Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντησα για πλακα αλλα με τ αληθινα αντικειμενα που εχω :)

Εγω πάντως είμαι πολύ γκαντέμης.

Απο τότε που πήρα τον αφυγραντήρα,2 μέρες τον δούλεψα και απο τότε έχει πέσει η υγρασία στην Αθηνα.Τον έχω σε αχρηστία. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Singer SDHM-12DI

Singer SDHM-20DI

Singer SDHM 20L-55DIA

Για τους συγκεκριμένους έχουμε καμιά άποψη?Γιατί βλέπω ότι έχουν ιονιστη και παίρνουν και φίλτρο hepa

Η λειτουργία τους είναι σαν τους inventor?η κάτι σαν maeco ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μου αρεσει παντως πως μετα την ανταλλαγη αποψεων στο φορουμ ανεβαινει και το επιπεδο των απαιτησεων μας. Ετσι βελτιωνονται και τα προιοντα.

 

http://www.gedsa.gr/sites/default/files/im_sdhm-16di_20di_singer_0.pdf

 

https://www.singer.gr/el/SINGER-SDHM-20DI

 

θορυβωδες μου φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει παντως πως μετα την ανταλλαγη αποψεων στο φορουμ ανεβαινει και το επιπεδο των απαιτησεων μας. Ετσι βελτιωνονται και τα προιοντα.

 

http://www.gedsa.gr/sites/default/files/im_sdhm-16di_20di_singer_0.pdf

 

https://www.singer.gr/el/SINGER-SDHM-20DI

 

θορυβωδες μου φαινεται

ναι αλλά αν η λειτουργία του είναι σωστή ας κάνει και λίγο θόρυβο παραπάνω , μην τα θέλουμε και όλα τέλεια…

απλά ρωτάω μπας και τον έχει αγοράσει κάποιος και έχει μια γνώμη παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αν η λειτουργία του είναι σωστή ας κάνει και λίγο θόρυβο παραπάνω , μην τα θέλουμε και όλα τέλεια…

απλά ρωτάω μπας και τον έχει αγοράσει κάποιος και έχει μια γνώμη παραπάνω

Το είχε φίλος είναι φθηνή κατασκευή αλλά οικονομική, αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος και οι κατανάλωση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως είμαι πολύ γκαντέμης.

Απο τότε που πήρα τον αφυγραντήρα,2 μέρες τον δούλεψα και απο τότε έχει πέσει η υγρασία στην Αθηνα.Τον έχω σε αχρηστία. :-D

Α,χα! Ώστε εσύ φταις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αν η λειτουργία του είναι σωστή ας κάνει και λίγο θόρυβο παραπάνω , μην τα θέλουμε και όλα τέλεια…

απλά ρωτάω μπας και τον έχει αγοράσει κάποιος και έχει μια γνώμη παραπάνω

 

Ειχα δει καπου ανοικτο

 

http://www.insomnia.gr/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/page-179#entry56075560

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω καταλήξει σε αυτούς τους 3 αφυγραντήρες:

 

1)Juro Pro Diamond 25L

2)Morris MDE-2026i

3)Inventor Eva II Pro EP3-ION20L

 

Το σπίτι είναι μεζονέτα με τον επάνω όροφο (όπου και θα χρησιμοποιείται συνήθως) στα 70 τετραγωνικά με διάδρομο και 4 δωμάτια. Υποθέτω ότι θα τον έχω από δωμάτιο σε δωμάτιο, εναλλάξ, κατά τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ στον διάδρομο έξω από τα υπνοδωμάτια. 

Οι διαφορά στις τιμές είναι μεγάλη και αρχικά πήγαινα καρφί για τον Inventor αλλά διάβασα καλές κριτικές και για τους άλλους 2 και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για αυτούς.

Με ενδιαφέρει, ο θόρυβος, η κατανάλωση ρεύματος και η αξιοπιστία, φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορω να σου πω για τον Inventor που τον εχω κι εγω.

 

Εν συντομια λοιπον

 

1. γρηγορη αφυγρανση

2. χαμηλη καταναλωση

3. πλαστικα νορμαλ ποιοτητας που ομως δεν τριζουν

4. αξιοπιστο υγρασιομετρο (εν ωρα λειτουργιας του ανεμιστηρα)

5. στο medium (κατα συνθηκη και στο turbo) μπορεις να το εχεις ανετα κατα τη διαρκεια της ημερας χωρις να σε ζαλιζει ιδιαιτερα, ενω στο low μπορεις να το βαλεις σ ενα χωρο εκτος υπνοδωματιου και να κοιμηθεις σχετικα ανετα τη νυχτα.

6. 5ετης εγγυηση

7. απο προσωπικη εμπειρια και με διαφορα αλλα προϊοντα που εχω (οπως κλιματιστικο) καταθετω την πολυ καλη αποψη που εχω για το after sales της Inventor

8. στα περιπου 200 ευρω που κοστιζει θεωρω οτι ειναι value for money

 

υ.γ. το μονο θεμα που εχω προσωπικα (αλλους μπορει να μην τους νοιαζει καθολου ή και να τους βολευει μαλιστα) ειναι με τον τροπο λειτουργιας και το πως κλεινει / ανοιγει οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια (εχουν γραφτει λεπτομερειες σχετικα λιγα ποστ πριν αν σε ενδιαφερει).

 

Αυτα.

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη και αναλυτική απάντηση :) Και εγώ τον inventor έχω ξεχωρίσει. Επειδή η αγορά θα γίνει μάλλον αύριο αν κάποιος έχει κάποια άποψη για τους άλλους δύο ευχαρίστως να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συγνώμη που επανέρχομαι με νέο ποστ, δεν έλαβα καμία απάντηση στο προηγούμενο ίσως επειδή ήταν μεγάλο κ κούρασε, οπότε ξαναθέτω τα ερωτήματα πιο συμπυκνωμένα:

  •  Για δωμάτιο χωρίς καλή ή καθόλου θέρμανση, με θερμοκρασία γύρω στους 15 και έντονη υγρασία, καλύτερη επιλογή είναι ο ζεόλιθος;
  • Η σκέψη να χρησιμοποιήσω ένα μηχάνημα για 2 ίσως κ 3 δωμάτια εναλλάξ (κάποιες μέρες στο ένα κ κάποιες μέρες στο άλλο) είναι λειτουργική;
  • Η λειτουργία ιονισμού είναι αποτελεσματική; Μήπως απλά προσφέρει πολυπλοκότητα στην συσκευή κ την κάνει πιο ευάλωτη;
  • Υπάρχει κάποια καλή πρόταση για μπάτζετ 200-250€;
  • Οι συσκευές που κοιτάζω είναι οι:

      α) Inventor Rise R2-ION8L

      β) Meaco DD8L Junior (ή Meaco DD8L)

      γ) Ecoair DD122 FW Simple (ή Ecoair DD122 Classic MK5)

 

Έχετε άποψη για αυτές;
 

 Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει έστω σε κάποιο από τα παραπάνω, θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες εχω και το Meaco 20lt Platinum και αν και υπαρχουν πολλες κριτικες για το συγκεκριμενο αφυγραντηρα αυριο μεθαυριο θα κανω κι εγω μία ετσι για το γαμωτο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που εχουν ενα i στο τελος ειναι τα νεα μοντελα. Υποστηριζουν στην moris οτι εχουν καλυτερους συμπιεστες απο τα παλια. Εχουν μαζεψει και καλυτερες κρητικες. 6-7 σελιδες πισω εγραψε καποιος φιλος για ενα μοντελο που δοκιμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει ρε παιδιά τις διαφορές του Morris MDE-2016 με τον Morris MDE-2026i ;;;

 

Όπως προαναφέρθηκε είναι τα φετινά βελτιωμένα μοντέλα. Στα κατάληξης "i" έχει:

 

1. τηλεχειριστήριο

2. αυξημένα σε μέγεθος/επιφάνεια στοιχεία, με αποτέλεσμα τη χαμηλότερη κατανάλωση και αυξημένη αποδοτικότητα (κάπου στο 7~8% βελτίωση)

3. dedicated πλήκτρο για λειτουργία στεγνώματος ρούχων στο τηλεχειριστήριο (και στα απλά το έχει απλά από τον πίνακα ελέγχου πρέπει να βάλεις συγκεκριμένες ρυθμίσεις).

4. το μαύρο χρώμα

 

Από εγγύηση τα ίδια (5ετής και στα δύο) δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω καταλήξει σε αυτούς τους 3 αφυγραντήρες:

 

1)Juro Pro Diamond 25L

2)Morris MDE-2026i

3)Inventor Eva II Pro EP3-ION20L

 

Το σπίτι είναι μεζονέτα με τον επάνω όροφο (όπου και θα χρησιμοποιείται συνήθως) στα 70 τετραγωνικά με διάδρομο και 4 δωμάτια. Υποθέτω ότι θα τον έχω από δωμάτιο σε δωμάτιο, εναλλάξ, κατά τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ στον διάδρομο έξω από τα υπνοδωμάτια. 

Οι διαφορά στις τιμές είναι μεγάλη και αρχικά πήγαινα καρφί για τον Inventor αλλά διάβασα καλές κριτικές και για τους άλλους 2 και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για αυτούς.

Με ενδιαφέρει, ο θόρυβος, η κατανάλωση ρεύματος και η αξιοπιστία, φυσικά. 

Εναλλακτική πρόταση , έχουμε αυτόν

 

https://www.skroutz.gr/s/7830231/Philco-AirDRY-16.html

 

ποιότητα κατασκευής πολύ καλή , αθόρυβος εντελώς , σε σπίτι με πολύ υγρασία 75% , το πάει στο 50% υγρασίας για πλάκα , 5 χρόνια εγγύηση , ακόμα το δοκιμάσαμε και σε σπίτι 100 τ.μ και έκανε πολύ δουλειά ( είναι από τις κορυφαίες μάρκες στην αγορά ποιοτικού αφυγραντήρα μαζί με τους Meaco και τους Olimpia Splendid ) B)

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...