Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την όλη παρέα και έρχομαι κι εγώ με τη σειρά μου με μερικές ερωτήσεις για αφυγραντηρες. Στο σπίτι που μένω έχει υγρασία που κυμαίνεται από 80%εως 65%. Πιστεύω ότι η χρήση αφυγραντηρα είναι επιβεβλημένη. Το θέμα είναι με τη θερμοκρασία του σπιτιού. Στα πολλά κρύα είναι στους 13 βαθμούς ενώ άλλες φορές ανεβαίνει στους 15. Όταν ανάβω ένα παλιό κλιματιστικό που έχω, μπορεί να φτάσει στους 17. Το ερώτημα είναι ζεολιθος ή συμπιεστής? Έχω διαβάσει μέσα από εδώ για την αυξημένη κατανάλωση του ζεολιθου, αλλά τη καλύτερη λειτουργία του σε χαμηλές θερμοκρασίες καθώς και τον συμπιεστή σε θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς. Τι μου προτείνετε? Για ζεολιθο σκεφτόμουν meaco DD8L και για συμπιεστή τον inventor Eva II Pro. Έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά για ζεολιθο και συγκεκριμένα στο ECOAIR DD122 SIMPLE στα 170€. Αξίζει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφυγραντήρα με ιονιστή ή σκετο ιονιστη να παρω καλυτερα? Η μικρη μου έχει ασθμα και μας ειπε ο γιατρος οτι η υγρασια και η σκονη την επιβαρυνουν . Αν καποιος μπορει να προτεινει και μοντελο για σπιτι 110 τμ ας μου πει. 

 

Ειχα θεματα με υγρασια στο σπιτι και περυσι αλλαξα τα αλουμινια γιατι δεν ειχαν καθολου μονωση οποτε καπως βελτιωθηκε η κατασταση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PETROS13 είπε

Και από μένα μια ερώτηση για τον παρακάτω που έχει προσφορά το eshop με 119€.

http://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-bomann-le-1150-p-HAP.001159

Μάρκα που υποστήριξη της είναι σχεδόν ανύπαρκτη . 

Εγώ θα προτιμούσα ένα Inventor Care με 5 χρόνια εγγύηση  ή έναν meaco .

8 ώρες πριν, james9tito είπε

Αφυγραντήρα με ιονιστή ή σκετο ιονιστη να παρω καλυτερα? Η μικρη μου έχει ασθμα και μας ειπε ο γιατρος οτι η υγρασια και η σκονη την επιβαρυνουν . Αν καποιος μπορει να προτεινει και μοντελο για σπιτι 110 τμ ας μου πει. 

Ειχα θεματα με υγρασια στο σπιτι και περυσι αλλαξα τα αλουμινια γιατι δεν ειχαν καθολου μονωση οποτε καπως βελτιωθηκε η κατασταση . 

Κοιτα.. γενικά αφυγραντήρες με ιονιστή και γενικότερα με τεχνολογίες καθαρισμού αέρα υπάρχουν.  Μιας και μιλάμε για θέμα υγείας μιας και η αδερφή μου είχε χρόνιο άσθμα και τα έχω ζήσει (γιατρούς, νοσοκομεία στα έκτακτα, υγραντήρες pulmicort aerolin κ.α ) θα σου πρότεινα να παρεις έναν αφυγραντήρα καθώς και έναν καθαριστή αέρα . Αυτό διότι οι αφυγραντήρες κάνουν καθαρισμό του αέρα όταν δουλεύουν σε λειτουργία αφύγρανσης . Όταν σταματήσουν δεν κάνουν καθαρισμό . Λογικό !

Συμβουλή: Στον καθαριστή αέρα μην τα τσιγκουνευτείς . Παρε κάτι καλό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας juro pro comfort 20L ειναι 2 σε 1. Με hepa κιολας και φιλτρο ανθρακα μαζι. Επισης με πρασινο φως για να ξερεις ποτε καθαρισε ο αερας.

κατι αλλο. Μην παιρνεται 12L με συμπιεστη οτι σπιτι και να εχετε εκτος αν παιρνετε δευτερο. Παρτε απο 16Λ και πανω καλο κανει, λιγοτερος θορυβος και λιγοτερο ρευμα. Παρτε 20Λ

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μάρκα που υποστήριξη της είναι σχεδόν ανύπαρκτη . 

Εγώ θα προτιμούσα ένα Inventor Care με 5 χρόνια εγγύηση  ή έναν meaco .

Κοιτα.. γενικά αφυγραντήρες με ιονιστή και γενικότερα με τεχνολογίες καθαρισμού αέρα υπάρχουν.  Μιας και μιλάμε για θέμα υγείας μιας και η αδερφή μου είχε χρόνιο άσθμα και τα έχω ζήσει (γιατρούς, νοσοκομεία στα έκτακτα, υγραντήρες pulmicort aerolin κ.α ) θα σου πρότεινα να παρεις έναν αφυγραντήρα καθώς και έναν καθαριστή αέρα . Αυτό διότι οι αφυγραντήρες κάνουν καθαρισμό του αέρα όταν δουλεύουν σε λειτουργία αφύγρανσης . Όταν σταματήσουν δεν κάνουν καθαρισμό . Λογικό !

Συμβουλή: Στον καθαριστή αέρα μην τα τσιγκουνευτείς . Παρε κάτι καλό . 

Ok ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πόσο φυσιολογικό θεωρείτε 15% διαφορά υγρασίας σε δύο δωμάτια ;

Είμαι καμιά βδομάδα που την μετράω (μάλιστα πήρα και 2ο θερμόμετρο από φίλο για να το σιγουρέψω), και στο σαλόνι (βόρειο) έχω γύρω στο 55-60% ενώ στο υπνοδωμάτιο (νότιο) είμαι στο 70%

Το σπίτι είναι καινούριο, με μόνωση (τώρα δε ξέρω τι πάχος μόνωσης έχει, αλλά θεωρώ απίθανο να είναι διαφορετικά τα πάχη) 

Χτες το βράδυ που ήταν ξηρός ο καιρός, είχα 61% στο σαλόνι και 70% στο υπνοδωμάτιο άνοιξα μισή ώρα όταν γύρισα σπίτι και έπεσα στα 55 και 60% αντίστοιχα

Το πρωί όμως ενώ στο σαλόνι είχε μείνει το 55% (άναψα βέβαια κάνα τρίωρο τζάκι, αλλά χαλαρά πράματα όχι πολλά ξύλα), το Υ/Δ είχε γυρίσει στο 70%

Μονόδρομος η αγορά αφυγραντήρα ; 

Αλλά αν είναι να δώσω 200 - 250€, καλύτερα να βάζω το κλιματιστικό κάνα 4ώρο τη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά πόσο φυσιολογικό θεωρείτε 15% διαφορά υγρασίας σε δύο δωμάτια ;

Είμαι καμιά βδομάδα που την μετράω (μάλιστα πήρα και 2ο θερμόμετρο από φίλο για να το σιγουρέψω), και στο σαλόνι (βόρειο) έχω γύρω στο 55-60% ενώ στο υπνοδωμάτιο (νότιο) είμαι στο 70%

Το σπίτι είναι καινούριο, με μόνωση (τώρα δε ξέρω τι πάχος μόνωσης έχει, αλλά θεωρώ απίθανο να είναι διαφορετικά τα πάχη) 

Χτες το βράδυ που ήταν ξηρός ο καιρός, είχα 61% στο σαλόνι και 70% στο υπνοδωμάτιο άνοιξα μισή ώρα όταν γύρισα σπίτι και έπεσα στα 55 και 60% αντίστοιχα

Το πρωί όμως ενώ στο σαλόνι είχε μείνει το 55% (άναψα βέβαια κάνα τρίωρο τζάκι, αλλά χαλαρά πράματα όχι πολλά ξύλα), το Υ/Δ είχε γυρίσει στο 70%

Μονόδρομος η αγορά αφυγραντήρα ; 

Αλλά αν είναι να δώσω 200 - 250€, καλύτερα να βάζω το κλιματιστικό κάνα 4ώρο τη μέρα...

Τα υγρόμετρα γενικά που αγοράζουμε από το εμπόριο είναι της πλάκας. Ειδικά όταν συγκρίνεις δύο διαφορετικές μάρκες μπορεί να δεις μεγάλες διαφορές.

Τώρα αν όντως η υγρασία σου δεν ξεπερνάει ποτέ το 70% και δεν έχεις άλλα θέματα με αυτήν, τότε δε χρειάζεσαι αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της πλάκας δεν είναι, αλλά ΟΚ δεν είναι της παρούσης 

Εξάλλου όταν 3 αισθητήρες δείχνουν μια διαφορά της τάξης του 15%, αυτή νομίζω είναι πραγματική - είτε είναι 60 με 75 είτε είναι 57 - 72 

Μέγιστο έχω δει 75% αν θυμάμαι καλά, αλλά προβλήματα υγρασίας σε τοίχους και λοιπά δεν έχω (ευτυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει αφυγραντήρας ζεολίθου, που να έχει και λειτουργία wifi

ή αν βάλω μια πρίζα wifi και έχω τον αφυγραντήρα στο αυτόματο, θα μπορεί να εκκινεί και να λειτουργεί κανονικά;

Στις 3/2/2018 στις 11:46 ΠΜ, mitsoschios είπε

Χαιρετώ την όλη παρέα και έρχομαι κι εγώ με τη σειρά μου με μερικές ερωτήσεις για αφυγραντηρες. Στο σπίτι που μένω έχει υγρασία που κυμαίνεται από 80%εως 65%. Πιστεύω ότι η χρήση αφυγραντηρα είναι επιβεβλημένη. Το θέμα είναι με τη θερμοκρασία του σπιτιού. Στα πολλά κρύα είναι στους 13 βαθμούς ενώ άλλες φορές ανεβαίνει στους 15. Όταν ανάβω ένα παλιό κλιματιστικό που έχω, μπορεί να φτάσει στους 17. Το ερώτημα είναι ζεολιθος ή συμπιεστής? Έχω διαβάσει μέσα από εδώ για την αυξημένη κατανάλωση του ζεολιθου, αλλά τη καλύτερη λειτουργία του σε χαμηλές θερμοκρασίες καθώς και τον συμπιεστή σε θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς. Τι μου προτείνετε? Για ζεολιθο σκεφτόμουν meaco DD8L και για συμπιεστή τον inventor Eva II Pro. Έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά για ζεολιθο και συγκεκριμένα στο ECOAIR DD122 SIMPLE στα 170€. Αξίζει? 

σε χαμηλές θερμοκρασίες κοντά η κάτω των 15 βαθμών, ο ζεολίθου λειτουργεί πολύ πιο αποτελεσματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα από amazon.de τον Inventor Eva II Pro που προτείνετε και έχω μείνει κατευχαριστημένος. Έχει αλλάξει όλο το μικροκλίμα του σπιτιού, σε 5 μέρες έχει βγάλει σχεδόν 20 λίτρα. Η υγρασία έπεσε από το 68% στο 55% (διαμέρισμα ρετιρέ, πλάκα, 82τ.μ.).

Μπορούμε να ζήσουμε σαν άνθρωποι, αντί να κυκλοφορούμε με μπουφάν.

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2018 στις 11:46 ΠΜ, mitsoschios είπε

Χαιρετώ την όλη παρέα και έρχομαι κι εγώ με τη σειρά μου με μερικές ερωτήσεις για αφυγραντηρες. Στο σπίτι που μένω έχει υγρασία που κυμαίνεται από 80%εως 65%. Πιστεύω ότι η χρήση αφυγραντηρα είναι επιβεβλημένη. Το θέμα είναι με τη θερμοκρασία του σπιτιού. Στα πολλά κρύα είναι στους 13 βαθμούς ενώ άλλες φορές ανεβαίνει στους 15. Όταν ανάβω ένα παλιό κλιματιστικό που έχω, μπορεί να φτάσει στους 17. Το ερώτημα είναι ζεολιθος ή συμπιεστής? Έχω διαβάσει μέσα από εδώ για την αυξημένη κατανάλωση του ζεολιθου, αλλά τη καλύτερη λειτουργία του σε χαμηλές θερμοκρασίες καθώς και τον συμπιεστή σε θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς. Τι μου προτείνετε? Για ζεολιθο σκεφτόμουν meaco DD8L και για συμπιεστή τον inventor Eva II Pro. Έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά για ζεολιθο και συγκεκριμένα στο ECOAIR DD122 SIMPLE στα 170€. Αξίζει? 

Τρέχα

Τον Αγόρασα Αθήνα στα 195 πριν κανά δίμηνο, πολύ καλός.

 ECOAIR DD122 SIMPLE και  Meacco DDL8  (έχω και τους 2) είναι ότι καλύτερο σε ζεόλιθο

Ο Ecoair είναι παλιό μοντέλο γι αυτό και φθηνότερο. Του λείπει ο ιονιστής, ψιλοάχρηστος στους αφυγραντήρες, κάνει πολύ περιορισμένη δουλειά.

Μετρημένοι και οι δύο με μηχάνημα ο ecoair καίει 305-550 W,  o Meaco 360 - 640 w

Ο ζεόλιθος παίζει σε όλες τις θερμοκρασίες και κάνει δουλειά, ο συμπιεστής κάτω από 20 βαθμούς περίπου μισοδουλεύει, πέφτει πολύ η απόδοσή του.

Και τους δύο τους έχω μόνιμα συνδεδεμένους με αποχέτευση, αυτόν που έχω σε αποθήκη 80 μ2 στην Αθήνα (ecoair) kai τον επισκέπτομαι πιό ταχτικά, παίζει με θερμοκρασία 17 και κάτω. Φέτος δεν κάνει και κρύο στην Αθήνα.

 

Αφού αγοράσεις, βάλε link για τα 170€  :)

 

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στοιχεια του αφυγραντηρα μπορουμε να τα καθαρισουμε με χημικο οπως κανουμε στο κλιματιστικο..??? αρχιζει και μυριζει.. το φιλτρο δεν το καθαριζω καθε μηνα γιατι φαινεται καθαρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...