα ποσοστό υγρασίας επιθυμητό και ο αφυγραντήρας ελέγχει μονίμως τα επίπεδα υγρασίας του χώρου. Ενεργοποιείται μόνο όταν διαβάσει αύξηση της υγρασίας και κλείνει όταν σταθεροποιηθεί στο επιθυμητό επίπεδο η υγρασία .

Πέρα απο το ιδανικό κομμάτι που είναι ίδια λογική τόσο στους αφυγραντήρες όσο και στη θέρμανση ή στον κλιματισμό γενικότερα θα μπορούσες όταν είσια σπίτι σου να θέτεις το ποσοστό υγρασίας σε αυτά τα επίπεδα τα ιδανικά (45-55 %) και όταν λείπεις να θέτεις τον αφυγραντήρα στο π.χ 65 %  . Με αυτό το τρόπο επιτυγχάνεις εξοικονόμηση ρεύματος και όταν γυρίσεις σπίτι σου ο αφυγραντήρας θα είναι σε θέση να πιάσει το ιδανικό επίπεδο υγρασίας  (45-55%) γρηγορα. Ίδια λογική και με την κεντρική θέρμανση . 

Το smart απο όσο καταλαβαίνω είναι μαι έξυπνη λειτουργία που συμβάλει στην εξοικονόμηση ενεργείας και ταυτόχρονα δεν κάνει συμβιβασμούς με τις ιδανικές συνθήκες ποσοστού υγρασίας.
Για μένα είτε να το βάζεις στο smart όταν είσαι σπίτι σου είτε χειροκίνητα να ρυθμίζεις το ποσοστό υγρασίας αν θες συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας στο χώρο σου . Δοκίμασε τα και τα 2 και βλέπεις τί σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα .  Άλλωστε είναι υποκειμενική η άνεση μέσα σε ένα χώρο (υγρασία θερμοκρασία) αλλά ταυτόχρονα όλα αυτά τα νούμερα ιδανικών συνθηκών άνεσης όπως  45-55 % υγρασία ή 20-21 βαθμούς θέρμανση για καθιστικό σαλόνι ή 22-23 βαθμούς για το μπάνιο προέκυψαν στον μηχανολογικό κλάδο μελετών ύστερα απο πολλά χρόνια στατιστικών μελετών προκειμένου να δημιουργηθούν κάποιες τιμές σημεία αναφοράς άνεσης για την πλειονότητα των ανθρώπων.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ναι, το smart κάνει αυτό που λες. Κρατάει την υγρασία μεταξύ 45% με 55% ανάλογα την θερμοκρασία. Απλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να το έχω ανοιχτό 24/7 :D

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πόσο εύκολα αλλάζει η υγρασία σε ένα δωμάτιο; Δηλαδή έστω ότι ο αφυγραντηρας το πήγε στο 50%. Αν τον κλείσω και με κλειστές τις πόρτες του δωματίου πόσο εύκολα μεταβάλλεται αυτό το ποσοστό; Γίνετε τόσο εύκολα μεταβολή για να δικαιολογεί την συνεχή λειτουργία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...