Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το μοντελο δεν ειναι με συμπιεστη,ειναι με ζεόλιθο το οποίο προτείνεται όταν η θερμοκρασία χώρου είναι κάτω απο 15 βαθμούς.

Για την κατανάλωση που ρωτάς καίει 580w άρα σε 10 ωρες περίπου 6kwh

 

Στο σπίτι όταν δεν έχω θέρμανση το θερμόμετρο κατεβαίνει και κάτω απο 15 βαθμούς έως και 10 και 11. 

Εαν ειναι 15 βαθμούς και πάνω δλδ δεν αποδίδουν οι συγκεκριμένοι σε σχέση με αυτούς με συμπιεστή?

 

6kwh τη μέρα δλδ περίπου 1.3-1.5 ευρώ τη μέρα ? αρκετό δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο σπίτι όταν δεν έχω θέρμανση το θερμόμετρο κατεβαίνει και κάτω απο 15 βαθμούς έως και 10 και 11. 

Εαν ειναι 15 βαθμούς και πάνω δλδ δεν αποδίδουν οι συγκεκριμένοι σε σχέση με αυτούς με συμπιεστή?

 

6kwh τη μέρα δλδ περίπου 1.3-1.5 ευρώ τη μέρα ? αρκετό δεν είναι?

Θα σου δωσουν απαντησεις και τα αλλα παιδια εδω.

Σε ενα σπιτι που η θερμοκρασια πεφτει 10-11 βαθμους μου φαινεται πως εχει απωλειες ή κακή εως καθόλου μόνωση.

Με τιμη kwh 0.20 βγαινει 1.2€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι όταν δεν έχω θέρμανση το θερμόμετρο κατεβαίνει και κάτω απο 15 βαθμούς έως και 10 και 11. 

Εαν ειναι 15 βαθμούς και πάνω δλδ δεν αποδίδουν οι συγκεκριμένοι σε σχέση με αυτούς με συμπιεστή?

 

6kwh τη μέρα δλδ περίπου 1.3-1.5 ευρώ τη μέρα ? αρκετό δεν είναι?

 

Έχεις δύο παραμέτρους:

 

- Πόσα λίτρα την ώρα/μέρα αφαιρεί ο αφυγραντήρας

- Πόσο κοστίζει το κάθε λίτρο αφύγρανσης

 

Ο αφυγραντήρας με ζεόλιθο έχει σταθερό ρυθμό αφύγρανσης ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, αλλά επειδή χρησιμοποιεί θερμαντικό στοιχείο, είναι πιό ακριβό το κάθε λίτρο αφύγρανσης,

 

Ο αφυγραντήρας με συμπιεστή αφαιρεί περισσότερα λίτρα ανα ώρα σε θερμοκρασίες 20 βαθμών και πάνω, ενώ μέχρι τους 15 βαθμούς περίπου (ορισμένοι μπορούν και πιό κάτω, όπως ο meaco 20L) συνεχίζουν να αφαιρούν ικανοποιητική υγρασία ανα ώρα λειτουργίας. Σε όλες τις περιπτώσεις όμως, ακόμα και αν η θερμοκρασία είναι 10 βαθμοί, ο αφυγραντήρας με συμπιεστή πάντα θα καίει λιγότερο ρεύμα ανα λίτρο υγρασίας σε σχέση με τον ζεόλιθο.

 

Όμως στο τέλος της ημέρας εσύ θέλεις να αφαιρέσεις την υγρασία από το χώρο σου. Οπότε αν η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή, δεν σε ενδιαφέρει το γεγονός ότι ο αφυγραντήρας με συμπιεστή είναι πιό οικονομικός, για τον απλούστατο λόγο ότι το νερό που θα μαζεύει θα είναι πολύ λίγο και δεν θα βλέπεις διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο 12-13 βαθμους και κατω οι εταιρεις προτεινουν ζεολιθο. Γιατι ειναι οικονομικοτεροι...σε σχεση με αυτο που βγαζουν σε αυτες τις θερμοκρασιες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρηπόστ (και μη ξεχνάτε την λειτουργία αποπαγοποίησης των κομπρεσσοράτων)

 

http://www.ionmax.com.au/desiccant-dehumidifiers

 

dehumidification-graph.jpg

Το post 3183 μαζί με το post του Mi_ka είναι μια ολοκληρωμένη απάντηση.

 

Απο 15 βαθμούς κελσίου και πάνω αφυγραντήρα με συμπιεστή. Απο 15 και κάτω με ζεόλιθο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, όχι, δεν είμαι ειδήμων - μάλλον όμως κάποιος με διάθεση πρέπει να μαζέψει τα χρήσιμα από τις 200+ σελίδες του thread να φτιάξει έναν οδηγό να μην επαναλαμβάνονται οι ίδιες ερωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ιδρυτής της Meaco, η οποία εταιρία πουλάει compressor και desiccant αφυγραντήρες, έχει ένα αρθρο για αυτό που λέω.

 

http://www.meaco.com/blog/why-desiccant-dehumidifiers-are-not-always-better-at-low-temperature/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρηπόστ (και μη ξεχνάτε την λειτουργία αποπαγοποίησης των κομπρεσσοράτων)

 

http://www.ionmax.com.au/desiccant-dehumidifiers

 

dehumidification-graph.jpg

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, γενικότερα το δικό μου διαμέρισμα είναι σε μία σχετικά καινούργια οικοδομή, αλλά θεωρώ ότι είναι ένα κρύο σπίτι κ το ίδιο λένε κι όσοι το έχουν επισκεφθεί, δεν μιλάμε για Σιβηρία αλλά για παράδειγμα σήμερα που είναι μια σχετικά πολύ νορμάλ μέρα εδώ, εχω αυτή τη στιγμή 15 βαθμούς στο θερμόμετρο και 77 τοις 100 υγρασία.

 

Είμαι στον πρώτο όροφο και από κάτω έχω πυλωτή και γενικά ίσως επειδή πολύ κοντά στο σημείο εδώ υπήρχε παλιότερα ρέμα συνηγορεί στην μείωση της θερμοκρασίας ή αύξηση υγρασίας.

 

Γενικότερα θέλω ένα προϊόν που να κάνει σωστά τη δουλειά για μια νορμάλ χρήση με ένα νορμάλ κόστος ρεύματος.

Φυσικά όλοι θέλουμε τα μηχανήματα να συνδέονται στην πρίζα να κάνουνε παπάδες, να λειτουργούν όλη μέρα κ να μην πληρώνουμε ρεύμα τίποτε :-) αλλά εντάξει ξέρω ότι αυτό δε γίνεται.

Πριν από δύο μέρες που είχε πιο πολύ κρύο, η θερμοκρασία ήταν στους 12.5 με 13 βαθμούς και δεν μιλάμε για χειμωνα,που πιστευω οπως και περυσι θα πεσει και 10-11.

 

Οπότε θα αγοράσω αυτό τον Ecoair, δεν ξέρω αν τον έχει πάρει κάποιος άλλος,καλές κριτικές έχω διαβάσει απο αρκετους χρηστες στο εξωτερικό αλλά κ σε αξιολογήσεις.

Τωρα για το ρευμα αν τον καιω 8-10 ωρες την ημερα max ελπίζω όπως μου έγραψε και ο φίλος πιο πάνω να μην ξεφεύγω πολυ σε κόστος αν λάβω υποψιν οτι μπορω να τα γλιτωσω και απο την μικρη ανοδο θερμοκρασιας στο 50 τ.μ σπιτι μου ή να ανάψω λιγοτερο καποιο θερμνατικο σωμα οποτε να ισορροπησω καπως απο εκει.

 

Να ρωτησω κάτι και ως προς τον τρόπο που έχει νοημα να χρησιμοποιει καποιος εναν αφυγραντηρα.Εγω έχω κυκλικο ωράριο,ποτε λειπω πρωι ποτε απόγευμα ποτε βράδυ.

Τις πρώτες 2-3 μερες απο οτι διαβασα θέλει λιγο παραπάνω χρήση και μετά να τον βάζω είτε στο αυτόματα είτε στο χαμηλό τις 7-8 ώρες που θα λείπω απο το σπίτι ?

π.χ το πρωί αν ειμαι σπιτι που θα ανοίξω πορτες ή μπορει να λειπω για 1-2 ωρες και γενικα δεν εχει πολυ κρυο ή υγρασια όσο αργότερα μπορω να τον εχω κλειστο και το απογεμα που λειπω να τον αναβω και να γυριζω σπιτι σε ενα περιβαλλον πιο θερμο και χωρις υγρασια να κοιμαμαι ?

Στον υπνο θεωρώ ή χαμηλη σκαλα ή καθολου?

Και πάλι ναστε καλα για τις info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, κατεληξα στην αγορα που θα κανω και θελω εναν να εχει δοκιμάσει για να την πραγματοποιήσω αν εγκρίνει. https://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html

Το βρισκω 265.Ελληνικη εταιρια, με τράβηξε η χαμηλή καταλωση ο θόρυβος και οτι εχει έξτρα φίλτρα υδατάνθρακα κ led για τον καθαρισμό του αερα από μικρόβια κτλ. Αρνητικό η εγγύηση που είναι μόνο δυο χρονια.

Παρακαλω την γνώμη σας και συγνώμη για την ταλαιπωρία!

Αν εχω θετική εντύπωση θα τον παρω αύριο και θα κανω ενα review τις επόμενες μερες για να βοθησω και τους υπόλοιπους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, κατεληξα στην αγορα που θα κανω και θελω εναν να εχει δοκιμάσει για να την πραγματοποιήσω αν εγκρίνει. https://www.skroutz.gr/s/8104310/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy.html

Το βρισκω 265.Ελληνικη εταιρια, με τράβηξε η χαμηλή καταλωση ο θόρυβος και οτι εχει έξτρα φίλτρα υδατάνθρακα κ led για τον καθαρισμό του αερα από μικρόβια κτλ. Αρνητικό η εγγύηση που είναι μόνο δυο χρονια.

Παρακαλω την γνώμη σας και συγνώμη για την ταλαιπωρία!

Αν εχω θετική εντύπωση θα τον παρω αύριο και θα κανω ενα review τις επόμενες μερες για να βοθησω και τους υπόλοιπους!

Ολα ελληνικες εταιρειες ειναι. Εκτος της maeco. Rohnson morris inventor juro pro philco και δεν ξερω τι αλλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ζαλίστηκα!! ????

Θα το παιξω α-μπε-μπα-μπλομ για την τελικη επιλογή????

ακόμα και όλα να τα μετρήσεις, πάλι ολίγον ρουλέτα είναι το κομμάτι που θα παραλάβεις και εκεί υπολογίζεις το θέμα υποστήριξη ή το άκοπο refund από κει που θα το πάρεις

 

Είμαι στον πρώτο όροφο και από κάτω έχω πυλωτή και γενικά ίσως επειδή πολύ κοντά στο σημείο εδώ υπήρχε παλιότερα ρέμα συνηγορεί στην μείωση της θερμοκρασίας ή αύξηση υγρασίας.

η εμπειρία μου για δυο χρόνια σε κτίριο τελών ‘70 στον 1ο με πιλοτή από κάτω είναι πως υπάρχει μονίμως ένα στρώμα κρύου αέρα 20-30cm από το πάτωμα που δίνει άισθηση κρύου ακόμα και όταν λειτουργούσαν τα καλοριφέρ και είχαμε 22-23 στο 1.5 μέτρα ύψος του θερμομέτρου... εκεί λοιπόν στους 20 πόντους ύψους είχα θέμα υγρασίας στο ιδιοκατασκευή χαμηλό κρεβάτι που μούχλιασε τα ακριβά ξύλα και το φουτόν στρώμα των 400 ευρώ....

 

αν δεν βάλεις κάποια έστω φτηνή μοκέτα σε όλο το πάτωμα, δουλειά δε νομίζω ότι γίνεται και θα πετάς τα λεφτά στο ρεύμα... και μετά βλέπεις και για κανένα χαλί κουρελού στα βασικά σημεία χρήσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...