Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, villasg είπε

Ναι αλλα σου βαζει ιδεες , σκεφτομαι να παρω μια πλαστικια ντουλαπα για να στεγνωνω τα ρουχα

Αν πάρεις πλαστική ντουλάπα, τουλάχιστον να την συνδέσεις με τον αφυγραντήρα στο κάτω μέρος και όχι στο πάνω όπως η morris.

Ο υγρός αέρας είναι βαρύτερος από τον στεγνό και πάει κάτω :P

 

Η αν πάρεις morris, στήσε την ντουλάπα ανάποδα, το πάνω κάτω

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από την πλάκα πάντως, αν πάρεις και βάλεις σε μια ντουλάπα τα ρούχα και πετάξεις μέσα και τον αφυγραντήρα θα στεγνώσουν! Η υγρασία μένει σε μικρό χώρο, ο αφυγραντήρας μπαίνει σε ένα κλειστό "loop" όπου τραβάει αέρα με υγρασία, εξάγει ξερό αέρα... και ταυτόχρονα ο εξερχόμενος αέρας είναι ελαφρά πιο θερμός από τον εισερχόμενο (με βάση το loop σταδιακά ανεβαίνει η θερμοκρασία του ελεγχόμενου αυτού μικρού χώρου).

Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και στη λειτουργία στεγνώματος ρούχων. Σε όσο πιο μικρό δωμάτιο βάλεις τα ρούχα, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα δεις. Αν δε βάλεις και λίγο θέρμανση που βοηθάει τα κομπρεσεράτα μηχανήματα θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην  θηκη ρουχων την πουλαγε πριν καιρο εχτρα η μορις.Αν θυμαμαι 100 ευρω .Αν επαιρνες απο τους πλασιε της στα ηλεκτρομαγαζα καποια μοντελα.Και καλα προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Tην  θηκη ρουχων την πουλαγε πριν καιρο εχτρα η μορις.Αν θυμαμαι 100 ευρω .Αν επαιρνες απο τους πλασιε της στα ηλεκτρομαγαζα καποια μοντελα.Και καλα προσφορα.

Από 50€ ξεκινούσε και ανάλογα με το κατάστημα ως και 70€ (ποσό που θεωρώ υψηλό βέβαια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βαλουμε τα ρουχα διπλωμενα μεσα στην ντουλαπα υγρα; Μαζι με τα στεγνα; Και αφυγραντηρα μαζι; 

Το λετε σοβαρα;

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Από 50€ ξεκινούσε και ανάλογα με το κατάστημα ως και 70€ (ποσό που θεωρώ υψηλό βέβαια).

Χρειαζομαστε συγκεκριμενη μαρκα; Ή παιρνουμε οτι θελουμε;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Να βαλουμε τα ρουχα διπλωμενα μεσα στην ντουλαπα υγρα; Μαζι με τα στεγνα; Και αφυγραντηρα μαζι; 

Το λετε σοβαρα;

 

Για την αρχή λειτουργίας λέμε ρε συ!! Αν πάρεις ένα κιβώτιο τεράστιο από κάποιο ψυγείο πχ, βάλεις μέσα κρεμασμένα ρούχα, βάλεις και τον αφυγραντήρα εκεί μέσα σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων (κοινως όλα στο τέρμα) θα ανακυκλώνει τον αέρα εκεί μέσα και θα στεγνώσει αισθητά γρηγορότερα τα ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To dry mode δεν ξερω αν εχει νοημα, γιατι ετσι κι αλλιως οταν βαλεις ρουχα κοντα, θα παει αυτοματως η υγρασια σου 65+% και  οταν θα στεγνωσουν τα ρουχα φτανει 55% καπου. Αρα δεν μπαινει καθολου κοφτης,..

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  παιδιά,  ξερει κανεις τι γίνεται με τον inventor rise 2 και ειναι σε έλλειψη παντου; Απο ενα καταστημα μου ειπαν οτι ισως βγει καινουργιο μοντελο. 

Απο τα κεντρικα της Inventor μου ειπαν οτι δεν έχουν καποια ενημερωση για το αν θ' αλλαξει(υπαρχει η πιθανότητα μου ειπαν) ή το ποτε θα ξαναφερουν κομματια απο το τωρινο μοντελο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν δύο μέρες παρέλαβα τον Ecoair DD1 simple, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, φαίνετε καλή κατασκευή, όχι ψεύτικος, δεν έχει πολλά φρου φρου, ένα «υγροστάτη» και μικροβιοκτόνο φίλτρο, αυτά που σίγουρα ήθελα δηλαδή, δεν με ενδιέφερε ούτε ιονιστης ούτε κάτι άλλο, έχει επιλογή να βάλεις και σωλήνα αν θέλει κάποιος, εγώ απλά ήθελα μια καλή συσκευή με όσο πιο μικρό κόστος γίνετε, μου πήγε ~160€ με μεταφορικά,  στη μικρή σκάλα καίει σύμφωνα με τα spec 300w, δεν έχω δυνατότητα να το μετρήσω, δεν είναι τόσο αθόρυβος όσο νόμιζα, ακούγετε λίγο περισσότερο από τα ανεμιστήρα του pc, λιγότερο από την μικρή σκάλα ενός αποροφητήρα και πάλι για μένα που έχω συνηθίσει να κοιμάμαι σε απόλυτη ησυχία θα με ενοχλούσε, τον πήρα για το σπίτι των γωνιών μου που έχει πρόβλημα η κουζίνα, η υγρασία έπεσε κοντά στο 50%, πριν ήταν ~80% με μερικές φορές να έχω δει και 94% !!! στο 24ωρο θα δουλεύει κάνα 6ωρο σίγουρα και βγάζει περίπου 2 λίτρα, η θερμοκρασία κυμαίνετε από 16 έως 20 βαθμούς, λένε ότι οι ζεόλιθου ανεβάζουν την θερμοκρασία, σε ένα θερμαινόμενο μικρό ~20 τετραγωνικά χώρο άντε να τον ανεβάζουν 1 -1.5 βαθμό κελσίου, βασικά είναι σαν να έχετε ένα μικρό αερόθερμο των 300w, την συσκευή δεν την κλείνω σχεδόν ποτέ, είναι μόνιμα σε μεσαία ρύθμιση υγρασίας και ανοιγοκλείνει μόνη της όταν ανέβει η υγρασία, το κλείνουν μόνο όταν είναι να τηγανίσουν που μετά θα αερίσουν τον χώρο και για να μην πάρει και τηγανίλα, αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι στο βύσμα (uk) πάνω έχει ασφάλεια, το αρνητικό είναι ότι έχει μια ελαφριά μυρωδιά ακόμα, την πρώτη μέρα τις πρώτες 2 ώρες ήταν πολύ έντονη.

Spoiler

20180122_134845.jpg

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θελω την βοηθεια σας.

Υπνοδωματιο 15-20τμ μαζεύει μουχλα-υγρασία,περιφερειακά των κουφωμάτων και σε μια γωνία μεταξύ ταβανι-τοίχων. 

Επειδή δεν έχω ιδεα απο αφυγραντηρες,μπορειτε να με βοηθήσετε τι χαρακτηριστικα κοιτάμε και τι αλλο χρειαζεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

Θελω την βοηθεια σας.

Υπνοδωματιο 15-20τμ μαζεύει μουχλα-υγρασία,περιφερειακά των κουφωμάτων και σε μια γωνία μεταξύ ταβανι-τοίχων. 

Επειδή δεν έχω ιδεα απο αφυγραντηρες,μπορειτε να με βοηθήσετε τι χαρακτηριστικα κοιτάμε και τι αλλο χρειαζεται? 

Πρωτα  πρεπει να βρεις απο που μπαζει και να το επισκευσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...