Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, mclein είπε

εγω τον χρειαζομαι για το μπανιο κ το υπνοδωματιο. 

το υπολοιπο σπιτι δεν εχει θεματα.

δυο μερες που τον εχω δουλεψει, ειναι καλη η ανταποκριση που εχω. κυριως στο ξυπνημα που ηταν το ζητουμενο μου.

μυρωδια ειχαμε νιωσει την 1η ωρα.

θορυβο κανει αρκετο.

οταν πεφτουμε για υπνο, το ρυθμιζω στο low γιατι αλλιως ενοχλει.

κατοσταρι διαμμερισμα δε νομιζω να καλυπτει. μου φαινεται υπερβολη να πιασει ολα τα δωματια. 70-80 τμ νομιζω ειναι ιδανικος.

αν υπηρχε θερμανση στο σπιτι θα αγοραζα inventor eva ii 20lt

Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα υγρασία κτλ.... απλά επειδή η κεντρική θέρμανση δεν λειτουργεί έλεγα να αγοράσω αφυγραντήρα ...

Θέρμανση κυρίως με κλιματιστικά.... και αυτές τις μέρες απλώνουμε και τα ρούχα εντός σπιτιού...

Σκοπός μου είναι να τον χρησιμοποιώ περιστασιακά καθώς μερικές φορές αισθάνεσαι την "παγωμάρα" στο σπίτι... 

Έχω παραγγείλει και έναν μετρητή υγρασίας / θερμοκρασίας και αναλόγως θα δω... 

Προτιμώ ζεόλιθο λόγω του ότι θα βγάζει και λίγο ζέστη, είναι πιο ελαφρύ το μηχάνημα, δεν έχει συμπιεστή οπότε από βλάβες δεν ... και λόγω design....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να πάρω αφυγραντήρα για το διαμέρισμα μου, παρουσίασε ξαφνικά μουχλα και υγρασία το ένα δωμάτιο το μεγάλο και είδαμε οτι και στο δεύτερο δωμάτιο σε μια γωνία εχει εμφανιστεί λιγη μουχλα.

Το διαμέρισμα ειναι στον Πρώτο οροφο, 100 τετραγωνικά και η θερμοκρασία κινειται στους 15-20 ή περισσότερο θα ελεγα 17-20.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stathisp23 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να πάρω αφυγραντήρα για το διαμέρισμα μου, παρουσίασε ξαφνικά μουχλα και υγρασία το ένα δωμάτιο το μεγάλο και είδαμε οτι και στο δεύτερο δωμάτιο σε μια γωνία εχει εμφανιστεί λιγη μουχλα.

Το διαμέρισμα ειναι στον Πρώτο οροφο, 100 τετραγωνικά και η θερμοκρασία κινειται στους 15-20 ή περισσότερο θα ελεγα 17-20.

Για διάβασε εδώ...

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/epilogi-afygrantira-ana-tetragwnika-spitiou

https://www.skroutz.gr/guides/61.Pos-na-epilexo-ton-katallilo-afygrantira-gia-tin-ygrasia-sto-spiti-mou.html

 

2 ώρες πριν, mclein είπε

εγω τον χρειαζομαι για το μπανιο κ το υπνοδωματιο. 

το υπολοιπο σπιτι δεν εχει θεματα.

δυο μερες που τον εχω δουλεψει, ειναι καλη η ανταποκριση που εχω. κυριως στο ξυπνημα που ηταν το ζητουμενο μου.

μυρωδια ειχαμε νιωσει την 1η ωρα.

θορυβο κανει αρκετο.

οταν πεφτουμε για υπνο, το ρυθμιζω στο low γιατι αλλιως ενοχλει.

κατοσταρι διαμμερισμα δε νομιζω να καλυπτει. μου φαινεται υπερβολη να πιασει ολα τα δωματια. 70-80 τμ νομιζω ειναι ιδανικος.

αν υπηρχε θερμανση στο σπιτι θα αγοραζα inventor eva ii 20lt

P.S. Τελικά από το παραπάνω link ο Inventor Rise R2-ION8L μπορεί να μπει σε χώρο μέχρι 100m3.... 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, webparts είπε

Το νερο του αφυγραντηρα που μπορω να το χρησιμοποιησω,περαν του αυτοκινητου και του σιδερου σιδερωματος;

Ποτισμα σε οξυφυτα ( γαρδενιες καμελιες κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν είχα διανοηθεί ότι θα γράψω στο τμήμα του αφηγραντηρα ποτέ.. Anyway

Ζω με την κοπέλα μου Γερμανία σε γωνιακό διαμέρισμα και χτες που καθάριζε είπε να καθαρίσει πίσω από το σύνθετο της τηλεόρασης και βρήκε λίγο μούχλα και υγρό τοίχο σε ένα σημείο.

Αυτός ο τοίχος είναι ο μοναδικός που εκτίθεται σε όλες τις καιρικές συνθήκες και για να έχει μόνο σε ένα σημείο του τοίχου υγρασία κάπου θα μπάζει ο τοίχος νερά ; Η κάνω λάθος;

Η κοπέλα μου πρότεινε αφυγραντήρα και εγώ να ενημερώσουμε πρώτα τον ιδιοκτήτη να βάλει τεχνικό να τσεκάρει τον εξωτερικό τοίχο αν "μπάζει" και ας είναι καινούργια σχετικά η πολυκατοικία (10ετιας..).

Σήμερα που γύρισα το απόγευμα από την δουλειά βρήκα αφυγραντήρα σπίτι..Ω ναι!Δεν ακούει..έκανε το δικό της..

Τον έβαλε στην μεσαία λειτουργία (δύο σταγόνες) χωρίς να ξέρουμε τι υγρασία έχουμε στο σπίτι και δεν ξέρω αν τον χρειαζόμαστε

Το μοντέλο είναι delonghi tasciugo ariadry multi (το dex16 μου είπε..τον καλύτερο πήρα μου είπε..)

Στο σπίτι έχουμε μονίμως πάνω από 20° και το σαλόνι που τον "κοτσαρε" γύρω στα 30 τετραγωνικά

Τι να προσέχω;

Πως να τον δουλεύω;

Καεί; Αν ναι πόσο;

Από ότι κατάλαβα, δύο τρείς σελίδες που διάβασα, πρέπει να αγοράσω μετρητή υγρασίας, σωστά;

Κλείνει μόνος του;

Πρέπει να τον έχω έννοια στο κεφάλι Τώρα;

Ρε που μπλέξαμε..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2018 στις 11:04 ΠΜ, IcemanGr71 είπε

Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα υγρασία κτλ.... απλά επειδή η κεντρική θέρμανση δεν λειτουργεί έλεγα να αγοράσω αφυγραντήρα ...

Θέρμανση κυρίως με κλιματιστικά.... και αυτές τις μέρες απλώνουμε και τα ρούχα εντός σπιτιού...

Σκοπός μου είναι να τον χρησιμοποιώ περιστασιακά καθώς μερικές φορές αισθάνεσαι την "παγωμάρα" στο σπίτι... 

Έχω παραγγείλει και έναν μετρητή υγρασίας / θερμοκρασίας και αναλόγως θα δω... 

Προτιμώ ζεόλιθο λόγω του ότι θα βγάζει και λίγο ζέστη, είναι πιο ελαφρύ το μηχάνημα, δεν έχει συμπιεστή οπότε από βλάβες δεν ... και λόγω design....

Αυτός είναι ίδιος με τον rice https://www.skroutz.gr/s/11896912/Puredry-PDD-8L.html

Η ίδια εταιρία έβγαλε και δεκάλιτρο με ψηφιακή οθόνη https://puredryhellas.com/shop/dehumidifier-pdd10l-desiccant-famous-save-energy/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Superuser είπε

Ούτε καν είχα διανοηθεί ότι θα γράψω στο τμήμα του αφηγραντηρα ποτέ.. Anyway

Ζω με την κοπέλα μου Γερμανία σε γωνιακό διαμέρισμα και χτες που καθάριζε είπε να καθαρίσει πίσω από το σύνθετο της τηλεόρασης και βρήκε λίγο μούχλα και υγρό τοίχο σε ένα σημείο.

Αυτός ο τοίχος είναι ο μοναδικός που εκτίθεται σε όλες τις καιρικές συνθήκες και για να έχει μόνο σε ένα σημείο του τοίχου υγρασία κάπου θα μπάζει ο τοίχος νερά ; Η κάνω λάθος;

Η κοπέλα μου πρότεινε αφυγραντήρα και εγώ να ενημερώσουμε πρώτα τον ιδιοκτήτη να βάλει τεχνικό να τσεκάρει τον εξωτερικό τοίχο αν "μπάζει" και ας είναι καινούργια σχετικά η πολυκατοικία (10ετιας..).

Σήμερα που γύρισα το απόγευμα από την δουλειά βρήκα αφυγραντήρα σπίτι..Ω ναι!Δεν ακούει..έκανε το δικό της..

Τον έβαλε στην μεσαία λειτουργία (δύο σταγόνες) χωρίς να ξέρουμε τι υγρασία έχουμε στο σπίτι και δεν ξέρω αν τον χρειαζόμαστε

Το μοντέλο είναι delonghi tasciugo ariadry multi (το dex16 μου είπε..τον καλύτερο πήρα μου είπε..)

Στο σπίτι έχουμε μονίμως πάνω από 20° και το σαλόνι που τον "κοτσαρε" γύρω στα 30 τετραγωνικά

Τι να προσέχω;

Πως να τον δουλεύω;

Καεί; Αν ναι πόσο;

Από ότι κατάλαβα, δύο τρείς σελίδες που διάβασα, πρέπει να αγοράσω μετρητή υγρασίας, σωστά;

Κλείνει μόνος του;

Πρέπει να τον έχω έννοια στο κεφάλι Τώρα;

Ρε που μπλέξαμε..

Στις 2 σταγονες αστο...θυμαμαι ειναι 50% δεν κλεινει μονο του, σταματαει να λειτουργει ο συμπιεστης στο συγκεκριμενο και λριτουργει το φανακι μονο με ελαχιστο ρευμα καπου 30,40w. Αν θυμαμαι καλα ειναι αθορυβο ακομα και στην μεγαλη σκαλα. Δεν καιει ιδιαιτερο ρευμα, δεν χρειαζεται να το ανοιγοκλεινεις μονο αν θες ησυχια. Κανει καθαρισμο αερα οποτε κοβει ο συμπιεστης αλλα οχι ο ανεμιστηρας. Χωρις να το εχω εχεις κανει καλη επιλογη, νομιζω

εχει ενα καλο δυνατο φιλτρο σκονης/τσιγαρου, που θελει αλλαγη ή καθαρισμο σε τακτα χρονικα διαστηματα. Διαβασε manual. 

Ηθελες διερευνηση για υγρασια πριν παρεις αυτο με ενα υδραυλικο. Τεσπα...

μια ερωτηση, ποσο θορυβο κανει στην μεγαλη σκαλα; Στο dry και ποσο στο silent/low

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Andy_K είπε

Αυτός είναι ίδιος με τον rice https://www.skroutz.gr/s/11896912/Puredry-PDD-8L.html

Η ίδια εταιρία έβγαλε και δεκάλιτρο με ψηφιακή οθόνη https://puredryhellas.com/shop/dehumidifier-pdd10l-desiccant-famous-save-energy/

Γιατι τετοια...εμονη με αυτη την εταιρεια αγαπητε; Μιλησα με το service τους και ειναι απαραδεκτοι. Εχασα ενα πρωϊ να ακουω τις μπουρδες τους.

οσο για τα λιτρα, ειναι συναρτηση του ρευματος που καιει. Δεν καιει τα 660 αλλα παραπανω 740watt.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πάντως με ποια λογική οι εισαγωγές αέρα στους αφυγραντήρες είναι στην πλάτη στο πίσω μέρος αντί μπροστά την πρόσοψη. Κάνουν πολύ άβολη την τοποθέτησή τους στο χώρο.

Επεξ/σία από ferongr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος σχεδιαση. Καποιοι αφυγραντηρες τραβανε απ τα πλαγια,οπως ο rohnson R 9220

23 λεπτά πριν, ferongr είπε

Δεν ξέρω πάντως με ποια λογική οι εισαγωγές αέρα στους αφυγραντήρες είναι στην πλάτη στο πίσω μέρος αντί μπροστά την πρόσοψη. Κάνουν πολύ άβολη την τοποθέτησή τους στο χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιζει ρολο ο προσανατολισμος και ο ογκος  του Condenser / συμπυκνωτή , ( οι ψυκτρες που περνα μεσα ο αερας και γινετε η υγροποιηση ) .
Εμενα τραβα απο τα πλαγια και βγαζει  απο πλαγια στην αλλη πλευρα ( Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 ) .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες μέρες είμαι κάτοχος και εγώ ενός inventor eva ii 20L.

Απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου σε σπίτι 95τ.μ. Τώρα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ να δούμε και εκεί το αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από empire21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσο πιο πολλα watt ειναι τοσο περισσοτερο καινε;;; Γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnConstantine είπε

Παιδια οσο πιο πολλα watt ειναι τοσο περισσοτερο καινε;;; Γνωριζει κανεις;

Ναι, οσο πιο,πολλα watt τοσο καινε. Απλα δεν γνωριζουμε την αποδοση, παρα μονο οτι λενε οι εταιρειες. 20λιτρα γραφουν ολοι...μας ενδιαφερει να καινε αλλα να βγαζουν,  οποτε να σταματαει κιολας. Εμενα πχ δεν κοβει ποτε....δουλευει ολη μερα, αρα τι να το κανω;

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...