Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για ποιο θα πεις εντυπώσεις,πήρες αφυγραντήρα τελικά;

Πήρα τον Inventor Rise 8L. Νομίζω (αν και τον τρέχω μόνο 2 ώρες) ότι αφυγραίνει με μικρότερο ρυθμό από τον Inventor EVA 16L. Πάντως η διαφορά θερμοκρασίας είναι αισθητή, και στην ατμόσφαιρα επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και εγώ να πω τον invertor τον 20litro στα 171 σε προσφορά , να δούμε όταν θα έρθει πως θα τα πάει καθώς έχω ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα.

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/29/2017 στις 9:09 ΜΜ, Zerg13 είπε

Απο θορυβο οι 2 inventor πως πανε; Στην χαμηλη και φουλ σκαλα αντιστοιχα.

Νομίζω πως ο Eva κάνει περισσότερο θόρυβο. Μπορεί στα dB να είναι συγκρίσιμοι αλλά αυτός με ζεόλιθο δεν έχει κομπρεσερ, δεν τρίζει και απλά ακούγεται ένας ανεμιστήρας, είτε στο χαμηλό είτε στο δυνατό. Πάντως παρατήρησα δαφορά στην αίσθηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnythedirector είπε

Που τον βρηκατε σε τοσο χαμηλη τιμη;

Amazon Γερμανίας στα 119 +μεταφορικά 153€ σύνολο και στο ιταλικό κάποιες φορές έχει προσφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2017 στις 6:45 ΜΜ, skouf26 είπε

Τελικά πηρα ξαι εγω τον eva ii pro 20 τον βρήκα στα 153€,δεν μπόρεσα να αντισταθώ...σε κανα 2 βδομάδες λογικα θα τον έχω.

Ε μιλάτε όταν υπάρχει τέτοια προσφορά, για να επωφεληθούν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται. Το να γράφετε ότι υπήρχε προσφορά την οποία δε μοιραστήκατε, είναι τουλάχιστον περιπαικτικό.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Ε μιλάτε όταν υπάρχει τέτοια προσφορά, για να επωφεληθούν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται. Το να γράφετε ότι υπήρχε προσφορά την οποία δε μοιραστήκατε, είναι τουλάχιστον περιπαικτικό.

Απο ότι κατάλαβα βάζουν λίγα κομμάτια γιατί και εγω το τελευταίο πήρα ,ήθελε και ένας φίλος να του πάρω αλλά δεν είχε άλλα ,οπότε περιμένουμε..(πάντως υπάρχει εφαρμογή που σου στέλνει email οταν πιάσει την τιμή που έχεις ορίσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα τα φωτα σας για επιλογη αφυγραντηρα για εξοχικό περίπου 70 τμ δίπλα δίπλα στη θάλασσα ου παραμενει κελιστό πολλές εβδομάδες το χρόνο. Σιγουρα με συστημα αποχέτευσης για να αδειάζει  και σκεφτόμουν για αφυγραντηρα με ζεόλιθο και ίσως με wifi για χειρισμό από απόσταση. Αν μπορείτε καθοδηγηστε με για άμεση αγορα... Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cac είπε

θα ήθελα τα φωτα σας για επιλογη αφυγραντηρα για εξοχικό περίπου 70 τμ δίπλα δίπλα στη θάλασσα ου παραμενει κελιστό πολλές εβδομάδες το χρόνο. Σιγουρα με συστημα αποχέτευσης για να αδειάζει  και σκεφτόμουν για αφυγραντηρα με ζεόλιθο και ίσως με wifi για χειρισμό από απόσταση. Αν μπορείτε καθοδηγηστε με για άμεση αγορα... Ευχαριστω!

Απο οτι καταλαβαινω δε πολυκαιγεσαι στο θεμα οικονομιας. Καποτε ειχε γινει και μια παρομοια αναφορα απο φιλο που το ηθελε για ιδια χρηση. Τοτε ειχα θιξει το θεμα κινδυνου του αφυγραντηρα με ζεολιθο ως προς το να παρει φωτια. Το εψαξα το θεμα οσο μπορουσα δηλαδη, αλλα μαλλον ημουν λαθος γιατι περισσοτερες αναφορες φωτιας βρηκα σε αφυγραντηρες με κομπρεσορα παρα με ζεολιθο (δε μπορεσα να του στειλω μηνυμα του φιλου γιατι το εχασα το ποστ). Αρα σε ενδιαφερει το wifi (απαραιτητο στη περιπτωση σου), δε σε πολυνοιαζει ο θορυβος αφου δεν θα εισαι εκει και θες κατι αξιοπιστο. Τι κρυα κανει εκει που ειναι το σπιτι? Νοτια ή βορεια Ελλαδα?

Δε ξερω αν υπαρχει αφυγραντηρας ζεολιθου με wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2017 στις 11:27 ΠΜ, thunderking είπε

Να πω και εγώ τη γνώμη μου και το παράπονο μου για έναν αφυγραντηρα juro pro conford 20lt με ιονιστη και καλά....

χάλια μαύρα ....

Πέρυσι το Νοέμβριο τον αγόρασα απο επώνυμο Πατρινό κατάστημα

και στο δεύτερο μήνα άρχισε διάφορα τρελά με το υγρασιομετρο και τον ιονιστη να δειχνει κοκκινα 

το πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις και μετά απο ένα μήνα μου τον έδωσαν πίσω οτι και καλα πηγε στη Θερμη στα κεντρικα και αλλαξαν mainboard και αισθητήρα.(πολιτικη της εταιριας ειναι μονο η επισκευη)

Αφού δούλεψε αλλους δυο μηνες καλα μπηκε στο κουτι του για αποθηκευση.

τον Οκτώβρη τον έβαλα πάλι σε λειτουργία και μέσα σε λιγότερο απο  μήνα άρχισε πάλι να δείχνει το υγρασιομετρο άλλα ντάλον μια στο 76% μια στο 65% ανά 5 λεπτα ανεβοκατεβαινε η υγρασία και 10% διάφορα....

ξαναπήγε στο σέρβις για κανα πενθήμερο και μου είπαν οτι δούλευε σωστά αφου έκανε αφυγρανση και αν ήθελα να τον κρατήσουν δυο τρεις μέρες ακόμα να  μου αλλάξουν αισθητήρα πάλι προληπτικά..φυσικά δε δέχτηκα φοβούμενος τις καιρικές συνθήκες και δεν υπήρχε αντικατασταση και τον παρέλαβα πάλι.

Άσε που στο σέρβις μου ειπαν  να τον εχω στο 45% για καλύτερη απόδοση....

ο αφυγραντηρας με το που μπήκε σε λειτουργια δούλευε στο σαλόνι στα 40 τετραγωνικά για 5 ήμερες σερί χωρίς να κόβει ο κομπρεσορας καθόλου και το υγρασιομετρο ειχε κολησει στο 62% υγρασία.

μόνο το βράδυ ανέβαινε που έδειχνε 67% - 74% μιλάμε για πέντε ήμερες που είχε ήλιο και που η εξωτερικη υγρασια ηταν στο 60% και το βραδυ στο 72% - 74%....μετά από συνεννόηση πάλι με το σέρβις στη Πάτρα (ο Τσερμπινος) μου ειπε να το στείλει πάλι στα κεντρικά να το δουν ....από τις 18 του μήνα είμαι χωρίς αφυγραντηρα και ακόμα δεν εχω καμία ενημέρωση απο πουθενά.

Τρεις βλάβες σε 5 μήνες λειτουργίας του ακριβότερου αφυγραντηρα της juro pro και τον ενάμιση μήνα είναι στο σέρβις ....

Απαράδεκτοι γιατι ουτε αντικατασταση κανουν ουτε εχουν σκοπο να τον αντικαταστησουν απο οτι μου ειπε ο εξουσιοδωτημενος τεχνικος στη Πατρα.

Μεχρι και το τελευταιο καλώδιο θα μου αλλάξουν αλλά αφυγραντηρα καινούριο μην περιμένεις μου είπε κατά λέξη.

η τακτική της juro pro είναι μονο επισκευη μεχρι να λειξει η εγγυηση και μετα ξεκιναμε τα μετρητα στα σερβις....

αν και δεν το λενε οταν τον αγοραζεις ουτε υπογραφεις καποιο τετοιο εντυπο οτι ελαβες γνωση .

Απλα οταν ανοιγεις το σφραγησμενο κουτι εχει μεσα οδηγιες και στο γραφουν εκει οτι δεν γίνεται αντικατασταση κλπ κλπ...

Υπ οψιν εχω αγοράσει και στο πατερα μου και σε φιλο μου ιδιο και δουλευουν καλα χωρις προβλημα.

Απλα όσοι είναι να αγοράσουν juro pro και βρεθούν με βλάβη στην εγγύηση

να ξέρουν ότι θα είναι στα σέρβις για μήνες 

και  απλά είναι χαμένοι από χέρι δε γίνεται αντικατασταση... 

τελικά μετά από πολλές κινήσεις και τηλέφωνα και mail δέχτηκαν να μου αντικαταστησουν τον juro pro confort line 20l με καινουριο...

λογο φοβου μη εξυπηρετησης service κλπ κλπ εχω δικαιωμα να παρω και αλλη μαρκα αφυγραντηρα.....

μπορειτε οι πιο εμπειροι στο ειδος να μου προτεινεται καποιον αντιστοίχου ειδους αλλης μαρκας ή

να προτειμισω παλι τον ιδιο καινούριο με καθε επιφυλαξη σε περιπτωση βλαβης?? 

το κατάστημα που τον αγόρασα εχει αυτες τις μαρκες  morris - gree - carrier - delonghi - philco - midea 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...