Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Οταν πας εκει ομως αναβεις θερμανση οποτε, ανεβαζεις θερμοκρασιες. 

Απο 15oC και πανω, πας με συμπιεστη. Απο 15 και κατω πας σε ζεολιθο.

εσυ ζητουσες wifi, δηλαδη θες να κανεις αφυγρανση οταν λειπεις με συνεχη ροη....σωστα; 2) θα χαλας πολυ ρευμα φοβαμαι...αρκετες ωρες το εικοσιτετραωρω 330watt στην μικρη σκαλα δεν ξερω για ποσους μηνες...

Σιγουρεψου οτι εχει wifi αυτος, και χτυπα τον. Γιατι δεν εχω δει καπου, που να τον δινει με wifi.

σκεφτομουν να κάνω αφυγρανση τουλαχιστιν κάποιε ςώρεςπριν πάω στο σπιοτι μεχρι να ανοιξω θέρμανση κλπ κλπ. Γιαυτό σκεφτομουνα το wifi. Αν και υπάρχουν ελάχιτσα μοντέλα. Πιστευεις ότι ειναι προτιμότερο με ζεολιθο για τη συγκεκριμένη περίπτωση ή με συμπιεστη. φαντάζομαι 20 λτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα μερικά από τα τελευταίε post, το νήμα έχει φτάσει στις 226 σελίδες, βαριέμαι να τις διαβάσω όλες…. Θα πω μερικά πράγματα που ίσως βοηθήσουν κάποιον, αρκεί να μην θαφτούν στις επόμενες 200 σελίδες που θα γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

Αφυγραντήρα ΣΊΓΟΥΡΑ θες άμα έχεις μούχλα στο σπίτι, αν έχεις υγρόμετρο και δείχνει συνέχεια πάνω από 70% - 75% τότε είναι πιθανό να χρειαστείς, ελπίζω σαν μέτρηση να μην χάνει πολύ.

Οκ, θες αφυγραντήρα, τι τεχνολογία; Εξαρτάτε από πόσους βαθμούς έχεις στο χώρο που έχει πρόβλημα, αν είναι κάτω από 15 βαθμούς θέλεις σίγουρα με ζεόλιθο (Desiccant), αν είσαι από 15 έως 20 βαθμούς τότε εξαρτάτε από τα ίδια τα μοντέλα, πάνω από 20 βαθμούς με συμπιεστή.

Το πλεονέκτημα του Desiccant είναι ότι έχει σταθερή απόδοση ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του χώρου, βέβαια 7 και 8 λίτρα δεν είναι πολύ, κάνουν σχετικά λιγότερο θόρυβο, πάλι βέβαια εξαρτάτε από το κάθε μοντέλο γιαυτο κοιτάμε τα χαρακτηριστικά,  επίσης θέλουν περισσότερο ρεύμα, στην μεγάλη σκάλα π.χ. 650w και μικρή 330w, είναι πιθανό να αυξήσουν ελαφρά την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο, ανάλογα και τα τετραγωνικά βέβαια, τέλος μερικά κακά μοντέλα έχουν τον ανεμιστήρα να τρέχει συνέχεια ακόμα και αν έχει φτάσει την επιθυμητή υγρασία που έχουμε ορίσει, οπότε προσοχή στο manual.

Από την άλλη αν έχεις πάνω από 20 βαθμούς τότε με συμπιεστή είναι καλύτερα, μεγαλύτερη απόδοση, χαμηλότερη κατανάλωση, το κακό είναι ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία κάτω από τους 20 τόσο πέφτει η απόδοση, κάτω από 15 είναι κακή επιλογή, θα κάνει συχνά defrost και η απόδοση θα έχει πέσει πολύ.

Το πρόβλημα με την απόδοση που αναφέρουν τα διάφορα μοντέλα είναι υπό διαφορετικές συνθήκες, μερικές εταιρίες «κλέβουν» για να παρουσιάζονται σαν πιο καλές ή γενικά ανταγωνιστικές, είναι διαφορετικό να σου λέει ότι μαζεύει 20 λίτρα στους 20 βαθμούς με 60% σχετική υγρασία από ένα άλλο μοντέλο που λέει 20 λίτρα στους 26 βαθμούς με 80% υγρασία, προφανώς το δεύτερο είναι για τα μπάζα!

Αν η θερμοκρασία είναι από 15 έως 20 βαθμούς εδώ είναι τα δύσκολα, ελάχιστες έως καμία εταιρεία δεν δίνει πίνακα με απόδοση ανά θερμοκρασία και υγρασία, σε συνδυασμό με τις εταιρίες που έχουν μετρήσεις κουκουρούκου τότε είναι επιλογή στα τυφλά.

Σημαντικό είναι να έχει φίλτρο, αν είναι HEPA ή αντιμικροβιακό ακόμα καλύτερα, οι κακοί ιονιστές μπορεί να παράγουν όζον μέσα στο δωμάτιο.

Ο πολύ γνωστός Meaco DD8L μαζεύει σε 20 βαθμούς με 60% στην μεγάλη σκάλα 7.5l λίτρα/ μέρα με 650w κατανάλωση, ενώ στην μικρή 3.5 λίτρα ανά μέρα με 330w κατανάλωση, δεν επηρεάζετε από την θερμοκρασία, είτε είναι 5 βαθμοί είτε 25 είναι ίδιο,  όταν φτάσει την υγρασία που θέλουμε κλείνει και ελέγχει ανά κάποια ώρα την υγρασία για 5 ή 10 λεπτά.

 

Ένας άλλος (Meaco 20L) με συμπιεστή μας δίνει αυτό το όμορφο πινακάκι μπορείτε να δείτε πόσο πέφτει η απόδοση με διαφορετικές θερμοκρασίες και 60% vs 80% υγρασία.

Untitled.png.bea4ad8d13d4aa59e9bd2675ef7e107c.png

 

Κάτω από 15 δεν τίθεται θέμα συζήσεις, ούτε πάνω από 20 βαθμούς αλλά ανάμεσα στους 15 με 20 τότε;; το 7.6L γίνετε 4.5L από την άλλη Desiccant είναι σταθερός βέβαια αντί για ~200w θέλει 650w, αν πούμε τελείως αυθαίρετα ότι στους 17 βαθμούς (που δυστυχώς δεν μας δείχνει) θέλει 24 ώρες για να μαζέψει 5,5 λίτρα τότε έχουμε 24ώρες Χ 200W = 4800w σε αντίθεση ο άλλος για να μαζέψει 5,5 λίτρα θέλει 17,6 ώρες, πιο αποδοτικός αλλά με κατανάλωση στην μεγάλη σκάλα 11440w έναντι 4800w, όσο πέφτει η θερμοκρασία τόσο όμως αυξάνετε η σχετική του απόδοση, στους 15 βαθμούς θέλει 15,3 ώρες και καίει 9984w, τότε γιατί να επιλέξω Desiccant αφού καίει τα άντερα του; Γιατί έχεις χαμηλές θερμοκρασίες, γιατί στους υπολογισμούς δεν νομίζω ότι συμπεριλαμβάνετε το defrost του συμπιεστή, γιατί αν μαζεύει πολύ λίγο νερό η συσκευή με συμπιεστή ίσως η απόδοση να μην είναι αρκετή για να ρίξει την υγρασία στο χώρο.

Ο Meaco 20L είναι καλή συσκευή με καλή απόδοση, όπως και η ecoair αλλά άλλες συσκευές τα νούμερα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, είναι σημαντικό να ξέρουμε σε τι συνθήκες έγιναν οι μετρήσεις για την απόδοση που δίνουν, άλλο 20 βαθμοί άλλα 26, άλλο 80% σχετική υγρασία άλλο 60%., προσωπικά αν είχα 60% δεν θα αγόραζα καν αφυγραντιρα, όπως είπα αρχικά είτε αν έχεις πάνω από 70% είτε αν έχεις μούχλα, αν έχεις μούχλα είναι σημαντικό να δεις γιατί έχεις, μήπως το ταβάνι θέλει μόνωση; Μήπως έχει διαρροή κάνα σωλήνας; Δεν αερίζετε αρκετά ο χώρος; Κτλ.

 

edit άλλο παράδειγμα.

11.png.dcadb185c5d5971ec9b323d5bb8ca7ce.png

Edit2 ξέχασα, στην αρχή οποιοσδήποτε αφυγραντήρας θα λειτουργεί συνέχεια, οπότε μην ξεχαστείτε να τον αδειάζετε, αν είναι σε εξοχικό πρέπει να μπορεί να συνδεθεί με αποχέτευση, μετά τον πρώτο καιρό που θα φάει μια φρίκη και θα λειτουργεί συνέχεια, όταν πέσει η υγρασία σε κανονικά επίπεδα δεν χρειάζεται να λειτουργεί στην μεγάλη σκάλα, οπότε μειώνετε η κατανάλωση.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 8
  • Thanks 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συμπιεστης αποδιδει οταν τον συνδιασεις με θερμανση. Οταν κλεισω το κλιματιστικο, αρχιζει να παταει «φρενο» και να ζοριζεται. Οταν ξανανοιξω το κλιματιστικο, αρχιζει παλι να ριχνει υγρασια. O dessicant τραβαει τα διπλα απο ρευμα αλλα ειναι stand alone. Παιζει μεγαλο ρολο αυτο. Επισης τα επιστρεφει σε ζεστο αερα, σε καλη θερμανση, χωρις υγρασια.

Την ανοιξη και το φθινοπωρο, αν καποιος χρειαστει αφυγραντηρα, τοτε ειναι καλυτερος ο συμπιεστης, τοτε που δεν υπαρχει αναγκη σε θερμανση. 

Οσο για αυτα που γραφουν με συμπιεστη, τα στατς κτλ, ειναι ψεμμματα, σε γενικες γραμμες. Πανω απο 7 λιτρα νερο το 24ωρο δεν θα σου βγαλει ο συμπιεστης, τωρα για καλες θερμοκρασιες πανω απο 20ο, τι να πω δεν εχω δοκιμασει.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cac είπε

σκεφτομουν να κάνω αφυγρανση τουλαχιστιν κάποιε ςώρεςπριν πάω στο σπιοτι μεχρι να ανοιξω θέρμανση κλπ κλπ. Γιαυτό σκεφτομουνα το wifi. Αν και υπάρχουν ελάχιτσα μοντέλα. Πιστευεις ότι ειναι προτιμότερο με ζεολιθο για τη συγκεκριμένη περίπτωση ή με συμπιεστη. φαντάζομαι 20 λτ. 

Αν ειναι μηνες κλειστο το σπιτι, θες 48 ωρες πριν αφυγρανση. Αν ειναι βδομαδες, 12 τουλαχιστον. Δεν καθαριζεις με λιγες ωρες.

Dessicant μονο παιρνεις εσυ με τις θερμοκρασιες σου. Και σου ειπα, νομιζω δεν εχεις wifi. Δειξε μου που το ειδες, δεν αναφερεται πουθενα. Ενα παλικαρι που τον εχει ειπε δεν εχει wifi

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit 3  όντως τα νούμερα ποτέ δεν είναι ακριβή 100% και μην ξεχάσετε να δείτε και το θόρυβο, που ακόμα και αυτος είναι μετρημένος σε διαφορετική απόσταση hahaha, κανένας δεν θέλει αεροπλάνο την ώρα που κοιμάται, οπότε διαβάστε προσεκτικά το manual και τα σχόλια.

Γι’αυτο δεν αγοράζω ποτέ τπτ με την μια… είμαι που είμαι ψείρας είναι και αυτοί μαρκετινίστες… άστα να πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τον Inventor Eva II Pro, κυρίως γιατί στεγνώνουμε τα ρούχα μέσα στο σπίτι, και η ατμόσφαιρα γινόταν χάλια.

Τελικά, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Όχι μόνο, σταμάτησε αυτή η χάλια αίσθηση της υγρασίας μαζί με την ζέστη του κλιματιστικού, αλλά και τα ρούχα στεγνώνουν σε χρόνο ρεκόρ.

Αν και το βάζω στην πιο χαμηλή σκάλα, στο 8ωρο μου μαζεύει 3lt.

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sorath είπε

Πήρα τον Inventor Eva II Pro, κυρίως γιατί στεγνώνουμε τα ρούχα μέσα στο σπίτι, και η ατμόσφαιρα γινόταν χάλια.

Τελικά, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Όχι μόνο, σταμάτησε αυτή η χάλια αίσθηση της υγρασίας μαζί με την ζέστη του κλιματιστικού, αλλά και τα ρούχα στεγνώνουν σε χώρο ρεκόρ.

Αν και το βάζω στην πιο χαμηλή σκάλα, στο 8ωρο μου μαζεύει 3lt.

Στην μεγαλη σκαλα ποσο μαζευει οταν βαζεις ρουχα, και καθε ποσες ωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Havik είπε

Διάβασα μερικά από τα τελευταίε post, το νήμα έχει φτάσει στις 226 σελίδες, βαριέμαι να τις διαβάσω όλες…. Θα πω μερικά πράγματα που ίσως βοηθήσουν κάποιον, αρκεί να μην θαφτούν στις επόμενες 200 σελίδες που θα γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

Αφυγραντήρα ΣΊΓΟΥΡΑ θες άμα έχεις μούχλα στο σπίτι, αν έχεις υγρόμετρο και δείχνει συνέχεια πάνω από 70% - 75% τότε είναι πιθανό να χρειαστείς, ελπίζω σαν μέτρηση να μην χάνει πολύ.

Οκ, θες αφυγραντήρα, τι τεχνολογία; Εξαρτάτε από πόσους βαθμούς έχεις στο χώρο που έχει πρόβλημα, αν είναι κάτω από 15 βαθμούς θέλεις σίγουρα με ζεόλιθο (Desiccant), αν είσαι από 15 έως 20 βαθμούς τότε εξαρτάτε από τα ίδια τα μοντέλα, πάνω από 20 βαθμούς με συμπιεστή.

Το πλεονέκτημα του Desiccant είναι ότι έχει σταθερή απόδοση ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του χώρου, βέβαια 7 και 8 λίτρα δεν είναι πολύ, κάνουν σχετικά λιγότερο θόρυβο, πάλι βέβαια εξαρτάτε από το κάθε μοντέλο γιαυτο κοιτάμε τα χαρακτηριστικά,  επίσης θέλουν περισσότερο ρεύμα, στην μεγάλη σκάλα π.χ. 650w και μικρή 330w, είναι πιθανό να αυξήσουν ελαφρά την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο, ανάλογα και τα τετραγωνικά βέβαια, τέλος μερικά κακά μοντέλα έχουν τον ανεμιστήρα να τρέχει συνέχεια ακόμα και αν έχει φτάσει την επιθυμητή υγρασία που έχουμε ορίσει, οπότε προσοχή στο manual.

Από την άλλη αν έχεις πάνω από 20 βαθμούς τότε με συμπιεστή είναι καλύτερα, μεγαλύτερη απόδοση, χαμηλότερη κατανάλωση, το κακό είναι ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία κάτω από τους 20 τόσο πέφτει η απόδοση, κάτω από 15 είναι κακή επιλογή, θα κάνει συχνά defrost και η απόδοση θα έχει πέσει πολύ.

Το πρόβλημα με την απόδοση που αναφέρουν τα διάφορα μοντέλα είναι υπό διαφορετικές συνθήκες, μερικές εταιρίες «κλέβουν» για να παρουσιάζονται σαν πιο καλές ή γενικά ανταγωνιστικές, είναι διαφορετικό να σου λέει ότι μαζεύει 20 λίτρα στους 20 βαθμούς με 60% σχετική υγρασία από ένα άλλο μοντέλο που λέει 20 λίτρα στους 26 βαθμούς με 80% υγρασία, προφανώς το δεύτερο είναι για τα μπάζα!

Αν η θερμοκρασία είναι από 15 έως 20 βαθμούς εδώ είναι τα δύσκολα, ελάχιστες έως καμία εταιρεία δεν δίνει πίνακα με απόδοση ανά θερμοκρασία και υγρασία, σε συνδυασμό με τις εταιρίες που έχουν μετρήσεις κουκουρούκου τότε είναι επιλογή στα τυφλά.

Σημαντικό είναι να έχει φίλτρο, αν είναι HEPA ή αντιμικροβιακό ακόμα καλύτερα, οι κακοί ιονιστές μπορεί να παράγουν όζον μέσα στο δωμάτιο.

Ο πολύ γνωστός Meaco DD8L μαζεύει σε 20 βαθμούς με 60% στην μεγάλη σκάλα 7.5l λίτρα/ μέρα με 650w κατανάλωση, ενώ στην μικρή 3.5 λίτρα ανά μέρα με 330w κατανάλωση, δεν επηρεάζετε από την θερμοκρασία, είτε είναι 5 βαθμοί είτε 25 είναι ίδιο,  όταν φτάσει την υγρασία που θέλουμε κλείνει και ελέγχει ανά κάποια ώρα την υγρασία για 5 ή 10 λεπτά.

Ένας άλλος (Meaco 20L) με συμπιεστή μας δίνει αυτό το όμορφο πινακάκι μπορείτε να δείτε πόσο πέφτει η απόδοση με διαφορετικές θερμοκρασίες και 60% vs 80% υγρασία.

Untitled.png.bea4ad8d13d4aa59e9bd2675ef7e107c.png

Κάτω από 15 δεν τίθεται θέμα συζήσεις, ούτε πάνω από 20 βαθμούς αλλά ανάμεσα στους 15 με 20 τότε;; το 7.6L γίνετε 4.5L από την άλλη Desiccant είναι σταθερός βέβαια αντί για ~200w θέλει 650w, αν πούμε τελείως αυθαίρετα ότι στους 17 βαθμούς (που δυστυχώς δεν μας δείχνει) θέλει 24 ώρες για να μαζέψει 5,5 λίτρα τότε έχουμε 24ώρες Χ 200W = 4800w σε αντίθεση ο άλλος για να μαζέψει 5,5 λίτρα θέλει 17,6 ώρες, πιο αποδοτικός αλλά με κατανάλωση στην μεγάλη σκάλα 11440w έναντι 4800w, όσο πέφτει η θερμοκρασία τόσο όμως αυξάνετε η σχετική του απόδοση, στους 15 βαθμούς θέλει 15,3 ώρες και καίει 9984w, τότε γιατί να επιλέξω Desiccant αφού καίει τα άντερα του; Γιατί έχεις χαμηλές θερμοκρασίες, γιατί στους υπολογισμούς δεν νομίζω ότι συμπεριλαμβάνετε το defrost του συμπιεστή, γιατί αν μαζεύει πολύ λίγο νερό η συσκευή με συμπιεστή ίσως η απόδοση να μην είναι αρκετή για να ρίξει την υγρασία στο χώρο.

Ο Meaco 20L είναι καλή συσκευή με καλή απόδοση, όπως και η ecoair αλλά άλλες συσκευές τα νούμερα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, είναι σημαντικό να ξέρουμε σε τι συνθήκες έγιναν οι μετρήσεις για την απόδοση που δίνουν, άλλο 20 βαθμοί άλλα 26, άλλο 80% σχετική υγρασία άλλο 60%., προσωπικά αν είχα 60% δεν θα αγόραζα καν αφυγραντιρα, όπως είπα αρχικά είτε αν έχεις πάνω από 70% είτε αν έχεις μούχλα, αν έχεις μούχλα είναι σημαντικό να δεις γιατί έχεις, μήπως το ταβάνι θέλει μόνωση; Μήπως έχει διαρροή κάνα σωλήνας; Δεν αερίζετε αρκετά ο χώρος; Κτλ.

edit άλλο παράδειγμα.

11.png.dcadb185c5d5971ec9b323d5bb8ca7ce.png

Edit2 ξέχασα, στην αρχή οποιοσδήποτε αφυγραντήρας θα λειτουργεί συνέχεια, οπότε μην ξεχαστείτε να τον αδειάζετε, αν είναι σε εξοχικό πρέπει να μπορεί να συνδεθεί με αποχέτευση, μετά τον πρώτο καιρό που θα φάει μια φρίκη και θα λειτουργεί συνέχεια, όταν πέσει η υγρασία σε κανονικά επίπεδα δεν χρειάζεται να λειτουργεί στην μεγάλη σκάλα, οπότε μειώνετε η κατανάλωση.

Με σκλάβωσες αληθεια. Σε ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες.Αυτο το comment μακαρι να καρφιτσονοταν. Ειναι κα-τα-το-πι-στι-κο-τα-το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Στην μεγαλη σκαλα ποσο μαζευει οταν βαζεις ρουχα, και καθε ποσες ωρες;

Δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί μου αρκεί η απόδοση που έχει στο χαμηλό. Φαντάζομαι τα 3lt (τόσο χωρά ο κάδος) απλά θα γέμιζε πιο γρήγορα.

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ στο ψάξιμο καθώς στη πολυκατοικία δεν λειτουργεί η κεντρική θέρμανση και χρησιμοποιούμε

τα κλιματιστικά ή θερμοπομπό... τείνω προς inventor αλλά δεν ξέρω με συμπιεστή ή ζεόλιθο....  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα χθες αυτο :

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

αθορυβο δε το λες. στο νορμαλ κ το φαν στο απλο, παλευεται.

οι αλλες επιλογες δεν ειναι για πολλη ωρα & σιγουρα οχι για υπνο !

παραυτα, μεσα σε 8-10 ωρες ειδαμε διαφορα θερμοκρασιας + 1 λιτρο νερο στο δοχειο του.

το καλυτερο ειναι οτι επιτελους ξυπνησαμε με νορμαλ αισθηση στη μυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mclein είπε

αγορασα χθες αυτο :

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

αθορυβο δε το λες. στο νορμαλ κ το φαν στο απλο, παλευεται.

οι αλλες επιλογες δεν ειναι για πολλη ωρα & σιγουρα οχι για υπνο !

παραυτα, μεσα σε 8-10 ωρες ειδαμε διαφορα θερμοκρασιας + 1 λιτρο νερο στο δοχειο του.

το καλυτερο ειναι οτι επιτελους ξυπνησαμε με νορμαλ αισθηση στη μυτη.

Τον συγκεκριμένο σκοπεύω και εγώ να αγοράσω εκτός απροόπτου...

Πήγα Κωτσόβολο να τον δω από κοντά και μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη και σε μερικά μαγαζιά έχουν ένα τελευταίο κομμάτι το οποίο είναι λογικά εκθεσιακό...

Βασικά σκοπεύω να τον αγοράσω από αλλού μέσω skroutz, αλλά εσύ από που τον πήρες? Περίμενες μέρες ή ήταν ετοιμοπαράδοτος???

Τετραγωνικά χώρου????

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mclein είπε

τετραγωνικα συνολο 60.

αγορασα 216 απο το aircon που τωρα τον εχει 228 & πηρα τηλ κ περασα κ παρελαβα.

Τον θέλω για μεγαλύτερο χώρο.... να τον βάλω στο σαλόνι για όλο το σπίτι.... σύνολο τετραγωνικών περίπου 100m3...

Πιστεύεις ότι μπορεί.... γιατί αλλού διαβάζω ότι είναι για 80m3 και αλλού για 100m3...????

Από μυρωδιά??? Φεύγει με τη χρήση???

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον χρειαζομαι για το μπανιο κ το υπνοδωματιο. 

το υπολοιπο σπιτι δεν εχει θεματα.

δυο μερες που τον εχω δουλεψει, ειναι καλη η ανταποκριση που εχω. κυριως στο ξυπνημα που ηταν το ζητουμενο μου.

μυρωδια ειχαμε νιωσει την 1η ωρα.

θορυβο κανει αρκετο.

οταν πεφτουμε για υπνο, το ρυθμιζω στο low γιατι αλλιως ενοχλει.

κατοσταρι διαμμερισμα δε νομιζω να καλυπτει. μου φαινεται υπερβολη να πιασει ολα τα δωματια. 70-80 τμ νομιζω ειναι ιδανικος.

αν υπηρχε θερμανση στο σπιτι θα αγοραζα inventor eva ii 20lt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...