Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.skroutz.gr/s/12865598/Olimpia-Splendid-Aquaria-16-Pure-3i.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10036853/Olimpia-Splendid-Aquaria-Silent-14i.html?from=manufacturer

 

16 και 14 λιτρα. Ο inventor eva εχει πολυ πιο δυνατο ανεμιστηρα απο τον 14 λιτρο και πιο αδυναμο απο τον 16 λιτρο. Πιστευω οτι αυτο παιζει ρολο στη ταχυτητα αφυγρανσης. Αν καποιος μενει σε μερος με πολυ κρυο και δε μπορει να αεριζει συχνα η ταχυτητα δε παιζει τοσο ρολο οπως επισης αν καποιος το θελει μονιμα στη πριζα για το εξωχικο του πχ. Επισης οι olimpia εχουν μονο μια ταχυτητα περιστροφης. Αυτο για τη δική μου χρήση ειναι μειονεκτημα αλλα εχουν καταφερει να ειναι αθορυβοι. Δες και meaco τους θεωρω πολυ καλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα κατοχος του EVA II PRO 20 LIT. Ηθελα να ρωτησω οσοι το  εχουν , στη θεση smart ποιος αποφασιζει ποιο ποσοστο υγρασιας θα αντιληφθει το  μοτερ ;;;; 

Προς το παρον το εχω σε συνεχομενη λειτουργια για το πρωτο 24ωρο...

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι  η χαμηλη σκαλα δεν ακουγεται σχεδον καθολου και οτι  ηδη εβγαλα τα πρωτα 3 λιτρα νερο , γεγονος που ισως με παραξενεψε λογω σωστης κατασκευης σπιτιου αλλα και λογω θερμανσης που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Mamatereza θα ήθελα να μου αναφερεις τι το υποκειμενικό βρίσκεις στο οτι το Inventor eva σταματαει και ξεκιναει καθε 3 λεπτα. Νομιζω οτι ειναι καθαρα αντικειμενική η αποψη οτι προκειται για κακη λειτουργια του μηχανήματος. Αν μου βρεις κατι θετικο και δε το εχω σκεφτει τοτε συγγνωμη. Εγω απλα προσπαθησα να προστατεψω αγοραστες και δε θα το εκανα ποτε για κατι υποκειμενικο. Με βλεπεις και κολαω ετσι γιατι γενικα τα inventor εχουν φαει τοση διαφημιση χωρις να ειναι κατι τοσο VFM. Πραγματικα κατα τη γνωμη μου επρεπε να τα πουλανε γυρω στα 150€. Τοτε θα συμφωνουσα με την αποψη σου. Οταν ομως με 200€ μπορεις να παρεις olympia spledid 14lt σε σχεση με το 16lt ειναι κλασεις ανωτερο και πιο φθηνο και κατα πολυ πιο οικονομικο. Σε σχεση με το 20lt υπαρχουν και 16lt spledid που παλι ειναι καλυτερα και εχουν ελαχστα χρηματα παραπανω. Επισης αν στον παραγοντα οικονομια βαλουμε και τις συνεχεις εκκινησεις τοτε μαλλον παει στο θεο η συνολική καταναλωση.Επίσης δεν εχουμε βαλει καθου στη συζητηση και το σχεδον ανυπαρκτο φιλτρο αερα που διαθετουν. Πραγματικα για μεχρι 150€ το 16 λιτρο θα το ελεγα VFM αλλα για ενα φασον προιον 200-240 € ειναι πολλα.

. Τελος θα ηθελα να συζητησουμε και το ποσο τελικα διαφερει η αποδοση ενος αφυγραντηρα 14 λιτρων απο εναν 20 λιτρο. Η πραγματικη διαφορα ειναι το πολυ 1 λιτρο την ημερα αν ο χωρος ειναι φουλ στην υγρασια. Δηλαδη στη πραξη μετα απο τις πρωτες μερες χρησης η πραγματικη διαφορα τους ειναι ενα ποτηρι νερο στις 24 ωρες. Το μονο που θα κοιταζα θα ηταν η παροχη αερα.

Αντε κανε μια παρουσιαση για τον καινουργιο που πηρες. Περιμενω....

 

Οπως βλεπεις φιλε μου γραφω και τα θετικα και τα αρνητικα του αφυγραντηρα, δεν κρυβω κατι. Οταν λεω οτι ειναι υποκειμενικο το λεω κυριως γιατι δε μπορω να μπω στη θεση του καθενος και το τι θελει, τι τον βολευει ή εστω τι τον πειραζει και τι οχι.

Οπως ειδες και σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω οτι κατα τη γνωμη μου η λειτουργια του ειναι λανθασμενη, ομως δε μπορω να μην υπολογισω και ανθρωπους που λενε οτι δεν τους νοιαζει γιατι π.χ. ετσι κι αλλιως δεν πιανουν ποτε την επιθυμητη υγρασια ή γιατι τον δουλευουν μονο λιγες ωρες καθε μερα ή για οποιοδηποτε αλλο λογο.

 

Εν παση περιπτωση δε θελω να ειμαι απολυτος και δογματικος και γι αυτο ενω λεω οτι κατα την αποψη μου ειναι λανθασμενη η λειτουργια ως εχει, απ την αλλη αφηνω περιθωριο γι αυτους που για καποιους λογους θεωρουν το αντιθετο ή εστω δεν τους νοιαζει.

 

Οσο για το Meaco αν δε βαρεθω θα γραψω σημερα ή εστω αυριο, αλλα ετσι κι αλλιως υπαρχουν τοσες κριτικες για το συγκεκριμενο που δε θα προσφερω κατι νεοτερο ετσι κι αλλιως :)

Απο σημερα κατοχος του EVA II PRO 20 LIT. Ηθελα να ρωτησω οσοι το  εχουν , στη θεση smart ποιος αποφασιζει ποιο ποσοστο υγρασιας θα αντιληφθει το  μοτερ ;;;; 

Προς το παρον το εχω σε συνεχομενη λειτουργια για το πρωτο 24ωρο...

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι  η χαμηλη σκαλα δεν ακουγεται σχεδον καθολου και οτι  ηδη εβγαλα τα πρωτα 3 λιτρα νερο , γεγονος που ισως με παραξενεψε λογω σωστης κατασκευης σπιτιου αλλα και λογω θερμανσης που εχω...

 

Ειχα μιλησει με την Inventor για τη smart λειτουργια και μου απαντησαν οτι αναλογως τη θερμοκρασια του χωρου σου επιλεγει αυτοματα ενα ποσοστο υγρασιας που κυμαινεται απο 45% εως 55%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά περιμένω τη παρουσιαση που θα κανεις. Θεωρώ το τροπο σκεψης σου παρομοιο  με τον δικο μου οποτε πιστευω θα βοηθησεις να εχω μια καλύτερη αποψη για τους meaco. Σχετικα με το προηγουμενο post, προς θεου δε θεωρω οτι δεν εισαι αντικειμενικος (οποτε γραφεις, γραφεις καλοπροαιρετα). Τη λεξη <<υποκειμενικος>> ηθελα να ερμηνευσουμε που ανεφερες. Σαφως και σε οσους δουλευουν το μηχανημα συνεχομενα, δε θα παρουσιαστει το προβλημα αλλά δε παει να πει οτι το προβλημα ειναι υποκειμενικο ή οτι δεν υπαρχει. Στη τελική και εγω επειδή το μηχανημα πιανει το 55% που του οριζω, για να μη σταματαει-ξεκιναει το βαζω στο 50%, τιμη που δε μπορει να πιασει. Πολυ ομως θα ήθελα να το εβαζα στη πριζα στο 55% και να το ξεχναγα. Οτι ο αφυγραντηρας τραβαει υγρασια δε το κουβεντιαζουμε. Γι αυτο τον λογο εχει φτιαχτει. Στο μονο που πραγματικα διαφωνω μαζι σου ειναι στη τιμή γιατι το μηχανημα κυκλοφορει και με wifi και κυκλοφορει μεχρι και 295€ ο 20lt που ειναι μεγαλη κλεψια για τετοια δυσλειτουργια. 150€ ο 16λιτρος και 200 ο 20λιτρρος το μεγιστο που θα επρεπε να τιμολογουνται αφου αντικειμενικα υπαρχει διαφορα κλασης με meaco και olimpia spledid. Η τιμή που τον αγορασες ηταν καλή και εχω καταλαβει πληρως τη λογική με την οποια γραφεις αλλά δε θα τον αγορασουν ολοι τοσο (πχ εγω τον 16λιτρο τον πηρα 219 χωρις wifi). Και επειδη ειναι φασον ειμαι βεβαιος οτι και αλλοι κανουν τα ιδια και απλα δεν εχουν αναφερθει ή εχουν αναφερθει αλλα δεν δόθηκε η απαιτουμενη προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το προβλημα υποκειμενικο. Υποκειμενικο ειναι αν ενοχλει καποιον το προβλημα ή οχι :)

 

Οσο για το πως γραφω, ειμαι υποκειμενικα αντικειμενικος!

 

Τελος για την τιμη των 200 ευρω τη θεωρω πολυ τιμια για τον 20λιτρο, διοτι παντα συγκρινω με το τι αλλο μπορεις να παρεις σ αυτα τα λεφτα και θεωρω οτι δε βρισκεις και πολλα προϊοντα εμφανως καλυτερα που να εχουν συν τοις αλλοις και τοσο καλη εγγυηση και after sale οπως η Inventor (κρινοντας παντα με τη δικη μου εμπειρια). Αν ανεβεις 50+ ευρω τοτε ναι, αλλο ομως μια τιμη στα 200 κι αλλο στα 250+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα τωρα αυτα και κατσε γραψε για τον meaco γιατι θα ξενυχτησεις. Περιμενω την αντικειμενικα γραμμενη υποκειμενική σου αποψη. Οχι μονολεκτικα, σε μια προταση. Θελω αναλυση γιατι η λεπτομερειες κανουν τη διαφορα. Οχι σταματησε ξαναπηρε μπρος. Θελω αναλυση ποτε πηρε μπρος ο νεμιστήρα, ποτε ο κομπρεσορες, ποτε σταματησε, σε ποση ωρα, πως τα παει η μετρηση, αν παιζει η μετρηση πανω κατω, αν κανει θορυβο, αν η γριλιες τριζουν, αν στεγνωνει τα ρουχα, αν ισχυουν οι φημες οτι τα βγαζει και σιδερωμενα και τα παντελονια με τσακιση :-D​ . Περιμενω να εισαι ανταξιος των προσδοκιων μου και ασε τα << αλλα ετσι κι αλλιως υπαρχουν τοσες κριτικες για το συγκεκριμενο που δε θα προσφερω κατι νεοτερο ετσι κι αλλιως  :)>> 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και σε ευχαριστώ για την απάντηση οπως κ σενα mamatereza!

Καλος φαίνεται κ με τραβάει κ οτι ειναι αθόρυβος αρκετα όπως λεει. Για 80 τ.μ. λες να παω στον 14 η 16?

Επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html αυτη την μάρκα κ σκεφτόμουν αυτο το μοντελο. Γνωρίζετε τι παιζει? Το εχει δοκιμάσει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε μου, εξαρταται πως θες να τον λειτουργεις και πια ειναι η διαμορφωση του σπιτιού σου. Αν πχ λειπεις απο το σπιτι και απλα θες οταν γυριζεις απο τη δουλεια να τον λειτουργεις  για καποιες ωρες τοτε ο μικρος σιγουρα δε θα σε βολεψει. Απο την αλλη ο μικρος αν πραγματι ειναι αληθινα τα db που λεει τοτε θα μπορεις να τον βαζεις και βραδυ αλλα μαλλον οχι στο ιδιο δωματιο. Τι να σου πω τωρα? Ο 16lt ειναι πιο safe επιλογή αλλα ο μικρος ειναι πιο all around και θα ειναι χρησιμος παντα. Σου ξαναλεω ομως δες και meaco.

Θα σου δωσω μερικες πληροφοριες για το πως λειτουργω τον inventor.

Δοκιμή 1η Κατεβασα την υγρασια σε ολο το σπιτι απο 75 στο 55% (περιπου 10 ωρες ασταματητη χρηση). Τον σβήνω. Κλεινω το υπνοδωματιο. Το πρωι το σαλονι ειχε  65% το δωματιο 75%.

2η Ξανα το σπιτι στο 55%. Παω για υπνο με ανοικτη πορτα. Η υγρασια 65% στο σαλονι 70% στο δωματιο.

3η χρηση. Πεφτω για υπνο με ανοικτο τον αφυγραντηρα στο σαλονι.55% σαλονι 62% στο δωματιο. 

 

Με τη τριτη λυση θα λαβω ευχετηρια καρτα για το νεο ετος απο ΔΕΗ. Μαλλον παω στη λυση 2 απλα πρεπει να μαθω στον γατο μου να σκαβει πιο ηρεμα την αμμο του.

Το πρωι μετα τον αερισμο η υγρασια πεφτει αλλα θα ηθελα να περιγραψω καλυτερα τις συνθηκες αργοτερα με περισσοτερες βροχες. 

Τι να πω, μη νομιζεις οτι και εγω εχω βρει τι ακριβως θα με βολευε. Το ψαχνω. Ισως τελικα δυο αφυγραντηρες, ενας μικρος και πραγματικα αθορυβος για το δωματιο το βραδυ και ενας πιο δυνατος για την ημερα για ολο το σπιτι. Sorry που μαλλον δε σε βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω αντιπαραβολη εταιρειων, δεκτα ολα οσα γραφεται. Απλα καλο ειναι οι 12αρηδες και ακομα και οι 16αρηδες δεν αποφευγονται και να αγοραζεται εικοσαριδες. Το γιατι:

 

Γιατι ακομα και αν καινε λιγο λιγοτερο, ο 16αρης και ο 12αρης θα δουλευουν περισσοτερο και θα κανουν την δουλεια 1) με περισσοτερο θορυβο μια που δουλευει πιο πολλα λεπτα 2)πιο αργα....

 

Οποτε καλυτερα να πατε σε εικοσαρι ακομα και αν δεν το χρειαζεστε αμεσα. Να εχετε ενα καλο δωδεκαρι στην μπριζα και να καιει ολη μερα, δεν ειναι λυση....η συμβουλη μου ειναι να παιρνετε ενα σκαλι παραπανω, οχι ακριβως οτι χρειαζεστε

 

Εννοειτε οτι μιλαμε για την ιδια εταιρεια...για να συγκερινουμε ομοια πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω σκεφτει και αυτο που λες φιλε. Απλα βλεπω οτι ειναι μια ατερμονη μαχη καιι δεν ειμαι βεβαιος οτι τελικα το να  αφηνω να ανεβαινει η υγρασια και ξανα απο την αρχη ισως και αυτο κουρασει. Παντως σε αυτα που λες το πιο σημαντικο ειναι η επισημνανση για προιοντα της ιδιας εταιρειας. Υπαρχουν 16αρια πολυ πιο δυνατα απο 20αρια. Αν εχεις πετυχει να κατεβει η υγρασια τοτε για την διατηρηση τις στα ιδια επιπεδα πιο σημαντικο ειναι η παροχη αερα ανα ωρα δηλαδη ποσο συχνα ανανεωνει τον αερα. Παντως αν μενεις μονος και εργαζεσαι τοτε καλυτερα ειναι ενα πολυ δυνατο μηχανημα ωστε οταν επιστρεφεις να βλεπεις γρηγορα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα κατοχος του EVA II PRO 20 LIT. Ηθελα να ρωτησω οσοι το  εχουν , στη θεση smart ποιος αποφασιζει ποιο ποσοστο υγρασιας θα αντιληφθει το  μοτερ ;;;; 

Προς το παρον το εχω σε συνεχομενη λειτουργια για το πρωτο 24ωρο...

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι  η χαμηλη σκαλα δεν ακουγεται σχεδον καθολου και οτι  ηδη εβγαλα τα πρωτα 3 λιτρα νερο , γεγονος που ισως με παραξενεψε λογω σωστης κατασκευης σπιτιου αλλα και λογω θερμανσης που εχω...

Το σωστής κατασκευής σπιτιού είναι υποκειμενικό και σχετικό . Αν θεωρούμε τα 5 cm DOW μόνωσης καλή κατασκευή στις μέρες μας.. εγώ πάντως όχι !

 

Όλα τα σπίτια έχουν απώλειες. Το να λέμε ότι είναι μονωμένο είναι μεγάλη κουβέντα για το ποιό σπίτι έχει καλή μόνωση πιο χάλια πιο μέτρια . Επίσης άλλο πράγμα η μόνωση της τοιχοποιίας και άλλο πράγμα η αεροστεγανότητα του κτιρίου που είναι πολύ συμαντική για να μην εισέρχεται υγρασία στον χώρο μας . Επίσης μην ξεχνάς ότι υγρασία σε ένα χώρο έχουμε και απο εσωτερικές δραστηριότητες . Μπάνιο, κουζίνα κ.α  όπως επίσης αν αερίζουμε ένα σπίτι ή ανοίγουμε συχνά την εξώπορτα σαφώς και προσδίδουμε στον χώρο σπίτι μας υγρασία .

Έχει να προτείνει κανείς κανένα υγρόμετρο που να θεωρεί αξιόπιστο ; 

 

Σκεφτόμουν ότι πριν σκάσουμε την 200άρα - 250άρα να βλέπαμε αν υπάρχει λόγος...

Προτείνω κάποιο της oregon scientific ή της la crosse .και μερικά της TFA είναι εξίσου καλά. Αλλά μην περιμένετε τρομερή ακρίβεια απο όργανα κάτω των 20 ευρώ άμα το θέλετε για πειραματισμούς. Τότε να κοιτάξετε επαγγελματικά όργανα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω κάποιο της oregon scientific ή της la crosse .και μερικά της TFA είναι εξίσου καλά. Αλλά μην περιμένετε τρομερή ακρίβεια απο όργανα κάτω των 20 ευρώ άμα το θέλετε για πειραματισμούς. Τότε να κοιτάξετε επαγγελματικά όργανα .

 

Εντάξει, σκοπός είναι να έχεις μια σχετικά αξιόπιστη ένδειξη

 

Αν είναι να επενδύσεις 500€ για να δεις αν αξίζει να κάνεις αγορά των 250€, μάλλον δεν έχει νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια λεω να αγορασω αυτο τον αφυγραντηρα https://www.amazon.co.uk/EcoAir-DD122FW-MK5-Classic-Desiccant-Dehumidifier/dp/B008BZVCVM

,διαβασα αρκετές καλές κριτικές και είδα αν και μη ειδικός με το θέμα αρκετά βιντεο.Γενικά τον χαρακτηριζουν σαν καλο και αξιοπιστο προιον που κάνει δουλειά για τα λεφτά του.Τον βρίσκω γυρω στα 250ευρω στο σκρουτζ.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας που θα με βοηθήσει πολύ ενώ αν έχετε και μια εικόνα πόσο μπορεί να καταναλώνει εαν το έχω ανοικτό για περίπου ας πούμε 10 ωρες την ημέρα.

 

Σας ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια λεω να αγορασω αυτο τον αφυγραντηρα https://www.amazon.co.uk/EcoAir-DD122FW-MK5-Classic-Desiccant-Dehumidifier/dp/B008BZVCVM

,διαβασα αρκετές καλές κριτικές και είδα αν και μη ειδικός με το θέμα αρκετά βιντεο.Γενικά τον χαρακτηριζουν σαν καλο και αξιοπιστο προιον που κάνει δουλειά για τα λεφτά του.Τον βρίσκω γυρω στα 250ευρω στο σκρουτζ.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας που θα με βοηθήσει πολύ ενώ αν έχετε και μια εικόνα πόσο μπορεί να καταναλώνει εαν το έχω ανοικτό για περίπου ας πούμε 10 ωρες την ημέρα.

 

Σας ευχαριστω πολύ

Αυτο το μοντελο δεν ειναι με συμπιεστη,ειναι με ζεόλιθο το οποίο προτείνεται όταν η θερμοκρασία χώρου είναι κάτω απο 15 βαθμούς.

Για την κατανάλωση που ρωτάς καίει 580w άρα σε 10 ωρες περίπου 6kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...