Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κι εγώ την παρόλα μου.

Καταρχήν για την γρήγορη αλλαγή υγρασίας μέσα στο χώρο παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο.

Η διαρρύθμιση του σπιτιού, οι διαρροές.

Εγώ που έχω σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα ενιαίου χώρο,μικρο φις,μπανιο π.χ. η υγρασία στο χώρο μου αλλάζει πολύ γρήγορα εάν κάποιος μαγειρεύει έχει βγει από το μπάνιο,σφουγγαρισει κουζινα κτλ.

Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι ο αισθητήρας του inventor μου είναι υπερευαίσθητος.

Άμα βγω από το μπάνιο που το έχω κανει χαμάμ, και πάω κοντά στον αφυγραντήρα, θα δω ότι θα αυξηθεί πολυ γρήγορα η υγρασία του, ενώ μετά από λίγο πέφτει σε σχετικά νορμάλ επίπεδα.Επίσης όταν θα πιάσει την υγρασία που εχω ρυθμισει,θα ανέβει σχετικά γρήγορα το νούμερο στο καντραν μέσα στα επόμενα τρία λεπτά.

Παρόλαυτα στο μοναδικό τεστ που έχω καταφέρει να κάνω ως τώρα η συμπεριφορά του φάνηκε σταθερή.

Τον έβαλα μια μέρα σε mode off,ταχύτητα χαμηλή και υγρασία 60%.

Μόλις έπιασε την υγρασία σταμάτησε για πέντε λεπτά.

Μετά τον χρονομέτρησα για 1 h και δούλευε με το εξής συγκεκριμένο μοτίβο:

Τρία λεπτά συμπιεστής ανεμιστήρας μαζί, τέσσερα λεπτά ανεμιστήρας μόνο, τέσσερα λεπτά πλήρης παύση.

Στην ώρα δηλαδή 18 λεπτά δούλευε μαζί συμπιεστής/ανεμιστήρας.

Αυτό έγινε χωρίς να επηρεαστεί η υγρασία του χώρου από κάποιον άλλον παράγοντα όπως κουζίνα,μπάνιο ή οτιδήποτε άλλο.

 

Επίσης σημαντικό θεωρώ και το τι χρηση θέλει να κάνει ο καθένας στον αφυγραντήρα του.

Εγώ παραδείγματος χάριν θέλω όταν γυρίζω από τη δουλειά το απόγευμα,να τον βάζω να δουλεύει για κάποιες ώρες ή έστω μέχρι το βράδυ(εαν εχω φυσικα υψηλη υγρασια)ωστε να απορροφήσει την υγρασία από το σπίτι και μετά να τον κλείσω για να κοιμηθώ.

 

Αν κάποιος θέλει να τον έχει μόνιμα ανοιχτό ώστε να πιάνει υγρασία και μετά να δουλεύει λίγο να σταματάει να ξαναδουλεύει τότε ίσως είναι πιο σημαντικό για αυτόν το θέμα με τη ευαισθησία του αισθητήρα.

Εμένα αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ικανότητα του να ρίχνει γρήγορα την υγρασία,και αυτό ο inventor τουλάχιστον τις δύο μέρες που τον έχω δοκιμάσει το κάνει μια χαρά.

Ο θόρυβος του έτσι κι αλλιώς δεν με ικανοποιεί(αλλα μην το θεωρησετε κριτηριο) δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε στο silent.Μόνο εάν τον έχω στο σαλόνι και παλι δυσκολευομαι γιατι ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΗ ΗΣΥΧΙΑ.Επίσης το να σταματάει και να ξεκιναει ανα τετραλεπτο δεν με ενοχλει,αρκει να κανει τη δουλεια.

 

Και το σημαντικότερο απ' όλα.Κοστίζει 200 €

Πιθανολογώ ότι κάποιοι που κοστίζουν 300 θα έχουν καλύτερο αισθητήρα υγρασίας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εχω και εγω αυτο το προβλημα με την ενδειξη υγρασιας του inventor.Αλλα σημερα μου ειπε η γυναικα μου οτι σταματησε να δουλευει και η ενδειξη κολλησε στο 52.

Με υγρασια χωρου 57%.Με κανενα mode,ρυθμιση υγρασιας 55%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενδείξεις των οργάνων αυτών δεν είναι ακριβείς.

 

Εκτός και αν έχετε υγρόμετρο που είναι πιστοποιημένο και ελέγχεται ετησίως από ανεξάρτητο πιστοποιημένο εργαστήριο.

 

Και εμένα ο Inventor δείχνει για παράδειγμα 51%, ο Meaco 55% και το υγρόμετρο Νο1 που έχω 52%. Το υγρόμετρο Νο2 δείχνει τον τελευταίο χρόνο 27% υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ο Inventor μου δειχνει σωστοτατα την υγρασια (σε σχεση με ανεξαρτητο υγρασιομετρο που εχω στον ιδιο χωρο) οταν λειτουργει ο ανεμιστηρας. Δεν εχω κανενα θεμα οταν το μηχανημα ειναι σε λειτουργια, ειτε αυτο αφορα την αφυγρανση, ειτε το θορυβο, ειτε την ενδειξη υγρασιας. Το μονο μου παραπονο ειναι στην επανεκινηση και το με ποιο τροπο γινεται η μετρηση της υγρασιας οταν ειναι σβηστος. Αυτο ισως να χαλαει εμενα που θελω να το εχω και το βραδυ ανοικτο, ισως οχι ομως αλλους που το χρησιμοποιουν αλλιως ή ισως να μη χαλαει κανενα γενικοτερα.

 

Απο κει και περα θεωρω οτι ειναι ενα vfm μηχανημα -ειδικα στα 200 ευρω ειναι απιθανη τιμη- και περα απ την αρκετα γρηγορη αφυγρανση, το χαμηλο σχετικα θορυβο, τους μηδαμινους τριγμους απ τα πλαστικα και την 5ετη εγγυηση, εχω να καταθεσω και την πολυ καλη εμπειρια που εχω απ την εταιρεια σε αλλα προϊοντα της που εχω χρειαστει βοηθεια. Θεωρω πραγματικα το after sales της Inventor κορυφαιο.

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω παράπονο. Ο Inventor βοηθάει πολύ τον Meaco και πλέον δεν μετακινώ έναν αφυγραντήρα από δώ και από κεί στο σπίτι.

 

Επίσης είμαι σίγουρος ότι η Ηλεκτρική θα μου στείλει ευχετήρια κάρτα για τα Χριστούγεννα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και εγω αυτο το προβλημα με την ενδειξη υγρασιας του inventor.Αλλα σημερα μου ειπε η γυναικα μου οτι σταματησε να δουλευει και η ενδειξη κολλησε στο 52.

Με υγρασια χωρου 57%.Με κανενα mode,ρυθμιση υγρασιας 55%

 

  Πες μας τετοια τωρα.. Δηλαδη εννοεις οτι παρεδωσε πνευμα? Ποσο καιρο τον εχεις. Για ποιο μοντελο inventor μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πες μας τετοια τωρα.. Δηλαδη εννοεις οτι παρεδωσε πνευμα? Ποσο καιρο τον εχεις. Για ποιο μοντελο inventor μιλαμε?

 

Καλά μην εμπιστεύεστε και τις γυναίκες σας τόσο πολύ...

 

Εμένα μου έχει βγάλει 5~6 φορές χαλασμένη ηλεκτρική συσκευή από τηλεφώνου

 

Όταν πάω σπίτι, εκ του θαύματος όλα δουλεύουν κανονικά :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην εμπιστεύεστε και τις γυναίκες σας τόσο πολύ...

 

Εμένα μου έχει βγάλει 5~6 φορές χαλασμένη ηλεκτρική συσκευή από τηλεφώνου

 

Όταν πάω σπίτι, εκ του θαύματος όλα δουλεύουν κανονικά :D

Μάλλον οι γυναίκες χαλάνε και θέλουν συνέχεια σέρβις μετά τον γάμο :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα διαφημιζει η τηλεοραση ,νεος εισαγωγεας

 

https://www.tclgreece.gr/product-category/afygrantires/

 

Copy paste με delonghi. Αν ειναι πιο φτηνα γιατι οχι... Το θεμα ειναι να βρουμε μια μαρκα που να λειτουργει σωστα χωρις προβληματα και να αντεχει στον χρονο. Νομιζω οτι απο φασον δυσκολα τελικα θα προκυψει τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους αλλους αφυγραντηρες πως σταματανε οι ανεμιστηρες και μετρανε σωστα;

εγώ όπως κατάλαβα, σκεφτόμενος και τα σχόλια συμφορουμιτών πιο πίσω με τη φασονοκατάσταση, κάποιοι κατασκευαστές σχεδιάζουν τα δικά τους κελύφη στο φασόν μηχανισμό οπότε η έκθεση του αισθητήρα στο περιβάλλον δεν είναι όπως τη σκέφτηκε ο σχεδιαστής του μηχανισμού με πιθανή έλλειψη φυσικής ροής (κρύο πάτωμα, πιο ζεστά ψηλότερα) οπότε όταν σταματάει ο ανεμιστήρας αποκλίνει πολύ η μέτρηση από το τι συμβαίνει στο δωμάτιο

 

από την άλλη, ειδικά για βαθύτερα τοπθετημένους αισθητήρες, ίσως να πιάνει τριχοσκόνες το πράμα εκεί μέσα και να θέλει φύσηγμα να καθαρίσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες. Τελικα κατεληξα στον Inventor Eva II Pro 20L (χωρις WiFi), στα 199€.

Πρωτες εντυπωσεις, στην συνεχομενη λειτουργια (που πρεπει να λειτουργησει και καλα για το πρωτο 24ωρο), εριξε μεσα σε λιγες ωρες την υγρασια απο 69% στο 58% (γεμισε και το 3L) και την κραταει σταθερα εκει (επεσε και για λιγο στο 57%). Εκανε οντως μια αισθητη διαφορα στην ατμοσφαιρα (αυξησε και την θερμοκρασια του σαλονιου κατα 1 βαθμο, συμφωνα με τον ηλεκτρονικο θερμοστατη).

Προς το παρον δεν εδειξε σημαδια συντονισμου (πανω σε μαρμαρο) ή αλλου περιεργου θορυβου. Ο συμπιεστης γενικοτερα δεν ακουγεται καθολου. Ο ανεμιστηρας ομως... θεωρω οτι ειναι θορυβωδης ακομα και στο Low. Δεν ειναι για κανενα λογο για μεσα σε δωματιο το βραδυ. Αν σε εχει παρει ο υπνος ηδη λογικα δεν ενοχλει (γιατι δεν κανει απαραιτητα ενοχλητικο θορυβο), αν οχι ομως, εγω προσωπικα νομιζω δεν θα μπορουσα να κοιμηθω κοντα του. Στην δικια μου περιπτωση βεβαια για το σαλονι προοριζοταν ετσι κι αλλιως οποτε οκ. 

Τωρα για την ποιοτητα των πλαστικων, δεν εχω αποψη απο αλλους αφυγραντηρες, μου φανηκε οκ. Αυτα for now...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Να σας πω κ εγώ τον προβληματισμό μου...

 Θέλω να πάρω έναν αφυγραντήρα για να τον χρησιμοποιώ εναλλάξ σε 2 υπνοδωμάτια (<20τμ) και ίσως κ στην κουζίνα. Διαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε παλιά οικοδομή, χωρίς κεντρική θέρμανση εδώ κ χρόνια. Στα 2 υπνοδωμάτια ανάβουν κάποιες σόμπες αλογόνου-χαλαζία, στο ένα κάμποσες ώρες, στο άλλο ελάχιστα. Θερμοκρασία γύρω στους 15, έντονη υγρασία στα παραθυρα κ στους τοίχους, ακόμα κ μούχλα σε κάποια σημεία. Σε όσα καταστήματα πήγα για έρευνα, οι πωλητές επέμεναν να πάρω με συμπιεστή λέγοντας μου ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Κάνοντας μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, είδα ότι είμαι οριακά κ επειδή δεν θέλω να το ρισκάρω, αποφάσισα να πάω σε ζεόλιθο.

- Το πρώτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν συμφωνείτε με αυτήν την επιλογή (ζεόλιθος).

 

- Έπειτα, η σκέψη να χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα μερικές μέρες στο ένα υπνοδωμάτιο κ μερικές στο άλλο, είναι λειτουργική; Αν τον αφήσω να δουλέψει 2-3 μέρες στο ένα δωμάτιο (με κλειστές πόρτες) θα πέσει η υγρασία σε ικανοποιητικά επίπεδα; Και αν στη συνέχεια τον μεταφέρω στο άλλο δωμάτιο για να γίνει το ίδιο, σε αυτό το διάστημα η υγρασία στο 1ο δωμάτιο θα έχει προλάβει να ανέβει κ πάλι αρκετά; Δηλ. θα πρέπει να δουλεύει συνεχώς στο φουλ κ να τον μεταφέρω από το ένα δωμάτιο στο άλλο; Πόσο γρήγορα ανεβαίνει η υγρασία σε έναν τέτοιο χώρο; Δεν έχω μετρήσεις για τα τωρινά επίπεδα υγρασίας αλλά φαίνεται ότι είναι ιδιαίτερα υψηλή (τα πρωινά, τα παράθυρα δεν είναι απλά υγρά αλλά στάζουν νερό).

 

- Να προτιμήσω συσκευή που θα έχει κ λειτουργία ιονισμού, κάνει δουλειά; Ή μήπως η διαφορά που προσφέρει είναι ελάχιστη κ περισσότερο κάνει πιο ευπαθή την συσκευή λόγω της επιπλέον λειτουργίας που της προσθέτει πολυπλοκότητα;

 

- Αν τελικά μπορεί να με καλύψει μία συσκευή κ αυτή θα πρέπει να είναι ζεόλιθου, σκέφτομαι τις εξής επιλογές:

 α) Inventor Rise R2-ION8L / Inventor Rise 8lt (έχουν ουσιαστική διαφορά; )
 β) Meaco DD8L Junior / Meaco DD8L

 γ) Ecoair DD122 FW Simple / Ecoair DD122 Classic MK5

Έχω διαβάσει καλά σχόλια για όλες. Οι πρώτες δύο εταιρείες έχουν πανομοιότυπα χαρακτηριστικά, υπερτερεί η Invertor στην εγγύηση (5 χρόνια έναντι 2) κ στην τιμή. Η Ecoair έχει ελαφρώς μικρότερη απόδοση αλλά έχει λιγότερη κατανάλωση ρεύματος κ λιγότερο θόρυβο. Περισσότερο σκέφτομαι ανάμεσα σε Inventor και Ecoair.
Καμιά γνώμη; Έχει κανείς προσωπική πείρα από κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα ή έστω από τις εταιρείες αυτές;

 

- Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Το μπάτζετ είναι 200-250€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και γω τον inventor eva ii pro 20l της γνωστης προσφορας αφου ειχα εναν ντελονγκι 100ετων  που εκανε σαν τρακτερ.

Πριν παρω τηλεφωνο να μου πουν τι τρεχει με τον αισθητηρα αφου νομιζα οτι εχει προβλημα ειπα να μπω στο φορουμ να δω αν εχει αλλος θεμα... 

Εχω παρατηρησει ακριβως την ιδια συμπεριφορα ,ειναι τελειως σπαστικο αυτο το αναμμα σβησιμο ανα 2 λεπτα ανεξαρτητως αποτελεσματος . 

Πως ειναι δυνατον να ανεβαινει η υγρασια στην ενδειξη αφου δεν κανει καν μετρηση ... για να το επιβεβαιωσω

βαζω  60% φτανει σβηνει οκ,

σε 2-3λεπτα ανεβαινει στο 65 και  εκεινη την στιγμη τον βαζω 80% επιτηδες ...συνεχιζει να ανεβαινει φτανει στο 73% ......

μα τοσο δεν ειχε ουτε οταν τον εθεσα σε λειτουργια...

και φυσικα αν τον σβησεις και ξανα αναψεις  πεφτει στο 67% που ειναι και το λογικο για το χρονο που μεσολαβησε .

Καλος δυνατος  , αλλα νευρα πολλα νευρα ,

οποτε αναβεις τσιγαρο και φυσικα βαζεις και τον ιονιστη  :-D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...