Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mclein είπε

1-2 προτασεις για να καταλαβω που πρεπει να κινηθω ;

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html

 

Αλλα διαβασε προσεκτικα ολο το νημαα α κατανοησεις τι και πως

Εγω θα προτεινα inventor διαβασε και ολα οσα λεει εδω : https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/4/2018 στις 5:36 ΜΜ, cac είπε

Το σπίτι ειναι στον μαραθώνα! Τωρα για παραδειγμα η θερμοκρασία είναι 8 βαθμοί! Εχω βρει wifi με ζεόλιθο αλλα είναι πολύ μικροί (8λτ). Απο όσα εχω διαβάσει χρειάζεται περίπου 20 λτ. ΤΟ ερωτημα  λοιπόν είναι wifi με συμπιεστη ή ζεόλιθος χωρίς wifi. To σπιτι ειναι εξοχικό και δεν μπορεί κάποιος να τον ανοιγοκλείνει. αν δεν εχει wifi θα λειτουργεί μόνο όταν θα είναι κάποιος εκεί? σωστά? 

Φιλε αν εχεις 8 βαθμους μεσα στο σπιτι πας αναγκαστικά σε ζεολιθο. Αν διαβασεις 2-3 σελιδες πριν εχω γραψει μερικες πληροφοριες για το πως κατηγοριοποιουνται οι αφυγραντηρες ζεολιθου και κομπρεσορα. Ο 8 λιτρων ζεολιθου ειναι ιδιας ικανοντητας αφυγρανσης περιπου με εναν 20 λιτρων ζεολιθο για τη περιοδο του χειμωνα σε θερμοκρασιες 10-15 βαθμους αναλογα το μοντελο. Υπαρχουν μοντελα που ζοριζονται κατω απο 15 βαθμους και αλλα κατω απο 10 βαθμους τοσο ωστε να ειναι ικονομικοτερη επιλογη ο ζεολιθος. Εσυ πας αναγκαστικα για εκει και σου ειναι απαραιτητο το wifi ωστε να μπορεις να βλεπεις την υγρασια του σπιτιου, να μπορεις να παρακολουθεις τη σωστη λειτουργια του και για να το σταματας και μερες που ισως δεν εχει πολυ υγρασια. Στη περιπτωση σου θα εβαζα επιθυμητη υγρασια γυρω στο 65% για να μη πληρωσεις πολλα στη δεη. Να ψαξεις να βρεις και τον τροπο λειτουργιας του αφυγραντηρα γιατι πχ σε δικη μου αγορα (inventor eva) ο αφυγραντηρας εχει προβληματα συνεχους παυσης και εκκινησης (υπαρχουν πολλες μαρκες με το ιδιο προβλημα) και ειναι εντελως ακαταλληλη επιλογη για τη χρηση που θες (δες καμια 10αρια σελιδες πισω αναλυτηκη περιγραφη του προβληματος). Πχ σε εμενα αφου ειμαι παντα στο σπιτι κοιταω και τον κλεινω μονος μου αλλα εσυ πρεπει να επιλεξεις καλυτερο μοντελο που θα κανει παυσεις λειτουργιας για αρκετο χρονο. Ποιο μοντελο βρηκες με ζεολιθο και wifi να το κοιταξω και εγω??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ χαλαγες τον κοσμο αν θυμαμαι γιατι ο ζεολιθος delongi εδινε ισοδυναμια με 18Λιτρο με συμπιεστη. Τελικα οι 8 αρηδες ειναι σαν 20λιτροι; Ε τοτε ποια η παραπληροφοριση της delongi dcn65 που μιλουσες σε τοοοοσα ποστ..τα ιδια ερχεσαι και λες κα εσυ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/29/2017 στις 11:53 ΠΜ, Curtis76 είπε

Να σταματησεις να ασχολησε τοτε μη με κανεις να στο ξανα ζητησω.

Τωρα αφου ακομα εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις ποσα λιτρα ειναι ο αφυγραντηρας, το εχεις τερματησει.  Απλα παπαγαλιζεις ποσταροντας λινκ που δε καταλαβαινεις. To site που ποσταρες δε λεει κατι λαθος. Εσυ το μεταφραζεις λαθος και πηγες αμεσως να μου τη πεις επειδη ειπα οτι ειναι 6 λιτρων (γιατι τοσο ειναι) επειδη εχεις προβλημα κατανοησης..

Αλλα ξερω, θα περιμενεις να αλλαξει η σελιδα για να ξεχαστουν τα επιστημονικα σου αρθρα. 

Θα το ποσταρω συνεχεια μεχρι να ζητησεις συγγνωμη μικρε. 

Σου θυμιζω οτι πρεπει να ζητησεις ενα συγγνωμη στο φιλο για τις επιστημονικες αναλυσεις  του delnongi που απο 6 λιτρων τον εκανες 20 αλλα ακομα δεν εχεις καταλαβει τι σου γινεται.Σου εχω πει να μην ξανασχολιασεις μηνυμα μου γιατι απλα δεν αντιλαμβανεσαι. 

Τωρα αν σε τρωει παλι να χαλασουμε το νυμα και να μη μπορει να βρει κανεις τιποτα ωστε να τα ξαναγραφεις οπως θες (παλι λαθος αντιγραφη θα κανεις) δε θα σε βοηθησω.

ετσι για να θυμηθουμε λιγο 

lol

 

 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18 εγραφα και εβαζα λινκ αντιπροσωπειας...δειξε που λεω 20και ζηταω συγνωμη, επισης αποχωρω ταυτοχρονα. Αν δειξεις λινκ ολα αυτα.

επισης πιο πανω λες το ιδιο...ο 8αρης ζεολιθος αντιστοιχει σε 20λιτρο...αρα;

ναι 18 γραφω. Μια σελιδα με 30 ποστ εβαλες. Λινκ του δικου μου ποστ μονο βαλε που λεω οτι ειναι 20λιτρος. Εσυ μου λεγες δεν ειναι 18λιτρος και γελας με την delonghi.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

18 εγραφα και εβαζα λινλ αντιπροσωπειας...δειξε που λεω 20και ζηταω συγνωμη, επισης αποχωρω ταυτοχρονα. Αν δειξεις λινκ ολα αυτα.

επισης πιο πανω λες το ιδιο...ο 8αρης ζεολιθος αντιστοιχει σε 20λιτρο...αρα;

Βαλε οτι λινλ θες. Πριν μου τη πεις παλι, γιατι αυτη τη δουλεια θες να κανεις εσυ εδω κατσε διαβασε να θυμηθεις τη συζητηση. Τωρα αν θες απο τη μερια μου ναι το 6 το εκανες 18 και οχι 20 (ευχομαι να μη τα κανεις αυτα τα μαγικα και σε αλλα). Σου ειπα εγω παλικαρι μου οτι το link ειναι λαθος ή θες να επαναλαμβανομαστε? Εσυ δε καταλαβαινεις τι γραφει το λινκ που εβαλες. Δηλαδη πες μας ποτε θα βγαλει 18 λιτρα ο dnc? Πηγε και αλλο φιλος να στο εξηγησει παλι δε καταλαβαινεις και παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου. Να πας να εξομολογηθεις τεκνον μου.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18 λιτρα εγραφα(και οχι 20 που ειπες) 20γραφεις τωρα λιγο παραπανω για εναν παρομοιο. Για ποιο λογο να πω; Και εσυ το ιδιο λες. Πες εσυ :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

18 λιτρα εγραφα(και οχι 20 που ειπες) 20γραφεις τωρα λιγο παραπανω για εναν παρομοιο. Για ποιο λογο να πω; Και εσυ το ιδιο λες. Πες εσυ :)

Λοιπον Uri Geller τι δε καταλαβες απο αυτα που ειπα να στα ξαναπω. Σου ειπα οκ το 6 το εκανες 18 και οχι 20. Παλι μαγικο ειναι. Εγω σου ειπα οτι ειναι 6 λιτρων και εσυ αμεσως ηθελες να μου τη πεις οτι ειναι 18 λιτρων.  Οκ καλα τα εγραψα τωρα? Πες μας τελικα ποσων λιτρων ειναι και ζητα και συγγνωμη απο τον φιλο που παραλιγο να σε ακουσει. Αν δεν καταλαβαινεις τωρα τις λεξεις ''ισιδυναμο'' ή ''ισαξιο'' δεν μπορω να κανω κατι.  Εσυ ομως ειδες το site του κωστοβολου και μπερδευτηκες οπως θα την εχει πατησει πολυς κοσμος. 

 

Στις 12/28/2017 στις 12:06 ΠΜ, Curtis76 είπε

Zerg δε ξερω τι ζορι τραβας με τη παρτη μου αλλα οπως βλεπεις δε κανω κεφι να ασχοληθω μαζι σου και δε γουσταρω να σχολιαζω τα επιστημονικα σου αρθρα. Ευχαριστω ειπα στο ποστ του mamatereza και μερικες πληροφοριες ακομα, τωρα εσυ εχεις ορεξη για κοντρουλες. Εγω απλα θελω να προβληματιστουν οσοι εχουν ορεξη να διαβασουν το αρθο. 

Εισαι ο εφευρετης της σελιδας meaco και πρωτοεφερες τον desicant delonghi. Τελος. Σε ευχαριστουμε. Εγω τη διαβαζω εδω και 2 χρονια αλλα δεν εχω προβλημα να πατησω και στο δικο σου λινκ.

Ο delnoghi ειναι 520 watt γιατι ειναι 7 (6 τελικα)και οχι 8 λιτρων. Ειναι σαν να σου πω οτι ο meaco ειναι 200Watt (ο 12 λιτρος). Ειναι πιο αδυναμος απο τους αλλους με ζεολιθο. 

Εγω ειπα στον φιλο να αγορασει κομπρεσορα, εσυ ειπες ζεολιθο μετα κομπρεσορα μετα παλι ζεολιθο. Ας ακουσει εσενα. Δε θα κανουμε κοντρες εδω ποιον θα ακουσει. Πληροφοριες δινουμε για να διαβασει και να αποφασισει μονος του και θελω απλα να μας πει τις εντυπωσεις του.

 

Στις 12/28/2017 στις 12:12 ΠΜ, Zerg13 είπε

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

 

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ τον 8dll έχω εδώ και 2 μήνες.

1) σπίτι 80 τμ. Τις πρώτες 3-4 μέρες δούλευε συνέχεια και έβγαζε 2 lt ανα 10ωρο. Το σπίτι τον χειμώνα έβγαζε αρκετή μούχλα σε ένα δωμάτιο.

2) από τότε δεν έχω ξανα ανεβάσει υγρασία άνω του 60%.

3) θόρυβο κάνει αρκετό στην μεγάλη σκάλα αλλά δεν με ενοχλεί προσωπικά.

Επεξ/σία από netmin909
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση τις αναγκες μου: περιπου 70τμ εξοχικό δίπλα στη θάλασσα (μαραθώνας) το μονο που εχω βρει είναι αυτός. Εχετε καποια γνωμη? θα με καλύψει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν πας εκει ομως αναβεις θερμανση οποτε, ανεβαζεις θερμοκρασιες. 

Απο 15oC και πανω, πας με συμπιεστη. Απο 15 και κατω πας σε ζεολιθο.

εσυ ζητουσες wifi, δηλαδη θες να κανεις αφυγρανση οταν λειπεις με συνεχη ροη....σωστα; 2) θα χαλας πολυ ρευμα φοβαμαι...αρκετες ωρες το εικοσιτετραωρω 330watt στην μικρη σκαλα δεν ξερω για ποσους μηνες...

Σιγουρεψου οτι εχει wifi αυτος, και χτυπα τον. Γιατι δεν εχω δει καπου, που να τον δινει με wifi.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω να αγοράσω και εγω ενα αφυγραντηρα και ειμαι αναμεσα στους παρακατω:

1)https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html#specs

2)https://www.skroutz.gr/s/9661636/Juro-Pro-Diamond-16L.html?from=autocomplete&keyphrase=juro+pro+diamond+16lt

3)https://www.skroutz.gr/s/12851054/Rohnson-R-9416.html

υπάρχει καποιος που να εχει καποιον ή να ξερει ποιος απο τους τρεις ειναι ο καλυτερος? Ακομα αν θελέι καποιος να αναφερει καποιον γυρω στα 200e με τον οποιο ειναι ευχαριστημενος ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα. Θέλω να αγοράσω εναν αφρυγραντήρα. Μου ειπε ενας φιλος μου οτι κανει εξαιρετικη δουλεια και του λεω το σπιτι μου ειναι 130τμ με αρκετα δυσκολη διαρρυθμιση. To σπίτι εχει τρελό θεμα απο υγρασία και οταν ρωτησα για μονοση εκτος οτι μου ζητησαν 5.000 ευρω μου ειπανε θελει και θερμομονοση. Δεν ξερω εαν σας βοηθαω στην κατατοπιση....Μπορειτε να μου πειτε εναν καλο αφρυγραντιρα; Απο 250 εως 300 ευρω; Και τι ειναι ο ζεολιθος επισης γτ ειδα μερικους που γρκινιαζαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...