Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Απο οτι καταλαβαινω δε πολυκαιγεσαι στο θεμα οικονομιας. Καποτε ειχε γινει και μια παρομοια αναφορα απο φιλο που το ηθελε για ιδια χρηση. Τοτε ειχα θιξει το θεμα κινδυνου του αφυγραντηρα με ζεολιθο ως προς το να παρει φωτια. Το εψαξα το θεμα οσο μπορουσα δηλαδη, αλλα μαλλον ημουν λαθος γιατι περισσοτερες αναφορες φωτιας βρηκα σε αφυγραντηρες με κομπρεσορα παρα με ζεολιθο (δε μπορεσα να του στειλω μηνυμα του φιλου γιατι το εχασα το ποστ). Αρα σε ενδιαφερει το wifi (απαραιτητο στη περιπτωση σου), δε σε πολυνοιαζει ο θορυβος αφου δεν θα εισαι εκει και θες κατι αξιοπιστο. Τι κρυα κανει εκει που ειναι το σπιτι? Νοτια ή βορεια Ελλαδα?

Δε ξερω αν υπαρχει αφυγραντηρας ζεολιθου με wifi.

Το σπίτι ειναι στον μαραθώνα! Τωρα για παραδειγμα η θερμοκρασία είναι 8 βαθμοί! Εχω βρει wifi με ζεόλιθο αλλα είναι πολύ μικροί (8λτ). Απο όσα εχω διαβάσει χρειάζεται περίπου 20 λτ. ΤΟ ερωτημα  λοιπόν είναι wifi με συμπιεστη ή ζεόλιθος χωρίς wifi. To σπιτι ειναι εξοχικό και δεν μπορεί κάποιος να τον ανοιγοκλείνει. αν δεν εχει wifi θα λειτουργεί μόνο όταν θα είναι κάποιος εκεί? σωστά? 

Επεξ/σία από cac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα έχω τον invetor premium και έχω παρατηρήσει την τελευταία εβδομάδα ότι δεν κατάβαζει καθόλου το επίπεδο υγρασίας δηλαδή σήμερα έλεγε ότι υπάρχει 61% υγρασία,τον είχα δύο ώρες ανοιχτό και πήγε στο 60% τα ίδια αποτελέσματα και το υγρομετρο...

Μπορώ να κάνω κάτι είναι φυσιολογικό 

Παρόλο αυτά νεράκι βγάζει αρκετό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Zerg13 είπε

3-4 διαφορετικοι inventor premium υπαρχουν. Ποσο νερο βγαζει, καθε ποσες ωρες.

Σήμερα το βράδυ που τον είχα με τον χρόνο διακόπτη έβγαλε μισό λίτρο σε ένα τρίωρο,καλά είναι; 

Επεξ/σία από snow22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος inventor premium ειναι ξαναρωτησα πιο,πανω. Οταν υπαρχει αρκετη υγρασια πχ ρουχα θα επρεπε να βγαζει πιο πολυ. Ειναι λιγο, αλλα οχι εξωφρενικα λιγο. Θελουν 12 ωρες να δουλεψουν για δουλεια, μην περιμενεις μαγικα. 2 ωρες δεν φτανουν που λες. 

Για βαλε νωπα ρουχα να δουμε, τραβαει νερο;

τι θερμοκρασια εχεις στο χωρο, ποσο καιρο τον εχεις; Ποσα τμ;

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ποιος inventor premium ειναι ξαναρωτησα πιο,πανω. Οταν υπαρχει αρκετη υγρασια πχ ρουχα θα επρεπε να βγαζει πιο πολυ. Ειναι λιγο, αλλα οχι εξωφρενικα λιγο. Θελουν 12 ωρες να δουλεψουν για δουλεια, μην περιμενεις μαγικα. 2 ωρες δεν φτανουν που λες. 

Για βαλε νωπα ρουχα να δουμε, τραβαει νερο;

τι θερμοκρασια εχεις στο χωρο, ποσο καιρο τον εχεις; Ποσα τμ;

https://www.skroutz.gr/s/10023521/Inventor-Premium-10.html

Δεν μου ρίχνει την υγρασία όταν δεν έχω ανοιχτή θέρμανση δηλαδή στους 20 βαθμούς όταν τον έχω ανοιχτό για κανένα δύο ώρα να την κατεβάσει δύο τις εκατό(χθες που το παρατήρησα από 61 πήγε 59,χωρις θέρμανση υπενθυμίζω)όταν έχω ανοιχτή θέρμανση κατεβαίνει βέβαια πολύ γρήγορα δηλαδή πάει περίπου στο 55%

Καινούριος είναι να τον έχω ένα μηνά δηλαδή 

Πρόσφατα έκατσα και διάβασα τις οδηγίες αργά βέβαια διάβασα ότι την πρώτη φορά έπρεπε να τον έχω σε συνεχόμενη λειτουργία για 24 ώρες κατι που δεν έκανα να τον είχα βάλει για καμιά ωρίτσα πρώτη φορά 

Επίσης δεν κατάλαβα καλά τι να κάνω με το φίλτρο απλά το καθαρίζω; 

Θα χρειαστεί να πάρω κάποτε καινούργιο 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο ή Τρεις μερες συνεχομενα θελει οχι 24 ωρες. Αλλοι μιλανε 5 μερες ή και βδομαδα...Μια χαρα μπαλα παιζει ο αφυγραντηρας σου, για την δυναμη του. Ακομα και για σπιτι 50τμ προτεινω 20Λ ή 6-8 λιτρα ζεολιθο,  για να αποφευγουμε τετοια φαινομενα. Ο μικροτερος που να παιρνει καποιος να ειναι 16Λ. Αυτος που εχεις ειναι για συμπληρωματικος για μαζι αλλον με 20Λ ταυροχρονη λειτουργια, σε κανα μεγαλο σπιτι, 80+τμ. Αγορασες λιγα λιτρα αφυγραντηρα. 

η θερμανση βοηθαει ολους τους αφυγραντηρες με συμπιεστη, δραματικα. Οσο πιο ψηλα τοσο πιο καλα. Γιατι ζεσταινεται ο αερας, βοηθωντας την αφυγρανση. Κατι τετοιο δεν συμβαινει στον ζεολιθο, που ομως τραβαει σχεδον διπλασιο ρευμα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, διαβασα τα περισσοτερα μηνυματα κ εχω μπερδευτει λιγακι.

σπιτι παλαιας κατασκευης, λογικα του 70-80. ανακαινισμενα αλουμινια με θερμομονωση αλλα το υπολοιπο σπιτι σκ@τ@.

ανυπαρξια κεντρικης θερμανσης. υπαρχει μια σομπα σε λειτουργια περιπου 3 με 4 ωρες στο 24ωρο.

συνολικο εμβαδο 65-70τμ. υπνοδωματιο, σαλονι, κουζινα, μπανιο σε τετραγωνη σχεδιαση.

η διαμονη στο χωρο ειναι 10 ωρες κ απ'αυτές οι 6 ειναι ο υπνος.

μεγιστο κοστος 300€. οι επιλογες που εβγαλα διαβαζοντας :

INVENTOR EVA II Pro 16L // INVENTOR R 2 ION 8L // DELONGHI DEX 16 F 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 - 13 βαθμους. Το δωματιο που υφισταται η σομπα ενεργη φτανει τους 18 μαξ.

Το προβλημα δεν ειναι η θερμοκρασια. Η υγρασια του χωρου σκοτωνει τη μεση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω τι παιζει με τους αφυγραντηρες τον χειμωνα; Ποια σπιτια τον χρειαζονται; Ποτε δεν ειχαμε, εμενα σε σπιτια που αναβουν την θερμανση συνηθως καλοριφερ, οχι τρελες στο στυλ αναμενο ολη μερα, απλα 1-2 ωρες την ημερα και τωρα στην κριση 1ωρα οταν εχει κρυο.
Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα με υγρασια, μηπως υπαρχει προβλημα και δεν το βλεπω;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, villasg είπε

Το καταλαβαινω αλλα με 12-13 βαθμους θελεις Ζεολιθου αφυγραντηρα και οχι με συμπιεστη

1-2 προτασεις για να καταλαβω που πρεπει να κινηθω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερά στους τοίχους , μουχλα στις ντουλάπες και στους τοίχους , πεφτουν οι σοβάδες απο το ταβάνι , συμπύκνωση  (νερα) σε παραθυρα και μπαλκονόπορτες όπως στάξιμο νερού ή θαμπάδα στο εσωτερικό γυαλί κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...