Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε...συμφωνα με τον curtis εμφανιζεται και το καλοκαιρι το προβλημα :) ολο και καποιο προβλημα θα εχεις :) Στο «dry» τα κλιματιστικα το καλοκαιρι κανουν αφυγρανση αν δεν θες την ζεστη του ζεολιθου. Που δεν χρειαζεται καν για μενα. Αερισε το σπιτι σου και μαζι με τον ηλιο καθαρισες. Φυσικη αφυγρανση.

 

Οντως θα σου δημιουργησει ζεστη ατμοσφαιρα απο 1-3 βαθμους πανω στο δωματιο που το βαζεις οχι παντου. αλλα με μια χρεωση στο ρευμα παραπανω 200watt περιππου, οταν λειτουργει μονο, οχι συνεχεια.

 

Ο αλλος με συμπιεστη κανει οικονομια στο ρευμα απο 15 βαθμους και πανω εως και 50%. (Οταν πεσει η θερμοκρασια κατω απο 15 βαθμους αρχιζει να κανει οικονομια ο desicant, ο συμπιεστης τα παιζει)

Επισης βγαζει ενα κρυο αερα απο πανω. Σπαει @@ αν πας απο πανω, για τον αφυγραντηρα με συμπιεστη μιλαμε παντα.

 

Το λινκ που ποσταρα αλλα γραφει. Ασε τον ανθρωπο να καταλαβει μονος του το κειμενο, θα βγαλει τα αντιθετα συμπερασματα απο αυτα που βγαζεις συνηθως εσυ. Αλλα για να βοηθησω οσους βαριουνται να μεταφραζουν γραφει οτι ο 20 λιτρων ειναι πιο οικονομικος μεχρι τους 10 βαθμους κελσιου

(At 10°C the Meaco 20L Low Energy extracts between 1.8 and 5.12 litres of water per day which is slightly less than a desiccant but only a little bit less and yet it extracts this water for less than 200 watts.)

Γραφει και αλλα, οποιος καταλαβαινει καταλαβαινει ή μπορει να καταλαβει τα αντιθετα. Αν εχεις 10 βαθμους στο σπιτι αναψε τα ριμαδια τα κλιματιστικα γιατι αν περιμενεις ζεστη απο αφυγραντηρα δε θα την δεις.

Οσο για σενα zerg επειδη δεν γνωριζομαστε και μπορει να εισαι πολυ μικρος ή οτι αλλο δε ξερω, αδυνατο να καταλαβω τις συνθετες σκεψεις σου. Αν θες διαβασε τι γραφω και αν ειναι σωστα μαθε απο αυτα. Αν οχι γραψε τα δικα σου, δε θα ασχοληθω μαζι σου.

Η υγρασια υπαρχει και το καλοκαιρι (δε το πιστευω οτι καθομαι και γραφω, βαριεμαι)  αλλα αφου για σενα δεν υπαρχει, να στειλεις ειδοποιηση σε ολες τις εταιρειες κλιματισμου να βγαλουν το κουμπι dry απο τα κλιματιστικα γιατι μας δουλευουν.

Επισης αν και σε εμενα ειπες οτι κακως χρησιμοποιω τον αφυγραντηρα για να μην εμφανιστει μουχλα, επανελεβέ το και στον φιλο ισως σε ακουσει. Τελευταια φορα συζηταω μαζι σου θα κουρασουμε παλι τον κοσμο. 

 

Ziaba παρε τον ζεολιθο και πες μας γνωμες, γιατι και εγω για τετοιον πηγαινα στην αρχη αλλα ψανχοντας κατεληξα σε συμπιεστη. Αν μπορεις πες μας με τι μετρας την υγρασια του χωρου σου τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η υγρασια υπαρχει και το καλοκαιρι (δε το πιστευω οτι καθομαι και γραφω, βαριεμαι)  αλλα αφου για σενα δεν υπαρχει, να στειλεις ειδοποιηση σε ολες τις εταιρειες κλιματισμου να βγαλουν το κουμπι dry απο τα κλιματιστικα γιατι μας δουλευουν.

Το κουμπί dry από εμένα το διάβασες. Εσυ αναρωτιόσουν πως θα γίνει αφύγρανση το καλοκαίρι αν θα πάρει ζεόλιθο και 2) τι θα γίνει τις υπόλοιπες μέρες εκτός των 20-25 που κάνει ζέστη και δεν αναβεις κλιματιστικό. Η λειτουργία dry δεν αναφερθηκε απο σένα πουθενά μόνο όταν την διάβασες απο μένα. είναι κρίμα εγραφες να αναψεις το κλιματιστικό.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να βοηθησει.

 

Τα εχω ψαξει αρκετα. Ο rohnson ειναι απο τους πιο αθορυβους της κατηγοριας του και για αυτο διαφημιζεται αλλα μονο με 2 σκαλες αφυγρανσης και με πολλα πρισσοτερα watt.

 

Ο inventor εχει μικροτερο καδο, κανει περισσοτερο θορυβο και εχει 3 ταχυτητες αφυγρανσης με κιγοτερα watt απο οτι ο rohnson.

 

Εχω μπερδευτει αρκετα...

Υπάρχει και ο rohnson R-9220 και αυτός αθόρυβος. λιγοτερα watt αλλα όχι για τσιγάρο και δυνατές οσμές/

 

ακομα πιο αθόρυβος αυτός τον άκουσα live, του σκίζει όλους σε θόρυβο. χαμηλη καταναλωση. μακαρι να λενε αληθεια για τα 16L μην είναι 12 πειραγμενο, δεν ξερω....

https://www.skroutz.gr/s/7615764/Delonghi-DEX-16.html

ένα πρόβλημα μόνο, είναι καθαριστης αερα με ισχυρο φιλτρο, και δεν σταματάει ποτε ο ανεμιστήρας. πρεπει να το σβήνεις εσύ το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αφηραντηρες ειναι για τον χειμωνα, και τις βροχες γενικοτερα.

 

Η λειτουργια «dry» του κλιματιστικου κανει αφυγρανση το καλοκαιρι, χωρις να σπαταλας χρηματα για ψυξη, αν δεν κανει ζεστη, μια που λες κριμα ειναι να αναψεις το μηχανημα.

 

Το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση με τοσο ηλιο. Δημιουργειται ενα θεμα μονο στις παραθαλασιες περιοχες, χωρις να ειμαι σιγουρος οτι η λυση ειναι ο αφυγραντηρας οταν ΔΕΝ υπαρχει κλιματιστικο. Σε σπιτια που δεν υπαρχει θερμανση καλο ειναι να μπαινουν κλιματιστικα πρωτα και οχι αφυγραντηρας.

 

Εσυ που ξερεις οτι θελει αφυγρανση το καλοκαιρι; Με την ιδια λογικη, το σπιτι μπορει να ειναι κλειστο. Μπορει να ειναι φοιτητης πχ.

 

Αυτη ειναι και η ουσια, για να μην μπερδευουμε τους υπολοιπους.

 

Εγω επιμενω να ζητησεις να βγει το dry απο τα χειριστηριά μας αφου ως γνωστο το dry δε παιζει τον χειμωνα και για σενα το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση με τοσο ηλιο. Τεσπα, αν μου πεις γιατι θεωρεις οτι μονο εγω εχω προβλημα υγρασιας και το καλοκαιρι θα παω πασο.

Να φανταστεις οτι στο δικο μου ac δε γραφει dry το κουμπι αλλα zerg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επιμενω να ζητησεις να βγει το dry απο τα χειριστηριά μας αφου ως γνωστο το dry δε παιζει τον χειμωνα και για σενα το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση με τοσο ηλιο. Τεσπα, αν μου πεις γιατι θεωρεις οτι μονο εγω εχω προβλημα υγρασιας και το καλοκαιρι θα παω πασο.

Να φανταστεις οτι στο δικο μου ac δε γραφει dry το κουμπι αλλα zerg

Το κουμπι υπαρχει σε ολους. Τι κανει και αν πατιεται ποτε ειναι το θεμα.

Στις παραθαλασιες περιοχες μονο υπαρχει υγρασια το καλοκαιρι. Το ξαναεγραψα παραπισω. Αλλα το ειπα 50 φορες, για να αντιμετωπιστει δεν χρειαζεται καν αφυγραντηρας, αλλα ενα κλιματιστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κριμα να λειτουγει το κλιματιστικο αν προσεξες το ενεφερα για τις ωρες λειτουργιας και τη φθορα και οχι για το κοστος λειτουργιας. Λογικα χωρις να ειμαι βεβαιος μαλλον το κλιματιστικο στην αφυγρανση θα καιει τα ιδια ή ελαφρως περισσοτερο απο εναν αφυγραντηρα αλλα αν καποιος παει να αγορασει αφυγραντηρα σαφως και πρεπει να σκεφτει οτι θα το λειτουργει και καλοκαιρι που η υγρασια για τον περισσοτερο κοσμο ειναι ενοχλητική. 

Αν το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση τοτε γιατι βαζουν το dry στον κλιματιστικο?? Το βραδυ το καλοκαιρι δεν εχει ήλιο αλλα εχει υγρασια.  Το αφήνω εδω δεν μπορω να βγαλω λογικη μιλαμε για endless loop. 

Ας  παρει οτι θελει και ας μας πει τον λογαριασμο της ΔΕΗ να ξερουμε και εμεις. Εγω επειδη μενω σε νησι σου λεω οτι οποτε εχει ζεστη εξατμιζεται η θαλασσα και μετα εχει υγρασια, απλή φυσική. 

Στειλε μας ενα λινκ που να λεει οτι αφυγρανση γινεται μονο το χειμωνα για να μαθουμε και μεις. Το μεγαλο πλεονεκτημα του αφυγραντηρα με συμπιεστη ειναι οτι ειναι καταλληλος για ολο τον χρονο. Δεν εχει νοημα να παραθεσω link τα λεει και σε αυτα που εβαλες για τους meaco.

" Αν το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση τοτε γιατι βαζουν το dry στον κλιματιστικο?? "

 

O λογοσ ειναι απλος οτι τα κλιματιστικα δεν κατασκευαζονται μονο για την ελλαδα, αλλα για 200 χωρες στο κοσμο με διαφορετικα κλιματα

Το dry υπαρχει για κλιμα κυριωσ στην νοταινατολικη ασια που ειναι   υγρο το χειμωνα σε μαλακεσ θερμοκρασιες >25C

Για παραδειγμα η πρωτευουσα της ταυλανδησ , η μπανγκογκ, η καντονα  οπωσ και το χονκ κονγκ εχουνε 25 C με 80 RH το χειμωνα εκει χρησιμοποιεις το Dry του κλιματιστικου που λειτουργει σε μαλακη ψυξη και κανει αφυγρανση

Η ελλαδα εχει ξηρο κλιμα το καλοκαιρι δηλαδη χαμηλη υγρασια , με τη λειτουργεια ψυξης η υγρασια του χωρου παει στο 50% για αυτο δεν χρειαζομαστε αφυγρανση το καλοκαιρι στην ελλαδα αλλα ουτε και σε αλλο μεροσ του κοσμου οταν δουλευουμε ψυξη στο κλιματισμο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπι υπαρχει σε ολους. Τι κανει και αν πατιεται ποτε ειναι το θεμα.

Στις παραθαλασιες περιοχες μονο υπαρχει υγρασια το καλοκαιρι. Το ξαναεγραψα παραπισω. Αλλα το ειπα 50 φορες, για να αντιμετωπιστει δεν χρειαζεται καν αφυγραντηρας, αλλα ενα κλιματιστικο.

 

Στις φιρμες μηχανηματα ,οτι γραφουν οι οδηγιες ισχυει .Δεν πουλανε τα ιδια μοντελα ασια ,ευρωπη .αμερικη .
Σε καθε χωρα μπορει και διαφορετικα .Στα μηχανηματα απο τριτους ειναι το θεμα.Οτι γραφουν εκει αν ισχυει .Και οτι φερνουν οι εμποροι.Οποτε μπορει να μην αποδιδει .

Το κουμπί dry από εμένα το διάβασες. Εσυ αναρωτιόσουν πως θα γίνει αφύγρανση το καλοκαίρι αν θα πάρει ζεόλιθο και 2) τι θα γίνει τις υπόλοιπες μέρες εκτός των 20-25 που κάνει ζέστη και δεν αναβεις κλιματιστικό. Η λειτουργία dry δεν αναφερθηκε απο σένα πουθενά μόνο όταν την διάβασες απο μένα. είναι κρίμα εγραφες να αναψεις το κλιματιστικό.

Υπάρχει και ο rohnson R-9220 και αυτός αθόρυβος. λιγοτερα watt αλλα όχι για τσιγάρο και δυνατές οσμές/

 

ακομα πιο αθόρυβος αυτός τον άκουσα live, του σκίζει όλους σε θόρυβο. χαμηλη καταναλωση. μακαρι να λενε αληθεια για τα 16L μην είναι 12 πειραγμενο, δεν ξερω....

https://www.skroutz.gr/s/7615764/Delonghi-DEX-16.html

ένα πρόβλημα μόνο, είναι καθαριστης αερα με ισχυρο φιλτρο, και δεν σταματάει ποτε ο ανεμιστήρας. πρεπει να το σβήνεις εσύ το μηχάνημα.

 

Ιδιο με το 14αρι λενε στα μαγαζια .Και με θορυβο .

Επαιζε  σε κοτσοβολο ανοικτο με πλασιε της φιρμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ελλαδα εχει ξηρο κλιμα το καλοκαιρι δηλαδη χαμηλη υγρασια , με τη λειτουργεια ψυξης η υγρασια του χωρου παει στο 50% για αυτο δεν χρειαζομαστε αφυγρανση το καλοκαιρι στην ελλαδα αλλα ουτε και σε αλλο μεροσ του κοσμου οταν δουλευουμε ψυξη στο κλιματισμο

σχεδόν ακριβώς όπως τα λες γίνετε σε μας που μετράω με ψηφιακό  υγρασιόμετρο (η οικοδομή βρίσκετε γύρω στα 400 μετρά από την θάλασσα) αυτό που συμβαίνει το καλοκαίρι είναι η υγρασία να πέφτει στα 50% από μονή της χωρίς ψύξη και τον χειμώνα εκτοξεύεται στα 80% χωρίς θέρμανση το σπίτι είναι ενεργειακή κλάση Ε .... Η θερμοκρασία πάντως δεν πέφτει σχεδόν ποτέ κάτω από 15°C ... Τεσπα έχω μπερδευτεί τι να πάρω  :-D άλλα κλείνω προς ζεόλιθο λόγω τιμής, ζεστού αέρα που βγάζει και καθόλου θόρυβο (που δεν με πολύ νοιάζει άλλα δεν με χαλάει κιόλας) το μόνο που με ξινίζει είναι η κατανάλωση του :fear:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη ειναι οκ...με 200-220 παιρνεις και με συμπιεστη. Το χειμωνα σε βολευει, θα σου ζεσταινει και το δωματιο, δεν σε χρεωνει. Την βροχερη ανοιξη και το φθινοπορο, εχεις θερμοτητα που ισως δεν την θες(εδω χανεις σε χρηματα). Αν αεριζεις αρκετα ισως δεν χρειαστεις αφυγραντηρα την ανοιξη. Εχεις και το dry του ac για καλυψη αν υπαρχει τροπος να δεις τι κοστιζει λιγοτερο σε σενα.

Ο συμπιεστης να ξερεις βγαζει ενα κρυο αερα σαν ανεμιστηρας....ειναι ενοχλητικος αν πας απο πανω.

Αν καπνιζεις μην πας σε ζεολιθο. Επισης οι θερμοκρασιες δωματιου που λες, ειναι και για συμπιεστη. Ειλικρινα αν δεν σε νοιαζει να χρεωθεις λιγο σε ρευμα παρε ζεολιθο. Αλλιως συμπιεστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι κανένας δεν καπνίζει μέσα ποτέ ... ναι θα πάω σ αυτόν όπως είπα ... δεν με νοιάζει αν κάψω λίγο παραπάνω αν κάνει την δουλειά του ο αφυγραντήρας (νταξ μην έρθει από 150€ στα 300€ η ΔΕΗ) και μπορεί να καλύψει 80 τετραγωνικά σπίτι για να μην χαλάσουν τα έπιπλα και τα πράματα που έχω από την μούχλα που αυτό μ ενδιαφέρει βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα σε ολους..

Ενδιαφερομαι για αγορα αφυγραντηρα, για παλια μονοκατοικια 70τμ (συνεπαγεται οτι εχει πολυ κακη μονωση, οποτε μιλαμε για 80% υγρασια).

Στο σαλονι εχω ηδη aircontition, οποτε εκει δεν με ενδιαφερει η χρηση του αφυγραντηρα, ομως θελω το υπολοιπο σπιτι να ειναι ισορροπημενη η υγρασια, πειρπου στο 55%.

Εχω μπερδευτει με τα lt/ημερα και οπως το βλεπω νομιζω οτι ενας αφυγραντηρας 16lt θα κανει δουλεια.

Επισης με ενδιαφερει παρα πολυ ο ιονισμος σε ολους τους χωρους, συμπεριλαμβανομενου και του σαλονιου που εχει aircontition, γιατι ειδικα me to aircontition, με πιανει το καλοκαιρι αλλεργικη ρινιτιδα.

Ελεγα λοιπον, μηπως βοηθαει ο ιονιστης και αν οι ιονιστες των αφυγραντηρων, κανουν δουλεια, ή εινια κατι που μονο τα ακριβα μοντελα το διαθετουν ολοκληρωμενα.

Σκεφτομουν τον παρακατω και θα ηθελα μια αποψη απο εναν πιο εμπειρο.

https://www.skroutz.gr/s/12641368/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION20L.html#specs

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν αφού πέρασαν καμιά 15αρια μέρες που έχω στην κατοχή μου το Meaco 20lt Platinum είπα να γράψω την εμπειρία μου, παρόλο που υπάρχουν δεκάδες κριτικές για το συγκεκριμένο.

 

Κατ αρχάς έχει πολύ ποιοτικά πλαστικά απ τα οποία δεν προέρχεται ο παραμικρός τριγμός, είτε βρίσκεται πάνω σε σκληρή είτε σε μαλακή επιφάνεια .

 

Έχει επίσης πολύ καλά ροδάκια και σε συνδυασμό με το βολικό του χερούλι μπορείς πραγματικά να τον ‘’τρέχεις’’ μέσα στο σπίτι.

 

Ο κάδος εκτός απ το ότι προφανώς λόγο της 6λιτρης χωρητικότητας είναι μεγάλος, κουμπώνει  -γλιστράει θα έλεγα-  άριστα στη θέση του (πράγμα που δείχνει κι αυτό ποιότητα), ενώ δε δημιουργείται ούτε απ αυτόν κανένας ανεπιθύμητος τριγμός.

 

Ο θόρυβος με το αναξιόπιστο ηχόμετρο του κινητού (εφαρμογή Sound Meter) και σε απόσταση περίπου ενός μέτρου με τον κομπρέσορα να δουλεύει μετρήθηκε σε  47-49db σε low και high αντίστοιχα. Η χροιά πολύ νορμάλ χωρίς κάτι το εκνευριστικό.

 

Το σπίτι είναι κάτι λιγότερο από 130 τ.μ. με 3 υπνοδωμάτια και περίπου 65τ.μ. ενιαίο χώρο. Η θερμοκρασία με χρήση καυστήρα πετρελαίου είναι 18-21 κελσίου και η υγρασία 70-80% ανάλογα τη μέρα.

 

Τις πρώτες ημέρες τον γύριζα στο σπίτι να μαζέψει από παντού υγρασία. Έπειτα τον είχα στον ενιαίο και το βραδάκι λίγο πριν πάμε για ύπνο τον έβαζα στα υπνοδωμάτια κανένα τέταρτο στο καθένα. Τον άφησα και κάμποσα βράδια ανοιχτό στο διάδρομο καθότι ο θόρυβος δεν επιτρέπει να τον έχω σε αρκετά κοντινή απόσταση με τα υπνοδωμάτια και το πρωί η υγρασία είχε ανέβει περίπου στο 62%. Όταν δεν τον άφηνα ανοικτό το βράδυ η υγρασία έφτανε το πρωί το 67%.

 

Τώρα πια κι αφού έχω βγάλει μπόλικους κουβάδες νερό δεν τον μετακινώ σχεδόν καθόλου, καθώς εκτός του ότι η υγρασία δεν ξεπερνά το 68% (αντί του 70+ που ήταν στην αρχή),  επιπλέον κατεβαίνει αρκετά πιο γρήγορα απ ότι τις πρώτες ημέρες. Τον αφήνω λοιπόν μόνο την ημέρα ανοικτό (συνήθως απ τις 4 το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυκτα) στο διάδρομο με ρύθμιση στο 55% και η υγρασία στο σπίτι κατά τις ώρες λειτουργίας κυμαίνεται από 58% έως 61% ανάλογα την απόσταση του δωματίου απ τον αφυγραντήρα. Το πρωί η υγρασία έχει φτάσει μάξιμουμ το 66-67% και μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι για να τον βάλω ξανά σε λειτουργία έχει φτάσει το πολύ 68%.

 

Αξίζει να αναφέρω ότι παρόλο που έχει δώρο το φίλτρο Hepa δεν το χρησιμοποιώ καθώς εκτός του ότι δεν υπάρχει (πλέον) καπνιστής στο σπίτι επιπλέον μειώνει την ικανότητα αφύγρανσης κατά 9% σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

 

Τέλος θα έλεγα ότι η θερμοκρασία έχει ανέβει στο σπίτι συνολικά τουλάχιστον ένα με ενάμιση βαθμό κελσίου και η ατμόσφαιρα έχει γίνει πολύ πιο υποφερτή απ ότι ήταν πριν τη χρήση αφυγραντήρα.

 

Γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ το μηχάνημα και απ τη δουλειά που έχει κάνει μέχρι στιγμής.

 

Υ.Γ. οσο για τον τροπο λειτουργιας ειναι οπως ακριβως περιγραφεται στο manual:

 

r4JkINg.jpg

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Inventor Eva II Pro 47-50-52db σε low-mid-turbo. Το low του Inventor ηταν πιο ησυχο απ αυτο του Meaco. Τα mid και turbo του Inventor απ την αλλη τα θεωρω πιο ενοχλητικα απ τα low και high του Meaco και σε ενταση αλλα κυριως σε χροια.

 

Οσο για το θορυβο του Meaco μπορει να μην ειναι απ τους αθορυβους αφυγραντηρες, ομως κατα κυριο λογο ακουγεται ο ανεμιστηρας και αρκετα λιγοτερο θα ελεγα ο κομπρεσορας, ενω η χροια του ειναι αρκετα "στρωτη" και ομαλη. Επιπλεον θα ελεγα οτι ο ηχος του κομπρεσορα τοσο σαν ενταση οσο και σαν ποιοτητα (οπως μπορει κανεις να την αντιληφθει αυτη) ειναι καλυτερος στο Meaco απ οτι στον Inventor.

 

Τουλαχιστον ετσι τα καταλαβαινω εγω, δεν ειμαι κανενας ειδικος να εχω κριτηρια περα απ αυτα που ακουω :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φιρμες μηχανηματα ,οτι γραφουν οι οδηγιες ισχυει .Δεν πουλανε τα ιδια μοντελα ασια ,ευρωπη .αμερικη .

Σε καθε χωρα μπορει και διαφορετικα .Στα μηχανηματα απο τριτους ειναι το θεμα.Οτι γραφουν εκει αν ισχυει .Και οτι φερνουν οι εμποροι.Οποτε μπορει να μην αποδιδει .

 

 

Ιδιο με το 14αρι λενε στα μαγαζια .Και με θορυβο .

Επαιζε σε κοτσοβολο ανοικτο με πλασιε της φιρμας

Ειναι ιδιο μονο εξωτερικα. Εχουν αλλα φιλτρα και αλλα watt. Μεσα ειναι αλλο, ο 16αρης λιγο δυνατοτερος. Αυτο αυξανει και τον θορυβο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...