Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα σου ανεβει η υγρασια τοσο ευκολα το βραδυ. Βαλε 50% και κλειστο πριν πεσεις για υπνο. Σιγα ποσο θα ανεβει;

Το μωρο ηδη απολαμβανει χαμυλη υγρασια. Χωρις αφυγραντηρες μεγαλωσαμε και με ξυλινα κουφωματα. Μην κανετε σαν υστερικοι επειδη το πε ο παιδιατρος.

 

Αν εγω ειχα μουχλα, θα εψαχνα τα αιτια και οχι το συμπτωμα. Θα την καθαριζα με χλωρινη και θα το ειχα continues για τις 2-3 πρωτες μερες για να ψωφισει ο μυκητας. Αν εχεις φοβερο προβλημα υγρασιας( ; ) ο αφυγραντηρας δεν θα κανει τιποτα, μετακομισε. Ειναι σαν να εχεις ημικρανιες και να παιρνεις depon.

 

Η αφυγρανση παει σφαιρικα στο σπιτι, μεταφερεται. Δηλαδη δεν γινεται να εχεις αλλου 75 αλλου 55. Ισσοροπει. Ειναι σαν την θερμανση. Μην ακουω γραφικοτητες για σωλινακια.

 

Στο silent θα πρεπε να ειναι αθορυβος νομιζω, παρε την αντιπροσωπεια.

 

Αφου σου λεω τα γραψαμε αυτα. Πηγε απο 55% 70% για πλακα. Για το αλλο θεμα εσυ τωρα ποιον λες να ακουσω εσενα ή τον γιατρο? Μου φαινεται αν εχεις αφυγραντηρα τον πηρες για πλακα. Εδω οι πιο πολλοι που γραφουν  ειναι γιατι εχουν σοβαρο προβλημα υγρασιας. Δεν ειμαστε εδω για να γραψουμε για μετακομίσεις. Μπορουμε να παμε και Ρωσια με 0% υγρασια. Το αλλο με τη χλωρινη δεν ισχυει αν το ειχες ψαξει δυστυχως. Και ναι στο δωματιο μου εχω 67% και στο σαλονι 60% αλλα οχι λεει ψεματα το υγρομετρο γιατι δε του αρεσει το δωματιο. 

Τωρα για το silent νομιζεις παλι λαθος γιατι τοτε πρεπει να παρουμε σειρα προτεραιοτητας για να παρουμε τηλεφωνο στην αντιρποσωπεια.

 

υγ. αφου μεγαλωσες σε ξυλινα κουφωματα γιατι πηρες αφυγραντηρα? 

Ως προς το θορυβο, οι εταιριες στα διαφορα μοντελα αφυγρατήρων δίνουν μια

τιμη decibel (συνήθως μεταξύ 40 και 45 db)

Γνωρίζει κανενας υπο τί συνθήκες μετρανε και δινουν αυτα τα νούμερα;

π.χ σε ποια αποσταση απο τον αφυγραντήρα μετρανε;

 

Μολις πηρα τον inventor care 10L, οι πρωτες εντυπωσεις θετικες, ομως ψαχνωμε (και εγω)

με τον θορυβο. Οι δικες μου μετρήσεις με android app ειναι:

Στο silent mode, 60db διπλα στον αφυγραντηρα και σε αποσταση 5 μετρων εχω τα 40db που

δινει η εταιρια. Σε normal mode εχω συν 5db.

 

Μπορει να δωσει κανενας μετρησεις να δουμε που βρισκομαστε;

Φιλε δε ξερω να απαντησω στο ερωτημα σου. Απλα θα σου πω πως αν το 40-45 το εβλεπες σε κλιματιστικα θα το λεγαμε θορυβωδες. Υπαρχουν μοντελα κλιματισμου με 20 και 19 db. Για μενα οτι ειναι πανω απο 30-33 ακουγεται. Το 35 με το 40db ειναι πολυ μεγαλη διαφορα. Απλα μερικα τα λενε αθορυβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο και οχι σε σχεση με το αν τελικα ενοχλουν ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ως προς το θορυβο, οι εταιριες στα διαφορα μοντελα αφυγρατήρων δίνουν μια

τιμη decibel (συνήθως μεταξύ 40 και 45 db)

Γνωρίζει κανενας υπο τί συνθήκες μετρανε και δινουν αυτα τα νούμερα;

π.χ σε ποια αποσταση απο τον αφυγραντήρα μετρανε;

 

Μολις πηρα τον inventor care 10L, οι πρωτες εντυπωσεις θετικες, ομως ψαχνωμε (και εγω)

με τον θορυβο. Οι δικες μου μετρήσεις με android app ειναι:

Στο silent mode, 60db διπλα στον αφυγραντηρα και σε αποσταση 5 μετρων εχω τα 40db που

δινει η εταιρια. Σε normal mode εχω συν 5db.

 

Μπορει να δωσει κανενας μετρησεις να δουμε που βρισκομαστε;

Οι μετρησεις αυτες ειναι για να εχεις ενα μπουσουλα, δεν εχουν ακριβεια. Γιατι καθε τηλεφωνο ειναι διαφορετικο. Καταρχην θες ενα μετρο αποσταση δεν μετραμε εξ επαφης ουτε στα 5 μετρα. και 2) να μετρησετε με την ιδια εφαρμογη με καποιον, το σωστο ειναι να εχετε και το ιδιο τηλεφωνο πχ iphone 6.Και να το βαλετε στο ιδιο ποσοστο υγρασιας πχ 40% με το fan στο full. Γυρισε αρκετες σελιδες πισω καποιοι μετρησαν το inventor που θες.

Αφου σου λεω τα γραψαμε αυτα. Πηγε απο 55% 70% για πλακα. Για το αλλο θεμα εσυ τωρα ποιον λες να ακουσω εσενα ή τον γιατρο? Μου φαινεται αν εχεις αφυγραντηρα τον πηρες για πλακα. Εδω οι πιο πολλοι που γραφουν ειναι γιατι εχουν σοβαρο προβλημα υγρασιας. Δεν ειμαστε εδω για να γραψουμε για μετακομίσεις. Μπορουμε να παμε και Ρωσια με 0% υγρασια. Το αλλο με τη χλωρινη δεν ισχυει αν το ειχες ψαξει δυστυχως. Και ναι στο δωματιο μου εχω 67% και στο σαλονι 60% αλλα οχι λεει ψεματα το υγρομετρο γιατι δε του αρεσει το δωματιο.

Τωρα για το silent νομιζεις παλι λαθος γιατι τοτε πρεπει να παρουμε σειρα προτεραιοτητας για να παρουμε τηλεφωνο στην αντιρποσωπεια.

 

υγ. αφου μεγαλωσες σε ξυλινα κουφωματα γιατι πηρες αφυγραντηρα?

 

Φιλε δε ξερω να απαντησω στο ερωτημα σου. Απλα θα σου πω πως αν το 40-45 το εβλεπες σε κλιματιστικα θα το λεγαμε θορυβωδες. Υπαρχουν μοντελα κλιματισμου με 20 και 19 db. Για μενα οτι ειναι πανω απο 30-33 ακουγεται. Το 35 με το 40db ειναι πολυ μεγαλη διαφορα. Απλα μερικα τα λενε αθορυβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο και οχι σε σχεση με το αν τελικα ενοχλουν ή όχι.

Ειπα να χαλασω τα χρηματα μου γιαυτο πηρα.

60 και 67 ειναι μια χαρα, ποιος μιλησε για ψεμματα; Βαλε τον αφυγραντηρα ολη μερα στο δωματιο που θες να κοιμηθεις, και το βραδυ στο silent στο σαλονι. Για μενα κλειστον κιολας. Το πρωι αερισε το σπιτι σου μιση ή μια ωρα χωρις φοβο και θα ριξεις την υγρασια αν δεν εχει βρεξει. Θα πεσει 10 15 μοναδες. Το 70που βλεπεις το πρωι ειναι πλασματικο. Πεφτει πολυ γρηγορα. Δεν εχεις υγρασια μεσα στα αντικειμενα μονο στον αερα.

 

Παρε 2 αφυγραντηρες(τις πραγματικες λυσεις στις ειπα). Ισως δεν σου φτανει ενας. Ή και Ρωσια εκει εχουν πολικες θερμοκρασιες και δεν πεθαινουν τα μωρα, θα ζησει και το δικο σου :)

Παρε και νουμερακι στην αντιπροσωπεια, μην ανησυχεις θα σηκωσουν το τηλεφωνο. Πες ολα αυτα που λες, και πιστεψε με δεν θα χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για πλακα αφου λετε περι θορυβου και db θα πω οτι με το αναξιοπιστο ηχομετρο του κινητου (εφαρμογη Sound Meter) και σε αποσταση περιπου ενος μετρου με τον κομπρεσορα να δουλευει, μετραω στον Meaco 20lt Platinum 47-49db σε low και high αντιστοιχα, ενω στον Inventor Eva II Pro 20lt WiFi 47-50-52db σε low-mid-turbo.

Παρολα αυτα το low του Eva μοιαζει πιο υποφερτο στ αυτια μου απ οτι του Meaco, παροτι εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος. Ισως εχει να κανει η χροια, ισως κανω και γω κατι λαθος, δεν ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω τον αναβω το πρωι και τον κλεινω το βραδυ καθε μερα και ειναι οκ.

Δεν ειναι αναγκη να δουλευει και ολη την νυχτα ( εκτος απο τις 2-3 πρωτες μερες συνεχους αφυγρανσης για να "στεγνωσει" λιγο το σπιτι

Σωστό και αυτό αλλά ίσως έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος με αυτό τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για πλακα αφου λετε περι θορυβου και db θα πω οτι με το αναξιοπιστο ηχομετρο του κινητου (εφαρμογη Sound Meter) και σε αποσταση περιπου ενος μετρου με τον κομπρεσορα να δουλευει, μετραω στον Meaco 20lt Platinum 47-49db σε low και high αντιστοιχα, ενω στον Inventor Eva II Pro 20lt WiFi 47-50-52db σε low-mid-turbo.

Παρολα αυτα το low του Eva μοιαζει πιο υποφερτο στ αυτια μου απ οτι του Meaco, παροτι εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος. Ισως εχει να κανει η χροια, ισως κανω και γω κατι λαθος, δεν ξερω.

Δεν κανεις κανενα λαθος, ειναι η χροια του ηχου, που δεν εχει να κανει με τα db.

Παιδες εγω τον αναβω το πρωι και τον κλεινω το βραδυ καθε μερα και ειναι οκ.

Δεν ειναι αναγκη να δουλευει και ολη την νυχτα ( εκτος απο τις 2-3 πρωτες μερες συνεχους αφυγρανσης για να "στεγνωσει" λιγο το σπιτι

Συμφωνω μαζι σου. Οσοι εχουν νυχτερινο, οριακα συμφερει(αν συμφερει). Το πρωί καλο ειναι να αεριζεις με κλειστο το μηχανημα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες περίπου μετρήσεις με το sound meter παίρνω κι εγώ (toyotomi).

Με χρήση περίπου 3 εβδομάδων έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα :

α) με βοριά και πρωινό αερισμό (όσο λείπουμε δηλ) δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας(κάτω από 50%) αλλά... κρυου

β) με νότια και αερισμό η υγρασία είναι περισσότερη, το κρύο λιγότερο κ με την χρήση του αφυγραντήρα το σπίτι γίνεται φούρνος (από 20-21 πάει 23-24)

γ) ο θόρυβος ενοχλητικός για το βράδυ που θες να χαλαρώσεις στην τηλεόραση. Ανάβουμε κυρίως μεσημέρι, απόγευμα κ βράδυ για στέγνωμα ρούχων.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει το πολύ κρύο όπου παρουσιάζουν τα τζάμια υγρασία κ σχηματίζεται μούχλα στις γωνίες των ταβάνιων .

Η χλωρίνη ΚΆΝΕΙ δουλειά (1/3 χλωρίνη κ 2/3 νερό σε ψεκαστήρι εξαφανίζει τη μουχλα) αλλά δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σε υπνοδωμάτια.

 

Μέχρι τώρα μπορώ να πω είναι μια χρήσιμη συσκευή αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι κ απαραίτητη ή θαυματουργή, όπως τουλάχιστο μου την είχαν περιγράψει φίλοι. Προφανώς εξαρτάται κ από την υγρασία της περιοχής, του σπιτιού.

Περιμένω τα πολλά κρύα κ τον λογαριασμό του ρεύματος(ελπίζοντας ότι θα το κέρδος από την οικονομία θέρμανσης θα είναι μεγαλύτερο από το κόστος χρήσης του αφυγραντήρα) για τελικά συμπεράσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καπου στο θεμα αυτο πως οταν παρεις αφυγραντηρα πρεπει να

τον εχεις συνεχως σε λειτουργια για 2-3 μερες ωστε να φυγει η υγρασια

απο τα διαφορα υλικα του στπιτου και τα επιπλα.

 

Η ερωτηση μου ειναι: ισχυει το παραπανω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καπου στο θεμα αυτο πως οταν παρεις αφυγραντηρα πρεπει να

τον εχεις συνεχως σε λειτουργια για 2-3 μερες ωστε να φυγει η υγρασια

απο τα διαφορα υλικα του στπιτου και τα επιπλα.

 

Η ερωτηση μου ειναι: ισχυει το παραπανω;

Ισχυει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μετρησεις αυτες ειναι για να εχεις ενα μπουσουλα, δεν εχουν ακριβεια. Γιατι καθε τηλεφωνο ειναι διαφορετικο. Καταρχην θες ενα μετρο αποσταση δεν μετραμε εξ επαφης ουτε στα 5 μετρα. και 2) να μετρησετε με την ιδια εφαρμογη με καποιον, το σωστο ειναι να εχετε και το ιδιο τηλεφωνο πχ iphone 6.Και να το βαλετε στο ιδιο ποσοστο υγρασιας πχ 40% με το fan στο full. Γυρισε αρκετες σελιδες πισω καποιοι μετρησαν το inventor που θες.

Ειπα να χαλασω τα χρηματα μου γιαυτο πηρα.

60 και 67 ειναι μια χαρα, ποιος μιλησε για ψεμματα; Βαλε τον αφυγραντηρα ολη μερα στο δωματιο που θες να κοιμηθεις, και το βραδυ στο silent στο σαλονι. Για μενα κλειστον κιολας. Το πρωι αερισε το σπιτι σου μιση ή μια ωρα χωρις φοβο και θα ριξεις την υγρασια αν δεν εχει βρεξει. Θα πεσει 10 15 μοναδες. Το 70που βλεπεις το πρωι ειναι πλασματικο. Πεφτει πολυ γρηγορα. Δεν εχεις υγρασια μεσα στα αντικειμενα μονο στον αερα.

 

Παρε 2 αφυγραντηρες(τις πραγματικες λυσεις στις ειπα). Ισως δεν σου φτανει ενας. Ή και Ρωσια εκει εχουν πολικες θερμοκρασιες και δεν πεθαινουν τα μωρα, θα ζησει και το δικο σου :)

Παρε και νουμερακι στην αντιπροσωπεια, μην ανησυχεις θα σηκωσουν το τηλεφωνο. Πες ολα αυτα που λες, και πιστεψε με δεν θα χασεις.

Σου ειπα και πριν αλλα βαριεσαι να διαβασεις δυο σελιδες πριν. 70% πλασματικο..... τωρα τι να πω μολις καταλαβα οτι κανεις πλακα. Τι ενοεις πλασματικο. Δηλαδη ειναι 60 αλλα λεει 70%? Σταματαμε να μιλαμε σοβαρα πλεον. Το οτι πεφτει πιο γρηγορα δε το κανει πλασματικο.

Ειπα και γω πιο πριν οτι αν υπηρχε αθορυβος αφυγραντηρας για δωματιο θα τον αγοραζα. Το κακο με τον inventor ειναι οτι και στο silent να τον βαλω στο σαλονι πρεπει να τον βαλω στο 40% για να μην αρχισει τα σταμτα-ξεκινα αλλα ετσι θα χαλασει πολυ συντομα και θα πανει παρτυ η ΔΕΗ.

Για την αντιπροσωπεια δεν εχω να τους πω κατι. Αυτο ειναι το μηχανημά τους, ετσι δουλευει, δεν εχω παρει ελαττωματικο, ολοι οσοι το εχουν, τα ιδια αντιμετωπιζουν. Τι θες να πεις δε θα χασω δε σε καταλαβαινω, μιλα καθαρα... 

 

Και για να μη λεμε ανακριβειες γιατι θα γινει και κανενα ατυχημα. Οχι χλωρινη για τη μουχλα. Υπαρχει και topic εδω ψαξτε, μη γραφετε ετσι στη τυχη.

 

http://www.clickatlife.gr/your-life/story/13391

 

https://www.monosistaratson.gr/monosi-taratsas/mouxla-ston-toixo/

 

http://www.insomnia.gr/topic/507966-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%BB%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9/

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε το 2ο link που εδωσες, ερχεσαι στα λογια μου. Η χλωρινη ηταν ενα παραδειγμα.

Η λυση σε σενα δεν ειναι αφυγραντηρας, 2 φορες στο εγραψα, 3 με αυτη.

 

Tο οτι πεφτει γρηγορα το κανει πλασματικο. Ειναι υπολυπομενη υγρασια απο υδρατμους και αναπνοη που φευγει ευκολα εως πανευκολα. Ουτε καν αφυγραντηρας, με εναν αερισμο του σπιτιου φευγει αυτο. Ειναι σαν να βγαινεις απο το μπανιο...αν γραψει 70% εχει το σπιτι σου τοσο γιατι εκανες ενα μπανιο; Μονο στο συγκρκριμενο σημειο, το σπιτι μπορει να ειναι στεγνο.

Και που διαβασες οτι οσοι εχουμε μουχλα αγορασαμε αφυγραντηρα; Λαθος καταλαβες. Και οσοι το καναν λαθος καναν.

 

Το 40% το βρισκω υπερβολικο για βραδυ. Παρτυ η ΔΕΗ οχι, αλλα θα χρεωθεις ναι. Δεν καει σαν θερμοπομπος που αλλοι κοιμουνται και το εχουν ανοιχτο στους 19 βΘμους.

 

Εγκατεστησε ενα dbμετρο στο κινητο, και πηγαινε στον κοτσοβολο, και μετρα θορυβο μετα απο 3 λεπτα λειτουργιας αμα γινεται, γιατι σε μερικα αρχιζει ο κομπλερσορας αργοτερα. Δες rohnson, juro pro, olimbia splendid ή οτι αλλο σου γυαλισει εκει.

 

Στο λεω για πολλοστη φορα. Εχει καλο after sales η inventor. Δεν θα ανοιξεις συζητηση με εμενα για τον αφηγραντηρα σου, με αυτους πρεπει να ανοιξεις. Μην μου λες λοιπον ειναι ετσι ειναι αλλιως δεν εχει προβλημα....εκει πεστα. Προφανως και εχει προβλημα γιατι δεν γινεται η δουλεια σου. Νιανια στα εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλα χωρις νοημα πλεον. Μαζι σου συζηταω γιατι μου ανεφερες οτι ειμαι υπερβολικος αν θελω υγρασια κατω απο 67% το βραδυ και οτι το παιδι δε θα παθει τιποτα και οτι μεγαλωσες σε ξυλινα κουφωματα λες και σε ρωτησα στη τελικη. Εισαι οφ τοπικ με αυτα. Τωρα τι καιει και ποσο κοστιζει η καταναλωση δε σε ρωταω γιατι μιλας με ηλεκτρολογο μηχανικο. Αν θες να ρωτησεις κατι εδω ειμαι. Τον αφυγραντηρα τον αγοραζουε γιατι κανει αφυγρανση του αερα οχι του καναπε, τοιχου, του κρεβατιου, Σου ειπα μαλλον τον εχεις αγορασει τσαμπα τον αφυγραντηρα. Παμε παλι. Μενω διπλα στη θαλλασσα εχω παντα υγρασια. Στο σπιτι βλεπω και 85% συχνα γι αυτο αγορασα αφυγραντηρα. Υπολοιπομενη υγρασια δεν τον ξερω τον ορισμο. Ο αερας εχει υγρασια και οταν κορεστει (δηλαδη παει 100%, αναλογα της θερμοκρασιας) η υγρασια  παρουσιαζεται σε επιφανειες. Τελος παντων μαλλον διαφωνουμε στον χρονο που ανεβαινει η υγρασια και γι αυτο δε καταλαβαινει ο ενας τον αλλον. Σε εμενα λοιπον απο 50%, θα ξαναπαει 70 σε 3 ωρες αν εξω ο καιρος ειναι υγρος. Τωρα αν κανει κρυο, οκ θα αερισω λιγα λεπτα αλλα μετα θελει αφυγραντηρα. Ειτε ειναι βραδυ ειτε μερα ειτε απογευμα.

 

Εχεις  θεμα με το after sales της inventor μου φαινεται. Δε σε ρωτησα να μου πεις κατι εσυ ανοιξες συζητηση για τον αφυγραντηρα μου. Εισαι σε  τοπικ για αφυγραντηρες αν το εχεις καταλαβει. Εδω προσπαθουμε να ανταλλασσουμε τις εμπειριες μας ωστε να αποφευγουμε κακες αγορες ή κακες χρησεις και να προτεινουμε καλα προιοντα. Και το after sales που λες ειναι σημαντικο αλλα πρωτευον ειναι η σωστη αγορα αλλα σου ξαναλειω (αν και μου φαινεται οτι δε καταλαβαινεις) δεν εχει προβλημα ο αφυγρνατηρας, οσοι τον εχουμε παρει εδω αναφερουμε την ιδια δυσλειτουργια, ειναι θεμα κακου σχεδιασμου και δε διορθωνει με τηλεφωνο στο after sales.

Αν δε σου αρεσει η συζητηση για αφυγραντηρες αλλαξε τοπικ ρε φιλε. Μη μας κουραζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που σε κουρασα βασικα εχασα τον χρονο μου για την ακριβεια. Μοιραζεσαι εμπειριες... με τους υπολοιπους, για τον λιγο χρονο που θα σε εχουμε εδω ακομα μεχρι να εξαφανιστεις τελικα curtis76.

15μερες ειναι εδω και μου λεει και να αλλαξω τοπικ, θεουλης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι προς ενδειξη σεβασμου σε ολους τους υπολοιπους που θελουν να διαβαζουν πραγματα σχετικα με το τοπικ κι οχι προσωπικες κοντρες, σας παρακαλω σταματηστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα 80τμ έχουμε υγρασία της τάξεως 70+%,

Το πρωί τα τζάμια από τα κουφώματα μούσκεμα.

Θέρμανση με καλοριφέρ δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει συνεννόηση με τους άλλους.

Για θέρμανση χρησιμοποιούνται δυο κλιματιστικά ένα 18 & ένα 9αρι ινβερτερ.

Το πρωί σαφώς η θερμοκρασία είναι μεταξύ 14-18C (με κλειστά τα a/c) και σκέφτομαι για αφυγραντηρα με ζεολιθο. Διάβασα ότι αν πάρω με συμπιεστή δεν θα αποδώσει σε χώρους με θερμοκρασία κάτω από 20C.

Έχω δει έναν τις ινβεντορ. Εάν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι συμβουλευτικά πριν προβώ σε αγορά θα του ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...