Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η σειρά μου για καθοδήγηση. Μένω σε σπίτι 44 τμ με δύο χώρους (υπνοδωμάτιο, διάδρομος, σαλονοκουζίνα) με μεγάλο πρόβλημα υγρασίας. Στο δωμάτιο να φανταστείτε υπάρχει νερό στο ταβάνι στις γωνίες! Ο μέσα χώρος είναι καλύτερα, αλλά και πάλι κάτω από 75% δεν έχει πέσει η υγρασία αυτές τις μέρες...

 

Στο υπνοδωμάτιο διατηρώ 16°C μόνιμα. Μέσα, έχω 20°C την ημέρα, 16°C το βράδυ ή όταν λείπω.

 

Είμαι ανάμεσα σε DD8L και 12L Platinum. 

 

Κλίνω περισσότερο προς τον dessicant λόγω του ότι ο άλλος θα δυσκολεύεται με τη θερμοκρασία του υπνοδωματίου (εκεί που υπάρχει δηλαδή το μεγαλύτερο πρόβλημα υγρασίας). Από την άλλη, τα 600W του dessicant έναντι των <200W του άλλου, με βάζουν κι αυτά σε σκέψεις. Μήπως με συνέφερε να ανεβάσω λίγο τη θερμοκρασία και να πάρω με συμπιεστή; Ή μήπως θα με ενοχλεί ο θόρυβος του συμπιεστή, μιας και θα μπει στο δωμάτιο, οπότε επιλέγουμε dessicant; Κλπ.

 

Δε θέλω μικρότερο, για να μπορεί να τοποθετηθεί και σε μεγαλύτερο σπίτι. Δε θα τον πάρω με όριο τα 44 τμ προφανώς. Θέλω να μπορεί να καλύψει 80-100 τμ με ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γι αυτόν εδώ Juro Pro Oxygen 12L τι γνωμη εχετε?

http://www.skroutz.gr/s/5203700/Juro-Pro-Oxygen-12L.html

 

Δεν γραφουν και τα καλυτερα για αυτον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η σειρά μου για καθοδήγηση. Μένω σε σπίτι 44 τμ με δύο χώρους (υπνοδωμάτιο, διάδρομος, σαλονοκουζίνα) με μεγάλο πρόβλημα υγρασίας. Στο δωμάτιο να φανταστείτε υπάρχει νερό στο ταβάνι στις γωνίες! Ο μέσα χώρος είναι καλύτερα, αλλά και πάλι κάτω από 75% δεν έχει πέσει η υγρασία αυτές τις μέρες...

 

Στο υπνοδωμάτιο διατηρώ 16°C μόνιμα. Μέσα, έχω 20°C την ημέρα, 16°C το βράδυ ή όταν λείπω.

 

Είμαι ανάμεσα σε DD8L και 12L Platinum. 

 

Κλίνω περισσότερο προς τον dessicant λόγω του ότι ο άλλος θα δυσκολεύεται με τη θερμοκρασία του υπνοδωματίου (εκεί που υπάρχει δηλαδή το μεγαλύτερο πρόβλημα υγρασίας). Από την άλλη, τα 600W του dessicant έναντι των <200W του άλλου, με βάζουν κι αυτά σε σκέψεις. Μήπως με συνέφερε να ανεβάσω λίγο τη θερμοκρασία και να πάρω με συμπιεστή; Ή μήπως θα με ενοχλεί ο θόρυβος του συμπιεστή, μιας και θα μπει στο δωμάτιο, οπότε επιλέγουμε dessicant; Κλπ.

 

Δε θέλω μικρότερο, για να μπορεί να τοποθετηθεί και σε μεγαλύτερο σπίτι. Δε θα τον πάρω με όριο τα 44 τμ προφανώς. Θέλω να μπορεί να καλύψει 80-100 τμ με ευκολία.

 

 

Καίει 650W όταν δουλεύει στο τέρμα. Σε κανονική χρήση καίει 300κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, αλλά αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές. Και ο 12L Platinum καίει λιγότερο (ή και καθόλου) - ανάλογα τις συνθήκες. Οπότε συγκρίνω το max. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑλησπερα. Πειτε λιγο την αποψη σας ,τι να κανω να περιμενω τους Meaco η να παρω τον 716 ;

Οι meaco θα ειναι θεσσαλονικη 20-25  ιανουαριου το λιγοτερο.

Για 90τ.μ. τον θελω οποτε ο 716 με καλυπτει ισως οριακα.

ΚΑποια αλλη προταση για αμεση αγορα ; Εως 250.

Πάρε τον dd8l είναι κορυφή, θα είναι διαθέσιμος σε αρκετά καταστήματα στις 16/1 που είναι η εισαγωγή επικοινώνησα με την εταιρία και μου τα εξήγησαν, αν θες πάρε και εσύ  http://www.meaco.com.gr/contact.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΚΑλησπερα. Πειτε λιγο την αποψη σας ,τι να κανω να περιμενω τους Meaco η να παρω τον 716 ;

Οι meaco θα ειναι θεσσαλονικη 20-25  ιανουαριου το λιγοτερο.

Για 90τ.μ. τον θελω οποτε ο 716 με καλυπτει ισως οριακα.

ΚΑποια αλλη προταση για αμεση αγορα ; Εως 250.

Πάρε τον dd8l είναι κορυφή, θα είναι διαθέσιμος σε αρκετά καταστήματα στις 16/1 που είναι η εισαγωγή επικοινώνησα με την εταιρία και μου τα εξήγησαν, αν θες πάρε και εσύ  http://www.meaco.com.gr/contact.html
Θεσσαλονίκη θα είναι γύρω στις 25. Θα περιμένω ναι είναι κορυφή όντος.

 

 

 

ΚΑλησπερα. Πειτε λιγο την αποψη σας ,τι να κανω να περιμενω τους Meaco η να παρω τον 716 ;

Οι meaco θα ειναι θεσσαλονικη 20-25  ιανουαριου το λιγοτερο.

Για 90τ.μ. τον θελω οποτε ο 716 με καλυπτει ισως οριακα.

ΚΑποια αλλη προταση για αμεση αγορα ; Εως 250.

Πάρε τον dd8l είναι κορυφή, θα είναι διαθέσιμος σε αρκετά καταστήματα στις 16/1 που είναι η εισαγωγή επικοινώνησα με την εταιρία και μου τα εξήγησαν, αν θες πάρε και εσύ  http://www.meaco.com.gr/contact.html
Θεσσαλονίκη θα είναι γύρω στις 25. Θα περιμένω ναι είναι κορυφή όντος.
Λοιπόν μίλησα με Δράμα και μου έδωσαν τηλέφωνο από κατάστημα δίπλα στο σπίτι μου. Σάββατο το πολύ θα το έχω!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση/απορία (δέν ξέρω αν έχει καλυφθεί σε προηγούμενες σελίδες):

 

Οι desiccant αφυγραντήρες αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν σάν θετικό οτι βγάζουν αέρα θερμότερο κατα 10 βαθμούς.Αν χρησιμοποιείς πχ τον Meaco ddl8 οταν πάς στο χωρίο τον χειμώνα είναι ταμάμ.

 

Τι γίνεται όμως όταν το πρόβλημα της υγρασίας το έχεις χειμώνα-καλοκαίρι;

Μένω σε ισόγειο διαμέρισμα 55μ2 και το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική,οπότε η χρήση a/c επιβάλετε όσο βρίσκομαι εντός σπιτιού.Μάλιστα σκέφτομαι να αφήνω τον αφυγραντήρα ανοιχτό 24/7 όταν λείπω για διακοπές.Μήπως ένας συμβατικός αφυγραντήρας με κομπέρορα είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τι περιπτώσεις;Με τον desiccant δέν θα κάνω τρύπα στο νερό,απο την άποψη οτι θα δυσχέραινει την λειτουργία του a/c;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση/απορία (δέν ξέρω αν έχει καλυφθεί σε προηγούμενες σελίδες):

 

Οι desiccant αφυγραντήρες αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν σάν θετικό οτι βγάζουν αέρα θερμότερο κατα 10 βαθμούς.Αν χρησιμοποιείς πχ τον Meaco ddl8 οταν πάς στο χωρίο τον χειμώνα είναι ταμάμ.

 

Τι γίνεται όμως όταν το πρόβλημα της υγρασίας το έχεις χειμώνα-καλοκαίρι;

Μένω σε ισόγειο διαμέρισμα 55μ2 και το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική,οπότε η χρήση a/c επιβάλετε όσο βρίσκομαι εντός σπιτιού.Μάλιστα σκέφτομαι να αφήνω τον αφυγραντήρα ανοιχτό 24/7 όταν λείπω για διακοπές.Μήπως ένας συμβατικός αφυγραντήρας με κομπέρορα είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τι περιπτώσεις;Με τον desiccant δέν θα κάνω τρύπα στο νερό,απο την άποψη οτι θα δυσχέραινει την λειτουργία του a/c;

 

Έτσι όπως το θέτεις... ναι. Λογικό μου φαίνεται να χρειάζεσαι μηχάνημα με κομπρέσορα, ιδίως το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση/απορία (δέν ξέρω αν έχει καλυφθεί σε προηγούμενες σελίδες):

 

Οι desiccant αφυγραντήρες αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν σάν θετικό οτι βγάζουν αέρα θερμότερο κατα 10 βαθμούς.Αν χρησιμοποιείς πχ τον Meaco ddl8 οταν πάς στο χωρίο τον χειμώνα είναι ταμάμ.

Αυτό με τους 10 βαθμούς είναι σίγουρο;

Αυτό που διάβασα σε σχόλια του amazon, για τέτοιας τεχνολογίας αφυγραντήρες, είναι ότι ο αέρας είναι λίγο θερμότερος από του περιβάλλοντος.

Το 10 βαθμοί μου φαίνεται πολύ μεγάλο σαν νουμερο και μακάρι να είναι σωστό γιατί τότε χαλάλι η υψηλή κατανάλωση που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους 10 βαθμούς είναι σίγουρο;

Αυτό που διάβασα σε σχόλια του amazon, για τέτοιας τεχνολογίας αφυγραντήρες, είναι ότι ο αέρας είναι λίγο θερμότερος από του περιβάλλοντος.

Το 10 βαθμοί μου φαίνεται πολύ μεγάλο σαν νουμερο και μακάρι να είναι σωστό γιατί τότε χαλάλι η υψηλή κατανάλωση που έχει.

 

Μιλάμε για την θερμοκρασία αέρα στις περσίδες,όχι στον χώρο.Και το +10 προκύπτει απο αναφορές τρίτων,χωρίς να γνωρίζω κατα πόσο ισχύει.Δέν είναι κάτι τραγικά δύσκολο,αφού υπάρχει αντίσταση στο εσωτερικό που θερμαίνει τον ζεόλιθο.

 

Αν το ζητούμενο είναι η θερμοκρασία χώρου,οι περισσότερες απόψεις συγκλίνουν οτι αυξάνεται κατα 1 με 2 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...