Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ύστερα από μία εβδομάδα χρήσης του Morris MDE-2026i, έχω να πω τα εξής.

Αρχικά είναι αθόρυβος. Ακόμα και όταν το λειτουργείς στο High, ο ήχος του είναι σχεδόν όσος και ενός κλιματιστικού inverter σε μέτρια σκάλα. Δε σε ενοχλεί, ακόμα και αν τον έχεις στο δωμάτιο που κοιμάσαι και τον βάλεις στο δυνατό (αν και εντάξει, εξαρτάται από το πόσο ευαίσθητος είναι ο καθένας).

Από θέμα απόδοσης εγώ είδα διαφορά στο χώρο μου, ειδικά στο πόσο κρατούσε τη ζέστη. Δε μου μάζεψε βέβαια όσο νερό περίμενα, αλλά από τη στιγμή που είδα διαφορά εμένα μου αρκεί. Ο ιονιστής επίσης κάνει δουλειά, νιώθεις πιο φρέσκο το χώρο.

Στα αρνητικά του ήταν ότι η ένδειξη θερμοκρασίας και ακριβείας που έχει ενσωματωμένη το τηλεκοντρόλ δεν είναι ακριβείας.

Σημείωση, προσέξτε που θα τον τοποθετήσετε σε περίπτωση που τον βάλετε σε χώρο με μάλλινα χαλιά ή μοκέτες, καθώς ότι μαδάει από το χαλί το τραβάει ο αεραγωγός από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eκανα λαθος copy paste δημιούργησα προβλημα στη συζήτηση. Λοιπον παμε παλι. Παραθέτω πως λειτουργεί ο meaco συμφωνα με οσα αναφερει ο κατασκευαστης.

 

Ο Meaco Platinum 12L διαθέτει τη μοναδική λογική ελέγχου Meaco, που σημαίνει ότι θα έχετε την καλύτερη δυνατή ισορροπία μεταξύ εξοικονόμησης χρημάτων και αφύγρανσης. Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα 5 λεπτά για να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα. Στη συνέχεια θα σταματήσει την λειτουργία του για 30 λεπτά, μετά θα ξεκινήσει τον ανεμιστήρα και πάλι για 5 λεπτά για να ελέγξει τη σχετική υγρασία, αν η σχετική υγρασία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας θα αρχίσει να λειτουργεί και πάλι. Εάν η σχετική υγρασία είναι κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα σταματήσει και πάλι για άλλα 30 λεπτά. Αυτή η διαδικασία εξοικονομεί πολλά χρήματα.

Ε αυτό ο inventor και μαλλον πολλοι αλλοι επίσης δεν το κανουν με αυτον τον τροπο. Μιση ώρα παυση λειτουργίας δεν την κανει. Σταματαει 3 λεπτά και αυτό θα το κανει όσες μερες και αν περασουν γιατι ο αισθητήριο που έχει είναι πολύ ευαίσθητο. Παντως υψηλή ικανότητα αφυγρανσης και χαμηλή κατανάλωση νομίζω ότι έχει και ο eva pro.

 

Νομιζω οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο στοιχειο και κριτηριο για την επιλογη αφυγραντηρα αυτο που αναφερεις φιλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να βοήθησα. Καλο είναι και οι αλλοι φιλοι εδω περα που έχουν τον inventor να μας πουν τη γνωμη τους στο θεμα παυσης λειτουργιας. Προσωπικά δεν εχω προβλημα να πω οτι εχω κανει κακη αγορα και να βοηθησω αλλους. Δεν ειναι κακο το inventor απλα δεν ειναι να το αφησεις μονο του να κανει αφυγρανση γιατι θα σου σπασει τα νευρα. Αν δε σε ενδιαφερει τετοια λειτουργια μια χαρα αφυγρανση κανει και αθορυβο τον θεωρω. Επισης διαβασα οτι και τα olimpia δεν σταματαει για μιση ωρα απλα ελεγχει κατα διαστηματα την υγρασια. Αν εχει καλυτερο αισθητήριο τοτε ισως δουλευει σωστα. Το κακο με τα olympia ειναι οτι εχουν μια ταχυτητα και πολυ μεγαλη παροχη αερα (270 m3 αντι πχ 120-150 που παιζουν οι αλλοι) και ισως ακουγεται ο αερας. Οσοι εχουν olimpia splendid ας μας πουν αν ισχυει και αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω που πηρα τον Eva II Pro WiFi 20lt επιβεβαιωνω οτι ετσι οπως τα λεει ο φιλος ειναι, καθως οντως η παυση δεν ξεπερναει τα 1-2 λεπτα κι επειτα συνεχιζει ξανα να δουλευει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο χαμηλη καταναλωση ειναι σχετικο. Παιζει ρολο ποσα λιτρα νερο βγαζει και ποσο ρευμα καταναλωνει. Ποση ωρα λειτουργει ο συμπιεστης και ποσα λιτρα βγαζει, για την ακριβεια. Γιατι πχ ενας συμπιεστης 350watt μπορει να δουλεψει μια ωρα και να βγαλει οσο δουλευει ενας αλλος 260watt σε 1,5 ωρα. Αρα ο 350αρης ειναι οικονομικοτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ύστερα από μία εβδομάδα χρήσης του Morris MDE-2026i, έχω να πω τα εξής.

Αρχικά είναι αθόρυβος. Ακόμα και όταν το λειτουργείς στο High, ο ήχος του είναι σχεδόν όσος και ενός κλιματιστικού inverter σε μέτρια σκάλα. Δε σε ενοχλεί, ακόμα και αν τον έχεις στο δωμάτιο που κοιμάσαι και τον βάλεις στο δυνατό (αν και εντάξει, εξαρτάται από το πόσο ευαίσθητος είναι ο καθένας).

Από θέμα απόδοσης εγώ είδα διαφορά στο χώρο μου, ειδικά στο πόσο κρατούσε τη ζέστη. Δε μου μάζεψε βέβαια όσο νερό περίμενα, αλλά από τη στιγμή που είδα διαφορά εμένα μου αρκεί. Ο ιονιστής επίσης κάνει δουλειά, νιώθεις πιο φρέσκο το χώρο.

Στα αρνητικά του ήταν ότι η ένδειξη θερμοκρασίας και ακριβείας που έχει ενσωματωμένη το τηλεκοντρόλ δεν είναι ακριβείας.

Σημείωση, προσέξτε που θα τον τοποθετήσετε σε περίπτωση που τον βάλετε σε χώρο με μάλλινα χαλιά ή μοκέτες, καθώς ότι μαδάει από το χαλί το τραβάει ο αεραγωγός από πίσω.

 

Τον πηρε και μια φιλη μου και ειναι αρκετα ευχαριστημενη.

Μου τον εδωσε και εμενα να τον δωκιμασω για 3 ημερας και ειναι οπως τα λες ειδικα αυτο με τον ιονιστη (νοιωθεις την ατμοσφαιρα πιο καθαρη). Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν σταματαει ο ανεμιστηρας ποτε και δεν ξερεις αν εχει σταματησει και ο κομπρεσορας. Το λεω γιατι πολες φορες ενω εδειχνε οτι εχει πιασει το ποσοστο που του ειχα ορισει (και 3-4% πιο κατω) οταν τον εκλεινα εκανε ενα τρανταγμα σαν να εκλεινε και ο κομπρεσορας.

Σε αυτον τον τομεα νομιζω οτι μακραν καλυτερη ειναι η λειτουργια του meaco.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγαλα ηλεκτρομαγαζα τον εχουν με πλασιε .Πουλανε μοδα το μαυρο χρωμα .

Απο σερβις που λενε, βγαζεις ακρη σε αλλα ηλεκτρικα .Απλα αργουν.Στα παλια χρεωνουν ακριβα.Μετα το φτιαχνεις σε ιδιωτη.Στους αφυγραντηρες τι παιζει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και σε μένα ο Inventor Eva II Pro 20L WiFi από Γερμανία.

 

Για αρχή τα πλαστικά του φαίνονται κατώτερα από του Meaco 20L που έχω, φαίνονται πιό εύθραυστα, ειδικά ο θάλαμος συλλογής νερού.

 

Ο Meaco χωράει 6 λίτρα νερό, ο Inventor 3, οπότε η διαδικασία εκκένωσης του δοχείου είναι πιό συχνή. Στον Meaco φορούσα και HEPA φίλτρο (έχω παραγγείλει νέα), ο Inventor δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

 

Κατα τα άλλα, θα φανεί στην πορεία πόση δουλειά κάνει, για την ώρα χαίρομαι που τα πλαστικά του δεν κάνουν συντονισμό, κάτι που το είχα στις αρχές με τον Meaco (η πράσινη λωρίδα έπαιζε).

 

IMG_20171204_185128610_zpsnwfkzkz6.jpg?t

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πηρε και μια φιλη μου και ειναι αρκετα ευχαριστημενη.

Μου τον εδωσε και εμενα να τον δωκιμασω για 3 ημερας και ειναι οπως τα λες ειδικα αυτο με τον ιονιστη (νοιωθεις την ατμοσφαιρα πιο καθαρη). Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν σταματαει ο ανεμιστηρας ποτε και δεν ξερεις αν εχει σταματησει και ο κομπρεσορας. Το λεω γιατι πολες φορες ενω εδειχνε οτι εχει πιασει το ποσοστο που του ειχα ορισει (και 3-4% πιο κατω) οταν τον εκλεινα εκανε ενα τρανταγμα σαν να εκλεινε και ο κομπρεσορας.

Σε αυτον τον τομεα νομιζω οτι μακραν καλυτερη ειναι η λειτουργια του meaco.

Καλα σε ολα δεν συνεχιζει να λειτουργει ο ανεμιστηρας;

Σιγουρα τεσταρες το 2026i; Γιατι ειναι καινουργιο σχετικα. Δεν εχω ιδεα απο morris γιαυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να μην έχεις εγγύηση; Ισχύει η πανευρωπαική δια νόμου, απλά αν θέλουν μπορούν να σου πουν μόνο 2 έτη (έτσι το πουλάνε στο amazon, μιας και οι περαιτέρω εγγυήσεις είναι "εμπορικές" και ισχύουν στην εθνική μας αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Rise-R2-ION8L.html

 

Να πω οτι τον εχω και ειναι εργαλειο τουλ για μενα(πρωτη φορα χρηση αφυγραντηρα)! Δευτερος χειμωνας φετος και ειναι σκυλι μαυρο! Ειναι με ζεολιθο και απο θορυβο ακουγεται μονο το φουρφουρι(ανεμιστηρας)..Καλη ποιοτητα πλαστικων, αλλα το δοχειο νερου ειναι λιγο για κλαμματα..Λυγιζει λιγο οταν γεμισει πχ

Επισης σπαει ευκολα! Επεσε σε τσιμεντο και πλαστικο που ειναι εκανε κατι ρωγμες αλλα κομπλε δε σταζει καπου! 

 

Σταθμη θορυβου ειναι Low 39 Med 43 Hi 48 ..

Μιας και φοραω ακουστικα για μενα στο med δυστυχως με ενοχλει αλλα το ανεχομαι(ειναι ακριβως διπλα μου!)

Επισης μιας και δεν εχω ευκαιρο το manual πειτε μου αν ξερει καποιος γιατι οταν το κλεινω λειτουργει ο ανεμιστηρας ακομα και κλεινει μετα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σε ολα δεν συνεχιζει να λειτουργει ο ανεμιστηρας;

Σιγουρα τεσταρες το 2026i; Γιατι ειναι καινουργιο σχετικα. Δεν εχω ιδεα απο morris γιαυτο ρωταω

 

Στον morris ο ανεμιστηρας δεν σταματαει ποτε, μονο οταν κλεισεις το μηχανημα. Ναι τον 2026i πηρε τον μαυρο.

Οχι δεν συνεχιζει σε ολα, στον meaco για παραδειγμα σταματαει και οταν πιασει την τιμη που του εχεις ορισει,  ξαναξεκιναει  να δουλευει ο ανεμιστηρας μετα απο 30 λεπτα για 5 λεπτα κι αν δεν εχει ανεβει η υγρασια (+5% νομιζω) ξανασταματαει για αλλα 30 λεπτα οταν και ξεκιναει παλι για να ξανατσεκαρει την υγρασια.

 Μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι και στον juro pro σταματαει αλλα δεν ρωτησα ποτε ξαναξεκιναει (αν καποιος τον εχει ας μας ενημερωσει) γιατι αν ειναι σαν τον inventor που ξεκιναει στα 2 λεπτα (οπως λενε τα παιδια που τον πηραν) δεν εχει νοημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...