Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα ξερω τι ακριβως κανει...αλλα το θεμα ειναι αν κανει δουλεια ταυτοχρονα με την αφυγρανση..

 

Edit: Λοιπον εχει σταματησει εντελως να λειτουργει το μηχανημα ...Αναβουν τα λαμπακια κλπ.

Αυτο σημαινει οτι το δωματιο δεν εχει υγρασια πλεον ;

Επεξ/σία από Thessalonikios200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλός φαίνεται αλλά για μένα έχει ένα βασικό μειονέκτημα:

Δεν κάνει για καλοκαίρι!

Ειδικά σε κλίμα Ελληνικού νησιού όπου η υγρασία χτυπάει 90% και βάλε και σου κάνει το κεφάλι τούμπανο δεν...

Για την Αγγλία μια χαρά είναι για σχεδόν όλο το χρόνο αλλά για Ελληνικό καλοκαίρι με τίποτα.

Και επειδή η αρχή της λειτουργίας του εμπεριέχει και θερμαντικό σώμα που ανεβαζει τη θερμοκρασία 10-12 βαθμ.  C

για το καλοκαίρι με τίποτα δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί.

Εντάξει θα μου πείτε το καλοκαίρι ανάβεις αιρ κοντισιον αλλά μπορει να θέλω μονο αφύγρανση αφού η υπερβολική υγρασία

είναι υπεύθυνη για την δυσφορία που αισθάνεται καποιος το καλοκαιρι σε συνδυασμο με την θερμοκρασια βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή η αρχή της λειτουργίας του εμπεριέχει και θερμαντικό σώμα που ανεβαζει τη θερμοκρασία 10-12 βαθμ.  C

για το καλοκαίρι με τίποτα δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί.

Είσαι κάτοχος ή έτσι φαντάζεσαι; Γιατί όσοι τον έχουν λένε ότι στο δωμάτιο ανεβαίνει έναν με δυο βαθμούς.Αυτό που λες ισχύει μόνο πολύ κοντά στις περσίδες του.Και το καλοκαιρι δεν τον χρειάζεσαι γιατί έχεις το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση/απορία (δέν ξέρω αν έχει καλυφθεί σε προηγούμενες σελίδες):

 

Οι desiccant αφυγραντήρες αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν σάν θετικό οτι βγάζουν αέρα θερμότερο κατα 10 βαθμούς.Αν χρησιμοποιείς πχ τον Meaco ddl8 οταν πάς στο χωρίο τον χειμώνα είναι ταμάμ.

 

Τι γίνεται όμως όταν το πρόβλημα της υγρασίας το έχεις χειμώνα-καλοκαίρι;

Μένω σε ισόγειο διαμέρισμα 55μ2 και το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική,οπότε η χρήση a/c επιβάλετε όσο βρίσκομαι εντός σπιτιού.Μάλιστα σκέφτομαι να αφήνω τον αφυγραντήρα ανοιχτό 24/7 όταν λείπω για διακοπές.Μήπως ένας συμβατικός αφυγραντήρας με κομπέρορα είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τι περιπτώσεις;Με τον desiccant δέν θα κάνω τρύπα στο νερό,απο την άποψη οτι θα δυσχέραινει την λειτουργία του a/c;

 

Ερώτηση/απορία (δέν ξέρω αν έχει καλυφθεί σε προηγούμενες σελίδες):

 

Οι desiccant αφυγραντήρες αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν σάν θετικό οτι βγάζουν αέρα θερμότερο κατα 10 βαθμούς.Αν χρησιμοποιείς πχ τον Meaco ddl8 οταν πάς στο χωρίο τον χειμώνα είναι ταμάμ.

 

Τι γίνεται όμως όταν το πρόβλημα της υγρασίας το έχεις χειμώνα-καλοκαίρι;

Μένω σε ισόγειο διαμέρισμα 55μ2 και το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική,οπότε η χρήση a/c επιβάλετε όσο βρίσκομαι εντός σπιτιού.Μάλιστα σκέφτομαι να αφήνω τον αφυγραντήρα ανοιχτό 24/7 όταν λείπω για διακοπές.Μήπως ένας συμβατικός αφυγραντήρας με κομπέρορα είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τι περιπτώσεις;Με τον desiccant δέν θα κάνω τρύπα στο νερό,απο την άποψη οτι θα δυσχέραινει την λειτουργία του a/c;

 

Είναι απλό βάζεις το κλιματιστικό στην λειτουργεί αφύγρανσης έτσι έχεις δροσισμό και αφύγρανση μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλός φαίνεται αλλά για μένα έχει ένα βασικό μειονέκτημα:</p>

<p>Δεν κάνει για καλοκαίρι!</p>

<p>Ειδικά σε κλίμα Ελληνικού νησιού όπου η υγρασία χτυπάει 90% και βάλε και σου κάνει το κεφάλι τούμπανο δεν...</p>

<p>Για την Αγγλία μια χαρά είναι για σχεδόν όλο το χρόνο αλλά για Ελληνικό καλοκαίρι με τίποτα.</p>

<p>Και επειδή η αρχή της λειτουργίας του εμπεριέχει και θερμαντικό σώμα που ανεβαζει τη θερμοκρασία 10-12 βαθμ.  C</p>

<p>για το καλοκαίρι με τίποτα δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί.</p>

<p>Εντάξει θα μου πείτε το καλοκαίρι ανάβεις αιρ κοντισιον αλλά μπορει να θέλω μονο αφύγρανση αφού η υπερβολική υγρασία</p>

<p>είναι υπεύθυνη για την δυσφορία που αισθάνεται καποιος το καλοκαιρι σε συνδυασμο με την θερμοκρασια βεβαια.</p>

 

Καλοκαίρι γιατί να μην δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν είναι να δώσω 400.... Καλύτερα να έχω υγρασία...

Θα τον βάλω να στραγγίξει καλά το σπίτι και μετά θα πάρω υγρόμετρο.

Μόλις βλέπω να ανεβάζει θα τον ανάβω. Σήμερα τον έχω στο παιδικό δωμάτιο στη χαμηλή σκάλα, ανάβω και τον atlantic στους 19 γιατί το πρωί θέλω να δω αν θα μυρίζει το δωμάτιο.

 

Ρε παιδιά μια ερώτηση, τον ιονιστη να τον ανάβω ή δεν έχει νόημα ;

Αυτά τα λεφτά θα τα δώσεις μόνο αν στο σπίτι σου έχεις πισίνα, στο δικό μου σπίτι δουλεύει 2-3 ώρες το 24ωρο, οπότε έχουμε 0,65kwh επί 3 ώρες την ημέρα 1,95kwh επί 120 ημέρες 234kwh επί 0,097 ευρώ η kwh πληρώνω 22,7 ευρώ το τετράμηνο.

Αυτά που σου λέω τα έχω μετρημένα όλα τα άλλα είναι κουκουρούκου.

Καλοκαίρι γιατί να μην δουλεύει;

Άν σε ενοχλεί η ζέστη που βγάζει........!

http://www.money-money.gr/news/ipologiste-moni-sas-posa-tha-plironete-sti-dei/276

 

700wattΧ24ώρες=16800 = 16,κιλοβατώρες την μέρα!!!!

16,8Χ30= 504 κιλοβατώρες τον μήνα!!!!

 

504Χ4= 2016KW το τετράμηνο!!!! Περίπου 400ευρώ το τετράμηνο αν καίει 24ώρο και συνέχεια.

 

Και επειδή η κιλοβατώρα ανεβαίνει κλιμακωτά στην ΔΕΗ μπορεί να ανέβει και άλλο ο λογαριασμός.

Αυτά τα λεφτά θα τα δώσεις μόνο αν στο σπίτι σου έχεις πισίνα, στο δικό μου σπίτι δουλεύει 2-3 ώρες το 24ωρο, οπότε έχουμε 0,65kwh επί 3 ώρες την ημέρα 1,95kwh επί 120 ημέρες 234kwh επί 0,097 ευρώ η kwh πληρώνω 22,7 ευρώ το τετράμηνο.

Αυτά που σου λέω τα έχω μετρημένα όλα τα άλλα είναι κουκουρούκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά αν είναι να δώσω 400.... Καλύτερα να έχω υγρασία...

Θα τον βάλω να στραγγίξει καλά το σπίτι και μετά θα πάρω υγρόμετρο.

Μόλις βλέπω να ανεβάζει θα τον ανάβω. Σήμερα τον έχω στο παιδικό δωμάτιο στη χαμηλή σκάλα, ανάβω και τον atlantic στους 19 γιατί το πρωί θέλω να δω αν θα μυρίζει το δωμάτιο.

 

Ρε παιδιά μια ερώτηση, τον ιονιστη να τον ανάβω ή δεν έχει νόημα ;

Αυτά τα λεφτά θα τα δώσεις μόνο αν στο σπίτι σου έχεις πισίνα, στο δικό μου σπίτι δουλεύει 2-3 ώρες το 24ωρο, οπότε έχουμε 0,65kwh επί 3 ώρες την ημέρα 1,95kwh επί 120 ημέρες 234kwh επί 0,097 ευρώ η kwh πληρώνω 22,7 ευρώ το τετράμηνο.

Αυτά που σου λέω τα έχω μετρημένα όλα τα άλλα είναι κουκουρούκου.

Καλοκαίρι γιατί να μην δουλεύει;

Άν σε ενοχλεί η ζέστη που βγάζει........!
Είπαμε μένω ρετιρέ... Και το σπίτι έχει μόνωση για τον.... Επίσης βγάζει ζέστη αλλά αν τον βάλεις στο χωλ δεν έχεις πρόβλημα, ανάβεις και το κλίμα και τέλος. Βέβαια θα καιω 2000 βατ περίπου αλλά θα φεύγει η υγρασία. Το πολύ πολύ για καλοκαίρι να πάρω έναν άλλον. Κάποια πρόταση για καλοκαίρι; Εννοείται πιο οικονομική.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λεφτά θα τα δώσεις μόνο αν στο σπίτι σου έχεις πισίνα, στο δικό μου σπίτι δουλεύει 2-3 ώρες το 24ωρο, οπότε έχουμε 0,65kwh επί 3 ώρες την ημέρα 1,95kwh επί 120 ημέρες 234kwh επί 0,097 ευρώ η kwh πληρώνω 22,7 ευρώ το τετράμηνο.

Αυτά που σου λέω τα έχω μετρημένα όλα τα άλλα είναι κουκουρούκου.

Άν σε ενοχλεί η ζέστη που βγάζει........!

Στο σπίτι σου μπορεί να δουλεύει 3 ώρες την ημέρα αλλά θεωρώ δύσκολο να γίνεται το ίδιο και σε σπίτι με έντονο πρόβλημα υγρασίας.

 

Επίσης έχεις βάλει λάθος την τιμή της κιλοβατώρας. Η κιλοβατώρα (με όλα τα κερατιάτικα που της έχουν προσθέσει) κοστίζει από 0,20€ ως 0,24€ ανάλογα το τιμολόγιο που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κάτοχος ή έτσι φαντάζεσαι; Γιατί όσοι τον έχουν λένε ότι στο δωμάτιο ανεβαίνει έναν με δυο βαθμούς.Αυτό που λες ισχύει μόνο πολύ κοντά στις περσίδες του.Και το καλοκαιρι δεν τον χρειάζεσαι γιατί έχεις το κλιματιστικό.

Το εγραψα αυτό που λες φίλε μου για να σε προλαβω αλλα παρόλα αυτα το αναφερεις...

Λοιπον κλιματιστικο έχεις και τον χειμώνα...

Για αλλο λογο παιρνει ο κοσμος αφυγραντηρα.Επειδη ειναι φορητος το παιρνεις σε οποιο δωματιο θελεις (που δεν γινεται αυτο με τα κοινα κλιματιστικα που ειναι σταθερα τοποθετημενα) και επειδη συνηθως ειναι και πιο οικονομικα και στην αποκτηση και στην χρηση και κανουν κατι συγκεκριμενο.

Καλοκαίρι γιατί να μην δουλεύει;

Δεν νομιζω να βγαινει αυτο απο πουθενα απο αυτα που εγραψα οτι δεν δουλευει το καλοκαιρι.

Αυτο που λεω ειναι οταν εχεις 85-90% υγρασια και θερμοκρασιες 30-35 βαθμους τοτε το μονο που δεν θελεις ειναι κατι που θα ζεσταινει κι αλλο τον αερα.Και επαναλαμβανω:Το μηχανημα αυτο μπορει να ειναι Best seller για την Αγγλια ομως το κλιμα εκει και οι θερμοκρασιες κατα την διαρκεια του χρονου δεν εχουν μεγαλη σχεση με αυτα που εχουμε εδω.Κι αναφερθηκα ειδικα για κλιμα σε Ελληνικο νησι με μεγαλες θερμοκρασιες και υγρασια 80-90%.

Ο καθενας πρατει αναλογως τις συνθηκες που διαμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι σου μπορεί να δουλεύει 3 ώρες την ημέρα αλλά θεωρώ δύσκολο να γίνεται το ίδιο και σε σπίτι με έντονο πρόβλημα υγρασίας.

 

Θα δουλεύει τσίτα τα γκάζια για τις πρώτες μέρες. Μετά, όταν ρίξει την υγρασία, απλά θα συντηρεί. Άμα περάσει καιρός με 50% υγρασία ή λιγότερο, θα αρχίσουν να ξεραίνονται και οι τοίχοι, κλπ, οπότε η υγρασία θα ξανανέβει πολύ πιο δύσκολα.

 

Αυτό ισχύει όση υγρασία κι αν έχεις!

 

Όπως είπε κι ένα παλικάρι πιο πάνω, για να δουλεύει 24/7 για κάνα μήνα, πρέπει να μένεις στη σπηλιά του Batman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως δειχνουν τα πραγματα καποιος που εχει σοβαρο προβλημα υγρασιας καλοκαιρι και χειμωνα και θερμαινεται επαρκως ( 16+ ) το σπιτι τον χειμωνα θελει υποχρεωτικα αφυγραντη με συμπιεστη .

Τον κανει και μονιμη εγκατασταση ( με σωληνα αποχετευσης ) και τον ξεχνα οπως κανουν πολλοι συμπατριωτες μας που εχουν εξοχικα σε νησια .

Εαν τωρα δεν εισαι επαρκως θερμενομενος το χειμωνα θελεις και τους 2 ( με συμπιεστη και με ζεολιθο ) και χρηση του καθενα αναλογα με την εποχη .

Δυστηχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχεις βάλει λάθος την τιμή της κιλοβατώρας. Η κιλοβατώρα (με όλα τα κερατιάτικα που της έχουν προσθέσει) κοστίζει από 0,20€ ως 0,24€ ανάλογα το τιμολόγιο που είσαι.

 

H τιμή της είναι 0.09 λεπτά. Τα υπόλοιπα, δήμοι κλπ. μετρούνται αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω για ΕΡΤ-Δήμο αλλά για χρεώσεις της ΔΕΗ  για

- Δίκτυο μεταφοράς

- Δίκτυο διανομής

- Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας

- Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων (με ισχύ από 10.01.2013)

- Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης

που η χρέωση τους είναι ανά κιλοβατώρα.

Και πάνω σε όλα αυτά βάζουν και ΦΠΑ 13%

 

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1XORISXRONO.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε σπίτι 100τμ καινούργιο σπίτι, διπλά κουφώματα και μόνωση και στα πολλά κρύα εμφανίστηκε υγρασία. Θερμανση υπάρχει καλοριφερ. Αποφάσισα να πάρω αφυγραντήρα και από κριτικές κατέληξα σε μάρκα meaco. Είμαι μεταξύ Meaco 20L Platinum και Meaco DD8L. Ποιόν προτέινεται και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...