Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ ότι θα κανεις λαθος στην επιλογή σου. Αν δε σε ενδιαφερει η θερμανση ειναι κριμα να καταναλωνεις τοσο μεγαλο ποσο ενεργειας (500-600 watt ανα ωρα) για αφυγρανση και για θερμανση που δε θελεις. Μπορεις να πετυχεις καλυτερα ποσοστα αφυγρανσης με εναν 20 λιτρο. Επειδή και γω σε νησι μενω και μαλλον θα χτυπας 80% ευκολα μαλλον θα τον θες και ανοιξη - φθινοπωρο που ισως δε θα αντεχεις αυξηση θερμοκρασιας του χωρου σου.

Το καλοκαιρι κανει αφυγρανση το κλιματιστικο. Οποιος το βαζει το καλοκαιρι ειναι πόντιος. Εχει και τοση ζεστη δεν μας ενοχλει η υγρασια.

Για την ανοιξη δεν το εχω σκεφτει. Καλυτερα τιποτα. Καμια αφυγρανση,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνώμη κανεις?

 

Δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη . Πάρε ένα καλό υγρασιόμετρο και σύγκρινε το ποσοστό που δείχνει ο αφυγραντήρας . 

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα 80τμ έχουμε υγρασία της τάξεως 70+%,

Το πρωί τα τζάμια από τα κουφώματα μούσκεμα.

Θέρμανση με καλοριφέρ δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει συνεννόηση με τους άλλους.

Για θέρμανση χρησιμοποιούνται δυο κλιματιστικά ένα 18 & ένα 9αρι ινβερτερ.

Το πρωί σαφώς η θερμοκρασία είναι μεταξύ 14-18C (με κλειστά τα a/c) και σκέφτομαι για αφυγραντηρα με ζεολιθο. Διάβασα ότι αν πάρω με συμπιεστή δεν θα αποδώσει σε χώρους με θερμοκρασία κάτω από 20C.

Έχω δει έναν τις ινβεντορ. Εάν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι συμβουλευτικά πριν προβώ σε αγορά θα του ήμουν ευγνώμων.

Κάτω απο 15 βαθμούς ζεόλιθο . Πάνω απο 15 με συμπιεστή !

 

Ποιόν έχεις δει της Inventor;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ειμαι αναμεσα σε δυο αφυγραντηρες (Rohnson και inventor οι εταιρειες) και θελω τα φωτα σας. Τους παραθετω:

 

https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html

 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

 

Ποιον μου προτεινετε? Αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια με καποιον να μου κανει μια ενημερωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δευτερο τον εχουν αρκετοι απο εδω χωρις wifi ο ιδιος ειναι. Πολλα εχουν γραφτει σε πισω σελιδες.

Τον πρωτο rohnson r 9420 τον εχω δει σε εκθεση να λειτουργει. Πολυ καλος ακους μονο ενα θορυβο του ανεμιστηρα. Το μονο, ειναι αρκετα watt για την κατηγορια του νομιζω. Εχει φιλτρο ανθρακα κιολας, και ιονιστη. Θα καθαρισει και οσμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι κανει αφυγρανση το κλιματιστικο. Οποιος το βαζει το καλοκαιρι ειναι πόντιος. Εχει και τοση ζεστη δεν μας ενοχλει η υγρασια.

Για την ανοιξη δεν το εχω σκεφτει. Καλυτερα τιποτα. Καμια αφυγρανση,

 Σεβασμος στου Πόντιους παρακαλω. :huh:

 

Μη μιλαμε ετσι στον αερα. Τον ρωτησες αν εχει κλιματιστικο? Χαλαρωσε.

Για να τα βαλουμε σε μια σειρα το καλοκαιρι προσωπικα ανοιγω κλιματισμο στις μεγαλες ζεστες. Ας πουμε 15-20 μερες. Τις αλλες μερες προσπαθω να το αποφυγω. Ειναι κριμα να ανοιξει καποιος τον κλιματισμο μονο για αφυγρανση. Ο υγρος αερας ειναι πιο βαρυς (αρα ειναι χαμηλα) και τα περισσοτερα κλιματιστικα ειναι ψηλα τοποθετημενα. Η  αποδοση ενος αφυγραντηρα ειναι πολυ καλυτερη. Επισης ειναι κριμα και οι ωρες λειτουργιας που προσθετεις σε ενα μηχανημα που ειναι πολυ πιο ακριβο απο εναν αφυγραντηρα.

Υγρασια και ζεστη στον περισσοτερο κοσμο ειναι πολυ ενοχλητικος συνδιασμος. Ισως υπαρχουν και εξαιρεσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο θεμα αν χρησιμοποιω αφυγραντηρα μζ με καλοριφερ/σομπα/ac??

Κανενα προβλημα με κανενα. Το καλοριφερ οταν λειτουργει αρκετα μειωνει την υγρασια και χρειαζεσαι λιγο ή καθολου αφυγραντηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβασμος στου Πόντιους παρακαλω. :huh:

 

Μη μιλαμε ετσι στον αερα. Τον ρωτησες αν εχει κλιματιστικο? Χαλαρωσε.

Για να τα βαλουμε σε μια σειρα το καλοκαιρι προσωπικα ανοιγω κλιματισμο στις μεγαλες ζεστες. Ας πουμε 15-20 μερες. Τις αλλες μερες προσπαθω να το αποφυγω. Ειναι κριμα να ανοιξει καποιος τον κλιματισμο μονο για αφυγρανση. Ο υγρος αερας ειναι πιο βαρυς (αρα ειναι χαμηλα) και τα περισσοτερα κλιματιστικα ειναι ψηλα τοποθετημενα. Η αποδοση ενος αφυγραντηρα ειναι πολυ καλυτερη. Επισης ειναι κριμα και οι ωρες λειτουργιας που προσθετεις σε ενα μηχανημα που ειναι πολυ πιο ακριβο απο εναν αφυγραντηρα.

Υγρασια και ζεστη στον περισσοτερο κοσμο ειναι πολυ ενοχλητικος συνδιασμος. Ισως υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Οι αφηραντηρες ειναι για τον χειμωνα, και τις βροχες γενικοτερα.

 

Η λειτουργια «dry» του κλιματιστικου κανει αφυγρανση το καλοκαιρι, χωρις να σπαταλας χρηματα για ψυξη, αν δεν κανει ζεστη, μια που λες κριμα ειναι να αναψεις το μηχανημα.

 

Το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση με τοσο ηλιο. Δημιουργειται ενα θεμα μονο στις παραθαλασιες περιοχες, χωρις να ειμαι σιγουρος οτι η λυση ειναι ο αφυγραντηρας οταν ΔΕΝ υπαρχει κλιματιστικο. Σε σπιτια που δεν υπαρχει θερμανση καλο ειναι να μπαινουν κλιματιστικα πρωτα και οχι αφυγραντηρας.

 

Εσυ που ξερεις οτι θελει αφυγρανση το καλοκαιρι; Με την ιδια λογικη, το σπιτι μπορει να ειναι κλειστο. Μπορει να ειναι φοιτητης πχ.

Τι θερμοκρασιες εχεις στο σπιτι; Γιατι απο 15 και κατω πας σε ζεολιθο.

Αυτη ειναι και η ουσια, για να μην μπερδευουμε τους υπολοιπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κριμα να λειτουγει το κλιματιστικο αν προσεξες το ενεφερα για τις ωρες λειτουργιας και τη φθορα και οχι για το κοστος λειτουργιας. Λογικα χωρις να ειμαι βεβαιος μαλλον το κλιματιστικο στην αφυγρανση θα καιει τα ιδια ή ελαφρως περισσοτερο απο εναν αφυγραντηρα αλλα αν καποιος παει να αγορασει αφυγραντηρα σαφως και πρεπει να σκεφτει οτι θα το λειτουργει και καλοκαιρι που η υγρασια για τον περισσοτερο κοσμο ειναι ενοχλητική. 

Αν το καλοκαιρι δεν χρειαζεται αφυγρανση τοτε γιατι βαζουν το dry στον κλιματιστικο?? Το βραδυ το καλοκαιρι δεν εχει ήλιο αλλα εχει υγρασια.  Το αφήνω εδω δεν μπορω να βγαλω λογικη μιλαμε για endless loop. 

Ας  παρει οτι θελει και ας μας πει τον λογαριασμο της ΔΕΗ να ξερουμε και εμεις. Εγω επειδη μενω σε νησι σου λεω οτι οποτε εχει ζεστη εξατμιζεται η θαλασσα και μετα εχει υγρασια, απλή φυσική. 

Στειλε μας ενα λινκ που να λεει οτι αφυγρανση γινεται μονο το χειμωνα για να μαθουμε και μεις. Το μεγαλο πλεονεκτημα του αφυγραντηρα με συμπιεστη ειναι οτι ειναι καταλληλος για ολο τον χρονο. Δεν εχει νοημα να παραθεσω link τα λεει και σε αυτα που εβαλες για τους meaco.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2 κλιματιστικά άλλα δεν τα πολυχρησιμοποιώ ούτε το καλοκαίρι ... τεσπα το πρόβλημα εμφανίζεται τον χειμώνα με τα κρύα και τις βροχές άλλες εποχές δεν υπάρχει θέμα .... άλλα αν τον έχω να λειτουργεί και να δημιουργεί μια ζεστή ατμοσφαίρα μέσα δεν με χαλάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και γω προσφατα αγορασα εναν, μαλλον θα παρω και αλλον γιατι δε με βολεψε. Δε τα παντρευομαστε, δοκιμασε και βρες τι θα σε ικανοποιήσει και περιμενουμε να μας γραψεις αποψεις. Διαβασε και αυτο που ποσταρω μη σου αλλαξω γνωμη τελευταια στιγμη.

 

http://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2 κλιματιστικά άλλα δεν τα πολυχρησιμοποιώ ούτε το καλοκαίρι ... τεσπα το πρόβλημα εμφανίζεται τον χειμώνα με τα κρύα και τις βροχές άλλες εποχές δεν υπάρχει θέμα .... άλλα αν τον έχω να λειτουργεί και να δημιουργεί μια ζεστή ατμοσφαίρα μέσα δεν με χαλάει

Αντε...συμφωνα με τον curtis εμφανιζεται και το καλοκαιρι το προβλημα :) ολο και καποιο προβλημα θα εχεις :) Στο «dry» τα κλιματιστικα το καλοκαιρι κανουν αφυγρανση αν δεν θες την ζεστη του ζεολιθου. Που δεν χρειαζεται καν για μενα. Αερισε το σπιτι σου και μαζι με τον ηλιο καθαρισες. Φυσικη αφυγρανση.

 

Οντως θα σου δημιουργησει ζεστη ατμοσφαιρα απο 1-3 βαθμους πανω στο δωματιο που το βαζεις οχι παντου. αλλα με μια χρεωση στο ρευμα παραπανω 200watt περιππου, οταν λειτουργει μονο, οχι συνεχεια.

 

Ο αλλος με συμπιεστη κανει οικονομια στο ρευμα απο 15 βαθμους και πανω εως και 50%. (Οταν πεσει η θερμοκρασια κατω απο 15 βαθμους αρχιζει να κανει οικονομια ο desicant, ο συμπιεστης τα παιζει)

Επισης βγαζει ενα κρυο αερα απο πανω. Σπαει @@ αν πας απο πανω, για τον αφυγραντηρα με συμπιεστη μιλαμε παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δευτερο τον εχουν αρκετοι απο εδω χωρις wifi ο ιδιος ειναι. Πολλα εχουν γραφτει σε πισω σελιδες.

Τον πρωτο rohnson r 9420 τον εχω δει σε εκθεση να λειτουργει. Πολυ καλος ακους μονο ενα θορυβο του ανεμιστηρα. Το μονο, ειναι αρκετα watt για την κατηγορια του νομιζω. Εχει φιλτρο ανθρακα κιολας, και ιονιστη. Θα καθαρισει και οσμες.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να βοηθησει.

 

Τα εχω ψαξει αρκετα. Ο rohnson ειναι απο τους πιο αθορυβους της κατηγοριας του και για αυτο διαφημιζεται αλλα μονο με 2 σκαλες αφυγρανσης και με πολλα πρισσοτερα watt.

 

Ο inventor εχει μικροτερο καδο, κανει περισσοτερο θορυβο και εχει 3 ταχυτητες αφυγρανσης με κιγοτερα watt απο οτι ο rohnson.

 

Εχω μπερδευτει αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να βοηθησει.

 

Τα εχω ψαξει αρκετα. Ο rohnson ειναι απο τους πιο αθορυβους της κατηγοριας του και για αυτο διαφημιζεται αλλα μονο με 2 σκαλες αφυγρανσης και με πολλα πρισσοτερα watt.

 

Ο inventor εχει μικροτερο καδο, κανει περισσοτερο θορυβο και εχει 3 ταχυτητες αφυγρανσης με κιγοτερα watt απο οτι ο rohnson.

 

Εχω μπερδευτει αρκετα...

Είναι στα 37 db θορύβου και οι 2  αφυγραντήρες και όπως είπες η καταναλωση του Inventor είναι μικρότερη . Εγώ θα κοιτούσα προς τον Inventor EVA II pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...