Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κ παλι ..

Κατεληξα κ παραγγειλα ηδη τον Μeaco Platinum 20 ltr ..δυστυχως ψαχνοντας ειδα οτι η Olimpia Splendid αν κ ειναι η πρωτη εταιρεια που εβγαλε αφυγραντηρες εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στοιχεια αλλα το κυριοτερο ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι οτι εχει παρα πολυ δυσκολο σερβις ( μπορει να παρουν τον αφυγραντηρα σου για 1 μηνα μεχρι να στον επιστρεψουν...μεσα στο χειμωνα αυτο ειναι καταστροφικο ..) .

Απο οτι μου ειπαν με οσους μιλησα καλο ειναι οταν υπαρχουν αναπνευστικα προβληματα να μην εχουμε ιονιστη λογο οτι βγαζει αζωτο που δεν κανει καλο στους πνευμονες , βεβαια τα τραβαει τα σωματιδια ο αφυγραντηρας ξανα αλλα οταν υπαρχει το προβλημα καλο ειναι να μην επιφορτιζουμε την ατμοσφαιρα .

Ο Meaco ερχεται ως δευτερη εταιρεια πολυ δυνατη στην αφυγρανση κ εχει πολυ πιο ευκολο σερβις..

Αν παντως καποιος προτιμησει JURO PRO φετος λογο οτι κλεινουν 44 χρονια δινουν δωρο σε οσους μπουν στο site τους μετα την αγορα του αφυγραντηρα τους ,εξτρα 10 χρονια εγγυηση ...!!!πολυ καλο !!!

ελπιζω να βοηθησα με αυτα τα εξτρα που εμαθα ..

Ευχαριστουμε, εχουν αρκετα μοντελα και στα ιδια λιτρα. Εχεις να προτεινεις κανενα;

Επισης γραφει 10 χρονια στον συμπιεστη οχι σε ολο λογικα. Panasonic συμπιεστη εχει, οχι mitsubishi που ελεγε καποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα τελικά σήμερα από Κώτσο. Inventor EVA II PRO EP3-ION20L στα 198,90€. Ευτυχώς είναι το καινούργιο μοντέλο δηλαδή το pro και από ότι βλέπω στην σελίδα τους δεν το έχουν διορθώσει συνεχίζουν και γράφουν ότι είναι το απλό μοντέλο.

Θα το βάλω μπρος από Παρασκευή και γράφω εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορα ληγει αυριο τελευταια μερα.. 7/12. Οσοι ειναι να παρετε παρτε μεσα σε 24+2 ωρες τον ινβεντορ.

 

Κατι που ανακαληψα και ηθελα να το μοιραστω. Βρηκα τον λογο που καποιοι αφυγραντηρες συνεχιζουν να δουλευουν μονο με τον ανεμιστηρα ακομα και οταν κλησει ο συμπιεστης.

 

->Γιατι κανουν καθαρισμο +ιονισμο αερα. Συνηθως εχουν και φιλτρο ανθρακα μαζι. Αυτο ειναι ιδιατερα εξυπηρετικο σε σπιτια που καπνιζουν ή εχουν σωματιδια στον αερα σε μεγαλο βαθμο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ παλι ..

Κατεληξα κ παραγγειλα ηδη τον Μeaco Platinum 20 ltr ..δυστυχως ψαχνοντας ειδα οτι η  Olimpia Splendid αν κ ειναι η πρωτη εταιρεια που εβγαλε αφυγραντηρες εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στοιχεια αλλα το κυριοτερο ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι οτι εχει παρα πολυ δυσκολο σερβις ( μπορει να παρουν τον αφυγραντηρα σου για 1 μηνα μεχρι να στον επιστρεψουν...μεσα στο χειμωνα αυτο ειναι καταστροφικο ..) .

Απο οτι μου ειπαν με οσους μιλησα καλο ειναι οταν υπαρχουν αναπνευστικα προβληματα να μην εχουμε ιονιστη λογο οτι βγαζει αζωτο που δεν κανει καλο στους πνευμονες , βεβαια τα τραβαει τα σωματιδια ο αφυγραντηρας ξανα αλλα οταν υπαρχει το προβλημα καλο ειναι να μην επιφορτιζουμε την ατμοσφαιρα . 

Ο Meaco ερχεται ως δευτερη εταιρεια πολυ δυνατη στην αφυγρανση κ εχει πολυ πιο ευκολο σερβις..

Αν παντως καποιος προτιμησει JURO PRO φετος λογο οτι κλεινουν 44 χρονια δινουν δωρο σε οσους μπουν στο site τους μετα την αγορα του αφυγραντηρα τους ,εξτρα 10 χρονια εγγυηση ...!!!πολυ καλο !!!

ελπιζω να βοηθησα με αυτα τα εξτρα που εμαθα ..

 

Καλοριζικος φιλε. Μακαρι να σε ικανοποιήσει η αγορά σου και να σε βοηθήσαμε μεσα απο το φορουμ για μια σωστη επιλογη. Αν κανει ομαλες εκκινήσεις και παυσης και δεν παρουσιαζει τα προβληματα του inventor που περιεγραψα πιο πριν, ενημέρωσέ μας ωστε να βοηθηθούν και αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να πάρω και εγω τον inventor λόγο χαμηλού θορύβου 37 db αλλά με προβλημάτισε η λειτουργία του.. και τώρα εχω αρχίσει να κοιτάω το maeco αλλά είδα ότι έχει μια σκάλα λειτουργίας στα 44 db, η διαφορά 37 με 44 είναι μεγάλη??

Γιατί δεν τους εχω δει σε λειτουργία(βέβαια οι τιμές στα db είναι αυτές που λένε οι εταιρείες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδια για οσους εχουν ή ενδιαφερονται για τον Inventor Eva II Pro και το πως λειτουργει, εκανα μερικες δοκιμες και ιδου σε τι κατεληξα.

 

Ρυθμισα λοιπον την επιθυμητη υγρασια στο 60% και διπλα στον αφυγραντηρα εβαλα ενα ξεχωριστο υγρασιομετρο. Οταν η υγρασια στον αφυγραντηρα εφτασε στο 58% (το ιδιο εδειχνε και το υγρασιομετρο) σταματησε ο κομπρεσορας και συνεχισε να λειτουργει μονο ο ανεμιστηρας. Σ αυτο το διαστημα η ενδειξη της υγρασιας παρεμενε σταθερη στο 58% τοσο στον αφυγραντηρα οσο και στο υγρασιομετρο. Επειτα απο σχεδον 3 λεπτα σταματησε και ο ανεμιστηρας και καπου εκει αρχισε να ξεδιαλυνεται η υποθεση.

 

Μολις λοιπον ο ανεμιστηρας εκλεισε, το υγρασιομετρο του αφυγραντηρα αρχισε να κανει αλματα, σε αντιθεση με το ανεξαρτητο υγρασιομετρο που παρεμενε σταθερο στο 58%. Στα επομενα 2 λεπτα η υγρασια στον αφυγραντηρα ειχε ανεβει στο 65% (5% δηλαδη πανω απ το 60% που ειχα ρυθμισει ως επιθυμητη) οπου και αυτοματως αρχισε να δουλευει τοσο ο κομπρεσορας οσο και ο ανεμιστηρας. Την ιδια ωρα το ανεξαρτητο υγρασιομετρο εδειχνε ακομα 58%.

Το ιδιο σκηνικο επαναληφθηκε ξανα οταν η υγρασια επεσε στο 58% κλπ

 

Απο δω λοιπον καταλαβαινουμε οτι ολο το προβλημα δεν ειναι οπως λενε πολλοι η μικρη αποκλιση καθως ουσιαστικα στο -2% κλεινει και στο +5% ξανανοιγει, αλλα η εντελως εσφαλμενη ενδειξη του υγρασιομετρου οταν δεν λειτουργει ο ανεμιστηρας. Αρα ειτε θα επρεπε οπως αλλοι αφυγραντηρες να μενει διαρκως ανοιχτος ο ανεμιστηρας ωστε να υπαρχει σωστη ενδειξη και τουλαχιστον ν ακουγεται μονο αυτος ή οπως ο Meaco ανα χρονικα διαστηματα (15 ή 30 λεπτων) να μπαινει σε λειτουργια ο ανεμιστηρας για 1-2 λεπτα κι επειτα να γινεται η μετρηση της υγρασιας απ τον αφυγραντηρα τον ιδιο.

 

Αν δεν εχω κανει λοιπον καποιο λαθος η λειτουργια του Inventor ειναι καπως ετσι και κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι εντελως λανθασμενη διοτι απλα η επανεκινηση του αφυγραντηρα γινεται παντα με τελειως εσφαλμενη μετρηση καθως σωστη τιμη εχει μονο οταν ειναι ανοικτος ο ανεμιστηρας. Οταν ειναι κλειστος η τιμη ειναι πραγματικα τελειως πλασματικη.

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια για οσους εχουν ή ενδιαφερονται για τον Inventor Eva II Pro και το πως λειτουργει, εκανα μερικες δοκιμες και ιδου σε τι κατεληξα.

 

Ρυθμισα λοιπον την επιθυμητη υγρασια στο 60% και διπλα στον αφυγραντηρα εβαλα ενα ξεχωριστο υγρασιομετρο. Οταν η υγρασια στον αφυγραντηρα εφτασε στο 58% (το ιδιο εδειχνε και το υγρασιομετρο) σταματησε ο κομπρεσορας και συνεχισε να λειτουργει μονο ο ανεμιστηρας. Σ αυτο το διαστημα η ενδειξη της υγρασιας παρεμενε σταθερη στο 58% τοσο στον αφυγραντηρα οσο και στο υγρασιομετρο. Επειτα απο σχεδον 3 λεπτα σταματησε και ο ανεμιστηρας και καπου εκει αρχισε να ξεδιαλυνεται η υποθεση.

 

Μολις λοιπον ο ανεμιστηρας εκλεισε το υγρασιομετρο του αφυγραντηρα αρχισε να κανει αλματα σε αντιθεση με το ανεξαρτητο υγρασιομετρο που παρεμενε σταθερο στο 58%. Στα επομενα 2 λεπτα η υγρασια στον αφυγραντηρα ειχε ανεβει στο 65% (5% δηλαδη πανω απ το 60% που ειχα ρυθμισει ως επιθυμητη) οπου και αυτοματως αρχισε να δουλευει τοσο ο κομπρεσορας οσο και ο ανεμιστηρας. Την ιδια ωρα το ανεξαρτητο υγρασιομετρο εδειχνε ακομα 58%.

Το ιδιο σκηνικο επαναληφθηκε ξανα οταν η υγρασια επεσε στο 58% κλπ

 

Απο δω λοιπον καταλαβαινουμε οτι ολο το προβλημα δεν ειναι οπως λενε πολλοι η μικρη αποκλιση καθως ουσιαστικα στο -2% κλεινει και στο +5% ξανανοιγει, αλλα η εντελως εσφαλμενη ενδειξη του υγρασιομετρου οταν δεν λειτουργει ο ανεμιστηρας. Αρα ειτε θα επρεπε οπως αλλοι αφυγραντηρες να μενει διαρκως ανοιχτος ο ανεμιστηρας ωστε να υπαρχει σωστη ενδειξη και τουλαχιστον ν ακουγεται μονο αυτος ή οπως ο Meaco ανα χρονικα διαστηματα (15 ή 30 λεπτων) να μπαινει σε λειτουργια ο ανεμιστηρας για 1-2 λεπτα κι επειτα να γινεται η μετρηση της υγρασιας απ τον αφυγραντηρα τον ιδιο.

 

Αν δεν εχω κανει λοιπον καποιο λαθος η λειτουργια του Inventor ειναι καπως ετσι και κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι εντελως λανθασμενη διοτι απλα η επανεκινηση του αφυγραντηρα γινεται παντα με τελειως εσφαλμενη μετρηση καθως σωστη τιμη εχει μονο οταν ειναι ανοικτος ο ανεμιστηρας. Οταν ειναι κλειστος η τιμη ειναι πραγματικα τελειως πλασματικη.

 

 

Τα ίδια ανέφερα και εγω πιο πριν αλλά σε εμένα δε πήρε μπρος οταν πηγκε +5% αλλά +3%. Και το κακό είναι ότι παιρνει αμέσως μπρος ολο το συστημα ανεμιστήρας-κομπρέσορας. Αν έπαιρνε εστω ο ανεμιστήρας μονος του για 1-2 λετπα ίσως να λειτουργούσε καλύτερα. Σε εμένα +3% πηγε μεσα σε 1-2 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δουλευει και σε μένα δυστυχώς. Έχω τον inventor Eva II 16l το περσινό μοντέλο.

Την πρώτη φορά τον γύρισα πίσω στο κατάστημα γιατί νόμιζα είχε πρόβλημα.

Στο 2ο κομμάτι παλι το ίδιο. Μέχρι και τεχνικός ήρθε σπίτι και το είδε και είπε έτσι δουλεύουν οι inventor. Με το που σταματάει ο ανεμιστήρας το ενσωματωμένο υγρασιομετρο του ανεβαίνει πολύ γρήγορα λόγω του ότι δεν περνάει αέρας για να δείξει σωστά την υγρασία... Ότι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να θίξω ένα θεματακι τώρα προς συζήτηση.  Αν με ρωταγατε πριν 1-2 μήνες τι ειναι αφυγραντήρας δε θα ήξερα να σας πω και πολλα πράγματα. Μπήκα στο φορουμ, διάβασα και λιγο skroutz κριτικές, μπηκα και σε μερικα site κατασκευαστών και καταφερα να μπω λιγο στο θεμα αφυγρανσης. Πως στον κορακα διαβασα τοσα σχολια για τους inventor εδω περα και να μην εχει αναφερει κανεις αυτο το προβλημα δε το καταλαβαινω. Στο σκρουτζ κανα δυο το ανεφεραν αλλα εκει πες πως ειναι ελεγχομενη η κατασταση και αφαιρουν σχολια. Εδω δε μπορω να το καταλαβω. Μια παρεα ειμαστε. Το πρωτο πραγμα που εγραψα οταν το αγορασα ήταν να περιγραψω τη λειτουργια του ωστε να γνωριζει ο καθενας μια βασική λειτουργία. Οταν αγοραζουμε κατι καλο ειναι να αναφερουμε τα αρνητικά. Τα θετικα δε τα θελουμε τα γραφει το εμπορικο φυλλαδιο. Δε γινεται να κανει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που διαφημιζουν ενα προιον. Λιγοτερα γινεται. Εγω παντως θα το θυμιζω συχνα αυτο το προβλημα γιατι ετσι νοιωθω οτι πρεπει. Εκτος και αν μου πειτε να χαλαρωσω γιατι ολα παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα πλην μιας δυο μαρκες οποτε παω πασο. Αν λαβω υπ οψη μου οτι τα inventor ειναι φασον προιοντα ειμαι βεβαιος 100% οτι υπαρχουν και αλλα με το ιδιο θεμα απλα δεν εχουν σχολιαστει ακομα, Σιγα μη φτιαχουν ειδικη πλακετα διαχειρισης για τους inventor και αλλη για αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τον είχα αγοράσει το είχα γράψει ότι έχει το συγκεκριμένο θέμα,ακομη και στο σκρουτζ.

Επίσης είχα δοκιμάσει και ένα rohnson r9116 ο οποίος είχε ακριβώς το ίδιο θεμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραιος. Ετσι πρεπει να κανουμε ολοι. Οκ εγω ετυχε και δε το διαβασα εδω. Γενικη αναφορα εκανα πως πρεπει να λειτουργουμε για να βοηθαει ο ενας τον αλλον. Inventor και rohnson λοιπον το ιδιο θεμα. (νομιζω οτι το ιδιο θα ισχυει για ολα τα μοντελα που διαθετουν διαφορετικα θα φανε πολυ κραξιμο αν εχουν εντοπισει το προβλημα και δε το ελυσαν καθολικα). Σιγα σιγα θα βρουμε και αλλα φασον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα απο ταξίδι,οπότε είχα αφήσει τον Mitsubishi στην ησυχία του για ένα διήμερο.

Το έχει γυρίσει σε βοριά,οπότε η 50αρα μέσα στο σπίτι ήταν δεδομένη.Στην οθόνη του Mitsubishi 46%.

"Όπα,σά να έρχεται στα ίσια του" λέω...και είπα να δοκιμάσω τι γίνεται με τον αισθητήρα που έχει στο πλάι.

Φύσηξα 5-6 φορές και είδα την υγρασία να αυξάνεται με βήματα των 3 δευτερολέπτων εώς το 65% (όπως ήταν φυσικό ενεργοποιήθηκε ανεμιστήρας και συμπιεστής).Μέσα σε ~10 λεπτά, η τιμή αυτή κατέβηκε στο 41% (επιστρέψαμε δηλαδή στο 10% διαφορά που παρατήρησα τις πρώτες μέρες).

 

Οπότε,με λίγα λόγια ο αισθητήρας υγρασίας του Mitsubishi όχι μόνο δέν είναι ελαττωματικός,άλλα κάνει και έλεγχο σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Σκέφτομαι σοβαρά την πατέντα που προτάθηκε,να βάλω έναν μικρό ανεμιστήρα σε κοντινή απόσταση για να τροφοδοτεί με αέρα τον Mitsubishi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...