Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η philco πριν 30 χρόνια ήταν αμερικάνικη. Eίχαμε κλιματιστικά μονομπλόκ στο γραφείο.

Άλλη μια μάρκα ανύπαρκτη είναι η toyotomi.

Ψάξτε να βρείτε τη μάρκα στο εξωτερικό. Υπάρχει η αντίστοιχη Ιαπωνική που βγάζει τις σόμπες που πωλούνται εδώ με την επωνυμία kerosun. Είναι επιτυχημένη μάρκα βέβαια στα κλιματιστικά στην Ελλάδα αλλά είναι μηχανήματα φασόν. Τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούν τουλάχιστον είναι αξιόπιστα μέχρι στιγμής. Οπότε αυτό με τις μάρκες είναι σχετικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τουοτοτομι κλιματιστικα λενε τα φτιαχνει η Γκρεε .Οποτε κοιτας και αυτη τι πουλαει .Πιο μεγαλη φιρμα ,εισαι πιο  σιγουρος τι θα παρεις .Εκτος αν στην φερει ο εμπορος .Πρεπει ομως καπως να μαθεις κατι .Ποιος  βγαζει και τι .

Σε σινκερ αφυγραντηρα πουχα δει ,εδινε σχεδιο .Για να ξερει ο τεχνικος τι εχει μεσα .Ομως το ειχε ανοικτο το κουτι .Αν δεν το ειχε οποιος πηρε το εβλεπε μετα .Αν δεν βγει καλο ,βγαλε ακρη τι πηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ζεολιθο ειναι καλυτεροι?

 

Ειμαι τοσο ασχετος που ακομα και απο την τοσο καλη λιστα που μου εχεις ετοιμασει δεν ξερω ποιον να διαλεξω.

 

Ποιον θα επερνες εσυ?

Η ουσία δεν είναι αυτή. Το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κοιτάμε για την επιλογή κατάλληλου αφυγραντήρα για τον χώρο μας τόσο όσον αφορά την κατανάλωση του όσο και την απόδοση του είναι η θερμοκρασία του χώρου .  Αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο κριτήριο αγοράς για να πιάσουν τόπο τα λεφτά. 15 βαθμούς κελσίου και πάνω επιλέγεις τεχνολογίας με συμπιεστή. 15 βαθμούς και κάτω τεχνολογίας με ζεόλιθο .

 

Θα έπαιρνα Inventor για την 5ετή εγγύηση και για τις θετικές κριτικές που όπως θα έχει ήδη δει γράφονται και εδω π.χ για το μοντέλο EVA II pro . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καλημέρα σας, πήγα προχθές σε κατάστημα γνωστό στην Αθήνα, που πουλά κλιματιστικά αφυγραντήρες και τέτοια είδη μόνο. Ρώτησα για να αγοράσω αφυγραντήρα 20λιτρων καλής κατασκευής για οικία 110τμ, να μην καίει πολύ ρεύμα και να μην τρίζει τα πλαστικά του. Δύο κομμάτια μου πρότεινε τα οποία ένα είναι: INVENTOR EVA II PRO  και το ίδιο με Wi-Fi(215ευρω και 235ευρω αντίστοιχα), 5 χρόνια εγγύηση, σε επίπεδα θορύβου 37/40/45 db ανάλογα τη σκάλα που ζητάς στον ανεμιστήρα low/medium/hi. Και σαν δεύτερο πρότεινε Meaco Platinum 20l, με 2 χρόνια εγγύηση 290ευρω. Μου ανέφερε χαριτολογώντας ότι η πρώτη εταιρεία είναι η ‘’ Mercedes ‘’, και η δεύτερη είναι η ‘’ Porsche ’’. Φυσικά με βοήθησε να καταλάβω( ή με ώθησε να αποφασίσω), πως για μένα καλύτερα είναι να πάρω τον INVENTOR EVA II PRO  με Wi-Fi 235ευρω. Ο INVENTOR είναι λίγο πιο μαζεμένος από όγκο, ενώ ο Meaco έχει καλύτερα ροδάκια, διαφέρουν και στο μέγεθος δοχείου συλλογής.

 

   Ρώτησα τι παίζει με τους Puredry, και μου ανέφερε πως ο τωρινός κατασκευαστής της, είναι ένας από τους 2 πρώην εισαγωγείς της Meaco στην Ελλάδα. Σταμάτησε εδώ και κάποια χρονιά την εισαγωγή της αγγλικής εταιρείας, και ασχολήθηκε με δική του κατασκευή μέσω Κίνας. Μάλιστα μου έφερε τον 12λιτρο της εταιρείας μπροστά μου, και άλλον έναν 12λιτρο από άλλη εταιρεία που δεν συγκράτησα. Ήταν ολόιδιοι εξωτερικά, άλλαζε η φίρμα, ενώ από λειτουργίες είχε κάποιες διαφορές ο ένας με τον άλλο.

 

Αυτά μου είπε και τα μεταφέρω όπως τα άκουσα.

 

   Ήδη έχω έναν στο σπίτι του πεθερού μου 20λιτρων INVENTOR DE-MTD20 555Watt 2014 αγορά, ο οποίος είναι 50 db. Δεν έχει επιλογή αλλαγής ταχύτητας. Κάνει τη δουλειά του πολύ καλά ως τώρα, απλά καίει πάρα πολύ. Σαν θόρυβος είναι αρκετός, τον συνηθίζεις μεν αλλά για βράδυ και στο διάδρομο να είναι είναι λίγο ενοχλητικός. Οπότε της ίδιας εταιρείας νεότερο μοντέλο, που το έχουν με λιγότερο θόρυβο θα είναι σιγουρα υποφερτό.

 

   Την αγορά μου θα την κάνω στις επόμενες 10 μέρες, λόγο χρημάτων που περιμένω, και μόλις το δουλέψω θα πω τις εντυπώσεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην αναζητηση διαθεσιμοτητας ανα καταστημα δεν υπαρχει πουθενα διαθεσιμο. Ειναι το μοντελο χωρις wifi, εχει τοση χρησιμοτητα το wifi που να δικαιολογει τη διαφορα των 20-30 ευρω;

 

Παρακολουθω το νημα μερες τωρα και ειμαι ενα βημα απο την αγορα αυτου ή του 16λιτρου. Ο οποιος ειναι στα 240 w αντι για 260, 30 ευρω φθηνοτερος και ελπιζω αρκετος για την περιπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον meaco ddl8, εχθές γυρνάω σπίτι το βράδυ είχε 70% υγρασία,του καθαρίζω το φίλτρο,γιατί είχε πιάσει βρώμα πολύ,τον βάζω να δουλέψει στους 2 ανεμιστήρες κατά τις 10 και8 το πρωί που τον κλείνω είχε πέσει η υγρασία μόνο στο 60%.Λιγο μου φαίνεται για τόσες ώρες,το σπίτι είναι 70 τετραγωνικά,λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μολις εκλεισα αφυγραντηρα. Για αλλον πήγα αλλον αγορασα. Ειχα κανει μια λιστα με 5 επιλογες και τελικά κατεληξα στον inventor eva pro 16lt. Η διαφορα με τον 20lt ήταν μικρή και είπα να παρω τον 16lt. Πηγα στον κωτσο για τον olympia splendid auaaria 20lt που το ειχε προσφορα 220€ αλλά ήταν εκθεσιακο και δεν το ήθελα. Μετα έλεγα να παρω τον 16 pure 3i της ίδια εταιρειας αλλά τελευταια στιγμή κανω μεταβολή πεταγομαι στα expert και χτυπαω τον inventor. Ευχομαι να μην το μετανοιωσω. Θα σας πω εντυπωσεις οταν τον παραλαβω. Ο gree daisy που σκεφτομουνα είδα ότι έχει πιο αδυναμο ανεμιστήρα απο τον inventor και ενω ειναι 20 λιτρων τον προτεινουν για μικροτερο χωρο. Μαλλον δεν εχω πιασει κατι στη λειτουργια σε σχεση με παροχη αερα και λιτρα αφυγρανσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καλημέρα σας, πήγα προχθές σε κατάστημα γνωστό στην Αθήνα, που πουλά κλιματιστικά αφυγραντήρες και τέτοια είδη μόνο. Ρώτησα για να αγοράσω αφυγραντήρα 20λιτρων καλής κατασκευής για οικία 110τμ, να μην καίει πολύ ρεύμα και να μην τρίζει τα πλαστικά του. Δύο κομμάτια μου πρότεινε τα οποία ένα είναι: INVENTOR EVA II PRO  και το ίδιο με Wi-Fi(215ευρω και 235ευρω αντίστοιχα), 5 χρόνια εγγύηση, σε επίπεδα θορύβου 37/40/45 db ανάλογα τη σκάλα που ζητάς στον ανεμιστήρα low/medium/hi. Και σαν δεύτερο πρότεινε Meaco Platinum 20l, με 2 χρόνια εγγύηση 290ευρω. Μου ανέφερε χαριτολογώντας ότι η πρώτη εταιρεία είναι η ‘’ Mercedes ‘’, και η δεύτερη είναι η ‘’ Porsche ’’. Φυσικά με βοήθησε να καταλάβω( ή με ώθησε να αποφασίσω), πως για μένα καλύτερα είναι να πάρω τον INVENTOR EVA II PRO  με Wi-Fi 235ευρω. Ο INVENTOR είναι λίγο πιο μαζεμένος από όγκο, ενώ ο Meaco έχει καλύτερα ροδάκια, διαφέρουν και στο μέγεθος δοχείου συλλογής.

 

   Ρώτησα τι παίζει με τους Puredry, και μου ανέφερε πως ο τωρινός κατασκευαστής της, είναι ένας από τους 2 πρώην εισαγωγείς της Meaco στην Ελλάδα. Σταμάτησε εδώ και κάποια χρονιά την εισαγωγή της αγγλικής εταιρείας, και ασχολήθηκε με δική του κατασκευή μέσω Κίνας. Μάλιστα μου έφερε τον 12λιτρο της εταιρείας μπροστά μου, και άλλον έναν 12λιτρο από άλλη εταιρεία που δεν συγκράτησα. Ήταν ολόιδιοι εξωτερικά, άλλαζε η φίρμα, ενώ από λειτουργίες είχε κάποιες διαφορές ο ένας με τον άλλο.

 

Αυτά μου είπε και τα μεταφέρω όπως τα άκουσα.

 

   Ήδη έχω έναν στο σπίτι του πεθερού μου 20λιτρων INVENTOR DE-MTD20 555Watt 2014 αγορά, ο οποίος είναι 50 db. Δεν έχει επιλογή αλλαγής ταχύτητας. Κάνει τη δουλειά του πολύ καλά ως τώρα, απλά καίει πάρα πολύ. Σαν θόρυβος είναι αρκετός, τον συνηθίζεις μεν αλλά για βράδυ και στο διάδρομο να είναι είναι λίγο ενοχλητικός. Οπότε της ίδιας εταιρείας νεότερο μοντέλο, που το έχουν με λιγότερο θόρυβο θα είναι σιγουρα υποφερτό.

 

   Την αγορά μου θα την κάνω στις επόμενες 10 μέρες, λόγο χρημάτων που περιμένω, και μόλις το δουλέψω θα πω τις εντυπώσεις μου.

 

Σε αλλο μαγαζι θα σου πουν αλλα.Σε οτι βγαζουν πιο πολλα.Οτι ανεφερες ειναι μονο για ελλαδα .Τι συγκριση με με μερσεντες.Τα μεακο μονο παιζουν ευρωπη.Τι πουλανε εδω ειναι το θεμα.

Aυτο που λες στο τελος μετρα .Ποσο καιει .Σε κλεβει η δεη μη σε κλεβει και το μηχανημα .Στην δεη να πληρωσεις ακους πολλα.Τι  φταιει για τις χρεωσεις.Μετα ομως ειναι αργα

Έχω τον meaco ddl8, εχθές γυρνάω σπίτι το βράδυ είχε 70% υγρασία,του καθαρίζω το φίλτρο,γιατί είχε πιάσει βρώμα πολύ,τον βάζω να δουλέψει στους 2 ανεμιστήρες κατά τις 10 και8 το πρωί που τον κλείνω είχε πέσει η υγρασία μόνο στο 60%.Λιγο μου φαίνεται για τόσες ώρες,το σπίτι είναι 70 τετραγωνικά,λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα;

αυτο με τα φιλτρα καποιος ειπε πισω οτι αν μπουκωνει δεν αποδιδει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία δεν είναι αυτή. Το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κοιτάμε για την επιλογή κατάλληλου αφυγραντήρα για τον χώρο μας τόσο όσον αφορά την κατανάλωση του όσο και την απόδοση του είναι η θερμοκρασία του χώρου .  Αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο κριτήριο αγοράς για να πιάσουν τόπο τα λεφτά. 15 βαθμούς κελσίου και πάνω επιλέγεις τεχνολογίας με συμπιεστή. 15 βαθμούς και κάτω τεχνολογίας με ζεόλιθο .

 

Θα έπαιρνα Inventor για την 5ετή εγγύηση και για τις θετικές κριτικές που όπως θα έχει ήδη δει γράφονται και εδω π.χ για το μοντέλο EVA II pro . 

 

Σε ευχαριστω. Τον αγορασα απο Κωτσοβολο. Εχει 50 ευρω προσφορα. (Απο 249 -> 199) Πεμπτη θα καταφερω να τον βαλω. θα σας πω εντυπωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πρεπει να παω για τον inventor της προσφορας ή σε gree daisy ή ενα delongi 14αρι με 37db θορυβο(και καλα)

Λοιπόν μόλις παρέλαβα τον Inventor Eva II 16L Wi-Fi , σε full λειτουργία ακούγεται όσο και 1 δυνατό κλιματιστικό ή ένας υπολογιστής με τα fan στο full. Τον έχω βάλει σε ένα μικρό δωμάτιο 12τμ και από 72% έχει κατέβει στο 56% σε 15 λεπτά. Στο silent ακούγεται ελάχιστα,λογικά μπορείς να τον έχεις στο ίδιο δωμάτιο όταν κοιμάσαι.

Μετράω 45-50 decibel στο full.

Το low σε θορυβο οταν λειτουργει ο συμπιεστης ποσο θορυβο κανει; Μπορεις να κοιμηθεις;

Πρεπει να λειτουργει ο συμπιεστης σε ολες τις μετρησεις σας οχι μονο το φαν.ο συμπιεστης κανει ολη την ζημια στο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι οταν κοιμομαστε εχουμε τον αφυγραντηρα στο σαλονι και το πρωι στα υπνοδοματια

 

Ο λογος ειναι οτι δεν θελεις εκτος απο θορυβο δυνατο κυμα αερα στο χωρο που κοιμασαι 

 

Ο αφυγραντηρασ δεν ειναι κλιματιστικο που πρεπει να εισαι μαζι του , τη δουλεια του μπορει να την κανει το πρωι

 

Η υγρασια δεν ειναι ζεστη που πρεπει να την πολεμασ συνεχεια 24 ωρες   :eek:  :eek:  :shifty:  :shifty:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πρεπει να παω για τον inventor της προσφορας ή σε gree daisy ή ενα delongi 14αρι με 37db θορυβο(και καλα)

Το low σε θορυβο οταν λειτουργει ο συμπιεστης ποσο θορυβο κανει; Μπορεις να κοιμηθεις;

Πρεπει να λειτουργει ο συμπιεστης σε ολες τις μετρησεις σας οχι μονο το φαν.ο συμπιεστης κανει ολη την ζημια στο θορυβο.

Στο Silent όταν έχω το κινητό σε απόσταση ενός μέτρου οριζόντια γράφει 33-37 decibel,αν το πάω πάνω από το σημείο που βγάζει αέρα πάει στο 55 (που δεν νομίζω ότι είναι αντικειμενική μέτρηση). Νομίζω σε ένα δωμάτιο αν δεν τον έχεις δίπλα σου μπορείς να κοιμηθείς.

 

Αγαπητοι οταν κοιμομαστε εχουμε τον αφυγραντηρα στο σαλονι και το πρωι στα υπνοδοματια

 

Ο λογος ειναι οτι δεν θελεις εκτος απο θορυβο δυνατο κυμα αερα στο χωρο που κοιμασαι 

 

Ο αφυγραντηρασ δεν ειναι κλιματιστικο που πρεπει να εισαι μαζι του , τη δουλεια του μπορει να την κανει το πρωι

 

Η υγρασια δεν ειναι ζεστη που πρεπει να την πολεμασ συνεχεια 24 ωρες   :eek:  :eek:  :shifty:  :shifty:  

Σε 2 μέρες που έχω τον αφυγραντήρα το πιο αποδοτικό για μένα είναι το πρωί όταν δεν έχει τρελό κρύο (>15 βαθμούς) να ανοίγω τα παράθυρα για 1-2 ώρες και πέφτει η υγρασία από το ~60% στο 52%-55% και μετά τις 4 το απόγευμα-βράδυ ανοίγω αφυγραντήρα για κάνα 6ώρο ώστε να κρατήσει την υγρασία το πολύ στο 60% την νύχτα χωρίς να δουλέυει υπερωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...