Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδόν με έπεισες για τον meaco.

 

Με το θέμα της υποστήριξης τι συμβαίνει με τη συγκεκριμένη εταιρεία;

 

Για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση δεν προσπαθω να πεισω κανενα για τον αφυγραντηρα ουτε τον διαφημιζω, 15 μερες τον εχω ολο κι ολο και απλα εγραψα τη μεχρι τωρα εμπειρια μου. Οσο για το σερβις, το after sales, την αντοχη σε βαθος χρονου κλπ δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια ή γνωση.

 

Αλλωστε πολυ ευχαριστημενος ειμαι κι απ το Inventor Eva II Pro 20lt WiFi ειδικα αν συνυπολογισω το γεγονος οτι τον αγορασα 200 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mamatereza να σαι καλα για την αναλυτική σου περιγραφή. Την περίμενα τετοια αναλυση γιατι αργουσες να την κανεις οποτε ηθελες να εισαι βεβαιος. Θεωρώ ότι το θεμα λειτουργίας του inventor και του meaco εχουν καλυφθεί πληρως. Μενει μονο η λειτουργία μερικών μοντέλων που δε σταματαει ποτε ο ανεμιστήρας την οποια τη θεωρώ πιο ήσυχη απο το να ξεκιναει και να σταματαει ο αφυγραντηρας ακομα και αν εχει λιγότερα db. Μια ερωτηση εχω ακομα. Θεωρεις οτι αυτα τα 2 λεπτα λειτουργιας του ανεμιστήρα πριν αποφασισει ο αφυγραντηρας να ξεκινήσει τον συμπιεστή επαρκούν? Μετράει δηλαδή μεσα σε δύο λεπτά την ίδια πανω κατω υγρασια με το εξωτερικο υγρομετρο που έχεις? Σου έχει τύχει να παρει ο ανεμιστήρας εμπρος μετα απο μισή ώρα και τελικά να θεωρήσει οτι δε πρεπει να παρει μπρος ο συμπιεστής?

Πιο πριν εβαλα ειναι link και δεν το σχολιάσαμε αν και το θεωρώ υπερβολικά σπουδαίο. To ξαναβαζω.

http://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/

 

Αλλάζει κατα πολυ τα κριτήρια επιλογής ζεολιθου αυτα που γραφει το λινκ. Το 15 βαθμους το εχει παει κοντα στο 10 (δεν υπαρχει διαμερισμα με 10 βαθμους) και επισης μας αλλάζει και την κατηγορία αφυγραντήρων που έχουν καλύτερη αποδοση ή σχεδον ίδια αποδοση στους 10 βαθμους σε σχέση με τον ζεολιθου. Αναφέρει τον 20 λιτρων σχεδον ισαξιο, και αν λαβεις υπ οψη σου και την τριπλασια σχεδον καταναλωση η επιλογη αφυγραντηρα με κομπρεσορα ειναι μονοδρομος.

 

Υ.Γ. Η εκφραση '' η ενεργεια που καταναλωνει ο ζεολιθος επιστρεφει στο σπιτι ως θερμοτητα'' αν δεν κατανοηθει σωστα προκαλει λαθος συμπερασματα (το εχω διαβασει πολλες φορες). Δεν ειναι τσαμπα αυτη η ενεργεια. 500-600W πχ για θερμανση αντιστασης ναι μεν θα επιστρεψουν σαν θερμοτητα αλλα αν τα εκαιγες αυτα τα 500-600W με κλιματιστικό θα σου επεστρεφαν 2000-2500W θερμοτητας. Οποτε αν καποιος εχει κλιματιστικο αλλα χρησιμοποιει αφυγραντηρα ζεολιθου τοτε κανει μεγαλη σπαταλη στη θερμανση αφου θα μπορουσε να επιλεξει τα 200-250W ενος αφυγραντηρα με κομπρεσορα και να λειρουγουσε τα κλιματιστικα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε βρηκες ενα αρθρο που ειδες απο την σελιδα που εβαλα (meaco.com), εγω πριν 3 μερες και γενικευεις, σε ολους τους κομπρεσορες; Αυτο για τους 10oC που εγραψες.

Αν προσεξες, συγκρινει συγκεκριμενα μοντελα meaco, desiccant και μη, που ως γνωστον η meaco εχει τους καλυτερους κομπρεσορες. Δεν μιλαει γενικα και αοριστα.

 

Και ποιος ειπε οτι δεν ειναι οικονομικοτεροι με συμπιεστη; Πολλες φορες το ειπαμε, αρκει να υπαρχει μια θερμοκρασια «θερμανσης» για να δουλεψει οικονομικα ο συμπιεστης. Σπιτια χωρις θερμανση ή υποθερμανση, ζεολιθος.

Μονο σε οικονομια υπερεχει ο συμπιεστης και στο καπνισμα. Πουθενα αλλου.

 

Επισης δεν ειναι 600watt αλλα η αφαιρεση της παραπανω ενεργειας δλδ, 600-300= 300watt παραπανω.... επισης αυτος ο delonghi που εδωσα ειναι νεο μοντελο και καιει 520. Αρα, για 220 watt μιλαμε, αν υποθεσω οτι καιει ενας 20αρης με συμπιεστη τοσα. Γιατι ξεκινανε απο 250watt και φτανουν μεχρι και 400, χωρις να γνωριζουμε ακριβως ποσο νερο βγαζουν.

Καμια σχεση με 600 watt σε θερμανση, το 1/3 απο αυτα που ειπες.

Εγραφες οτι εισαι και ηλεκτρολογος μηχανικος.

Οποτε βρηκες ενα αρθρο που ειδες απο την σελιδα που εβαλα (meaco.com), εγω πριν 3 μερες και γενικευεις, σε ολους τους κομπρεσορες; Αυτο για τους 10oC που εγραψες.

Αν προσεξες, συγκρινει συγκεκριμενα μοντελα meaco, desiccant και μη, που ως γνωστον η meaco εχει τους καλυτερους κομπρεσορες. Δεν μιλαει γενικα και αοριστα.

 

Και ποιος ειπε οτι δεν ειναι οικονομικοτεροι με συμπιεστη; Πολλες φορες το ειπαμε, αρκει να υπαρχει μια θερμοκρασια «θερμανσης» για να δουλεψει οικονομικα ο συμπιεστης. Σπιτια χωρις θερμανση ή υποθερμανση, ζεολιθος.

Μονο σε οικονομια υπερεχει ο συμπιεστης και στο καπνισμα. Πουθενα αλλου.

 

Επισης δεν ειναι 600watt αλλα η αφαιρεση της παραπανω ενεργειας δλδ, 600-300= 300watt παραπανω.... επισης αυτος ο delonghi που εδωσα ειναι νεο μοντελο και καιει 520. Αρα, για 220 watt μιλαμε, αν υποθεσω οτι καιει ενας 20αρης με συμπιεστη 300watt. (Γιατι ξεκινανε απο 250watt και φτανουν μεχρι και 400, χωρις να γνωριζουμε ακριβως ποσο νερο βγαζουν ολα 20L γραφουν)

 

Καμια σχεση με 600 watt σε θερμανση, το 1/3 ή 1/2 εστω απο αυτα που ειπες.

Εγραφες οτι εισαι και ηλεκτρολογος μηχανικος.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zerg δε ξερω τι ζορι τραβας με τη παρτη μου αλλα οπως βλεπεις δε κανω κεφι να ασχοληθω μαζι σου και δε γουσταρω να σχολιαζω τα επιστημονικα σου αρθρα. Ευχαριστω ειπα στο ποστ του mamatereza και μερικες πληροφοριες ακομα, τωρα εσυ εχεις ορεξη για κοντρουλες. Εγω απλα θελω να προβληματιστουν οσοι εχουν ορεξη να διαβασουν το αρθο. 

Εισαι ο εφευρετης της σελιδας meaco και πρωτοεφερες τον desicant delonghi. Τελος. Σε ευχαριστουμε. Εγω τη διαβαζω εδω και 2 χρονια αλλα δεν εχω προβλημα να πατησω και στο δικο σου λινκ.

 

Ο delnoghi ειναι 520 watt γιατι ειναι 7 (6 τελικα)και οχι 8 λιτρων. Ειναι σαν να σου πω οτι ο meaco ειναι 200Watt (ο 12 λιτρος). Ειναι πιο αδυναμος απο τους αλλους με ζεολιθο. 

Εγω ειπα στον φιλο να αγορασει κομπρεσορα, εσυ ειπες ζεολιθο μετα κομπρεσορα μετα παλι ζεολιθο. Ας ακουσει εσενα. Δε θα κανουμε κοντρες εδω ποιον θα ακουσει. Πληροφοριες δινουμε για να διαβασει και να αποφασισει μονος του και θελω απλα να μας πει τις εντυπωσεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

 

Οκ εχεις δικιο. ΔΙαβαζεις παντα τοσο προσεκτικα οτι γραφουμε και παντα βιαζεσε να σχολιασεις. Αν θες να ειναι 18 ειναι 18 λιτρα. Και 26 λιτρα/2μερες ειναι. Τεσπα. 

Επειδη δε θελω να με παρεξηγησουν τα αλλα παιδια πρεπει να κανω ενα reset στο μυαλο μου. Ηταν εκεινο το σχολιο σου για την υγρασια που θελω να εχω για το παιδι που σκοπευουμε να φερουμε στον κοσμο και για τα ξυλινα κουφωματα που μεγαλωσες που πλεον δε μπορω να σε παρω στα σοβαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λιτρα ειναι ο delonghi. Πως παιρνεις φορα και γραφεις οσα γραφεις και λες οτι θες να βοηθησεις;

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601?TabSegment=details#details

http://www.best-dehumidifier-choice.com/delonghi-dnc65-dehumidifier.html

The DeLonghi DNC65 Dehumidifier is rated at a water extraction rate of 6 Litres per day (@32°C/80%RH)

H αποδοση του του desicant ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το μεγεθοσ τησ αντιστασης που εχει 

Η αντισταση ειναι αυτη που στεγνωνει το σφουγγαρι του ζεολιθου , αναλογα τα W αναλογη και η αποδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν προσεξαν .Στην σελιδα της φιρμας λεει  αυτα .

 

'΄΄Η υγρασία που αφαιρείται από αυτόν τον αφυγραντήρα στους 20°C / 60% Σ.Υ. αντιστοιχεί σε εκείνη που αφαιρείται από ενα παραδοσιακό αφυγραντήρα 18l/24h. στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας΄΄

 

Δεν λεει τι εχει μεσα του  .Οποιος νομιζει λενε ψεματα ,μην τον παρει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειδα πρωτη φορα τα χαρακτηριστικα του γελασα παρα πολυ. Νομιζω στου κωτσοβολου τον κοιταζα πριν κατι μηνες. Φοβουνται να γραψουν ποσα λιτρα αφυγρανσης κανει? Ποιος ειναι ο παραδοσιακος αφυγρντηρας 18l/24h? Ειναι ολοι ιοι 18λιτροι ιδιοι? Τεσπα στη πραξη δεν αλλαζει κατι. Είναι 6 λιτρων απλα ντρεπονται να το γραψουν. Ειναι δηλαδη 2 λιτρα λιγοτεροι απο τους αλλους με ζεολιθο (χαοτική διαφορα για ζεολιθο) πχ meaco και inventor που ειναι 8 λιτρων. Επισης επιβεβαιωνουν οτι ενας 20 λιτρος (παραδοσιακος) τα παει καλυτερα μεχρι τους 15 βαθμους. Και οπως γραφει και το link του lexusr450 δεν ειναι αθορυβος (οταν βγει ενας κατω απο 30 db τον αγοραζω αμεσα), και κανει μονο για το γκαραζ οπου αραζω το ιστιοπλοικο μου.

  • Despite being quieter than a refrigerant dehumidifier the DNC65 is not a quiet dehumidifier, simply a less noisy one. It is certainly not silent and it is not "whisper quiet". Any such claims are merely "sales talk".
  • The bottom line is that I would choose the DeLonghi DNC65 Dehumidifier for my garage or boat in cold weather but would go for a refrigerant dehumidifier for use in the house./li>

 

Παντως γενικα ειναι ενα επιθετικο αρθρο, αν και το site αυτο το εχω λαβει υπ οψη μου σε αλλες του κριτικες εδω τα εχει παρει κρανιο ο αρθρογραφος που γενικα ολους τους ζεολιθους τους θεωρει καταλληλους μονο για γκαραζ και βαρκες (τους inventor δε τους εχει στη λιστα, λεγονται αλλιως??) Στο σκρουτζ τα παει καλουτσικα.

 

https://www.skroutz.gr/s/72138/Delonghi-DNC-65.html

 

Και για να μη μενουν ανακριβιες. Στο site της meaco ο 20l καει209watt  στους 15 βαθμους και 80% υγρασια.

Υποθετω παρομοια συμπεριφορα θα εχουν ολες οι μαρκες σχεσης καταναλωσης-θερμοκρασιας.

 

http://www.meaco.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-2/meaco-20l-platinum-2/

 

Καποιος ειχε ποσταρει και ενα διαγραμμα που φαινεται καλυτερα η αποδοση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

μένω σε ένα διαμέρισμα και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη θέρμανση (έχω ανοίξει thread εδώ). Γείτονας μου είπε ότι αγόρασε αφυγραντήρα και είδε την θερμοκρασία να ανεβαίνει κατά 2-3 βαθμούς, ενώ έχουμε την ίδια θέρμανση. Το δικό μου διαμέρισμα 75τμ, υπερυψωμένο ισόγειο, με ΒΔ προσανατολισμό και απο κάτω κλειστό πάρκιγκ, αμόνωτη πλάκα. Το δικό του ακριβώς το ίδιο, στο 1ο όροφο, με ελεύθερη βορινή πλευρά και αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα. Με τη θέρμανση, στα πολύ καλά του, φτάνω θερμοκρασία 18 βαθμούς στο θερμότερο και 16 στο ψυχρότερο σημείο. Υγρασία τώρα...63% μετρημένη με δύο διαφορετικά υγρόμετρα. Πιστεύετε ότι ένας αφυγραντήρας θα έλυνε το πρόβλημα μου; Δεν έχω εμφανή σημεία μούχλας ή υγροποίησης. Το σπίτι είναι ενεργειακής κλάσης Ε, με διπλά τζάμια και αλουμίνια.

Να κατευθυνθώ σε ζεόλιθο (με προτιμότερο τον Inventor Rise) ή με συμπιεστή; Έχω βάλει πλαφόν τα 200 περίπου ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχω 67% υγρασία και ανεβαίνει. Ειδικότερα, όταν κοιμάμαι στο υπνοδωμάτιο, μπορεί να ανέβει και στο 80. Απλά υπάρχει μια αίσθηση σχετικά ψύχους στο σπίτι. Σε κάποια δωμάτια πέφτω και κάτω απο 15 σε θερμοκρασία. Γιαυτό σκέφτηκα για αφυγραντήρα, για την καλύτερη αίσθηση και ίσως καλύτερη απόδοση της θέρμανσης

Επιπλέον, στο υπνοδωμάτιο οι τοίχοι είναι ψυχροί και σχεδόν "νωποί", πολύ δύσκολο να τους αγγίξει κάποιος

 

Δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα με την υγρασία,τον αφυγραντήρα τον θέλεις για την θέρμανση από ότι καταλαβαίνω.Για μένα δεν τον χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σορυ νόμιζα ότι το 63 ήταν το maximum της υγρασίας στο σπίτι.Τοτε λοιπόν χρειάζεσαι αφυγραντήρα και αφού έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, αποκλειστικά ζεόλιθο.Και θα σου κατεβάσει την υγρασία και θα σου ανεβάσει τη θερμοκρασία με το ζεστό αέρα που βγάζει.Εχω τον meaco ddl8,είμαι ευχαριστημένος αλλά τσιμπάει πολύ στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σορυ νόμιζα ότι το 63 ήταν το maximum της υγρασίας στο σπίτι.Τοτε λοιπόν χρειάζεσαι αφυγραντήρα και αφού έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, αποκλειστικά ζεόλιθο.Και θα σου κατεβάσει την υγρασία και θα σου ανεβάσει τη θερμοκρασία με το ζεστό αέρα που βγάζει.Εχω τον meaco ddl8,είμαι ευχαριστημένος αλλά τσιμπάει πολύ στη ΔΕΗ.

Δύο ερωτήσεις: Όταν λες τσιμπάει στη ΔΕΗ; Σκοπεύω να το δουλεύω στο eco, δηλαδή στα 330W, και να μη σκεφτώ καν με συμπιεστή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε γραψει πολλες φορες στις τελευταιες σελιδες. Αναλογα με τις θερμοκρασιες σου, διαλεγεις και αναλογα. Διαβασε τις τελευταιες σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...