Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το Αλουμινιο πιθανον.. Αλλα ειμαι σε νοικι για να το ψαξω περισσοτερο.
Bασικα φωναζω υδραυλικο??

 

Επεξ/σία από DOR1K1N
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DOR1K1N είπε

Bασικα φωναζω υδραυλικο??

Οχι καποιον σοβατζη μπογιατζη ή καποιον που κανει ανακατασκευες  ανακαινησεις κλπ .
Τα εξοδα ειναι του ιδιοκτητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηραμε ενα αφυγραντηρα Juro Pro για το σπιτι. Τον εχω σε κατακορυφη ορθη θεση απο την σιτγμη που τον πηρα για να κατασταλλαξουν τα υγρα οπως λεει και στις οδηγιες. Εχει μεσα στη συσκευασια 2 φιλτρα (ενα ανθρακα και ενα σκονης αν δε κανω λαθος) τα οποια επειδη ειμαι αμπαλος δεν εχω καταλαβει πως αν τα βαλω. Επισης εχει και ενα διαφανο σωληνακι, (σαν αυτα που ρουφας βενζινη) αυτο τι το κανεις

Πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο πριν το θεσω σε λειτουργια μη κανω καμμια ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, therock είπε

Πηραμε ενα αφυγραντηρα Juro Pro για το σπιτι. Τον εχω σε κατακορυφη ορθη θεση απο την σιτγμη που τον πηρα για να κατασταλλαξουν τα υγρα οπως λεει και στις οδηγιες. Εχει μεσα στη συσκευασια 2 φιλτρα (ενα ανθρακα και ενα σκονης αν δε κανω λαθος) τα οποια επειδη ειμαι αμπαλος δεν εχω καταλαβει πως αν τα βαλω. Επισης εχει και ενα διαφανο σωληνακι, (σαν αυτα που ρουφας βενζινη) αυτο τι το κανεις

Πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο πριν το θεσω σε λειτουργια μη κανω καμμια ζημια

Μοντέλο δεν μας λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, therock είπε

διαφανο σωληνακι, (σαν αυτα που ρουφας βενζινη) αυτο τι το κανεις

Για μονιμη συνδεση σε αποχετευση [Συνεχής αποστράγγιση ] .
Για τα φιλτρα διαβασε το manual απο εδω [ https://www.juropro.gr/proionta-html/afygranthres-html/]

παρε μια ιδεα

XmvFzRC.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Πηραμε ενα αφυγραντηρα Juro Pro για το σπιτι. Τον εχω σε κατακορυφη ορθη θεση απο την σιτγμη που τον πηρα για να κατασταλλαξουν τα υγρα οπως λεει και στις οδηγιες. Εχει μεσα στη συσκευασια 2 φιλτρα (ενα ανθρακα και ενα σκονης αν δε κανω λαθος) τα οποια επειδη ειμαι αμπαλος δεν εχω καταλαβει πως αν τα βαλω. Επισης εχει και ενα διαφανο σωληνακι, (σαν αυτα που ρουφας βενζινη) αυτο τι το κανεις

Πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο πριν το θεσω σε λειτουργια μη κανω καμμια ζημια

Το φίλτρο σκόνης (το λευκό δηλ), να είναι το κοντινότερο στο μηχάνημα. Άρα μπαίνει πρώτο.

Το λεπτό φίλτρο άνθρακα περιττεύει αφού δίνουν και το ενισχυμένο μαζί. Αυτό μπαίνει τελευταίο (μετά το λευκό δηλ).

Το σωληνάκι (όπως ήδη προείπαν), είναι για να συνδεθεί με την αποχέτευση (οπότε γλιτώνεις και το συχνό άδειασμα του δοχείου).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25L Diamond ειναι. Το λευκο οπως το λετε το βρισκω ηδη τοποθετημενο απο τη κουτα. Μετα ειναι ενα λεπτο και ενα χοντρο. Εφοσον το προκειται για το ιδιο, προφανως μπαινει το πιο χοντρο, ενισχυμενο οπως το λετε.

Απλα δε βλεπω να μαγκωνεται καπως, οπως αυτο της σκονης που μπαινει κατω απο καποια κλιπσακι. Το χοντρο πιο πολυ ακουμπαει και πλαγιαζει πανω στο καπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για αφυγραντήρα του jumbo

 

Πρόκειται για υπνοδωμάτιο 10τμ.

 

Αξίζει ή θα πετάξω τα λεφτά μου; Κάτι τέτοιο είναι καλύτερο;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, alkis13 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για αφυγραντήρα του jumbo

Πρόκειται για υπνοδωμάτιο 10τμ.

Αξίζει ή θα πετάξω τα λεφτά μου; Κάτι τέτοιο είναι καλύτερο;

Αφυγραντική ικανότητα 0.38 λτ/ώρα και 0.25 λτ/ώρα αντίστοιχα .

Σε καμιά ντουλάπα να το βάλεις μέσα κάτι κάνει .....

Δεν θα το σκεφτόμουν καν για πολλούς λόγους .

Πάρε έναν 10 λτ  ή 12 λτ αφυγραντήρα με συμπιεστή αν έχει ςθερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582468_698107/eos-10-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρας

η με ζεόλιθο άν έχεις κάτω απο 15 βαθμούς :
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/582468_698106/eos-10-lt-me-zeolitho-desiccant.html?o=αφυγραντηρας

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/25/2018 στις 11:31 ΜΜ, therock είπε

25L Diamond ειναι. Το λευκο οπως το λετε το βρισκω ηδη τοποθετημενο απο τη κουτα. Μετα ειναι ενα λεπτο και ενα χοντρο. Εφοσον το προκειται για το ιδιο, προφανως μπαινει το πιο χοντρο, ενισχυμενο οπως το λετε.

Απλα δε βλεπω να μαγκωνεται καπως, οπως αυτο της σκονης που μπαινει κατω απο καποια κλιπσακι. Το χοντρο πιο πολυ ακουμπαει και πλαγιαζει πανω στο καπακι

Όντως δε μαγκώνεται. Έτσι μπαίνει όμως - μην σε ανησυχεί αυτό. Το μηχάνημα είναι πολύ καλό. ;)

Επεξ/σία από seret
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2018 στις 10:51 ΜΜ, seret είπε

Το φίλτρο σκόνης (το λευκό δηλ), να είναι το κοντινότερο στο μηχάνημα. Άρα μπαίνει πρώτο.

Το λεπτό φίλτρο άνθρακα περιττεύει αφού δίνουν και το ενισχυμένο μαζί. Αυτό μπαίνει τελευταίο (μετά το λευκό δηλ).

Τίποτα δεν περισσεύει.

 

diamond.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ότι τα μηχανήματα με ζεολιθο φυσάνε και λίγο πιο ζεστό αέρα από αυτόν του δωματίου.

Ισχύει το ίδιο και για τα μηχανήματα με συμπιεστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/25/2018 στις 8:50 ΜΜ, therock είπε

Πηραμε ενα αφυγραντηρα Juro Pro για το σπιτι. Τον εχω σε κατακορυφη ορθη θεση απο την σιτγμη που τον πηρα για να κατασταλλαξουν τα υγρα οπως λεει και στις οδηγιες. Εχει μεσα στη συσκευασια 2 φιλτρα (ενα ανθρακα και ενα σκονης αν δε κανω λαθος) τα οποια επειδη ειμαι αμπαλος δεν εχω καταλαβει πως αν τα βαλω. Επισης εχει και ενα διαφανο σωληνακι, (σαν αυτα που ρουφας βενζινη) αυτο τι το κανεις

Πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο πριν το θεσω σε λειτουργια μη κανω καμμια ζημια

Εχω ενα rohnson r-9220 και τον αναψα κατευθειαν δεν εκανα αυτο με το κατασταλαγμα των υγρων που ειπες. Εκανα ζημια, ξερει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχω ενα rohnson r-9220 και τον αναψα κατευθειαν δεν εκανα αυτο με το κατασταλαγμα των υγρων που ειπες. Εκανα ζημια, ξερει κανεις;

Εαν δεν τον κουβαλησες ξαπλα οχι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...