Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ολα κανουν κρυο ρευμα αερα. Ετσι λειτουργουν.

Επισης δεν εγραψες ποιο μοντελο πηρες, ή βαλε link να ξερουμε.

Με ποια εφαρμογη μετρησες; Λειτουργουσε ο συμπιεστης; Αν ναι τα 40db ειναι πολυ καλα αν θες την αποψη μου αλλα ξαναλεω οι εφαρμογες αυτες δεν εχουν ακριβεια. Πχ μπορει να εχεις 45 ή 37 και να μετραει 40. Βασικα ο θορυβος ειναι ποσο ενοχλητικος ειναι στο αυτι σου.

Στο skroutz βαζουν μετριοςθορυβος, αθορυβο ή θορυβωδες. Εννοειτε οταν βλεπεις ταινια και το αθορυβο θα σε ενοχλησει...

Το μοντέλο είναι αυτό https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-20dti-1204384.html

 

Αυτό με το ρεύμα με ενόχλησε σήμερα που το είχα απέναντι, μέχρι που το έκλεισα.

Το μέτρησα με το app sound meter. Για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα αν ήταν ανοιχτός ο συμπιεστης, αλλά εμένα με ενοχλεί σαν ήχος. Αθόρυβο δεν θα το χαρακτήριζα, μέτριο μάλλον, χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χαμηλωσεις το fan το βαζεις low...

Οι αφυγραντηρες που δεν το κανουν αυτο ειναι αυτοι με ζεολιθο decicant καπως ετσι τους λενε, και δεν εχουν συμπιεστη. Αλλα τραβανε διπλασιο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AEG/electrolux ειναι παλιοεταιρειες και οι 2. Εχουν μετρια προϊοντα και service για μηνυση....

Αν πουλανε ελλαδα β μηχανηματα ,ειναι τα γνωστα .Υπαρχει κριση κοιτανε ολοι οτι βγαλουν.

Με τα σερβις παντου δεν βρισκεις ακρη,αν μπλεξεις .Μονο με δικηγορο .

Η electrolux σαν ονομα ειναι γιγαντας.Εχει πολλα σερβις.Και ιδιωτες σε γειτονια τα φτιαχνουν .Βρισκεις ανταλλακτικα ευκολα.Με τους αφυγραντηρες τι παιζει .Τους πουλα βασικα μονο ο κωτσοβολος .

Σαν philco και οτι σχεση εχουν ,τα φερνει αλλος . Γραφει και αυτος 5 χρονια εγγυηση

https://www.philco.gr/ Γενικα ομως δεν κυκλοφορει αυτη η μαρκα .Κατι ψυγεια ξεκαρφωτα οπου δεις.Και γραφουν ειναι αμερικανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον γραφω μια πρωτη εντυπωση για τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L που παρελαβα χθες και δουλευω εδω και μερικες ωρες.

 

Τα πλαστικα του αρκετα καλα. Κατα την προσωπικη μου αποψη οχι τοσο οσο ενος Meaco 20L Platinum ή ενος Gree Daisy, αλλα με βαση τα οσα ειδα ο ιδιος στα καταστηματα ειναι ιδια και σε αρκετες περιπτωσεις ποιοτικοτερα απ τον ανταγωνισμο. Επιπλεον δεν ακουγεται κανενας απολυτως τριγμος ή θορυβος απ αυτα ή απ το δοχειο.

 

Ο θορυβος ειναι κανονικος σε χροια και μετριος σε ενταση. Παντα με τον κομπρεσορα να δουλευει και με μετρητη κινητου (ξερω οτι δεν ειναι αξιοπιστος αλλα αυτο εχω...) στο ενα μετρο, μετρησα 47-50-52db σε καθε μια απ τις 3 διαφορετικες σκαλες. Προσωπικα δε με ενοχλει οσο ειμαι ξυπνιος ουτε στο μαξιμουμ αλλα για μεσα στο υπνοδωματιο εν ωρα υπνου εστω και στο χαμηλο ουτε κατα φαντασια.

Το βαζω στο μαξιμουμ οταν δεν ειμαι διαρκως στον ιδιο χωρο με τον αφυγραντηρα ή γενικοτερα δεν υπαρχει ησυχια στο σπιτι, στο μεσαιο οταν επικρατει σχετικη ησυχια οπως το βραδακι που βλεπω τηλεοραση κι εχουν παει για υπνο τα παιδια και στο χαμηλο σε χωρο εξω απ το υπνοδωματιο οταν παω για υπνο.

 

Οσον αφορα την αφυγρανση στον ενιαιο μεγεθους ~65τμ χρειαστηκε περιπου ενα διωρο απ τους ~75 στους 60 που το σταματησα για να το βαλω στα υπνοδωματια, οπου σε υπνοδωματια 10-12 τετραγωνικων πηρε κατι λιγοτερο απο μια ωρα να κατεβασει την υγρασια απ τους ~72 στους 55 που το εχω ρυθμισει. Δεν εχω αλλη εμπειρια απο αφυγραντηρες αλλα μου φανηκεν καλη η αποδοση. Δυστυχως εχω δανεισει το υγρασιομετρο μου και μιλαω παντα με οτι αναγραφει αυτο του αφυγραντηρα. Απο αυριο θα το εχω πισω οποτε θα εχω και συγκριτικο.

 

Αυτα σαν πρωτη εντυπωση θα γραψω πιο αναλυτικα και ισως πιο εγκυρα μολις τον τσεκαρω παραπανω ωρα και με το δικο μου υγρασιομετρο.

Επεξ/σία από Mamatereza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Inventor Eva II 20L Wi-Fi έχει 150 ευρώ στο Γερμανικό Amazon.

 

228 με κούριερ σπίτι σου.

 

Αν και έχω τον Meaco 20L Platinum, παρήγγειλα και τον επάνω για να γλιτώσω τις μετακινήσεις του Meaco μέσα στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα μια συμβουλή. Για το σαλόνι 35 τετραγωνικά χωρος χωρις την υπαρξη πορτας για τον διαδρομο και τα 2 υπνοδωματια, θα έκανε δουλεια ενας 14l? Σκεφτομαι για τον splendid aquaria silent 14 ion

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/167667-splendid-aquaria-silent-14-ion

Θα είναι τοσο αθορυβος όσο λέει? (36dp) ή να πάω για τον gree daisy 20lt? Το κατάστημα που πηγα μου προτεινε και εναν toyotomi 16lt

αλλά δεν ξερω.. εχω μπερδευτεί. Εχω πολυ υγρασία, μονιμα πανω απο 75%. Πολλες φορες 82%, οταν αεριζω καλά πεφτει στο 65% αλλα στη συνέχεια ανεβαίνει στα ίδια επιπεδα πολυ γρηγορα. Η πορτα του μπανιου και το παραθυρό του παντα ανοικτά.  Βοηθήστε λίγο γιατί πρωτη φορά δε μπορώ να επιλέξω, αλλα γραφουν αλλα ισχύουν, διαβάζω specs στα sites ή στο skroutz μετα βρισκω το manual και είναι αλλα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Inventor Eva II 20L Wi-Fi έχει 150 ευρώ στο Γερμανικό Amazon.

 

228 με κούριερ σπίτι σου.

 

Αν και έχω τον Meaco 20L Platinum, παρήγγειλα και τον επάνω για να γλιτώσω τις μετακινήσεις του Meaco μέσα στο σπίτι...

τον συγκεκριμένο τον είχα πετύχει στα 168 € μαζί με τα μεταφορικά αλλά δεν τον πήρα γιατί επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν ότι για αγορά από amazon έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση και όχι 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι αν διαβάσει κανείς τις κριτικές στον skroutz μπερδεύεται ακόμα περισσότερο, καθώς, ακόμα και στα μοντέλα με τις "καλύτερες" κριτικές, υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι τα μηχανήματα είναι πολύ θορυβώδη

 

Μάλλον τελικά έχει να κάνει με το τι θεωρεί ο καθείς ως αθόρυβο, σε τι περιβάλλον δουλεύει το μηχάνημα, κλπ κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μένω σε ένα δυάρι 38 τ.μ,  το  σπίτι αυτή την περίοδο έχει γύρω στο 70-75% υγρασία  και 18 βαθμούς. Τον Ιανουάριο και μετά αγγίζει και 95-98 % και αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες. Θα μπορούσα να έχω το μηχάνημα ανάμεσα στα 2 δωμάτια( κουζινα/υπνοδωμάτιο) ή μόνο στο υπνοδωμάτιο. 

 

Έχετε τίποτα να προτείνετε σχετικά οικονομικό γιατί από αυτα που κοιταξα στο σκρουτζ εκτος οτι κοστίζουν 200+ δεν ξερω αν με καλύπτουν κιολας. :P

 

Κάτι τέτοιο ας πούμε; https://www.skroutz.gr/s/10112472/Singer-SDHM-12DI.html

 

ή κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/7362668/Morris-MDE-1215.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/5242016/Midea-MDDG-20DEN3-QA3.html#sku-info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις παρέλαβα τον  Inventor Eva II 16L Wi-Fi , σε full λειτουργία ακούγεται όσο και 1 δυνατό κλιματιστικό ή ένας υπολογιστής με τα fan στο full. Τον έχω βάλει σε ένα μικρό δωμάτιο 12τμ και από 72% έχει κατέβει στο 56% σε 15 λεπτά. Στο silent ακούγεται ελάχιστα,λογικά μπορείς να τον έχεις στο ίδιο δωμάτιο όταν κοιμάσαι.

Μετράω 45-50 decibel στο full.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Inventor Eva II 20L Wi-Fi έχει 150 ευρώ στο Γερμανικό Amazon.

 

228 με κούριερ σπίτι σου.

 

Αν και έχω τον Meaco 20L Platinum, παρήγγειλα και τον επάνω για να γλιτώσω τις μετακινήσεις του Meaco μέσα στο σπίτι...

Κακή τιμή....

και παράγγειλες απο Αγγλικη εταιρεία χωρίς λόγο. 209ευρώ έχει ο 16L μια χαρα σε καπυπτει και με 5 χρόνια εγγύηση.

246ευρώ ο 20L και έχεις και 5 χρόνια εγγύηση αντι για 2.

 

Στο black friday του Media markt o συγκεκριμένος δινόταν 200ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή τιμή....

και παράγγειλες απο Αγγλικη εταιρεία χωρίς λόγο. 209ευρώ έχει ο 16L μια χαρα σε καπυπτει και με 5 χρόνια εγγύηση.

246ευρώ ο 20L και έχεις και 5 χρόνια εγγύηση αντι για 2.

 

Στο black friday του Media markt o συγκεκριμένος δινόταν 200ευρώ.

 

Είμαι Κύπρο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...