Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον συμπιεστή μην το σκέφτεσαι καν με τέτοιες θερμοκρασίες,η κατανάλωση προπερσυ ειδικά με πέθανε που τον αναβά πολύ,360 ευρώ εκκαθαριστικός μου ήρθε.Τωρα τον ανάβω μόνο αν ξεπεράσει το 65 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με τον συμπιεστή μην το σκέφτεσαι καν με τέτοιες θερμοκρασίες,η κατανάλωση προπερσυ ειδικά με πέθανε που τον αναβά πολύ,360 ευρώ εκκαθαριστικός μου ήρθε.Τωρα τον ανάβω μόνο αν ξεπεράσει το 65 %

Ρωτάω για το συμπιεστή γιατί η χαμηλότερη θερμοκρασία που χω δει στο σπίτι είναι 14 βαθμοί και αυτή στο ψυχρότερο σημείο. Επομένως παίζω κοντά στο όριο των συμπιεστών/ζεόλιθου. Προτίθεμαι όπως είπα να το χρησιμοποιώ στη χαμηλή κλίμακα, όπου η κατανάλωση είναι διπλή σε σχέση με του συμπιεστή.

 

Ερωτηση: Έχει δουλέψει κανείς με συμπιεστή σε χαμηλές θερμοκρασίες; ΠΧ 13 βαθμούς; Και αν ναι, τι αποτελέσματα; Έτσι, απο περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειδα πρωτη φορα τα χαρακτηριστικα του γελασα παρα πολυ. Νομιζω στου κωτσοβολου τον κοιταζα πριν κατι μηνες. Φοβουνται να γραψουν ποσα λιτρα αφυγρανσης κανει? Ποιος ειναι ο παραδοσιακος αφυγρντηρας 18l/24h? Ειναι ολοι ιοι 18λιτροι ιδιοι? Τεσπα στη πραξη δεν αλλαζει κατι. Είναι 6 λιτρων απλα ντρεπονται να το γραψουν. Ειναι δηλαδη 2 λιτρα λιγοτεροι απο τους αλλους με ζεολιθο (χαοτική διαφορα για ζεολιθο) πχ meaco και inventor που ειναι 8 λιτρων. Επισης επιβεβαιωνουν οτι ενας 20 λιτρος (παραδοσιακος) τα παει καλυτερα μεχρι τους 15 βαθμους. Και οπως γραφει και το link του lexusr450 δεν ειναι αθορυβος (οταν βγει ενας κατω απο 30 db τον αγοραζω αμεσα), και κανει μονο για το γκαραζ οπου αραζω το ιστιοπλοικο μου.

 

  • Despite being quieter than a refrigerant dehumidifier the DNC65 is not a quiet dehumidifier, simply a less noisy one. It is certainly not silent and it is not "whisper quiet". Any such claims are merely "sales talk".
  • The bottom line is that I would choose the DeLonghi DNC65 Dehumidifier for my garage or boat in cold weather but would go for a refrigerant dehumidifier for use in the house./li>
Παντως γενικα ειναι ενα επιθετικο αρθρο, αν και το site αυτο το εχω λαβει υπ οψη μου σε αλλες του κριτικες εδω τα εχει παρει κρανιο ο αρθρογραφος που γενικα ολους τους ζεολιθους τους θεωρει καταλληλους μονο για γκαραζ και βαρκες (τους inventor δε τους εχει στη λιστα, λεγονται αλλιως??) Στο σκρουτζ τα παει καλουτσικα.

 

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

 

Και για να μη μενουν ανακριβιες. Στο site της meaco ο 20l καει209watt στους 15 βαθμους και 80% υγρασια.

Υποθετω παρομοια συμπεριφορα θα εχουν ολες οι μαρκες σχεσης καταναλωσης-θερμοκρασιας.

 

http://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι-2/meaco-20l-platinum-2/

 

Καποιος ειχε ποσταρει και ενα διαγραμμα που φαινεται καλυτερα η αποδοση του.

Υποθετεις για τις αλλες μαρκες...αυτο ειναι και το προβλημα. Οι υποθεσεις.

Οταν βρεις παρομοιο διαγραμμα αλλης εταιριας να το δουμε γιατι η meaco εχει ποιοτικους συμπιεστες, δεν ειναι «ολα τα ιδια».

Ρωτάω για το συμπιεστή γιατί η χαμηλότερη θερμοκρασία που χω δει στο σπίτι είναι 14 βαθμοί και αυτή στο ψυχρότερο σημείο. Επομένως παίζω κοντά στο όριο των συμπιεστών/ζεόλιθου. Προτίθεμαι όπως είπα να το χρησιμοποιώ στη χαμηλή κλίμακα, όπου η κατανάλωση είναι διπλή σε σχέση με του συμπιεστή.

 

Ερωτηση: Έχει δουλέψει κανείς με συμπιεστή σε χαμηλές θερμοκρασίες; ΠΧ 13 βαθμούς; Και αν ναι, τι αποτελέσματα; Έτσι, απο περιέργεια

Και να μην απαντηθει η ερωτηση, αν ειναι να πας σε συμπιεστη πηγαινε σε meaco μια που ειναι η μονη εταιρεια που ταζει αφυγρανση με χαμυλη χρεωση και σε θερμοκρασις κατω απο 15.

Η πιο σωστη ερωτηση δεν ειναι τι καιει αλλα τι βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

μένω σε ένα διαμέρισμα και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη θέρμανση (έχω ανοίξει thread εδώ). Γείτονας μου είπε ότι αγόρασε αφυγραντήρα και είδε την θερμοκρασία να ανεβαίνει κατά 2-3 βαθμούς, ενώ έχουμε την ίδια θέρμανση. Το δικό μου διαμέρισμα 75τμ, υπερυψωμένο ισόγειο, με ΒΔ προσανατολισμό και απο κάτω κλειστό πάρκιγκ, αμόνωτη πλάκα. Το δικό του ακριβώς το ίδιο, στο 1ο όροφο, με ελεύθερη βορινή πλευρά και αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα. Με τη θέρμανση, στα πολύ καλά του, φτάνω θερμοκρασία 18 βαθμούς στο θερμότερο και 16 στο ψυχρότερο σημείο. Υγρασία τώρα...63% μετρημένη με δύο διαφορετικά υγρόμετρα. Πιστεύετε ότι ένας αφυγραντήρας θα έλυνε το πρόβλημα μου; Δεν έχω εμφανή σημεία μούχλας ή υγροποίησης. Το σπίτι είναι ενεργειακής κλάσης Ε, με διπλά τζάμια και αλουμίνια.

Να κατευθυνθώ σε ζεόλιθο (με προτιμότερο τον Inventor Rise) ή με συμπιεστή; Έχω βάλει πλαφόν τα 200 περίπου ευρώ.

Αφού έχει θέρμανση άρα θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς κοίταξε αφυγραντήρα με συμπιεστή απο άποψη απόδοσης και οικονομίας . 

 

Η υγρασία επηρεάζει την αισθητή θερμοκρασία . Π.χ αν έχουμε υψηλή υγρασία στο χώρο μας και σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς να μην νιώθουμε τόσο ζεστά ή και να κρυώνουμε συγκριτικά με την περίπτωση όπου έχουμε φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας και ίδια επίσης θερμοκρασία χώρου .

 

Το παρακάτω site έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με την υγρασία και γενικότερα τις συνθήκες θερμικής άνεσης .

 

http://www.ygrasia.gr/pi972sigmaomicron-sigmaupsilonmubeta940lambdalambdaepsiloniota-omicron-alpha941rhoalphasigmaf-tauomicronupsilon-chi974rhoomicronupsilon.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει θέρμανση άρα θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς κοίταξε αφυγραντήρα με συμπιεστή απο άποψη απόδοσης και οικονομίας . 

 

Η υγρασία επηρεάζει την αισθητή θερμοκρασία . Π.χ αν έχουμε υψηλή υγρασία στο χώρο μας και σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς να μην νιώθουμε τόσο ζεστά ή και να κρυώνουμε συγκριτικά με την περίπτωση όπου έχουμε φυσιολογικά επίπεδα υγρασίας και ίδια επίσης θερμοκρασία χώρου .

 

Το παρακάτω site έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με την υγρασία και γενικότερα τις συνθήκες θερμικής άνεσης .

 

http://www.ygrasia.gr/pi972sigmaomicron-sigmaupsilonmubeta940lambdalambdaepsiloniota-omicron-alpha941rhoalphasigmaf-tauomicronupsilon-chi974rhoomicronupsilon.html

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, επειδή όμως έχω μπερδευτεί αρκετά μεταξύ ζεόλιθου και συμπιεστή, θέλω κάπου να κατασταλάξω. Το θέμα είναι να θερμαίνω και λίγο το χώρο, έστω με την αφαίρεση της υγρασίας. Εϊμαι οριακά από άποψη θερμοκρασιών και αυτό κάνει πιο δύσκολη την απόφαση. Για να καταλάβετε, η θερμοκρασία φτάνει 18 μόνο μετά από κλιματιστικό ή αυτή την υποτυπώδη θέρμανση του 2ωρου. Τα πλακάκια που έχω στο πάτωμα δημιουργουν μια αίσθηση υγρού κρύου, το ίδιο και τα ντουβάρια στη βορινή πλευρά του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη γνώμη μου και το παράπονο μου για έναν αφυγραντηρα juro pro conford 20lt με ιονιστη και καλά....

χάλια μαύρα ....

Πέρυσι το Νοέμβριο τον αγόρασα απο επώνυμο Πατρινό κατάστημα

και στο δεύτερο μήνα άρχισε διάφορα τρελά με το υγρασιομετρο και τον ιονιστη να δειχνει κοκκινα 

το πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις και μετά απο ένα μήνα μου τον έδωσαν πίσω οτι και καλα πηγε στη Θερμη στα κεντρικα και αλλαξαν mainboard και αισθητήρα.(πολιτικη της εταιριας ειναι μονο η επισκευη)

Αφού δούλεψε αλλους δυο μηνες καλα μπηκε στο κουτι του για αποθηκευση.

τον Οκτώβρη τον έβαλα πάλι σε λειτουργία και μέσα σε λιγότερο απο  μήνα άρχισε πάλι να δείχνει το υγρασιομετρο άλλα ντάλον μια στο 76% μια στο 65% ανά 5 λεπτα ανεβοκατεβαινε η υγρασία και 10% διάφορα....

ξαναπήγε στο σέρβις για κανα πενθήμερο και μου είπαν οτι δούλευε σωστά αφου έκανε αφυγρανση και αν ήθελα να τον κρατήσουν δυο τρεις μέρες ακόμα να  μου αλλάξουν αισθητήρα πάλι προληπτικά..φυσικά δε δέχτηκα φοβούμενος τις καιρικές συνθήκες και δεν υπήρχε αντικατασταση και τον παρέλαβα πάλι.

Άσε που στο σέρβις μου ειπαν  να τον εχω στο 45% για καλύτερη απόδοση....

ο αφυγραντηρας με το που μπήκε σε λειτουργια δούλευε στο σαλόνι στα 40 τετραγωνικά για 5 ήμερες σερί χωρίς να κόβει ο κομπρεσορας καθόλου και το υγρασιομετρο ειχε κολησει στο 62% υγρασία.

μόνο το βράδυ ανέβαινε που έδειχνε 67% - 74% μιλάμε για πέντε ήμερες που είχε ήλιο και που η εξωτερικη υγρασια ηταν στο 60% και το βραδυ στο 72% - 74%....μετά από συνεννόηση πάλι με το σέρβις στη Πάτρα (ο Τσερμπινος) μου ειπε να το στείλει πάλι στα κεντρικά να το δουν ....από τις 18 του μήνα είμαι χωρίς αφυγραντηρα και ακόμα δεν εχω καμία ενημέρωση απο πουθενά.

Τρεις βλάβες σε 5 μήνες λειτουργίας του ακριβότερου αφυγραντηρα της juro pro και τον ενάμιση μήνα είναι στο σέρβις ....

Απαράδεκτοι γιατι ουτε αντικατασταση κανουν ουτε εχουν σκοπο να τον αντικαταστησουν απο οτι μου ειπε ο εξουσιοδωτημενος τεχνικος στη Πατρα.

Μεχρι και το τελευταιο καλώδιο θα μου αλλάξουν αλλά αφυγραντηρα καινούριο μην περιμένεις μου είπε κατά λέξη.

η τακτική της juro pro είναι μονο επισκευη μεχρι να λειξει η εγγυηση και μετα ξεκιναμε τα μετρητα στα σερβις....

αν και δεν το λενε οταν τον αγοραζεις ουτε υπογραφεις καποιο τετοιο εντυπο οτι ελαβες γνωση .

Απλα οταν ανοιγεις το σφραγησμενο κουτι εχει μεσα οδηγιες και στο γραφουν εκει οτι δεν γίνεται αντικατασταση κλπ κλπ...

Υπ οψιν εχω αγοράσει και στο πατερα μου και σε φιλο μου ιδιο και δουλευουν καλα χωρις προβλημα.

Απλα όσοι είναι να αγοράσουν juro pro και βρεθούν με βλάβη στην εγγύηση

να ξέρουν ότι θα είναι στα σέρβις για μήνες 

και  απλά είναι χαμένοι από χέρι δε γίνεται αντικατασταση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου zerg εχεις σοβαρο προβλημα και σταματαω να σου γραφω. Εσυ δεν υποθετεις εσυ αλλα διαβαζεις και αλλα καταλαβαινεις. Καθεσαι και προτεινεις 6 λιτρων αφυγραντηρα και τον αναφερεις σαν 18 λιτρων και μου τη λες και απο πανω. Πες ενα συγγνωμη για το λαθος, δε θα παθεις κατι. Σου στελνω λινκ με τιτλο γιατι δε πρεπει να χρησιμοποιουμε χλωρινη και εσυ εβγαλες συμπερασμα οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε. Διαβαζεις πινακες και διαγραμματα με αξονες καταναλωση-λιτρα αφυγρανσης και εχεις ακομα ερωτηση "" Η πιο σωστη ερωτηση δεν ειναι τι καιει αλλα τι βγαζει."". Αν κοιτας μονο τον ενα αξονα δε θα βρεις απαντηση.

Εβαλα το επισημο site της αντιπροσωπειας, και οσα δινει ο κατασκευαστης. Που ειναι το λαθος εδω;

Το link δεν το δες; Δεν ειδες που γραφει delonghi.gr πανω; Προβλημα εχω σιγουρα αλλα ξερεις γιατι; Γιατι ασχολουμε με σενα που εισαι βαρεα περιπτωση

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

Εσυ εδωσες 4 διαφορετικες τιμες. Σε 2 διαφορετικα ποστ. Και χωρις κανενα link. Οσο για αυτα που γραφεις, αλλαντιαλον με αυτα που γραφω. Ουτε για γλωρινη μιλαω, τα ειπαμε πριν 5μερες! Ουτε για την meaco ιστοσελιδα του platinum 20L που τον εχεις κανει μετρο συγκρισης και standar για ολες τις μαρκες....ημαρτον..αντι να συγκρινεις ιδιες μαρκες με ζεολιθο-συμπιεστη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, επειδή όμως έχω μπερδευτεί αρκετά μεταξύ ζεόλιθου και συμπιεστή, θέλω κάπου να κατασταλάξω. Το θέμα είναι να θερμαίνω και λίγο το χώρο, έστω με την αφαίρεση της υγρασίας. Εϊμαι οριακά από άποψη θερμοκρασιών και αυτό κάνει πιο δύσκολη την απόφαση. Για να καταλάβετε, η θερμοκρασία φτάνει 18 μόνο μετά από κλιματιστικό ή αυτή την υποτυπώδη θέρμανση του 2ωρου. Τα πλακάκια που έχω στο πάτωμα δημιουργουν μια αίσθηση υγρού κρύου, το ίδιο και τα ντουβάρια στη βορινή πλευρά του σπιτιού.

 

Εχεις κοινο προβλημα με ολους οσους εχουν θεμα υγρασιας και θερμανσης. Οσοι τυχεροι εχουν λυσει το προβλημα θερμανσης δεν εχουν αμφιβολιες για την επιλογη τους. Εγω αγορασα κλιματιστικο και αφυγραντηρα με κομπρεσορα. Πρεπει να βρεις τροπους πρωτα να μειωσεις τις απωλειες στο σπιτι, κλεινεις χαραμαδες σε πορτες, παραθυρα με καταλληλα αεροστοπ, βαζεις μοκετες,χαλια (εγω δεν εβαλα, μου τη σπανε στη φυλαξη και στις μετακομίσεις) βρισκεις τροπο θερμανσης να παει τουλαχιστον 18 βαθμους (πιο κατω ειναι δυσκολη κατασταση). Μετα κοιτας και την αφυγρανση. Να ξερεις οτι σχεδον ολοι αυτοι οι αφυγραντηρες που πουλανε, αν δε τα σκασεις χοντρα δε θα αντεξουν για πολυ καιρο. Με 200 ευρω ομως σιγουρα θα αγορασεις  χαλια-μοκετες που θα τις χαρεις περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κοινο προβλημα με ολους οσους εχουν θεμα υγρασιας και θερμανσης. Οσοι τυχεροι εχουν λυσει το προβλημα θερμανσης δεν εχουν αμφιβολιες για την επιλογη τους. Εγω αγορασα κλιματιστικο και αφυγραντηρα με κομπρεσορα. Πρεπει να βρεις τροπους πρωτα να μειωσεις τις απωλειες στο σπιτι, κλεινεις χαραμαδες σε πορτες, παραθυρα με καταλληλα αεροστοπ, βαζεις μοκετες,χαλια (εγω δεν εβαλα, μου τη σπανε στη φυλαξη και στις μετακομίσεις) βρισκεις τροπο θερμανσης να παει τουλαχιστον 18 βαθμους (πιο κατω ειναι δυσκολη κατασταση). Μετα κοιτας και την αφυγρανση. Να ξερεις οτι σχεδον ολοι αυτοι οι αφυγραντηρες που πουλανε, αν δε τα σκασεις χοντρα δε θα αντεξουν για πολυ καιρο. Με 200 ευρω ομως σιγουρα θα αγορασεις  χαλια-μοκετες που θα τις χαρεις περισσοτερο.

 

Όλα αυτά τα έχω κάνει και συνεχίζω να τα κάνω. Το σπίτι το χω γεμίσει χαλιά (θα καμαρώνει η μάνα μου :-)). Ξέχασα να πω πως λείπω αρκετές ώρες λόγω δουλειάς, οπότε όταν γυρνάω το σπίτι είναι λίγο ψυγείο. Δυστυχώς θέρμανση μόνο κεντρική και ότι κάνω εγώ με το κλιματιστικό, όταν είμαι φυσικά σπίτι.

Φυσικά η διαφορά στο ρεύμα μεταξύ ενος με κομπρέσορα στο φουλ και ενός με ζεόλιθο στο eco δεν είναι και τραγική, για περίπου 3 ώρες λειτουργίας στην ημέρα.

 

Μια επιπλέον ερώτηση, σκέφτομαι να συνδέσω τον αφυγραντήρα με ζεόλιθο με χρονοδιακόπτη πριζας καθώς δεν διαθέτει timer on παρά μόνο timer off. Αυτό θα είναι εφικτό χωρίς να προκληθεί κάτι στο μηχάνημα λόγω του απότομου κλεισίματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το επισημο site της αντιπροσωπειας, και οσα δινει ο κατασκευαστης. Που ειναι το λαθος εδω;

Το link δεν το δες; Προβλημα εχω σιγουρα αλλα ξερεις γιατι; Γιατι ασχολουμε με σενα.

 

Εσυ εδωσες 4 διαφορετικες τιμες. Σε 2 διαφορετικα ποστ. Και χωρις κανενα link. Οσο για αυτα που γραφεις, αλλαντιαλον με αυτα που γραφω. Ουτε για γλωρινη μιλαω, τα ειπαμε πριν 5μερες! Ουτε για την meaco ιστοσελιδα του platinum 20L που τον εχεις κανει μετρο συγκρισης και standar για ολες τις μαρκες....ημαρτον...παρτε τον απο εδω

 

Να σταματησεις να ασχολησε τοτε μη με κανεις να στο ξανα ζητησω.

Τωρα αφου ακομα εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις ποσα λιτρα ειναι ο αφυγραντηρας, το εχεις τερματησει.  Απλα παπαγαλιζεις ποσταροντας λινκ που δε καταλαβαινεις. To site που ποσταρες δε λεει κατι λαθος. Εσυ το μεταφραζεις λαθος και πηγες αμεσως να μου τη πεις επειδη ειπα οτι ειναι 6 λιτρων (γιατι τοσο ειναι) επειδη εχεις προβλημα κατανοησης..

Αλλα ξερω, θα περιμενεις να αλλαξει η σελιδα για να ξεχαστουν τα επιστημονικα σου αρθρα. 

 

Θα το ποσταρω συνεχεια μεχρι να ζητησεις συγγνωμη μικρε. 

 

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο Γερμανικό site γιατί γράφει μέχρι 16L τη μέρα?

 

Στο Ολλανδικό γιατί γράφει μέχρι 6L τη μέρα?

 

Ασφαλώς το ίδιο μοντέλο AriaDry Light DNC 65..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Γερμανικό site γιατί γράφει μέχρι 16L τη μέρα?

 

Στο Ολλανδικό γιατί γράφει μέχρι 6L τη μέρα?

 

Ασφαλώς το ίδιο μοντέλο AriaDry Light DNC 65..

 

ΟΚ για να το ληξουμε εδω αυτο το θεμα, πρεπει να απαντησουμε στο παρακατω ερωτημα που θα βαλω.

Ο inventor eva 16λιτρων, ποσα λιτρα ειναι?? Αν πω 5λιτρων στους 20 βαθμους ειμαι σωστος? Αν ανοιξω μαγαζι και τον πουλαω ως ινωεντορ eva 5 λιτρων θα λεω ψεματα? Αντε ισως τωρα καποιος στροφαρει λιγακι.

 

Το θεμα ειναι οτι προσπαθουν να παραπλανησουν. Ομοιως και αυτοι που πουλανε στους αφυγραντηρες κομπρεσορα το ιδιο κανουν αν δε διαβασεις πρωτα λιγο. Ο αφυγραντηρας λοιπον για τον οποιο μιλαμε ειναι 6 λιτρων (ή 18λιτρων στους 20 βαθμους αν τον καναμε με κομπρεσορα ή 20 λιτρων στους 15 βαθμους ή μπορουμε να γραφουμε ασταματητα παραδειγματα)  δηλαδη 2 λιτρων λιγοτερος απο τον rise της inventor και τον meaco dd8l. Δηλαδη ειναι πολυ μικρος. 

Τωρα οποιος διαθετει την ελαχιστη λογικη ονοματα δε λεμε, αν το μοντελο ζεολιθου που ειναι 8 λιτρων ειναι οριακα καλυτερο στους 15 και ειναι 8 λιτρων , ας φανταστουμε ο 6 λιτρων που προταθηκε σε πιο θερμοκρασια θα αρχιζει να ειναι οριακα καλυτερος. Ας μη γραφουμε αρλουμπες εδω μεσα πηξαμε. 

Επισης να ξαναπω πως θεωρω οτι καλυτερους συμπιεστες αφυγραντηρων εχει η mitshubishi και οριμενα μοντελα olimpia spledid (ας ψαξει καποιος τη λειτουργια αποψυξης που εχουν και θα καταλαβει γιατι, καποια στιγμη θα κανω και αναφορα σε αυτο οταν βρω και καταλληλο link).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη γνώμη μου και το παράπονο μου για έναν αφυγραντηρα juro pro conford 20lt με ιονιστη και καλά....

χάλια μαύρα ....

Πέρυσι το Νοέμβριο τον αγόρασα απο επώνυμο Πατρινό κατάστημα

και στο δεύτερο μήνα άρχισε διάφορα τρελά με το υγρασιομετρο και τον ιονιστη να δειχνει κοκκινα

το πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις και μετά απο ένα μήνα μου τον έδωσαν πίσω οτι και καλα πηγε στη Θερμη στα κεντρικα και αλλαξαν mainboard και αισθητήρα.(πολιτικη της εταιριας ειναι μονο η επισκευη)

Αφού δούλεψε αλλους δυο μηνες καλα μπηκε στο κουτι του για αποθηκευση.

τον Οκτώβρη τον έβαλα πάλι σε λειτουργία και μέσα σε λιγότερο απο μήνα άρχισε πάλι να δείχνει το υγρασιομετρο άλλα ντάλον μια στο 76% μια στο 65% ανά 5 λεπτα ανεβοκατεβαινε η υγρασία και 10% διάφορα....

ξαναπήγε στο σέρβις για κανα πενθήμερο και μου είπαν οτι δούλευε σωστά αφου έκανε αφυγρανση και αν ήθελα να τον κρατήσουν δυο τρεις μέρες ακόμα να μου αλλάξουν αισθητήρα πάλι προληπτικά..φυσικά δε δέχτηκα φοβούμενος τις καιρικές συνθήκες και δεν υπήρχε αντικατασταση και τον παρέλαβα πάλι.

Άσε που στο σέρβις μου ειπαν να τον εχω στο 45% για καλύτερη απόδοση....

ο αφυγραντηρας με το που μπήκε σε λειτουργια δούλευε στο σαλόνι στα 40 τετραγωνικά για 5 ήμερες σερί χωρίς να κόβει ο κομπρεσορας καθόλου και το υγρασιομετρο ειχε κολησει στο 62% υγρασία.

μόνο το βράδυ ανέβαινε που έδειχνε 67% - 74% μιλάμε για πέντε ήμερες που είχε ήλιο και που η εξωτερικη υγρασια ηταν στο 60% και το βραδυ στο 72% - 74%....μετά από συνεννόηση πάλι με το σέρβις στη Πάτρα (ο Τσερμπινος) μου ειπε να το στείλει πάλι στα κεντρικά να το δουν ....από τις 18 του μήνα είμαι χωρίς αφυγραντηρα και ακόμα δεν εχω καμία ενημέρωση απο πουθενά.

Τρεις βλάβες σε 5 μήνες λειτουργίας του ακριβότερου αφυγραντηρα της juro pro και τον ενάμιση μήνα είναι στο σέρβις ....

Απαράδεκτοι γιατι ουτε αντικατασταση κανουν ουτε εχουν σκοπο να τον αντικαταστησουν απο οτι μου ειπε ο εξουσιοδωτημενος τεχνικος στη Πατρα.

Μεχρι και το τελευταιο καλώδιο θα μου αλλάξουν αλλά αφυγραντηρα καινούριο μην περιμένεις μου είπε κατά λέξη.

η τακτική της juro pro είναι μονο επισκευη μεχρι να λειξει η εγγυηση και μετα ξεκιναμε τα μετρητα στα σερβις....

αν και δεν το λενε οταν τον αγοραζεις ουτε υπογραφεις καποιο τετοιο εντυπο οτι ελαβες γνωση .

Απλα οταν ανοιγεις το σφραγησμενο κουτι εχει μεσα οδηγιες και στο γραφουν εκει οτι δεν γίνεται αντικατασταση κλπ κλπ...

Υπ οψιν εχω αγοράσει και στο πατερα μου και σε φιλο μου ιδιο και δουλευουν καλα χωρις προβλημα.

Απλα όσοι είναι να αγοράσουν juro pro και βρεθούν με βλάβη στην εγγύηση

να ξέρουν ότι θα είναι στα σέρβις για μήνες

και απλά είναι χαμένοι από χέρι δε γίνεται αντικατασταση...

Τον ιδιο εχουν και οι φιλοι σου ή αλλο juro pro;

Ο συγκεκριμενος κανει οσα λεει; Ειναι αφυγραντηρας καθαριστης. Κανει δουλεια οταν λειτουργουσε; Απο θορυβο ο συμπιεστης πως παει;

Όλα αυτά τα έχω κάνει και συνεχίζω να τα κάνω. Το σπίτι το χω γεμίσει χαλιά (θα καμαρώνει η μάνα μου :-)). Ξέχασα να πω πως λείπω αρκετές ώρες λόγω δουλειάς, οπότε όταν γυρνάω το σπίτι είναι λίγο ψυγείο. Δυστυχώς θέρμανση μόνο κεντρική και ότι κάνω εγώ με το κλιματιστικό, όταν είμαι φυσικά σπίτι.

Φυσικά η διαφορά στο ρεύμα μεταξύ ενος με κομπρέσορα στο φουλ και ενός με ζεόλιθο στο eco δεν είναι και τραγική, για περίπου 3 ώρες λειτουργίας στην ημέρα.

 

Μια επιπλέον ερώτηση, σκέφτομαι να συνδέσω τον αφυγραντήρα με ζεόλιθο με χρονοδιακόπτη πριζας καθώς δεν διαθέτει timer on παρά μόνο timer off. Αυτό θα είναι εφικτό χωρίς να προκληθεί κάτι στο μηχάνημα λόγω του απότομου κλεισίματος;

Στο auto ειναι το καλυτερο να τον βαλεις αν παρεις. Θα πεσει μονο του χαμηλα οταν πρεπει. Τον χειμωνα θα εισαι μια χαρα με ζεολιθο, θα σου ανεβασει και την θερμανση δεν χανεις χρηματα. Το ενεργειακο προβλημα δημιουργειτα το φθινοπορο και ισως και την ανοιξη, που δεν σε βολευει η θερμανση. Εκει υπαρχει και το dry του κλιματιστικου αν θες.

Οσοι πηραν ζεολιθο ας μας βοηθησουν στο θεμα αυτο, πως ειναι το θφινοπορο πχ που δεν θες την θερμανση. Ο 26ska νομιζω εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...