Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tις περισσοτερες ωρες λειπουμε απο το σπιτι,οποτε στην ουσια το αναβουμε οταν ειμαστε εκει και το φτανουμε μεχρι 18-19.

Λες αμα το φτασω στα επιπεδα που αναφερεις οντως να καει λιγοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι είναι προτιμότερο πχ να μην πέφτει κάτω από 16 από το να φτάνει 14-15 και μετά να πρέπει να ανέβει 19. Οι απώλειες βέβαια είναι το μεγαλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπεις πάντως δεν ξέρω από που προκύπτει οτι philco και meaco είναι κατασκευαστες. Σου το λέω γιατί παίζουν ανά τον πλανήτη αντίστοιχα σχέδια με αλλά brand σε μοντέλα τους

 

Μοιαζουν γιατι μπορει να φτιαχνουν και αυτοι για αλλους μικρους .Η meaco γραφει σε φυλλαδιο που ειχα δει, εχει δικο της εργοστασιο .Εγραφε παλια συνεργασια με Μιτσουμπισι και τοτε τα εφτιαχνε Αγγλια .

Η philco ανηκει στην electrolux.Σ'αυτην βγαζουν μικροι ψυγεια ,κουζινες κλπ με την φιρμα τους .Δεν αποκλειεται να φτιαχνουν και αφυγραντηρες.

Απο εκει και περα ρωτα σε μαγαζια με κλιματιστικα τι παιζει.Δε τα προτεινουν ευκολα για να πουλησουν.

Δεν ειναι οπως τα γνωστα απο διαφημιση.Φαινεται σε αυτα δεν βγαζουν μεγαλο κερδος .Τα πουλανε σαν πιο καλα,αμα τους ρωτησεις.Τωρα αν παιζουν τιποτε β και τα βαφτιζουν αυτοι που τα φερνουν φιρμες, αγνωστο. Σαν μοντελα παντως φαινεται πουλουνται και σε αλλες χωρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μοιαζουν γιατι μπορει να φτιαχνουν και αυτοι για αλλους μικρους .Η meaco γραφει σε φυλλαδιο που ειχα δει, εχει δικο της εργοστασιο .Εγραφε παλια συνεργασια με Μιτσουμπισι και τοτε τα εφτιαχνε Αγγλια .

Η philco ανηκει στην electrolux.Σ'αυτην βγαζουν μικροι ψυγεια ,κουζινες κλπ με την φιρμα τους .Δεν αποκλειεται να φτιαχνουν και αφυγραντηρες.

Απο εκει και περα ρωτα σε μαγαζια με κλιματιστικα τι παιζει.Δε τα προτεινουν ευκολα για να πουλησουν.

Δεν ειναι οπως τα γνωστα απο διαφημιση.Φαινεται σε αυτα δεν βγαζουν μεγαλο κερδος .Τα πουλανε σαν πιο καλα,αμα τους ρωτησεις.Τωρα αν παιζουν τιποτε β και τα βαφτιζουν αυτοι που τα φερνουν φιρμες, αγνωστο. Σαν μοντελα παντως φαινεται πουλουνται και σε αλλες χωρες .

 

Για αυτό το λόγο ρώτησα και εγώ "από που προκύπτει". Η επίσημη σελίδα της Meaco πχ αναφέρει ότι οι άνθρωποι ξεκίνησαν σαν αντιπρόσωποι της Mitsubishi Αγγλία και ότι είναι επαγγελματίες. Δεν αναφέρει πουθενά για εργοστάσια και απλά κάνει μια αναφορά ότι "σχεδιάζει προιόντα" τα οποία κατασκευάζονται όμως στην Κίνα (μπορεί αυτό να είδες και να σε μπέρδεψε)! Τα προιόντα δεν είναι δικά της, αλλά 100% φασόν Κινέζικα και τα έχει και ο κατασκευαστής τους στη σελίδα του (αν θες ανεβάζω και φωτό αλλά δεν θεωρώ ότι αυτό είναι το θέμα μας)! Αντίστοιχα, και στο Αγγλικό site θα δεις και κωδικούς που Ελλάδα δεν τους φέρνει ο εισαγωγέας προφανώς γιατί ειναι "φορεμένοι" και από άλλες εταιρείες για προστατεύσει το όνομα του (υποθέτω!)

 

Και για την Philco, όσο και αν έχω ψάξει το όνομα της Electrolux δεν προκύπτει από πουθενά (βασικά και αυτά θα τα βρεις σε γενικό κατάλογο Κινέζου προμηθευτή/κατασκευαστή ΟΕΜ). Ήταν κάποτε μια εταιρεία, μετά έκλεισε και έμεινε ένα brand του οποίου τα royalties ανά κατηγορία προιόντων και γεωγραφική περιοχή άρχισε να αλλάζει χέρια. Σαν "εταιρεία" δεν υφίσταται, ενώ στα χέρια της Electrolux είναι συγκεκριμένα divisions και πουθενά δεν δείχνει αφυγραντήρες. Για να ακριβολογούμε, από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, OEM με τρίτο brand holder το εν λόγω κομμάτι, και όσο είδα Internet μόνο σε κατάστημα hong kong βρήκα έναν κωδικό.

 

Βασικά και για τη Delonghi από όσο γνωρίζω μια από τα ίδια ισχύουν, απλά αυτοί το έχουν αναγάγει ένα βήμα παραπάνω το κομμάτι του ΟΕΜ λόγω μεγαλύτερου όγκου και μεγέθους σαν εταιρεία. Σαν γενικότερη έννοια το ΟΕΜ πάει σύννεφο σε όλα τα προιόντα! Με ελάχιστες διαφορές μπορεί να βρεις σε διαφορετικά brands "το ίδιο και το αυτό" με τιμολογιακή πολιτική που αλλάζει ανάμεσα τους ανάλογα με την εμπορικότητα του brand, και φυσικά την ύπαρξη ή μη κάποιου royalty που μπορεί να δίνουν στον εκάστοτε brand holder 

 

Φυσικά δεν εννοώ, ούτε υποννοώ κάτι για την ποιότητα του οποιουδήποτε γιατί δεν μπορώ να έχω άποψη (για εμένα αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος με τα "μου είπαν", "άκουσα", "διάβασα" το πιθανότερο να καταλήξεις σε λανθασμένα συμπεράσματα), αλλά από την άλλη δεν ασπάζομαι τον παθητικό συλλογισμό του διαχωρισμού μεταξύ "κατασκευαστών ή μή" όταν είναι πολύ γκρίζα ζώνη τι πραγματικά ισχύει σε όλο το εύρος των ηλεκτρικών συσκευών σήμερα. Αυτό το τονίζω γιατί το θεωρώ δεδομένο ότι αναφέρεις πράγματα που σου μεταφέρθηκαν και φτάνουμε στο μαγικό που λέγεται καταστήματα. Πας σε "πολυκατάστημα" και αναρωτιέσαι αν μιλάς με υπάλληλο του μαγαζιού και αν ξέρει τι του γίνεται, ή αν μιλάς ουσιαστικά με έναν merchandiser που είναι στην μισθοδοσία ενός από τους προμηθευτές εκεί μέσα και σε σκουντάει να πάρεις το προιόν τους. Αντίστοιχα, πηγαίνεις σε "εξειδικευμένο" μαγαζί και είσαι με την απορία του αν αυτός που σου μιλάει έχει σφαιρική εικόνα, ή αν σου σκουντάει κάτι γιατί "αυτό έμαθε και αυτό εμπιστεύεται" αγνοώντας τις όποιες εξελίξεις, ή ακόμα και αν έχει μια προνομιακή εμπορική πολιτική από τον Χ προμηθευτή του, και προσπαθεί να σε παίξει να πας προς τα εκεί.

 

Γενικά "είναι πολλά τα λεφτά Αρη", που λέει και η ρήση, και η αθωότητα πέθανε προ πολλού! Ολοι σκουντάνε για να βγάλουν, κάτι το αναμενόμενο. Αποκορύφωμα φυσικά που έχω δει ειναι review στο σκρουτζ πχ από ευτυχισμένους πελάτες ανεβασμένα καμία εβδομάδα πριν τα προιόντα εταιρείας βγουν στα ράφια... με σχόλια κιόλας για τις τελευταίες 15 ΜΕΡΕΣ που τα έχουν στην κατοχή τους!! (υπάρχουν εταιρείες social media που το κάνουν αυτό επαγγελματικά για προώθηση!!). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρέλαβα πριν από καμιά ώρα. Τον έχω βάλει και δουλεύει στο δυνατό και ο θόρυβος είναι περίπου όσος ενός κλιματιστικού (ίσως και λιγότερο). Πολύ βολικό το τηλεχειριστήριο που σου έχει ένδειξη για θερμοκρασία και υγρασία χώρου.

Για το θέμα με το κάπνισμα, ο συγκεκριμένος έχει ιονιστή, και πέρα από το απλό φίλτρο έχει και φίλτρο ενεργού άνθρακα που απλά σε χώρο καπνίζοντα το αλλάζεις λίγο πιο συχνά.

 

περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις, μάλλον σε αυτον εχω καταληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα απιστευτα βαρετο ψαξιμο τοσο στα φορουμς οσο και στα καταστηματα κατεληξα στον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L ( https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html ) τον οποιο παρελαβα πριν κανενα 2ωρο.

 

Η επιλογη ναι μεν εγινε με βαση τη χαμηλη καταναλωση και το χαμηλο θορυβο, αλλα ο κυριοτερος παραγοντας που μ εκανε τελικα να επιλεξω το συγκεκριμενο αφυγραντηρα ηταν η 5ετης εγγυηση απο την Inventor, την οποια ειχα τσεκαρει περυσι μ ενα θεμα που ειχα με ενα κλιματιστικο και ειχα μεινει αφωνος με την εξυπηρετηση. Αυτος ηταν κι ο λογος που απερριψα αλλα μοντελα που ειτε ειχαν 2ετη εγγυηση, ειτε το σερβις ηταν μονο στην Αθηνα, ειτε ειχα κακη εμπειρια ο ιδιος ή εχω διαβασει πολυ αρνητικα σχολια για το σερβις τους σαν εταιρειες.

 

Ο χρονος θα δειξει αν επραξα σωστα.

 

Πιο αργα το βραδυ ή αυριο το πρωι ισως γραψω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό το λόγο ρώτησα και εγώ "από που προκύπτει". Η επίσημη σελίδα της Meaco πχ αναφέρει ότι οι άνθρωποι ξεκίνησαν σαν αντιπρόσωποι της Mitsubishi Αγγλία και ότι είναι επαγγελματίες. Δεν αναφέρει πουθενά για εργοστάσια και απλά κάνει μια αναφορά ότι "σχεδιάζει προιόντα" τα οποία κατασκευάζονται όμως στην Κίνα (μπορεί αυτό να είδες και να σε μπέρδεψε)! Τα προιόντα δεν είναι δικά της, αλλά 100% φασόν Κινέζικα και τα έχει και ο κατασκευαστής τους στη σελίδα του (αν θες ανεβάζω και φωτό αλλά δεν θεωρώ ότι αυτό είναι το θέμα μας)! Αντίστοιχα, και στο Αγγλικό site θα δεις και κωδικούς που Ελλάδα δεν τους φέρνει ο εισαγωγέας προφανώς γιατί ειναι "φορεμένοι" και από άλλες εταιρείες για προστατεύσει το όνομα του (υποθέτω!)

 

Και για την Philco, όσο και αν έχω ψάξει το όνομα της Electrolux δεν προκύπτει από πουθενά (βασικά και αυτά θα τα βρεις σε γενικό κατάλογο Κινέζου προμηθευτή/κατασκευαστή ΟΕΜ). Ήταν κάποτε μια εταιρεία, μετά έκλεισε και έμεινε ένα brand του οποίου τα royalties ανά κατηγορία προιόντων και γεωγραφική περιοχή άρχισε να αλλάζει χέρια. Σαν "εταιρεία" δεν υφίσταται, ενώ στα χέρια της Electrolux είναι συγκεκριμένα divisions και πουθενά δεν δείχνει αφυγραντήρες. Για να ακριβολογούμε, από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, OEM με τρίτο brand holder το εν λόγω κομμάτι, και όσο είδα Internet μόνο σε κατάστημα hong kong βρήκα έναν κωδικό.

 

Βασικά και για τη Delonghi από όσο γνωρίζω μια από τα ίδια ισχύουν, απλά αυτοί το έχουν αναγάγει ένα βήμα παραπάνω το κομμάτι του ΟΕΜ λόγω μεγαλύτερου όγκου και μεγέθους σαν εταιρεία. Σαν γενικότερη έννοια το ΟΕΜ πάει σύννεφο σε όλα τα προιόντα! Με ελάχιστες διαφορές μπορεί να βρεις σε διαφορετικά brands "το ίδιο και το αυτό" με τιμολογιακή πολιτική που αλλάζει ανάμεσα τους ανάλογα με την εμπορικότητα του brand, και φυσικά την ύπαρξη ή μη κάποιου royalty που μπορεί να δίνουν στον εκάστοτε brand holder 

 

Φυσικά δεν εννοώ, ούτε υποννοώ κάτι για την ποιότητα του οποιουδήποτε γιατί δεν μπορώ να έχω άποψη (για εμένα αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος με τα "μου είπαν", "άκουσα", "διάβασα" το πιθανότερο να καταλήξεις σε λανθασμένα συμπεράσματα), αλλά από την άλλη δεν ασπάζομαι τον παθητικό συλλογισμό του διαχωρισμού μεταξύ "κατασκευαστών ή μή" όταν είναι πολύ γκρίζα ζώνη τι πραγματικά ισχύει σε όλο το εύρος των ηλεκτρικών συσκευών σήμερα. Αυτό το τονίζω γιατί το θεωρώ δεδομένο ότι αναφέρεις πράγματα που σου μεταφέρθηκαν και φτάνουμε στο μαγικό που λέγεται καταστήματα. Πας σε "πολυκατάστημα" και αναρωτιέσαι αν μιλάς με υπάλληλο του μαγαζιού και αν ξέρει τι του γίνεται, ή αν μιλάς ουσιαστικά με έναν merchandiser που είναι στην μισθοδοσία ενός από τους προμηθευτές εκεί μέσα και σε σκουντάει να πάρεις το προιόν τους. Αντίστοιχα, πηγαίνεις σε "εξειδικευμένο" μαγαζί και είσαι με την απορία του αν αυτός που σου μιλάει έχει σφαιρική εικόνα, ή αν σου σκουντάει κάτι γιατί "αυτό έμαθε και αυτό εμπιστεύεται" αγνοώντας τις όποιες εξελίξεις, ή ακόμα και αν έχει μια προνομιακή εμπορική πολιτική από τον Χ προμηθευτή του, και προσπαθεί να σε παίξει να πας προς τα εκεί.

 

Γενικά "είναι πολλά τα λεφτά Αρη", που λέει και η ρήση, και η αθωότητα πέθανε προ πολλού! Ολοι σκουντάνε για να βγάλουν, κάτι το αναμενόμενο. Αποκορύφωμα φυσικά που έχω δει ειναι review στο σκρουτζ πχ από ευτυχισμένους πελάτες ανεβασμένα καμία εβδομάδα πριν τα προιόντα εταιρείας βγουν στα ράφια... με σχόλια κιόλας για τις τελευταίες 15 ΜΕΡΕΣ που τα έχουν στην κατοχή τους!! (υπάρχουν εταιρείες social media που το κάνουν αυτό επαγγελματικά για προώθηση!!).

Αυτα που αναφερεις γιατι πρεπει να ειναι σωστα ; Ξερεις τους κωδικους καθε εμπορου ;

Τι παραγγελνει και που ; .Και το εργοστασιο τι κωδικο εχει ενα πελατη ; Eπειδη ολα μοιαζουν ; Επισης ξερεις τι παραγγελνoυν.Και τελικα σ αυτο που παιρνεις ,δεν αλλαξε κατι ; Το ιδιο και τι θα γραφουν στα φυλλαδια; Και τι θα διαφημιζουν ; Λενε ψεμματα σε οτι παρεις ,κοιτα το με δικηγορο.Αν νομιζεις θα μπλεξεις,δεν αγοραζεις.Οτι θελουν φτιαχνουν και πουλανε .Kαι οπου θελουν .

 

Εδω λεει οτι καποιος επισκεφτηκε εργοστασιο της μεακο .Αν δεν ειναι δικο της ,σε αλλο φυλλαδιο μπορει να λενε και αλλα .Μαγαζια που τα πουλανε ενταξει λενε ψεμματα οτι ειναι τοπ,Αλλοι τοσοι δεν θα λενε.Βρες ποιος λεει αληθεια .Και οχι στο σκρουτζ οπως λες .2-3 μαρκες μονιμα σε οτι πουλα .Αυτα ειναι καλα παντα.

http://www.meaco.com/blog/keeping-an-eye-on-dehumidifier-quality/

 

Εδω λεει για philco είναι πισω η electrolux https://en.wikipedia.org/wiki/Philco

Τι φτιαχνει η μαμα για ποιον ,ρωτα και σε σερβις .Σιγουρα φτιαχνει οτι θελει.Στις λευκες  συσκευες εχει εργοστασια παντου .Ειναι απο τις μεγαλυτερες παγκοσμια.Σιγα μην σου πουνε κωδικους και γιατι .Στο ενα ετσι ,αλλου στο κοσμο αλλα πουλανε .Το τι ειναι παγκοσμια μαρκα δεν αλλαζει .

 

Τα ιδια και Delonghi .Εχει ενωθει με τα ηλεκτρικα kenwood ,Braun .Ειχαν εργοστασια .Braun φτιαχνει και ευρωπη .Εχω προσφατη συσκευη.Στη Κινα εχει και δικο της http://tcldelonghi.appliances-china.com/ Το εχoυν γραψει πιο πισω.Ξερεις αν εκει βγαζουν εκει για αλλους διαφορα με το ονομα τους ; Δεν σημαινει οτι δεν ειναι εργοστασιο.Καποιοι φτιαχνουν.Και καποιοι δεν φτιαχνουν,σε ολα παντου . Ετσι γινεται .Τι πουλανε στον καθενα οι εμποροι  ,δεν με νοιαζει .

Οτι εχω αντιληψη γραφω .Εψαξα μαζι με φιλο για δικο του.Δεν ειπα να αγορασει κανενας κατι.Ουτε μοντελο συγκεκριμενα.Απλα μαρκες μονο για ελλαδα θελουν προσοχη.Αγνωστο τι εχουν μεσα.Σε παραμυθιαζουν με διαφημιση,εγγυηση .Τι θελεiς να σου πουν στα μαγαζια πουλαμε και σκαρτα ; Το καλο στις 2 μεγαλες ηλεκτραγορες μπορεις να επιστρεψεις κατι σε 15 μερες .

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, αγόρασα τον Toyotomi 20λιτρων. Εντυπώσεις μικτές μέχρι τώρα :

Θετικά

-ο θόρυβος είναι στα επίπεδα που λεει(μετρημένος με αππ κινητού σε απόσταση ενός μέτρου όπως υπέδειξε φίλος)

-κατασκευή στιβαρή

 

Αρνητικα

- δεν έχει ενσωματωμένο υγρομετρο/θερμόμετρο

- παρατηρούνται ελάχιστοι τριγμοι

- βγάζει ρεύμα αέρα, το οποίο σε κρυώνει αν είναι κοντα

 

Έχει κάποια θέματα που θέλω να παρατηρήσω ακόμα :

-ο θόρυβος μπορεί γύρω στα 40db, για μένα όμως είναι ενοχλητικός πχ για να παρακολουθήσεις ταινία. Κάποιες φορές βέβαια ούτε καν τον προσέχεις (όταν παίζουν τα παιδια)

-χτες από τη στιγμή που τον έβαλα η θερμοκρασία ανέβηκε 2 βαθμούς (από 21 σε 23 με αιρκοντισιον στους 22)

-σημερα αντίθετα δεν βλέπω την ίδια απόδοση (κ τις 2 μέρες η υγρασία στο 53% περιπου)

-στέγνωμα ρούχων θα δοκιμαστεί σημερα

-ο αφυγραντήρας είναι για 80 τ. μ. ενώ το σπίτι είναι 120. Με όσα διάβασα εδώ αλλά κ όσα είπε η πωλήτρια επέλεξα αυτόν αφού δεν έχω ενιαίο χώρο πάνω από 70τμ κ έπρεπε ούτως ή άλλως να τον μετακινώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που αναφερεις γιατι πρεπει να ειναι σωστα ; Ξερεις τους κωδικους καθε εμπορου ;

Τι παραγγελνει και που ; .Και καθε εργοστασιο τι κωδικο εχει ; Eπειδη ολα μοιαζουν ; Επισης τι παραγγελνoυν και αν ειναι αυτο που παιρνεις. Το ιδιο και τι θα γραφουν στα φυλλαδια; Και τι θα διαφημιζουν ;

Λενε ψεμματα σε οτι παρεις ,κοιτα το με δικηγορο.Αν νομιζεις θα μπλεξεις,δεν αγοραζεις.Οτι θελουν φτιαχνουν και πουλανε .Kαι οπου θελουν .

 

Εδω λεει οτι καποιος επισκεφτηκε εργοστασιο της μεακο .Αν δεν ειναι δικο της δεν με νοιαζει.Σε αλλο φυλλαδιο μπορει να λενε και αλλα .Μαγαζια που τα πουλανε ενταξει λενε ψεμματα οτι ειναι τοπ,Αλλοι τοσοι δεν θα λενε .Βρες ποιος λεει αληθεια .Και οχι στο σκρουτζ οπως λες .2-3 μαρκες μονιμα σε οτι πουλα .Αυτα ειναι καλα παντα.

http://www.meaco.com/blog/keeping-an-eye-on-dehumidifier-quality/

 

Εδω λεει για philco είναι πισω η electrolux https://en.wikipedia.org/wiki/Philco

Τι φτιαχνει η μαμα για ποιον ,ρωτα και σε σερβις τους.Σιγουρα φτιαχνει οτι θελει.Δεν θα σου πουνε κωδικους και γιατι .Στο ενα ετσι ,αλλου στο κοσμο αλλα.Το τι ειναι παγκοσμια μαρκα δεν αλλαζει .

 

Τα ιδια και Delonghi .Εχει ενωθει με τα ηλεκτρικα kenwood ,Braun .Ειναι εργοστασια .Braun φτιαχνει και ευρωπη .Εχω προσφατη συσκευη .Στη Κινα εχει και δικο της http://tcldelonghi.appliances-china.com/ Το εχoυν γραψει πιο πισω.Ξερεις αν βγαζουν και για αλλους διαφορα με το ονομα τους ; Δεν σημαινει οτι δεν ειναι εργοστασιο.Καποιοι φτιαχνουν.Και καποιοι δεν φτιαχνουν,σε ολα παντου . Τι πουλανε στον καθενα οι εμποροι ,δεν με νοιαζει.

Οτι εχω αντιληψη γραφω .Εψαξα μαζι με φιλο για δικο του.Δεν ειπα να αγορασει κανενας κατι.Ουτε μοντελο συγκεκριμενα.Απλα μαρκες μονο για ελλαδα θελουν προσοχη.Αγνωστο τι εχουν μεσαΣε παραμυθιαζουν με διαφημιση και εγγυηση .Τι θελεiς να σου πουν πουλαμε σκαρτα ;Ευτυχως στις 2 μεγαλες ηλεκτραγορες μπορεις να επιστρεψεις κατι σε 15 μερες .

 

Προς Θεού, και προς αποφυγή παρεξηγήσεων ούτε να σου κάνω "μάθημα" επιχείρησα, ούτε να σου επιβάλω κάτι προσπαθώ και για αυτό δεν αναφέρομαι σε θέματα ποιότητας! Αισθάνθηκα ότι το "ψάχνεις" (υποθέτω για τη μούρλα σου) και για αυτό απλά έκανα μια πολύ συγκεκριμένη αναφορά περισσότερο σαν τροφή για σκέψη, τονίζοντας ότι δεν μπαίνω καν σε διαλεκτική για το τι αξίζει, τι όχι, τι είναι ποιοτικό και τι ειναι μάρκετινγκ γιατί θα γίνει μια χάβρα και στο τέλος θα καταλήξουμε να μιλάμε περί ανέμων και υδάτων λέγοντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του ρισκάροντας κιόλας στην τελική να πάρουμε και ανθρώπους στο λαιμό μας (που δεν τα έχει και να του περισσεύουν). Για αυτό κιόλας όπως ανέφερα θα επιμείνω στο "καλό να βλέπουμε μόνοι μας γιατί αν πάμε στο μου είπαν, άκουσα, λένε... διάβασα μόνο μπαχαλο στο τέλος"

 

Απλά για το γ@μώτο της υπόθεσης γκούγκλαρε πχ το 12L-AH της Meaco και πες μου αν δεν το έχεις δει στην αγορά μας (με άλλο brand). Ρίξε μια ματιά και σε Κινεζο-προμηθευτών μοντέλα για ΟΕΜ παρακάτω και άντε πες μου τι γίνεται τελικά (ρητορικό)! Δεν πάει να πει ότι "πονάει χέρι - κόβει χέρι" γιατί παίζει ο καθένας είτε να τα έχει όλα rebranded OEM, είτε να έχει κάποια rebranded OEM και άλλα δικά του, είτε να έχει rebranded OEM με διαφορετικά specs (αυτό πχ σε 2 άλλες εταιρείες το είδα! Μοντέλα που βρωμάνε από ίδιο εργοστάσιο, και μέσα στα εντόσθια το 1/3 ίδιο και τα άλλα 2/3 εντελώς άλλα specs), αλλά από την άλλη δεν πάει να πει ότι ισχύει το "παθητικό", ότι κάποιοι είναι defacto διαφορετικοί ή καλύτεροι από κάποιους άλλους.

 

1467193320844782478.png 632f73f1-e710-4fc3-a96f-e0bfafe30bf5.jpg 1467193188353613988.png

Ποιός, που, τι μπορούμε να το αναλύουμε για ώρες ή και μέρες αλλά επί της ουσίας δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στη ζωή μας στο τέλος της ημέρας και θα συμφωνήσω ότι "να'χαμε να λέγαμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δει κατι σε μαγαζι .Σε οσα πηγαμε.Δεν τα φτιαχνω ουτε εγω ουτε συ να ξερεις . Η μεακο και αυτες που πουλανε παγκοσμια , κατι παιζει καλυτερα .Μην αποκλειεις να παιρνουν προμηθεια ,αν δεν τα φτιαχνουν μονοι τους .Για οτι απο τους μικρους μοιαζει.Δωσε και μενα του μικρου να το πουλησω στην χωρα μου.Οτι ειναι σαν το καλο δικο σου.Μετα καθε εμπορος φερνει οπου βρει φθηνα.Και απο τους τριτους μπορει.Οχι αμεσα απο εργοστασιο.Οτι τους συμφερει.Πιο βασικο ειναι να δει κανενας ανοικτα οτι πουλανε τα μαγαζια.Και οτι αποφασισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα απιστευτα βαρετο ψαξιμο τοσο στα φορουμς οσο και στα καταστηματα κατεληξα στον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L ( https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html ) τον οποιο παρελαβα πριν κανενα 2ωρο.

 

Η επιλογη ναι μεν εγινε με βαση τη χαμηλη καταναλωση και το χαμηλο θορυβο, αλλα ο κυριοτερος παραγοντας που μ εκανε τελικα να επιλεξω το συγκεκριμενο αφυγραντηρα ηταν η 5ετης εγγυηση απο την Inventor, την οποια ειχα τσεκαρει περυσι μ ενα θεμα που ειχα με ενα κλιματιστικο και ειχα μεινει αφωνος με την εξυπηρετηση. Αυτος ηταν κι ο λογος που απερριψα αλλα μοντελα που ειτε ειχαν 2ετη εγγυηση, ειτε το σερβις ηταν μονο στην Αθηνα, ειτε ειχα κακη εμπειρια ο ιδιος ή εχω διαβασει πολυ αρνητικα σχολια για το σερβις τους σαν εταιρειες.

 

Ο χρονος θα δειξει αν επραξα σωστα.

 

Πιο αργα το βραδυ ή αυριο το πρωι ισως γραψω εντυπωσεις.

Μας ενδιαφερουν οι εντυπωσεις...θορυβος οσο λειτουργει ο συμπιεστης μας ενδιαφερει και ο ανεμιστηρας ανεφερε αν ειναι στο low ή στο high αλλα ξαναλεω ο συμπιεστης σε λειτουργια μετραει.

 

To apothema.gr μου κανει refund, χωρις να περιμενει την αντιπροσωπεια(και χωρις να φταιει αμεσα αλλοι φταινε)για διαγνωση. Πολυ καλο καταστημα προτιμηστε το και με καλες τιμες. Σε αλλα καταστηματα αν το ανοιξεις δεν σου δινουν τιποτα

Γειά σας, αγόρασα τον Toyotomi 20λιτρων. Εντυπώσεις μικτές μέχρι τώρα :

Θετικά

-ο θόρυβος είναι στα επίπεδα που λεει(μετρημένος με αππ κινητού σε απόσταση ενός μέτρου όπως υπέδειξε φίλος)

-κατασκευή στιβαρή

 

Αρνητικα

- δεν έχει ενσωματωμένο υγρομετρο/θερμόμετρο

- παρατηρούνται ελάχιστοι τριγμοι

- βγάζει ρεύμα αέρα, το οποίο σε κρυώνει αν είναι κοντα

 

Έχει κάποια θέματα που θέλω να παρατηρήσω ακόμα :

-ο θόρυβος μπορεί γύρω στα 40db, για μένα όμως είναι ενοχλητικός πχ για να παρακολουθήσεις ταινία. Κάποιες φορές βέβαια ούτε καν τον προσέχεις (όταν παίζουν τα παιδια)

-χτες από τη στιγμή που τον έβαλα η θερμοκρασία ανέβηκε 2 βαθμούς (από 21 σε 23 με αιρκοντισιον στους 22)

-σημερα αντίθετα δεν βλέπω την ίδια απόδοση (κ τις 2 μέρες η υγρασία στο 53% περιπου)

-στέγνωμα ρούχων θα δοκιμαστεί σημερα

-ο αφυγραντήρας είναι για 80 τ. μ. ενώ το σπίτι είναι 120. Με όσα διάβασα εδώ αλλά κ όσα είπε η πωλήτρια επέλεξα αυτόν αφού δεν έχω ενιαίο χώρο πάνω από 70τμ κ έπρεπε ούτως ή άλλως να τον μετακινώ

Ολα κανουν κρυο ρευμα αερα. Ετσι λειτουργουν.

Επισης δεν εγραψες ποιο μοντελο πηρες, ή βαλε link να ξερουμε.

Με ποια εφαρμογη μετρησες; Λειτουργουσε ο συμπιεστης; Αν ναι τα 40db ειναι πολυ καλα αν θες την αποψη μου αλλα ξαναλεω οι εφαρμογες αυτες δεν εχουν ακριβεια. Πχ μπορει να εχεις 45 ή 37 και να μετραει 40. Βασικα ο θορυβος ειναι ποσο ενοχλητικος ειναι στο αυτι σου.

Στο skroutz βαζουν μετριοςθορυβος, αθορυβο ή θορυβωδες. Εννοειτε οταν βλεπεις ταινια και το αθορυβο θα σε ενοχλησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα απιστευτα βαρετο ψαξιμο τοσο στα φορουμς οσο και στα καταστηματα κατεληξα στον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L ( https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html ) τον οποιο παρελαβα πριν κανενα 2ωρο.

 

Η επιλογη ναι μεν εγινε με βαση τη χαμηλη καταναλωση και το χαμηλο θορυβο, αλλα ο κυριοτερος παραγοντας που μ εκανε τελικα να επιλεξω το συγκεκριμενο αφυγραντηρα ηταν η 5ετης εγγυηση απο την Inventor, την οποια ειχα τσεκαρει περυσι μ ενα θεμα που ειχα με ενα κλιματιστικο και ειχα μεινει αφωνος με την εξυπηρετηση. Αυτος ηταν κι ο λογος που απερριψα αλλα μοντελα που ειτε ειχαν 2ετη εγγυηση, ειτε το σερβις ηταν μονο στην Αθηνα, ειτε ειχα κακη εμπειρια ο ιδιος ή εχω διαβασει πολυ αρνητικα σχολια για το σερβις τους σαν εταιρειες.

 

Ο χρονος θα δειξει αν επραξα σωστα.

 

Πιο αργα το βραδυ ή αυριο το πρωι ισως γραψω εντυπωσεις.

Με ενδιαφέρει και εμένα ,έχω αγοράσει τον ίδιο στα 194ευρώ και θα παραλάβω λογικά μεθάυριο ίσως και αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...