Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για διαμέρισμα 80 τετραγωνικά σε σπίτι σε νησί με πολύ υγρασία 80% τι προτείνετε δεν μ ενδιαφέρει θορύβους, ιονιστείς κτλ να κάνει δουλειά και να μην θέλει πολύ συντήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για διαμέρισμα 80 τετραγωνικά σε σπίτι σε νησί με πολύ υγρασία 80% τι προτείνετε δεν μ ενδιαφέρει θορύβους, ιονιστείς κτλ να κάνει δουλειά και να μην θέλει πολύ συντήρηση

 

Στην περιπτωση σου και με το πως περιγραφεις τις αναγκες και τα θελω σου, θα σου ελεγα να πας για το Meaco 20LT Platinum τον οποιο εχω κι εγω καμια 15ρια μερες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

 

Υψηλη ποιοτητα, χαμηλη καταναλωση, αφυγρανση σε πολλα τετραγωνικα, χωρις ιονιστη αλλα με προαιρετικη χρηση φιλτρου Hepa (υπαρχει ενα στη συσκευασια), μεγαλος καδος συλλογης νερου και τρομερα ροδακια και χερουλι για πανευκολη μεταφορα στο σπιτι.

 

Ο θορυβος ειναι οσος πρεπει γι αυτα που προσφερει, ομως αν μου το ελεγες σαν το βασικο σου κριτηριο δεν θα στον προτεινα. Απ τη στιγμη ομως που δεν ειναι τοτε θα ελεγα οτι ειναι μια κορυφαια επιλογη για τις αναγκες σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση αυτό με τα λίτρα την ημέρα και με τα watt τι παίζει να προτιμήσω πολλά λίτρα ή πολλά watt ή και τα δύο μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την αποψη μου. Επειδη απ οτι βλεπω, τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση, η υγρασια δεν κατεβαινει ευκολα στο 55% που το ρυθμιζω ωστε να κλεινει συχνα ο αφυγραντηρας, προτιμω κατι με οσο δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση (παντα ομως στα 20+ λιτρα/ημερα), ωστε να εχω την ανεση να τον αφηνω οσο το δυνατον περισσοτερες ωρες την ημερα σε λειτουργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12781330/Morris-MDE-2028.html

 

Αυτόν εδώ στο λινκ γιατί δεν το χουν σε στοκ έχει πολύ καλα σπεξ

 

Και για το juro pro platinum 25 ή 28 τι γνώμη έχετε ?

Αν είναι μάπα και τα Morris και τα juro θα πάω σε Miaco που αναφέρει ο @Mamatereza αλλά το μόνο που φοβάμαι ότι είναι μόλις 20αρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν ειναι καλυτεροι ή οχι οι παραπανω 25 & 28 λιτρων σε σχεση με τον 20 λιτρων Meaco, ομως εκτος του οτι απο αποψη τετραγωνικων μετρων ο Meaco δινει 150τ.μ. εχει και το θετικο οτι τουλαχιστον σου δινει αναλυτικο πινακα με τις διαφορες τιμες lt / watt / temp κλπ για να δεις τι συμβαινει σε καθε περιπτωση και ειδικα σε περιπτωσεις που πλησιαζουν τις δικες σου συνθηκες. Αυτο ειναι κατι που δεν το συναντησα πουθενα αλλου, τουλαχιστον με το ψαξιμο που εκανα.

 

Meaco_20L_Platinum_Extraction_data.jpg

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασιες εχεις στο σπιτι; Γιατι απο 15 και κατω πας σε ζεολιθο. Σημερα πηγα μια βολτα απο γνωστο πολυ καταστημα με εκθεση αφυγραντηρων. Η υπαλληλος ηταν 100% σιγουρη οτι ο ζεολιθος ειναι καλυτερος και αποδοτικοτερος. Και σε σχεση με τα watt που καιει ας ειναι περισσοτερα, ισχυριζεται οτι ποτε δεν ειναι τοσα.

Αυτο ελεγε για νο1 ακομα και σε ψηλες θερμοκρασιες.

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_delonghi-dnc-65-1062762.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

 

Επισης ειναι πουπουλο. Το πας και βολτα. Και super αθορυβο. Βγαζει και ζεστο αερα αντι για κρυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σε διαμέρισμα 55 τ.μ. με θερμανση a/c και 3 ώρες το βράδυ κεντρική, τι προτείνετε? Θέλω κάτι οικονομικό σε watt, 16-20l, με budget μέχρι 250€. Έχω δει morris mde-2026i, juro pro diamond 16l, toyotomi tde-16dti και διάφορους inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασιες εχεις στο σπιτι; Γιατι απο 15 και κατω πας σε ζεολιθο. Σημερα πηγα μια βολτα απο γνωστο πολυ καταστημα με εκθεση αφυγραντηρων. Η υπαλληλος ηταν 100% σιγουρη οτι ο ζεολιθος ειναι καλυτερος και αποδοτικοτερος. Και σε σχεση με τα watt που καιει ας ειναι περισσοτερα, ισχυριζεται οτι ποτε δεν ειναι τοσα.

Αυτο ελεγε για νο1 ακομα και σε ψηλες θερμοκρασιες.

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_delonghi-dnc-65-1062762.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

 

Επισης ειναι πουπουλο. Το πας και βολτα. Και super αθορυβο. Βγαζει και ζεστο αερα αντι για κρυο.

λες να πάρω αυτόν? τώρα εχει 17 άλλα πιο μετά μπορεί να πέσει και στα 15... θέρμανση δεν έχω γιατί λείπω όλη μέρα τι να την κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λειπεις με ανοιχτο αφυγραντηρα; Αν ναι, χτυπα τον ειναι με ζεολιθο. Αν αναβεις θερμανση και μετα τον αφυγραντηρα...ισως συμπιεστης, ισως αυτος παλι.

Επισης ο ζεολιθος δεν κανει για καπνισμα, μην σου μυρισει ο ζεολιθος.

Αυτος που σου εδειξα ειναι Νο1 σε πωλησεις στα media markt.

 

Ειναι απιθανος, το μονο που προβληματιζει ειναι η καταναλωση ρευματος. Βεβαια οπως ειπαμε βγαζει λιγο ζεστο αερα, σε αντιθεση με αυτους με συμπιεστη.

http://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

Desiccant ειναι οι αφυγραντηρες με ζεολιθο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλές γιορτές.

Αγόρασα μετα απο σκέψεις κ ψάξιμο τον puredry 20lt. Πρωτη μερα υγρασία στο 70% το έριξε σχετικα γρήγορα στο 55 που ειχα βαλει αλλα συνέχιζε να λειτουργεί δεν ξερω αν επρεπε η οχι.

Η ερώτηση μ είνα αλλη τις επομενες μερες μεχρι κ σμρ που έχει κανει κ τοση βροχη τον ανοίγω κ δειχνει οτι εχει 45% υγρασία!! Πως γινεται αυτό?

Εχει προβλημα η επειδη ανοιξαν τα καλολιφερ αρκετά εχει πεσει εκει?

Καλησπερα και καλές γιορτές.

Αγόρασα μετα απο σκέψεις κ ψάξιμο τον puredry 20lt. Πρωτη μερα υγρασία στο 70% το έριξε σχετικα γρήγορα στο 55 που ειχα βαλει αλλα συνέχιζε να λειτουργεί δεν ξερω αν επρεπε η οχι.

Η ερώτηση μ είνα αλλη τις επομενες μερες μεχρι κ σμρ που έχει κανει κ τοση βροχη τον ανοίγω κ δειχνει οτι εχει 45% υγρασία!! Πως γινεται αυτό?

Εχει προβλημα η επειδη ανοιξαν τα καλολιφερ αρκετά εχει πεσει εκει?

Γνώμη κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λειπεις με ανοιχτο αφυγραντηρα; Αν ναι, χτυπα τον ειναι με ζεολιθο. Αν αναβεις θερμανση και μετα τον αφυγραντηρα...ισως συμπιεστης, ισως αυτος παλι.

Επισης ο ζεολιθος δεν κανει για καπνισμα, μην σου μυρισει ο ζεολιθος.

Αυτος που σου εδειξα ειναι Νο1 σε πωλησεις στα media markt.

 

Ειναι απιθανος, το μονο που προβληματιζει ειναι η καταναλωση ρευματος. Βεβαια οπως ειπαμε βγαζει λιγο ζεστο αερα, σε αντιθεση με αυτους με συμπιεστη.

http://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

Desiccant ειναι οι αφυγραντηρες με ζεολιθο.

κατά 99% σ αυτόν θα καταλήξω το χει και σε νορμάλ τιμή με δωρεάν αποστολή ... δεν θα ανάβω θέρμανση ποτέ ούτε υγρασία με πειράζει άπλα τον θέλω κατά της μούχλας στα έπιπλα και παράθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά 99% σ αυτόν θα καταλήξω το χει και σε νορμάλ τιμή με δωρεάν αποστολή ... δεν θα ανάβω θέρμανση ποτέ ούτε υγρασία με πειράζει άπλα τον θέλω κατά της μούχλας στα έπιπλα και παράθυρα

Θα σου ανεβασει την θερμοκρασια απο 1-3 βαθμους. Δεν μπορει παραπανω.

Διαβασε το αγγλικο αρθρακι που εβαλα πανω για να δεις τι παιρνεις σε σχεση με συμπιεστη και δες κρητικες skroutz απ οτι ειδα αρκετοι εχουν γραψει.

Αν τελικα το παρεις, γραψε ενα mini review εδω μας ενδιαφερει. Αν εχεις και οργανο να μετρησεις και τι watt τραβαει μετα απο 2-3 μερες που θα εχει τραβηξει τα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά 99% σ αυτόν θα καταλήξω το χει και σε νορμάλ τιμή με δωρεάν αποστολή ... δεν θα ανάβω θέρμανση ποτέ ούτε υγρασία με πειράζει άπλα τον θέλω κατά της μούχλας στα έπιπλα και παράθυρα

 

Θεωρώ ότι θα κανεις λαθος στην επιλογή σου. Αν δε σε ενδιαφερει η θερμανση ειναι κριμα να καταναλωνεις τοσο μεγαλο ποσο ενεργειας (500-600 watt ανα ωρα) για αφυγρανση και για θερμανση που δε θελεις. Μπορεις να πετυχεις καλυτερα ποσοστα αφυγρανσης με εναν 20 λιτρο. Επειδή και γω σε νησι μενω και μαλλον θα χτυπας 80% ευκολα μαλλον θα τον θες και ανοιξη - φθινοπωρο που ισως δε θα αντεχεις αυξηση θερμοκρασιας του χωρου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...