Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου δε μου αρεσει ο juro pro περισσοτερο (αν μου αρεσε θα τον ειχα ηδη παρει), απλα εχω μερικες αποριες κι οπως εγραψα αν δεν ηταν η εγγυηση θα επαιρνα τον meaco. Ασε που δεν νομιζω να ειναι κακο να μαθεις πεντε πραγματα παραπανω απο καποιον που γνωριζει περισσοτερα ή εχει καποιον απο αυτους για να μας λυσει καποιες αποριες (ηδη μου λυθηκε μια σχετικα με τον ανεμιστηρα του inventor) κατι που δεν γινεται στα μαγαζια γιατι ο καθενας θελει να πουλησει αυτον που του αφηνει μεγαλυτερ κερδος.

 

Συμφωνω μαζι σου φιλε.

Δεν ξερω ποιος εγραψε οτι ο inventor ειναι ο καλυτερος αφυγραντηρας.

Ο καθενας λεει τι βλεπει στο σπιτι του,γιαυτο ειναι το φορουμ.

Αλλος ξερει 5 πραγματα παραπάνω,αλλος τι προβλημα του παρουσιάζει.Αν το παρουσιαζει και σε αλλους 5,ε τοτε καποιο προβλημα υπαρχει.

Ο inventor ειναι καλος αφυγραντηρας για τα 200 ευρω που κοστιζει.

Εγω γιαυτο τον πηρα.Γιατι δεν ηθελα να πληρωσω πανω απο 200.Αλλος δινει 250-300 και παίρνει καλυτερο.

Ετσι δεν ειναι ρε παιδια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα μαρκες δεν ακουγετε το φρεον .Τα 2 μεγαλα ηλεκτρομαγαζα δινουν 15 μερες αλλαγη .Οτι νομιζει καθενας .

Εγγυηση με ορους εσυ το χαλασες ,φταιει η δεη και κολπα ,μια χαρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλαμε για κοστος αν η τιμη ηταν η ιδια πιστευετε οτι ο Meaco 20lt ειναι αρκετα καλυτερη επιλογη απ τον Inventor eva ii pro 20lt? Θεωρειτε δηλαδη οτι ο Inventor ειναι καλος για μια τιμη καπου στα 200 ευρω που ειναι τωρα, αλλα επι της ουσιας υστερει απεναντι σε μοντελα που κοστιζουν 250+ ευρω οπως π.χ. το Meaco, ή καποιον Delonghi κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι συμπερανει καθενας .Τα μεακο,Ντελονκι ειναι φιρμα στην ευρωπη.Τα ινβεντορ μονο για ελλαδα.Τι πουλανε εδω ειναι το θεμα..Και οι εμποροι το ιδιο .Ολοι για κερδος,οτι θελουν οσο θελουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλαμε για κοστος αν η τιμη ηταν η ιδια πιστευετε οτι ο Meaco 20lt ειναι αρκετα καλυτερη επιλογη απ τον Inventor eva ii pro 20lt? Θεωρειτε δηλαδη οτι ο Inventor ειναι καλος για μια τιμη καπου στα 200 ευρω που ειναι τωρα, αλλα επι της ουσιας υστερει απεναντι σε μοντελα που κοστιζουν 250+ ευρω οπως π.χ. το Meaco, ή καποιον Delonghi κλπ?

Το θεμα θελει αναλυση και μεγαλη συζητηση

 

Αν ενασ αφυγραντηρασ ειναι καλος , καλυτερος  ή σουπερ ειναι μια συνισταμενη γεγονοτων :

 

Αρχιζοντασ απο την αποδοση του στην αφυγρανση

Την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ του καταναλωση ρευματος

Την σταθμη του θορυβου στη λειτουργια του

Τα εξτρα που μπορει να εχει Ιονιστης, Προγραμμα Στεγνωματος, Απομακρυσμενος ελεγχοσ WIFI, εξτρα φιλτρα

Το After Sales της εταιρειας που καλυπτει την εγγυηση του

 

Για να εχεις συγκριτικη αποψη πρεπει εχεις δουλεψει στο σπιτι σου ή φιλων σου που επισκεπτεσαι τα μοντελα που συγκρινεις

 

Βεβαια αποψη μπορεισ να εχεις απο τα σχολια που υπαρχουν στο σκρουτζ και ειδικα καταναλωτων που δεν εχουνε μοναδικα σχολια (συνηθωσ μουφες σχολια βλεπε pUREDRY 80% Σχολια απο χρηστες που κανουν πρωτη φορα σχολιο )

 

Τα delonghi ειναι παρα πολυ παλαια μοντελα τουλαχιστον 5 ετιασ , το εχει γειτονασ μου βγαζει συντονισμο πλαστικων και βγαζει θορυβο παροτι το εχει πανω σε χαλακι για μειωσει την σταθμη θορυβου

 

Ο Meaco ειναι καλος σε αποδοση αλλα υπερτιμημενος για 290ε

 

Εγω εχω τον Inventor Eva 20 , ο οποιος εχει καλη αποδοση δεν το λες βεβαια αθορυβο. Βεβαια ακουσα σε λειτουργια το Inventor Eva Pro 20 WIFI και η διαφορα στο silent mode ειναι αρκετα μεγαλη , τον λεσ πραγματικα αθορυβο. Πραγματικα Ζηλεψα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον πρώτη μερα σοβαρής λειτουργίας του νεου μου αφυγραντήρα (inventor EVAII pro 16l) και γράφω τις πρωτες εντυπώσεις. 

Σε 10 ώρες μαζεψε 10 λίτρα σε διάφορα μέρη του σπιτιού. Θεωρώ ότι απο πλευράς απόδοσης παει καλύτερα απο ότι περίμενα. Από πλευράς θορύβου είναι αυτό που ήθελα. Δε νομίζω ότι θα υπάρχουν αλλοι πιο αθόρυβοι με παρόμοια απόδοση και ταχύτητα ανανέωσης αέρα (110 με 165 κυβικά μέτρα). Ειχα βρει καποιους άλλους με 80 κυβικά αρα μαλλον με λιγότερο θόρυβο ανεμιστήρα αλλά δεν θα είχαν την ίδια απόδοση. Στη 1η ταχύτητα δεν ακούγεται καθόλου την ημέρα παρά μονο ένας μικρός ηχος απο τα υγρά του συμπιεστή, αλλά είναι ελάχιστα ενοχλητικά. Μου έκανε εντύπωση ότι ο συμπιεστής είναι αθόρυβος. Υπερκαλύπτεται απο τον ανεμιστήρα πλήρως. 

Ενα στραβό του έχω βρει μέχρι τώρα που όμως είναι αρκετό για να μην τον προτείνω. Η μετρηση υγρασίας που κάνει είναι πολυ ευαίσθητη με αποτέλεσμα όταν το μηχάνημα πιάσει την επιθυμητή τιμή υγρασίας λειτουρεί μονο ο ανεμιστήρας για 2 λεπτά μετά σταμτάει και ο ανεμιστήρας για αλλο ενα λετπό και μετά παιρνει μπρος ανεμιστήρας και συμπιεστής. Αυτό γίνεται γιατί μεσα σε 4 λεπτά η μέτρηση υγρασίας έχει ανέβει πάνω απο 3% που έχει θέσει όριο ο κατασκευαστής. Ο μετρητης όμως υγρασίας που έχω εγώ σε απόσταση 3 μέτρων απο το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει ενδειξη. Το θεωρώ μεγάλη αστοχία αυτό και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν αλλα μηχανήματα που δεν θα παρουσιαζουν τέτοιο πρόβλημα.

Τελος το φίλτρο είναι αστείο. Βασικά δεν είναι φίλτρο, είναι ενα διαφανο φιλμ με μικρές τρυπες. Θα επανελθω σε 2 εβδομαδες να σας πω αν κραταει και τιποτα ή τα αδικώ. Παντως στο manual γραφει καθαρα ότι δε πρεπει να τοποθετηθεί αλλο φίλτρο απο αυτό που διαθέτει ήδη.

Θα προσπαθησω να τον σπρωξω στους γονεις μου (lol) και να παω για τον mitsubishi να τελειωνει το παραμυθι.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πρώτη μερα σοβαρής λειτουργίας του νεου μου αφυγραντήρα (inventor EVAII pro 16l) και γράφω τις πρωτες εντυπώσεις. 

Σε 10 ώρες μαζεψε 10 λίτρα σε διάφορα μέρη του σπιτιού. Θεωρώ ότι απο πλευράς απόδοσης παει καλύτερα απο ότι περίμενα. Από πλευράς θορύβου είναι αυτό που ήθελα. Δε νομίζω ότι θα υπάρχουν αλλοι πιο αθόρυβοι με παρόμοια απόδοση και ταχύτητα ανανέωσης αέρα (110 με 165 κυβικά μέτρα). Ειχα βρει καποιους άλλους με 80 κυβικά αρα μαλλον με λιγότερο θόρυβο ανεμιστήρα αλλά δεν θα είχαν την ίδια απόδοση. Στη 1η ταχύτητα δεν ακούγεται καθόλου την ημέρα παρά μονο ένας μικρός ηχος απο τα υγρά του συμπιεστή, αλλά είναι ελάχιστα ενοχλητικά. Μου έκανε εντύπωση ότι ο συμπιεστής είναι αθόρυβος. Υπερκαλύπτεται απο τον ανεμιστήρα πλήρως. 

Ενα στραβό του έχω βρει μέχρι τώρα που όμως είναι αρκετό για να μην τον προτείνω. Η μετρηση υγρασίας που κάνει είναι πολυ ευαίσθητη με αποτέλεσμα όταν το μηχάνημα πιάσει την επιθυμητή τιμή υγρασίας λειτουρεί μονο ο ανεμιστήρας για 2 λεπτά μετά σταμτάει και ο ανεμιστήρας για αλλο ενα λετπό και μετά παιρνει μπρος ανεμιστήρας και συμπιεστής. Αυτό γίνεται γιατί μεσα σε 4 λεπτά η μέτρηση υγρασίας έχει ανέβει πάνω απο 3% που έχει θέσει όριο ο κατασκευαστής. Ο μετρητης όμως υγρασίας που έχω εγώ σε απόσταση 3 μέτρων απο το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει ενδειξη. Το θεωρώ μεγάλη αστοχία αυτό και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν αλλα μηχανήματα που δεν θα παρουσιαζουν τέτοιο πρόβλημα.

Τελος το φίλτρο είναι αστείο. Βασικά δεν είναι φίλτρο, είναι ενα διαφανο φιλμ με μικρές τρυπες. Θα επανελθω σε 2 εβδομαδες να σας πω αν κραταει και τιποτα ή τα αδικώ. Παντως στο manual γραφει καθαρα ότι δε πρεπει να τοποθετηθεί αλλο φίλτρο απο αυτό που διαθέτει ήδη.

Θα προσπαθησω να τον σπρωξω στους γονεις μου (lol) και να παω για τον mitsubishi να τελειωνει το παραμυθι.

Καταρχάς το κάθε μετρητικό όργανο έχει και την δικιά του ευαισθησία σε μεταβολές του ποσοστού υγρασίας . Άλλα αργούν να αντιληφθούν μια γρήγορη μεταβολή άλλα την αντιλαμβάνονται γρήγορα . Άλλα έχουν μικρότερη ακρίβεια στην ένδειξη του πραγματικού ποσοστού υγρασίας άλλα έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια .

 

Το να μετράς έναν αφυγραντήρα με υγρόμετρο σε απόσταση 3 μέτρων αυτό προσθέτει στο πείραμα μας σοβαρά μετρητικά σφάλματα .

 

Την υγρασία θα την μετρήσεις στην είσοδο του αέρα στον αφυγραντήρα . Πάνω στην ροή του αέρα .

 

Αν το υγρόμετρό σου δεν είναι κανα σοβαρό ακριβείας μην περιμένεις να μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το κάθε μετρητικό όργανο έχει και την δικιά του ευαισθησία σε μεταβολές του ποσοστού υγρασίας . Άλλα αργούν να αντιληφθούν μια γρήγορη μεταβολή άλλα την αντιλαμβάνονται γρήγορα . Άλλα έχουν μικρότερη ακρίβεια στην ένδειξη του πραγματικού ποσοστού υγρασίας άλλα έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια .

 

Το να μετράς έναν αφυγραντήρα με υγρόμετρο σε απόσταση 3 μέτρων αυτό προσθέτει στο πείραμα μας σοβαρά μετρητικά σφάλματα .

 

Την υγρασία θα την μετρήσεις στην είσοδο του αέρα στον αφυγραντήρα . Πάνω στην ροή του αέρα .

 

Αν το υγρόμετρό σου δεν είναι κανα σοβαρό ακριβείας μην περιμένεις να μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα .

 

Δε θα διαφωνήσω στα οσα λες σχετικά με την ακριβεια του οργανου που έχω. Ενα απλο του 20αευρου ειναι telco η μαρκα του. Η λειτουργία όμως του αφυγραντήρα για μενα παραμενει αστεία αφού παυση λειτουργίας για 2 λεπτά για μενα θεωρείται μη αποδεκτή. Επειδή όμως μπορεί να το αδικώ το μηχάνημα, σε πόσους απο τους συμφορουμήτες που έχουν αγοράσει το inventor eva δεν έχουν τέτοιου είδους συμπεριφορά στο μηχάνημα, ώστε να μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε σε άλλη βάση. Σε σχόλια στο skroutz πάντως αρκετοί είναι αυτοί που το έχουν επισημάνει. Οταν τα είχα διαβάσει θεώρησα ότι θα είχαν σπίτια παλια που μπαζουν πολυ αλλά τελικά δεν είναι αυτο. Μένω σε σπίτι δεκα ετών με διπλά παράθυρα και σουπερ μονωση και απλά θεωρώ ότι η λειτουργία του αφυγραντήρα ως ατυχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που πλασάρουν την Inventor για δικούς τους λόγους ,είτε δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πουλά φασόν προιόντα,και όπως όλα τα φασόν προιόντα, έχουν μόνο κριτήριο το κόστος κάθε φορά ,είτε κερδίζουν με τις πωλήσεις.

Το ίδιο προιόν μπορεί να έχει διαφορές,όπως τους συμφέρει Για τις εγγύησεις που αναφέρονται συχνά, όλες οι εταιρίες παντού έχουν όρους, εξαιρέσεις ,και δεν είναι κριτήριο αγοράς .Αφορά εμπορική πολιτική για κέρδος.Αν θέλουν να μην σε εξυπηρετήσουν θα επικαλεστούν οτιδήποτε αναφέρουν τους συμφέρει. Δεν σημαίνει μια μεγάλη εγγύηση καλύτερο προιόν.

 

Οσο αφορά την Delonghi που αναφέρθηκε παραπάνω ,είναι πολυεθνική,όπως και μερικές άλλες που έχουν αναφερθεί.

Τα ίδια προιόντα κυκλοφορούν σε πολλές αγορές ,και όχι μόνο σε αγορές όπως η Ελλάδα  .Ενδεικτικά :

 

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires?utm_source=Google&utm_medium=Banner&utm_campaign=Dehumidifiers

http://www.delonghi.com/de-de/produkte/klima-comfort/luftbehandlung/luftentfeuchter

http://www.delonghi.com/nl-be/producten/comfort/luchtbehandeling/luchtontvochtigers

http://www.delonghi.com/es-es/productos/confort/tratamiento-de-aire/deshumificadores

 

Οι εισαγωγείς ανάλογα την πολιτική τους επιλέγουν τι θα πουλήσουν.Οπουδήποτε μπορεί να διαφημίζεται ενα προιόν .Και στο κάθε skroutz που καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει ,και τυχαία σε πολλά προιόντα δεν υπάρχουν απόψεις ,σαν να μην υπάρχουν .Τέλος κάθε κατάστημα ,όχι μόνο οι μεγάλες αλυσίδες,μπορεί να σας βοηθήσει αν υπάρχει πρόβλημα με κάποιο μηχάνημα,ακόμα και με αλλαγή .Ανάλογα τι συνεργασία έχουν.Διαβάστε και τους όρους συναλλαγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το site της meaco που περιγραφει τη λογική λειτουργίας του 12 λιτρου.

 

<<<Οι αφυγραντήρες Meaco Platinum Low Energy έχουν σχεδιαστεί για να επιτύχουν ένα συγκεκριμένο στόχο: να κρατήσουν την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας στα κατώτερα επίπεδα. Η έκδοση των δώδεκα λίτρων Meaco 12L Platinum το επιτυγχάνει με θεαματικά αποτελέσματα, με κατανάλωση μόνο 144W στους 20°. Προσοχή! Η κατανάλωση αυτή αφορά στην χρονική περίοδο που ο Meaco 12L Platinum είναι σε λειτουργία και κάνει αφύγρανση! Με άλλα λόγια, όταν η επιθυμητή σχετική υγρασία έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας έχει μηδενική κατανάλωση. >>>

 

Αυτή η λειτουργία μου φαινεται πιο λογική σε σχεση με αυτή του inventor που προσπαθεί να μαζεψει τις 5-10 σταγονες νερο που δημιουργήθηκαν μεσα σε 3 λεπτά. Τελος παντων, η μονη λυση είναι πλεον να τον αναβω στη συνεχή λειτουργία και καθε μια 1-2 ώρες να τον σβήνω μονος μου. Οι inventor δεν εχουν σχεδιαστεί ώστε να τους έχεις στη πριζα μονιμα. Εχουν μια λειτουργία smart αλλά σε αυτή δεν σε αφήνει να ορισεις υγρασια. Εχει προγραμματιστεί για ενα ευρος 45-55% που το θεωρώ πολύ χαμηλό και ενεργοβόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι αφυγραντηρεσ εχουνε τις ιδιες αρχεσ λειτουργιασ, για να μην αναβοσβηνει ο αφυγραντηρασ σου αυτο που πρεπει να κανεις το γραφουνε και τα μανουαλ ειναι να τον αφησεις 2 μερες σε continues λειτουργια για να στεγνωσει ο χωρος

Οταν το κανεις αυτο βαλε μετα 55% ή 50% και θα δεις οτι δεν θα αναβοσβηνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι αφυγραντηρεσ εχουνε τις ιδιες αρχεσ λειτουργιασ, για να μην αναβοσβηνει ο αφυγραντηρασ σου αυτο που πρεπει να κανεις το γραφουνε και τα μανουαλ ειναι να τον αφησεις 2 μερες σε continues λειτουργια για να στεγνωσει ο χωρος

Οταν το κανεις αυτο βαλε μετα 55% ή 50% και θα δεις οτι δεν θα αναβοσβηνει 

Eκανα λαθος copy paste δημιούργησα προβλημα στη συζήτηση. Λοιπον παμε παλι. Παραθέτω πως λειτουργεί ο meaco συμφωνα με οσα αναφερει ο κατασκευαστης.

 

Ο Meaco Platinum 12L διαθέτει τη μοναδική λογική ελέγχου Meaco, που σημαίνει ότι θα έχετε την καλύτερη δυνατή ισορροπία μεταξύ εξοικονόμησης χρημάτων και αφύγρανσης. Όταν ο στόχος της σχετικής υγρασίας έχει επιτευχθεί, ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα 5 λεπτά για να ελέγξει ότι η σχετική υγρασία είναι σε επιθυμητά επίπεδα. Στη συνέχεια θα σταματήσει την λειτουργία του για 30 λεπτά, μετά θα ξεκινήσει τον ανεμιστήρα και πάλι για 5 λεπτά για να ελέγξει τη σχετική υγρασία, αν η σχετική υγρασία έχει αυξηθεί πάνω από το προκαθορισμένο επίπεδο, ο αφυγραντήρας θα αρχίσει να λειτουργεί και πάλι. Εάν η σχετική υγρασία είναι κάτω από το προκαθορισμένο επίπεδο τότε ο αφυγραντήρας θα σταματήσει και πάλι για άλλα 30 λεπτά. Αυτή η διαδικασία εξοικονομεί πολλά χρήματα.

Ε αυτό ο inventor και μαλλον πολλοι αλλοι επίσης δεν το κανουν με αυτον τον τροπο. Μιση ώρα παυση λειτουργίας δεν την κανει. Σταματαει 3 λεπτά και αυτό θα το κανει όσες μερες και αν περασουν γιατι ο αισθητήριο που έχει είναι πολύ ευαίσθητο. Παντως υψηλή ικανότητα αφυγρανσης και χαμηλή κατανάλωση νομίζω ότι έχει και ο eva pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακο ονομα η Morris στα προιοντα της και ειδικοτερα το after sales service ειναι για κλοτσιες 

Ευχαριστώ πολύ, άρα μάλλον πάμε για άλλα...

 

Στο skroutz πάντως έχει περίπου 40 κριτικές με καλή βαθμολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...