Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αγόρασα τον  ΕVA PRO 2, 20 L.  https://www.skroutz.gr/s/12641368/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-ION20L.html

Απέκλεισα τον ζεόλιθο (μιας και έχω +15 θερμοκρασία) και προσπάθησα να επιλέξω κάτι αθόρυβο και αποδοτικό.

Μένω σε διαμέρισμα 90 τ.μ. με ενιαίο σαλόνι-κουζίνα, και 2 υπνοδωμάτια. Κατασκευή 10 ετίας.

Τον έχω βάλει ανάμεσα στον ενιαίο χώρο και στα 2 δωμάτια, στον διάδρομο δηλαδή.

Τον έχω βάλει εδώ και 3 ώρες σε λειτουργία στην αρχή σε turbo,( έβλεπα ταινία και κατάπια τον θόρυβο), και τώρα πριν κοιμηθώ σε silent mode ( το ρύθμισα να φτάσει στο 55%).

Αν και σαφώς είναι πολύ νωρίς για οποιαδήποτε ένδειξη τώρα δείχνει 61.

Το θέμα μου είναι πως ακούγεται! Σαν δυνατό ψυγείο, σαν ανεμιστήρας, πείτε το όπως θέλετε, αλλά εγώ τον ακούω, και ήδη σκέφτομαι πως ακριβώς θα κοιμηθώ, μιας και είμαι ευαίσθητος στους θορύβους.

Ακούω σχόλια, προτάσεις και αν έκανα σωστή επιλογή. (μήπως υπάρχει πιο αθόρυβος σε silent mode;)

Τον πήρα επίτηδες απο κωτσόβολο (και έδωσα παραπάνω +30 ευρώ απο skroutz) για να μπορώ να τον αλλάξω σε 10 ημέρες, αν κάτι δεν μου άρεσε....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάσα συμβουλή δεκτή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου επειδη εχω και τον Eva Pro II 20lt και το Meaco 20lt Platinum μπορω να σε βεβαιωσω οτι ο Eva στο low ειναι πολυ πιο αθορυβος απ το Meaco κι αν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθεις με καποιον απ τους δυο αυτος ειναι ο Inventor.

 

Απο κει και περα οσον αφορα το θορυβο, απ οσα ειχα δει ο ιδιος στα καταστηματα και θα σκεφτομουν σοβαρα να αγορασω αν ημουν στη θεση σου θα ηταν ειτε ο Philco AirDry 20+ ή ο Puredry 20lt. Αυτοι οι δυο μου αρεσαν γενικοτερα αλλα με εντυπωσιασαν κιολας με το χαμηλο και "ομορφο" θορυβο που εκαναν. Παλι ομως να ξερεις ειναι διαφορετικο να τον ακους στην ησυχια του σπιτιου και σ ενα καταστημα γι αυτο δε μπορω να σου πω στα σιγουρα. Ο Meaco π.χ. μου ακουγοταν μια χαρα στο μαγαζι (και κατα τις ωρες της ημερας στο σπιτι) αλλα τη νυχτα ξεχνας οτι θα τον εχεις ανοικτο ακομα και στο διαδρομο οπως λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη εχω και τον Eva Pro II 20lt και το Meaco 20lt Platinum μπορω να σε βεβαιωσω οτι ο Eva στο low ειναι πολυ πιο αθορυβος απ το Meaco κι αν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθεις με καποιον απ τους δυο αυτος ειναι ο Inventor.

 

Απο κει και περα οσον αφορα το θορυβο, απ οσα ειχα δει ο ιδιος στα καταστηματα και θα σκεφτομουν σοβαρα να αγορασω αν ημουν στη θεση σου θα ηταν ειτε ο Philco AirDry 20+ ή ο Puredry 20lt. Αυτοι οι δυο μου αρεσαν γενικοτερα αλλα με εντυπωσιασαν κιολας με το χαμηλο και "ομορφο" θορυβο που εκαναν. Παλι ομως να ξερεις ειναι διαφορετικο να τον ακους στην ησυχια του σπιτιου και σ ενα καταστημα γι αυτο δε μπορω να σου πω στα σιγουρα. Ο Meaco π.χ. μου ακουγοταν μια χαρα στο μαγαζι (και κατα τις ωρες της ημερας στο σπιτι) αλλα τη νυχτα ξεχνας οτι θα τον εχεις ανοικτο ακομα και στο διαδρομο οπως λες.

 

Φίλε μου, ακριβώς τώρα κοίταζα τον Meaco που λες,μιας και από ότι έβλεπα και χτες η Meaco έχει πάρει ένα σωρό βραβεία και είναι και αγγλική μάρκα (αν αυτό λέει κάτι). Μάλιστα είναι και χαμηλής κατανάλωσης 255 W (βέβαια και ο Eva τόσο είναι).

 

Δυστυχώς με επιβεβαίωσες για τον θόρυβο. Μάλλον ο Eva που πήρα είναι ίσως και ο πιο αθόρυβος. Εσύ δηλαδή την νύχτα δεν τον έχεις ανοικτό; Μόνο την ημέρα ; Και για πόσες ωρες , και σε ποια λειτουργία ; Επίσης απο κατανάλωση τι δείχνει στην λυπητερή της ΔΕΗ;

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ημέρα έχεις τον αφυγραντήρα κάπου κεντρικά ή στο χώρο που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα υγρασίας.

 

Το βράδυ τον βάζεις στο πιό μακρινό μέρος από την κρεβατοκάμαρα, με τον ανεμιστήρα σε χαμηλή σκάλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Meaco ειναι πολυ καλος σε ολα του αλλα δεν ειναι για να κοιμασαι το βραδυ μαζι του. Προσωπικα δεν τον εχω ουτε καν στο διαδρομο αλλα στο σαλονι που ειναι αρκετα μακρια απ το υπνοδωματιο και εξ αιτιας αυτου μαλλον δεν εχει κανενα νοημα να τον εχω ανοικτο το βραδυ (αλλα τον εχω...). Οσο για την καταναλωση δεν ξερω καθως τον εχω λιγες μερες μονο.

 

Αποψη μου, αν σου κανει τη δουλεια απο αποψη αφυγρανσης ο Inventor μεινε σ αυτον, καθως ναι μεν ο Meaco ειναι ποιοτικοτατος αλλα εκτος του θορυβου που σε ενδιαφερει εχει και μπολικα ευρω παραπανω, ενω δε μπορω να πω πως βλεπω καμια ιδιαιτερη διαφορα μεταξυ τους στην αφυγρανση, τουλαχιστον στο δικο μου σπιιτι.

 

Κανε τον κοπο μονο να κοιταξεις μερικα ποστ πισω στο φορουμ, για να δεις και τον τροπο λειτουργιας του καθενος (με ποια λογικη ανοιγει / κλεινει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια που του οριζεις) ωστε να εχεις πιο σφαιρικη αποψη για το αν και ποιος σου κανει τελικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Meaco ειναι πολυ καλος σε ολα του αλλα δεν ειναι για να κοιμασαι το βραδυ μαζι του. Προσωπικα δεν τον εχω ουτε καν στο διαδρομο αλλα στο σαλονι που ειναι αρκετα μακρια απ το υπνοδωματιο και εξ αιτιας αυτου μαλλον δεν εχει κανενα νοημα να τον εχω ανοικτο το βραδυ (αλλα τον εχω...). Οσο για την καταναλωση δεν ξερω καθως τον εχω λιγες μερες μονο.

 

Αποψη μου, αν σου κανει τη δουλεια απο αποψη αφυγρανσης ο Inventor μεινε σ αυτον, καθως ναι μεν ο Meaco ειναι ποιοτικοτατος αλλα εκτος του θορυβου που σε ενδιαφερει εχει και μπολικα ευρω παραπανω, ενω δε μπορω να πω πως βλεπω καμια ιδιαιτερη διαφορα μεταξυ τους στην αφυγρανση, τουλαχιστον στο δικο μου σπιιτι.

 

Κανε τον κοπο μονο να κοιταξεις μερικα ποστ πισω στο φορουμ, για να δεις και τον τροπο λειτουργιας του καθενος (με ποια λογικη ανοιγει / κλεινει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια που του οριζεις) ωστε να εχεις πιο σφαιρικη αποψη για το αν και ποιος σου κανει τελικα.

 

 

Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 είμαι και περιμένω εντυπώσεις για τον meaco. Από ότι κατάλαβα ο meaco είναι θορυβώδης, θα τον προόριζα για το σαλόνι που είναι δίπλα από υπνοδωμάτιο, με ανοιχτές πόρτες μεταξύ των 2 χώρων. Επίσης τι παίζει με τα φίλτρα καθαρισμού του αέρα? έχουν διαφορές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο ξύπνησα και τον βρήκα-άκουσα να εργάζεται σιωπηλά (σαν δυνατό ψυγείο), δείχνοντας υγρασία στο 56%.

Τον είχα αφήσει όλο το βράδυ εννοείται.

Δυστυχώς στο υπνοδωμάτιο έκλεισα την πόρτα γύρω στη 1 το βράδυ.Ξύπνησα και βρήκα την υγρασία (την μετράω με υγρόμετρο beurer- παρήγγειλα και ένα tp 55 από amazon uk), sto 67 %.


Άρα με βλέπω αργότερα να βάζω την ΕΥΑ να ρουφήξει νεράκι και από το υπνοδωμάτιο.

Τώρα τον έχω όπως είπα πριν στο διάδρομο μπροστά από το μπάνιο. 

Τώρα προφανώς ο θόρυβος είναι κάπως ανεκτός-ακόμη στο silent mode- εννοείται μιας και ...δεν κοιμάμαι. 

Πάντως σε ένα 12 ωρο σχεδόν χρήσης γέμισε στα 3/4 ο κάδος .

Θα ενημερώσω για τα περαιτέρω. Καλημέρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη ξεχνάς ότι το ποσοστό υγρασίας υπολογίζεται σε άμεση συνάρτηση με τη θερμοκρασία, δηλαδή με το που ζεσταίνεται το δώματιο πέφτει το ποσοστό της και ας μην έχει αλλάξει ή αφυγρανθεί ο αέρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο ξύπνησα και τον βρήκα-άκουσα να εργάζεται σιωπηλά (σαν δυνατό ψυγείο), δείχνοντας υγρασία στο 56%.

 

Τον είχα αφήσει όλο το βράδυ εννοείται.

 

Δυστυχώς στο υπνοδωμάτιο έκλεισα την πόρτα γύρω στη 1 το βράδυ.Ξύπνησα και βρήκα την υγρασία (την μετράω με υγρόμετρο beurer- παρήγγειλα και ένα tp 55 από amazon uk), sto 67 %.

 

 

Φιλε αν τον αφυγραντηρα τον ειχες βαλει στο 55% και δε ξυπνησες είσαι μια χαρα. Και γω θεωρώ οτι δε κανει θορυβο στη μικρή σκαλα αλλά δυτυχως στην εννοια θορυβος πρεπει να προσθεσω και τις ασταματητες εκκινησεις που προσωπικα με ενοχουν αρκετα. Αν τον εβαλες στο 50% που μαλλον δε θα μπορεσει να τα πιασει αρα δε θα σταματαει-ξεκιναει τοτε και αυτο ειναι μια λυση απλα δε νομιζω οτι θα ζησει για καιρο ετσι το μηχανιμα. Μια σελιδα πιο πριν εχω αναφερει δυο τρεις τροπους χρησης που δοκιμασα. Και σε εμενα στο δωματιο φτανει 67% χωρις αφυγρανση το βραδυ που μαλλον ειναι απο την αναπνοη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βραδυ γιατι να λειτουργει παιδια; Εγω την θερμανση την κλεινω, γιατι οχι και τον αφυγραντηρα; Αλλωστε σε ενα παγωμενο,σπιτι ο αφυγραντηρας με συμπιεστη καιει και περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Meaco ειναι πολυ καλος σε ολα του αλλα δεν ειναι για να κοιμασαι το βραδυ μαζι του. Προσωπικα δεν τον εχω ουτε καν στο διαδρομο αλλα στο σαλονι που ειναι αρκετα μακρια απ το υπνοδωματιο και εξ αιτιας αυτου μαλλον δεν εχει κανενα νοημα να τον εχω ανοικτο το βραδυ.

 

Ο αφυραντήρας θα τραβήξει την υγρασία από όλους τους εννιαίους χώρους, οπότε αν η πόρτα της κρεβατοκάμαρας είναι ανοιχτή, να περιμένεις μία διαφορά της τάξης του 2%-5% σε σχέση με την υγρασία του σαλονιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βραδυ γιατι να λειτουργει παιδια; Εγω την θερμανση την κλεινω, γιατι οχι και τον αφυγραντηρα; Αλλωστε σε ενα παγωμενο,σπιτι ο αφυγραντηρας με συμπιεστη καιει και περισσοτερο

Γιατι μπορει να μη θελεις υψηλή υγρασια γιατι πχι  σε ενοχλει στον  υπνο και για 1000 αλλους λογους. Εγω δε κλεινω ουτε τη θερμανση και ψαχνω τροπο να μη κλεινω ουτε τον αφυγραντηρα. Αν πχ εχεις μωρο στο σπιτι και σου εχει πει ο παιδιατρος θερμοκρασια 19-20 και υγρασια μεχρι 60% τοτε δε κλεινεις τιποτα. Επισης αν καποιος εχει προβλημα υγρασιας (γι αυτο αγορασε αφυγραντηρα) με μουχλα κτλ τοτε θελει παντα χαμηλη υγρασια και οχι μονο οταν ειναι ξυπνιος. Αν δε βρω τροπο με τον inventor θα ψαξω για αλλο μοντελο. Μα καλα 200 σελιδες δεν υπαρχει καποιος που να εχει βρει ενα μοντελο για το βραδυ για να κοιμομαστε με ανοικτο αφυγραντηρα?

Η αλλη λυση ειναι να τον βαλω καπου πολυ μακρια και να τρβηξω σωληνακι απο τον αφυγραντηρα στο δωματιο. Μη γελατε θα το κανω αν ειναι να γινει δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου ανεβει η υγρασια τοσο ευκολα το βραδυ. Βαλε 50% και κλειστο πριν πεσεις για υπνο. Σιγα ποσο θα ανεβει;

Το μωρο ηδη απολαμβανει χαμυλη υγρασια. Χωρις αφυγραντηρες μεγαλωσαμε και με ξυλινα κουφωματα. Μην κανετε σαν υστερικοι επειδη το πε ο παιδιατρος.

 

Αν εγω ειχα μουχλα, θα εψαχνα τα αιτια και οχι το συμπτωμα. Θα την καθαριζα με χλωρινη και θα το ειχα continues για τις 2-3 πρωτες μερες για να ψωφισει ο μυκητας. Αν εχεις φοβερο προβλημα υγρασιας( ; ) ο αφυγραντηρας δεν θα κανει τιποτα, μετακομισε. Ειναι σαν να εχεις ημικρανιες και να παιρνεις depon.

 

Η αφυγρανση παει σφαιρικα στο σπιτι, μεταφερεται. Δηλαδη δεν γινεται να εχεις αλλου 75 αλλου 55. Ισσοροπει. Ειναι σαν την θερμανση. Μην ακουω γραφικοτητες για σωλινακια.

 

Στο silent θα πρεπε να ειναι αθορυβος νομιζω, παρε την αντιπροσωπεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω τον αναβω το πρωι και τον κλεινω το βραδυ καθε μερα και ειναι οκ.

Δεν ειναι αναγκη να δουλευει και ολη την νυχτα ( εκτος απο τις 2-3 πρωτες μερες συνεχους αφυγρανσης για να "στεγνωσει" λιγο το σπιτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το θορυβο, οι εταιριες στα διαφορα μοντελα αφυγρατήρων δίνουν μια

τιμη decibel (συνήθως μεταξύ 40 και 45 db)

Γνωρίζει κανενας υπο τί συνθήκες μετρανε και δινουν αυτα τα νούμερα;

π.χ σε ποια αποσταση απο τον αφυγραντήρα μετρανε;

 

Μολις πηρα τον inventor care 10L, οι πρωτες εντυπωσεις θετικες, ομως ψαχνωμε (και εγω)

με τον θορυβο. Οι δικες μου μετρήσεις με android app ειναι:

Στο silent mode, 60db διπλα στον αφυγραντηρα και σε αποσταση 5 μετρων εχω τα 40db που

δινει η εταιρια. Σε normal mode εχω συν 5db.

 

Μπορει να δωσει κανενας μετρησεις να δουμε που βρισκομαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...