Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νερο που συλλεγει ο αφυγραντηρας που μπορει να χρησιμοποιηθει;

Απο οσο ξερω ειναι αποσταγμενο το νερο πλεον,αλλα ποσο καθαρη ειναι η αποσταξη;

Υποθετω οτι μπαινει πλεον σε σιδερο σιδερωματος και στην πλυστικη συσκευη του αυτοκινητου.

Μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με σαπουνι για τον καθαρισμο πλακετας πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο χθες εχω και το Meaco 20lt Platinum και αν και υπαρχουν πολλες κριτικες για το συγκεκριμενο αφυγραντηρα αυριο μεθαυριο θα κανω κι εγω μία ετσι για το γαμωτο :)

 

Καλοριζικο!! Περιμενω παρουσιαση.Να κανεις και συγκριση σε σχεση με τον inventor.

Εγω χθες το αφησα για πρωτη φωρα ολη νυχτα. Το εβαλα εξω απο το υπνοδωματιο αρκετα μετρα μακρια απο την πορτα και δεν ακουγοταν. Το μονο κακο ειναι αυτο που ειπαμε πριν μερκες σελιδες. Οταν επιασε την επιθυμητη υγρασια σταματγε και ξεκιναγε συνεχεια. Σηκωθηκα  :mad:  και το εβαλα στη συνεχομενη λειτουργια. Απαλα ετσι δε  νομιζω οτι θα εχει και πολυ μελλον το μηχανημα, ποσο θα αντεξει αδιακοπη λειτουργια.

Θα ήθελα επισης για καποιον που εχει olimpia spledid να μας περιγραψει και γι αυτον τον τροπο λειτουργιας του. Την περιγραφει στο επισημο site αλλα θα ήθελα απο καποιον μια επιβεβαιωση οτι αυτα που λενε ισχυουν γιατι μπορει να βγαλουμε μαυρακια οπως με τον mitsubishi.

 

 

Εναλλακτική πρόταση , έχουμε αυτόν

 

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

 

ποιότητα κατασκευής πολύ καλή , αθόρυβος εντελώς , σε σπίτι με πολύ υγρασία 75% , το πάει στο 50% υγρασίας για πλάκα , 5 χρόνια εγγύηση , ακόμα το δοκιμάσαμε και σε σπίτι 100 τ.μ και έκανε πολύ δουλειά ( είναι από τις κορυφαίες μάρκες στην αγορά ποιοτικού αφυγραντήρα μαζί με τους Meaco και τους Olimpia Splendid ) B)

B)

 

 

 

 

Και εγω εχω καταληξει οτι αυτες οι τρεις μαρκες ειναι μια κλαση ανωτερες και η διαφορα τιμης δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να μην ειναι μεσα στις πρωτες επιλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γνώμη για όποιον ψάχνει  κάτι πιο μικρό και φτηνό με τιμή 104€. Την τελευταία εβδομάδα δοκιμάζω τον Singer SDHM-10L-18DI με δυνατότητα αφύγρανσης 10 λιτ/24Η και Ιονιστή.  Αρκετά στιβαρός και δεν τρίζει. Πολλές επιλογές ρύθμισης και το υγρόμετρο λειτουργεί με μικρή απόκλιση 1-2 μονάδες. Όταν πιάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας σταματά ο κομπρέσορ και δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Θόρυβος ανεκτός όχι όμως για να κοιμάσαι δίπλα του. Το δοχείο νερού θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερο (1,8λιτ). Σε χώρο 20τμ κάνει αξιοπρεπώς ότι υπόσχεται με αρχική υγρασία χώρου στο 60% αλλά στα 40τμ αργεί να πιάσει το επιθυμητό επίπεδο. Αρνητικό η εγγύηση μόνο 2 ετών. Από εδώ και πέρα κριτής του θα είναι ο χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γνώμη για όποιον ψάχνει  κάτι πιο μικρό και φτηνό με τιμή 104€. Την τελευταία εβδομάδα δοκιμάζω τον Singer SDHM-10L-18DI με δυνατότητα αφύγρανσης 10 λιτ/24Η και Ιονιστή.  Αρκετά στιβαρός και δεν τρίζει. Πολλές επιλογές ρύθμισης και το υγρόμετρο λειτουργεί με μικρή απόκλιση 1-2 μονάδες. Όταν πιάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας σταματά ο κομπρέσορ και δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Θόρυβος ανεκτός όχι όμως για να κοιμάσαι δίπλα του. Το δοχείο νερού θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερο (1,8λιτ). Σε χώρο 20τμ κάνει αξιοπρεπώς ότι υπόσχεται με αρχική υγρασία χώρου στο 60% αλλά στα 40τμ αργεί να πιάσει το επιθυμητό επίπεδο. Αρνητικό η εγγύηση μόνο 2 ετών. Από εδώ και πέρα κριτής του θα είναι ο χρόνος.

 

Δηλαδη ο ανεμιστήρας δουλευει παντα?Δε σταματαει? Και οταν ξανα ανεβει η υγρασια απλα παιρνει μπροστα και ο κομπρεσορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο που συλλεγει ο αφυγραντηρας που μπορει να χρησιμοποιηθει;

Απο οσο ξερω ειναι αποσταγμενο το νερο πλεον,αλλα ποσο καθαρη ειναι η αποσταξη;

Υποθετω οτι μπαινει πλεον σε σιδερο σιδερωματος και στην πλυστικη συσκευη του αυτοκινητου.

Μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με σαπουνι για τον καθαρισμο πλακετας πχ;

Ποια ειναι η πλυστικη συσκευη, δεν καταλαβαινω.

Στο σιδερο,σιγουρα. Στα φυτα δεν ξερω αν μπορεις να ποτισεις, αναρωτιεμαι και εγω.

Απιονισμενο νερο πρεπει να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η πλυστικη συσκευη, δεν καταλαβαινω.

Στο σιδερο,σιγουρα. Στα φυτα δεν ξερω αν μπορεις να ποτισεις, αναρωτιεμαι και εγω.

Απιονισμενο νερο πρεπει να ναι.

Μαλλον το νερο για τα τζάμια του αυτοκινήτου εννοεί.

Για το σιδερο δεν κάνει λέει το manual..

Μπορει να αφησει τίποτα στιγματα υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το νερο για τα τζάμια του αυτοκινήτου εννοεί.

Για το σιδερο δεν κάνει λέει το manual..

Μπορει να αφησει τίποτα στιγματα υποθέτω

Στα τζαμια του αυτοκινητου πρεπει να βαλει και κατι αλλο μαζι σαν σαπουνι. Επισης τι θα γινει στις χαμηλες θερμοκρασιες; Δεν ειναι αντιψυκτικο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!!

Βρίσκομαι σε αναζητηση αφυηγραντηρα τελευταιες μερες, εχω διαβάσει τοσα πολλα που περισσότερο εχω μπερδευτεί παρα εχω καταλήξει!!

Απο οτι διαβαζω κ εσεις εδω αν και πιστεύω συντομα θα καταλαηξουμε ολοι μαζι σε σωστές επιλογές.

 

Λοιπόν ,μπάτζετ:250

Τετραγωνικά:80

 

Σκέψεις:inventor (τον απορρίπτω με αυτα π διαβασα εδω)

Morris MDE-2026i

Εχει δοκιμάσει κανεις τον Morris? Και τι αλλο έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Inventor φιλε μου να μην τον απορριπτεις τοσο ευκολα διοτι αν το σκεφτεις καλα ενα μηχανημα που εχει πουλησει τοσο πολυ αν δεν ηταν καλο θα ειχε γεμισει ο τοπος αρνητικα σχολια. Αντιθετως τα θετικα κυριαρχουν και εδω και στο Σκρουτζ, με μοναδικο -ισως- μελανο σημειο το πως κλεινει / ανοιγει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια το οποιο στην τελικη ειναι υποκειμενικο.

 

Ενα μηχανημα λοιπον που αφυγραινει εξαιρετικα, καταναλωνει ελαχιστα, δεν τριζει, εχει αρκετα χαμηλο θορυβο (στη μικρη εστω σκαλα), καλη ποιοτητα πλαστικων, 5ετη εγγυηση με πολυ καλο after sales και κανει 200 ευρω ε δεν ειναι για να το απορριπτεις ευκολα!

 

Αν τωρα θελεις να πας σε κατι διαφορετικο, σε παραπανω τιμη ή οτιδηποτε αλλο εχεις στο μυαλο σου τοτε οκ, ομως με 200 ευρω δε βρισκεις ευκολα αυτα που σου δινει ο Eva II Pro 20lt.

 

Αυτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κανείς κανένα υγρόμετρο που να θεωρεί αξιόπιστο ; 

 

Σκεφτόμουν ότι πριν σκάσουμε την 200άρα - 250άρα να βλέπαμε αν υπάρχει λόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτο εδω  https://www.skroutz.gr/s/7985530/TFA-30-5038-01-Digital-Thermo-Hygrometer.html  το οποιο κατα την αποψη μου ειναι μια χαρα για τα λεφτα του. Μου δειχνει +-1 εως 2 απ οτι μου δειχνει το υγρασιομετρο των Meaco και Inventor αφυγραντηρων που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα για να μην καιω ρευμα αδικα με τον αφυγραντηρα,το πρωι αφηνω ανοιχτα μπαλκονοπορτες με ανοιχτες πορτες δωματιων για κανα 2 ωρες(ειδικα τωρα που εχει ηλιο το πρωι).Το βραδυ βαζω αφυγραντηρα εαν χρειαστει και αναβω καλοριφερ καμια ωρα,δεν θελει πιο πολυ.Με αυτο το τροπο εχω μονιμα πανω απο 21-22 βαθμους και υγρασια 50-57%

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο αερισμος του σπιτιου (εαν οι καιρικες συνθηκες το επιτρεπουν) ειναι αυτονοητος. Οταν βαζουμε αφυγραντηρα εννοειται οτι το κανουμε επειδη εχουμε υγρασια και δε μπορουμε για διαφορους λογους (κυριως λογο του καιρου) να αερισουμε το σπιτι. Εαν ο καιρος βοηθαει και μπορουμε τοτε απλα δε βαζουμε αφυγραντηρα κι αφηνουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο αερισμος του σπιτιου (εαν οι καιρικες συνθηκες το επιτρεπουν) ειναι αυτονοητος. Οταν βαζουμε αφυγραντηρα εννοειται οτι το κανουμε επειδη εχουμε υγρασια και δε μπορουμε για διαφορους λογους (κυριως λογο του καιρου) να αερισουμε το σπιτι. Εαν ο καιρος βοηθαει και μπορουμε τοτε απλα δε βαζουμε αφυγραντηρα κι αφηνουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της.

Εχω φυγει απο τις 10 απο το σπιτι και γυρισα πριν λιγο.Με σωστο αερισμο ανεβαζω μια φωτογραφια του θερμομετρου/υγρομετρου.

2ronqf4.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Inventor φιλε μου να μην τον απορριπτεις τοσο ευκολα διοτι αν το σκεφτεις καλα ενα μηχανημα που εχει πουλησει τοσο πολυ αν δεν ηταν καλο θα ειχε γεμισει ο τοπος αρνητικα σχολια. Αντιθετως τα θετικα κυριαρχουν και εδω και στο Σκρουτζ, με μοναδικο -ισως- μελανο σημειο το πως κλεινει / ανοιγει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια το οποιο στην τελικη ειναι υποκειμενικο.

 

Ενα μηχανημα λοιπον που αφυγραινει εξαιρετικα, καταναλωνει ελαχιστα, δεν τριζει, εχει αρκετα χαμηλο θορυβο (στη μικρη εστω σκαλα), καλη ποιοτητα πλαστικων, 5ετη εγγυηση με πολυ καλο after sales και κανει 200 ευρω ε δεν ειναι για να το απορριπτεις ευκολα!

 

Αν τωρα θελεις να πας σε κατι διαφορετικο, σε παραπανω τιμη ή οτιδηποτε αλλο εχεις στο μυαλο σου τοτε οκ, ομως με 200 ευρω δε βρισκεις ευκολα αυτα που σου δινει ο Eva II Pro 20lt.

 

Αυτα :)

 

.

Mamatereza θα ήθελα να μου αναφερεις τι το υποκειμενικό βρίσκεις στο οτι το Inventor eva σταματαει και ξεκιναει καθε 3 λεπτα. Νομιζω οτι ειναι καθαρα αντικειμενική η αποψη οτι προκειται για κακη λειτουργια του μηχανήματος. Αν μου βρεις κατι θετικο και δε το εχω σκεφτει τοτε συγγνωμη. Εγω απλα προσπαθησα να προστατεψω αγοραστες και δε θα το εκανα ποτε για κατι υποκειμενικο. Με βλεπεις και κολαω ετσι γιατι γενικα τα inventor εχουν φαει τοση διαφημιση χωρις να ειναι κατι τοσο VFM. Πραγματικα κατα τη γνωμη μου επρεπε να τα πουλανε γυρω στα 150€. Τοτε θα συμφωνουσα με την αποψη σου. Οταν ομως με 200€ μπορεις να παρεις olympia spledid 14lt σε σχεση με το 16lt ειναι κλασεις ανωτερο και πιο φθηνο και κατα πολυ πιο οικονομικο. Σε σχεση με το 20lt υπαρχουν και 16lt spledid που παλι ειναι καλυτερα και εχουν ελαχστα χρηματα παραπανω. Επισης αν στον παραγοντα οικονομια βαλουμε και τις συνεχεις εκκινησεις τοτε μαλλον παει στο θεο η συνολική καταναλωση.Επίσης δεν εχουμε βαλει καθου στη συζητηση και το σχεδον ανυπαρκτο φιλτρο αερα που διαθετουν. Πραγματικα για μεχρι 150€ το 16 λιτρο θα το ελεγα VFM αλλα για ενα φασον προιον 200-240 € ειναι πολλα.

. Τελος θα ηθελα να συζητησουμε και το ποσο τελικα διαφερει η αποδοση ενος αφυγραντηρα 14 λιτρων απο εναν 20 λιτρο. Η πραγματικη διαφορα ειναι το πολυ 1 λιτρο την ημερα αν ο χωρος ειναι φουλ στην υγρασια. Δηλαδη στη πραξη μετα απο τις πρωτες μερες χρησης η πραγματικη διαφορα τους ειναι ενα ποτηρι νερο στις 24 ωρες. Το μονο που θα κοιταζα θα ηταν η παροχη αερα.

Αντε κανε μια παρουσιαση για τον καινουργιο που πηρες. Περιμενω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...